EEN ONRUSTIG PARLEMENTAIR JAAR 1955STIJGENDE WELVAART BRACHT ONS VEEL PROBLEMEN roar filet jaar 1955 Binnenlands Jaaroverzicht verkeer: vraagstukken van Belangrijke vraagstukken bleven hangen tot komende kabinetsformatie De léste dei fan ’t jier STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Woningnood en de eerste orde Hwat hat QabeSk Vrijdag 30 December 1955 51e Jaargang No. 101 p. heer Oud kon dan ook zonder be en De Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie dat was ongetwijfeld een succes voor minister Zijlstra maar zij deed dat niet van harte. Het sociaal-economisch gebeuren heeft de gemoederen het afgelopen jaar dus danig bezig gehouden. En zoals we straks kunnen zien, zal ook het jaar 1956 in het teken sctaan van belangrijke sociale en economische maatregelen. gulden. Dat kan dus wat worden. De prot. chr. partijen zitten daar tussen in. De c.h. is altijd merkwaardig constant, merkwaardig, omdat deze unie nog nim mer een grote verkiezingsactie heeft ge voerd. Sjuch der! de wizer giet hurd foart, De léste spanne tiid wurdt koart; 't Rint nou, sa swier tsjin ’t alderléste, O, lit üs allegear foartoan Wer flitich, ivrich gean poatoan, Yn ’t skjen nei it alderléste. Itens. Mar faek mei kommer of mei smert, Of soms mei bliidskip ek yn ’t hert, Hwat my dit jier ek kaem to skinken, Wol graech sjuch ik ris wer tobek, Al docht dan dizze jountiid ek De triennen yn myn eagen blinken. Soms hear ik sizzen foar en nei, „Och né, dy nearsige Aldjiersdei, Dêryn fyn ik nin byt bihagen, Dy is yn libben en natür Mei wiette of froast, mei swiet of sür, Neat oars as koarte dagen. Mar sok praet der moat men net yn, In hurd forstokte Filestyn, Moat, tinkt my, sok in prater wêze. Ik kin alteast der oars net by, Al mei sa’n immens praterij, Dan ek de süv’re wierheid wêze. It plak is dan al foar him ré, Der yn ’e greate ieuwensé; Foar ivich s.il er der forsinke, Ei, sjuch him jitris freonlik oan; Al hat er ’t dizkear slim bidoarn, Wy moatte ’m mar forjeffenis skinke. Der is ek, ,tink ik, mannichien, Wol oer ’t trochlibbe jier foldien, Omdat it him foar leed biwarre; Om’t nea hwat yn ’e wei him lei, Mar soun en fleurich dei by ddei Hy foar syn dierbren bliuw bisparre. As de roede fan 't gat is, is ’t slaen forgetten It aide jier is wer forflein, En üngemurken hinnetein, It kin net langer libjen bliuwe, As strak de toersklok toalve slacht, Dat slaen sil him syn léste macht Binimme en fan ’e baen him triuwe. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad ontwerpen, zoals de wet op de economi sche mededinging of over de definitieve ouderdomsvoorziening. Neen, wij heb ben het oog op de verkiezingen, die waarschijnlijk op 13 Juni zullen worden gehouden. Daarbij staat reeds één ding vast. De verkiezingsstrijd zal buitengewoon fel worden. Hij zal voornamelijk gaan over de vraag op welke wijze de partijen in ons land gevormd moeten worden. Op confessionele basis of niet. De kwestie van de doorbraak zal dus in het mid delpunt der belangstelling staan. Dit is een theologisch probleem van grote staatkundige betekenis. Het is ook een probleem, dat zo oud is als er in ons land partijen zijn. Reeds nu vergaren de p.v.d.a. en k.v.p. grote sommen om deze verkiezingsactie op grootse wyze te kunnen voeren. De socialisten spreken van één millioen gul den, de rooms-katholieken van 750.000 Het is ons land in het afgelopen jaar in veel opzichten goed ge gaan. We zouden kunnen spreken van „het jaar van de stijgende welvaart”, maar als we terugzien op wat er over de toeneming van de welvaart gezegd en geschreven is, dan moet er onmiddellijk aan worden toegevoegd, dat daarmee de problemen eer toe- dan afgenomen zijn. Want welvaart moet verdeeld worden en de manier waarop dat moet gebeuren, is een probleem. Welvaart betekent ho gere lonen, maar wanneer het gevolg daarvan is, dat de prijzen stijgen, is er weer een probleem. En de welvaart leidde ook tot tekort aan arbeidskrachten en ook dat was voor ons bedrijfsleven een dagelijks terugkerende last. Maar laten we vaststellen, dat het beter is te maken te hebben met de problemen van de wel vaart dan met de problemen van een crisis, dat het prettiger is te piekeren over de verdeling van de welvaart dan over de verdeling van de armoede. Hard werken is nodig. Ja, er is door veel Nederlanders in 1955 hard gewerkt Niet van iedereen kan dat gezegd worden. De 14-jarige meisjes bijv, mógen sinds 1 Juli niet meer werken en de werkers in de diamantindustrie wilden op 14 Maart niet meer werken; het personeel van de Amsterdams© gemeentebedrijven gaf er op 31 Maart de brui aan. In de diamantindustrie heeft men de staking het langst volgehouden; eerst op 14 Juni kwam er een einde aan en konden de diamanten weer bewerkt worden. Het is ook wel nodig, dat wij hard wer ken, want er is in ons land nog veel te doen en wie in een tijd van hoogcon junctuur op zijn lauweren gaat rusten zal niet lang van de welvaart genieten. Extra hard moet er gewerkt worden aan de woningbouw, want als er één gebied is waarop wij de gevolgen van de oor log nog niet te boven zijn, dan is het wel dat van de huisvesting. Sinds de bevrijding werden er 403.000 woningen gebouwd, maar er is nog een tekort van 200.000, verklaarde de minister van We deropbouw en Volkshuisvesting op 1 September j.l. Steeds dringender wordt het beroep op de bouwnijverheid om maatregelen te nemen, die tot verhoging van de productie kunnen leiden en ook steeds dringender wordt het beroep op overheid en particulieren om geen ge bouwen op te trekken, die niet werke lijk noodzakelijk zijn en die nog wel even uitgesteld kunnen worden. De eerste maanden van dit jaar zijn voor de woningbouw niet gunstig ge weest. De vorst heeft de bouwbedryvig- heid lange tijd stilgelegd. In de eerste tien maanden van 1955 kwamen dan ook 46.606 woningen gereed tegen 53.629 in diezelfde periode van 1954. De bouw ondernemers hebben echter plannen be raamd, waardoor zij de vorst en de re gen de baas kunnen bleven. Hier en daar worden al proeven genomen met kachels op de bouwwerken, beschut ting tegen regen en wind en andere voorzieningen die het mogelijk zullen maken dat de bouwvakarbeiders aan 't De sinne sakket nei de groun, Neargeastich, earnstich wurdt de joun, Och ja, it ein kin hast forskine, No jitte mear as mids oer dei, Tinkt men oer in heapen dingen nei, Dy't wy bilibben yn ’t forline. Omstreeks einde Januari verschenen de berichten in de pers, dat het Kabinet had besloten een kleine huurverhoging toe te staan, maar dat er geen huur- egalisatiefonds zou komen. Dat was een belangrijk bericht, omdat niet werd voldaan aan de verlangens van de socia listen, die gaarne zien, dat de huren op de duur worden afgeroomd, om zodoen de de nieuwbouw te kunnen financieren. Dat huurprobleem hield nauw verband met de loon- en prijspolitiek van minis ter Zijlstra. De bewindsman van Econo mische Zaken heeft zichzelf aan het eind van 1954 beloofd: geen loonsverho gingen, dan kan ik de pryzen in toom houden. Want, zo redeneerde hij, wat hebben de arbeiders er aan als zij meer loon krijgen en er minder voor kunnen kopen Deze politiek, die door de socialisten soms is bestreden, is de basis geweest van ’t Kabinetsbeleid. Zo zeer zelfs, dat minister Witte op 5 April j.l. in de Eer ste Kamer verklaarde, dat de stabili- satiepolitiek van minister Zijlstra een grote huurverhoging ónmogelijk maak te. Daarin had hij ongetwijfeld gelijk, want zo’n huurverhoging zou gecom penseerd moeten worden door een loons verhoging. En dan dreigden we weer terecht te komen in de beruchte loon- en prijsspiraal, die naar de inflatie voert. Aanvankelijk was ook de k.v.p. nogal ongerust over het gehele loon- en prijs beleid. In begin Februari heeft de heer Droessen een groot debat gevoerd over de melkprijs, maar zyn poging om de subsidieverlaging voor de consumenten- melk ongedaan te maken, werd niet met succes bekroond. Een dag daarna kwam de p.v.d.a. in het geweer. De heer Nederhorst vroeg de Kamer te mogen interpelleren over het loon- en prijsbeleid, maar deze interpellatie is er nooit gekomen, omdat zij zou vooruit lopen op het debat over de huurverho ging. Het duurde tot 2 Maart tot Minister Zijlstra de gelegenheid kreeg de bedoe lingen van zijn politiek uiteen te zet ten. Fel ging hij in op de critiek van de voorzitter van het N.V.V., de heer Oos- terhuis, dat er geen beleid wordt ge voerd om de hoogconjunctuur te bestrij den. Toen is de minister van Economi sche Zaken gekomen met zijn bekende verhaal dat het uiterst gevaarlijk voor ons land zou zijn, als de lonen en de prijzen haasje over zouden springen. Een uitlating, die in de loop van het jaar is herhaald. Al deze debatten ademden echter de geest van onrust. En deze onrust werd nog groter, toen het Kabinet bekend maakte, (op 7 Maart) dat de belastin gen met ongeveer 500 millioen gulden verlaagd zouden worden. De p.v.d.a. stond daar uiterst huiverig tegenover. Zij vond, dat men in een tijd van hoog conjunctuur de belastingen juist niet moet verlagen, want dan krijgen de mensen meer geld, dan gaan zij meer kopen, dan krijgen de fabrieken het drukker, terwijl er geen arbeiders ge noeg zijn. Neen, zo zeiden de socialisten, men moet de belastingen verlagen in een tijd van laagconjunctuur als er werkloosheid is, als de fabrieken niet genoeg orders heb ben. Dan is het tijd om geld te spuien. Maar het Kabinet, dus ook de socialis tische ministers, stelde daartegenover, dat de belastingen in ons land dermate hoog zijn, dat het psychologisch niet langer verantwoord is een belastingver laging tegen te houden. Hoe het zij, de spanning nam weer toe. En zij werd nog groter, toen op 10 Mei de belastingdebatten begonnen, waarbij bleek, dat de regering de belastingver laging koppelde aan de huurverhoging van 5 Dat was een compromis van het Kabinet. Want men kan niet aan nemen, dat de verschillende standpun ten in de Kamer de ministers ongevoelig hebben gelaten. De kreupele huurverho ging werd echter vei-worpen met 50-48 stemmen. Tegen stemden de socialisten, liberalen, de k.n.p., de s.g.p., de c.p.n. en de heren Gerbrandy (a.r.) en Schmal (c.h.). Minister-President Drees, in de steek gelaten door zijn geestverwanten, vroeg schorsing van de beraadslaging. Of an ders gezegd: hij ging naar de Koningin om ontslag van zijn kabinet aan te bie den. Dat was op 17 Mei 1955. Verdiensten erkend. Binnen- en buitenlandse onderscheidin gen vielen aan tal van Nederlanders ten deel. Zo werd Prof. Mr. P. S. Gerbrandy ter gelegenheid van zijn zeventigste ver jaardag op 13 April benoemd tot minis ter van Staat. Ere-doctoraten werden verleend ter ge legenheid van het gouden jubileum van de Techn. Hogeschool te Delft, dat in September werd gevierd en bij het 75- jarig bestaan van de Vrije Universiteit in Amsterdam, dat een maand later her dacht werd. Vele Nederlandse geleerden werden onderscheiden met ere-doctora ten aan buitenlandse universiteiten. Als een onderscheiding mag het ook gezien worden, dat een Nederlander, Prof. Dr. C. J. Bakker, benoemd werd tot directeur van het Europees labora torium voor kernphysisch onderzoek te Genève. Dat de verdiensten van Nederlandse ge leerden op deze wijze werden erkend, bewijst, dat de wetenschap in ons land op hoog peil staat. Nederland is bezig zich ook op het gebied van de kern energie een goede plaats te verzekeren. De oprichting van het Reactor Centrum Nederland, die dit jaar een feit werd, is een belangrijke stap in die richting. Misschien mogen we de stand van de wetenschap in ons land ook afmeten aan het feit, dat een Nederlandse chemicus, Ir Mackenzie, in Februari bekend maak te dat hy er in geslaagd is synthetische diamantjes te maken, dat we in Decem ber hoorden van plannen om een fabriek te stichten waar synthetische koffiebo nen vervaardigd zullen worden (voor lopig alleen voor export) en dat we nu ook het Nederlands elftal van weten schappelijke kant kunnen benaderen, sinds de heer C. Miermans pro roveerde in de letteren en wijsbegeert- op een proefschrift getiteld „Voetbal in Neder land”. toen zij het tankschip „Vasum” te wa ter liet, Prinses Margriet op 14 Juni met het metselen van de hoeksteen voor de nieuwe kanselarij van de Canadese ambassade, in Den Haag en Prinses Irene op 27 October toen zij in Tilburg een monument onthulde gewijd aan de nagedachtenis van de Kon. Ned. Brigade „Prinses Irene”, die toen juist 11 jaar geleden die stad binnen trok. Met het koninklijk gezin leefde ons volk ook mee, toen prinses Beatrix in Maart een blindedarm-operatie moest onder gaan. Later in het jaar hoorden we van het voornemen van prinses Beatrix om in Leiden te gaan studeren. Diepe indruk, in Nederland en daarbui ten, maakte de rede, die Koningin Juli ana op 18 Juni in de Pieterskerk te Leiden hield en waarin zij de gemeen schappelijke verantwoordelijkheid van de wereld voor de ininder-ontwikkelde gebieden schetste en de taak van de jeugd daarbij aangaf. Voor de vissers-bevolking was het een bltfde dag, toen de Vorstin op een gure zomerdag in Juli het nieuwe hospitaal- kerkschip „De Hoop” in dienst stelde en de vissersplaatsen IJmuiden en Sche- veningen bezocht. De a.r. heeft het misschien iets moeilijker, maar 't optreden van mi nister Zijlstra zal deze partij waar schijnlijk geen kwaad hebben ge daan. Wellicht dat deze bewindsman genegen is nu de a.r.-lijst te gaan trek ken. De verdwijning van de heer Schou ten is voor de a.r. overigens ongetwij feld een ernstig verlies. Hoe het ook zij, bij de komende formatie zal het weer een kunst zijn om iedere partjj aan haar trekken te doen komen. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.50 uur 305 of 535 (K 5157) Het zoeklicht op 1956. Het nakaarten kan interessant zijn, boeiender is het toch misschien zich even bezig te houden met de problemen, die in 1956 het Parlement en dus ons volk zullen beroeren. Was het jaar 1955 een jaar van onrust, het is niet aan twyfel onderhevig of de eerste helft van 1956 zal hetzelfde ka rakter dragen. Daarbij doelen we niet op de behande ling van enkele zeer belangryke wets- De formatie. ’n Reconstructiepoging van de hr Drees was tot misluk king gedoemd. De gemoederen waren nog te verhit. Ook de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, behaalde geen suc ces met zijn po ging de k.v.p. tot andere inzichten te bewegen. Ten einde raad, toen iedereen dacht, dat we een heel lange crisis te gemoet gingen en door de k.v.p. werd geschermd met de gedachte van ver vroegde verkiezingen, kreeg de socialis tische fractievoorzitter, de heer Burger, van de Koningin een reconstructie-op- dracht. En deze lukte op 2 Juni. Beslo ten werd een algemene huurverhoging van 5 toe te staan, de afschrijvings percentages te halveren, de opcenten op de grondbelasting te halveren en voor lopig de omzetbelasting op suiker en textiel te doen vervallen. Iedereen vroeg zich af of deze simpele oplossing nu 'wel een Kabinetscrisis is waard geweest. De niet-socialisten verweten de p.v.d.a. dat zij op grandioze wijze door de knieën is gegaan. De p.v.d.a. daarentegen vond het een winstpunt, dat het de heer Bur ger was gelukt dit Kabinet weer te lij men en te krammen. Bovendien werd de onderhoudsplicht ingevoerd. Dat zou ’n precedent voor de toekomst kunnen zijn. Maar intussen was het huurprobleem nog niet opgelost. Afgesproken werd, dat een vaste commissie uit de Kamer zich hiermee zou bezig houden. Dat zou de onderhandelingen bij de volgende Ka binetsformatie kunnen vergemakkelij ken. Op 8 Juni presenteerde 't oude kabinet- Drees zich opnieuw aan de Kamer. Veel critiek op de gang van zaken werd er niet geleverd. Wat zou men ook? Men was al blij dat de zaak weer voor elkaar was. De v.v.d. bleef in de oppositie. Als men voor de binnenlandse politiek het jaar 1955 wil typeren, dan kan men het best zeggen, dat het een jaar van onrust was. Voor zover men dan in ons land van „politieke onrust” kan spre ken. Maar goed, in Januari werd het steeds duidelijker, dat er een Kabinetscrisis op til was. En toen deze in de zomer van 1955 werd opgelost, was het ook weer duidelijk dat enkele zeer belangrijke vraagstukken moesten blijven hangen tot de kabinetsformatie van zomer 1956. Toch kan men niet zeggen, dat er in het afgelopen jaar door onze volksvertegenwoordiging geen belangrijke wetgeven de arbeid is verricht. Integendeel, dit jaar heeft stellig de sporen gedragen van het derde jaar in de parlamentaire periode. Dat wil zeggen, van het jaar, waarin de ministers proberen zoveel mogelijk wetten binnen te halen. Het was dit jaar juist tien jaar geleden, dat we daar middenin zaten. Misschien hebben we daar niet al te veel aan ge dacht, toen we op 5 Mei van dit jaar het tweede lustrum van de bevryding vierden, maar toch is het een feit, dat nog maar tien jaren geleden de weg trekkende bezetter hier een land achter liet, waar niets anders te verdelen viel dan armoede. Er is nauwelijks een gebied te bedenken waar toen niet de allergrootste chaos heerste, of men het nu zoekt bij de industrie, de huisvesting, de handel, het verkeer of op cultureel en ander ter rein. Nederland is uit die chaos herre zen, het is in nauwelijks tien jaren een land geworden waar de problemen van de welvaart die van de armoede heb ben verdrongen. Krachtige, niet te on derschatten en niet genoeg te waarde ren buitenlandse steun heeft ons daar- by geholpen, maar daarnaast is deze periode van wederopbouw en vervolgens die van consolidatie een machtige ma nifestatie van de energie, die ons volk heeft weten op te brengen. Aan die prestatie is in het afgelopen jaar gestalte gegeven in de stad, die als het ware het symbool is van het „eco nomisch wonder” dat zich aan ons land voltrokken heeft. In Rotterdam, de stad die het zwaarst geteisterd werd en het krachtigst zich heeft opgericht, kwam de E 55 tot stand. Op 18 Mei opende Koningin Juli ana deze grootse energie-manifestatie, die in de eerste helft van Augustus reeds haar tweemillioenste bezoeker noteerde. Bij de sluiting op 3 September bleken meer dan drie millioen personen de E 55 bezichtigd te hebben. Er was in dit jaar veel te herdenken. Op 5 Mei is in heel het land met veel vreugde en feestelijkheid de bevryding herdacht, waarbij wel even moet worden aangetekend, dat we het nog steeds niet eens zijn geworden over de wijze, waar op we die feestdag voortaan zullen vie ren. Met de onthulling van een stand beeld in Wolvega hebben we Pieter Stuyvesant, de stichter van New York herdacht, in de Riddeizaal is het in werking treden van de Kinderwetten een .halve eeuw geleden, gememoreerd en de Haarlemmermeer vierde feest omdat een eeuw geleden het water plaats maakte voor vruchtbaar land. Het Koninklyk Huis. By vele herdenkingsplechtigheden gaf onze vorstin blijk van haar belangstelling en medeleven en omgekeerd had ons volk menig maal gelegenheid zyn aanhanke- lykheid jegens het vorstenhuis te getuigen. Met intense belangstel ling heeft Nederland en hebben ook velen in het buitenland het Koninklijk Paar gevolgd op zyr. reis door de West, die van 15 October tot 8 November duurde. 75ste verjaardag van Prinses Wil helmina ging op Haar verzoek in stilte voorby, hetgeen niet zeggen wil, dat ons volk die dag niet in gedachten by de jarige Prinses was. Drie prinsessen ver richtten dit jaar haar eerste officiële daad: Prinses Beatrix op 15 Januari, Mei eltse klokslach üt ’e toer, t Gean w’yn jit djipper mymring oer, Hwant o der barde soms safolle, As men op it óflein paed lAns sjucht, Dat jin it herte brekken docht En dat wy graech soene oars ha wolle. De zwaren de stelling poneren, dat onze mi nisters „zet-ministers” zijn geworden. Zy zijn een verlengstuk van hun partij. De heer Drees kwam daar fel tegen op. Ook by deze formatie hebben de minis ters hun eigen verantwoordelijkheid be houden, zo zeide hij. De nieuwe debatten over de belastingverlaging en de huur verhoging konden niets meer opleveren. Nu alles bij de formatie was geregeld, was niet te verwachten dat de „rege- ringspartyen” nog pogingen In het werk zouden stellen om grote wijzigingen aan te brengen. Het was dus slechts een herkauwen. Men sprak in dit verband van een „overgebakken omelet”. Maar de heer Oud en de zijnen hadden wel degeiyk amendementen. Toen na korte tijd bleek dat de liberale voorstel len geen schyn van kans hadden, verliet hy met zijn fractie boos de Kamer. Hij had geen zin om „voor spek en bonen” mee te doen. Na de formatie duurde de onrust nog voort. Tijdens de algemene politieke be schouwingen in de Tweede Kamer heb ben we gehoord hoe de socialisten zich kantten tegen het beleid van minister Zijlstra, de man die voor een belangryk deel het Kabinetsbeleid heeft bepaald. Hetzelfde werd begin December her haald by de behandeling van de begro ting van Economische Zaken. By Sociale Zaken bleek dat de p.v.d.a. bereid was de vrijere loonvorming te aanvaarden Groots programma. Maar laten we eerst in vogelvlucht be- kyken wat onze volksvertegenwoordi ging dit jaar nog meer tot stand heeft gebracht. Dan valt allereerst het debat over de crematiewet op. Sinds 1915 werd in ons land de crematie oogluikend toegestaan. Zij was niet strafbaar, maar wel ver boden. Minister Beel heeft aan deze on gewenste toestand resoluut een einde gemaakt. Lijkverbranding werd onder bepaalde voorwaarden toegestaan. Zo zal er o.a. een laatste wilsbeschikking moeten zijn. De liberalen hebben daarte gen grote bezwaren gemaakt. Zij wens ten de crematie volkomen gelyk aan de begrafenis te stellen, daarbij een beroep doende op de liberale vryheid. Op 11 Februari moest minister Zijlstra tegen een volkomen verdeelde Kamer de wet „Beperking cadeaustelsel” verdedi gen. Dat was een moeilijk debat. Enkele dagen daarna leed minister Suur- hoff een kleine nederlaag bij de verde diging van de Gezondheidswet. Een amendement Moll (k.v.p.) om de Cen trale Raad voor Volksgezondheid zoda nig samen te stellen, dat het aantal ver tegenwoordigers van het particuliere or- ganisatieleven even groot zou zijn als het aantal regeringsvertegenwoordigers vond de Minister onaanvaardbaar. In de laatste maanden van dit jaar werd deze kwestie opgelost. De paritaire samen stelling is tot stand gekomen. Aan het hoofd van deze Centrale Raad van Ad vies staat nu een neutrale voorzitter. Eveneens in Maart kregen we een tele visiedebat. Dat was een strijd van links tegen rechts. Er komt nu geen algemeen programma, maar een gezamenlijk pro gramma. Dat was het succes der rech terzijde. Op 16 Maart interpelleerde Prof. Ger brandy minister-psesident Drees over ’t vervoer van troepen per K.P.M.schepen. Daarbij kwam het gehele Ambonvraag- stuk op het tapijt, zonder dat we daar mee iets verder kwamen. De Paryse accoorden werden op 29 Maart in de Tweede Kamer en op 26 April in de Eerste Kamer behandeld. De betekenis daarvan was, dat Duits land souverein zou worden, dat het in de Nato werd opgenomen met een zelf standig nationaal leger. Ons Parlement kon de Saarparagrafen laten rusten. Dat was maar gelukkig, want de geschiedenis heeft geleerd, dat alle pogingen, om de Saarkwestie op te lossen in het kader van de West-Euro- pese Unie verspilde energie zijn geweest. Nadat op 17 Juni de Zondagswet zoda nig was verruimd, dat zij is aangepast aan locale omstandigheden, werd op 25 Juni de adoptiewet behandeld. Dat was een succes voor minister Donker. Een nederlaagje leed hij bij het ontwerp van de reorganisatie van de rechterlijke macht. Een aangenomen amendement Van Rijckevorsel (k.v.p.) om een adviesor gaan voor benoemingen van rechters in te schakelen was voor de bewindsman van Justitie aanleiding het gehele ont werp in te trekken. De 22ste September was voor de vrou wen een belangrijke dag. Toen werd de motie Tendeloo (arb.) aangenomen om vrouwen en mannen gelijk te belonen als zij gelijkwaardige arbeid verrichten. De stemming was uiterst spannend. Mej. Tendeloo won het met 46-44 stemmen van minister Beel. Maar deze motie zal voorlopig wel niet uitgevoerd worden. Verder kunne,n we verwijzen naar za ken, die nog vers in het geheugen lig gen, zoals de financiële gelykstelling voor het kleuteronderwijs door beide Ka mers aangenomen en de uitbreiding van ons Parlement, in eerste lezing door de Tweede Kamer aanvaard. Dan is er nog de wijziging van de kies wet, de invoering van het nieuwe loon systeem, de opheffing van de k.n.p. het feit, dat minister Gerbrandy, de grote opposant tegen dit Kabinet op 13 April werd benoemd tot ministej’ van Staat. Hoe men ook over deze a.r.-af- gevaardigde denken moge, één ding staat vast, dat hij ons land in Londen ontzaggelyke diensten heeft bewezen. Hij was de juiste man op de juiste plaats. Dat is ook weer gebleken uit het zesde deel van het verslag van de Parlementaire Enquêtecommissie, dat enige maanden geleden is verschenen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1955 | | pagina 1