DIENT VERHOUDING RIJK EN GEMEENTEN TE WORDEN GEWIJZIGD? KRISKRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen /Ml It ear wol sines ha Fan de Martinytoer Gouden filmpjes De gemeenten zijn te weinig baas in eigen huis STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwai hat Qabe Skroar Aartsbisschop geïnstalleerd - 51e Jaargang No. 95 De Jong’s Nieuwsblad Sa wouh, sa roun. even uitge- Twee kinderen bewusteloos. PYT. Dodelijke val. Bij het spelen op een stil- 2de week December 1905. Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J OSINGA ..'.V Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K5157) HURDRIDERS OP ’E KOARTE BAEN! In oare rjochter sei: „Och, kom, Dat pleagjen giet sabeare, It is alhiel gjin reden om Ut ’e tsjerke ien to kearen.” Dus is de saek wer like fier, Ja, froulju, bin faek glêdde De spiler tinkt: Dit keallet swier, Hoe kin 'k my hjir üt rédde? Nou, kunstner, efkes yn pastür, Dy faem mei it grif wol lije, Set jo ris yn: „Salüt d’amour” In skoane melodije. Licht dat dan fjouwer eagen har Dat momint tagelyk byn’. Sa’n faem neist net de minske kar, Jo fiel’, der sit muzyk yn. Boel, bleek een sterke stroming te be staan voor het doen blijven van de ver kiezingsdag op Woensdag, waarop dan de stembureau’s tot 19 uur zullen open blijven. Inschrijvers voor het maken van twee jnolenroeden in de Exmorster Water- schapsmolen: G. Andela, Nijland f 697, J. W. de Groot, Burgwerd f674, R. A. Posthumus, Tjerkw&rd f 587, J. Zijlstra, Tjerkwerd f574, S. Dijkstra, Exmorra, f574, Buis, Arum f549, H. Jongema, Oosterend f527, Th. Draisma, Piaam f498, E. Statema, Bolsward f498, S. H. Runia, Schraard f496. Gegund aan de heer Statema. omkleed besluit hun beslissing hebben verdaagd en dat in elk geval binnen één maand na die verdaging een beslissing moet zijn genomen, kunnen we dan ook van harte onderschrijven. Een dergelijke bepaling zou immers voorkomen, dat de uiteindelijke beslissing op de begroting slepende wordt gehouden. Ook op de begroting zelf willen we nog even terug komen. Zoals bekend maken B. en W. het ontwerp. Elk dagelijks be stuur van een gemeente wil graag bou wen aan de toekomst en telkenjare is het weer een reeks belangijke zaken, die de aandacht vraagt: woningbouw, sane ring, wegenaanleg en -onderhoud, aan leg sportvelden, verlenen van subsidies, enz. Door B. en W. wordt gewikt en gewo gen welke belangen het zwaarst moeten wegen alvorens „het lijvige boekwerk” aan de raad ter vaststelling van het werkplan voor het komende jaar wordt voorgelegd. Er zijn telkens weer ont zaglijk veel wensen, maar voor het doen van uitgaven is veel geld nodig en een oud spreekwoord zegt, dat men niet ver der moet proberen te springen dan de polstok lang is. Bovendien is daar nog de waarschuwende vinger van minister Beel. Met andere woorden: de begroting moet sluitende zjjn. Op zich zelf is hier natuurlijk alles voor te zeggen. Maar toch rijzen er in dit verband nog enkele vragen, waarop wij niet willen nalaten te wijzen. Algemeen wordt allereerst de klacht ge hoord, dat de gemeenten te veel afhan kelijk zijn van het rijk als gevolg van „de wet, regelende de financiële ver houding tussen het Rijk en de Gemeen ten”. Bolswards Nieuwsblat Vrachtwagen rijdt twee meisjes dood. Vrijdagavond om kwart over zeven zijn te Heerlen twee meisjes aangereden door een vrachtauto, waarschijnlijk van de Bruinkool Mij. Beide meisjes werden ge. dood. De meisjes ztjn de 13-jarige José en de 18-jarige Catharina Gielgens. De chauffeur van de vrachtauto heeft waarschijnlijk van het ongeluk niets be merkt. Hfj is doorgereden en nog niet opgespoord. hja sizze, dat hja net wer yn de krot ten wolle-, dy’t der noch steane. De boer kin dat' mei in wyklean fan sawntich goune en mear net goed meit- sje. Hjir is in great forsom. Hwant ear- der as traktoaren hiene der goede wen- ten komme moatten en elektr'flkaesje en wetterlieding op it plattelén. En hoe- folle pleatsen steane der, hwer’t men allinnich mar libje kin omt men yn sok- ke omstannichheden great warden is en dochs gjin kéns sjocht om it oars to krjjen. Hjir leit in hiel fjild braek, hwer’t allinnich de freeslike ramp fan in brén in ein oan makket. Troch de iensidige, typysk materialis- tyske doelstelling fan de Idnbou is men ta dizze risseltaten komd. It gie om de molke, om de jirapels, om de weet, mar de minske en syn libbensforhéldin- gen binne fierst to min teld. Men praet drok oer de ynkoarting fan de arbeids- wike, mar forjit, dat in boer straks sawn dagen oanien moarns fjouwer tire bigjinne moat en jouns sawn, acht tire ophakte kin as de flecht fan de arbei ders fan it lan jit in skofke trochgiet. Hwat komt der dan fan de goede for- hildingen tolanne? Dit binne midsieuwske tastinnen, sei dizzer dagen in bikend Rotterdams jour nalist, doe’t hy de feiten seach. Mar hy forsinde him, hwant yn de midsieu- wen hie men syn feestdagen en frije dagen like rom as nou. It binne 19de ieuwske tastinnen, dy’t hjir fan kom me, üt de tiid fan de opkommende yn- dustry. Op 'e koarte baen hat it hwat like, mar op langer termyn rint it speak. De roofbou op it agrarysk bisit oan minsken en materiael bigjint him düdlik óf to tekenjen. It is opoffere oan in wolfarrend Nederlin, mar der is forsomme om de grounslach soun to hilden en dizze sinkt nou finder it folk wei. It wurdt hege tiid met it linbou- probleem gjin sabeare mear to boartsjen mar om der eamst mei to meitsjen. De gemeenten zijn financieel al lang niet gemeenten een bedrage kregen toege- meer zelfstandig. De tjjd, dat de ge meente zelf overwoog welke inkomsten belasting zou worden gegeven ten bate van de eigen kas is voorgoed voorbij en door niemand wordt dit alszodanig be treurd. Het ws,s immers ook absurd, dat het in de ene gemeente zoveel duur der wonen was dan in de andere. Toch is het ook nu niet alles koek en ei. Bij de huidige regeling overheerst veel te weinig het behoefte-element, terwijl an derzijds de gemeenten ontheven dienden te worden van bepaalde lasten. Een voorbeeld, dat in dit verband veel al wordt genoemd, is de last van de kosten van de verpleging van krankzin nigen, die geheel door de gemeente ge dragen wordt. Hoewel we dit onderwerp te kies achten om er verder over uit te wijden, kunnen we toch wel zakeltjk constateren, dat deze kosten ontzettend hoog liggen en vooral in kleinere ge meenten vormen ze een zware belasting van de begroting. Zo wordt beweerd, dat in een kleine Friese gemeente een patiënt rondloopt (met alle gevaren van dien), die niet wordt opgenomen, omdat dan de ge meentelijke huishouding totaal zou wor den ontwricht. De zorg voor de kranken van geest kon veel meer rijkszorg zjjn, zodat via de belastingen iedere landgenoot het zijne bijdroeg en niet bepaalde gemeenten hier de dupe worden van de omstandig heid, dat het aantal verpleegde ge meenteleden toevallig abnormaal hoog Hgt. Het stelsel, dat voor kort gold, dat de Nou wol ik graech de earste wêze, dy’t tajowt, dat dit foar it hiele folk in greate seine west hat, Mei it doel bin ik it ek folslein iens. De woartels binne der nou ien kear om de blêdden en de blommen to fieden en de lénbou hat eko- nomysk de funksje fan woartel fan it folkslibben. Mar der is ien greate foar- wearde oan forboun. En dy is, dat blêd den en blommen de woartel op har bar wer fornije en krêftich meitsje foar syn taek yn de takomst. Bart dit net, dan bliuwt de plant net soun. Dan wurdt it founemint forswakke en ütsügd. En nou wol it my foarkomme, dat sake, lik sjoen de lénbou gjin rjucht dien is. Wis, de lju hawwe wol iten hawn yn dizze jierren, de boeren wol en de ar beiders wol. Ermoede is der net lijd, alteast stoflik net. Mar de opbou yn de lénbou is net komd, alteast to min. It is bleaun by it oantugen fan hwat masines en oar ark mei derneist hwat mear sinten om ’e hannen en hwat he- ger bilêstingen. Mar de skaedkanten binne dizze: Oan it eigentlike produksje- apparaet is fierst to min dien. Ek yn de lénbou is der yn de oarloch neat dien oan arbeiderswenten en boere- pleatsen. Ek dêrre hie men nei de oar- loch fornije moatten, ja, krekt dêrre. Hwant sünt jier en dei wie hjir de efterstan great troch de minne ütkom- sten sünt de tritiger jierren. Dit is net bard. Sünt 25 jier is der hast net boud, gjin pleatsen en gjin arbei derswenten. En mei sin hat it regear dizze kosten nea foldwaende yn har bi- rekkens opnomd. De prinsipiële fout lei yn de fierst to hege hierprizen fan 45-50 dy’t troch de regearing binend oplein waerden. Al dizze jierren is roofbou hél den op it agrarysk bisit. Al dizze jiierren hat men de üttocht fan de boerearbeiders gean litten nei eigen lAn en nei de frjemdte, sfinder eat to dwaen foar de wenten fan de arbeiders op it plattelén. Allinnich as der yn- dustry wie, koene der wenten kom ie, sjoch nei Drachten en Winsum, mar yn hünderten oare doarpen is der neat fan op ’e hispel kaem. Nou is it safier, dat elk wol sjen moat. dat it speak rint De rjochter wist it ek - yndied, Wetsplicht kin nea forsomme, Hy sei dy dochter: „Ik forbied Jo yn tsjerke wer to kommen, As de oargelist syn wurk der docht, Hy hat lést fan jouw eagen, Gjin preek dy’t ea fortuten docht, As men jins neisten pleaget.” Na de oorlog was er immers een dus danige achterstand in te halen, dat veel al pas in de loop van het begrotings jaar de begroting aan de orde kwam. Ook Bolsward heeft met dit euvel te kampen gehad, al kan thans wellicht voor de Kerst de begroting nog worden behandeld. Veel vlugger kan het helaas niet, omdat het gemeentebestuur te veel afhankelijk is van opgaven van derden. Is de begroting eenmaal vastgesteld, en volgens deze, om een voorbeeld te noe men, een subsidie toegekend aan een be paalde instantie, dan mag deze niet eer der worden uitgekeerd, dan nadat Ged. Staten aan het besluit tot vaststelling van de begroting hun goedkeuring heb ben gehecht en dit duurt soms maanden lang. Steeds meer hoort men dan ook de mening, dat het in het algemeen be lang gewenst zou zijn, als de taak van Ged. Staten in dit opzicht zou worden gewijzigd. Volgens velen is het nodig noch ge wenst, dat het provinciaal bestuur zich gaat verdiepen in allerlei finesses, in plaats alleen de grote lijn in het oog te houden. Het tegenwoordig toezicht begeeft zich volgens voornoemde mening te veel in kleinigheden, waardoor een vlotte afdoe ning van zaken wordt geremd. Boven dien kost een dergelijk minutieus onder zoek vanzelfsprekend behalve tijd ook geld, niet het minst ook doordat de uit voering van bepaalde werken er door wordt vertraagd. Was bijv, de goedkeuring van de bouw van een industriehal te Bolsward ten behoeve van de vestiging van fa. Nooit- gedagt uit Ijlst, in sneller tempo be handeld, dan zouden niet een paar prachtige herfstmaanden voorbij zijn gegaan, alvorens men kon beginnen te bouwen, zoals dit thans min of meer het geval was. De hier geuite wens ligt in het vlak van de deze zomer door de raad der ge meente Bolsward ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan der stadsrechten zo zeer bepleite wens tot handhaving der gemeentelijke zelfstandigheid. Logi scherwijze behoort immers de besteding der gemeentelijke gelden voor alles tot de taak der raad, omdat dit orgaan beter dan wie ook kan beslissen, wat in het belang der gemeente is. De con creet als volgt geformuleerde wens, die wij dezer dagen ergens lazen, dat in de gemeentewet een artikel worde opge nomen, dat de gemeentebegroting wordt geacht te zijn goedgekeurd, indien Ged. Staten niet binnen één maand na de ontvangst daarvan bij een met redenen staande auto is het 4-jarig zoontje van de familie De Bruyn uit Eemnes van deze auto gevallen. Hij kwam met het hoofd op daar liggend oud ijzer te recht. In bewusteloze toestand is het kind naar de R.K. Ziekenverpleging in Hilversum overgebracht, waar 't Don derdagavond aan de gevolgen van zijn val is overleden. Zwarte Piet in stofzuiger. Om de kooi van haar kanarie te kunnen reinigen maakte mevr. Van D. te Vogelwaarde gebruik van een stofzuiger. De piet, die voor deze gelegenheid niet geëvacu eerd was, kon de zuigkracht niet weer staan en werd door de stofzuiger opge slorpt. Het bleek, dat h(j dit avontuur zonder ernstige gevolgen doorstaan had. Als een zwarte piet werd hij uit de (stof)-zak bevrijd. Daar bij die molen. De gemeente raad van Rotterdam besloot de molen op het Oostplein niet te herbouwen. De gelden, die men voor deze herbouw bij een gebracht heeft, f 20.000 en ’t geld dat de brandverzekering moet uitkeren (f160.000) zal men nu misschien beste den voor de restauratie van de molen te Delfshaven. Chicago hat in oargelist, Dy teach ris nei de rjuchter, Syn spyljen waerd alhiel ünwis, Twa froulju mem en dochter Roune him alle tsjerken nei, Hy seach har rounom sitten. It skynt, dat soksoart dwaen net mei, In rjochter moat it witte. Wolsum leverde 10 op. Samen zijn er reeds 135 langoren verschalkt. De lange jacht trekt altijd veel bezoek. J. M. te Hindeloopen vervoerde 4 leven de kievitten in een houtje kistje. Eis: f30 boete of 4 dagen. wezen uit de opgebrachte ondernemings- belasting in deze gemeente vzas ook niet feilloos. Immers gemeenten met sterke bedrijven ontvingen een onevenredig deel, terwijl gemeenten met veel arbei dersbevolking er minder van profiteer den. Met het opheffen van bedoelde belasting is de gewraakte regeling van de baan, maar een nieuwe, die in alle opzichten bevredigt, is er nog niet voor in de plaats gekomen, al wordt er wel aan gedokterd. Er zijn bijv, plannen om te komen tot de invoering van een woon plaatsbelasting. Hier ligt voor de ge meenten een kans op meer armslag, al mag de belastingdruk op de inwoners individueel er niet door worden ver zwaard. Met andere woorden, als de gemeenten op een of andere wijze een mogelijkheid krijgen tot eigen belasting heffing, zal het rijk tot verdere belas tingverlaging moeten overgaan. Hoe dan ook, de gemeentebesturen zul len op de een of andere wijze billijkheids halve inkómsten moeten krijgen, die ’n eigen gezond gemeentelijk leven moge lijk maken. Geen gemeentebestuur kan van de hondenbelasting rondkomen en in een land, waar zoals van regerings zijde zo menigmaal betoogd is, wel vaart heerst, zo geen hoogconjunctuur, mag geen gemeente ten koste van vitale belangen de begroting sluitende maken, noch de subsidiepolitiek in die zin wij zigen, dat men de steun aan culturele en sociale instellingen maakt tot de sluitpost der begroting. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Lange jacht buiten de St. Janspoort over Hartwerd naar het Tolhek en zo naar Bolsward terug. Er werden 11 ha zen gezien, 3 ontsnapten, 8 werden ge vangen. Een tocht over Ymswoude en Boekhouder knoeide met loonstaten. De boekhouder F. V., werkzaam in Bergen op Zoom b(j een Amsterdams aanne mersbedrijf, dat daar een werk uit voerde, heeft aan de politie bekend, dat hij, door met loonstaten te knoeien, de firma voor duizenden guldens heeft be nadeeld. Verder gaf h(j toe in het begin van het jaar kasgeld te hebben ver- Om alle misverstand te voorkomen, wijzen we er volledigheidshalve nog even op, dat onze vergelijking van de vaststelling van de gemeentebegroting door de raad met de fingetiid van de boer, de Sint Nicolaasweek van de zakenman en de schoonmaak van de huisvrouw, natuurlijk alleen betrekking had op de drukte en span ning, er aan verbonden. Het vaststellen van een begroting is allerminst een binnenhalen van de oogst, het incasseren van een extra winstje, laat staan het ophangen van de vuile was, zoals sommigen meenden. Wel geven we toe, dat de vergelijking najaarstijd-begrotingstijd strikt geno men niet juist is. Geldt dit wel voor het particuliere bedrijf, vol gens de voorschriften van de gemeentewet moet de begroting voor het volgende jaar reeds vóór 1 Augustus aan de raad zijn aange boden en vóór 1 November ter goedkeuring aan het College van Gedeputeerde Staten zijn gezonden, al is het een feit, dat aan deze data de laatste jaren vrijwel door geen enkel gemeentebestuur de hand wordt gehouden. Integendeel, men prijst zich reeds geluk kig als de begroting, vóór het betreffende jaar aanvangt, is vast gesteld. De preekstoel in de Ned. Herv. Kerk te Workum van de ontsierende verflaag ontdaan. Spoorwegongevallenraad. De Tweede Kamer besloot de Spoorwegwet te wij zigen, waardoor een Spoorwegongeval lenraad kan worden ingesteld. Zulk een raad bestaat reeds jaren voor de scheep vaart, alsmede voor de luchtvaart. Na dat er verscheidene spoorwegongeluk ken waren gebeurd, werd ei- van ver schillende kanten op aangedrongen, ook voor de spoorwegen zulk een raad in te stellen. komt foar him op. En ik leau wol, dat de binlikheit meibringt, dat der op beide kanten hiel hwat komt to stean. Der is yn dizze jierren hiel hwat bard as wy weromtinke oan de tiid, dat wy op in heale skoech en in plattrape lén om- rounen. Mar is dit wurk slagge yn dy sin, dat de sltuaesje fan nou sjen lit, dat it ynsicht fan him en syn kollega’s foar de linbou goed west hat. Kin men sizze, dat de inerlike krêft en de sosiale forhéldingen tige woun hawwe. Mei men tsjfigje fan tofredenheit, as men acht jowt op it agrarysk bisit en de agrarys- ke arbeid beide? Is er yn dizze jierren boud oan de grounslaggen fan in soun bidriuwslib- ben yn de LAnbou? Grif is dit bisocht en sünder mis hat men dit wol foar eagen hawn by de folie maetregels, dy’t yn dizze jierren troffen binne. Mar sjocht men it hiele fjild oer, dan is der reden om net tofré to wêzen. Doe't nei de oarloch de prizen fan de lénbou op de wr&ldmerk tige heéch leine, is de LAnbou sein, dat hja tofré wêze moast mei in leanjende produksje, net mear. Hwant it folk moast om wer op ’e kluten to kommen in hiele yndustry op- bouwe. Soe dat slagje, dan moast it libbenspeil leech bliuwe, oars koene wy nea de ütrêsting fan dit apparaet bi- telje. En sa as it nou liket, binne de yndustry en de hannel deryn slagge sa- folle bidrluwen op to bouwen, dat hja de valide arbeiders pleatsje kinne en harren ek in goed lean bitelje kinne. Dat hat enoarme bidragen koste oan de yndustry en de regearing, mar hja koene dy bidragen derfoar jaen, omt hja se fortsjinje koene yn har finder- nimmingen. Dat dit mooglik wie, tanke hja oan de prizen fan it libbensfinderhAld, dy’t leech hélden waerden. Giet men nou it lén troch, dan sjocht men oeral n(je fa- briken en hiele nije stêdsdielen en bop- pedat tüzênen arbeiders, dy’t fan it plattelfin nei de stêdden reizgje, salang hja noch gjin wente yn de stêd fine kinne. Yn dizze opbou wie it foune mint: de prestaesjes fan de lénbou. Hie dat der net west, dan hie it net klcar komd. duisterd en het loonzakje van de be drijfsleider te hebben gestolen. Telefoongids in verschillende delen vol doet niet. Het hoofdbestuur van de PTT overweegt het systeem van uitgaven van telefoongidsen te herzien. Na de alom gerezen critiek vraagt zy zich af of zij met het uitgeven van zestien te lefoongidsen wel moet doorgaan. Een alternatief is echter, gezien de techni sche en organisatorische problemen, nog niet gevonden, aldus meldt het Alg. Dgbl. Leuk paar. Een jongen en een meisje, resp. 24 en 23 jaar, wilden graag trou wen, maar hadden zoals meer voor komt geen geld. Zij pleegden een in braak hetgeen gelukkig minder vaak voorkomt. Bij het verkopen van de buit, bestaande uit juwelen, werden zij ge pakt. Voor de Amsterdamse rechtbank werd tégen beiden een jaar gevangenis straf geëist. Het huwelijk is als gevolg van een steld. Der wie jierren lyn yn it Frysk Lanbou- blêd in man, dy’t alle wiken in rym- stikje makke mei as titel: „tinken of sabeare.”. Der koe hy in hiel skoft mei trochgean, hwant it libben sit fol mei lytse en greate dingen, hwer’t men jin fan êf- freget: is dit nou wier tinken of is it mar sabeare. Sabeare, dat aide Fryske wurd, dat sizze wol, dat it mar gekheit is, dat it mar skyn is of in opmakke mouwe. Hiel faek kin men ek fan minsken en organi- saesjes freegje, oft hja wol wier tinke, hwat hja sizze, der Ontkomt seis gjin Minister oan. En tsientfizenen freegje harren yn dizze spannende dagen óf: is it mei de Minister fan LAnbou ek in sabeare-spultsje of is it him wier tin ken by syn departemint. Wy hawwe nei de oarloch aloan mei deselde Minis ter to krijen hawn op lénbougebiet, dat hwat de forantwurdlikheit oangiet, kin men net misse. It goede en net goede In een meer dan volle kathedrale kerk aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht vond Zondagavond de plechtigheid plaats van de inbezitneming van de aartsbisschoppelijke zetel door Z. Ex. Mgr. dr. B. J, Alfrink. Het hoogwaardig metropolitaan kapittel begeleidde mgr. Alfrink van de ingang van de kerk naar het hoogaltaar, ter wijl het koor het „Ecce et sacerdos” zong. Nadat het Veni Creator was ge zongen, nam de bisschop plaats op het Faldistorium en la's de secretaris van 'e metropolitaan kapittel in het Latijn en in het Nederlands de pauselijke bulle voor, die gericht was aan het kapittel, de cleris en de gelovigen van het aarts bisdom. Daarna werd mgr Alfrink door de oud ste twee kanunniken naar de aartsbis schoppelijke troon geleid, terwijl ’t koor het gezang voor de bisschop „Sacedos et pontifex” zong. De secretaris van het aartsbisdom las vervolgens in het Ne derlands de benoemingsbulle voor die gericht is aan mgr. Alfrink. Nadat het koor het „Christus vincit’’ had gezongen, sprak mgr. Huurdeman namens het hoogwaardig metropolitaan kapittel de nieuwe aartsbisschop toe. Daarna volgde een korte toespraak van mgr. Alfrink. welke besloten werd met de bisschoppelijke zegen. De hele plech tigheid, die ongeveer drie kwartier duurde, werd besloten met ’t „Te Deum” Badende kinderen van negen en elf jaar van een familie te Zaandam zjjn Zaterdagavond ternauwernood aan de dood ontsnapt. Zij waren beiden aan het baden in de douchecel en daar moeder hen nogal stil vond, ging ze na een poosje ééns ktjken. Zij trof de kinderen bewusteloos aan. Kogel zat nog in de kamer. Terwijl twee agenten Vrijdagavond in het politiebu- reu aan de Hoflaan te Rotterdam bezig waren hun pistolen in te vetten, klonk plotseling een schot. Zonder dat de agent die met het pistool bezig was. zich er van bewust was, had er nog een kogel in de kamer gezeten. De andere agent, de heer Geervliet, werd dusdanig aan de pols gewond, dat hij naar het zie kenhuis Bergweg moest worden over gebracht. Slingerende aanhanger doodde brom fietser. Toen de 57-jarige betonwerker G. S. uit Vriezeveen Vrijdagavond op z(jn bromfiets op het smalle fietspad langs de Rijksweg van Vriezeveen naar Westerhaar reed, kreeg hij een klap van de aanhanger van de vrachtwagen, be stuurd door de heer H. L. uit Wester haar. S. was op slag dood. De vracht wagen kwam S. achterop, zodat aange nomen wordt, dat de aanhanger heeft geslingerd. Middachter allee ontluisterd. De bijna twee eeuwen oude beuken van de be roemde Middachter Allee tussen De Steeg en Ellecom zullen worden omge hakt. Dit moet wegens de hoge ouder dom van de honderden statige bomen, die anders een gevaar zullen opleveren voor het drukke verkeer over de rijks weg ArnhemZutphen, die door deze Allee gaat heen. Verkiezingen toch op Woensdag? Bij ’t nadere mondelinge overleg tussen de commissie van rapporteurs uit de Twee de Kamer en minister prof. dr. L. J. M. Zeiljacht aangespoeld. Aan de Zuider- pier te Harlingen is Zondagmiddag een onbemand zeiljachtje van ongeveer 8 m. aangespoeld. De tuigage was aan flar den gescheurd en in de kajuit heerste de grootste wanorde. Nummer of naam was op het schip niet meer aanwezig en er waren evenmin papieren te vin den. Men vreest, dat er zich op zee een drama heeft afgespeeld. en ander nog Voor de sparende jeugd. Speciale re keningen zullen door de regering wor den geopend, waarop de sparende jeugd zijn penningen zal kunnen storten. Ter bevordering van die spaarzin zal de overheid op het gestorte bedtag een toe slag geven. Gedacht wordt hierbij aan de jeugd tussen 16 en 24 jaar. Omvergeblazen. Een sp'-t vliegtuig je, dat op Schiphol zou verti ken en naar de startbaan reed, werd door een grote Convair letterlijk omgeblazen, toen de motoren op volle toeren begonnen te draaien, terwijl het vliegtuigje passeer de. Het vliegtuigje zal in de reparatie moeten. mei de boerearbeiders. Gelyk ha se, as en de zegen met het Allerheiligste.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1