communistische landen KRIS-KRAS door Nederland FINANCIËLE BESCHOUWINGEN IN EERSTE KAMER EisenKower wil overtollige landbouw- voorraden ook beschikbaar stellen voor Hwat hat Qabe Skroar 52e JAARGANG No. 4 VRIJDAG 13 JANUARI 1956 Buitenlands Overzicht Eerste Kamer niet eens met motie Lucas (K.V.P.) Zilveren filmpjes In Arabische wereld woeling en gisting tegen het westen us hjoed p p to sizzen Zwarte handel D® Engelsen hebben zich lelijk ver- gist, toen zij in te groot vertrou wen op hun goodwill in Jordanië, dat zijn ontstaan aan hen te danken heeft en elk jaar enorme subsidies van Lon den ontvangt er bij de koning op aandrongen, dat Jordanië deze stap zou doen. D® uitslag van de verkiezingen in Frankrijk bijv, is een zware schok voor de Amerikanen geweest. Men moge dan nog zo hard verzekeren, dat er nog een grote democratisch ingestelde meer derheid in het Franse parlement is, een meerderheid, welke zelfs sedert het einde van de oorlog iets groter is ge worden, men kan toch niet uitvegen dat ongeveer 30 van het nieuwe Franse parlement anti-democratisch is en het allergrootste deel daarvan anti westers ook nog omdat het commu nisten zijn, terwijl de rest, Poujadisten, eigenlijk wel graag geen belasting zou willen betalen in een land, waar het belastingstelsel nodig aan hervorming toe is om de lasten rechtvaardig te ver delen. Het zou misschien nog niet eens zo er zijn als de resterende 70 van de parlementsleden een hecht blok van democraten vormde, maar aan die zijde is een hopeloze verdeling, zodat het waarschijnlijk uitgesloten zal zijn een regering te vormen, welke op een per manente meerderheid kan steunen. PIET. KAMEROVERZICHT 2de week januari 1931 ren c I Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Te Bolsward optreden van de bekende telepaat Kara el Hammed. Vooral de dierensuggestie was frapparit. Droge bokking, 3 k 10 cent. Zoute vis 25 cent per pond. H. Bosma, Bolsward. Profiteerde U reeds van onze vitrage- opruiming? Prijzen vanaf 15 cent. Gebr. Wolke, Grote Markt-Blauwpoort. Koeienmeel: 30 jaar succes. Brandsma’s fouragehandel. Te koop: ongeveer 90 a 95 voer prima dekriet, staande op steel. Joh. Visser, Piaam. Niet op Zondag. Laat uw crisiszorgen verdrijven door radio» Toestellen vanaf 60 gulden, 8 dagen gratis op proef, zonder verplich ting. P. A. Coirperus, Parrega. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 (Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) dat zijn worden. Die Arabische wereld, waarin het toch al zo woelt en gist tegen het Westen, mede door het streven van Egypte om in die wereld de leiding te nemen, waarom het intrigeert, tegen alle buurlanden, die naar een inniger verhouding tot het Westen streven. Ook achter de onlusten in Jordanië, welks koning zich tegenover Engeland verplicht had zijn land te doen aan sluiten bij het Pact van Bagdad, moet men stellig Egyptische invloed zoeken. worden. Deze bussen zullen eventueel allereerst in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden geplaatst. As it wiif de pong kriget, jow hai' dan de broek ek mar. Kooplui zijn gladde knapen, De oorlogswinst was goed; Een handeltje in wapens, Dat nog het meeste doet. Er zit zo'n oud partijtje, ’t Heeft hier zijn dienst gedaan, Roestige tanks, wie rijdt je? Liefhebbers hier, pak aan. Boiswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Nederland per hondekar. „De voorlich ting over Nederland in het buitenland laat te wensen over.” Dit betoogde dins, dag de heer L. Fokkema, directeur van de Nederlandse Export-combinatie, op de studiedag van het Genootschap voor Reclame, die in het teken stond van 't merkartikel. In Amerika had de heer Fokkema een schoolboekje in handen gehad, waarin o.m. stond, dat de Ne derlander als voornaamste vervoermid del de hondekar gebruikt, waarmee men zich van en naar het land begeeft. Het baggerwerk aan de Hartwerder- vaart gegund aan de laagste inschrij ver P. Nota voor f1278. Ten behoeve van dit baggerwerk is een smalspoor aangelegd aan de Gasthuissingel voor het land achter de Geref. Kerk. Aanbesteding van de verbetering van de zwemschool, die ongeveer voor de helft wordt vergroot. Het aantal kleed kamertjes wordt van 20 op 40 ge bracht. Ook de bassins worden vergroot. Gegund aan Hollander en de Boer voor f 6800.—. toenadering en bijstand van westelijke zijde doet afwijzen. Daardoor worden kansen voor Rusland geschapen om in dergelijke landen binnen te dringen, waarvan het sedert Boelganin en Chroesjtsjef er aan het bewind kwa men, gretig gebruik maakt. Er is nu weer een aanbod tot economi sche hulp door Moskou aan de vrije Afrikaanse negerstaat Liberia gedaan. Deze staat is oorspronkelijk door de Amerikaanse president Monroe gesticht, ten bate van de in Amerika vrij gelaten negerslaven. Hun nazaten plegen trou wens niet gemakkelijk te zijn tegenover de oorspronkelijk in Liberia wonende negerstammen en op economisch gebied op het terrein der rubber- en koffie cultuur, delen grote Westerse maat schappijen er de lakens uit. Moskou ziet ook hier waarschijnlijk een kans in troebel water te vissen en dat heeft in de Ver. Staten nogal wat con sternatie gewekt. Er zijn commentato ren in de Ver. Staten, die menen dat het Westen, om de concurrentie met Rusland inzake economische hulp aan onder-ontwikkelde landen vol te hou den, die hulp op geheel andere wijze dan tot nu toe moet organiseren. Prof. Hellema (a.-r.) voelde niets voor een contrölecommissie of voor een par lementair onderzoek. Hij vond deze zaak veel te moeilijk voor een parlemen taire behandeling en daarom gaf hij in overweging een studiecommissie in te stellen. De heer Teulings speelde met de gedachte om voortaan om de twee jaar een begroting in te dienen. De heer Hellema kon daar in zoverre mee instemmen, dat hij een schema van uit gaven over een meerjarige begroting op prijs zou stellen. Sluiting zuivelfabriek te Langweer. De Coöp. Zuivelfabriek te Langweer zal worden gesloten, zo is besloten in de ledenvergadering van de Coöp. Zuivel- vereniging „de Eendracht” te St. Nico- laasga. Het sluiten van deze fabriek wordt wenselijk geacht in verband met een meer efficiënte bedrijfsvoering. De gebouwen zullen worden verkocht en vermoedelijk zal daarin een nieuwe in dustrie worden gevestigd. Johanna Jacoba had scheur in berg hout. Nadat woensdagmiddag de brand spuit het water uit de gezonken Ulster veerboot, de Johanna Jacoba had ge pompt, werd het bootje naar de werf van Boomsma te Sneek gesleept, al waar na een onderzoek onder toezicht van de rijkspolitie te water, naar de oorzaak van het water maken, kwam vast te staan, dat in het berghout een scheur zat. Geholpen door de harde wind, kon het water door deze scheur naar binnen lopen in de boot, die v: diep lag door het grote aantal passa giers, die zij vervoerde. Soldaat stierf tijdens test. Woensdag morgen om halftien is de 20-jari dienstplichtige soldaat J. Koelemeij i njAAR keren we terug tot president Eisenhowers boodschap aan het Congres over de toestand van de Unie waarin hij inderdaad aan de volksver tegenwoordiging heeft gevraagd een ze- Minister V. d. Kieft, de oudste Nederlandse bewindsman, zat deze week onvermoeid achter de regeringstafel. Het heen en weer ge vlieg naar Genève, de zware onderhandelingen aldaar en de ver gadering van de ministerraad van maandag j.l. waren hem niet aan te zien. Volkomen fit heeft de minister van financiën zich naar de Ridderzaal begeven daar vergadert de Eerste Kamer gedurende de verbouwing om te horen wat de Senatoren op zijn financieel beleid hadden aan te merken. menlijk overleg met het Parlement zal worden vastgesteld. De praktijk van de laatste jaren heeft wel bewezen, dat het uitermate moei lijk is om de begroting te besnoeien. Het is nu eenmaal voor de Kamerleden een onmogelijke taak om uit te maken welke posten verlaagd kunnen worden of welke kunnen verdwijnen. Als deze commissie het eens zou zijn over de grootte van ons budget, zou het aan de regering kunnen worden overgelaten op welke wijze zij dit budget zou wil len verdelen. Het denkbeeld van de heer Teulings doet denken aan het Amerikaanse sy steem. Vrede is niet te laken, Hulde de witte duif, Maar eh, zaken zijn toch zaken, Dit is een goede instuif. Wie laat dat spul nu roesten? Sla het maar kort en klein’ Och kom - ministers moesten Een beetje wijzer zijn. De kooplui van het Westen, Zelf noemen ze zich heer, Hun handeltjes verpesten De Oosterse atmosfeer. En geeft men straks daar ginder Elkaar of vreemden klap, Vloeit 't bloed van vrouw en kinderen, Hang eerst die kooplui op! ANDERE commentatoren menen, dat, waar de situatie van het Westen op politiek terrein verzwakt, Amerika zijn eigen positie op militair gebied tot het uiterste moet versterken, speciaal dan wat de nieuwe wapenen betreft: raket ten op lange afstand en waterstofbom men. Deze commentatoren worden op hun wenken bediend, want volgens de be richten van deze week schijnen de Ame rikanen over geleide raketten te be schikken, welke een afstand van 8000 km kunnen afleggen en staat dit jaar een Amerikaanse proef met een water stofbom in de Stille Oceaan op het pro gramma, welke van ongekende kracht zou zijn en klein genoeg om door een vliegtuig te worden meegenomen. Als premier Eden straks zijn aangekon- digde bezoek aan president Eisenho wer, die nu zijn taak weer volledig ver vult, brengt, hebben zij in ieder geval wat over te praten. Want de Amerika nen hebben zelfs binnen de eigen gren zen van hun onmetelijke land geen oefenruimte genoeg voor hun raketten op lange afstand en zullen daarvoor ook Brits gebied moeten bestrijken. Maar Anthony Eden heeft ook een wens hij zou van president Eisenhower de toezegging willen hebben dat het ver bod van uitvoer van goederen naar rood China enigszins beperkt wordt, op dat de Engelsen, die tot elke prijs hun export moeten handhaven, ook meer goederen op de Chinese markt kunnen brengen. /“INTEGENZEGGELIJK is de positie van het Westen op politiek terrein aan het verzwakken. Zowel in Europa in hoofdzaak door de toestand in Frankrijk als daarbuiten, waar de herinnering aan een koloniaal verleden menige nu vrije natie alle pogingen tot Mooi! in het Midden Oosten En in Egypteland, Kunnen ze ons nog troosten, Daar vecht men door constant. Wij zullen je bedienen! Met passend stalen tuig, Natuurlijk anoniem, en Zeg, ’t gaat ons nooit te ruig. TJRESIDENT Eisenhower heeft intus- x sen in een speciale boodschap aan het Congres, deze boeren, en ook de bondgenoten van Amerika trachten ge rust te stellen wat de prijzen der land- bouwprodukten betreft, door voor te Stellen, dat de overschotten aan land- bouwprodukten waarover de regering beschikt, ook aan communistische lan den zullen mogen worden geleverd. Zoals bekend koopt de regering land- bouwprodukten op om de prijzen op peil te houden en heeft zij gaandeweg enor me voorraden moeten opslaan. Wel heeft zij voor 15 miljard gulden van die produkten buiten de markt om in de loop der laatste jaren verkocht, maar zij moest in dezelfde periode nog voor veel groter bedrag inkopen, zodat zij nu weer met voorraden ter waarde van 30 miljard gulden zit. Om voor het vervolg deze moei lijkheden te voorkomen, gooit de regering-Eisenhower nu het roer min of meer om, de president stelt thans voor, voor elk land- bouwprodukt de bebouwde opper vlakte naar behoefte te beperken De boeren zouden schadeloos ge steld worden öf met geld óf in natura. De steun aan de boeren blijft dus, zij het in andere vorm; misschien zal dit hen, naar wier gunst bij de verkiezin gen de regering uiteraard ten behoeve van de republikeinse partij dingt, te vreden stellen en bij de bondgenoten de vrees voor een gedesorganiseerde markt voor landbouwprodukten vermin deren. Tenminste als ook de communistische landen zo vriendelijk willen zijn er toe mee te werken door Amerikaanse sur- plus-produkten aan te kopen. Hun behoefte aan die produkten moet wel groot zijn als zij ér toe meewerken de boven de markt hangende voorraden te verkleinen, want juist in die opho ping van Amerikaanse landbouwvoor- raden zou de kern voor een economi sche crisis in het Westen kunnen lig gen. Matroos gered. De achttienjarige ma troos P. S. Brainy is dinsdag bij Hoek van Holland gered door de loodsboot Si rius. Even nadat het Engelse schip „Copsewood” de loods had afgezet op de loodsboot, meldde het, dat een man overboord geslagen was. De drenkeling was spoedig gevonden. Hij had veel wa ter binnen gekregen en is naar een Rot terdams ziekenhuis gebracht ter obser vatie. De heer Pollema betoogde n.l., dat de geleide loonpolitiek niet dan met de uiterste voorzichtigheid mag worden los gelaten, wil de waarde van het geld niet dalen. Bij de coördinatie van de lonen zal de minister van financiën het laatste woord moeten hebben, anders kan dit schadelijke gevolgen voor de betalingsbalans hebben. Tegenover de nieuwe loonvorming stond de heer Pollema niet afwijzend, maar uiterst gereserveerd. Het was eigenaardig, dat deze c.-h.-afgevaardigde de enige was, die minister V. d. Kieft uitbundig prees. „Deze bewindsman heeft het land uit nemende diensten bewezen,” zo zelde hij. Maar dat nam toch niet weg, dat ook de heer Pollema van mening was, dat het overheidsbedrijf niet efficiënt werkt. De ambtenaren van verscheidene departementen zullen op hun efficien cy moeten worden getoetst. De Staten- Generaal zou elke drie maanden een verslag moeten krijgen over dit onder zoek. Het is dus wel duidelijk, dat minister V. d. Kieft hot niet erg moelijk heeft gehad. De Senatoren bewezen weer de bekende bezadigde politici te zijn. Wat dat betreft kan men merken, dat mi nister V. d. Kieft nog vier jaar geleden een eerzaam en niet onverdienstelijk lid van de Eerste Kamer was. 7 doden op zee. Zeven Noorse zeelie den hebben dinsdagmorgen op de Noordzee 15 mijl ten westen van Den Helder de dood gevonden. Zü vormden op één na de volledige bemanning van het Noorse m.s. „Sirabuen” (288 ton), dat dinsdagmorgen door het Bra ziliaanse schip „Loide Venezuela” (5408 ton) in een zware mist werd overvaren. De „Sirabuen” brak in tweeën en zonk onmiddellijk; slechts de stuurman Bjer- ne Nilsen, kon door een reddingboot van de „Loide Venezuela” uit zee wor den opgepikt. Vinders van juwelen rjjfkelijk beloond. Enige gemeentewerklieden van Den Haag zijn zeer rijkelijk beloond, omdat zij direct aangifte hebben gedaan van de vondst van juwelen. Deze juwelen behoorden tot een partij sieraden, die in 1920 in een trein in Spanje ten na dele van een Haagse commissionnair waren gestolen. In Augustus 1954 haal den de werklieden, die in het water langs de Zieken aan het baggeren wa ren, de juwelen op. Nu valse tientjes met opgeplakte ver beteringen. De valse tientjes, die op de achterzijde een duidelijk herkenbaar gebrek vertonen, zijn thans in zoverre verbeterd, dat de fouten minder gauw herkenbaar zijn. Op de verticale balkjes rechts onderaan het biljet hebben de vervalsers namelijk een heel dun strook je papier geplakt, waardoor het lijkt, alsof er alleen horizontale strepen staan. De Jordaanse nationalisten en intellec tuelen kwamen in het geweer en na enige kabinetswisselingen is de voor genomen aansluiting nu van de baan, Engeland heeft zijn bemoeiingen ten deze opgegeven en de koning van Jor danië mag blij zijn dat hij zijn troon heeft behouden. Ongetwijfeld heeft ook de Israëlische kwestie een rol in deze historie ge speeld, de gemeenschappelijke haat der Arabische landen jegens Israël schijnt ook belangrijk tot dit fiasco van de Engelse politiek in Jordanië te hebben bijgedragen. En dat in een tijd dat men in Engeland toch al niet erg te spreken is over het beleid van Eden op wie ook veel kritiek is geoefend over de levering van oude Engelse wapens aan de landen van het Midden-Oostên. Deze laatste zaak schijnt echter wat overdreven te zijn en geruchten dat Eden zou aftre den, zijn later tegengesproken. Maar- een der opvallendste gebeurtenis sen tijdens de relletjes in Jordanië was, dat in de hoofdstad Amman het hoofd kwartier van de Amerikaanse techni sche hulpverlening voor het naburige Oosten in brand werd gestoken. Als men dit als een symptoom voor de huidige verhouding tussen het Westen en de Arabische staten mag beschou wen, zal het Amerikaanse kiezersvolk en Congres zich, om nog even terug te komen op de aanhef van dit overzicht, toch wel klemmend de vraag stellen of de offers welke de Amerikaanse rege ring van hen vraagt voor langdurige hulp aan de onder-ontwikkelde landen, wel gerechtvaardigd zijn. Integendeel, men rekent thans op de vorming van een minderheidsregering uit het republikeinse front, dus een linkse regering van de socialisten en de radicalen van de groep Mendès France. De socialist Guy Molet zou premier worden. Mendès France vice-premier. Een Frans kabinet heeft van het parle ment een relatieve meerderheid nodig, dus meer dan 300 stemmen, om zijn taak te beginnen en Mollet en Mendès France, die weten, dat de communisten bereid zouden zijn voor een socialistisch premier te stemmen, schijnen er op te rekenen, dat ze van de rechterzijde de rest van de nodige stemmen wel zul len krijgen. Hij zal dit ongetwijfeld? met gemengde gevoelens hebben gedaan, want tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer werd hem een mo- tie-Lucas in de maag gesplitst, waarin werd gezegd, dat de overheidsuitgaven omjaag moesten. Minister V. d. Kieft heeft zich daartegen fel gekeerd. Hij vond deze motie onjuist, omdat de Tweede Kamer niet wist aan te geven waarop dan moest worden bezuinigd. Zou de Eerste Kamer in de voetsporen van de heer Lucas treden? Het tegen deel was het geval. Natuurlijk ging het debat hoofdzakelijk over het peil van de overheidsuitgaven en de contróle daarop. Maar zelfs de heer Teulings (k.v.p.) was het niet eens met de motie van zijn partijgenoot aan de overzijde van het Binnenhof. Deze oud-minister vond het niet zo gemak- kelijk de overheidsuitgaven met enkele grote rukken naar beneden te brengen. De overheid, de departementale instan ties en het parlement, zo zeide h(j, moe ten gezamenlijk naar versobering stre ven. Het bevorderen 'van de nodige ef ficiency is echter een primaire taak van de regering. Geen groot contröle- bureau, aldus de heer Teulings. We zouden daar niets mee ópschieten. Veel liever wenste hij een Kamercommissie, die speciaal belast zal zijn met de pre ventieve contróle op de rjjkSbegroting. Dit lichaam moet dan zelfstandig con tact kunnen opnemen met de minister van financiën. Het grote voordeel van dit systeem is ongetwijfeld, dat de De proef met afzonderlijke bussen voor hoogte van de begroting dan in geza- stadspost blijkt een succes te zijn ge- Nog steeds meer radio-luisteraars. Het aantal aangegeven radio-ontvangtoe- stellen in Nederland bedroeg per 1 ja nuari 1956 2.092.459 tegen 2.081.985 op 1 december 1955. Op 1 januari 1956 wa- er 528.326 aangeslotenen op het draadomroepnet tegen 524.670 op 1 de cember 1955. Brievenbus met 4 vakken. De centrale directie van de PTT overweegt over te gaan tot het plaatsen van een groot model standaard-brievenbus met vier ruimten resp. voor binnenlandse, buitsa» landse en stadspost en grote stukken TIET is misschien niet eens zo moei- lijk, een Frans kabinet te krijgen, moeilijker zal het echter blijken het te houden, en de Franse politiek die sta biliteit te geven, welke Frankrijk als een sterk en betrouwbaar partner in de Westelijke kring zal houden. Een der eerste eisen daarvoor is Frankrijk in het reine komt met Noord-Afrikaanse gebieden. Zoals bekend is er voorlopig rust in Tunesië dat binnenlands zelfbestuur kreeg, in Marokko gaat het dezelfde kant uit nu zijn wat dat betreft de zorgen voor Spanje, want nu eist ook Spaans-Marokko zelfstandigheid wat Frankrijk betreft moet nu de aan dacht geschonken worden aan Algerië, een Frans departement, dat echter een zelfstandige status begeert. Men zegt, dat Mendès France, als hij vice-premier wordt, zal trachten die kwestie op te lossen, maar dat wordt een heel moeilijke, want men kan er op rekenen, dat de rechtse oppositie van alle middelen gebruik zal maken om deze oplossing te verhinderen en het kabinet te doen struikelen, waar door Frans-Noord-Afrika een blijvende factor van verwijdering tussen het Westen en de Arabische wereld zou De heer In ’t Veld, de socialistische fractie-voorzitter, noemde de motie- Lucas een „goedkoop aardigheidje”. Al leen bij de begroting van Verkeer en Waterstaat zou men kunnen aangeven op welke posten kan worden bezuinigd. Want daarbij gaat het om concrete din gen, zoals het bouwen van bruggen en het aanleggen van wegen. Hij was dus ontstemd over de wijze, waarop de meerderheid der Tweede Kamer de so cialistische minister van financiën had aangevallen. Bij de liberalen lag dat uiteraard geheel anders. De heer Mo lenaar was ook ontstemd, maar dan over het feit, dat minister V. de Kieft de motie-Lucas zonder meer naast zich neerlegt. Hij bleef zich erover beklagen dat het bedrijfsleven wordt gedwongen de investeringen te beperken, maar dat de overheid het goede voorbeeld niet geeft. Nu we leven in een tijd van hoogcon junctuur, zo vervolgde de heer Mole naar, moet het mogelijk zijn de begro ting sluitend te maken. Met veel zorg zag hij het komende advies van de So- ciaal-Economische- Raad over de „ruimte” tegemoet. Zoals bekend bestudeert deze Raad mo menteel de vraag of het nog mogelijk is de arbeiders in de welvaart te laten delen nu een huurverhoging van 25 en de invoering der definitieve ouder domsvoorziening voor de deur staan. In het begin van februari zal de SER daarover een rapport uitbrengen. Dat rapport is natuurlijk voor de rege ring van grote waarde, vooral nu het geen publiek geheim meer is, dat er inderdaad nog wel wat ruimte zal zijn. De vraag is echter maar hoe deze ruim te moet worden verdeeld. Men kan ver schillende sociale regelingen verbeteren b.v. ten behoeve van weduwen en we zen); men kan ook een algemene loon- ronde geven. Dit laatste past niet zo bijster in het nieuwe loonsysteem, da een bedrijfstaksgewijze loonvorming voorstaat. Dit is echter een zaak van politiek. Het N. V. V. heeft reeds te kennen gegeven voor een algemene loonronde geporteerd te zijn. De heer Molenaar heeft daartegen reeds een protest laten horen. Op die manier dreigen we nog terecht te komen in de beruchte loon- en prijsspiraal, met het gevolg, dat het inflatiespook aan de deur klopt. Ditmaal is van c.-h. zijde wel een zeer voorzichtig woord gesproken over de bedrijfstaksgewijze loonvorming. kere continuïteit in de hulp aan de bondgenoten en de onder-ontwikkelde landen te brengen. Dat wil dus zeggen, dat dit congres zou moeten aanvaarden dat deze hulp van min of meer blijvende aard zou zijn, terwijl het als eerste termijn voor die hulp 5 miljard dollar, door de regering daarvoor aangevraagd, op de begro ting 1956/57 zou moeten goedkeuren. We hebben in ons vorig overzicht eni ge redenen genoemd waarom tal van Congresleden daarvoor weinig zullen voelen en er zijn nog een paar andere ook. In de eerste plaats dat het huidige Con gres er niet bepaald happig op zal zijn zijn opvolgers te binden aan een ver plichting het buitenland met dergelijke reusachtige bedragen bij te staan, te meer niet omdat er immers geen enkele zekerheid is dat de huidige periode van grote welvaart in de Ver. Staten zal voortduren en bovendien zal menige se nator zich afvragen of de hulp welbe steed zal zijn. In ons vorig overzicht hébben we reeds iets geschreven over de moeilijkheden, welke de huidige Amerikaanse regering bij het Con gres zou ontmoeten, als zij voorstelde hulp op lange termijn aan niet-communistische landen en aan haar bondgenoten te verlenen. Wij hebben er toen op gewezen, dat tal van Congresleden daar tegen bezwaar zouden hebben, omdat hun kiezers steeds minder voor die hulp gaan voelen, inzonderheid ook de boeren, wier inko men afneemt door de prijsdaling hunner produkten en de prijs stijging van de artikelen, die zij voor hun beroep nodig hebben. Een verschijnsel overigens, dat zich niet beperkt tot Amerika.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1