N rj DE NIEUWE LOONSVORMING (I) KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen HARTWERT FORTSJINNE DE GOUDEN FIOELE M J I Meer vrijheid voor liet bedrijfsleven Laat-middeleeuwse c. Fan de Martinytoer orgelkast uit Broere- kerk wordt hersteld Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat t>at Qabe Skroar "O'- - mm 51e Jaargang No. 99 Dinsdag 20 December 1955 De Jong's Nieuwsblad DE SPANNING HALDT O AN! Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Bevorderd, ten overstaan van de heer K. Boermans, meester op de wapens, op „lange en korte stok” de heren H. Alt- hof en A. de Jong, Bolsward. In de tuin van de Geref. Kerk te Wor- kum staat een rozenboom in bloei. De Krite Boalsert. spilet de 2de Krystdel „Libbensstriid” fan R. W. Cann Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Maar daarom is er nog geen reden om aan te nemen, dat dit nieuwe systeem geen enkele moeilijkheid te overwinnen zal hebben. Het zal moeilijk zijn de sleutel voor een goede differentiatie en coördinatie te vinden. Toch is het goed dat de stap is gewaagd. Eén ding is echter noodzakelijk: het ge organiseerd bedrijfsleven zal zich zelf een grote discipline moeten opleggen. Veronderstel dat in de metaalindustrie een loonsverhoging van 10 kan wor den gegeven, terwijl er voor de landar beiders niets af kan. Dan ontstaat er niet alleen maar ontevredenheid in de achtergebleven bedrijfstakken, maar ook de toekomstige werkgelegenheid kan in gevaar gebracht worden. Een te hoog opschroeven van de lonen heeft n.I. ge volgen voor een tijd van depressie. Dan verdwijnen geheel of gedeeltelijk de win sten, maar loonsverlaging zal niet een voudig zijn. Zij is psychologisch altijd moeilijk uitvoerbaar. Dan zitten we in de metaal met lage winsten en hoge lonen. Werkloosheid kan daarvan slechts het gevolg zijn. Daarom is het beter dat er wij noemen maar voorbeelden in de metaal niet meer dan 7 loonsverhoging wordt gegeven. De ruim te die er nog eventueel overblijft kan beter worden besteed aan prijsverlaging. Daar profiteert bijna iedere burger van. Wat gaat er gebeuren in de landbouw over), komt het orgel weer in het koor van de Martinikerk; hét wordt naar alle waarschijnlijkheid bevestigd aan de zij wand, grenzende aan de sacristie. Daar mee heeft men dan eigenlijk alleen nog maar een fraai orgelfront, want het is dan allerminst bespeelbaar. Daartoe zou men een geheel nieuw instrument moe ten inbouwen, want van de oorspronke lijke pijpen en het oude speelwerk is nagenoeg niets meer over. Dat men niettemin nog zoveel tijd, moei te en kosten gaat spenderen aan dit vrij kleine orgel, daterende uit de 16e eeuw (ook al staat er een opschrift uit de 17e eeuw op), is gelegen in de omstandig heid, dat men in ons land nog maar zeer weinig exemplaren bezit van dergelijke oude orgels. Bovendien is de kast inte ressant door enkele geschilderde panelen die bijbelse figuren, o.a. een harpspelen de David, voorstellen. In het bezit van de Ned. Herv. Kerk voogdij alhier bevindt zich een uitste kende 19e eeuwse crayontekening van het interieur van de Broerekerk, zoals dit er vóór de grote ontluistering uit zag. Men ziet op deze afbeelding het hierboven besproken orgel nog op de oorspronkelijke plaats. Want evenals enkele koorbanken, kna penbanken, zerken enz. heeft men in het laatst van de vorige eeuw ook het fraaie antieke orgeltje uit de toen bouw vallige Broerekerk naar de Martinikerk overgebracht en derhalve gelukkig voor ondergang behoed. De jongste bidler moat de koer drage. 4de week Dec. 1905. De regering is in principe bereid de bedrijfstaksgewijze loonvorming in te voeren, zo heeft minister Suurhoff onlangs in zijn Memorie van Antwoord op de begroting van Sociale Zaken medegedeeld. Dit betekent dat de lonen in de toekomst niet meer in elke bedrijfs tak gel(jk zullen zijn. Het bedrijfsleven krijgt zijn vrijheid terug. En daarvoor valt in deze tijd van hoogconjunctuur iets te zeggen, al is oppassen geboden en is het duidelijk, dat we niet meer terug mogen keren naar het vooroorlogse systeem, waarin de lonen ge heel vrij waren. Veroordeeld wegens het verkopen van bedorven paling. De economische politie rechter in Den Haag heeft de 38-jarige palingkoopman C. J. van A. uit Leider dorp veroordeeld tot een boete van f 75 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veertien dagen wegens het verko pen van bedorven paling. Ruim drie honderd mensen in Noord wijk en Kat wijk werden vorig jaar September ziek door het eten van bedorven paling. Zij leden aan paratyphus. Ondanks de ge tuigenissen van vele mensen, die paling van Van A. gekocht hadden die bedor ven was, hield verdachte zijn onschuld vol. Boiswards Nieuwsblad gebiet. By dat ütsykjen fan de ge- skikte bidriuwen wurde de boereorga- nisaesjes ynskeakele, sadat men der wol bitrouwen yn hawwe kin. Ek oer de deskundigheit fan it L. E. I. kin men gerêst wêze. It binne faklju en hja wurkje sekuer en yn in goed tempo, Nou’t lykwols de Minister de L. E. I.- sifers as grounslach nimt foar de fêst- stelling fan de garansjepriis foar de molke en Jt der op liket, dat dizze ga- rAnsje wolris heger lizze kin as de mak ke prils, nou wurdt it L. E. I. fan de heechste ekonomyske bitsjutting foar it hiele plattelan en dêrmei ek foar alles hwat der direkt en yndirekt mei gear- hinget. len sint mear as minder bitsjut foar in gewoane boer daliks al tüzen goune en rint foar FryslAn yn de mil joenen. Dêrom is dizze saek foar alle lju yn de agraryske provinsjes in lib- benskwesje en is it tige forantwurde der greate oandacht oan to bisteegjen. Yn rapport 231 fan it L. E. I. wurdt yn 85 bledkanten folio de ütkomst fan de L. E. I. birekkens werjown en it is dér oer, dat op it heden de boeregear- komsten ta de nacht üt trochduorje. Hwant gelokkich is de tiid foarby, dat hja mienden der seis gjin tiid foar to hawwen en it wol oerlitte to kinnen oan in stikmannich fortsjntwurdigers of organisaesje-ambtners. De boer moat seis de lege ha, grif hjiryn. Hja sjogge nou seis, dat forbettering fan bipaelde methoades komme moat, sil der sosiale rjuchtfeardichheit yn Neder- lAn müglik wéze. Hwant it L. E. I. is in deskundige ynstansje, mar dêrmei is alles net yn oarder. Alderearst net, om't ditselde L. E. I. syn ynstruksjes kriget oer de wize hwerop hja seis de sifers hantearje moat. Dit binne oerienkom- sten tusken de Minister en de LAnbou en dat is it earste en ek it bilangryskste punt hwer’t de boeren har oandacht op rjuchtsje moatte. Sa waerd oant 1953 it wurk fan de boer as arbeider telt, wylst it sa klear is as in kltmtsje, dat in folbisette boer Temidden van andere antiquiteiten en attributen van de meest uiteenlopende aard, rustten reeds sinds enkele jaren op de schemerige betonzolder van het stadhuis de fragmenten van een oud orgeltje, dat de meeste Bolswarders wel kennen uit de tijd, dat het nog in het koor van de Martinikerk was opgehan gen. In verband met de restauratie van dit laatste gebouw moest ook tijdelijk voor het „koor-orgel” een ander onderdak worden gevonden. Het verhuisde naar de raadhuiszolder en raakte wat in de vergetelheid. Totdat, nu enkele dagen geleden, alle onderdelen weer keurig bijeen werden gezocht, op een kar werden geladen en de terugtocht ondernamen naar de Mar tini, waar de heer Hartel al popelt om van de zeer verwaarloosde restanten op nieuw een orgelkast te vormen. Na het herstel, dat nogal enige tijd zal vorde ren (niemand, dit dit „kostbaar brand hout’ heeft gezien, verwondert zich daar en in de andere bedrijfstakken, die mo menteel wat achterblijven? Zonder twij fel komen er ook daar loonsverhogin gen, al zullen zij geringer zijn dan bijv, in de metaal. Die kleinere loonsverho gingen kunnen echter prijsstijging ten gevolge hebben. Dat moeten we maar op de koop toenemen. Want de loons verhogingen zullen ongetwijfeld groter zijn dan de prijsstijgingen. Wordt de prijspolitiek van minister Zijlstra dan niet in gevaar- gebracht? Het valt niet te ontkennen, dat er een soort algemene loonsverhoging in 1956 op komst is. Toch is er een verschil met de loons verhogingen in de geleide loonpolitiek. In de eerste plaats zijn we verlost van de magische verhoging van 5 De metaalarbeider kan 7 krijgen, de landarbeider bijv. 3 Maar die landar beider heeft aan deze drie procent meer dan aan een algemene loonsverhoging van 5 Zulke algemene loonsverho gingen hebben altijd tot prijsstijging geleid. Dat heeft de ervaring bewezen. Op enkele achtergebleven bedrijfstakken na moeten de loonsverhogingen nu uit de winst of uit een hogere productivi teit komen. De lonen gaan dus in het algemeen omhoog, zonder dat de prijzen stijgen. En als de landarbeider nu 3 krijgt, terwijl tevens enkele landbouw producten in prijs zullen moeten stij gen, dan is toch niet te verwachten, dat die prijsstijging even groot zal zijn als de loonsverhoging, n.I. 3 Een ander voordeel is, dat de lonen in de verschillende bedrijfstakken niet ge lijktijdig omhoog zullen gaan. Minister Zijlstra heeft dus de gelegenheid het eventuele prijsverloop zorgvuldig te be studeren. Het prijsbeleid zal hem ove rigens ongetwijfeld meer zorgen baren dan in het afgelopen jaar het geval is geweest. Eieren van de V. P. N„ 20 stuks voor f 1.25. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Verkoop Zathe en Landen „Sottrum” onder Schettens. Samen 116 pondemaat voor f90488.40, verkocht in 13 percelen aan A. Gaastra, Oosterend, M. Kramer, Heeg, K. Bijkerk, Schrans, S. D. de Jong, Idsegahuizum, D. J. Bangma, Witmarsum, C. Sytsma, Dronrijp, P. D. de Jong, Exmorra, W. E. de Jong, Lon- gerhouw, B. Feenstra, Schettens, A. Sieperda, Hieslum en G. Draaisma, Marssum. sjen dat dizze sifers by de tiid lAns jit Ongunstiger wurde sille, hwant ynter- nationael komt de agraryske produksje aloan mear yn in tastAn fan „sêd-wur- den” en forwachtet men gjin hegere merken. Alle oandacht wurdt nou jown oan de holding fan de regearing, dy’t al jierren lyn sein hat, dat hja der foar riede sil, dat de lanbou net op in oar niveau bilanje soe as de oare bidriuws- tüken. Om nou folslein op ’e hichte to wêzen mei de situaesje yn alle dielen fan it lan is oprjuchte in lAnbou-ekonomysk ynstitüt (it L. E. I.), dat bistjürd en bitelle wurdt fan de regearing en de boeren togearre. Dit ynstitüt hat al jierren lang de bi- skikking oer alle ynkomsten en ütjeften fan in great tal bidruwen, goed 400, yn alle dielen fan it lAn om nei to gean, hwat de bilangrike produkten oan de boer seis kostje. Net kostje moasten, mar kostje. Dit neamt men de L. E. I.- bidruwen en hjir wurdt oan de hAn fan in spesiale tsjinst tige sekuer alles nei- gien. Foar dizze bidriuwen nimt men allinnich sokken, hwerfan men sizze kin, dat der in goede boer op sit, dy’t it bidriuw fakkundich en ekonomysk bi- heart. Alle krukken en frjemde mata- doren slacht men oer. Ek lytse bidriuw- kes, hwer’t gjin folsleine bisetting lea nend wêze kin, komme net oan bod. Oan de oare kant ek net aparte bidriuwen mei ütrinnende omstannichheden. Wol it normale type yn dy streek en laet fan in goede boer komt yn oanmerking. Nou is it spitich, mar it L. E. I. kin der neat oan dwaen, dat yn somlike kontrerjen net folie animo foar dizze saek wie, sadat it greatste tal foun waerd yn dy gebieten, hwer’t men boppe de gemiddelde risseltaten buorke. It wurdt de léste tiid better om’t ek dêrre de boeren ynsjogge, dat hja har ren seis yn de fingers sntfe, as hja bü- ten dizze saek bliuwe. Mar it is nou noch sa, dat FryslAn folie mear bi driuwen biskikber stelt als mannich oar Dit had tot gevolg, dat de landarbeiders ten opzichte van de arbeiders in de in dustriële bedrijfstakken veel te weinig verdienden. De lonen in de verschillende bedrijfstakken zullen gecoördineerd moeten worden, zó dat de verschillen tussen de verschillende bedrijfstakken niet al te groot worden. Hoewel de over, heid het laatste woord in de loonpolitiek blijft spreken (zij draagt de verant woordelijkheid tegenover ’t Parlement) krijgt het bedrijfsleven in deze diffe rentiatie en coördinatie een belangrijke taak. Er zal n.I. een Loonraad worden inge steld, die zich hiermede bezig gaat hou den. Deze Loonraad zal waarschijnlijk wel een commissie uit de Sociaal Eco nomische Raad zijn. De instelling van deze raad zullen we deze parlementaire periode niet meer beleven. Want in de zelfde Memorie van Antwoord heeft de bewindsman van Sociale Zaken gezegd, dat dit geen eenvoudige zaak is. Daar voor is een wettelijke regeling nodig, die veel tijd in beslag zal nemen. De moeilijkheid is, dat er een aantal spel regels voor de coördinatie en de diffe rentiatie moet worden opgesteld. Er moeten concrete richtlijnen zijn, waar tussen de partijen zich kunnen bewe gen. Voor het opstellen van die spel regels is waarschijnlijk een advies van de Stichting van de Arbeid noodzake lijk. Maar voordat die Loonraad er is, zal de regering aan het College van Rijksbc- mlddelaars (dat dus op het punt staat te verdwijnen) aanwijzingen geven, waardoor de bedrijfstaksgewijze loon vorming toch kan worden ingevoerd. De volledige verantwoordelijkheid voor de loonpolitiek zal dus de eerste tijd niet uitsluitend bij het bedrijfsleven liggen, want het College van Rjjksbemiddelaars speelt nog een grote rol. Het belang rijkste is echter, dat de tijd van de ge leide loonpolitiek voorbij is. De geleide loonpolitiek is ongetwijfeld een goed ding geweest. Zij was een kind van de nood, dus geen socialistische po litiek. Want toen het er om ging de armoede te verdelen, was het noodzake lijk dit zo eerlijk mogelijk te doen. De geleide loonpolitiek had dit grote voor deel, dat het totale loonniveau in ons land in de hand werd gehouden. De lo nen konden niet omhoog schieten. Dit betekende, dat de prijzen laag gehouden konden worden, hetgeen voor een expor terend land als het onze een eerste ver eiste was om er weer boven op te ko men. De oude loonpolitiek heeft zich zelf langzamerhand overwonnen. In steeds meer bedrijfstakken werden er zwarte lonen gegeven, waardoor de loonbeheer- sing eigenlijk alleen nog maar op pa pier bestond. Nu er een tekort aan ar beiders is, is zo'n ontwikkeling ook niet te voorkomen. Dan bieden de onderne mingen in verschillende bedrijfstakken tegen elkaar op. Moeten we daarom juichen over de nieuwe loonpolitiek? Het teruggeven van de vrijheid aan het bedrijfsleven is een zeer belangrijke aangelegenheid. (en allinnich sokken telle mei) dochs ek rjucht hat in op in forgoeding foar de lieding en administraesje, it neiwurk en it foarwurk, hwat by elts bidriuw dien wurde moat. Yn prinsipe is der nou in tige biskieden forgoeding yn de bi rekkens opnomd. Mar reedlik is dizze lang net. Op it twadde plak wurdt by de birek kens opnomd de bitelle hier, wylst it sa düdlik is as hwat, dat dizze fierst to leech is om dêrmei de normale forgoe ding foar rinte, Onderhuid en ófskriu- wing fan de gebouwen binammen, to bi- teljen. Trochdat de Minister de hierpri- zen yn de hén hAIdt, bliuwe dizze offi- sieel op in to leech peil. De gefolgen, dat der fierst to min dien wurdt oan de gebouwen, komme earder of letter op de bidriuwen del. Hoefolle hierboeren hawwe yn dizze jierren in grou stik jild oer de hier hinne bitelje moatten as der hwat fan bilang oan de pleats dien wur de moast. En hwer’t dit net dien is, sloert de boel op in maetskiplik ünfor- antwurde wize üt. Troch dit ütgongs- punt liket de molkpriis grif ien oant twa sint per kilo leger as hja yn feite is. Hoe langer hoe mear geane de eagen iepen foar dizze misstAn mar oant nou ta doart gjinien dizze saek ris goed oan to pakken. In hegere hierpriis mei in forplicht diel foar ünderhAld, fornjjing en reserfearring foar nijbou, is in eask fan great boerebilang en nationael bi- lang. Dat dit net bard is, hat de boeren en eigners al miljoenen koste en it greatste diel derfan is to'n ünrjochte tol Anne komd yn de bilêstingpot. Sa is der jit folie mear. Hat men wolris birekkene, hwat in boerehüshAlding oan ekstra-ütjeften hat, trochdat hja op de romte wenje en dêrtroch mei alles mear Onkosten hawwe foar har hüshAlding en it greatbringen fan de bem? De span ning hAIdt oan, hwant it bidrige platte- lAn bigjjnt to sjen, dat it alle krêft en ienriedichheit nedich ha sil om maet skiplik yn de rige to bliuwen. It soe foar mannichien in learsum ding wêze as hja harren op it heden ris tus ken de minsken fan it plattelan bijoe- gen. Hwant it is der fier fan rêstich. De forskouwingen yn it maetskiplik lib- ben driigje fan dei tadei mear del to kommen op it swakste diel fan de mien- skip, de minmachtige en minder biken- de minsken, dy’t om it agrarysk bi- driuwslibben groepearre binne. Under harren binne guon, dy’t it bidrige ge biet forlitte en har tinten eamewei oars opslane, mar inkelde hünderttüzeneil binne sa oan it plattelan forboun, dat dit net kin. Har tal sakket forhAldings- gewiis elts jier. Learden wy eartiids, dat 25 persint yn en troch de lAnbou libbe, dit is nou al sakke oant goed 16 persint. Minister Mansholt dielde yn de Keamer mei, dat har oandial yn it nationael ynkommen 12 persint wie en dêrmei is har posysje aeidich krekt werjown. It lit him oan- Nederlandse vissers aangehouden. De Nederlandse visscersschepen Br. 24 en Br. 35 zijn door de Belgische mijnenve ger M. 913 aangehouden en naar Osten de opgebracht, onder beschuldiging van illegaal vissen in Belgische territoriale wateren, zo meldt de Gazet van Ant werpen. De vangsten werden in beslag genomen en nadat de schippers een boe te hadden betaald, konden de schepen weer zee kiezen. Kerstbomen. De meeste kerstbomen worden te Amsterdam en Rotterdam geplaatst. In elke stad ongeveer 100.000 De grote bomen het zijn sparren en geen dennebomen worden in België en Luxemburg gehaald. De kleintjes worden door ons eigen land geleverd. De 1000 gepasseerd. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 83.176 ver keersongelukken gebeurd. Hiervan wa ren er 1068 met dodelijke afloop: Deze trieste balans werd door de minister van Verkeer en Waterstaat J. Algera nog eens benadrukt in zijn Memorie van Toelichting aan de Tweede Kamer. Volgend voorjaar provinciale wandel tocht. De B.B.-wandelgroep te Leeuwar den heeft besloten om in de lente van volgend jaar, vermoedeltjk in April, een provinciale wandeltocht te organise ren. De Nederlandse Consul te Londen roept via de burgemeester van Bolsward de erfgenamen op van A. C. Dijkstra, ge boren te Bolsward, dit jaar verdronken op zee. Hij diende op een Duits schip. Hoe Hartwert de kopkeneed oplost. „As men yn Hartwert hwat docht, docht men it goed,” sei de hear T. Hoekstra Sneontomiddei yn it aeifolle lokaal, „as de damklub nou op stap giet, as in boer mei in kou nei de keuring, hja komme mei de kampioenspriis thüs.” Mar nou hat hiel Hartwert in kampioenspriis helle. Forline wike kaem „it Aldste doarp fan Wünseradiel” (as opfolger fan it jongste; Koarnwerte-rsan) as heechste üt de bus yn de aksje foar it Frysk Orkest, de man f 0.81. Dit wie de earste reis, dat de gouden fioele langer as ien wike yn deselde gritenjj bliuwe koe. Hawar, Wünseradiel hat noch 23 doarpen, hwa wit. Yn elk gefal Hartwert hat it ynheljen fan de wikselpriis mei opteinens fierd, de stourein koe de fleurigens net bihinderje. ..Excelsior” fan Burchwert soarge foar muzyk, hiel Hartwert wie ütroun en yn it (fiersten to lytse) lokael kaem men koeke en kofje tokoart. Hawar, dan de dümny mar üt it kopke drinke en de siktaris üt it pantsje en it mes yn de koeke. Soks kin yn Hartwert allegearre, der is it Hartwert foar. De foarsitter fan „Doarpsbilang” haldde in knappe iepeningsspeech, hweryn hy oan fantasije foar Okke fan Skarl net ünder die, wylst boargemaster Oosterhoff (mei de hammer fan „De laatste Eer”) der noch in skepke boppe op die. Ek de „freonen fan it Frysk Orkest” en de krantemannen wiene wakker op it snjit. En. Hartwert fortsjinne noch mear as de gouden fioele. Boargemaster Oosterhoff sei ta, dat Hartwert it twadde plak wêze soe, hwer’t de gemeente- lilm draeije soe, en. as der in adres komt oer it ütwreidzjen fan it lokael, sil de gemeente meiwurking jaen. Jammer. Nu het einde van het jaar na dert, valt met zekerheid te zeggen, dat het in 1955 met de oplossing van de wo ningnood treurig is gesteld. Van Januari tot September kwamen evenveel wonin gen gereed als in dezelfde periode van 1951. Vorig jaar bedroeg het aantal 68000. Daarover valt voor 1955 eenvou dig niet te denken. De laatste van dit jaar. De Sibajak van de Kon. Rotterdamse Lloyd vertrok met 1000 emigranten van Rotterdam naar Australië. Voor dit jaar zijn zij de laat ste landverhuizers, die met recht het „Vaarwel mijn dierbaar vaderland” kon den inzetten. Wim II. Verleden jaar hield Wim Kan in een oudejaarsavond-radio-uitzendlng een kostelijke conference, welke een vol uur duurde en die geen seconde ver veelde. Dit jaar zal Wim Sonneveld voor de VARA hetzelfde doen. Hopen wij met even groot succes als Wim I deed. Tuinders hebben grote voorraad. Ds. voorraden tuinbouw-stapelproducten in Noord-Holland zijn dit jaar aanzienlijk groter dan vorig jaar om deze tijd. Vol gens een inventarisatie van de provin ciale commissie uit de Noord-Hollandse veilingen bedroegen de voorraden op 3 December 6172 wagon kool (v. j. 3920», 377 wagon uien (v. j. 798), 943 wagon peen (v. j. 488)653 wagon bieten (v. j. 218), in totaal 8145 wagon tegen 5424 wagon op 3 December van het vorige jaar. „FryslAn (bijna) boppe”. Friesland slaat op B.B.gebied een uitstekend figuur. De Friese B.B. is namelijk voor 78 „be mand”, terwijl het landelijke percentage 68 is. Toch staat Friesland (nog) niet aan de top; wat de mankracht betreft moet dit gewest zijn meerdere erkennen in Overijssel. In dit opzicht is Friesland dus niet „boppe”, maar „bijna bop pe/’. Beurtvaarttarief 12% verhoogd. Het maximum-tarief van de beurtvaart zal met ingang van 1 Januari 1956 met 12% worden verhoogd. Dit voorne men maakt minister Algera in zijn Me morie van Antwoord op de begroting bekend. De bewindsman acht een der gelijke maatregel gegrond, daar deze voorkomt, dat een tak van vervoer, die een reëele functie in het economische leven vervult, blijvend met ernstige verliezen zou werken. Nieuwe fabriek in Kaalte. In Raalte zal in April een nieuwe fabriek worden ge opend, die jaarlijks dertig millioen ste nen van bimsbeton zal produceren. In siders zijn van mening, dat er voor deze steensoort, die kalkzandsteen in de bin nenmuren kan vervangen, een grote toe komst is. Voorjaarsbloemen bloeien op Bloemlust te Lisse. Met uitzondering van de Eer ste Kerstdag zal van 22 December tot en met 30 December op de Kerstten- toonstelling van Bloemlust te Lisse, een weelde aan bloeiende tulpen, narcissen, en hyacinten zijn te zien. Het unieke van deze tentoonstelling is, dat nergens ter wereld omstreek Kerstmis in zulke grote hoeveelheden voorjaarsbloemen te zien zijn. D(jk Lauwerszee 1960 gereed. Afgaande op uitlatingen van ambtenaren van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, deelde Gedeputeerde H. M. Gerbrandy Woensdag in de vergadering van de Prov. Staten van Friesland mee, dat 't niet ónmogelijk is, dat in 1957 wordt begonnen met de aanleg van de afsluit dijk voor de Lauwerszee, welke dan in 1960 gereed zou kunnen zijn. Leven niet duurder, zegt de regering. De bewering, dat het leven steeds duur der wordt als gevolg van stijgende prij zen, strookt niet met de feiten. Aldus betoogt de regering in de M.v.T. op het V.V. van de Eerste Kamer inzake de rijksbegroting. Aan de hand van index cijfers toont zb aan, dat het kostenpeil van het levensonderhoud thans weer ge lijk <s aan dat van vóór de loonronde van October 1951. X? 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1