KRIS-KRAS door Nederland a ONTWERP-GEMEENTEBEGROTING BOLSWARD NIET SLUITEND roar üs hjoed p p to sizzen B. en W. lichtten hun ..werkplan** nader toe Fan de Martinytoer Het tekort iets groter dan verleden jaar (f 48.353.—) Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Betaling abonnementsgeld Postabonné’s die 25 cent incasso kosten willen besparen, verzoeken wij vriendelijk hun abonnements geld ad f 3.20 voor het eerste halfjaar 1956 te willen gireren op postgirorekening No. 87926 van A. J. Osinga N.V. - Bolsward. f 111 Dinsdag 13 December 1955 51e Jaargang No. 97 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Hwat bat In wettermole is lAnhearre mei IS IT JIT TO KEAREN aae Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handel ^advertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 8de week December 1905 Te Bolsward zal een vergadering wor den gehouden tot oprichting van een on derlinge brandverzekering. Begroting moet reëel zjjn. Het zal natuurlijk mogelijk zijn de be groting „sluitend” te maken, hetgeen door sommige gemeenten dan ook wel wordt gedaan door öf him noodzakelijke uitgaven te verlagen met het oorspron kelijk geraamde tekort en deze uitga ven bij de 1ste wijziging van de begro ting opnieuw te verhogen tot het nood zakelijk bedrag öf voor de dienst 1956 De ijsclub „Tjerkwerd” heeft 55 leden en f 115.92 in kas. De gebroeders Zamachi, Italianen, moe ten een nieuwe telefoon hebben uitge vonden, één zonder draad. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A I OSINGA U.V Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Wel uiterste beperking. In het eerder genoemde rondschrijven vraagt de Minister bij het opmaken van de begroting voor 1956 de uiterste be perking in acht te nemen in verband met de lagere inkomsten van het ge meentefonds, welke de mogelijkheden voor het verlenen van een verhoogde uitkering doen afnemen. Bij de aanbieding van de begroting voor het dienstjaar 1955 hebben B. en W. een vergelijkend overzicht verstrekt van de lichte wurksumheden. In bipaelde druk lei dêrtroch jimmeroan op leanen en arbeidsfoarwaerden. Jild en guod tel den by Rids swierder as in hAnfol wurk. In del foar in oar to arbeidzjen, in dei foar him to riden, gyng folie makliker as it freegjen om in tientsje. De men taliteit fan it lAn, foarmè yn in lange histoarje stie dêrtroch tige ünwennich foar de moderne tiid oer. Koarte dagen en hege leanen hiene op it lan gjin sym- pathike klank, hja stiene de boer tsjin. Syn hiele opfieding en praktyk, syn sjenswize op minsken en wrAld ka.em hjir tsjin yn opstAn. Lyksa wie it mei sykte en üngemak, mei min waer en alle dingen, dy’t op it heden troch so- siale wetten regele wurde. It boerefolk is yn dy dingen folie hurder as de min sken yn 'e stéd. Dat sit yn de hiele lib- benssfear fan de boer. Waer en wyn, rein en kjeld, hjitte en üngemak kin hy net swier telle, hwant hy moat der troch fan bem öf oan. wezen is der net safolle foroare. Yn dat boerelibben is de arbeider in ün- misber illemint. Mar in illemint, dat aparte easken stelt. Dy jild barre moat en dy wit fan kommen en gean. Dy frjje dagen hat en sikejild en ütkearing by üngemak en jit folie mear. Nog meer onderwijzers nodig. Verlaging van de leerlingenschaal en verlenging van de leerplicht vergen een uitbreiding van onderwijzend personeel met ten min ste 10.000 leerkrachten. Het kweekscho lenplan waarover adviezen zijn gevraagd noudt hiermee rekening. De minister hoopt dit plan spoedig bij de Tweede Kamer te kunnen indienen. Bolswards Nieuwsblad De FJW.zender te Irnsutn. In de loop van deze maand zal een FM-zender in Irnsum experimenteel in bedrijf komen. Deze zender zal grote verbetering bren gen voor de luisteraars in Friesland. Bovendien zal dit station de program ma's van de Regionale Omroep Noord uitzenden. Oude Janke (de Haas, wed. van Ulbe Zandstra, bijgenaamd it Aide wyfke fan Parregea) vierde te Nijland haar 100e verjaardag. Eerst woonde ze te Workum en Sandfirden. Bij de doortocht van H. M. de Koningin in Sept. j.l. zat Janke netjes aangekleed op de tribune in de Dorpsstraat, waar het Koninklijk rijtuig een ogenblik stilstond. Haar oude ogen konden echter het Koninklijk Paar niet onderscheiden. goede samenwerking met de gemeente lijke instelling voor sociale zorg zal kun nen leiden tot een goede en verant woorde bejaardenzorg in al zijn geledin gen. In de begroting van de gemeentelijke instelling voor sociale zorg, waarvan 't uiteindelijk saldo als nadelig subsidie in de gemeentebegroting resulteert, is met deze gewijzigde situatie enigszins reke ning gehouden, terwijl daarin verder zijn verwerkt de financiële gevolgen van de uitbreiding van het Rusthuis Hendrik Nanneshof. Walvisvaart. De walvisvangst is in het afgelopen seizoen ver onder de verwach tingen gebleven. Oorzaak van deze te ruggang zijn de weersomstandigheden die slechter waren dan in enig vooraf gaand jaar. Aldus motiveert de directie van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart de noodzaak tot divi- dendverlaging te komen voor de gewo ne aandelen 5 procent inplaats van 6 procent Preferente aandelen krijgen weer 4 procent. De gehuwde onderwijzeres. Op korte ter mijn zal een wetsontwerp worden inge- diend, waarbij de bepalingen in de la ger onderwijswet betreffende de huwen de en de gehuwde onderwijzeres worden gewijzigd. Eveneens op korte termijn zal een wetsontwerp worden ingediend, waarbij het verkeersonderwijs op de la gere scholen verplicht zal worden ge steld. Naar aanleiding van de aangeboden ontwerp-gemeente- en bedrijfs- begrotlngen voor het dienstjaar 1956 der gemeente Bolsward, waar in tot uitdrukking komt het voor dat jaar te voeren beleid, zoals B. en W. zich dat hebben gedacht, delên zij het volgende mede. Allerwege, zowel bij de Minister van Binnenlandse Zaken als bij radio en pers bestaat belangstelling voor de uitkomst van de ge- meente-begrotingen, waarmee dan bedoeld wordt het voordelig of nadelig saldo. Deze belangstelling bestaat niet het minst in gemeentelijke krin gen en de vraag over het saldo van de begroting zal ook bij de plaatselijke raad oprijzen. Het antwoord van B. en W. hierop is, dat deze begroting, evenmin als die van het vorig jaar, sluitend is. Naar een eigen belasting gebied? Of de financiële verhouding in de toe komst nog wordt gewijzigd en of dit in gunstige zin zal zijn, moet worden afgewacht. Wel wordt in de kring van deskundigen ernstige studie gemaakt van een eigen, zij het beperkt, belasting gebied voor de gemeente en van het verruimen van de doeluitkeringen aan de gemeente, zoals deze thans voor en kele onderdelen van het gemeentelijk verzorgingsgebied reeds plaats hebben o.a. voor de gemeentepolitie, woning- wetbouw enz. Vooralsnog kan hierop niet worden vooruitgelopen en zal reke ning moeten worden gehouden met de bestaande regelingen. Nu B. en W. schreven over de doeluit keringen, oa. voor de gemeentepolitie, achten zij het wenselijk mede te delen, wat reeds via de pers bekend is, dat de Ministers van Binnenlandse Zaken en Dy't as bütensteander de üntfolking fan it plattelan oansjocht en bisiket de oar- saken dêrfan to ünderkennen, dy komt ta in hiel ryehje. Alderearst is It in his- toarysk feit, dat it jild en de arbeid yn it agrarysk bidriuwslibben altyd minder bltelle wurden is dan derbüten. Dat jildt likegoed foar de boer as foar de arbei der. Men kin sizze dat dit sa Aid is as de wrAld. Dit fynt ünder mear syn for- klearring hjiryn, dat it plattei&n jim- mer mei in oerfloed fan arbeidskréften siet en de bining oan doarp en gea by ütstek in ding, dat boeren en boerearbei- ders eigen is. De wurkgelegenhrit groei de op it lAn folie minder hurd as it ta' wurkkrêften en dêrtroch wie dit pnitte- lAn troch alle tiden in ekpulsygebiet fan nature. Twad wiene der de greate hüs- haldingen en it oandiel fan de bern yn Reeds belangrijk bezuinigd. In verhouding tot het resultaat van de eerste ontwerp-begrotingen hebben B. en W. reeds belangrijke bezuinigingen toegepast, zodat thans mag worden ge steld dat de aangeboden ontwerp-be- groting reëel is en ook ten departemen- te wordt gedeeld, dat een redelijk voor- zieningspeil in de gemeente moet wor den gehandhaafd om te voorkomen, dat na enkele jaren op bepaalde punten een verwaarlozing optreedt, welke ten kos te van grote bedragen weer moet wor den overwonnen. In dit opzicht mogen zjj een vergelijking treffen met de ge meenten, gelegen in de als „achterge bleven gebieden" aangeduide streken. Van Rijkswege wordt voor deze gebie den veel belangstelling getoond, waarop B. en W. zeker niet afgunstig zjjn, maar die hen wel tot de realiteit moet brengen, ten koste van alles te voorko men, dat onze gemeente in de naaste of verre toekomst „achter gebleven ge bied” wordt. Met de thans aangeboden begroting kan naar de mening van B. en W. een re delijk maar noodzakelijk voorzienings- peil worden gehandhaafd, en zij ho pen, dat de Ministers van Binnenlandse Zaken en van Financiën door het ver strekken van een verhoogde uitkering ten bedrage van het begrotingstekort, vermeerderd met het nodige bedrag voor rente en afschrijving op nieuwe in vesteringen, die hen hiertoe de moge lijkheid bieden. van Justitie, een ontwerp tot wijziging van de politiewet hebben ingediend bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal waarin een aantal gemeenten, welke thans gemeente-politie hebben o.a. Bols ward, worden aangewezen als gemeen ten, waar in het vervolg rijkspolitie zal zijn, terwijl een aantal grotere platte landsgemeenten, die thans rijkspolitie hebben, in het vervolg zullen werken met gemeente-politie. Het uitgangspunt voor deze wijziging is de gemeenten in te delen in klassen naar het aantal inwoners zonder reke ning te. houden met de structuur van de gemeenten. B. en W. achten dit standpunt niet juist en zouden het be treuren, indien Bolsward zijn eigen ge meentelijk politiecorps zou moeten mis sen, temeer nu een eigen politiecorps voor de gemeente financieel geen nade lige gevolgen heeft. Deze kwestie is thans in onderzoek bfj de Tweede Kamer, terwijl de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich ern stig met deze zaak heeft bezig gehou den. Werkverruiming. Voor verruiming van de werkgelegen heid zijn kortgeleden door de Raad be langrijke besluiten genomen tot ver koop van terrein en stichting van een industriehal. B. en W. hopen, dat deze hal van de fa. Nooitgedagt tijdig gereed zal zijn en dat het te stichten bedrijf zich zodanig zal ontwikkelen, dat met enkele jaren het voor deze fa. gereser veerde terrein geheel door haar zal zijn bebouwd. B. en W. zullen zich thans moeten be raden op nieuwe terreinen en de finan ciering daarvan, om bij mogelijke nieu we aanvragen van industrie voldoende ruimte te hebben. Een toeneming van de industrie be hoeft niet het karakter van Bolsward te veranderen, maar zal wel voor de inwo ners, speciaal voor onze jongeren, meer arbeidsmogelijkheden scheppen. Op dit punt blijven B. en W. dan ook dilligent. Bejaardenzorg. Naast de zorg voor de werkers ligt de zorg voor hen, die niet meer in het ar beidsproces z(jn opgenomen n.l. de be jaarden, een zorg, welke in ontwikke ling is, en mede geleid door de medische wetenschap de laatste jaren een snelle evolutie doormaakt. De particuliere charitas, welke vroeger voor een groot deel deze zorg voor haar rekening nam en ook de laatste jaren hieraan nog belangrijke bedragen be steedde, zal door de stijging van de uitgaven, mede als gevolg van de ho gere verzorgingseisen, in verhouding steeds minder kunnen financieren. Een Nieuwe schoolgebouwen. De moeilijkheden, welke er landelijk zijn, bij het bouwschema voor de woningbouw hebben geleid tot verscherpte voor schriften van andere bouwwerken o.a. uitvoeren van andere bouwwerken o.a. voor de bouw van scholen, waardoor ook B. en W. nog geen rijksgoedkeuring hebben ontvangen voor de bouw van die scholen, waarvoor de Raad medewerking heeft verleend. Of de uitvoering in 1956 kan plaats heb ben hangt af van de vorderingen van de woningbouw, verlopen deze gunstig, dan zal de rijksgoedkeuring voor scholen bouw zeker vlotter worden verleend. Voor de uit deze bouw voor de gemeen te Bolsward voortvloeiende investe- ringslast zal een verhoogde uitkering uit het gemeentefonds nodig zijn, waartoe Woningbouw. Ten aanzien van de woningbouw kunnen B. en W. mededelen, dat het voor de jaren 1954 tot en met 1956 toegekende bouwvolume zal zijn uitgeput als het volgend jaar het in voorbereiding zijnde plan van woningbouwvereniging St. Joseph tot de bouw van 36 woningen zal zijn gerealiseerd. In dat jaar zal ook het aantal ontruimde krotten over deze 3 jaar tot 28 zijn opgevoerd geltjk aan het voor dit doel verleende bouwvolume. Met deze ontruiming zfjn B. en W. nog niet gekomen tot het doel, wat zij zich voor ogen hebben gesteld, nJ. het op ruimen van nog meer krotten, doch wij zullen het gestelde doel voor ogen hou den en bjj het aanvragen van bouwvo lume voor de volgende jaren hiermede rekening houden. Een verdere poging daartoe is het saneringsplan van de Grote Kampen, dat thans door het Mi nisterie van Wederopbouw en Volkshuis vesting wordt beoordeeld op zijn uit voerbaarheid. B. en W. hopen hierover een gunstige beslissing te ontvangen, te gelijk met een toezegging voor extra bouwvolume voor krotopruiming, waar, voor dan op korte termijn plannen voor de bouw van vervangende woningen kunnen worden ontworpen. B. en W. deze scholen opnieuw» op de lijst van uit te voeren kapitaalswerken hebben gebracht. en De Jong’s Nieuwsblad De bem meitsje al hiele reizen yn har skoallojierren en fine it hiel gewoan mei de wiete kros thüs tc kommen. It melken moat trochgean ek as wrede boijen fé en lan giselje, it hea moat yn 'e hüs, ek al piipje de lea. It hiele boe relibben ferget de minsken op troch- setten en hurd-wézen, hja kinne net oars. Soene se dat net dwaen, dan koe ne hja gjin boer bliuwe. Hja steane ticht by de natuer, hja sjog- ge, hwer't it wei komme moat en dêr- om achtsje hja it lan, it fé en it büthüs heger as de foarein. As in boer seit, dat dit of dat in moaije pleats is, dan doelt hy op it earste en net op it léste. Yn mannich ding wol hy graech soberearje as it bidriuw mar syn gerak kriget, hy fielt him trochstrlngs Altyd jit better thüs yn tSitliüs cn koken, dan y r.Jc kcainêr mei de pronk oan. De; De begroting van het dienstjaar 1955 had, na het aanbrengen van enkele wij zigingen door de Raad op basis van de herziene rjjksuitkeringen, een nadelig saldo van f 45.803.56, waarvoor een ver hoogde algemene uitkering werd aange vraagd bij de Ministers van Binnenland se Zaken en Financiën. Hierop is even wel nog geen beslissing ontvangen. Om deze reden is bij de ramingen van de algemene uitkering nog geen rekening gehouden met een verhoging op grond van de bijzondere omstandigheden voor het dienstjaar 1955. De begroting 1956 wijst daardoor een tekort aan van f 94.156.56, wat met het oog op de voor 1955 lopende aanvraag, hiervoor bedoeld dus eigenlijk kan worden teruggebracht tot f48.353.—. Dit nadelig verschil ten opzichte van 1955 is wel te verklaren door bepaalde hogere uitgaven, die ais bijzondere om standigheden zijn aan te merken of die noodzakelijk hoger gesteld moeten wor. den. De nieuwe openbare school te Hitzum feestelijk ingewijd. De buigeuieestei sprak een hartelijk woord. Abe loenst ra nog zeer „in trek”. Abe Lenstra heeft in zijn nieuwe woonplaats blijkbaar niet alleen de harten der sport mensen veroverd, maar bovendien die van een groot aantal jonge meisjes. Of schoon het op het ogenblik zeer moeilijk is een dienstbode te krijgen, vormt dit voor de familie Lenstra blijkbaar geens zins een probleem. Op de eerste oproep voor een dienstbode kwamen zich niet minder dan ruim tachtig meisjes mel den. Een zeer vooraanstaande Ensche- dese familie, die in hetzelfde tijdvak, een annonce plaatste voor een dienstbode, kreeg hierop geen enkele aanbieding. Studententehuis. De minister van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft geen termen kunnen vinden extra bouw volume beschikbaar te stellen voor de bouw van een tehuis, waarin honderd zestig Delftse studenten onderdak zou den kunnen vinden. Een dergelijk tehuis zou de gemeene willen bouwen. Minister Cals voert hierover met zijn ambtgenoot nog overleg. HBS wordt zesjarig. In zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer deelt de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen mede, dat in een wtfzigingsontwerp op de Middelbaar en Hoger Onderwijswet ook zal worden voorzien in het zesjarig maken van de Hogere Burgerschool. De hond bromde. Een vrouw, wonende aan het Spui te Amsterdam, werd des nachts gewekt door het grommen van haar hond. Zij hoorde gerucht en ging op onderzoek uit. In de broodjeswinkel beneden, trof de vrouw een inbreker aan. Deze man werd door twee agen ten, die op het hulpgeroep van de vrouw verschenen, gearresteerd. De waakse hond greeg een stuk worst. Dat had het beest verdiend, daar het geld, dat de inbreker had gestolen, op hem werd te ruggevonden. Verkeersagent werd aangereden. Een verkeersagent, die aan de Middenweg te Amsterdam een stopbord bediende, werd door een vrachtauto aangereden en enige meters meegesleurd, toen de auto z|jn bord aan de verkeerde kant passeerde. De agent liep ontvellingen op aan armen en benen. Het verkeer wordt steeds veiliger. T.vce doz|jn tegelijk. D. en W. van Am- ,.,:m v.ajcn de Gemeenteraad 12.096.500 te hunner beschikking te stel len. Het gemeentebestuur wil daarvoor 24 houten hulpschoolgebouwen kopen. Deze gebouwen zullen in verschillende ADMINISTRATIE BOLSWARDS NIEUWSBLAD Wis, de boer kin soks ek oerkomme en hy giet wolris fuort, mar hy hat it ge- foel, dat it dan foar syn eigen skee op komt en dêrom rint hy al wer nei it büthüs as er heal better is. Yn wezen is de hiele moderne sosiale forsjenning yn boere-eagen in frjemd ding. It skynt net to kearen, mar it bliuwt him by tiden dwers yn 'e mage omwrotten. De fabrikant hat ek faken biswier hawn tsjin njje sosiale dingen, mar dat wie folie ünpersoanliker as by de boer. It hüs fan de fabrikant wie net it hüs fan syn wurkfolk, hy siet net mei har oan ien tafel, hy koe syn mismoedigens kwyt op in oar plak en liet de klachten fan it wurkfolk oer oan syn bidriuws- lieder. It freget hiel hwat fan it karakter, as minsken fan de iere moarn ta de joun bymekoar binne en dan biswieren tsjin- mekoar hawwe. Der üntkomt jin dan neat en de bern bringe it oare wol oer. Dêrtroch hawwe hiel hwat boerearbei- ders yn har libben sa ien en oar ünder- foun, dat har en har bern net sa enthou siast makket om by de boer to gean. Wis der binne ek genöch oaren by boe ren en arbeiders, mar de earsten binne it machtichst. De lytse leanen yn it for- line hawwe derby holpen oan in oare mistastan. De minne wenten. Alder earst omt de hier leech wêze moast. In goune, in daelder foar de hier, der wie it eartiids mei öfmakke. Man en br. n wlcne n t folie yn 'e hüs, romte Te Witmarsum gebeurde een treurig on geluk. Anne Faber, arbeider van de landbouwer H. J. de Vries, nabjj de Grauwe Kat, zou in het wagenhuis een geweer verzetten, hetwelk afging en hem doodde. In administratieve kring bestaat ver- echil van mening over toepassing van de uit de persverslagen zo langzamer hand bekende circulaire van de Minis ter van Binnenlandse Zaken, waarmee dan wordt bedoeld het rondschrijven van 3 October 1955. In dit rondschrijven stelt de Minister dat de gemeenten b|j de begroting 1956 niet mogen uitgaan van een verhoging van de algemene uitkering in verband met een begrotingstekort en daarbij hun uitgaven moeten richten naar de ge raamde reëele ontvangsten, m. a. w. dat de gemeenten in eerste instantie hij hun aanvragen om een subjectieve verhoging van de algemene uitkering moeten overleggen een sluitende be groting. Zodra door de Minister van Binnenlandse Zaken een beslissing is genomen op het verzoek van de ge meente tot het toekennen van een ver hoogde uitkering kan de begroting hier bij worden aangepast. Deze handelwijze ontmoet allerwege tegenstand b|j de ge meentebesturen, welke geen mogelijk heid zien hun begroting reeël sluitend te maken, de totale cijfers van de begroting 1948 met die van 1955 en van de investe- ringslasten voor woningbouw en buiten, gewone werken, waaruit U zich een beeld kunt vormen van de toenemende omvang van de gemeentezorg, gezien in het licht van de stijgende prijzen en lonen. Hierbij hebben zjj toen te kennen ge geven, dat de bedragen van de rijks- uitkeringen ook belangrijk z|jn ver hoogd, maar toch de verhoogde kosten van de gemeentehuishouding niet ge heel b|j hebben kunnen houden. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat ten opzichte van 1955 thans een hoger begrotingstekort van f 48.353.resul teert. haluaigen goed, dan wieue de bern it wol oaren fansels, de jongerein is net meast yn büthüs en skuorre to finen. mear hwat de Alderen binne, ek hjir Waerden se greater, dan gyngen hja giet de tiid net oan foarby. Mar yn mei nei de pleats, de jonge it melken te beschikken over een deel van de re serve. Beide handelwijzen ijjken ons niet de geëigende methoden b|j het vaststel len van de begroting. De begroting moet, zoals B. en W. hier voor reeds vermeldden een beeld geven van het te voeren beleid in het dienst jaar en daartoe is het nodig, dat hierin voorkomen de bedragen van de zo nauwkeurig mogeltjk geraamde noodza kelijke uitgaven voor de verschillende gemeentelijke taken en de te verwach ten ontvangsten, m. a. w. een reëele begroting voor het beleid van het be treffende dienstjaar. Indien men de noodzakel|jke uitgaven gaat verlagen tot een bedrag, waarvan met zekerheid kan worden gezegd, dat het niet voldoende is, dan is dit naar de mening van B. en W. geen begro ting, in ieder geval geen reëele begro ting. Dit laatste is evenmin het geval, indien het begrotingstekort wordt opge vangen door overboeking van een deel van de reserves naar de gewone dienst. In dit laatste geval wordt wel een dek king van de uitgaven voor het dienst jaar 1956 bereikt, maar dit zal geen oplossing brengen voor een verdere toe komst, waarom het in verband met de financiële verhouding tussen het r|jk en de gemeenten niet verantwoord wordt geacht de reserve aan te wenden voor een volledige dekking van het begro tingstekort. Wel is overeenkomstig de wens van de Minister van Binnenlandse Zaken 1/30 deel van de algemene reserve aange wend voor de gewone dienst. leare, it famke de frou hwat helpe. It wykjild waerd dan in krom rommel en fan iten krige hja it gAns better. In stikje bou wie foar harren fan mear biiang as in sliepkeamer of in n(j bi lling. Dêrtroch binne der jit hünderten ien- keamerwenten op it plattelAn, mei bed steden en in souder. Tsientallen jierren is der neat fan biiang foroare. Troch- dat it tempo yn de stêdden en yn yndu- stry folie hurder gien is, trochdat de greate stêdsgemeenten folie mear diene en dwaen koene oan goede wenten, is it plattelAn tige efter rekke. En mear as it lean lüke de stêdden de boerearbei- ders en binammen de froulju troch har wenten en gemakken fan Ijocht, wetter- lieding, fortier. Hwat de boer ynskikt omt hjir syn bidriuw is en syn takomst, dat lükt de arbeider folie minder. As hy mei Maejje dien kriget, is der gjin stien en gjin keal, dat sines is. En as hy in boerehert hat en sokken binne der hiel hwat, dan kriget hy der ek in rare smaek fan yn 'e müle. En fakentiids tsjin it sin, gean sokken dan nei de stêd, hwer't de dingen him min der bine, mar ek gjin sear mear dogge. Mei de lAnarbeiderswet hat men yn de tweintigerjierren de arbeiders oan it lAn bine wollen. Hja koene dan seis in knap hüs mei in pear pounsmiet lAn krije. Mar fuort derop, kamen de minne tiden en de wurkleazens fan de tritiger jierren. Op inkelde plakken mar is der hwat fan to- rjuchte kaem. Dat is tige spitich. Hwant ik tink, dat it in earnstige saek wurdt om nou noch de dingen sa to regeljen, dat de boer in kearn fan bitroude en fikse arbeiders hAlde kin. Der sil in brede visy foar nedich wêze en in nije mentaliteit. oms pet it op f:e~ median n' j i ta. Li hoe komt it dan mei de boer seis? N.V. Noord-Nederlandse Beetwortd- suikerfabriek. In de week van 28 No vember tot en met 3 December werden 36 millioen kg suikerbieten ontvangen met een gemiddeld gehalte van 15.23 suiker. De tarra bedroeg gemiddeld 9.25 pet. Tot en met 3 December werden in totaal 251.5 millioen kg bieten ontvan gen met een gemiddelde van 15.43 suiker en 9.9 tarra.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1