HENNAARDERADEEL RUIMSCHOOTS MET DE HAKKEN OVER DE SLOOT Oudejaarsnummer ontvangen we gaarne zo spoedig mogelijk. a.s. Dinsdag niet verschijnen Behandeling gemeentebegroting en de daarbij behorende begrotingen voor 1956 2. over f. 1956. d, f, g. In verband met de komende Kerstdagen zal ons blad Openbare werken. Naast het normale onderhoud aan we gen, vaarten e.d. kwamen in de loop van 1955 tot het moment waarop wij dit Subsidies aan muziekver enigingen. Van een viertal federaties van Muziek- bonden kwam een verzoek in om sub sidie te verlenen tot bedragen van f 600, f 750, f 1000 en f 1250 aan de plaatse lijke muziekcorpsen in resp. de 4 lagere afdelingen, de afd. uitmuntendheid, de ere-afdeling en de superieure afdeling. Aangezien bij de behandeling van de begroting voor het jaar 1955 besloten Van de bjj B. en W. ingekomen adressen waarbij toekenning van subsidie uit de gemeentekas wordt gevraagd, vermelden wij de volgende: werd aan de vier muziekcorpsen in deze gemeente leder een subsidie van f 250. te verlenen, vinden wij geen aanleiding aan het verzoek van de federatie te vol doen en stellen wij U voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. Voordat hij tot sluiting der vergadering ovegaat. sprak de VOORZITTER nog als volgt: Advertenties en nieuws voor het c. d. te e. Van het niet vroegtijdig gezon dene kunnen we plaatsing niet garanderen. RED. EN ADM. BOLSWARDS NIEUWSBLAD van het uitbreidingsplan, waarop deze weg is geprojecteerd. Het lange uitbljj- ven van deze goedkeuring houdt weer verband met de bezwaarschriften die door de grondeigenaren tegen bedoelde wijziging zijn ingediend. Zolang de be slissing van Ged. Staten niet is afge komen heeft het weinig zin contact met de grondeigenaren op te nemen. Financiële verhouding rjjk-gemeente. De uitkeringspercentages van de alge mene- en belastinguitkering waren voor 1955 oorspronkelijk gesteld op 128 en 107 terwijl het percentage van de alge mene uitkering later werd verhoogd tot 138. Voor 1956 kan met percentages van resp. 138 en 110 rekening worden ge houden. Bij vergelijking van de uitkeringen over 1955, zoals deze bij de vaststelling van de primitieve begroting waren berekend en die welke over 1955 zllen worden ontvangen, zal men tot de ontdekking komen, dat voor 1956 in deze aanmer- lijk hogere bedragen kunnen worden ge raamd n.l. de algem. uitkering f 9834.08 en de belasting-uitkering f28160.84 ho ger. Begrotingspositie 1956. Wij prijzen ons gelukkig, dat wij U ook voor 1956 een sluitende begroting kun nen aanbieden, zonder dat het nodig is hiervoor bij het Rijk aan te kloppen om een verhoging van de algemene uitke ring uit het gemeentefonds. post „onvoorziene uitgaven” geeft een cijfer aan van f 52627.15, welk be drag echter verminderd moet worden met de rente en afschr. ad f23842.10 van de voor 1956 nieuw geraamde kapi taalsuitgaven tot een totaalbedrag van f 150060.zodat op deze post uitein- delijk beschikbaar blijft een bedrag van f 28.785.05, waarbij echter niet uit het oog moet worden verloren, dat het voor „onvoorzien” geraamde bedrag te zijner tijd belangrfk zal verminderen wegens rente en afschrijving bij het omzetten in cijferposten van de volgende thans p.m. geraamd© kapitaalsuitgaven, t. w. wij ziging straatverlichting te Oosterend, verbouw o. 1. school te Wommels tot brandweergarage, ontsluiting bouwter rein te Wommels, verbetering weg naar Edens, bouw nieuwe o. 1. school te Wom mels, bouw c.q. verbouw van bijzondere scholen. Deze p.m. geraamde objecten zullen, wanneer zij uitgevoerd zullen worden een belangrijk bedrag aan rente en af schrijving vragen. Door het ontbreken van begrotingen voor deze kapitaalsob- jecten kan momenteel echter geen ra ming van de rente en afschrijving wor den gegeven. Vergelijking dienst 1955 Wanneer een vergelijking wordt ge maakt tussen de begrotingspositie 1955 en die van 1956 beide in primitieve raming, dan blijkt dat laatstgenoemde een ongunstiger beeld geeft dan eerst genoemde. Kon namelijk op de primitieve begroting voor 1955 op de post „onvoorziene uit gaven" een raming worden aangehou den van f 68451.81, voor 1956 kan op deze post f52627.15 worden uitgetrok ken. Bij vergelijking van deze bedragen dient er rekening mee te worden gehouden dat van beide ramingen afgetrokken moeten worden de rente en afschrijving van de op de resp. begrotingen geraamde kapi- taalsobjecten tot bedragen v. f 44067.82 en f 23842.10, zodat de uiteindelijk naast elkaar te stellen ramingen op de post „onvoorziene uitgaven” van de dienstja ren 1955 en 1956 respectievelijk de be dragen f24383.90 en f28785.05 laten zien. Hierbij wordt opgemerkt, dat, ten einde dit bedrag voor „onvoorziene uit gaven” te kunnen ramen, mede in ver band met nog te verwachten kapitaals uitgaven (zie onderdeel onderwijs) het te reserveren bedrag voor electriflcatie van onrendabele gebieden met f 5000. werd verlaagd en de post premie voor woningverbeterig en splitsing van de Gewone Dienst naar de Kapitaaldienst werd overgebracht, teneinde het door de gemeente beschikbaar te stellen bedrag van f5000.over meerdere (5) jaren te verdelen. Mjjne Heren, Wij mogen aannemen, dat deze Decem- ber-vergadering de laatste is in de reeks van vergaderingen, waarin uw raad in de loop van dit jaar bijeenkwam. Immers, het einde van het jaar 1955 nadert thans qnel en spoedig zal het zijn opgenomen in de schoot der eeuwen. En hoewel wjj ons als Raad in onze laatste samenkomsten bij de behande ling van de begroting voor 1956 goed deels hebben bezig gehouden met de toekomst, ontkomen wjj er toch niet aan in deze laatste weken van het oude jaar een blik terug te werpen op de tijd, die achter ons ligt en ons zelf de vraag stellen: wat hebben wij met dit jaar, waarin het ons vergund werd in vrede en vrijheid te leven en te werken gedaan en wat heeft het ons gebracht. Ik meen hier te mogen vaststellen, dat 1955 voor onze gemeenschap Hennaar- deradeel in velerlei opzicht een gunstig jaar is geweest en wij mogen daarvoor dankbaar zijn. Ook op het gemeentelijk erf, het ter rein Uwer werkzaamheid, kon weer het een en ander tot stand worden gebracht, utiliteitswerken waarmee onze gemeen schap is gediend. Natuurlek zijn er ook wensen onvervuld gebleven, konden voorgenomen werken wegens gebrek aan tijd en materiaal niet worden uitgevoerd, maar daar staat tegenover, dat het afgelopen jaar op verschillend terrein ook vooruitgang heeft laten zien. Ik denk hierbij aan ons wegennet, dat door het steeds toe nemende snelverkeer hoe langer hoe meer een zorgenkind wordt, maar dat in 1955 werd verbeterd door de aanleg van een nieuwe weg naar Hidaard, de practisch geheeo vernieuwde weg naar Kubaard, het aanbrengen van een nieu we toplaag van koud-asphaltbeton op 't wegvak Oosterend-Itens, terwjjl in dit verband ook het aanleggen van een nieuw rijwielpad vai Rieu naar Lutke- wierum mag worden genoemd. Ondanks de moeilijkheden, die het P E B in rTjecht heeft te overwinnen, leent voor deze scholenbouw. Wanneet dan tevens hierbij een gymnastieklokaal wordt gebouwd, ligt dit lokaal ook gun stig ten opzichte van de school voor o. 1. en u.l.o aan de Walperterwei. In verband met het vorenstaande mer ken wjj op, dat, mochten de plannen voor genoemde scholenbouw verwezen lijkt worden, de openbare school te Wommels voor een ander doel zal kun nen worden gebruikt. Onze gedachten gaan hiebij uit naar het verbouwen van deze school tot een brandweergarage, waarom bereids hiervoor een pro memo- rie-pöst op de begroting 1956 wordt aan gebracht. Verder ontvingen wij een dezer dagen een schrijven van het bestuur van de bijzondere school te Itens, waarbij werd medegedeeld, dat het bestuur besloten had over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school waarvoor t.z.t. me dewerking van de gemeente zal worden gevraagd. Na kennisgeving van het vorenstaande zal het U duidelijk zijn dat de bouw en verbouw van scholen in de toekomst belangrijke financiële offers van de ge meente zal vragen. Woningbouw. Schreven wjj in ons voorwoord 1955 dat de gemeente voor de jaren 1955 en 1956 nog de beschikking had over volume voor de bouw van 6 woningen en dat na aftrek van de voor de burgemeester te bouwen ambtswoning van de reste rende 5 woningen dan 3 te Wommels en 2 te Kubaard zouden kunnen worden gebouwd, thans moeten wij mededelen dat het bouwen van woningen in deze dorpen geen doorgang zal vinden. Gedurende het jaar 1955 kwamen n.l. van een vijftal particulieren aanvragen binnen om aan hen volume voor wo ningbouw beschikbaar te stellen. Waar wij van mening zijn dat in het algemeen particuliere woningbouw dient te pre valeren bij woningwetbouw hebben wij aan de verzoeken voldaan en volume vodr het bouwen van een woning toege wezen aan de volgende personen t,w> Th. Heeg te Kubaard W. van der Veen te Baijum, D. J. Flapper te Hidaard, G. de Vries te Wommels en J. Bergsma te Itens, zodat de gemeente thans de be schikking nog heeft over volume voor 1 woning. Tenaanzien van het vraagstuk van de krotopruiming delen wij mede, dat wij in de loop van het jaar 1956 met een voorstel zullen komen tot het onbe woonbaar verklaren van een 18-tal wo ningen. In 1955 is voor de electrificatie van de onrendabele gebieden een bedrag van f5782.door de gemeente uitbetaald. Wij merken hierbij op, dat van het door de gemeente over de jaren 10 t.m. ’55 in totaal beschikbaar gestelde bedrag ad f76651.68, tot en met 1955 een be drag f 62481.43 is afgeschreven, zodat per 1 Januari 1956 van deze uitgaven nog een schuldrestant bestaat van f 14170.25. Straatverlichting. Met betrekking tot dit onderwerp kun» nen wij mededelen, dat in de aanvang van het jaar 1955 de verandering van de straatverlichting de dorpen Spannum en Kubaard in een verlichting door kwiklampen met kleurcorrectie, haar beslag heeft gekregen. Tot onze spijt konden wij in de loop van het jaar 1955 niet met het in uitzicht gestelde voorstel tot 't veranderen van de straatverlichting in de dorpen Oos- terehd, Itens en Rien komen, daar het Prov. Electr. Bedrijf niet in staat was ons een plan met prijsopgaaf te doen toekomen, als gevolg van de vele werk zaamheden in dit bedrff ten aanzien van de straatverlichting in de gemeen ten die op aardgas overschakelden. Een dezer dagen ontvingen wij van ge noemd bedrijf bericht, dat waarschijn lijk begin 1956 ’n plan inzake de straat verlichting in genoemde dorpen tege moet kan worden gezien. Hopelijk zal in de loop van het volgende jaar de straat verlichting in deze dorpen kunnen wor den gewijzigd, waartoe wij te zijner tijd met nadere voorstellen zullen komen. Onderwijs. Gaven wij in ons voorwoord 1955 U een overzicht van hetgeen de gemeen- tte gedurende de jaren na de oorlog aan de besturen der bijzondere scholen be taald/beschikbaar gesteld heeft wegens vergoeding op grond van artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, ditmaal willet wij U inlichtingen geven over plannen ten aanzien van het bouwen en verbou wen van scholen. Zoals U bekend is, werd bij uw besluit van 5 October 1955 no. 4 medewerking verleend voor het bouwen van een nieu we bijzondere school te Kubaard. De hiervoor benodigde gelden werden be reids op de begroting 1955 uitgetrok ken, terwijl met de rente en afschrijving van het door de gemeente beschikbaar gestelde bedrag bij het opmaken van de begroting 1956 reeds rekening werd ge houden. In Uw vergadering van 5 October 1955 werd in onze handen om advies gesteld een aanvraag van het bestuur van de bijzondere school aan de Walperterwei te Wommels om medewerking voor het verbouwen van deze school. Voor deze aanvraag, waatvan het on derzoek nog niet is afgelopen, hope-n wij te zijner tijd met een nader voorstel te komen. Waar de openbare school te Wommels en de bijzondere school aan de Hofkamp te Wojnmels niet meert voldoen aan de eisen die tegenwoordig aan schoolgebou wen worden gesteld, koesteren wij plan nen te Wommels een openbare en een bijzondere school onder één dak te bou wen waarbij dan, zo mogelijk tevens een gymnastieklokaal zal kunnen worden gesticht. Het bestuur van de bijzondere school aan de Hofkamp bleek bij infor matie voor het bouwen van een gecom bineerd schoolgebouw te voelen. Wjj zijn van mening, dat het terrein aan de Walperterwei naast het perceel, be woond door M. Osinga zich het beste Subsidie kerkvoogdijen voor onderhoud enz. kerktorens. Vande kerkvoogdijen van de Ned. Herv. Gemeenten te Wommels en Oosterend werd d.d. 15 September 1955 het volgen de schrijven ontvangen: Op 27 November 1954 had te Wommels een vergadering plaats van de beheer ders van de dorpstorens in de gemeen te Hennaarderadeel, teneinde met el kaar van gedachten te wisselen over de toenemende druk, die het onderhoud van deze torens medebrengt voor de kerke lijke gemeenten, die de kosten hiervan moeten dragen. Aan het slot van deze vergadéring ontvingen dé kerkvoogdijen van Oosterend en van Wommels van de aanwezigen opdracht om het bespro kene ter kennis te brengen van Uw be stuur. In verband hiermede vragen wij uw aandacht voor het navolgende: In onze dorpen vervullen de torens met klokken en uurwerk een openbare func tie en dienen de gehele doipsgemeen- schappen. Het beheer en onderhoud van deze torens is echter bij de verschillen de kerkelijke gemeenten. In vroeger eeu wen bracht dit geen bezwaren met zich mede omat kerk en dorp vrijwel sa menvielen en kerkvoogden vrijwel te vens dorpsvoogden waren. In de loop van de 19e eeuw trad hierin langzamer hand verandering op door afscheiding, doleantie en opkomende onkerkelijkheid met als gevolg dat slechts een groter of kleiner deel van het dorp behoorde tot de kerkelijke gemeenschap, die het onderhoud van deze torens tot zijn last heeft In verschillende kerkelijke gemeen ten is het thans zover gekomen, dat het onderhoud van de torens een te groot offer aan de dorpsgemeenschap gaat betekenen. In verband hiermede dringt zich de vraag op, of men zich in dezen niet dient te richten tot de burgerlijke overheid om een deel van deze kosten over te nemen. In genoemde vergadering was men een stemmig van oordeel, dat een hiertoe strekkend verzoek moest worden ge daan. Ten aanzien van de vorm, waarin men deze steun gaarne zag verleend, kwa men twee mogelijkheden naar voren. De ene, dat de gemeente Hennaarderadeel een bepaald percentage aan subsidie zou verlenen in de werkelijke kosten, welke het onderhoud van een toren in een bepaald jaar had bedragen, de an dere dat de gemeente een vaste bijdra ge zou verlenen voor de kosten van klokluiden, vlaggen en verzorgen van het uurwerk. Gaarne verzoeken wij uw college zich omtrent het vorenstaande te willen be raden en zo mogelijk een subsidie in enigerlei vorm te willen verlenen ten behoeve van deze taak, welke wordt verricht in het openbaar belang, waarbij ondergetekenden gaarne bereid zijn het vorenstaande mondeling toe te lich ten.” Ten aanzien van dit schrijven delen wij U het volgende mede: Hoewel de Kerkvoogdijen door het vra gen van een subsidie uit de gemeente kas, naar onze mening, iets prijs geven, zijn wij het met hen eens dat zij met het luiden der klokken en het verzor gen van het uurwerk in de torens, een taak in het openbaar belang verrichten, in verband waarmede wij van oordeel zijn, dat voor het verlenen van een bij drage in de kosten hiervan gunstig zou kunnen worden beschikt. Van de twee door de Kerkvoogdijen aan gegeven mogelijkheden van subsidiëring moet ons inziens de voorkeur worden gegeven aan het verlenen van een vaste jaarlijkse bijdrage, waarbij onze ge dachten uitgingen naar een bedrag van f 150.—. Wij stellen U daarom voor aan ieder der elf kerkvoogdijen van de Ned. Herv. Ge meenten in deze gemeente en aan het R.K. Kerkbestuur te Roodhuis in de kosten van het luiden der klokken en het verzorgen van het uurwerk in de kerktorens tot wederopzeggens een jaarlijks subsidie te verlenen van f 150. voorafgaat. Overleg met de Inspectie van het Lager Onderwijs en een urgeu- tie-verklaring van het Ministerie van O., K. en W. zijn hiervoor nodig, zo dat men ervan verzekerd kan zijn, dat niet iets wordt ondernomen, wat over bodig is. Spr. merkt op, dat de o. 1. school te Wommels reeds meer dan 100 jaar staat, terwijl de b. I. school aan de Hofkamp over enige jaren toch ook voor vernieuwing in aanmerking komt. B. en W. achten het dan ook het meest economisch beide scholen thans onder één dak te bouwen. Naar sprekers me ning is het onderwijs een belangrijke, aan onze zorg toevertrouwde zaak in onze samenleving, die we niet mogen verwaarlozen. De begroting biedt de mogelijkheid om te bouwen en hopenlijk in de toekomst ook. Het zal ook niet de bedoeling van de heer Boschma zijn om het geld op te zouten. Hij maakt zich in dit opzicht nog geen zorgen en men kan ervan verzekerd zijn, dat B. en W. in deze de nodige zorgvuldigheid be trachten. Wat de vraag van de heer Okkinga be treft, t. a. andere gemeenten die geen sluitende begroting hebben, wijst de VOORZITTER er op, dat bij het niet sluitend kunnen krijgen van de begro ting de verplichte uitgaven een gemeen te ook parten kunnen spelen. Voor so ciale zaken, armenzorg e. d. behoeft bijv, in onze gemeente niet veel te wor den uitgegeven. De plaatseljjke omstan digheden spelen in dit opzicht een grote rol. Hierna volgt de artikelsgewjjze behan deling, waarbij nog over verschillende punten van gedachten wordt gewisseld, o.m. wordt een voorstel van B. en W. om het subsidie ten behoeve van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente te Hennaard, voor het luiden van de klok in het „Klokhüs" aldaar, alsnog te verhogen tot f75.z. h. st. aanvaard. Met 8-3 stemmen wordt een voorstel van B. en W. aangenomen om aan het Hu manistisch Thuisfront een subsidie van f 25.toe te kennen. Tegen stemden de heren Ringnalda, Ho gendorp en Hofstee. De vaststelling van de gemeentebegro ting voor 1956 heeft hiermee zijn be slag gekregen. Vervolgen worden nog enige wijzigingen aangebracht overeenkomstig de nota, zoals deze is ogevoegd bij het antwoord van B. en W. op het rapport betreffende het onderzoek van de begroting in de sectievergaderingen. De begroting voor het Woningbedrijf wordt eveneens vastgesteld zoals deze door B. en W. is ingediend, terwijl de begroting voor ’t Burgerlijk Armbestuur voorlopig wordt goedgekeurd. Nieuwe objecten. Naast deze werken, die dus nog op uitvoering wachten en die voor zover nodig naar de dienst 1956 worden over gebracht, zouden wij op deze dienst de volgende nieuwe werken willen zien ge plaatst. 1. Uitbreiding en modernisering van de straatverlichting te Oosterend, Itens en Rien. Bouw van een nieuwe school voor openbaar lager onderwijs met onderwij- zerswoning te Wommels. Het ligt in de bedoeling de bouw van deze school te combineren met die van een school voor CVO en zo mogelijk aan dit complex een gymnastieklokaal toe te voegen. 3. Vei douw van de dan buiten gebruik komende oude openbare lagere school 't brandweergarage. 4. Ontsluiting van het nieuw aange kochte bouwterrein ten Zuid-Oosten van Wommels door aanleg van een straat met riolering. 5. Het aanbrengen van een z.g. top laag van koud-asphaltbeton op de weg van Wommels naar Oosterend. 6. Het versterken, verbreden en op nieuw profileren alsmede het aanbren gen van een koud-asphaltbetondek van en op de weg van Baijum naar Welsrijp. 7. Het funderen en bestraten van de opslagplaats met toegangsweg te Rien. 8. Het bestraten van de Aide Dyk te Baijum. 9. Het vernieuwen en verbreden van de weg naar Edens. 10. Het dempen van de sloot tussen de Skippersbuorren en het sportterrein te Oosterend alsmede het aanleggen van een bestrating en riolering aldaar. In hun voorwoord ten geleide van de ge- meente-begroting voor het jaar 1956, wordt door B. en W. o.m. het volgende ar voren gebracht; Algemene beschouwingen. De heer BOOTSMA (pvda) geeft uiting aan zijn tevredenheid over het feit, dat de gemeente Hennaarderadeel bij die helft van gemeenten behoort, waar men nog een sluitende begroting heeft. De post „onvoorzien” is weliswaar klei ner geworden, maar dit behoeft z.i. voorlopig nog geen reden tot bezorgd heid te geven. De uitkeringen uit het Gemeentefonds zijn, wat onze gemeente betreft, niet slecht te noemen. D© stand van de vlottende schulden is naar spre kers mening bevredigend, terwjjl van het inkrimpen van noodzakelijke uitga ven, zoals dit in andere gemeenten no dig is gebleken, niet veel is te bemer ken. Met de u breiding en vernieu wing van de straatverlichting is de ge meente op de goede weg, aldus de heer Bootsma en hij spreekt d© wens uit, dat binnen niet al te lange tijd de gehele gemeente hiervan mag profiteren. Wat de voor 1956 op het programma staande openbare werken betreft, hoopt hij, dat deze in het komende jaar alle zullen kunnen worden uitgevoerd. Van de woningbouw wil spr. thans niet veel meer zeggen. Hij vindt het zeer jammer, dat niet meer bouwvolume wordt toegewezen en dringt er op aan alles te doen wat mogelijk is om hierin verbetering te krijgen. Voorts raadt spreker aan voorzichtig te zijn met het onbewoonbaar verklaren van woningen. Wanneer er geen nieuwe woningen voor in de plaats gesteld worden, rijst bjj hem de vraag, waar de tegenwoordige bewoners heen moe ten. Spreker eindigt met een woord van dank aan degenen, die meegewerkt heb ben aan het samenstellen van deze be groting. Zowel de druk als de overzich telijkheid laten niets te wensen over. De heer BOSCHMA (ch) kan zich ge heel aansluiten bij de woorden van de heer Bootsma, ook wat diens waarde ring betreft voor de wijze van samen stelling van de begroting. Spreker merkt op, dat we in een tijd van hoogconjunc tuur leven, maar er kan ook wel eens een terugslag komen. Wat de gewone dienst van de begroting betreft, is spr. niet ongerust. De stjjging van de kapi taalsuitgaven drukken ook op de be grotingen voor volgende jaren en wan neer er onverhoopt verandering komt in de gunstige tjjd, die we thans doorma ken, vraagt spr. zich af hoe het dan komt. Wat de verbetering van de we gen betreft is hij zich er wel van be wust, dat deze doorgang moet vinden. Hieraan valt niet te ontkomen. Het we gennet moet in orde zjjn. Een aspect, dat hem min of meer verontrust, vindt spreker echter de neiging tot het bou wen van meuwe scholen. Op zich zelf heel goed, maar het kost geld en niet zo weinig. Het is niet in een stadium, dat spreker zich hiertegen zal keren, maar wel acht hij het nodig hier even op te wijzen. Spreker hoopt niet, dat het tot onnodige dingen komt. Hij is overigens verheugd, dat de be groting Is, zoals deze is en hij hoopt, dat B. en W. alles zo tot uitvoering mogen brengen als daarin is aange geven. De heer RINGNALDA (ch) kan zich in hoofdzaak wel aansluiten bij hetgeen door de vorige sprekers naar voren is gebracht. Zowel het voorwoord bij de begroting, als het antwoord van B. en W. op de in de sectievergaderingen ge stelde vragen zijn zeer verhelderend, waarvoor spr. zijn dank betuigt. Ook ten opzichte van het personeel dat aan de vervaardiging van de begroting heeft meegewerkt, uit hjj zijn erkente lijkheid. Ook de heer OKKINGA (pvda) geeft uiting aan zjjn ingenomenheid met deze begroting. Spreker vraagt of in andere gemeenten, waar men geen sluitende begroting heeft, zoveel méér gedaan wordt dan hier. Wat de woningbouw betreft wil hij de industrie en allen, die woningen verhuren op het hart druk ken de woningverbetering niet te ver waarlozen. De VOORZITTER is erkentelijk voor de tot het college van B. en W. gerichte woorden van dank en waardering. Wat de aangelegenheid van het onbewoon- baarverklaren van woningen betreft welke door de heer Bootsma is aange roerd, deelt spreker mede, dat het 't standpunt van B. en W. ia dat de krot opruiming moet doorgacn en dat het niet wenselijk wordt geacht van het hiervoor opgestelde schema af te wij ken. Wanneer er reden is om tot onbe- woonbaarverklaring over te gaan, is het beter hiermee niet te wachten. Ten aanzien van de bezorgdheid van de heer Boschma, wat betreft de stand van de kapitaalslasten, merkt spreker op, dat niemand in de toekomst kan zien. De politiek van B. en W. is er op ge richt het nageslacht zo weinig moge lijk te belasten. Vergeleken met andere gemeenten is de financiële positie van onze gemeente gunstig en hiervan is in de laatste jaren gebruik gemaakt om op verschillende kapitaalsuitgaven be langrijk af te schrijven. Als voorbeeld noemt spreker de kosten van de uit breiding en verbetering van de electri ficatie. Voor het afschrijven hiervan had men gerust een tijd van 20 jaar kunnen aanhouden. In werkelijkheid worden de ze uitgaven in 5 jaar geheel afgeschre ven. Ten aanzien van de schoolbouw is spr. van mening, dat deze kwestie naar zijn gevoelen niet veel anders ligt dan de wegverbetering. Ook hier moet, nu de tjjd dit toelaat, voortgevaren worden. Overigens is het zo, d; 1 vóór tot de bouw van een nieuwe sc jol wordt over gegaan. daaraan wel het «e« Mdee schrijven, de volgende werken en ob jecten tot uitvoering: 1. Het aanleggen van ’n nieuw (voet), pad van beton van Rien naar Lutkewie- rum; 2. het vernieuwen van de z.g. Hidaar- derlaan met wegaanleg in het dorp Hi- daqrd; (de beplanting wordt in dit na jaar aangebracht); 3. bestrating en aanbrenging riolering op de gedempte Suderhaven te Wom mels 4. het dempen van de sloot langs de Hidaarderweg thans Wynserdyk en het aanleggen van een riolering al daar; 5. het aanleggen van een trottoir bij de nieuwbouw (Andries Joustrastrjitte) te Oosterend; 6. ’t versterken, verbreden en opnieuw profileren van de weg Kramershoek Kubaard (Joarumerleane). Het asphalt- betondek wordt binnenkort aange bracht) 7. het aanleggen van uitwijkplaatsen langs de weg van Grote Wierum Roodhuis naar de Kliuw; 8. betegeling van het schoolplein te Itens met het maken van een nieuwe afrastering; 9. verbetering bestrating Slypsterwei te Roodhuis. De voorgenomen beplanting van de dorpskom wordt dit najaar uit gevoerd; 10. Verbouw van de bestaande brand weergarage te Wommels; 11. invoering van uniforme vuilnisem mers bij de gemeente-reiniging; 12. het aanbrengen van een moderne straatverlichting met kwiklampen te Spannum en Kubaard; 13. het aanleggen van een brandwek- kersysteem t.b.v. de brandweer te Wom mels (grotendeels voltooid); 14. het invoeren van een nieuwe huis- nummering met straatnaamborden in de verschillende dorpen der gemeente; 15. het aanbrengen van een bestrating op de opslagplaats te Wommels (in uit voering) Van de voorgenomen werken en objec ten vermeld in de begroting voor 1955 kwamen nog niet tot uitvoering: a. verbetering reed Welsrjjp-Hooghout; b. verbetering voetpad Wommels-Ku- baard; bouwen ambtswoning burgemeester; herstraten Dr. Sipcke Stapertstrjitte Wommels; het aanleggen van een rondweg ten Westen van Wommels; het aanbrengen van een klinkerweg te Kubaard; g. het bestraten met aanleg riolering in de .Lytsë Buorren” te Spannum; h. *t leggen van een trottoir te Baijum (wordt nog voor de winter uitgevoerd). Omtrent deze objecten kan in het kort het volgende worden medegedeeld: a. Binnenkort zal contact worden ge zocht met de tegenwoordige eigenaar van de landerijen waarover dit pad loopt om zo mogelijk tot een voor beide partjjen aanvaardbare oplossing te ko men. b. Het heeft heel wat voeten in de aarde om tot verbetering van dit pad te komen. Tal van moeilijkheden moeten worden overwonnen om de eigenaren van de hierbij betrokken landerijen voor het plan te winnen. Na veel gepraat en geschrijf zijn wij nu zover gevorderd, dat alle eigenaren zich er mee kunnen verenigen dat het voet pad van de boerderij Klijnstra tot het dorp Kubaard wordt veranderd in een betonreed. Dit zou op zich zelf uiteraard een zeer aantrekkelijke oplossing zijn, maar de daaraanverbonden kosten zijn dermate hoog, dat hier getracht moet worden op de één of andere wijze een oplossing te vinden. Zou n.l. de ge meente deze kosten alleen moeten dra gen, dan zou naar onze mening van uitvoering van dit plan niets kunnen komen. Overigens valt ’t te betreuren, dat door de gehele gang van zaken ook de a.s. winter het pad weer blijft liggen zoals het ligt en het leggen van een nieuwe telefoonkabel langs het pad door de PTT in de nazomer van dit jaar heeft de situatie er niet bepaald beter op ge maakt. Een reden temeer overigens nm met onverminderde kracht en ondanks alle tegenheden «naar een oplossing te blijven streven, c. Verder dan het maken van een schetsplan door de architect Grunstra van Bolsward is het met betrekking tot de bouw van deze woning nog niet ge komen. De zorgelijke situatie met be trekking tot het beschikbare bouwvo lume is wel een van de hoofdoorzaken van het nalaten tot het doen van ver dere stappen. Dat de onder d, f, en g ge noemde werken tot op dit moment nog niet tot uitvoering kwamen, vindt naast tijdnood mede zyn oorzaak in het feit, dat de hiervoor benodigde straatklinkers niet worden afgeleverd. Of deze objec ten in dit jaar nog gedeeltelijk kunne: worden uitgevoerd, zal afhangen van de aanvoer van de benodigde steen en uiteraard van het weer. e. Het grote object van de wegomleg- ging bij Wommels verkeert nog steeds in een stadium van voorbereiding. Het gehele plan met inbegrip van de bouw van de beide bruggen is nu aanbestedingsrtjp. De gemeente zal ech. ter eerst de benodigde grond de hare moeten kunnen noemen voor tot aanbe steding wordt overgegaan. Het wachten is nog steeds op de goedkeuring door Gedeputeerde Staten van de wijziging

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 5