ONDANKS OPTIMISME BEZORGDHEID OVER INDUSTRIALISATIE VAN ONS GEWEST KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar J 52e JAARGANG No. 3 DINSDAG 10 JANUARI 1956 Hwat hal Fan de Martin yt oer Het belang van nijverheidsschol en en de mogelijkheid tot part-time onderwijs Industrievestiging van Fa J. Nooitgedagt te Bolsward nu definitief us hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zestienjarige jongen door stroom gedood De Jong’s Nieuwsblad der Tj. de J. 4 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Te Bolsward verkoping van enig kap hout, gelegen in het plantsoen bij de St.- Jansbrug. Spiering (te Lemmer door vissers on der het ijs in de Zuiderzee gevangen) bracht f0.30 per kg op, meer dan het 3-voudige van de normale prijs. Nieuwe industrieën. Naast de negen nieuwe industrieën die zich in het afgelopen jaar in Friesland vestigden, zijn er een viertal vestigingen waarvan thans vaststaat, dat zij er in derdaad zullen komen, te weten: de fa briek van lichtbetonelementen van de fa. Gebr. van Baarsen, een afdeling van de fa. Nooitgedagt te Bolsward, een scheepswerf van A. van Nugteren uit Amsterdam te Sneek en een afdeling van N.V. confectiefabriek v.h. Kamp huis te Gorredijk. In de in het afgelopen jaar gevestigde bedrijven zijn thans reeds 250 personen aan het werk gesteld. In 1954 is het in de industrie werkzame personeel met 1450 toegenomen, waarvan 250 vrouwen. Een toename van 7% pet. in totaal. Hoewel men over 1955 slechts de cijfers heeft over twee kwartalen meende dr. Kuperus er goed aan te doen, nu reeds de bezorgdheid van het E.T.I.F. kenbaar te maken. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave; A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 (K 5157) 2de week januari 1906. Vuurtorens op de brandweerwagens. De Utrechtse brandweer gaat experimente ren met een klein model vuurtoren met blauw licht op de brandweerwagens. Poujade naar Nederland? Pierre Pou- jade heeft op uitnodiging van de Neder landse Conservatieve Partij aanvaard om eind februari begin maart naar Ne derland te komen. Wanneer de Neder landse regering Poujade, als buitenlan der geen spreekverbod oplegt, zal hü in een zestal plaatsen redevoeringen houden. Toestemming voor deze spreek beurten is door de Ned. Cons, Partij in Den Haag aangevraagd. het gebied van oosteljjk Friesland zeker een honderdtal woningen per jaar zouden kunnen worden gebouwd door gebruikmaking van latente bouwcapaciteit. De industrie zal stellig nog enige hon derden kunnen opnemen, als er maar woningen waren om het benodigde ge ringe aantal geschoolden aan te trekken was de mening van dr. Kuperus. Wanneer de industrialisatie afhankelijk is van het woningcontingent, zei hij en de bepaling van dit contingent weer afhankelijk is van de migratie, dan zit Friesland’s industrialisatie in een vici euze cirkel. ogenblik in Friesland alleen te Bolsward en Kollum op kleine schaal wordt toege past. Het nijverheidsonderwijs voor meisjes, dat in deze provincie met zijn agrari sche inslag het meest de vorm heeft van landbouwhuishoudschool-onderwijs, is de laatste jaren snel gegroeid. Bedroeg het aantal scholen op 31 december 1948 20 met rond 2000 leerlingen, op 31 decem ber 1954 was dit gestegen tot (31 scho len met rond 2900 meisjes. Bovendien zjjn er nog opleidingsscholen te Bolsward en Drachten. Men hoopt hierdoor te bereiken, dat de wagens in het steeds drukker wordend verkeer eerder worden opgemerkt. As men to folie knieren yn ’e rêch hat, wurdt men slop. De bevolking van Wonseradeel bedraagt 13012 personen, waarvan 8005 Ned. Herv., 2 Waals Herv., 355 Doopsgezind, 2 Remonstrant, 43 Baptisten, 2782 Ge- ref., 1185 Rooms-Katholieken, 2 Israël en 636 tot geen kerkgenootschap beho rende. Een 40-tal lidmaten der Ned. Herv. ge meente te Tjerkwerd, van vrijzinnige richting zonden een verzoekschrift aan de kerkeraad eens in de 2 3 weken een predikant van hunne richting te doen optreden. De ontwikkeling van oosteltjk Friesland heeft dan ook die van de andere acht ontwikkelingsgebieden in den lande overtroffen. In dit gebied is meer dan 35 pct. van de Friese industrie geves tigd. Ook Leeuwarden en Sneek verto nen een voorspoedige industriële groei. Een gelukkig feit noemde dr. Kuperus de vestiging van een aantal scheeps werven in de zuid-westhoek. Stilstand in bevolking. De middelgrote steden op de klei van 7000 tot 10000 inwoners, benevens Sneek met 20.000 inwoners, hebben alle hun speciale problemen. Hun belangrijkste probleem wordt misschien wel gevormd door het gelijkbljjven van de bevolking. Dit is voor een gemeenschap een zeer ernstig verschijnsel. In een groeiende ge meente zjjn de mogelijkheden altijd groot, want het bedrijfsleven, evengoed als het kulturele leven, kunnen altijd weer rekenen op een in de toekomst groeiende afnemerskring. De bevolking wordt meer „ververst” en er is meer profijt van ideeën en ervaringen, die nieuwkomers van elders meebrengen. Een gemeenschappelijke karaktertrek vindt men b(j de steden in hun industrie. In Sneek komt 28.7 procent van het in komen uit de industrie. In Bolsward eveneens 28 procent; Dokkum 24 pro cent, Franeker 20 en Harlingen 27.5 procent. Uit deze cijfers blijkt, hoe ver rassend vaak de overeenstemming is. Al deze plaatsen profiteren hierbij van de gunstige ligging, grootscheepsvaarwater spoorweg, doch kampen met het reeds igenoemde bezwaar van een stilstand van de bevolking. Hun verzorgingsrayon heeft weinig uitbreidingskansen, omdat deze gebieden van agrarische structuur zijn. Ulbe van Houten, de skriuwer fan de moaiste Fryske roman: „De sünde fan Haitse Holwerda” en „de Hillige His- toarje”, komt moarn to Boalsert om to sprekken oer syn wurk. Oer kultureel wurk fan en foar eigen folk. Hy komt yn de stêd, hwerfan hiel hwat minsken mei kennis fan saken sizze, dat dit jit sa’n echt Frysk stedtsje is, hwer’t de sfear as fanseis it Frysk- eigene syn natuerlike funksje jowt. Van Houten, in echt Frysk en earlik Kristlik minske mei in great talint, dat hy op forantwurdlike wize brükt. In man en in skriuwer, hwer’t hiel FryslAn torjucht tige greatsk op is, Roomsk en Jprotestant, rjuchtsinnich en frijsinnich, 1 allegearre, heit is op kultureel gebiet altyd lyts en Under de mjitte. Mar is it net lyts, as men Onder Friezen wenjend gjin ynte- resse hat foar har kultuer? Is it net ien- sidich as men wegeret kennis to nimmen fan de inkelde, treflike Fryske boeken en periodiken? Is men dan yntellektu- eel, as men dat óf docht mei in hautain glimke? Der wurdt gauris it wurd fa- natyk brükt as men oer Fryske kwesjes en sa praet. Mar op hwa is dat wurd fan tapassing? Op de Friezen, dy’t in forantwurde hel ding oannimme foar eigen en oare kul- tuerprestaesjes oer, of op harren, dy’t allinnich negatyf steane foar it kultu rele libben fan de lansdouwe, hwer’t hja wenje? Wy gunne it ballet in grötfolle Doeleseal mar hoopje tagelyk, dat de promotoren fan dy joun ek sportyf wêze si lie foar de Fryske kultuer oer. Wurden en speeches binne goedkeap, de dieden hawwe mear weerde. En Boalsert kin op den dür net mei goedkeape rekla- me ta, de realiteit sil der nei wêze moat- te. It h&ldt neat oer de léste tiid mei har kulturele prestaesjes. Op gjin inkeld gebiet. Fakentiids krigen de minne tiden dêrfan de skuld, mar dat eksküs giet nou net mear op. Materieel soe der hiel hwat mear dien wurde kinne oan mu- zyk, toaniel, foardrachtkunst en litera- tuer om fan skilderjen en byldhouwen mar net to praten. Mar op dizze terrei nen komt men net fierder mei hwat flachfortoan. Dit freget oanhaldend en muoisum bodzjen om de materieel-yn- stelde minske it bisef en bigryp fan he- gere minsklike wearden by to bringen. Aktive kultuer freget foarming en oefe ning fan jlerren. It Onderwijs, binammen oan de ripere jongeredn docht yn dit stik fan saken jit fietsten to min. Ek hjir bidjerre de materiële easken fan eksa- mens en oerladene programma's de kan sen foar leararen en learlingen. As de Een treurig ongeluk te Exmorra. Een oppassend man, K. Kr., werd in de na bijheid van zijn vaartuig als lijk gevon den. Wegzuigen van arbeidskrachten. Als oorzaak noemde h(j het wegzuigen van arbeidskrachten. Dr. Kuperus zei: „Er is n.1. geen enkele aanleiding om te veronderstellen, dat bij de huidige hoogconjunctuur de Friese bedrijven in ’55 plotseling minder groei kracht zouden vertonen dan in '54. Deze groeikracht wordt echter kennelijk ge remd door het niet in voldoende mate aanwezig zijn van arbeidskrachten. In 1954 konden de arbeidsoverschotten aan de vraag nog ruimschoots voldoen Thans is dit echter, althans in de industrieker nen, niet meer het geval. Het verband met de actie van het ministerie van Sociale Zaken, die voor bepaalde leef tijdsgroepen van ongeschoolden een ge dwongen migratie betekent, is niet ver te zoeken, terwijl bovendien hier de z.g. vrije migratie van geschoolden een rol speelt.” Nederlandse coaster op Theems gezon ken. Op de Theems is de 335 ton me tende kustvaarder „Hartel” uit Rotter dam binnen vijf minuten gezonken na een aanvaring met het 1400 ton grote Franse schip „Penhir”. De acht opva renden en de Britse loods konden aan boord van het Franse schip worden ge nomen. Twee leden der bemanning, de matroos Floothuis en de kok, moesten in het ziekenhuis te Gravesend worden opgenomen. Jongen sloeg zjjn dronken vader dood. De politie heeft een 17-jarige jongen gearresteerd, die donderdagavond zijn vader, een 40-jarige opkoper te water, met een stofzuigerbuis heeft doodgesla gen. De jongen was alleen thuis en lag al in bed toen zijn vader dronken thuis kwam in hun woning aan de Dordtse- laan te Rotterdam. De man, die ken- Jong meisje geschaakt. In een hotel te Klazienaveen zijn een 30-jarige chauf feur en een 18-jarlg meisje, beiden uit Alkmaar, aangehouden. De chauffeur is in hechtenis gesteld. Tegen hem is de klacht ingediend, het meisje te hebben geschaakt. Op zaterdag voor Kerstmis vertrokken de chauffeur en het meisje liftend naar Duitsland. Daar verbleven zjj te Hamburg, Hannover, Duisburg en Berlijn. Pogingen van de man, een woon- en werkvergunning te krijgen, misluk ten. Zo vertrok het tweetal weer naar Nederland. Het meisje reisde op de pas van haar zuster. Vicieuze cirkel. Jaarlijks meer dan 100 vakbe kwame arbeiders verlaten de Friese industrie, is uit een en- enquête, gehouden onder bedrijven met meer dan 50 man personeel, gebleken. Eenonderzoek van het E. T. I. F. naar de mogelijkheid tot de bouw van meer woningen had tot resultaat, dat alleen in Middelbare skoallen mei gauwens seis- jierrich wurde sille, as de Ulo-, Lanbou- en HüshAldskoallen mear tiid en mid dels krjje, dan moat der earnst makke wurde mei it béste hwat men jonge min sken meijaen kin: kulturele foarming. It akelige yntellektualisme, mei syn dril- lerjj fan it ünthald, mei syn slompe, ün- forwurke bigripen en feiten, is gjin foarming, mar boerebidroch. Men slacht der de lju mei blyn, mar forstikt earder de formogens as dat men se harmonysk Ontwikkelt. En min of mear sukkelje al üs skoallen mei dizze erflike kwa.el. Men wol fierst to folie sichtbere, mjitbere en bisiferbere rissel- taten sjen en offert foar dit deade byld mar al to faek it libbene hert en it eigen bigryp op. Mei dêrom is der sa’n bytsje tankberens by de jongelju, dy’t yn de eagen fan de Olden sa’n foarrjucht hawwe om mear to learen en bisaut men jin oer de lytse risping fan eigen pres- taesjes as de twang fan de skoalle der net mear is. Ynpleats fan assimilaesje moetet fan geastlike standing, in geast- keradepakje fan opplakte etiketten en goedkeape wurdepralerij. De skyn foar it wêzen, it sabeare foar it echte. Dêrom is it in seldsumens as men in minske moetet fan geastlike standing, in geatlik lik ryk minske, dy’t fan eigen skatten rynsk jaen kin. Ulbe van Houten is der ien fan, hy is net de iennichste gelokkich, mar neger mei him yn ’e kunde to kommen, soe gjinien him üntkomme litte moatte, tinkt my. En mei de balletgroep stiet it lyksa. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenotnen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Nijverheidsonderwijs. Momenteel ontvangen in Friesland rond 2700 jongens ambachtsonderwüs. Op grond van een uitgebreid onderzoek kwam het E. T. I. F. tot de conclusie, dat dit aantal over tien jaar zal zijn gestegen tot rond 3700 jongens. Worden alle ambachtsscholen in Friesland drie jarig (en die kant gaan de meeste scho len waarschijnlijk uit) dan zal dit aan tal met een-derde stijgen en komen op rond 5000. Wat de belangstelling voor de verschillende vakrichtingen betreft, zien wjj sinds 1946 een stijging van de be langstelling voor de vakken van metaal bewerking en electriciën en een daling voor de bouwvakken, timmeren, meu- belmaken en schilderen. Ook de belangstelling voor het avond onderwijs is sinds de oorlog aanzienlijk toegenomen. Momenteel volgen 1800 Friese jongens dit onderwijs op 19 scho len. Toch blijft de stijging in Friesland de laatste jaren achter bij andere pro vincies, hetgeen te wijten is aan het feit, dat de grote afstand en de minder dichte bevolking de uitbouw van dit vakonderwijs belemmeren. Het is dus, vooral in onze provincie, van belang, dat er aandacht wordt besteed aan de mo gelijkheden van het part-time onderwijs (het z.g. eendaags-onderwijs) dat op 't Staten. In New York zal hij besprekin gen voeren met Amerikaanse deelnemer» aan de onder zjjn presidium gehouden conferenties, waarna hg een bezoek gaat brengen aan de Douglas- en Lockheed- vliegtuigfabrieken in Los Angelos. Na nog enkele dagen verblijf in Washington naar Nederland terug. Inbraak in pastorie. In de nacht van donderdag op vrijdag is ingebroken in de pastorie van de r.-k. kerk aan de Heerenweg te Heemstede. Verscheidene kamers zjjn doorzocht. Een bedrag van f 750 in totaal wordt vermist. Hijs stortte neer, man gedood. Op het terrein van Werkspoor is vrjjdag de 50- jarige R. H. uit Amsterdam door een ongeluk om het leven gekomen. Een re tort van 2000 kilo moest worden ver voerd. H. hing de retort in twee strop pen en gaf een kraandrijver opdracht om te hijsen. De stroppen waren echter verkeerd bevestigd en de retort stortte neer. Hij werd daarbij op slag gedood. Bouwvakarbeiders werkloos. In Cuyk zijn ruim 100 bouwvakarbeiders werk loos onder wie 50 volleerde vaklieden. Dit deelt het Gewestelijk Arbeidsbureau in het Land van Cuyk mede. De oorzaak hiervan is het gebrek aan bouwobjecten en het uitblijven van nieuwe bouwver gunningen. Drie guldens voor één. Het Centraal Bureau voor de Statistiek beschikt ook nog over gegevens uit de tijd „dat een reep chocolade vijf cent kostte". Als men de kosten van het levensonderhoud uit die tijd stelt op 100, dan komt men voor die van thans op 276, dus bjjna drie maal zo hoog. In dit cijfer zit.dus de ontwaarding besloten, welke onze gulden sinds de oorlog heeft geleden. Men zou kunnen zeggen dat het geld voor zover betrekking hebbend op ons levensonderhoud, in 1939 twee drie/ kwart meer waard was dan in 1955. Óf dat w(j thans bjjna driemaal meer geld nodig hebben als toen Laat de ooievaar maar komen. Op tal van plaatsen op de Veluwe worden vol gens een oude, verloren gegane metho de ooievaarsnesten gebouwd, met de be doeling, dat de langpoot meer dan tot dusver het gevel is, gedurende de zomer zich in ons land zal vestigen. Wegenwacht in cijfers. De jaarcijfers komen al los, De Wegenwacht verleen de in 1955 meer dan 113.000 maal tech nische hulp aan „gestrande” automobi listen. Een niet genoemd aantal ver dwaalde kleuters werd door de wegen wacht bij de ouders teruggebracht. Rare grappenmaker, Een Haagse vis- sersman imiteerde te Umuiden het fluitje van een stationschef, waardoor de reeds rijdende trein stopte. Bij een volgende halte wilde hij dit grapje her halen, maar toen werd hij gearresteerd. Drie politiemensen waren nodig om de grappenmaker te overmeesteren. Koe in kaatsbal gestikt. Bij de landbou wer A. J. Runhard te Den Hulst a. d. Dedemsvaart slikte een koe een kaats bal in met gevolg, dat het beest stik te. Bloeddorstige honden. Twee bloeddor stige honden hebben zaterdagmorgen in een land bij de Fonejachtsbrug te Garjjp een slachting onder schapen aan gericht. De honden vielen vijf schapen aan, beten een van de dieren dood en brachten de andere vier ernstige ver wondingen toe. Twee van de dieren moesten worden afgemaakt: twee an dere hoopt men in het leven te kunnen houden. Drieling in Vlaardinge.n. Het gezin van de heer A. J. Haddeman te Vlaardingen is vrijdag vermeerderd met een drieling, een jongen en twee meisjes. Pieter-Dirk, Cornelia en Suzanna wegen resp. 2450, 1900 en 2210 gram. Moeder en kinderen maken het uitstekend. It aid Seiskip, it Roomsk Frysk Bonn, de Kristlik Fryske Folksbibleteek (KFFB) hawwe harren hjir ienriedich foar spand, hwant hja hiene allegearre like folie mei him op. En nou sil it my ris nij dwaen, hoefolle minsken üt en büten de stêd wer moarntojoun nei de Doele komme om Ulbe van Houten to hearren- Ik meitsje dec gjin reklame foar, hwant dat fak leit my alhiel net, ik soe net graech wolle, dat der folie tam-tam foar makke wurde soe. It simpele feit, dat ien fan de greatste Fryske skriuwers hjir foar it earst foar it buordtsje komt, moat eltse Fries dy’t jit in biwyske fan kultureel libben yn him of har omdraecht, genöch wêze. Sa’n man, dy man wol ik hearre, dy kAns lit ik my net üntnimme, sa sil de natuerlike reaksje wêze moatte, as de saken soun binne. Ek de net-Friezen dy’t hjir in bliuwend plak foun hawwe, hawwe hjir in unieke kêns om mei eigen eagen en earen kritysk nei to gean hwat de Fryske kultuer op it terrein fan it literaire proaza to bieden hat. Hja wolle, nim ik oan, ek earlik stean foar dizze saek oer. Hawar, hja soene gjin bettere gelegenheit fine kinne om in eigen oar- diel to foarmjen. Van Houten syn wurd is krude mei fine, hearlike humor. In smaek mei in neismaek sit yn syn wurk en wurd en hy sprekt net oer de hollen hinne, der kin men wis fan wêze. Wy wolle graech ek yn saken fan Fryske kultuer in earlike for holding hawwe mei de minsken, dy’t hjir fan om utens komd binne to wenjen. Wy jowe graech ta, dat ek de NederlAnske kultuer hjir syn funksje hat, stader mis. Fan her ten wolle wy meiwurkje om ek op dit terrein mei to dwaen en net lensidich to wêzen. As hjir mei in goed wike in ballet komt soene wy ek like graech sjen. d-e dor folie minsken fan genietsje. XtuKuuicn- uur 305 of 335 ding in het voorgaande jaar. Tegenover de toeneming van de vrouwelijke be roepsbevolking in 1954, 4 procent, staat thans een afname van twee procent. Het aantal mannen nam toe met 4% pet., in het voorgaande jaar was dit percentage 6.2 pet. Voert men ’n split sing in naar de aard van de gebieden of steden, aldus de spreker, dan blijkt dat in het bijzonder de gemeenten en steden, waar de industrialisatie reeds voorheen goede vordering maakte, thans tagnatie optreedt. Stagnatie en achteruitgang. In de verschillende van de belangrijkste bedrijfstakken trad n.l. achteruitgang op: in de sector metaalnijverheid bleef een uitbreiding geheel achterwege. In 1954 werd met duizend werkkrachten uitgebreid. De verwachting voor de be drijfstak houtbewerking luidt ongun stig. In het tweede kwartaal kromp de bezetting in, dit in lijnrechte tegenstel ling tot andere jaren. Een groei van deze bedrijfstak in 1955 is hoogst on waarschijnlijk, aldus spr. Ook de papier- verwerkende bedrijven constateerden achteruitgang. In de categorie aardewerk vond daaren tegen een flink herstel plaats. Het E. T. L F. heeft door deze ontwikkeling de indruk gekregen dat in 1955 de Industrie slechts met 700 A 800 zal zijn uitge breid, d. w. z. de helft van de uitbrei- Bij de verbouwingswerkzaamheden aan de zuivelfabriek te Witmarsum is j.l. vrijdagavond de 16-jarige Dirk Terpstra van Haringen dodelijk getroffen door electrische stroom misschien door kort sluiting. Een arbeider die de stroom uitschakelde, vond hem half liggende half staande in een hoek van het pakhuis. Dokter Charbon en enige E.H.B.O.ers zjjn anderhalf uur bezig geweest door kunstmatige ademhaling de levensgees ten op te wekken. Hierin mochten zjj niet slagen. Het slachtoffer bleek reeds te zijn overleden, De rijkspolitie heeft een onderzoek naai de toedracht ingesteld. nelrjk ruzie wilde maken, begaf zich naar het bed van zjjn zoon, greep de jongen bij de keel, sleurde hem van zjjn legerstede en trok hem naar de kachel In de kamer. Daar pakte hij de kachel- pook waarmee hg de jongen begon af te ranselen. Daarmee nam hij echter geen genoegen en hjj begon met een ta feltje op de knaap in te slaan. Deze slaagde er ten slotte in een stofzuiger buis te bemachtigen waarmede hjj zijn vader diverse keren op het hoofd sloeg. De benedenburen, die het tumult hadden gehoord en de plotseling ingevallen stil te verdacht vonden, waarschuwden de politie, Ongeveer 3000 dieren minder op Leeu warder veemarkt. De totaal-aanvoer op de veemarkt te Leeuwarden heeft in 1955 bedragen: 241.951 dieren, dit is ongeveer 3000 minder dan in 1954. Aan gevoerd werden: 158.423 runderen, 42115 schapen, 34.476 varkens, 2030 geiten, 4907 paarden. Fusie van verenigingen van Godsdienst onderwijzers. Ten gevolge van een fusie met de Vereniging van Protestantse Godsdienstonderwijzers, heeft per 1 januari j.l. de Bond van Herv. Geref. Kerkelijke Medewerkers opgehouden te bestaan. In de Ver. van Prot. Gods dienstonderwijzers zijn thans bijna alle catecheten, hulppredikers, evangelisten, en pastorale medewerkers der Ned. Herv. Kerk verenigd. Minder Vlielanders. 't Inwonertal van Vlieland is in het afgelopen jaar met 21 verminderd tot 642. Er is een „trek naar de vastewal” onder ouders met kinderen die voortgezet onderwijs be hoeven, want Vlieland heeft niet anders dan één lagere school. Begrafenis met vertraging. Drie vrou wen zijn te Bellingwolde, onderweg naar een begrafenis, bedwelmd geraakt in een personenauto van een begrafenisonder neming, waarschijnlijk door koolmonoxy- de. Toen de chauffeur van de auto bij hotel „Reiderland” arriveerde, van waar uit de begrafenis zou plaats vinden, ont dekte hg, dat de drie inzittenden, mevr. S.-K„ mevr. K.-S. en mevr. V.-J. uit Wildervank, bewusteloos in de auto la gen. Een arts verleende medische hulj. Twee dames kwamen spoedig weer bij, maar mevr. V.-J, moest per ziekenauto naar huis worden gebracht. De begrafe nis ondervond geruime tijd vertra ging. Aantal ongevallen in Den Haag geste gen. In één jaar tüds is het aantal verkeersongevallen in Den Haag met niet minder dan 16,7 toegenomen, al dus een mededeling van de politie. In 1954 waren er 10.217 en in 1955 11.924 ongevallen. Het aantal doden, dat in 1954 56 bedroeg steeg in 1955 tot 61. Zondags voetbal in Heerde taboe. De ge meenteraad van Heerde heeft deze da gen oesloten de plaatselgke voetbalver eniging de huur van het sportterrein in het Van Meurspark op te zeggen. Dat betekent, hoewel er geen verbod is uit gevaardigd, dat in Heerde na maart 1957 op zondag niet meer kan worden gevoetbald, en zoals de zaken nu staan zelfs helemaal niet meer. Prins Bernhard naar de V. S, Prins Bernhard vertrekt vandaag voor onge veer veertien dagen naar de Verenigde f De heer L. J. Timmer te Bolsward gaf een uitvoering met zijn Edison-Phono- graaf voor het koor der St.-Franciscus- kerk. Alvorens op de te Leeuwarden in het Provinciehuis gehouden ver gadering van het E. T. I. F, het afgelopen jaar aan een beschou wing te onderwerpen, werd door de voorzitter, dr. R. Kuperus, een overzicht van de werkzaamheden en de ontwikkeling van het economisch technologisch instituut gegeven, naar aanleiding van het tienjarig bestaan van het E. T. L F. op 18 februari a.s. Terwijl de Nederlandse industrie in haar geheel sinds 1947 gegroeid is met 27 pet., groeide de Friese industrie over dezelfde periode met 39 pet. In 1955 waren ongeveer 23000 mannen in de Industrie werk zaam. De structuele werkloosheid werd en wordt sterk terugge drongen. In de industrie van oostelijk Friesland is het aantal werknemers in de laatste acht jaar zelfs verdubbeld en op 8000 gebracht.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1