O FRANKRIJK ZAL BEGIN JANUARI TER STEMBUS TREKKEN PROF. ZIJLSTRA: VECHTEN MET OPEN VIZIER KRIS-KRAS door Nederland 5V DE. oppositie was ditmaal nogal tam; de socialisten en dat deel der libe ralen, dat niet voor de motie was, heb ben uitdrukkelgk verklaard, dat een tweezüdig gesprek tussen Rusland en Duitsland achter de rug van het Wes ten om niet door hen werd begeerd. Wel lieten zij uitkomen, dat zg een mogelükheid voor de hereniging van Duitsland zagen als West-Duitsland uit die Navo, Oost-Duitsland uit het pact van Warschau werd teruggetrokken en het herenigd Duitsland werd opgenomen in een collectief Europees Veiligheids- pact, gegarandeerd door de Ver. Sta ten en de Sovjetunie. DIT .systeem maakt het n.l. mogelük, dat een aantal partijen haar Igsten verbindt om te proberen te samen in een bepaald departement meer dan 50 pct. van het aantal uitgebrachte stem men te halen; lukt dat een bepaalde partü of groep van partgen, dan krggt deze alle zetels in zo’n departement toe gewezen; blijven alle partgen beneden de 50 dan worden de zetels in het departement naar evenredigheid van ’t aantal verworven stemmen verdeeld. Het is echt maakwerk dit stelsel en het ligt ver van het stelsel der even redige vertegenwoordiging, dat elke partij recht doet, maar dat in laatstei instantie geen meerderheid in het Fran se parlement kon verwerven, evenmin als het zuivere districtenstelsel, waar voor de radicale leider Mendès France in het krgt getreden was en al sprak ook de senaat er zich tweemaal voor uit. De gehele strijd om het kies-stelsel had echter een zeer verward verloop, omdat dwars daar doorheen liep de strijd over de vraag vervroegde verkie zingen of niet? Buitenlands Overzicht Engeland ontstemd over onvriendelijke woorden van de Russen Griekenland geneigd de strijdbijl t.o.v. Moskou te begraven STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND A toom ontwikkeling bemoedigend, maar ook beangstigend Zilveren filmpjes us hjoed p to sizzen Hwat Hat Qabe Skroar 2 VcM x 1 51e Jaargang No. 96 Een KAMEROVERZICHT Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J OSINGA il.V Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) vooruitbet.d Giro 87926 Wollen dameskousen. Zeer sterk, f 1.75. Kinderhandschoenen met bontrand 95 ct. 20 korting op alle bontvellen. Frits Oosterbaan, Appelmarkt 11-12. Slechts eens per jaar uitverkoop bij Bervoets, Bolsward: Colbert costuums vanaf f 4.90, ulsters f 3.90, motorjekkers f6.40, pantalons f0.98, kinderjekkers fl.75, Cheviotbroekjes f0.49. gen in samenwerking met Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten de her eniging te bereiken op basis van vrij$ verkiezingen in beide delen van Duits land. Nieuwe huizen afgekeurd. Twaalf wo ningen in de nieuwe wijk Klein Driene te Hengelo, die voor rekening van de woningbouwvereniging St. Jozeph zijn gebouwd, zijn bij het opleveren door de dienst voor wederopbouw te Zwolle af gekeurd. De trapportalen blijken niet aan de gestelde eisen te voldoen. Verbe. tering zal ruim f 12000 gaan kosten. Er is een onderzoek gaande, wie de fout heeft gemaakt. Verkeer op het ganzenbord. Een ver- keersdeskundige ontwierp eert veilig- verkeer-ganzenbord dat spelenderwijs ’n groot aantal nuttige wenken geeft om Bertha Hertogh verloofd met de soldaat Johan Wolkenfelt. Bertha Hertogh met haar verloofde in de ouderlijke woning te Bergen op Zoom. Hwat de iene bireint, bidript de oare Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad fouten bg’. maakt, wordt gestraft en heeft de kans, figuurlijk in het politie bureau terecht te komen. Ons spelen met dit spel is tevens leren. Stichting '40-’45 bijna aan de vflf mil- lioen. De slotinzamelingsactie van de Stichting 1940-1945, gehouden ter gele genheid van het tweede lustrum van de bevrjjding en het tienjarig bestaan van de Stichting, heeft een voorlopig eindbe drag opgeleverd van f4.700.000. Op grond van door deskundigen gemaakte berekeningen zou een bedrag van rond vijf millioen nodig zijn ter completering van het Stichtingskapitaal. Het doel is R. de Jong, Ngland: autoverhuur van 8, 6 en 4-persoons wagens met en zon der chauffeur. Door dokter S. Andela werd te Blauw huis een licht geval van kinderverlam ming geconstateerd. Voeder nu ons eierlegmeel. 100 pond voor f7.50. Hettema, Marktplein, Bols ward. De Fransen hebben er aan het begin van het nieuwe jaar toch nog de extra vrije dag uitgehaald, welke elders, nu 1 Januari op Zondag valt, wordt gemist. Op Maandag 2 Januari zullen in Frankrijk namelijk de verkiezingen voor de nieuwe nationale vergadering worden gehouden, nodig ge worden omdat de regering de oude heeft ontbonden, toen deze met grote meerderheid het kabinet-Faure tot aftreden wilde dwingen. Dit naar aanleiding van Faure’s plannen tot het houden van ver vroegde verkiezingen volgens het systeem dat ook in 1951 gold, n.l. evenredige vertegenwoordiging met lijstverbinding. Een stelsel dat toen gekozen werd om te verhinderen, dat de Gaullisten zowel als de communisten te veel zetels kregen. we nauwelijks kunnen denken? De kernenergie is ran het grootste be lang voor de biologie, voor de chemie, voor de veredeling van mens en dier. Maar er zijn tegelijk gevaren van een monsterlijke misvorming van mens en dier. Gevaren, waarvan niemand de om vang weet. En ondanks al die onzeker heden mogen wij in Nederland niet wachten tot elders met succes een be paald type reactor is ontwikkeld. Zou den we dat doen, dan dreigen wij een mincjer ontwikkeld gebied te worden. We moeten dus zelf voortgaan met on derzoekingen. Heeft Nederland een ach terstand op dit gebied? Het ziet er wel naar uit. Maar, zo zeide de bewinds man, toch is dit moeilijk te voorspellen, de ontwikkeling gaat zo snel, dat ver rassingen lang niet uitgesloten zijn. Voor een Nederlandse vinding (de Sus pop) bestaat bijv, algemene belangstel ling. Helaas hebben wij te weinig deskundi gen om tal van reactoren te kunnen beproeven. Wat dat betreft moeten we dus alles op één kaart zetten. Hoe kan de Kamer dit atoombeleid nu goed controleren? Daarvoor is veel des kundigheid nodig. De oplossing zal ten slotte wel gevonden worden in de in stelling van een vaste Kamercommissie voor de kernenergie. Alle andere sug gesties werden voorlopig onder de tafel geschoven. Hoewel de minister het niet met zoveel woorden heeft willen zeggen, liet hij er weinig twijfel over bestaan, dat atoomintegratie noodzakelijk is. Hij zag dat als een reëele mogelijkheid de Euro pese wagen weer een beetje op gang te helpen. Deze éénwording heeft ook het voordeel, dat Europa op het gebied van de atoomenergie een woordje kan meespreken. En dat is noodzakelijk nu de Amerikanen en de Russen met el kander wedijveren om de leiding van de wereld. Want wie het verst is op dit gebied, heeft de macht. De heer de Roest stelt in de raadsver gadering te Workum voor de tol op de weg WorkumBolsward op te heffen. Zijn voorstel wordt met 10 tegen 1 stem verworpen. Sde week December 1930 dat hij zijn politieke tegenstanders niet ontwekt. Hij debatteert op een vriende lijke toon. Hq zegt zelf een pittige dis cussie te wensen. Minister Zjjlstra is een echte vechter, maar dan met open vizier. Hij vecht met argumenten. En dat doet hij op uiterst charmante wijze. Er is geen Ka merlid dat boos op hem kan worden. De critiek tegen zijn beleid komt voor namelijk van socialistische ztfde. Alle andere fracties in de Kamer, met uit zondering dan van de communisten, steunen hem op de meeste punten. De woordvoerder van de P. v. d. A. heb ben o.a. bezwaar tegen zijn loon- en prijsbeleid. Dat nu de regering bekend heeft gemaakt een vrijere loonvorming in te voeren, is in het algemeen een gevolg van het optreden van minister Ztjlstra. De heer Nederhorst (arb.) heeft zich tijdens de behandeling van de begroting van Economische Zaken op het stand punt gesteld, dat de lonen en prijzen in ons land rustig nog een beetje stij gen. Want Nederland, een klein land in de wereld, maakt het prijsniveau niet, maar ondergaat het. De socialistische afgevaardigde begreep daarom niet het verzet tegen een alge mene loonronde. Het argument van de minister, dat daardoor de prijzen zullen sttjgen, maakte op hem niet veel indruk, want Nederland maakt het prijsniveau immers niet? Minister Zglstra probeert de laatste tijd. in toom te houden. Hogere lonen leiden tot hogere prijzen. Dat is inflatie, waar bij naar zijn mening de arbeiders en vooral de vergeten groepen, niet gebaat zijn. Daarom is hij een voorstander van een bedrjjfstaksgewijze loonvorming. In die bedrijfstakken waar het goed gaat kan men de lonen dan meer verhogen dan in de achtergebleven bedrijfstakken. (Op de techniek hiervan komen we vol gende week terug bij de behandeling van Sociale Zaken). Natuurlijk moet er een coördinatie zijn, zó, dat de lonen in de verschillende be drijfstakken niet te veel verschillen. Het voordeel van dit systeem is volgens de minister, dat hij het prijsverloop in de bedrijfstakken rustig kan bekijken. Het is dan niet zo, dat alle lonen op één moment worden verhoogd. Want één ding staat vast en niet alleen bij mi nister Zijlstra: de loonsverhoging moet in het algemeen uit de winst of uit een hogere productiviteit komen. Zij mag geen prijsverhogende tendenz hebben. Nu was de minister het eens met de heer Nederhorst, dat wij het prijsni veau ondergaan. Maar voor hem is het probleem hoe wij dit internationale prijsverloop langzaam kunnen aanpas sen. Dit moet bij stukjes en beetjes ge beuren. De socialisten in de Tweede Kamer zijn ook van oordeel, dat de minister een stabilisatiepolitiek voor de investerin gen moet voeren. Maar Prof. Zijlstra ziet niet goed in hoe dit moet. Welke investeringen dienen dan voorrang te hebben Dat is daarbij één van de grote vragen. Atoomdebat. Minister Zijlstra heeft zich ook ont popt als een atoomdeskundige. Ook nu weer ondervond hg enige critiek van de socialisten. Zij wilden een regerings- commissariaat voor de atoomontwikke- ling. Het antwoord van de bewindsman luidde: deze zaak is zo fascinerend, dat ik haar het liefst zelf doe. Prof. Zglstra heeft een interessant beeld gegeven van deze atoomontwikkeling. Wat dat betreft, zo zeide hg, leven we in een wereld van onzekerheden. Hg vond het bemoedigend, dat de Schepper deze ontwikkeling heeft mogelijk ge maakt nu de vraag naar energie toe neemt, maar de voorraden minder wor den. Maar het is beangstigend, dat de mens er misbruik van kan maken. Is de kernsplitsing een eindphase of een begin van een ontwikkeling, waaraan TAE oppositie werd ditmaal feitelijk ge- U leid door zgn partijgenoot en voor ganger als minister-president, de radi caal Mendès France. Zoals bekend is deze de grote mede dinger naar het leiderschap van de ra dicale partg van Faure geworden, hij wilde haar een meer linkse koers geven terwijl Faure meer gelokt werd door de gedachte haar op de conservatieve groe pen te laten leunen, al schrok hij in zijn Notering op de veemarkt Sneek: 216 melke- pn kalve koeien f 280-f 370, 28 vette koeien f 260-f 390, 16 vette kalve ren f 35-f 70, 183 nuchteren kalveren f 10-f 19, 103 graskalveren f 60-f 145, 433 schapen f 27-f 37, 614 lammeren f 22 f 31, 895 varkens f 40-f 95, 168 biggen f 10-f 17, Totaal 2667 stuks. En nu moge Prof. Zglstra tenslotte minister Zglstra geworden zijn, de we tenschap dient hij nog steeds. Zoveel mogelijk probeert hü Zaterdags thuis te zjjn om dan de moderne literatuur op zijn gebied bij te houden. Op het de partement moet men hem die dag mis sen, maar de ambtenaren hebben daar van geen list, want minister Zijlstra is een zeer systematische werker. De Ka mer en de gehele regering plukken daar van de vruchten. Zodra minister Zijlstra in de Kamer komt heeft hg iets te zeggen, of het nu gaat over het verloop van de conjunc tuur, over de structuur, over de indu strialisatie, over de gemeenschappelijke markt, over Ionen en prgzen of over de atoomontwik keling. Steeds geeft hg bl(jk de Kamerle den met zijn visie op het gebeuren, met zijn kennis van de feiten voor te zijn. Dat is zgn grote kracht. Ondervindt minister Zijlstra dan geen critiek? Zo is het natuurlijk niet. Daar voor zit hü in de politiek, waarbü men te maken krügt met levensbeschouwin gen en levensovertuigingen. Maar toch is het niet zo, dat die critiek tegen hem onhartelük is. Integendeel, zijn autoriteit wordt erkend. En een andere Deze kwestie het is geen lichte stap om een eenmaal gedane uitnodiging weer in te trekken zullen premier Eden en Macmillan, de Engelse minis ter van buitenlandse zaken stellig ook bespreken als zij eind Januari naar Washington gaan om met president Eisenhower en minister Dulles de ge hele toestand, zoals die geworden is na de mislukte tweede conferentie van Ge nève, aan een onderzoek te onderwer pen. DEHALVE zgn directe zorgen over 't Russische optreden, heeft Engeland er ook, die indirect met dat optreden verband houden. Daar is de kwestie Cyprus, welke steeds ernstiger vormen aanneemt door het felle terrorisme op dat eiland, dat deze voor het Westen uiterst belangrgke mi. litaire basis in de Middellandse zee dreigt zün waarde te ontnemen. Zoals bekend wil de meerderheid der Cyprioten aansluiting bij Griekenland, doch kan Engeland daarin niet toestem men omdat dit de Turken in het harnas zou jagen. Thans zgn weer geheime on- derhandelingen tussen de Engelsen en de Cyprioten aan de gang over zelfbe schikkingsrecht van de bevolking van dit eiland na verloop van een aantal jaren; maar het is nog de vraag of men tot overeenstemming zal komen. Daar- bg speelt ook een rol het feit, dat er in Griekenland een neiging is ontstaan de strgdbgl met de Sovjetunie te begraven. Moskou is de laatste tgd uiterst vrien- delük jegens de Grieken en is er blijk baar op uit hun land los te weken uit het verband met het Westen. Het is nog niet zover, maar het zou een ern stige slag voor het Westen zgn als het zover kwam en men kan zich voorstel len, dat onder deze omstandigheden Londen er helemaal niet over kan den ken Cyprus reeds nu toe te staan, zich bij Griekenland aan te sluiten, zelfs als Turkije daarmee zou instemmen. Zorgen heeft Engeland ook over Ma- lakka en Singapore, welke gebieden naar zelfstandigheid en zelfs onafhan- kelükheid streven. In Januari zal daarover te Londen wor den geconfereerd, maar in beide stra tegisch belangrgke gebieden zgn er Chi nese’ en communistische stromingen, welke Engeland huiverig maken voor te grote concessies. politiek ten opzichte van bijv, de Ma rokkaanse kwestie geenszins terug voor een progressieve richting. Maar Mendès Franco wilde ook een vooruitstrevende binnenlandse politiek om de grote ingrgpende hervormingen door te voeren, welke de Franse kabi netten meer stabiliteit het kabinet- Faure is het 21ste na de oorlog zouden verzekeren en ook de Franse economie in nieuwe banen leiden. In zijn partü heeft Mendès France de overwinning op Faure behaald, hg werd de leider en slaagde er nu zelfs in Faure, omdat deze de nationale verga dering had ontbonden, uit de partij te doen stoten. Mendès France beschuldigde Faure te gen de wil des volks te hebben ge handeld met het ontbindings-decreet. Faure heeft echter niet ongrondwettig gehandeld, al is het bgna tachtig jaar geleden, dat een weggestemd kabinet de kamer ontbond inplaats van heen te gaan. Faure had echter reden voor dit besluit omdat hg immers vervroegde verkiezingen wilde en deze in het be lang van het land achtte. Men zal moe ten afwachten of deze verkiezingen wer- kelü'k een nieuwe toekomst voor Frank- rgk zullen openen. Franse kenners van het partij wezen vóórspellen nJ., dat er niet zo heel veel zal veranderen, al verwacht men enigszins een ver schuiving naar de conservatieve kant en dus tegen de wensen in van Mendès France, die gehoopt had door een langere verkiezings campagne en invoering van het districtenstelsel een versterking van de eigen partij en die van de socialisten te kunnen bewer ken en daardoor een meer linkse politiek te kunnen inluiden. Men verwacht, nu het oude verkiezings stelsel is gehandhaafd, echter eerder verlies voor de socialisten, dat deze in meerdere departementen echter mis schien zullen trachten te compenseren door hun lüst met die van de radicalen, richting Mendès France, te verbinden en in bepaalde departementen waar zij en de communisten kans hebben teza men meer dan 50 der stemmen te halen, zelfs met de aanhangers van Moskou, al zal van een algemeen sa mengaan van socialisten en communis ten, met de kans op een „Volksfront” geen sprake zijn. A. P. te Lollum vervoerde varkens, be smet met mond- en klauwzeer. Eis: f 250, vonnis: f'85 of 1 maand hechte nis. Een oplossing, welke echter niet aan- trekkelgk is voor het Westen, tenzü Rusland zün Oost-Europese satelliet staten uit zün greep zou loslaten. Daar op is geen enkele kans, integendeel heeft de Sovjetunie door Oost-Duitsland z.g. de souvereiniteit te schenken, een nieu we Sovjet-satelliet geschapen, wat slechts ten doel heeft geheel Duitsland te bolsjewiseren, als de Duitsers op de Russische voorwaarden de hereniging van hun land zouden accepteren. Het Westen wacht er zich dan ook wel voor deze Oost-Duitse staat te erken nen, al trachten de Russen en Oost- Duitsers door allerlei chicanes het Westen en in het büzonder W.-Duits- land tot deze erkenning te dwingen. Er is sedert Juli, toen de rege ringsleiders der Grote Vier el kaar op de eerste conferentie van Genève ontmoetten, heel wat ver anderd In de politieke atmosfeer, welke weer met wantrouwen ge laden is. wantrouwen, waaraan Boelganin en Chroesjtsjef in ruime mate hebben bijgedragen door hun optreden in India en Birma. Ook in laatstgenoemd land hebben zij in hun redevoeringen ‘t Wes ten en in het büzonder Engeland ge tracht zwart te maken, zodat het geen wonder is, dat in Engeland nu vele stemmen, ook die van Churchill zich verheffen tegen het bezoek dat deze beide Russische heren in het voorjaar 1956 aan Londen zouden brengen. A LS de voorspellingen uitkomen, zal dus de politieke toestand in Frank- rük in het volgend jaar even labiel blij ven als dat thans het geval is, en dat betekent weinig goeds voor het Wes ten en speciaal Weet-Europa; beide zün alleen gebaat met een ook in politiek opzicht krachtig Frankrijk, dat zün grote rol in Europa samen kan spelen met een krachtig West-Duitsland. Een zwak Frankrijk zal altüd beteke nen dat het zal pogen West-Duitsland aan banden te leggen, omdat het be vreesd is voor zün buur en betekent ook dat West-Duitsland ongeremd naar een sterk dominerende positie in West- Europa zal streven. Geen van beide is prettig voor het Wes ten, dat het best gediend is met een zeker evenwicht tussen W.-Duitsland en Frankrijk. Alleen vanuit een dergelük evenwicht kan een goede samenwerking tussen de beide grootste partners in de Navo op het vasteland van Europa voortvloeien. Nu we hier de Navo noemen moge nog even worden vermeld, dat er vorige week veel belangstelling was voor het debat in de West-Duitse Bondsdag over de politieke toestand na de conferentie van Genève, Von Brentano, de minister van buitenlandse zaken, heeft er de on- ve>rbrekelüke trouw van West-Duitsland aan het Westen tot uiting gebracht en met aanzienlüke meerderheid werd een motie aangenomen, waarin de verwach ting werd uitgesproken, dat de Bonds- Tsjang Kai Sjek heeft gratie beloofd aan allen die het communisme afzweren en de wapens neerleggen. Er waren parlementsleden, die voor handhaving van het stelsel van ’51 waren, maar tegen vervroegde verkie zingen, anderen waren voor vervroegde verkiezingen en tegen het stelsel van ’51 en zo waren er allerlei variaties, maar dit alles resulteerde ten slotte in een grote meerderheid tegen Faure. Minister Zülstra heeft de afgelopen dagen in de Tweede Kamer een grootse rol gespeeld. Daarvan is iedereen overtuigd, of hü nu geestverwant van deze jonge, energieke bewindsman is of niet. Het is opvallend welk een grote plaats de minister van Economische Zaken in enige jaren tüds in het politieke leven heeft ingenomen. In 1952 kwam hü als een ontdekking in het Kabinet. Men had van hem gehoord, omdat hg waardige, maar tegelijk ook ernstige critiek had uitgeoefend op de Weg naar de Vrijheid, het belangrüke boek, dat door de Partü van de Arbeid in 1951 is uitgegeven. Daardoor is hü opgevallen. Maar de ingewijden in de economie wisten reeds lang beter. Zg hadden zijn proefschrift ge lezen over de „omloopsnelheid van het geld”. Zij wisten dat be kende Nederlandse economen deze promotie uit pure belangstel ling hebben meegemaakt. Zij kenden ook zgn carrière; dat hij op jeugdige leeftijd reeds in Rotterdam als rechterhand van de hoog leraar economie doceerde. En ook wisten zij, dat dr Zijlstra des tijds een aanbieding van een groot Nederlands concern, met inter nationale relaties, heeft afgeslagen, omdat hij de wetenschap wilde dienen. 'f'- i JF Vrijdag 9 December 1955

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1