IBOLSWARDS NIEUWSBLAD j o f o Stadsnieuws fl Kerk, School, Benoemingen Burgerlijke Stand Plaatselijk nieuws UITVOERING „HARMONIE” Pingjum Ballet op de boerderij blijspel in 3 bedrijven I 1 o Gelukkig Nieuwjaar!.... o Voorspoedig 1956 VRIJDAG 30 DECEMBER Nu is de Herv. Vrouwenvereniging niet Grietje Helfrich 2. 3. 5. 6. 7. 8. de Jonge doffers onbevlogen: 1. R. P. Luyckx, Balk; 2. H. de Jong, Harlingen. Jonge duiven onbevlogen: 1. D. Kooistra, Exmorra; 2. F. Schakel, Tjerkwerd. In Herenmodes slaagt U beter en voor deliger in „Het Kledingmagazijn”. Fa. Gebr. Albada Jelgersma (zie etalage) Ds P. G. VLIEG OVERLEDEN WITMARSUM. Op bijna 76-jarige leef tijd is, naar „Trouw” meldt, te Gronin gen overleden, Ds P. G. Vlieg, emeritus predikant van de Ned. Herv. Kerk. Ds Vlieg werd op 20 Dec. 1879 te Kiel Windeweer geboren en studeerde aan de R. U. te Groningen. Nadat cand. Vlieg in 1906 door het Pro vinciaal Kerkbestuur van Drenthe Was toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, werd hij op 22 April van het daaropvolgend jaar (1906) te Oterdum in Groningen in het ambt bevestigd. Daarna stond de thans over ledene achtereenvolgens nog te Schal- sum (cl. Franeker) 1910-1912; Hauwert 1912-1918; Witmarsum 1918-1922 en ten slotte nog 22 jaar tc Grijpskork, welke gemeente in 1942 met die van Niezijl werd gecombineerd. Hier kreeg Ds Vlieg met ingang van 15 Januari 1945 op 65- jarige leeftijd emeritaat. Hjj vestigde zich toen metterwoon te Haren (Gr.). ;encen- jaar- van 1. 2. 3 4. de K. 1. 2. 3. 4. Aangenomen naar de Ned. Herv. Gem. te Tjerkwerd, de WelEerw. Heer Over- duin, thans vicaris te Utrecht. Aangenomen naar de Ned. Herv. Gem. te Witmarsum, Ds W. Verstoep te Jor- werd. HENNAARDERADEEL, van 7 tot en met 13 Dec. 1955 Geboren: Te Wommels: Hiltje, dv Freerk van der Meulen en Baukje Post- ma. Ondertrouwd: Koop Hendrik Spannen burg te Rien en Hendrika Jacoba de Boer te Leeuwarden. Dirk Noordmans te Itens en Jetske Spannenburg te Rien. Overleden: Jan de Vlas 72 jr., echtgen. van Sjoerdtje Koopmans te Kubaard. BOLSWARDS NIEUWSBLAD verschijnt ook dit jaar met een NIEUW- j JAARSNUMMER en wel op o t Spoedige opgaaf bij onze agenten of aan ons bureau, doch u i t e r 1 ij k I DINSDAG 27 DECEMBER 1955. Op velerlei manier kunt U uw familie, vrienden, kennissen of clientèle een NIEUWJAARSGROET brengen. De beste manier is ecfiter nog steeds Jonge duiven boven 200 km: 1. S. Bakker,Koudum. 2. K. H. de Boer, Gaast; 3. Sj. Miedema, Harnngen; 4. R. P Luyckx, Balk. vrolijk stukje in 2 bedrijven: een dat een Oude doffers boven 500 km: A. Wielinga, Bolsward; R. Feenstra^ Allingawier; W Haitema, Koudum; H. Tromp, Balk. Oude duiven boven 300 km: 1. H. de Jong, Koudum; 2. R. Feenstra, Allingawier. SCHUTJASSEN ZURICH. Zaterdagavond werd in café Waterlander een schutjaspartjj gehou den, waaraan door 23 spelers werd deel genomen. Na menig spannende partij was de uit slag als volgt: 1ste prijs: H. de Vries, Zurich en J. Veldman, Harlingen. 2de prjjs: J. Mulder, Zurich en P. Dijk stra, Pingjum. 3de prijs: J. van der Meer, Zurich en B. Kooistra, Pingjum. Afval ronde: 1ste prijs: D. de Vries en S. Visser, Zu rich. 2de prijs: H. Waterlander Sr. en J. van Popta, Zurich. 3de pr(js: D. de Jong en L. Bakker, Pingjum. KONIJNENTENTOONSTELLING ACHLUM, 15 Dec. De op de bovenzaal van café Groenewoud gehouden tentoon stelling, uitgaande van de Konijnen-fok- vereniging „De Langoor” werd Donder dagavond 8 uur officieel geopend. De voorzitter, de heer C. Hoekstra van Harlingen, heette een groot aantal aan wezigen hartelijk welkom en in het bij zonder Burgemeester Steenhuizen en Wethouder van der Veen van Franeke- radeel. In z(jn begroetingswoord bracht de voorzitter in herinnering, dat het eerst de bedoeling was geweest deze tentoon stelling te Kimswerd te houden, maar dat het Achlum is geworden. Hij bracht een woord van dank aan de genen, die zich zeer verdienstelijk heb ben gemaakt bij het vele voorbereidende werk en noemde in het bijzonder de heer J. Wagenaar en de heren Yntema, Meijer en Koopman. Van de 116 inzendingen werd kampioen een Lotharingen jonge ram van de heer S. Wiebinga uit Arum, die het praedi- caat 1 ZZG verwierf. Van de jeugdafdeling werd kampioen Rex-oude voedster van T. van der Pol uit Herbatfum. Verder waren er 13 ZZG, 45 ZG en 40 GG dus goede inzendingen. Keurmeester was de heer Verkade uit Groenekan (U.). Nu kreeg de heer Burgemeester het woord voor de officiële opening. De Burgemeester zeide, dat het dage lijks bestuur van de gemeente met ge noegen de vererende uitnodiging had aanvaard om aan deze tentoonstelling een officieel cachet te geven. Een gaar ne aanvaard verzoek ook hierom, omdat ’t Gemeentebestuur belangstelling heeft voor hetgeen in deze vorm in de ge meente geschiedt. HJJ haalt persoonlijke ervaringen aan in verband met de ko nijnenfokkerij en meent dat een sport als deze niet alleen vrijetijdsbesteding is, maar ook vreugde geeft en zorgzaam- Burgemeester Oppedijk van IJlst na mens de Burgemeesterskring en als nabuur. Majoor Aalders, districtscomman dant der Rijkspolitie. Wethouder Jouwsma. Dominee Kaastra, Ned. Herv. pred. te Oosthem. Directeur Gemeentewerken Van der Wal. De heer Van der Werf, voorzitter van de Fryske Krite te Sneek. De heer Zondervan, oud-directeur gemeentewerken. Meester Scholte, de Boer van Op penhuizen. Er waren vele bloemstukken. Door de raad werd bovendien een Fries boek werk van Dr Wumkes aan de burge meester aangeboden. De beste manier is echter nog steeds een Nieuwjaarswens te plaatsen in 2 Uw streekblad, dat is voor West- en Zuidwest-Friesland in X U is er dan zeker van, dat U van uw relaties niemand vergeet, want JJ Bolswards Nieuwsblad wordt practisch huis aan huis gelezen. Bovendien J J bereikt U er vele oud-stad- en dorpsgenoten mee, die thans in de J vreemde door het lezen van ons blad de band met de eigen vertrouwde J omgeving bewaren. J J IJSIVEGENCENTRALE BAARDERADEEL. De IJswegi trale in deze gemeente kwam in vergadering bijeen, onder leiding burgemeester L. G. Boelens, die nevens de rayonbesturen ook secretaris Schip pers van de Friese Ijsbond welkom mocht heten. Een verzoekschrift van de Ijsclub Wei- dum, om zo mogelijk voor een eventu- Jonge doffers boven 200 km: 1. K. W. v. d. Schoot, Harlingen; 2. H. Bruggenkamp, Bolsward; 3. R Feenstra, Allingawier; 4. A. Wielinga, Bolsward; 5. G. Eijzenga, Schettens. Jonge duiven tot 200 km: 1. K. W. v. d. Schoot, Harlingen; 2 Fa. Schaper, Koudum. Jonge doffers tot 200 km. 1 R. Feenstra, Allingawier; 2. K. W. v. d. Schoot, Harlingen; 3. A. Visser, Balk. was als altijd, weer volkomen toever trouwd aan de heer v. d. Mei. Op zijn eigen, bekende wijze confroteerde deze begaafde spreker de Kimswerders met de gevaren, welke ondanks de pacifictie, 't Openbaar onderwijs nog steeds bedrei gen Met een dankbaar en spontaan ap plaus werd het gebodene van toneel en spreker dan ook onderstreept. Met een gezellig bal is deze, ondanks het niet grote publiek) goede feestavond be sloten. DE WINTER KOMT Morgen begint volgens de kalender de winter Zoals elk jaargetijde, wordt ook dit seizoen te Bolsward aangekondigd met een concert op het carillon, te -erzorgen door de stadsbeiaardier. We hopen maar, dat hij het daar boven niet al te koud zal - hebben TWEE DAGEN DUIVEN OP DE KOEMARKT In een café kan men wel eens vreemde gasten treffen. Een gelagkamer vol post duiven ziet men echter niet iedere dag. ...gelopen Vrijdag en Zaterdag koerden er bij H. v .d. Zee op de Nieuwmarkt ech- duivinnen en doffers TWEEMAAL 25 JAAR „WEES EEN ZEGEN” WOMMELS. Met tal van gasten en af gevaardigden van verschillende Vrou wenverenigingen uit Wommels en om liggende dorpen, herdacht de Herv. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen" haar 25-jarig bestaan. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze ge opend, waarna de Presidente mevr. Robijn-Visser een woord van welkom sprak tot allen die gekomen waren om deze avond mee te vieren. In een rijm gedicht gaf de presidente verslag van Oude duiven tot 300 km.: 1. K .W. v. d. Schoot, Harlingen; 2. G. H. Troost, Koudum; 3. Fa. Schaper, Koudum; 4. Sj. Miedema, Harlingen. ONTW IKKE LINGS AVOND MAKKUM. De KAB, de ABTB en de R.K. Vrouwengemeenschap organiseerden een tweede ontwikkelingsavond in café „Het Hert” die Woensdag 14 Dec. werd gehouden. Op deze Parochieavond was uitgenodigd Pater Piron O E.S.A. van Witmarsum, die vooruroeg ..Elckerlyk”, dit is? „Het spel van Iedereen”. De voorz. van de K.A.B. de heer Hollander had de leiding van deze avond. Elckerlyk dat al eerder was opgevoerd als openluchtspel, werd door Piron als een een-mans-tor.eel voorgedragen. De leden van de verschillende verenigin gen en belangstellenden hebben van deze aangrijpende voordracht veel kunnen le ren. Pastoor Sanders dankte op ze< har telijke wijze Pater Piron voor de manier waarop deze dit alles naar voren heeft ge bracht. Het muzikale gedeelte van deze avond ram de heer B Rcinsma voor zijn rekening. Het was een gezellige en leer zame parochieavond. Gekozen bij de Herv. gemeente te Bols ward 'als ouderling (vac. Mulder) heer H. Steenaart. Alle andere aftredenden, te weten ouderlingen R. Faber, L. Zelle en Sikma en de diakenen P. Feenstra, S. W. Postuma, W. de Ruijter en S. Wild schut, werden herkozen. U stil hebt gezeten. Immers in 1931 wam uw promotie tot burgemeester n de veel grotere gemeente Hoogkerk, biet zijn flinke maar arme Industrie. Deze, vanwege de roerige communisti sche raadsleden, moeilijk bestuurbare gemeente werd aan uw zorgen toever trouwd. Onder bijzonder moeilijke om standigheden werd U op 4 Augustus 1941 als burgemeester in onze gemeen te geïnstalleerd. Uw zeer gewaardeerde en geachte voorganger was door de Duitse bezetter weggewerkt. Om diens plaats in te nemen, heeft van U, die een vreemde was voor de gemeente Wymbritseradeel, veel beleid en wijsheid gevraagd. De oorlogsjaren waren voor alle burgemeesters heel moeilijk, maar in het bijzonder wel voor U. Het spie dend oog der bezetter en der gemeente was op U gericht. Ontstellend veel moest worden aange pakt om de gevolgen van de oorlog weer te boven te komen. En thans, 10 jaar na de oorlog, is het goed om ook daarop terug te blikken. Onze raad heeft dit alles met belangstelling ge volgd. Behoudens de woningbouw, mogen we constateren, dat we onder uw leiding de gevolgen van de oorlog te boven zijn. U hebt een doelbewust beleid gevoerd. Zo doelbewust, dat wat betreft Uw vast houdendheid U best een Fries zou kun nen zijn. Zeker is, dat U zich geheel en al hebt aangepast aan onze mooie plattelands gemeente. ’t Is zeker niet alleen het vele viswater en het mooie jachtterrein in deze gemeente, dat U zo hecht ver bond aan dit gewest. U hebt uw uiter ste best gedaan onze gemeente te leren kennen in al zijn geledingen, variaties, taal, cultuur en mentaliteit. Dit alles heeft U bekwaam gemaakt deze ge meente te besturen. Daarom wil onze raad U vandaag huldigen op dit jubi leum. Hierbij willen we ook uw gezin betrek ken. Mevr. Tjaberings en kinderen, ook U bieden wij op deze dag onze gelukwensen aan. We zijn er zeker van, mevrouw, dat de zorgen, die uw man had voor onze gemeente, ook niet aan U zijn be spaard gebleven. Mijnheer de Burgemeester, God geve, dat, wanneer binnen niet al te lange tijd uw ambtsvervulling in deze gemeente zal zijn afgelopen, U nog samen een tijdlang zult genieten van een welver diende rust. Hierna spraken nog mevr. Fast. Namens de raadsleden de gemeente-secretaris Visser, terwijl na sluiting der openbare zitting nog het woord voerden: 1. Oude doffers onbevlogen: 1. fa. Schaper, Koudum; 2. G. Eijzenga, Schettens; 3. P. v. d. Kooij, Makkum. 4. H. de Jong, Harlingen; 5. R. P Luyckx, Ball.. Oude duiven onbevlogen: M. Tjerkstra, Tzummarum. R. P. Luyckx, Balk; R. Feenstra, Allingawier; K. W. v. d. Schuit, Harlingen. Oude doffers tot 300 km: 1. R. Feenstra, Allingawier; 2. Sj. Meidema, Harlingen; 3. H. de Jong, Koudum; 4. K. W. v. d. Schoot, Harlingen; 5. H. Tromp, Balk; 6. R. Feenstra, Allingawier; 7. G H. Troost, Koudum. MUZIEKVERENIGING Dir. J. v. d. BERG Zaterdag 24 December en Maandag 2 Januari (voor donateurs) Opvoering: Muziek: Martin Fijvers en Sambrinco’s Aanvang 7.30 uur precies. P.S. Zaterdag géén concert. JEUGDUITVOERING WITMARSUM, 17 Dec. De Gymnastiek vereniging „Volhard en Overwin”, hield een jeugduitv. in de leeftijd van 4-11 jaar, in het Gymn. lokaal. V. en O. telt» 120 jeugdleden. Er was een flinke belang stelling en na de opmars speelde mej. J. v. d? Wel met haar 4-jarigen „De Ze vensprong”, waarna ae zesjarigen een oefening op de „mat” ten best» gaven. Meester van Toorn leidde de groep meis jes, die een vrije oefening deden en aan het wandrek werkten. Meester de Vries ontfermde zich over de afd. jongens, die zich lenig en vlug op paard en in de rin gen vermaakten, alles tot heil ;van het spierenstelsel. Het thuis zijn in eigen huis geldt ook hier. Hoe veel beter kwa men de oefeningen tot hun recht dan op de „planken”, De nieuwe verlichting ueed avond was het ook uitstekend. Tijdens de uitvoering I gaven Burgemeester Oosterhoff en S—iv.-,' C taris Deinum blijk van hun b» langstelling. weer te w°oen Vier fabrikanten Na 5 uur werd deze middag voortgezet i op zaal Steensma, waar een goochelaar de kinderen aangenaam bezig hield. duiven ziet men echter niet iedere dag. Afgelo] er dij--- ter meer dan 200 rond de tap. Het waren de beste waarover de diverse postduivenverenignigen van de Zaterdagsvliegers uit Harlingen, Mak kum, Koudum, Balk en Bolsward be schikken. In zijn openingswoord merkte meester G. Eijzenga van Schettens op, dat het zomers in de eerste plaats om de beste vliegpres taties gaat, maar in 'iet stille wintersei zoen om de beste bouw. Het is de kunst in het juiste aanvoelen om die duiven door te fokken, die zowel op de tentoon stellingen als bij het vliegen nummer één zijn. Over het bezoek van liefhebbers viel niet te klagen. Voor de verkoop van de dui ven uit het kampioenshok Piet van Laaren uit Leeuwarden bestond grote animo en de waardevolle, hoewel in verhouding niet prijzige beestjes, vonden goede aftrek. De verschillende loten met jonge duiven en eieren als prijzen, gingen vlot van de hand Uitslag. De uitslag is voor de organiserende p.v. „Ut en Thus” te Bolsward wel een aardig succesje geworden, want met 25501/2 pnt behaalden ze met hun beste 25 vo gels de club Z.W.M.Jbeker Volgend jaar zal deze, vermoedelijk in Harlingen, wel zwaar bekampt worden, want de p.v. te Harlingen volgde met 5 pnt. achter stand en de p.v. Makkum zet met 61/2 pnt. ook dicht op, de hielen. ALD-TOANIELSPILER FORSTOARN BAERD. Yn 'e aldens fan rom 64 jier is hommels forstoarn de hear Piter Wierenga, dy’t 30 jier de toanielfor- iening „In Goed Bigjin” tsjinne hat op in menear dy’t siker alle respekt hie. Ek de Menniste tsjerke hat yn de for- stoarne in tigen warber godstsjinstich lid forlern. De biierdiging hat pleats foun op it hóf to Baerd mei in greate rige famylje, freonen en bikinden. Late jonge duiven: 1. Fa. Schaper, Koudum; 2. Mevr. Wielinga, Bolsward. FILM PROT. GEZONDHEIDSZORG GAAST, 15 Dec. In de Geref. Kerk te Gaast had hedenavond een filmavond plaats, onder leiding van Ds P. E. van Ooijen. Spreker noemde het jammer, dat een Protestant vaak in een niet-Protestants Ziekenhuis verpleegd moet worden. De cijfers laten zien, dat :n de twee noorde lijke provincies één bed in een R.K. in richting beschikbaar is par 60 R.K. in woners en slechts één bed in een Protes tantse inrichting per 500 inwoners. Daar verplegen in eigen sfeer en geest méér steun en rust geeft bij genezing, is het nodig de aandacnt op deze zaak te vestigen. De film „Vechten en Dienen”, die hierna werd vertoond, liet zien wat er in een zit- kenhuis alzo te doen is. Enkelen gaven zich op als lid. Ds Van Dijk sprak het slotwoord en dankte de aanwezigen voor hun opkomst. DORPSGEMEENSCHAP OOSTERLITTENS, 17 Dec. Door de vereniging „Dorpsgemeenschap” werd Vrijdagavond een filmavond gehouden in zaal Kooistra, onder leiding van voorzitter H. Algra. Deze sprak een kort openingswoord, waarin hij o.m. de Amerikaanse Ambassade betrok, (Uni ted States Information Service) die zo welwillend was geweest onze vereni ging in de gelegenheid te stellen ken nis te maken met het grote overzeese gebied. Verder stond de voorzitter nog stil bij de discriminatie van de rassen, wat door ons allen sterk afgekeurd dient te worden. Vervolgens is door de filmoperateur de heer Noren een inlei ding gegeven over de diverse filmopna men en wat hiermee annex was. Achter eenvolgens werden verschillende pracht opnamen vertoond en wel in gedeelten als het spoorwegwezen Marnix expres, de plattelandswinkel, de unieke confec- tieindustrie, de kleurenfilm over de schapentrek met zijn bijkans onoverko melijke moeilijkheden; het beroemde Yellowstone park in de Verenigde Sta ten, vele gebruiken in het land van de Star and Stripes enz. te veel om op te noemen. De Keurige beeldenserie werd afgesloten met een aardige tekenfilm. Medegedeeld werd nog dat een tiental dames en heren zich hadden aangemeld voor de vorming van een Volksdans groep „Littens en omkriten”, doch dat dit aantal spoedig flink verdubbeld dient te worden, wil men tot oprichting overgaan. Allen, en in 't bijzonder de heer Noren, werden dank gebracht voor de prachtige avond, die <ïoor de flink opgekomen belangstellenden was be zocht en dan ook als uitermate geslaagd kan heten. De seer. A. Wielinga te Bolsward won een beker voor de beste vogel van de tentoonstelling, die nog twee medailles voor z’n baas in de wacht sleepte. R. Feenstra te Allingawier had de op één na beste vogel en kreeg een lauwertak en een medaille en bovenmen een plaquette voor de beste jonge vogel. K. W v. d. Schoot uit Harlingen legde op 2 medailles beslag met de beste oude en de beste jonge vo gel en de lauwertak voor de 3 oeste dui- vinnen uit een hok. het wel en wee van de vereniging over de voorbijgegane jaren. De vereniging werd opgericht de 16e Dec. 1930 met 24 leden. Tot presidente werd toen ge kozen mevr. C. v. d. Velde, die helaas wegens ziekte deze avond niet aanwe zig kon zijn. Moeilijk was het geweest in de bezettingsjaren toen men niet meer bijeen kon komen en in <ie eerste tijd na de bevrijding door de schaarste aan goederen. Toch was er veel om dankbaar voor te zijn, gezien het vele goede dat er kon worden gedaan voor kerk en gemeenschap door onze vereni ging. Verschillende afgevaardigden maakten van de gelegenheid gebruik om hun ge lukwensen aan te bieden. Veel cadeaux in de vorm van bloemen werden aan de jubilerende vereniging aangeboden. Ds de Hartogh bood namens de kerkeraad een mooi dagboek aan. Verder werd de avond gevuld met enkele voordrachten en een „Een mislukte spoorreis”, dat door tiental dames werd opgevoerd en ook goed in de smaak viel, 't Was mooie en gezellige avond. 6 PRIJZEN MET 1 KONIJN ARUM, 17 Dec. De konijnenfokvereni- ging „De Langoor” te Harlingen en om streken hield te Achlum een clubshow van konijnen. Onze plaatsgenoot, de heer S. Wijbenga won met zijn Blauw ram jong 6 prijzen, iqts wat dan ook werkelijk „in de krant” moet. Het gebeurt niet iedere dag dat men zoveel prijzen ontvangt De heer Wijbenga kreeg dan ten eerste een lauwerkrans voor het mooiste dier der tentoonstelling. Dan een lauwertak voor het mooiste tekendier. Verder een lauwer tak wisselbeker voor het beste groot ras; een medaille voor het mooiste dier eigen fok, een medaille aangeboden door de heer L. v. d. Bos te Achlum en een P.P. prijs Kooinummer 29. A. VIRULY BIJ HET NUT ARUM, 17 Dec. Het Nutsdepartement Arum-Achlum-Kimswerd had een avond belegd, waar de bekende oud-commodore van de K.L.M., de heer A. Vi-uly sprak over zijn boek „De zee en de Overkant”. De voorzitter, de heer J. F. Broos, opende de bijeenkomst, die buitengewoon goed was bezocht, zulks mede in verband dat. men deze avond zeer aantrekkelijk vond, omdat men vooruit al wist dat de spreker die terug kan tasten op een rijke vlieg- practijk van circa 30 ja;.r en die de op- beuw en bloei van de Nederlandse lucht vaart grotendeel heeft mee- en doorge maakt, stellig zou boeien De heer Viruly bleek inderdaad een ver-, teller te zijn van de eerste rang en menig keer dee4 hij zijn luisteraars r chat eren van de lach maar ook had hij het publiek in de ban met zijn meer ernstig woord. De heer Broos had een gemakkelijke taak om de spreker dank te brengen omdat „elk het met elk” eens was, dat het een buiten gewoon geslaagde avond was, die op een hoog peil stond. de enigste organisatie op dit gebied. Het is wel heel toevallig, dat de Geref. zustervereniging, die dezelfde naam draagt, ook jubileerde. Op Maandag 12 Dec. herdacht de Ger. Vrouwenvereniging „Wees een Zegen” te Wommels nl. eveneens haar 25-jarig bestaan. De leiding berustte deze avond bij mevr. E. de Jong-Reitsma. Deze liet zingen Ps 138 vers 1 en las vervolgens de 138e Psalm en ging voor in gebed. Hierop volgden de jaarverslagen en hield mevr. Pouwels een inleiding over het Blinden Instituut „Bartimeus". Ver volgens werd deze avond afgewisseld met ernst en luim. Er waren van oud- leden verschillende felicitaties ontvan gen, waarvan een zelfs uit Amerika. ”e kunnen dan ook op een mooie avond terugzien: Het was ongeveer één uur toen we nog met elkaar zongen Gez. 28, waarna mevr. Pouwels voor ging met dank aan God. NW PROPAGANDA-AVOND WOMMELS, 17 Dec. De Besturenbond „Hennaarderadeel”, aangesloten bij het Nederlandse Vakverbond (N.V.V.), hield in zaal Gerbens te Wommels een propaganda-filmavond met de A.B.C. (Algemene Bedrijfs Centrale), waarin een tiental bedrijfsgroepen (werkne mers) zijn verenigd. Na een korte in leiding kwam aan het woord de heer Woltz van Amsterdam, die in een hel der betoog een uiteenzetting gaf over het individuele en 't gezamenlijke, on der 't motto „Eendracht maakt macht”. Aan de hand van talloze voorbeelden schetste spreker het grote nut van de binding en het gezamenlijke streven van de aangesloten Bonden bij de mo derne vakbeweging. Hij wekte de aan wezigen dan ook met klem op niets na te laten om de ongeorganiseerden te overtuigen van het grote belang van vakorganisatie, wat door de voorzitter nog eens ten volle werd onderstreept. Vervolgens kwam de vertoning van de film „Emigranten”, een Franse film, die boeide van begin tot het einde. Ook de kleurenfilm „Circus Arena” viel uitste kend in de smaak, daar achtereenvol gens op het witte doek werden gebracht unieke staaltjes van paardendressuur, acrobatiek, ruiter- en jongleurkunst, soms haast adembenemend, zulke krasse toeren vielen te aanschouwen. Het in grote getale opgekomen publiek (er wa ren plm. 160 aanwezigen) heeft ten zeerste genoten. De besturenbond had succes en de wens werd uitgesproken, dat in de naaste toekomst niemand meer buiten het organisatieleven mocht blij ven, om alzo voort te bouwen voor een betere toekomst. Met dank voor de belangstelling werd de bijeenkomst te half 12 door de voor zitter gesloten. Het was een uitermate geslaagde avond. VOLKSONDERWIJS KIMSWERD. De afd „Kimswerd van de verenignig „Volksonderwijs” hield Vrij dagavond in de „Greate Pier” een pro- paganda-feestavond. Als spreker trad op de bekende propagandist voor de leuze: „len folk len skoalle”, de heer J. D. v. d. Mei van Pietersbierum, terwijl 't Midlumer Toneelgezelschap In Lyts Bi- gjin”? opvoerde „Misrekken”, toneelstuk in drie bedrijven, vrij uit het Nederlands in het Fries overgezet door Barend van der Veen. De manier waarop de Midlu- mers dit zeker niet gemakkelijke stuk heb ben gespeeld, stempelt deze o.i. tot een club zeer goede dilettanten, waarvan het dorp hunner inwoning eu omgeving nog zeer veel genoegen en ook lering kan beleven. Kortom, met „Mis-ekken’ leeft „Lyts Bigjin” op meesterlijke wijze een brok levenstragedie voor het vo'tlicht ge bracht. De afd. propaganda van Volksonderwijs heid aankweekt en misschien bij de jeugd ook wel handelsgeest wakker roept. De fokkers hier zullen zeker niet in de eerste plaats economische doeleinden voorstaan, maar zullen het opfokken van hun dieren als een goede sport be schouwen. Een vereniging als deze heeft zeer zeker recht van bestaan. Hij besluit met de wens, dat de ten toonstelling mede mag werken tot het doel, dat de vereniging „De Langoor” zich stelt en dat de leden vreugde in dit werk mogen vinden. Nadat de voorzitter de Burgemeester hartelijk heeft bedankt voor het gespro kene, verzoekt hij deze de deur, die naar de tentoonstellingszaal leidt, te openen. Vermeldt dient nog te worden, dat een zeer groot aantal medailles, lauwertak ken en andere prijzen beschikbaar zijn gesteld, waarvoor de voorzitter allen een bijzonder woord van dank bracht. KIJKEN EN PROEVEN TEN TWEEDEN MALE MAKKUM. De heer N. Pu wal da, VéGé- kruidenier hield in het „Jeugdhuis” zijn tweede kijk- en proefavond. Voor deze weer veel belangstelli g. Heel slechte weersom- Secr^ I standigl.eden getrotseerd om deze avond i waren i vertegenwoordigd, de fitma Woldering 8et en Idema, Wijnhnadel, de firma Paul Kaiser, Koek, de firma Maggi met Nes café en Soep en de firma Scholte met hun Brinta product. Aan het slot van deze a- ond wac er nog een spraakwaterval door drie dames uit uit de zaal, waarbij deze moesten vertellen over deze avond. De eerste prijs won Grietje Helfrich tweede prijs mevr. v. d. Wal, derde prijs Teatske Faber. Op verzoek speelde Gr Helfrich nog even on haar saxafoon en jodelde ze nog enige liedjes. eel te houden Baarderadeeltocht op de schaats meer dan één startplaats te stel len, gaf nog aanleiding tot een drukke discussie, waarna besloten werd dit nog eens terdege onder de ogen te zien. Het verslag van de vergadering der Friese Ijsbond werd goedgekeurd) Ten slotte werd door de voorzitter dank gebracht aan de scheidende penningmeester voor diens accuratesse gedurende de zittings periode. Daarna is nog besproken het probleem van te weinig sneeuwruimers en verder nog enige zakelijke aangele genheden, zoals het openstellen der ba nen, de afbakening enz. waarna de bij eenkomst werd gesloten. uit het kampioenshok Piet van Laaren de waardevolle, hoewel in verhouding prijzige beestjes, vonden goede aftrek, verschillende loten met jonge duiven en van d_

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 4