Raad en van ingezetenen van de gemeente Wymbritseradeel huldigde burgemeester F. Tjaberings bij zijn 35-jarig jubileum WOMMELSER TWEELINGSCHOOL OP „KOUDE HOEK” EOLSWARDS NIEUWSBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 20 DECEMBER VERGADERING VAN DE RAAD VAN WYMBRITSERADEEL OP MAANDAG 19 DECEMBBER 1955 No. 99 dat dit van Ingekomen stukken, medede lingen, enz. Eep vijftal ingekomen stukken, in hoofd zaak goedkeuringen van Ged. Staten, op in vorige vergaderingen genomen besluiten, wordt voor kennisgeving aan genomen, terwijl een circulaire van de Stichting Nederlandse Schoolradio, be treffende de ontwikkeling van de school radio, als hulpmiddel bij het onderwijs, ter afdoening in handen van B. en W. wordt gesteld. Tegemoetkoming vervoerskos ten i. v. m. schoolbezoek. Eveneens z. h. st. wordt besloten aan een inwoner van Roodhuis, op grond van artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920, een tegemoetkoming te verlenen in de vervoerskosten, verbonden aan het be zoeken van de R.K. Meisjesschool voor V. G. L. O. te Sneek door een zjjner kinderen. Aankoop grond in verband met verbetering bestrating langs opslagplaats te Wommels. de gemeentebegroting voor 1955 is zon hoofdelijke stemming aangenomen. Extra-crediet voor de aanschaf fing van leermiddelen t. b. v. de o. l.-school te Wommels. het hoofd der openbare lagere Behandeling gemeentebegroting voor 1956. Hiervoor wordt verwezen naar het vol gend nummer van ons blad. F. TJABERINGS, Burgemeester van Wymbritseradeel. Vaststelling vergoeding per leerling voor 1956. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten de vergoeding per leerling voor het jaar 1956 voor de openbare lagere scholen vast te stellen op f 41:46 en voor het bijz. uitgebreid lager onderwijs op f 46.—. Na schorsing van de openbare raad wordt een bijzondere raadszitting gehou den in verband met h§t jubileum van burgemeester Tjaberings, die zijn 35- jarig jubileum als burgemeester viert. De leiding van deze vergadering berust bij wethouder Gerbrandij. Rekening-courant met N.V. Bank voor Ned. gemeenten. Besloten wordt het crediet in rekening- courant bij de N.V. Bank voor Ned. ge meenten te ’s-Gravenhage voor het jaat' 1956 vast te stellen op maximum f 100.000, behoudens nader tussen par tijen overeen te komen wijzigingen. de raad der gemeente Hennaarderadeel, gehouden op Woensdag 14 December 1955 Aanbieding gemeenterekening enz. over 1954. Hiervoor wordt verwezen naar het ver slag, opgenomen in het vorige nummer van ons blad. Tot leden van de commissie voor het nazien van de gemeenterekening over 1954, alsmede de rekeningen van het Woningbedrijf en het Burgerlijk Arm bestuur over dat jaar. worden aange wezen de heren J. Boschma, P. Kooi- stra en G. Okkinga. Van Hidaard kwam een verzoek in hem schadeloosstelling toe te kennen in Heffing opcenten personele belasting. Vervolgens wordt vastgesteld een ver ordening, waarbij wordt bepaald, dat voor het belastingjaar 1 Juni 19561 Juni 1957 ten behoeve der gemeente op de hoofdsom der personele belasting 150 opcenten worden geheven. op het fonds voor het verlenen van bij dragen in de kosten van aansluiting aan de waterleiding tot stand kwam. B. en W. hebben zich, wat dit punt betreft, echter niet beraden en de be slissing is in deze aan de raad. Spr. merkt nog op, dat het verlenen van bij dragen ten behoeve van de electrifica- tie in de onrendabele gebieden voorlo pig zijn beslag heeft gekregen. Er zijn vele gevallen behandeld en B. en W. waren van mening, dat nu de tijd was gekomen om ook een fonds voor het verlenen van bijdragen ten behoeve van de aansluiting aan de waterleiding in te stellen. De ontvangst van de thans in behande ling zijnde aanvraag viel toevallig samen met het tijdstip waarop de instelling van het fonds aan de raad in overweging werd gegeven. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Ter hoofd der openbare lagere school te Itens, welke zal ontstaan door het ver trek van de heer T. Hiemstra naar Kal ium, wordt met algemene stemmen be noemd de heer M. Slof, onderwijzer aan een o. 1. school te Den Helder. daar ook zal moeten worden gebouwd. Spreker is echter ook van mening, dat het moeilijk zal zijn, om op een andere plaats een meer geschikt terrein te vinden. Wat de genoemde bezwaren be treft, is hij van mening, dat dit wel wat zal meevallen. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming overeenkomstig het voorstel van B. en W., tot aankoop van het terrein aan de Walperterwei besloten. Ten wijziging voor 1955. Voorzitter: burgemeester F. Tjaberings. Secretaris: K. Visser. Tegenwoordig alle 15 leden. Alvorens in een bijzondere zitting bur gemeester Tjaberings gehuldigd werd, werkte de raad een 24-tal punten tellen de agenda af. In principe wordt medewerking ex art. 72 1. o. wet verleend voor de verande ring van de R.K. school te Blauwhuis, w.o. modernisering van de urinoirs en betere voorziening tegen bevriezing van het sanitair. Aan een inwoner van Blauwhuis wordt een tegemoetkoming ex art. 13 der l.o.- wet verleend van max. f 25.per jaar voor het bezoeken van een R.K. ulo school door zijn dochter. In de vacature, ontstaan door het ver trek van J. van der Bij te'Nijland, wordt met algemene stemmen benoemd tot wegenbouw-uitvoerder de heer G. de Boer, thans uitvoerder wegenbouw te Birdaard. Herbenoemd wordt de Commissie tot wering van schoolverzuim, bestaande uit: W. Bekius, Gauw, K. W. Kooistra, Nijland, G. T. Ltmter, Woudsend, J. Nij- dam. Oppenhuizen en J. Nijdam, Wouds end. Bij de onbewoonbaarverklaring der leeg staande woning Oosthem no. 52, merkt de heer WALTJE op, dat de gewraakte gebreken van deze woning: ramen op het Noorden en geringe kameropper- vlakte voor veel meer woningen geldt. Worden die allemaal onbewoonbaar ver klaard, waar blijven we dan? Er is nu sprake deze woning bij een andere te trekken, moet dan toch het bordje er op? De VOORZITTER antwoordt, dat het plaatsen van dat bordje voorschrift is. Wil men deze woning combineren met een andere, dan kan daartoe een aan vraag worden ingediend. Men weet, dat B. en W. genegen zijn voor elk rede lijk plan medewerking te verlenen. Vaststelling aantal lesuren voor het vakonderwijs. Daar met ingang van 1 November 1955 aan de openbare lagere school te Itens een tijdelijke leerkracht voor het geven van handwerkonderwijs is aangesteld, moet voor het jaar 1956 worden vast gesteld het aantal wekelijkse lesuren, gedurende welke aan de openbare lagere scholen voor glo vakonderwijs zal wor den gegeven. Naar deze maatstaf dient dan ook de vergoeding voor het vak onderwijs aan de bijz. lagere scholen te worden berekend. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt het aantal wekelijkse lesuren, gedurende welke aan de o. 1. scholen vakonderwijs wordt gegeven, bepaald op 1%. Destructie-overeenkomst met N. T. F. Zonder hoofdelijke stemming wordt be sloten de bestaande overeenkomst met de N.V. Thermo-Chemische Fabrieken inzake de destructie van voor menselijke consumptie ongeschikt vee en vlees, nog te doen gelden tot ultimo December 1956, tenzij vóór die datum door de re gering een afwijkende overeenkomst tussen de gemeenten en de N. T F. ver plicht wordt gesteld, in welk geval de overeenkomst eindigt op de datum, waarop genoemde verplichting ingaat. stroken grond met een gezamenlijke op pervlakte van 26 M.2, voor de som van in totaal f 12.50. Voorts zullen de nodige stekkages en beplantingen op kosten van de gemeen te moeten worden geplaatst, vernieuwd of hersteld. Het voorstol van B. en W. wordt der Vergadering van Kasgeldlening. B. en W. worden vervolgens gemach tigd om, wanneer daaraan behoefte be staat, voor het gaande houden van de dienst 1956 een kasgeldlening aan te gaan tot een bedrag maximaal f 200.000 tegen ten hoogste het door de regering toelaatbaar geachte rentepercentage, vermeerderd met de gebruikelijke kas- siersprovisie. Deze spreekt de jubilaris o.a. toe als volgt Zeer hartelijk feliciteren wij U met dit gedenkwaardige jubileum. Weinige van Uw collega’s kunnen terug zien op zo’n lange ambtsperiode. Een langere ambts vervulling als Burgemeester, is nauwe lijks denkbaar. Toen U als 16-jarige jongen op pad ging om in dienst te treden op de secre tarie te Appingedam, kon U nauwelijks vermoeden, dat dit voor uw verder leven een zeer beslissende stap was. Was het uw ijver en werklust zonder meer, dat U vlug opklom tot 1ste amb tenaar of lokte toen reeds de gedachte van eerste burger te zijn van een ge meente Hoe het zij, erg hokvast was U niet. October 1914 ging U naar Rheden in de functie van adj. commies 1ste klas. Ruim een jaar daarna vertrok U naar Enkhuizen als chef ter secretarie en waarnemend secretaris. Weer ruim een jaar later verwisselde U Enkhuizen met Andijk. Twee jaar later zag Nieuwolda U als secretaris-ontvanger. En het was op 18 December 1920 dat de jeugdige secretaris-ontvanger Frederik Tjabe rings op 28-jarige leeftijd in diezelfde gemeente werd benoemd als burgemees ter. Voor U, Burgemeester en voor Ni^uwol- da een grote verandering. Uw voorganger ter plaatse, een oude hereboer,’ werd opgevolgd door een jong ambtenaar. Van ondergeschikte werd U hoofd der gemeente. Wil dat evenwel zeggen, dat een Burgemeester geen on dergeschikte is? Ik meen, dat een bur gemeester ondergschikte blijft aan de belangen dier gemeente waarvan hij aan het hoofd staat. We zjjn er zeker van, dat U uw taak als Burgemeester, ook van onze ge meente, zo steeds hebt gezien. Toen U eenmaal burgemeester was, was het ook uit mét het reizen en trekken van de Wijziging gemeentebegroting voor 1955. slotte wordt nog vastgesteld een van de gemeentebegroting In aansluiting op het in het vorige nummer van ons blad reeds opgenomen korte overzicht, volgt thans een meer tyoerig verslag van deze vergadering, oorzitter is de heer J. van Hout, burgemeester. Secretaris de heer J. Tilkema. He leden zijn aanwezig. 1 3 notulen van de vorige vergadering .orden ongewijzigd vastgesteld. Wijziging Kindertoelage- verordening. Ook wordt vastgesteld een wijziging van de Kindertoelageverordening, ten einde deze in overeenstemming te bren gen met de vóór het rijkspersoneel gel dende bepalingen. Wijziging ambtenarenreglement en Arbeidsovereenkomsten verordening. Hierna wordt vastgesteld een wijziging van het Ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomstenverordening ten aanzien van de voorschriften betreffen de het gelijktijdig genot van burgerlijke beloning en de beloning van vrijwilli ger bij de reserve-politie en ten aanzien van de regeling tot het toekennen een gratificatie bij ambtsjubilea. Aankoop terrein t. b. v. sehool- bouw aan de Walperterwei te Wommels. Ten aanzien van dit punt merken B. en W. op, dat, zoals ook reeds in het voor woord bij de gemeentebegroting voor 1956 wordt meegedeeld, de openbare en de bijzondere school aan de Hofkamp te Wommels niet meer voldoen aan de eisen die tegenwoordig aan schoolge bouwen worden gesteld. Dit standpunt wordt gedeeld door de Inspectie van het Lager Onderwijs. Teneinde hierin ver betering te brengen, bestaan er plan nen om te komen tot de bouw van een openbare en bijzondere school onder één dak, waarbij dan zo mogelijk tevens een gymnastieklokaal zal worden gebouwd. Het bestuur van de bijz. school voor C. V. O. aan de Hofkamp bleek, bij in formatie, voor het bouwen van een ge combineerd schoolgebouw te voelen. Het terrein, dat wij voor deze bouw het meest geschikt achten, bevindt zich aan de Walperterwei, naast het perceel be woond door M. Osinga. Dit terrein ligt ook daarom gunstig, omdat, wanneer tevens een gymnastiek lokaal wordt bijgebouwd, dit lokaal ge makkelijk kan worden bereikt door de leerlingen van de bestaande school voor C. N. O. aan de Walperterwei. Nadat het bestuur van de Hofkamp- school ons zjjn standpunt had medege deeld en zich met een en ander accoord verklaarde, hebben wij nadere stappen ondernomen om tot verwezenlijking van de plannen te komen. Als eerste phase is hiertoe nodig, dat de gemeente eigenaar wordt van het be nodigde terrein ter grootte van pl.m. 8100 M.2, zijnde het Zuid-Westelijk ge deelte van het zoeven genoemde perceel weiland aan de Walperterwei. De eige naressen van dit terrein zijn bereid het aan de gemeente te verkopen voor de getaxeerde prijs van f 1.25 per M.2 Deze prijs lijkt ons niet onredelijk, om dat het perceel vrij van pacht is te aan vaarden en dus geen bedrijfsschade be hoeft te worden betaald. Bij taxatie van gemeentewege kwam men zelfs tot een hoger bedrag. In verband met het vorenstaande wordt voorgesteld tot aankoop van dit ter rein over te gaan. De heer KOOISTRA (wd) meent, dat in Wommels nogal bezwaren bestaan wat betreft de door het gemeentebe stuur voor deze schoolbouw gekozen plaats, die als een „koude hoek’ wordt gekwalificeerd. Spreker is van oordeel, dat met de me ning van het dorp wel rekening moet worden gehouden. Ook hij vindt het een bezwaar, dat de nieuwe rondweg niet ver van deze plaats is geprojecteerd en dat een groot deel van de kinderen, om de school te bereiken, het drukke kruispunt in het Noord zal moeten pas seren. De VOORZITTER antwoordt, dat deze bezwaren door B. en W. niet worden onderschat en dat deze ook tijdens het overleg met het schoolbestuur ter spra ke zjjn gekomen. Het is echter zo, dat een drietal andere terreinen, die even tueel voor schoolbouw in aanmerking komen, n.l. het perceel gelegen aan de Zuidkant van de Hottingawei voorbij de laatste woningen, dat gelegen achter de Coöp. Zuivelfabriek en het terrein ach ter de Ned. Herv. Kerk, om verschillen de redenen niet geschikt zijn gebleken. Uiteindelijk zijn B. en W. tot de conclu sie gekomen, dat het terrein aan de Walperterwei, ondanks de genoemde be zwaren, zich ’t best voor de schoolbouw leent, mede in verband met de beschik bare ruimte voor een eventueel bij te bouwen gymnastieklokaal. Het bezwaar van de „koude hoek” kan grotendeels worden ondervangen door een ommanteling van het terrein met bomen en struiken en bovendien is dit argument slechts gedurende een deel van het jaar van kracht. Het moeten passeren van het kruispunt in het Noord door een deel van de schooljeugd is inderdaad een punt, dat de aandacht verdient Er moet echter niet uit het oog worden verloren, dat het hier niet meer dé aller kleinste kinderen betreft en dat straks het meeste verkeer njet meer door het dorp zal gaan. Overigens geldt dit be zwaar straks ook voor de leerlingen van de Chr. Nat. School. De kinderen pas sen zich in het algemeen spoedig aan bij een dergelijke situatie. Naar aanleiding van het antwoord van de Voorzitter merkt de heer KOOISTRA op, dat, wanneer het terrein achter het Bosk inderdaad te klein is, hij wel met de keuze van B. en W. zou kunnen in stemmen. De VOORZITTER wijst er op, dat dit terrein ook te ondiep is, terwijl boven dien de plaatsing van een school temid den van de bebouwing niet aantrekkelijk is. Deze zaak is, aldus spr., welover wogen en het betreft hier niet de eer ste opzet. De heer KOOISTRA informeert verder nog waarom het terrein aan de Hottin gawei niet geschikt is. De VOORZITTER antwoordt, dat de school op dit terrein niet fraai zou ko men te staan en dat deze plaats ook met het oog op het medegebruik van het gymnastieklokaal door de andere school, minder gunstig is. Wethouder PAGELS (pvda) zegt, dat de raad wel dient te bedenken, dat, wan neer de gemeente het terrein koopt, Bijdragen in kosten aansluiting aan de Waterleiding. Van H. W. van Dijk, S. Jorritsma, B. Jorritsma, B. Bokma, S. Bokma en P. de Boer, kwam het verzoek in om aan hen een tegemoetkoming te verlenen in de door hen aan de N-V. Intercommuna le Waterleiding, Gebied Leeuwarden, te betalen bijdrage-ineens in de kosten van aansluiting aan de'waterleiding van hun percelen, liggende in de onrendabele ge bieden. Adressanten voeren hierbij aan, dat zij, wat de drinkwatervoorziening betreft, aangewezen zijn op water uit regen- waterputten, waarvan het water na on derzoek voor 4e consumptie werd afge keurd, terwijl dit voorts des zomers vaak niet in voldoende hoeveelheid aan wezig is. Wgt het drinkwater voor het vee betreft, is men aangewezen op sloot water, waarVan de kwaliteit zodanig is, dat dit voor/het vee schadelijk kan zijn, om welke reden het van belang is, dat de door hen bewoonde percelen op de waterleiding worden aangesloten. B. en W. tekenen bij dit v&rzoek aan, dat belanghebbenden, indien zij tot aan sluiting op de waterleiding willen over gaan voor aansluiting van percelen, ge legen in de z.g. onrendabele gebieden, aan de I. W. G. L. een bijdrage-ineens dienen te betalen voor de kosten van het aanleggen van een dienstleiding. Deze bijdrage-ineens bedraagt, zoals wij U reeds in ons voorstel tot instelling van een fonds voor de onrendabele ge bieden in de vorige vergadering mede deelden, 70 van het gekapitaliseerde te verwachten exploitatietekort waar mee, blijkens opgaaf van de I. W. G. L. in het onderhavige geval een bedrag van f 11.280.is gemoeid. De gemeentelijke bijdrage bedraagt dan, ingevolge de daarvoor door uw raad vastgestelde regelen, 25 van f 11.280 f 2820.hetgeen neerkomt op een gemiddelde van f 470.per aan te slui ten perceel. Gelet op het grote belang, dat de be trokken portelen, waaronder 4 boerde rijen, op de waterleiding worden aange sloten, zijn wij van mening, dat de aan vraag voor een bijdrage behoort te wor den ingewilligd. De heer OKKINGA (pvda) informeert, wat eigenlijk onder onrendabel gebied moet worden verstaan. Wanneer woont men in een onrendabel gebied? vraagt spreker. De VOORZITTER antwoordt, dat dit door de I. W. G. L. beoordeeld wordt. Voorzover hem bekend, geldt hiervoor geen bepaalde maatstaf, zodat hij geen positief antwoord kan geven. In het algemeen zal het zo zijn, dat een per ceel in een onrendabel gebied ligt, wan neer de aansluiting aan het electrisch net of de waterleiding ongewoon hoge kosten met zich meebrengt, door de af wezigheid van een hoofdleiding in de naaste omgeving. Dit zal echter geval voor geval gezien moeten worden. De heer BOSCHMA (ch) merkt op, dat dit thans de eerste aanvraag is, die de raad te behandelen krijgt, na de instel ling van het fonds voor de onrendabele gebieden in de vorige vergadering. Het lijkt spreker billijk, dat op deze aan vraag wordt ingegaan. Deze aangelegen heid ligt geheel in hetzelfde vlak als die van de aansluitingen aan het electrisch net van percelen in de onrendabele ge bieden. Gezien de situatie van betrok kenen, vindt spreker het juist, dat B. en W. met dit voorstel zijn gekomen en hij is van mening, dat op de inge- slagén weg moet worden voortgegaan. Hierbij zal nog heel wat komen te kijken en er zullen heel wat kosten mee ge moeid zijn. We moeten echter niet uit het oog verliezen, dat het de bètrokke- nen ook veel kost. Spr. kan geheel met het advies van B. en W. meegaan en hij hoopt, dat er meer aanvragen zullen komen. Hij acht het in het belang van de volksgezondheid, dat de voorziening met deugdelijk drinkwater voor mens en vee zoveel mogelijk wordt bevorderd en gestimuleerd. De heer POSTMA (ch) kan geheel in stemmen met de woorden van de heer Boschma. Spreker vraagt, of ook een bedrage met terugwerkende kracht kan worden verleend ten behoeve van die percelen, waar de aansluiting aan de waterleiding reeds tot stand kwam. De VOORZITTER is van mening, dat in het algemeen niet verder kan wor den teruggegaan, dan het tijdstip, waar- nen schadeloosstelling op een bedrag van f 836.Beide taxaties geven der halve een verschil van f 209.aan. B. en W. achten het billijk, dat van dit verschil de helft of f 104.50 voor re kening van ieder der partijen wordt ge nomen en stellen voor aan de heer E. Jellema een schadeloosstelling van f 940.50 te verlenen. De heer POSTMA is met de situatie ter plaatse niet geheel bekend. Op het eer ste gezicht kan hij deze kwestie niet zo sympathiek vinden. Uit een oogpunt van de wet zal hieraan echter wel niets te doen zijn, meent spr. De heer RINGNALDA informeert of meer aanvragen van deze aard zijn in gekomen. D& VOORZITTER antwoordt, niet het geval is. De heer RINGNALDA merkt nog op, dat het hier gaat om de verbetering van de toegangsweg naar Hidaard, wat niet in de laatste plaats voor de mensen daar van belang is. Men was er mee bekend, dat dit zou gebeuren. De grond is betaald en naar spr. mening moet ’t dan uit zijn. Een dergelijke situatie heeft zich toch wel meer voorgedaan. De VOORZITTER antwoordt, dat over deze aangelegenheid het advies van de Ver. van Ned. Gemeenten is ingewon nen en dat er in dit geval geen andere mogelijkheid is, dan het toekennen van een schadeloosstelling. Voor deze ge meente is dit iets nieuws. Elders ge beurt dit echter wel vaker. De heer GIETEMA (ch) wijst er op, dat het hier gaat om een bij de wet gere geld recht op schadevergoeding. Wan neer daarvan wordt uitgegaan, staat naar sprekers mening de heer Jellema volkomen in zijn recht. Ook de heer BOOTSMA vindt, dat er een onsympathieke kant aan deze zaak is. Naar zijn mening was het beter ge weest, wanneer bij de aankoop direct rekening was gehouden met eventuele bedrijfsschade. Het is echter een goede les voor de toekomst en in het vervolg zal men bij aankoop van grond de be drijfsschade het beste direct in de koop som kunnen verdisconteren. Het voorster van B. en W. wordt hierna z. h. st. aangenomen. Benoeming hoofd o. 1. school te Itens. voorziening in de vacature van Van school te Wommels kwam een verzoek in om voor zijn school een extra-crediet toe te staan voor de aanschaffing van leesboekjes ten behoeve van het lees- en taalonderwijs in het Fries. B. en W. zijn van oordeel, dat dit ver zoek dient te worden ingewilligd, daar door deze aanschaffing de normale eisen, aan het geven van gewoon lager onderwijs te stellen, niet worden over schreden. De- VOORZITTER deelt, ter illustratie van de goede successen, die bij het on derwijs van de Ned. Taal aan deze Frie se Proefschool worden behaald, nog me de, dat de nieuwe Inspecteur van het Lager Onderwijs (die uit „Holland” komt) bij een onverwacht bezoek aan deze school met bewondering consta teerde dat ook de kinderen uit de lagere klassen het Nederlands uitstekend lezen. Bij de ouders heerst, aldus spr., soms nog de mening, dat de leerlingen van de proefschool, wat de Nederlandse taal betreft, achteraan zullen komen. De theorie van de onderwijsdeskundigen, dat het geven van het aanvankelijk on derwijs in de „Memmetael” de voorkeur verdient en betere resultaten geeft, blijkt in d& practijk wel juist te zijn. Hierna wordt zonder hoofdelijke stem ming besloten het gevraagde crediet ten bedrage van f 150.60 toe te staan. Op de gemeentebegroting voor 1955 is destijds een post uitgetrokken voor het verbeteren en verbreden van de bestra ting vanaf de hoofdweg te Wommels, te beginnen bij G. van Wieren, langs de opslagplaats, aansluitend op het z.g. „Achterom”. Deze werkzaamheden wor den nodig geacht ter verkrijging van een betere toegangsweg tot de opslag plaats. Het ligt daarbij in de bedoeling de bestaande bestrating over een lengte van pl.m. 76 meter te vernieuwen en daarbij is het, teneinde een ’afdoende verbetering te verkrijgen, nodig dit ge deelte te verbreden tot 4% meter. Daar slechts een breedte van 3% meter aanwezig is, zal het meerdere door in korting van de aangelegen erven moe ten worden verkregen. Met de betrokken eigenaars is overleg gepleegd en het resultaat is, dat de no dige medewerking is toegezegd. B. en W. stellen daarom voor van resp. M. de Vries, K. Langhout en M. Hiem stra ondershands aan te kopen een 3-tal Toekenning schadeloosstelling i. v. m. bedrijfsschade. de heer E. Jellema, veehouder te een ven band met de door hem te lijden bedrijfs schade als gevolg van verlies van grond. Ten behoeve van de verbreding van de toegangsweg naar Hidaard, werden n.l. in 1953 door de gemeente van de Kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente aldaar een strook grond aangekocht ter opper vlakte van 2090 M.2, deel uitmakende van een viertal percelen weiland, welke in pacht zijn bij de heer E. Jellema. Hoewel met het ingaan van een nieuwe 12-jarige pachtperiode op 12 Mei 1953 het de eigenares bekend was, en het de pachter bekend kon zijn, dat de grootte van deze percelen weiland met een strook grond van 2090 M.2 zou vermin deren, is volgens de pachter hierover niet gesproken. Ingevolge artikel 4 van het pachtbesluit is de gemeente getreden in alle rechten en verplichtingen van de verpachter en is zij dus gebonden aan de pachtovereen komst, die tussen de kerkvoogdij en de heer Jellema is gesloten. De gemeente is hierdoor gehouden aan de heer Jel lema de door hem te lijden schade te vergoeden. Blijkens een van de Consu lent voor Grond- en Pachtzaken in Friesland ontvangen schaderapport, wordt de toe te kennen schadeloosstel ling berekend op f1100.Hierbij is echter uitgegaan van een verlies aan grond van .22.00 ha, terwijl dit -.20.90 ha moet zijn. Wanneer de Consulent met deze oppervlakte rekening had ge houden, zou hij op een bedrag van f 1054 zijn gekomen. Ook de gemeente heeft de bedrijfsschade laten taxeren. Deze taxateur berekent de toe te ken- Ten aanzien van de regeling tot hulp verlening van brand wordt opgemerkt, dat meerdere gemeenten dan de thans genoemde, t.w. Bolsward, Hennaardera deel, Wonseradeel en Workum, in deze regeling kunnen worden betrokken. Dit geldt voor IJlst, dat een prima brand weer heeft en ook voor Doniawerstal en Gaasterland. De VOORZITTER deelt hieromtrent me de, dat mot deze gemeenten wel de no dige afspraken bestaan. Bovendien is er de samenwerking in B.B.-verband. Een subsidie wordt verleend tot ver groting „Elim” te Scharnegoutum en de bouw van een Dorpshuis te Oosthem. De heer O. NAUTA zegt zijn stem niet aan het voorstel tot suppletie Subsidie Frysk Orkest te zullen geven. De eigen corpsen staan steeds op de rand van de afgrond in financieel op zicht. De waarde van deze corpsen wordt steeds te laag aangeslagen. In Wymbritseradeel staat men niet zo dicht bij het Frysk Orkest. Met de hui dige subsidie van 12 ct. per inwoner kan men ruim tevreden zijn. In vergelijking met de stad Leeuwarden doen wij meer dan onze plicht en kan dit van Leeu warden zelf niet worden gezegd, terwijl deze stad toch als eerste belanghebben de kan worden aangemerkt. De VOORZITTER zegt, dat een subsi- die-aanvraag voor- de eigen corpsen nog in portefeuille is. We moeten deze aan vraag daar los van zien. Leeuwarden kon inderdaad wel meer doen voor het Frysk Orkest. Maar het hele Friese volk moet ook meewerken om het eigen orkest te behouden. Laten wij als raad hierbij een ruim standpunt innemen en tonen dat het Frysk Orkest iets voor onze provincie betekent. Bij stemming blijken 8 voor extra sub sidie van f 350.7 tegen (Van der Goot, O. Nauta, Osinga, Brandsma, Gerbrandij, Okma, Brouwer). Tot slot spreekt het oudste raadslid BRANDSMA het traditionele woord in deze laatste vergadering van 1955. Hij dankt B. en W. voor hun beleid in dit jaar. In 1948 had Wymbritseradeel voor het eerst weer een sluitende be groting en zoals het nu lijkt voor 1956 niet meer. Laat dit ons niet ontmoe digen en ons voornemen in het komende jaar weer ons in te zetten voor de be langen van Wymbritseradeel. De VOORZITTER dankt de heer Brand sma voor zijn wensen. Hij dankt ook de raad voor de ondervonden medewerking bij afte zaken. Ook in 1956 zullen wij doen, wat nodig is voor de richtige uit voering van onze taak.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 3