IS BIJ HOOGCONJUNCTUUR EMIGRATIE NOG WEL NODIG? KRIS-KRAS door Nederland De emigratie in 1955 toonde een daling C.A.B. Fan de Mar tiny t oer Zilveren filmpjes 1ste week januari 1931 ieder eigen terrein Makkumer bij overweg Nijhuizum gedood us hjoed p p to sizzen en Bolswardia Hwat hat Qabe Skroar Dinsdag 3 januari 195(5 52e Jaargang No. 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND LOK EN SEINE nije jier allegear to sjen krije sille. Sake- TJ. de J. X -f Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsad verten ties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 it katholike diel fan de stêd. Dat wiist skerp en twingend nei mear'lju komme graech mei forrassings c-n Installatie van de heer C. van der Werf als hoofd der Chr. school te Tjerkwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335' (K 5157) De zich voortzettende hoogconjunctuur heeft de publieke belang stelling voor onze emigratie gedurende het afgelopen jaar in het teken van de discussie gesteld. In de pers en in organisatie-verband, is de vraag meermalen aan de orde geweest of de Nederlandse regering er wel goed aan deed de emigratie in een periode van schaarste aan arbeidskrachten te blgven bevorderen. De uitenlopende meningen over de beantwoor ding van deze vraagt vindt U dan ook weerspiegeld in de schrifte- Jijke behandeling van de begroting voor de emigratie voor het komende jaar, in de Tweede Kamer van de Staten-Generaal. De mondelinge behandeling, die nog moet plaats hebben, zal ongetwij feld de verschillende standpunten in deze nog duidelijker tegenover elkaar stellen. De goede winsken fan minsk ta minsk geane dizze dagen roun en rinne gear yn de Fryske sizwize: lok en seine yn it nge Jier. Mar net allinnich yn de persoanhke sfear hawwe dizze winsken bitsjutting. Ek de mienskip, hwer’t wy ta bihearre, giet in ng jier, dus in nij aventuer, yn ’e mjitte. Alderearst de stéd, dy’t yn 1955 tige yn de publisiteit west hat. De prachtige feesten hawwe op gjin in- keld gebiet in rare neismaek jown, hja wiene weardich en sinfol mei kostlike mominten. Bliuwende goodwill en bliu- wende oanwinsten foar it kulturele lib- ben fan de stêd binne derut fuortkomd en de solidariteit fan de ynwenners is dertroch forsterke. It wie gjin feest yn de trant fan in dübeltsjesbazar, mar as in stylfolle bruiloft, hwerfan de gasten optein nei hüs geane. Soks docht men Scooterfabriek te Dokkum. In Dokkum waar enkele jaren geleden de N.V. Ne derlandse Scooterfabriek werd opgericht is men thans begonnen met de produc tie in serie van deze Nederlandse scoo ter. In de afgelopen zomer kwam er een serie van 150 stuks gereed en vol gend jaar hoopt men duizend scooters op de Nederlandse markt te brengen. Ongeïsoleerde stekker: kind van 1 jaar gedood. Een 1-jarig jongetje is vrijdag middag in een perceel aan de Bockers- gracht te Amsterdam door electrische stroom dodelijk getroffen. Tijdens het spelen greep het kind de ongeïsoleer de stekkerspennen van een onder stroom staand snoer van een wasmachine, ten gevolge waarvan de dood onmiddellijk intrad. van ruim f 10.000 beroofd. Zjj dwongen de fabrieksdirecteur om zelf zijn brand kast te openen en legden vervolgens hem, zijn echtgenote en oudste twee kin deren gekneveld op bed. Daarna verdwe nen zij met een kartonnen doos met loonzakjes en een pakje geld. In hun haast vergaten zij een kistje met ca. f 4000 mee te nemen. Bejaarde man verdronken. Twee arbei ders hebben zaterdag in de Berghaven van Born het lijk opgehaald van de 70- jarige tegelzetter L. Brouwers uit Hol- tum. De oüde man moet vrijdagavond te water zjjn geraakt en verdronken. De landprgzen dalen snel. Een stuk land voor enkele jaren verkocht voor f 7000, ging nu van de hand voor f3804. (5.60.20 ha). Het tramverkeer te Arum werd op januari ernstig gestagneerd, doordat 'n goederenwagon uit de rails liep. De visclub „Ons Genoegen” te Bolsward bestaat op 24 april a.s. 10 jaar. Ze werd opgericht door A. van Routeren, C. Kramer en C. Ebbendorf. Men beraadt zich thans om dit feit feestelijk te her denken op 26 april a.s. Benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te Wolsum, mej. K. de Boer te Bolsward. As it goeddwaen net goed dien wurdt, dan docht it kwea De opheffing van de tol weg Bolsward- Sneek uitbundig gevierd. Er waren wel 37 auto's. Met vereende krachten (de autoriteiten deden mee) werd de tolboom uit de hengsels gelicht en aan de kant van de weg gedeponeerd. Op de tolpaal werd toen een opschrift met TOLVRIJE WEG gespijkerd. De heer Ykema, Wortelhaven Bolsward, geraakte bij het klokluiden in de Mar tinitoren met de voet in het touw ver ward. Hg werd omhooggetrokken en op de steenen vloer gesmakt. Direct moest hg naar huis vervoerd worden. Miljoen vol in Harlingen. Dertig vissers schepen voeren vrijdagmorgen de haven van Harlingen uit, in een race om een miljoen vol te maken. De omzet aan de Harlinger visafslag bedroeg toen name lijk op 348 gulden na een miljoen. Met spanning werd er naar uitgezien, welke schipper met deze eer zou gaan strijken. Het werd de heer A. Hoeve van de HA 24. dergelijke woning erkend, doch het be drag daarvoor bestemd, te hoog geoor- eeld. Tegen dit besluit is de gemeente in beroep gegaan bij de Kroon. Deze heeft het beroep ongegrond verklaard, dit in tegenstelling tot het betreffende advies van de Raad van State. Boiswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Bolsward zal een nieuwe St.-Fran- worden gebouwd. Welks vurkgelegenheit, sil men net de béste tn meast weardefolle krêften ütstjitte boatte. Iwant it is prachtich, dat de ófroune jerren safolle dien is foar de Aide min- iken, wy hawwe der alle weardearring bar en hoopje, dat dit jier it St.-Antho- ly-Gasthüs ek yn dy rige komt, it Miuwt in feit, dat yndustry-fêstiging primair bliuwt. Derneist is it to hoopjen iat de lang bisteane plannen foar de teukerskoailen, nou't de nge Wet der is, yn de realiteit kommesille. ïwant dat avensearret in bytsje en de ituaesje is al jierren net bést. Ek mei de oare skoallen, de lepenbierre, de Ge reformeerde, de R.-K. Uloskoalle, de ïüshêldskoalle komt der jit gjin skot jn. Mei de ütwreiding fan it Leger Lanbou-ündeiwiis, hwerfan men seit, iat yn koarten it' Ryk de gebouwen- kwesje op eigen noed nimme sil, binne iat dan al minstens in stik as acht ikoallen, dy’t op de oannimmers wacht- ije of op ien of oare nstAnsje, dy’t fiat jaen moat. Op dit terrein is der Heist de wenningbou dus genöch yn it toarütsicht. De architekten sille har te keningen wol klear hawwe, dat wy wol- le hoopje der dit jier hwat fan to sjen. By de middenstan en sakelju is der Vol ris mear bard as dit jier, greate nodernisearringen en ütwreidings ha vy net sjoen en dochs kinne hja net oer minne tiden kleije. As men sjocht, lioe’t it tanimmende forkear de min- sken aloan makliker nei de greate plak ken lukt, moet men yn de lytsere lintrums wol op syn iepenst wêze. Men kin as bütensteander gjin oardiel üt- iprekke oer hwat op dU gebiet eltse laek dwaen kin of net, mar yn it alge- tnien is it my stil genöch. Men soe dochs net hoopje, dat it oan moed en Initiatyf miskearret by de Boalserter sa- In de raadsvergadering van 10 juni 1953 besloot de raad der gemeente Bolsward op een perceel weiland ten Oosten van het bestaande voetbalveld van C.A.B. een nieuw voetbalveld te laten aanleg gen en dit te verhuren aan de voetbal vereniging Bolswardia. Volgens een door de Grontmij. opge maakte begroting zouden de ten laste van de gemeente blijvende kosten van dit werk bg uitvoering als D. C. W.- object, bedragen f 16.010. Hiertegenover werd een huur geraamd van de voetbalvereniging Bolswardia van f 250.per jaar. witte seis mar al to skoan, dat stilstean sakjen bitsjut. Jit sterker moat men freegje, oft de kulturele wurksumheden net al to folie har driuwe litte. Doe’t ik in skoft lyn, ris in bAltsje opgoaide, krige, ik wol stipe fan hiel hwat lézers, dy’t it dêrmei iens wiene, mar it wiene allegearre lju, dy’t seis net it heft yn hannen nimme koene. De kulturele kring of C. en O. sliept fierder troch. En dochs is dit in great tokoart yn it stêdslibben, hwermei hiel hwat plakken fan minder bitsjut ting üs in lit yn it foar bliuwe, Soe 1956 der wer nij libben yn bringe kinne, dan soe üs dat wakker oanstean. Mei bridge, skutjassen en biljerten en saeklike gear- komsten kin Boalsert dochs net ta, tinkt my sa. Mei de sport stiet it aerdich better, der komme mear en better terreinen haw ik hjir en dér wol sjoen, in pear goede sealen binne der de léste jierren bykomd en oer de prestaesjes hat men ek wol ris minder to sprekken west. Mei de swimskoalle is it jit in bihyplik gefal. Der binne wol plannen om der hwat oan to dwaen, mar dat liket my noch net sa bést ta. Ik soe bang wêze as men dit op de kosten en de baten ris goed neigiet, dat men der dan wer öf- stapt. En foar't men mei goed jild nei kwea jild goait mei men earst de saek noch wolris bisjen. Hwat men yn Frent- sjer dien hat dat liicht der net om soe dochs noch wol ris bihalden jild wêze kinne. Mei in paed ünder de brégge troch lê.ns de oare kant fan de nije dyk is de stien fan de wizen net foun, soe ik freezje. Hawar, de gemeen te hat it yn eamstige stüdzje en men is der fan in bytsje net bang, dat it sil wol goed komme, wolle wy hoopje. En dêrmei sette wy it nije jier wer yn, fan herten de stêd en syn biwenners ta- winskjend: Folie lok en seine yn 1956. Ramp kostte 9 levens. Acht arbeiders zjjn vrijdagmiddag om half zes gedood bij een ramp op het terrein van de Staatsmijnen te Geleen. Zij werden be dolven onder een lawine van nog week beton en ijzer toen de betonnen vloer van een in aanbouw zijnde granuleer- toren volkomen onverwacht van 34 me ter hoogte naar beneden stortte. Later is nog een slachtoffer overleden. Nieuwe industrie te Gorred(jk. Met in gang van 1 februari zal zich in Gorre- dijk een nieuwe industrie vestigen. De N.V. Kamphuis te Zutphen hoopt op die datum een fabriek in Gorredijk te ope nen van de Sturka sportkleding. Er zullen voorlopig 75 meisjes worden te werk gesteld. De fabriek zal worden ge vestigd aan de Langewal in het oude pand van de firma Koelstra. Twee Nederlanders te Parijs beroofd. Twee Nederlandse toeristen, afkomstig uit Utrecht, zijn donderdagmorgen om vier uur op de Place de l’Ope-ra in Parijs door vier jongelieden overvallen, mis handeld en beroofd. De vier overvallers, wier leeftijden variëren van 26 tot 18 jaar, zijn door de politie gearresteerd. Grote export van stamboekvee. De ex port van geregistreerd vee uit Friesland heeft het afgelopen jaar een hoogte be reikt als nimmer tevoren. Ook landelijk gezien is de export van geregistreerd vee belangrijk gestegen, terwijl die van gebruiksvee daalde. Uit geheel Neder land werden tot en met 17 december 22.150 stamboekdieren geëxporteerd te gen 11.803 in 1954. Uit Friesland gingen het vorig jaar 13.350 stuks stamboek vee de grens over, waaruit dus blijkt, dat Friesland het leeuwendeel van de vee-export heeft. Te dure ambtswoning voor een burge meester. De gemeente Dalen had f 50.000 uitgetrokken voor de bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. Ged. Staten hebben de noodzaak van een Op Oudjaarsdag heeft op de onbewaak te overweg Workum-Nijhuizum een zeer ernstige aanrijding plaats gehad. De ongeveer 40-jarige J. Kampen, wo nende te Makkum en werkzaam bij de C.A.F., was voor dit bedrijf in Nijhui zum geweest. Wat precies de oorzaak is geweest valt moeilijk te omschrijven, maar men ver moedt dat een sneeuwbui, die juist op dat tijdstip aldaar over het land jaag de, de terugreis van de heer Kampen noodlottig heeft gemaakt. Mogelijk heeft hij daardoor namelijk geen vol doende uitzicht gehad. Hoe het ook zij, de heer Kampen is met zijn Volkswagen tegen de Blauwe Engel opgereden, die om 11.51 van Workum was vertrokken. De gevolgen hiervan waren verschrik kelijk. De heer Kampen en zijn 5-jarig zoontje werden uit de wagen geslingerd en kwamen terecht in de Nijhuizumer- vaart. Eveneens werd de auto van de dijk afgeworpen en als een kartonnen doosje in elkaar gedrukt. De heer Kampen moet onmiddellijk dood zijn geweest. Het zoontje is in zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis in Sneek gebracht. De garagehouder Speerstra heeft in de namiddag de geheel vernielde wagen met een kraanwagen weer op de wal gebracht. De trein had ongeveer een half uur ver traging. ien kear yn de safolle jierren en men heart dat goed to dwaen en oars leaver net. Dat goed en goedkeap net byme- koar passé-, dat wit elk wol en soks hoecht men op himsels gjin spyt fan to hawwen, dat is oer to kommen. De tüzenen stedtsjers en gasten hawwe in grandioos feest meimakke, dat jit lange jierren yn bliid oantinken bliuwe sil. Sa is der mear fan bliuwende wear- de bard. Hoe groeit, tsjin de forwach- tingen fan mannichien yn, it nije stêds- diel yn Noard mei de beide manske skoallen as sintrale punten. Nrje strjit- ten en nije wenten komme der oprizen en eltse kear lokket dit plak de bisiker mear üt. De rojale forljochting, dy’t de stêd om- seamet, it ierdgas, dat ündanks syn yn- teme problemen, in greate oanwinst is, de fornijde tsjerke en toer fan Sint-Mar- ten, it binne de ien sawol as de oare tekens fan ng libben en oanpakken. Mar hwat it measte de biwenners en magistraet, deugd docht, dat is it hoop- jaende bigjin fan nije yndustrieën. De greate forbettering fan de St.-Jans- brêgge hat sin, nou’t der yn koarten it sintrale magasyn fan de Vivo-organi- saesje iepene wurd en Nooitgedagt en Schukken in pear bastions blwenje sille om de heechstneedsakelike wurkgelegen- heit to forgreatsjen. Hwer’t dizze yn de Lanbou op syn gunstichst stationnair is, moat men ütsjen nei hannel en yn- dustry. Komme dizze net, dan kin it gemeentebistjür noch safolle illestyk yn de hannen hawwe, de rek giet der foar- fést üt. De yndustry is foar in libbene stêd ünmisber en Boalsert kin jit hiel hwat brüke. Dat die fan ’e moarn. doe’t yn tsjerke in oersicht jown waerd fan inkelde bilangrike sifers op en nij wer bliken. In goed hündert bern, in lytse tritich forstoam, dus in berte-oerskot fan sawntich elts jier, allinnich al by fcelju Hawar, hwa wit, hwat wy yn dit Te ciscuskerk worden gebouwd, vorm of stgl de nieuwe kerk zal krijgen, is nog niet bekend. Benoemd tot hoofdagent van politie t» Bolsward, de heer A. van der Hauw al daar. De meerderheid van beide Kamers heeft zich gedurende de laatste jaren steeds met het emigratiebeleid van de rege ring kunnen verenigen. Ook op dit punt is de politieke stabiliteit van ons land in het buitenland sterk opgevallen. Het doelbewust kiezen van een politiek op langere termijn, zonder zich daarbij te laten leiden door tijdelijke spanningen, heeft allerwegen de aandacht getrokken. Een regering die het vergund is, onaf hankelijk van de wisselvalligheden van het ogenblik, haar maatregelen door te Voeren, steunt op een stabiel denkende meerderheid van he-t volk. Dit heeft in het algemeen gesproken, de kracht van ons land bepaald in de na-oorlogse ja ren, maar ook de betekenis van de Ne derlandse emigratie van deze tijd. Het ligt immers voor de hand, dat het effect van een continue emigratiestroom op den duur veel groter is dan dat van een Stérke golfbeweging, die ove-rgaat in stilstand. Het emigratieproces kan niet alleen ge zien worden als het benutten van kan sen in tijden die het emigratieland ge legen komen. Het is evenzeer het voort durend scheppen van nieuwe mogelijk heden, aangeboord en uitgebouwd door emigranten die eerder gingen, ’n abrupt verbreken van dit proces leidt tot het te niet gaan van kansen die in moeilijker tijden zo zeer welkom zijn. Een stabiele emigratiepolitiek betekent geenszins de kunstmatige handhaving van een bepaald emigratie niveau. In de discussie over de wenselijkheid van emi gratie in het algemeen of van bepaal de beroepsgroepen in het bijzonder is de grondwet van de Nederlandse emi gratie wel eens op de achtergrond ge taakt. Deze grondwet is, dat de Neder landse emigratie in de volle zin van het Woord gebaseerd is op de vrije wil van de individu. Dat die vrge wil van onze emigranten steeds tot uitdrukking is gekomen vindt zijn bewijs in het verloop Van de emigratie over een reeks van jaren. Enerzijds blijkt uit de cijfers, dat de immigratielanden een niet steeds ge lijke voorkeur genieten, anderzijds dat het totale emigratiewezen een wisselend beeld vertoont, ondanks de toepassing Van vrijwel dezelfde financiële facilitei ten. Ook het verloop van de emigratie ge durende het thans aflopende jaar ver toont zijn eigen beeld. Dit komt reeds tot uitdrukking indien men het totaal cijfer in vergelijking met het vorig jaar beziet. In 1955 zal een totaal niveau van ver trek bereikt worden van plus minus 29.700, terwgl in 1954 naar overzeese bestemmingen vertrokken 34.676 perso nen. Dit is dus een terugval, in verge lijking met vorig jaar, van 5000. Toch bleek de wens tot emigratie in Vergelijking met vorig jaar niet sterk te zijn verminderd. In de loop van dit jaar werden ruim 47000 aanmeldingen geregistreerd, terwijl dit cijfer in 1954 ongeveer 49000 zal bedragen. Slechts 'n verschil dus van 2000. De stijging van de belangstelling voor emigratie naar Australië, die zich in 1954 reeds openbaarde, zette zich ook in 1955 krachtig voort. In 1954 vertrok ken bijna 11000 personen naar dit land, thans zal een cijfer van circa 14000 be reikt worden. In het begin van dit jaar werden de amigratie-voorwaarden op nieuw verruimd, waaruit weer bleek, dat de komst van Nederlanders in dit grote land op hoge prijs wordt gesteld. De Australische regering bleek tevens be reid een belangrijk deel van de emi- gratiekosten voor haar rekening te wil len nemen. Op het terrein van de emi gratie voert Australië een vooruitziende en sympathieke politiek. De emigratie naar Canada heeft in 1955 het tegenovergestelde beeld gegeven van de emigratie naar Australië. Minder dan de helft van het aantal emigranten dat het vorig jaar naar Canada afreisde, zal dit jaar naar dat land vertrekken. Hoofdzakelgk is deze terugloop te wijten aan de ongunstige berichten over de economische omstandigheden in dit land, welke vooral in de loop van 1954 in de pers verschenen. Dit heeft velen een afwachtende houding ten aan zien van hun emigratie doen aannemen. Het officiële nieuws over de werkge legenheidssituatie is toen wel steeds De bevolking van Bolsward bedroeg op 1 januari 3282 m. en 3605 vr., samen 6887 personen, dit is 56 m. en 33 vr., to taal 89 personen, minder dan het vorige jaar. 1955 is een vertrekcjjfer bereikt van 1250 personen. In het begin van 1955 ter gelegenheid van het bezoek van Minister Suurhoff, toonde de Nieuwzeelandse regering weer een grotere bereidheid tot toelating van Nederlanders. Het toen afgesproken streefcijfer van 2 a 3000 is echter niet bereikt. Eerst langzaam aan zal het vertrouwen van de aanstaande emigrant in een wat gemakkelgker emigratie naar dit land terugkeren. De emigratie naar Zuid-Afrika liep in dit jaar iets terug. In 1955 wordt een vertrekcjjfer bereikt van plus minus 2850 personen tegen ruim 3200 in 1954. Tengevolge van zjjn sociale opbouw heeft Zuid-Afrika vrijwel uitsluitend be hoefte aan geschoolde krachten. Deze specifieke omstandigheid beperkt het jaarlijkse emigratie-niveau tot slechts enkele duizenden. Ook het aantal emigranten dat dit jaar naar Brazilië vertrok, liep enigszins te rug. In 1955 hebben 425 personen zich in dit land gevestigd, terwgl het cgfer van 1954 578 bedroeg. Naar Brazilië zullen ook wel in de komende jaren niet meer dan enkele honderden Nederlan ders vertrekken. Enerzijds zijn dit emi granten, die de daar gevestigde Neder landse landbouwkolonie Ribeirao en Castrolanda gaan versterken, ander zijds industriële werkers. Het aantal personen dat dit jaar naar Rhodesia vertrok, is belangrijk hoger dan 't aantal in 1954. In 1954 vestigden zich 140 emigranten in dit jonge land en in 1955 bedraagt dit aantal 425. In 1954 vertrokken naar de Ver. Sta ten ruim 2700 personen en in 1955 on geveer 4000. De mogelijkheden van emi gratie naar de United States krachtens de 2 jaar geleden tot stand gekomen Re- gufee Relief Act, zijn tot nu toe teleur stellend geweest. Matrassenfabriek te Delft uitgebrand. Jn het hart van de oude binnenstad van Delft heeft een felle brand gewoed in de natrassenfabriek van de fa. wed. J. Ereedvelt, gelegen tussen Christraat en Houw. Dank zjj krachtdadig ingrijpen km het vuur gelocaliseerd blgven, het- gen het behoud betekende van de meu- telmakerjj en de toonzalen. De oorzaak ran de brand is vermoedelijk gelegen in en brandend kacheltje. De grootte der shade is nog niet met zekerheid te be palen. Ir. Otten werd ere-burger. Ir. P. F. S. Otten, voorzitter van het presidium van de raad van bestuur van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, heeft zaterdag, op zijn zestigste verjaardag, de gouden modalje van de stad Eindhoven ontvan gen. Hiermee is ir. Otten de vijfde ere- birger van de stad. De eerste was dr. A. F. Philips. „ihag-schaats” bruikbaar voor korte af simden. Klaas Schenk, de coach van d< Nederlandse schaatsenrijders, heeft vaklaard, dat de z.g. „zaag-schaats”, em nieuwe Nederlandse vinding, na ex- pirimenten er mee op de baan van Ha na r, gebleken is alleen voor de korte afstanden geschikt te zgn. Onlangs lorden door enkele van onze toprjjders <p de Haagse HOKY-baan proefnemin- [en met de nieuwe schaats gedaan en ben had men er zich nogal enthousiast tver uitgelaten. Keukens kapot. Bewoners van het Am- lonezenoord te Middelburg hebben op udejaarsavond, onmiddellijk na een ierkdienst, die ze hadden bijgewoond, Sen in aanbouw zjjnde gezinskeukens folkomen verwoest. De politie, die al ien vermoeden had, en direct uitrukte, leeft 20 Ambonezen gearresteerd, maar ion niet voorkomen, dat de keukens ge- ieel verloren gingen. Jrutale overval. Een drietal gemasker- le en zwaar bewapende rovers heeft op te vroege oudjaarsdag de brandkast tan de Lijempf-condensfabriek te Zuid- iorn bij Groningen van een totaalbedrag belangrgk gunstiger geweest dan een aantal persberichten deed vermoeden, doch de reactie van de belangstellenden in emigratie naar dit land is weer een duidelijk bewijs, dat de Nederlander zgn eigen overwegingen het zwaarst laat gelden. De ongetwijfeld goede toekomstmoge lijkheden van dit zich snel ontwikkelen de land, zullen vele Nederlanders blijven aantrekken. Het feit, dat meer dan 100.000 Nederlanders zich na de oor log in Canada vestigden, zal tevens vele familieleden en vrienden bij voorkeur hun emigratieplannen naar dit land doen uitgaan. Het emigratieverloop naar Nieuw-Zee- land vertoonde dit jaar een aanmerke lijk positiever beeld dan in 1954. Ver trokken in 1954 slechts 768 personen, in Een definitieve toezegging of verhuur van het geprojecteerde terrein aan de voetbalvereniging Bolswardia heeft niet plaats gehad, daar hieraan de uitvoering van dit werk vooraf moest gaan. De enerzijds gelukkige omstandigheid, dat in onze gemeente in de afgelopen jaren de werkloosheid te gering was voor uitvoering van een D. C. W.-object, heeft anderzijds do teleurstelling ge bracht, dat uitvoering van dit voetbal veld moest worden uitgesteld. De suggestie gedaan in de vergadering bg de behandeling van de begroting 1955 n.l. de voetbalverenigingen een renteloos voorschot te verstrekken voor het aan kopen van terreinen en het aanleggen van voetbalvelden, heeft B. en W. er toe gebracht een commissie ad hoe te benoemen om deze mogelijkheid te onderzoeken. Het uitvoerig advies van deze commis sie, gebaseerd op de langdurige en moeizame onderhandelingen met de bei de voetbalverenigingen C. A. B. en Bolswardia is thans gereed. B. en W. staan op het standpunt, dat een door de Grontmjj. aangelegd veld van betere kwaliteit zal zgn dan een door een vereniging grotendeels met eigen krachten ingericht terrein. Nu evenwel uit de raad de suggestie is ge daan de voetbalverenigingen de velden in eigendom te geven en niet te ver huren, met welke suggestie B. en W. zich uiteindelijk wel kunnen verenigen, kunnen zg zich voorstellen, dat het plan van de Grontmij., hetwelk enkele we ken geleden voor uitvoering werd goed gekeurd, door de voetbalvereniging Bols wardia niet kan worden gefinancierd, bg aankoop van dit terrein. Er zal dus thans de weg moeten worden gevolgd in het advies van de commissie aangegeven, met welk advies B. en W. zich kunnen verenigen, daar met de hier bij gekozen opzet de beide voetbalver enigingen financieel kunnen worden ge holpen met de op de begroting uitge trokken investeringslast voor het plan van de Grontmij. Dit levert het voordeel op, dat bfl de tegenwoordige begrotings- positie geen zwaardere last op de ge meente behoeft te drukken en goedkeu- Balansopruiming Julius Stockmann, Bolsward. Dameskousen vanaf 12 cent, Fill d’ecosse kous vanaf 9 cent. Dames- vesten f 1.18, id. directoirs vanaf 8 ct., geruite japonstof 11 ct., overtrekjes 52 cent.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1