uitblijven van KAPPIE IN HET WILDE WESTEN DE „WITMARSUM” TE WATER GELATEN Workum ongerust over ETIF rapport en exploitatie Mariënacker DOLSWARDS NIEUWSBLAD No. 96 VRIJDAG 9 DECEMBER TWEEDE BLAD Attlee legt functie neer De begroting is reëel sluitend na wegwerking van tekort groot f 70.000. o Verslag De 5.000 9.000 11 7.652 6.500 6.000 Woensdag heeft de leider van de oppo sitie, Clement Attlee, op een speciaal bijeengeroepen vergadering van het z.g. schaduwkabinet meegedeeld, dat hij zijn functie neerlegt. Op 3 Januari wordt Attlee 73 jaar oud en zijn gezondheidstoestand is niet goed genoeg meer om de partij de actie lei ding te geven, welke zij behoeft. - 17.500 procentuele verhoging Niet dat mij die boot op zich zelf zo veel belang inboezemde de reis naar Londen vorig jaar duurde mij al lang genoeg maar ik was eigenlijk ook wel een beetje nieuwsgierig, waaraan Wit- marsum, dat „moai doarpke op ’e Frys- ke klaei” deze uitverkiezing te danken had. Was de directeur van de rederij soms van Menniste huize? Of hadden de prestaties van Repke, Bert en an dere zeevaarders de aandacht reeds op Witmarsum gevestigd? En bovendien had ik zo het vermoeden, bij deze plech tigheid wel het een of ander bekende gezicht te zullen zien. Bij deze doop behoorde toch zeker een Witmarsumer peetvader. Misschien mag ik dan nu de lezers van Bolswards Nieuwsblad iets vertellen van deze merkwaardige Sinterklaasdag. Het was nog vroeg in de morgen, dat ik mjjn fiets besteeg, weliswaar met een ietwat schuldig gevoel mijn vrouw al leen bg de was achterlatende geluk kig is hier een kleuterschool na vol goede moed het fototoestel in de fiets tas geborgen te hebben. Waar ter we reld zou ik de „Witmarsum” beter kun nen fotograferen, dan op zijn eerste an kerplaats „What’s in a name?” Men kan het Shakespeare gevoegelijk toe geven: de roos zou ook onder een andere naam dezelfde zoete geur verspreiden. Maar men behoeft geen theoloog te zijn, om te weten, dat een naam, verre van een willekeurige klank te zijn, een ge heimzinnige „macht” in zich heeft. Is het dus verwonderlijk, dat het simpele berichtje in de Goudsche Courant, enkele weken geleden, dat op 5 December te Alblasserdam het 10.000 ton metende vracht schip, de „Witmarsum” te water zou worden gelaten, mij ter stond het besluit deed nemen, weer of geen weer, daarbij present te zijn? Stellig zou mijn verkenning van dit Zuid-Hollandse rivie renland zich niet zo gauw tot Alblasserdam toe hebben uitgestrekt, als daar niet op deze Decembermorgen een oceaanvaarder met de naam „Witmarsum” gedoopt zou worden. De belichtingsmeter liet ik echter thuis liggen. Maar het zij dadelijk tot troost, zij het een schrale, gezegd: ik zou die ook niet nodig hebben. Een mist als mogelijk op de eer ste scheppingsdag hing over de wate ren en zette zich glinsterend af op mijn overjas. Hoewel de zon al op was naar ik veronderstelde liet ik mijn lantaarn tot bij Capello aan de IJssel branden. De veerpont bracht mij aan de Oostelijke oever van de Ussel, waar ik in Krimpen aan de IJssel de dijk rechts laat liggen om langs een polder weg Krimpen aan de Lek te bereiken. Nu daagt het inderdaad in het voor mij liggende Oosten, maar het licht schijnt nog maar zeer matig. Ik krijg gezel schap van een kweker met cyclamen achterop een buitenkansje: ik krijg gratis advies inzake de behandeling van onze intree-cyclamen, die de herinnering aan deze dag nog enige tijd moeten be waren, liefst op stimulerende wijze. Verder laat ik mij het verschil uitleg gen tussen wilgen en populieren, waar van de man er 2760 voor deze „Tiende- weg" geleverd blijkt te hebben. Bij Krimpen aan de Lek komen we weer op de djjk, die hier de Krimponerwaard van de begrotingen van oordeel, dat, wanneer de gemeente dit van zal ko nijn. Evenals de exploitatie van het sport- :eker dat het stimuleren ►rt ook van groot belang ld door de gemeente ter hand dient te worden genomen. spreker inlichtingen over :ekort van „Mariënacker” en ot het wel juist is, dat bij een over schrijding van meer dan f 100.000.van de oorspronkelijke begroting de Raad daarin met eerder gekend is. Spreker be doelt dit niet als blijk van wantrouwen of als critiek op het beleid van B. en W. maar voor het vaststellen van de verant woordelijkheden meent spreekr deze vra gen te moeten stellen. de veehoudersbedrijven in de ;emeente heeft hiervoor een moeten garanderen van i naar schatting bijbetaling uit de ge meentekas gedurende de eerste jaren van f 1000.per jaar. Ingevolge het raadsbesluit beschikbaar tegen een erfpachtscanon f 0.25 per m2. In Uw vergadering van 28 Febr. *55 is aan ons machtiging verleend om, ter aan trekking van nieuwe industrie, van dit be drag van f 0.25 af te wijken, in verband waarmede de canon voor het laatst aan de fa. Beuker afgestane terrein op f 0.15 werd bepaald. Wij hebben een gedeelte van dit terrein onlangs aangeboden aan de Aardewerk fabriek R. F de Boer, doch deze fa. kon, naar zij ons in een bespreking mededeel de, daarop niet ingaan omdat dit terrein voor haar niet gunstig was gelegen en de zeer slechte toestand van de gele be strating, die bovendien veel te smal is en noodzakelijk verbreed moet worden. De heer DE JONG zegt, dat, wanneer er niet bouwrijp industrie-terrein is men moeilijk kan verwachten de industrie aan te trekken. De in de begroting uitgetrok ken f 1000. voor monumentenzorg acht spreker ook te weinig. Voorts vestigt spreker de aandacht op de verwaarlozing van „de Zwaan” en omgeving en vraagt, in het belang van de zedelijkheid, ter plaatse meer politietoezicht. Verder vraagt spreker nog enige inlichtingen over de begrotingscijfers van „Mariënacker”. De VOORZITTER is dankbaar voor de wijze en de toon waarop deze z.g alge mene beschouwnigen zijn gehouden en voor de lof die B. en W. voor het samen stellen van de begroting is toegezwaaid. Wat, de nieuwe straatnamen betreft, daaraan wordt druk gewerkt, de straat naamborden zijn besteld en zo mogelijk zal nog dit jaar alles zijn beslag krijgen. Da> tdeze begroting niet reëel is geven B. en W. direct toe. Maar de circulaire uit den Haag eist nu eenmaal een „slui tende” begroting voordat het verzoek om een hogere uitkering in behandeling werd genomen. Er bleef dus geen andere keus. De gemeente heeft geen eigen belasting gebied, en is dus min of meer van het Rijk afhankelijk. Men behoeft echter geen heimwee te hebben naar de tijd, waarin de gemeenten wel een eigen belastinggebied hadden denk aan de hoofdclijke om- Hardy stond op het punt om zich naar de haven te begeven, toen Kappie en de Maat aankwamen. „Ik heb een slecht bericht voor u,” zei Kappie. „Billy de Beer heeft Snuiver van ons geroofd.” „Dat had ik wel verwacht,” antwoordde Hardy, „als die bandiet zijn zinnen op iets zet. krijgt hij het altijd.” „Tjonge,” zei Kappie-, „u schijnt het nogal makkelijk op te nemen.” Hardy haalde zijn schouders op. „Och,” antwoordde hij, „vanaf het ogenblik, dat Billy had bekend gemaakt, dat h\j Snuiver wilde hebben, wat ik het paard practisch al kwijt. Dat ik het dier nog met uw schip wilde meegeven, was eigenlijk een uiterste poging om het buiten bereik van Billy de Beer te brengen; maar veel hoop, dat het zou lukken, had ik niet.” „Maar ik laat het hier niet bij,” zei Kappie strijdlustig, „ik zal Snuiver weer uit handen van. die revolver-piraat halen!” Behandeling voor 1956. In de brief ten geleide "an de begroting delen B. en W. mede, dat er op de ont- werp-begroting een ongedekt tekort was van f 70.000.waarom tot de Rege ing een aanvraag om een hogere uitkering is gericht. De bekende, ook in de pers veel besproken circulaire van 3 October waar in de eis werd gesteld, van een reëel slui tende begroting, heeft het college van B. en W. voor een bijna onoverkomelijke moeilijkheid geplaatst. „Immers, ook deze begroting is, evenals haar voorgang sters, uiterst sober opgezet en zonder scha de toe te brengen aan het normale verzor- gingspeil konden de geraamde bedragen niet worden verlaaga aldus schrijven B. en W. Aanvankelijk waren zij dan ook van oordeel dat aan de eis van „de circu laire” niet kon worden voldaan, om de eenvoudige reden dat een reëel sluitend^ begroting niet te verkrijgen was. Toen uit daarna ontvangen circulaires gebleken was dat èn de Minister èn de Gedeputeer de Staten aan de gestelde eis vasthielden hebben B. en W. zich daarbij, nolens vo- lens, neergelegd. Een op papier sluitende begroting is ver kregen door verschillende uitgaven te verlagen of geheel af te "oeren, zoals: Inventarisatie gemeente-archief f 10.300 Onderhoud wegen verlagen met - De heer OOSTEN vestigt de aandacht op Subsidie Burgerl. Armbestuur verlagen met f Subsidie „Mariënacker” ver lagen met Tekort gasfabriek verlagen met - Kasgeld rente verlagen met Afschrijving en rente van nieuwe kapitaalsuitgaven terwijl door een j van de algemene- en belastinguitkering de inkomsten kunnen worden verhoogd met ruim f 8.000.waardoor het aanvanke lijk geraamde tekort van f 70.000.is weggewerkt. Dit betekent echter dat, wan neer geen hogere uitkering uit het ge meentefonds wordt ontvangen, de vol gende in de ontwerp-begroting opgeno men kanitaalswerken, niet uitgevoerd kunnen worden, zoals vernieuwing Bagijnebrug, wegverbreding Oude Heidenschapsterweg, brug over de Pothuiswijk, verbreding Dwarsnoord, stratenplan Heidenschapsterweg, nieuwe R.K. scholen. „De begroting is hiermede „op papier sluitend”, schrijven B en W. „doch de geraamde bedragen zijn zeker niet reëel”. B. en W. vertrouwen er echter op, dat het verzoek om verhoging van de gemeentefondsuitkering, gunstig zal wor den beslist, in welk geval de begroting opnieuw onder de ogen zal worden ge zien. De begroting is onderzocht door de 3 commissies en uit de hiervan uitgebrachte rapporten blijkt dat Ie volgende opmer kingen en vragen naar voren zijn geko men: „Iets uit handen van Billy de Beer- halen?” riep Hardy, „dat is nog nooit iemand gelukt!” „Dan wordt het ja tijd, dat het eindelijk iemand wèl lukt,” zei Kappie, „maar waar zou ik die schavuit kun nen vinden?” „In Desperado,” antwoordde Hardy, „een klein stadje-, dat door bandieten als Billy geregeerd wordt. Over een half uur gaat er een postkoets heen. Als u het wilt pro beren, heb IK geen bezwaar!” „Maar ik WEL!” riep de Maat. „Ik wil niet naar een bandietenstad. Ik wil Billy de Beer niet nog eens ont moeten! Ik. „Tever niet, klont,” zei Kappie kortaf. En hij trok de tegenstribbelende Maat mee naar de plaats, waar de post koets wachtte. 'Algemene beschouwingen. besprekingen worden geopend door de heer DE JAGER, die begint met B. en W. lof te brengen voor de samenstelling daarvan. Spreker merkt op, dat in de me morie van toelichting nog de oude straat namen worden gebruikt en niet de namen zoals die vorig jaer door de raad zijn vastgesteld. Spreker meent er op te moe ten aandringen de nieuwe straatnamen zo spoedig mogelijk in te voeren, en aan nieuwe straten tijdig nieuwe namen te ge ven de straatnamencommissie bestaat immers nog zodat de volksmond daar aan niet eerst een naam geeft. B. en W. bieden nu een „sluitende begro ting” aan, nadat het aanvankelijk tekort van f 70.000. op papier is weggewerkt Maar hierover past zeker geen hoerage roep, want verschillende verbeteringen Zijn nu niet mogelijk. „Leve de democra tie” is evenmin van toepassing, want „den Haag” regeert per circulaire. Het bouw rijp maken van grond voor woningbouw is ongetwijfeld nodig, maar ook aan dat voor industrie moet de volle aandacht worden geschonken. Het voor het behoud van oude geveltjes uitgetrokken bedrag van f 1000.acht spreker te laag. Het bewaren van die oude gevels is van oog op het bevorderen van vreemdelin genverkeer. Spreker vestigt cL 1- op de verwaarlozing van „de Zwaan” de half-afgemaakte dem Dwarsnoord. haar elders gunstiger gelegen terrein te gen bijzonder aantrekkelijke voorwaarden was aangeboden. Het spreekt haast vanzelf, dat ook wij het zeer zouden betreuren dat deze of andere industrieën onze gemeente zouden gaan verlaten. Voor het aantrekken van nieuwe indu strieën blijven wij steeds dilligent. Regel matig worden advertenties in periodieken geplaatst, waarin onder meer op het in dustrieterrein in onze gemeente de aan dacht wordt gevestigd. De voorzitter van ons college heeft bij herhaling bij het ETIF aangedrongen op het bespoedigen van het weïvaartsrapport voor de Zuidwesthoek. In een onlangs van het ETIF ontvangen schrijven dat wij te Uwer kennisne ming bij de stukken hebben gevoegd heeft zij er op gewezen, dat zij begrip heeft voor het gevoel van ontstemming en onbehagen dat door het langdurig uitblij ven van dit roppart bij de gemeentebestu ren is ontstaan. De voornaamste oorzaak ligt volgens het bestuur in het sterke per soneelsverloop, dat zich de laatste jaren bij het ETIF doet gevoelen, met name on der het stafpersoneel. Het bestuur geeft de toezegging dat het alles in het werk zal stellen om de definitieve aflevering van het rapport zoveel mogelijk te bespoe digen. Uitvoering Mattheus Passion in de I\'ed. Herv. Kérk in 1956. Tot slot delen B. en W. mede, dat zij in April j.l. van de Maatschappij tot bevor dering Toonkunst te Leeuwarden het ver zoek ontvingen medewerking te verlenen voor een in de Ned Herv. Kerk alhier te houden uitvoering van de Mattheus Pas sion, omstreeks Februari 1956, waaraan 1 het Frysk Orkest en de beste solisten zul len deelnemen. De koste i hiervan wer den begroot op f 2800.en de inkom sten, door verkoop van 700 toegangskaar ten a f 4.eveneens op f 2800.De medewerking van de gemeente zou moe ten bestaan in het garanderen van een eventueel financieel tekort. B. en W. hebben gemeend, ter bevorde ring van het cultureel leven in de ge meente, deze garantie te moeten geven. Zwembad. Gevraagd werd of het „voorlopig comité” nog niet met plannen is gekomen en of, wanneer dat met het geval is en ook niet verwacht kan worden dat het comité zijn voorbereidende arbeid zal voortzetten, het niet op de weg van dc gemeente ligt om het initiatief voor de stichting van een zwembad te nemen. B .en W. antwoorden hierop, dat van het „voorlopig comité” geen plannen of sug gesties zijn ontvangen. Zijn B en W. goed ingelicht, dan ligt het wel in de be doeling van dat comité om met plannen voor een eenvoudige zweminrichting aan het Zool, even voorbij het punt waar de Slinkewei zich naar het Noorden ombuigt, te komen. Men wil dan door het uitschrijven van een vergadering deze plannen aan het oordeel van de burgerij onder werpen en daardoor tevens nagaan of er werkelijk belangstelling voor een dergelijke inrichting in onze gemeente be staat en of zoiets financieel exploitabel is. B. en W. herhalen verder hetgeen zij vorig jaar reeds op een soortgelijke op merking antwoordden, n.l. dat het stich ten en exploiteren van een zweminrich ting niet in de eerste plaats op de weg van de overheid ligt, doch dat het parti culier initiatief hierin dient voor te gaan. Exploitatietekort Mariënacker’’ Naar aanleiding van het geraamde te kort op de exploitatie van Mariënacker werd door de commissie opgemerkt, dat dit indertijd begroot werd op f 5000. hetgeeen een belangrijk verschil oplevert met het thans geraamde bedrag van f 12.652,42. Anderzijds trok het de aandacht, dat het thans geraamde tekort aanmerkelijk lager is dan hetgeen verwacht kan worden naar '^ning aanleiding van de exploitatie-uitkomsten over het tijdvak Augs.-Dec. 1954. Naar deze uitkomsten zou het tekort over een vol jaar ongeveer 20 a 25000 gulden hebben moeten bedragen. Gevraagd werd of B. n W. hierover na der inlichtingen willen verstrekken. B. en W. antwoorden hierop: Zoals in Uw vergadering van 7 Juli j.l naar aanleiding van een opmerking van Uw lid, de heer De Jong, reeds door de Voorzitter is medegedeeld, is het geraam de tekort van f 5000.gebaseerd op cijfers, zoals die in 1952 werden begroot. De stichtingskosten kwamen eenter ruim f 100.000.hoger dan verwacht werd, terwijl ook de personeelslasten aanmerke lijk hoger zijn gekomen. Een cn ander heeft tot gevolg gehad dat de'pensionprijs moest worden verhoogd, terwijl voorts door een verastwoorde verlenging van de afschrijvingstermijn van sommige inves teringskosten de exploitatielasten eniger mate konden worden verlicht. Deson danks is er nog een tekort van ruim f 12000.dat niet anders dan door een bijdrage uit de gemeentekas kan worden gedekt. Gele bestrating. Door de 2e commissie werd opgemerkt, dat de gelee bestrating erg oneffen is, waardoor bij gladheid in de komende winter de voetgangers, vooral de bejkir den deze als trottoir bedoelde bestrating zullen mijden en zich op de verkeersweg begeven Voor de veiligheid van deze voetgangers zowel als van het overige verkeer werd dit hoogst gevaarlijk geacht en daarom werd gevraagd of, in afwach ting van een definitieve verbetering van het trottoir, burgemeester en wethouders het niet gewenst achten om door verstra- ting de grootste oneffenheden in de gele bestrating weg te werken. B. en W. antwoorden hierop: Verstraten van de gele bestrating zou, daar de helft van de uitkomende steen door nieuwe vervangen moet worden, al leen al voor aankoop van nieuwe steen, een uitgaaf vorderen van f 20.000. Daar er in de nabije toekomst wellicht bredere en tegeltrottoirs zullen komen, lijkt ons een dergelijke uitgaaf 'oor pro visorisch werk met verantwoord. Om de kosten te bepeiKen, zou men de uitko mende steen zoveel mogelijk weer moe ten gebruiken, doch dan Kan men niet die eisen stellen als wel wenselijk is. Een der gelijk verstraten van Dwarsnoord tot Pypke, met tegelbestrating van Dwars- noord-Balkfinne, wordt begroot op f 8200.Daar dit bedrag niet in één jaar uit de betreffende begrotingspost kan worden betaald ligt het in de bedoeling dit over een 30-tal jaren te verdelen. Het ligt voorts in onze bedoeling de be volking door publicatie in „Friso” te her inneren aan de bepaling in de Politie verordening, volgens welke men verplicht is bij sneeuwval de sneeuw va- het trot toir te ruimen en bij gladheid op voldoen de wüze met zand of as te bestrooien. Plantsoen Dwarsnoord. De 2e commissie vestigt er de aandacht op, dat het Plantsoen op het Dwarsnoord hoe langer hoe minder door de jeugd en vaak ook door ouderen werd ont zien. Het feit, dat dit plantsoen wellicht spoedig gaat verdwijnen is aan dit ver schijnsel ongetwijfeld niet vreemd, maar de commissie zou toch graag zien, dat zo lang het plantsoen nogjbestaat, de politie daarop toezicht uitoefent en de dienst van gemeentewerken het noodzakelijk onder houdswerk verricht, opdat een al te grove verwaarlozing wordt voorkomen. B. en W. antwoorden: Nu de raad in principe heeft besloten op het Dwarsnoord een straat met één rij baan aan te leggen, waardoor het plant soen binnenkort zal moeten verdwijnen, heeft het naar onze mening weinig zin daar nog bepaalde voorzieningen *e tref fen. Vermoedelijk kan in het s voor jaar met het aanleggen van de nieuwe straat worden begonnen en tot die tijd behoeven o.i. geen kosten aas het plant soen meer te worden besteed. van de vergadering van de gemeenteraad van Workum, gehouden op Donderdag 1 December 1955 (Vervolg op het verslag in ons vorig nummer) beschermt tegen het wassende water van de Nieuwe Maas, die even verder oostwaarts de Lek genoemd wordt. In Krimpen zit men niet stil: gedachtig aan de ramp van '53 wordt de djjk aan zienlijk verhoogd. Blij is men daar even wel allerminst om. Veel huizen verlie zen hun uitzicht en de bewoners voelen I zich gedoemd tot een catacombenbe- I staan. Gelukkig is nu toegezegd, dat ’t Rijk de kosten yan opvijzeling van deze huizen voor 75 voor zijn rekening neemt. Even voorbij de plaats, waar de Noord in de Nieuwe Maas uitmondt, waar de Lek dus in een andere huid kruipt, brengt de pont mij over naar de Zuide lijke oever van de Lek, waar de grote scheepswerven van Kinderdijk al gauw hun aanwezigheid verraden door de enorme door de mist heenborende kra nen en het geratel van werktuigen. Het water staat hoog en het wordt mij in eens duidelijk, waarom deze doopplech tigheid van de „Witmarsum” zo vroeg op de dag, 9 uur, plaats vindt. Als het gemeentebestuur van Wonseradeel in derdaad uitgenodigd is, dan mag men in Witmarsum wel heel vroeg opgestaan zijn, bepeins ik. Van Kindertdijk naar Alblasserdam is niet ver. Langs de Noord rijen zich de grote werven aaneen. Het is hier alles „SMIT” wat de klok slaat. Grote gebou wen, helder verlichte tekenkamers, kan toren, werkplaatsen, het is een en al bedrijvigheid. Hier ligt iets van „Hol lands Glorie” op het water, ja, hier klopt in al dit gehamer en gedreun het hart van Holland. Als ik de werf oprij, staan er al talloze auto’s geparkeerd. Er hangt een vlag in de mist. Bescheidenlijk stal ik mijn „stalen ros" by de portiersloge en be geef me zonder fototoestel, stel je voor. naar de kade. Ik ben te laat. Het getij laat niet met zich spot ten. De champagnefles heeft haar in houd al prijs gegeven. Ik zie het hoog oprijzend gevaarte van een groot schip voor mij. Door de mistflarden heen lees ik op de voorsteven de naamWITMAR SUM. Ja, waarachtig. Daar ben ik dan toch ooggetuige van geweest. Er lopen men sen langs de verschansing, er worden kabels versleept; alles is nog wat kaal en kleurloos. Maar er wordt enthousiast gepraat. Ik hoor van een paar jongens dat alles vlot verlopen is. De „Witmarsum” ligt voor anker en kan nu verder worden afgewerkt. Als ik het kantoorgebouw binnenloop, tref ik een gezellige drukte aan van in siders en genodigden, velen met hun da mes, er staan bloemen en er wordt rij kelijk getracteerd. Juist is de directeur van de Stoomvaart slag —r want toen was er ook veel dat niet tot zijn recht kwam, eenvoudig omdat men het geld er niet voor beschikbaar wilde stellen. Omtrent de monumenten zorg merkt spreker op, dat een nieuwe Monumentenwet op komst is, waarvan het beginsel is, dat het eigen beeld, de eigen aard van elk dorp, streek of stad bewaard moet blijven Dan is de f 1000, voor dit doel uitgetrokken, een belachelijk klein bedrag. De eigenaar van „de Zwaan” die te Bols- ward woont, is aangeschreven dat hij voor beveiliging van het gebouw moet zorgdra gen; deze heeft ons wee- verwezen naar een timmerman te Workum, die hij met de behartgiing van zijn belangen heeft be last. Spreker licht verder toe, aan welke oorzaken he t overschrijden van de ge raamde bedragen voor de bouw van „Ma riënacker” is te wijten. De opmerkingen aan het adres van het ETIF onderschrijven B. en W ten volle. Het exploiteren van een zwembad behoort naar de mening van B. en W. tot de parti culiere sector. Als de raad van m< mocht zijn, dat het comité van voorberei ding te weinig actief is, dan zou de raad een commissie uit zijn midden kunr.en be noemen die deze zaak zou kunnen aan pakken. Het ligt niet in de bedoeling van B. en W. om, nu er geen aanvragen zijn, grote be dragen ten koste te leggen aan het in richten van industrieterrein. Na enige ré en dupliek worden de begro tingen voor het Burgerlijk Armbestuur en het Weeshuis goedgekeurd en die voor het landbouwbedrijf en het gasbedrijf vastgesteld. Hierdoor is o.a. ook het presentieged van de raadsleden voor het bij wonen van de raadsvergaderingen verhoogd van f 4. op f 7.50 p. vergadering en voor de com missievergaderingen .n f 2.op f 4. ier vergadering. roorts is besloten tot invoering van uni forme vuilnisemmers bij de reinigings dienst. Deze emmers zullen aan de bevol king in bruikleen worden gegeven, waar voor een vergoeding van f 1.per jaar verschuldigd is., Bevordering industrie. Door de le en 3e commissie werd naar aanleiding van de geruchten, dat sommige industrieën op het punt staan de gemeente te gaan verlaten, de vraag gesteld, of, en zo ja, welke maatregelen genomen die nen te worden om bestaande industrieën voor de gemeente te behouden en nieuwe industrieë naan te trekken. B. en W. antwoorden hierop: Het is U waarschijnlijk bekend, dat in het uitbreidingsplan een drietal terreinen als industrieterrein zi n aangewezen, nl. bij de haven, bij de zuivelfabriek „Lij- emph” en op de Hearekeunst. Hiervan is alleen het eerstgenoemde terrein in 1947 als industieterrein ingericlit, waarvan de kosten rond f 40.000.hebben bedragen, Verschillende industrieën «hebben zich daar gevestigd, zoals C.A.F. Coöp. gras drogerij, fa. Hobma, fa Beuker Nog zeer onlangs is op verzoek van de fa. Beuker, hier een electrische kabel voer kracht stroom aangelegd, waardoor tevens de boerderij van D. Hofman in de waard op het electrisch net kon worden aa .gesloten. Voor de gemeente was hiermede een be drag gemoeid van rond f 6000.Voorts is langs dit terrein de waterleiding aange legd, die tevens bestemd was voor aanslui ting van waard. De ge waterverbruik f 2400.per jaar, hetgeen neerkomt op een l f 1000.pei net t van 3 Febr. 1947 stelt de gemeente dit industrieterrein i van groot belang, ook met het t de aandacht en -iping van het Ook voor de oudheidska mer vraagt spreker aandacht van B. en W. Op de begroting van het weeshuis staat een behoorlijke onderhoudspost; waarvoor zal het geld worden gebruikt, vraagt spre ker. Het tekort op de exploitatie van de gas fabriek wordt voortdurend groter en geeft reden tot bezorgdheid. Spreker had ge dacht dat deze tekorten bij omschakeling Pe op aardgas zouden zijn verdwenen. V< De heer HARKEMA vindt het niet ver schijnen van het ETIF-rapport over de Zuidwesthoek zo langzamerheid maar een pijnlijke geschiedenis worden. Spreker vraagt zich af, of het ETIF wel oog heeft voor de specifieke Workumer belangen en of we niet ernstig moeten overwegen om ons lidmaatschap op te zeggen en daarmede onze jaarlijkse contributie in te houden. Deze begroting is een irreëel sluitende begroting; van uitvoering van noodzake lijke kapitaalswerken zal niets kunnen komen. Spreker critiseert de bekende cir culaire, waardoor de zelfstandigheid van de gemeente wordt aangetast. Spreker is van oordeel, dat in de financiële verhou ding tussen „den Haag” en de gemeenten wijziging moet komen; de gemeenten zul len het initiatief weer in eigen handen moeten nemen Wat het zwembad betreft is spreker niet ter hand neemt er niets ocpl terrein meent spreke van de zwemsport is en ongetwijfeld Verder vraagt het exploitatie^ of net wel juist is, dat bij de oorspronkelijke begroting de Raad doelt dit niet als

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 5