KRIS-KRAS door Nederland e Jaarlijkse wapenschouw van de Friese Kamer van Koophandel biedt reden tot tevredenheid roar üs hjoed p 2 to sizzen 52e JAARGANG No. 5 DINSDAG 17 JANUARI 1956 Wegzuigen geschoolde arbeidskrachten wekt echter aanhoudende bezorgdheid Fan de Mar tiny toer t 1 Gouden filmpjes DE. gang van zaken in het midden- standsbedrijf kan zonder uitzonde ring gunstig worden genoemd. fff Hwat hal waterleiding. t f Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) op de Dam, Radecker in As de kat fleane koe, wie der gjin protter mear yn 'e loft. 3de week januari 1906 on- aan Bolswards Nieu wslilai STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Onderhandelingen over de waterwegen zullen spoedig beginnen. De ministers Luns en Spaak hebben, naar wordt ge meld, donderdag lange en vruchtbare gesprekken gevoerd op grond waarvan is te voorzien, dat op korte termijn tus sen beide regeringen onderhandelingen over de kwestie van de waterwegen zul len kunnen beginnen. Luxemburgse vorsten komen in Juni. Het officiële bezoek dat groot-hertogin van Luxemburg en prins Felix brengen aan koningin Juliana en prins Bern- hard zal plaatsvinden van 5 tot en met 8 Juni a.s. Exotische dieren op straat? Als de ge meente Bloemendaal niet wat water in de wijn doet, zullen over enkele weken tientallen uitheemse dieren geen dak meer boven het hoofd hebben. Het ge meentebestuur heeft namelijk de heer C. Speel, wiens dochter Lia op ’t land goed Lindenheuvel een complete dieren tuin bezit, gelast alle opstallen en af rasteringen binnen veertien dagen af te breken. oerheit likegoed en likefolle jaen as de oaren, mar fine hjir de doarren ticht. It freeslike wurd: „Onrendabele gebie- ten” pleatst harren ta twaddeklas yn- wenners mei alle konsekwinsjes, dy't dit foar hüshaldingen en bidriuwen mei- bringt. In swarte flek op de kaert fan Fryslén en in biskamjende situaesje yn 1956. As ik dit siz, bin ik my hiel wol biwust, dat dit de skyn opropt in oan- klacht to wêzen tsjin de provinsiale en gemeente-like autoriteiten, dy’t foar de I. W. G. L. en it P. E. B. forantwurde- lik binne, mar yn wézen is it in oan- klacht tsjin üs allegearre. Us meifielen en meilibjen mei de min- sken, dy’t har brea fortsjinje moatte fierder fan de sintra óf, is to lyts, wy litte harren mar mei har spul oanklau- we. Hja moatte harren seis mar rédde. Dizze hiele tryste saek is in demon- straesje fan it feit, dat it eigen bilang en foardiel to swier en it omtinken mei oaren to licht is. It is tige maklik om hjir de direksjes, de provinsje en de gemeenten de skuld fan to jaen, mar as men dat docht, moat men seis ré wêze, om dy skuld mei to nimmen. Dat soe maklik kinne as men alle lju. dy’t sünder kosten elektrisiteit en wet ter krrje kinne. meibitelje liet foar de oaren. Dat dogge wy by hiel hwat oare dingen ek. It moaiste foarbyld is jit altyd de post. Dy bringt de krante of it brief foar likefolle jild nei de stêdsman as nei de op romte wenjende boer of arbei der. Oft jo hündert brieven yn ’e wike stjüre of ien, dat let neat, hwant se kostje likefolle. Mar yn de nutsbidriuwen leit it oars, Der waecht de ekonomyske kant swier- der as de sosiale, der is de rentabili teit boun oan tariven, dy’t wol monopo- listysk lykje kinne, mar it net binne. It sterkst sprekt dat by de elektrisiteit, dy’t hal den en kearen hat om har grea- te klanten to hélden. In great-forbrü- ker kin seis stream opwekke as er wol Het gaat goed met de 1955 is evenals 1953 en 1954 een belang rijk jaar geweest voor de I. W. G. L. Bijna 6000 percelen werden op het wa terleidingnet aangesloten, terwijl ruim 220 km hoofdleidingnet werd gelegd. Zowel wat de vooruitgang van het aan tal aangesloten percelen als wat de uitbreiding van het net betreft, vestig de de I. W. G. L. nieuwe records. Het in een jaar tijds leggen van meer dan werd aangebracht tegen de pyloon van het Nationaal Monument is de beeldhouwer John Amsterdam overleden. Wielrijder door truck overreden. Toen de 14-jarige jongen J. Pinkster met een vriendje in de Haaksbergerstraat te Enschedé fietste, raakten plotselin de beide sturen elkaar. Pinkster viel naar links en werd onmiddellijk daarop door een passerende truck overreden. Het slachtoffer is ter plaatse overleden. Handel. W/AT de handel in ons gewest betreft, heeft de algemeen gunstige ont wikkeling ook deze sektor van het be drijfsleven niet onberoerd gelaten. Ondanks het feit, dat de importlanden steeds zwaardere eisen aan de in te voeren dieren stellen, vertoonde de. vee- exporthandel een levendig beeld en was het aantal uitgevoerde stuks vee be langrijk hoger dan in 1954. De export van industriële produkten uit Friesland was weer bevredigend, al vie len er branchegewjjze wel enige ver schillen te constateren, welke echter volledig gecompenseerd werden door ’n grotere binnenlandse vraag tegen lo nende prijzen. Al moge de ontwikkeling in het afge lopen jaar, ook in Friesland, dank zij de hoogconjunctuur, weer gunstig zijn geweest, toch vervult mij iets met grote zorg voor wat ons bedrijfsleven in het algemeen betreft. Landelijk gezien, lig gen onze bedrijven excentrisch en dus ongunstig. Onze provincie heeft een lan ge kustlijn, waarin alleen Harlingen een punt van belang vormt voor de han- delsbeweging naar buiten. Het achterland, als ik dit zo mag noe men, is meer in zuidelijke dan in oos telijke richting te zoeken en daar stuit men op de lange afstanden naar het centrum en de grote havens. Deze af standen moeten worden overbrugd door het verkeer en het is naar mijn mening van uitermate groot belang voor het bedrijfsleven in ons gewest, dat de ver keerswegen naar en in de provincie aan de eisen des tijds voldoen. Industrie. rjE gunstige ontwikkeling in de in- dustrie, waarvan in voorgaande ja- ren eveneens gewag werd gemaakt, zet te zich in het afgelopen jaar in ver sterkte mate voort. De bedrijven waren volop van orders voorzien, terwijl ook van industriële zijde in onze provincie aan de export in belangrijke mate is bijgedragen. Moest ik de vorige maal ten aanzien van de zuivelindustrie, met name voor de condens, een afwijking van de al gemene gang van zaken constateren, ditmaal kan gezegd worden, dat de re sultaten in de condensindustrie even-, eens bevredigend waren. De afzet van kaas naar het buitenland vertoonde een aanzienlijke daling, doch de gemiddelde exportprijs bewoog zich op een hoger niveau dan ’t vorige jaar. Voor de boter, waarvan de produktie aanmerkelijk geringer was dan in 1954 Landbouw. V700R wat Friesland betreft, kan ten aanzien van de landbouw worden vermeld, dat door de gunstige weers omstandigheden de oogst der tuinbouw- gewassen kwantitatief en kwalitatief beter was dan in 1954, maar de prijzen lagen op een aanmerkelijk lager niveau dan in het vorig jaar. De financiële uit komsten van de fruitteelt kunnen daar entegen zeer bevredigend worden ge noemd. Hoewel de melkproduktie in de eerste maanden van het jaar belangrijk lager was dan de aanvoer in de overeenkom stige periode van he vorig jaar, hadden het vrij natte voorjaar en de prachtige droge zomer tot gevolg, dat de totale aanvoer op bijna dezelfde hoogte stond als die in 1954. De vee-export vertoond ten opzichte van 1954 een aanzienlijke stijging. De exportmogelijkheid zou nog groter ge weest zjjn wanneer de betalingsmidde len in verschillende importlanden min der moeilijkheden hadden opgeleverd. De belangstelling in de betrokken krin gen voor een vergroting van de var- kensmesterjj nam hier in Friesland niet merkbaar toe, terwijl ook de kippen- stapel in ons gewest geen belangrijke uitbreiding onderging. Het is te betreu ren, dat men door de eenzijdige veebe zetting in ons gewest geen groter pro fijt heeft kunnen trekken van de zeer goede prijzen, welke bij de export van eieren zijn gemaakt. Arbeidsmarkt. |*\MTRENT de mate van uitbreiding van bestaande ondernemingen kon geen duidelijk inzicht worden verkre gen, maar aangenomen kan worden, dat het algemeen heersende tekort aan ge schoolde arbeidskrachten de onMvikke- ling ongunstig heeft beïnvloed. De klachten uit industriële kringen, welke ik in de vorige Nieuwjaarsrede signaleerde, met betrekking tot het wegzuigen van arbeidskrachten door grote bedrijven in het westen van het land, hielden ook in ’t zojuist verstre ken jaar aan. Ik herhaal, dat het hier niet gaat om het aantrekken van ge schoolde arbeiders uit de overschotge- bieden in onze provincie. Maar tegen ’t weglokken van in de bedrijven werk zame geschoolde werklieden door grote bedrijven elders, hoofdzakelijk in het westen des lands, moeten ernstige be denkingen worden gemaakt. Als een der oplossingen om aan deze ongewenste migratie paal en perk te stellen, noem- Middenstand. Het in 1949 vanwege het Economisch Instituut voor de Middenstand begonnen en in 1954 aangevuld onderzoek naar de positie van het middenstandsbedrijf in de gemeenten Baarderadeel, Hen- naarderadeel en Rauwerderhem is in het afgelopen jaar op uitgebreide schaal herhaald. De resultaten hiervan zijn nog niet voor publicatie vatbaar, maar de voorlopige indruk kan gunstig geacht worden, wel ke indruk met zekere restricties wel representatief geacht kan worden voor het gehele Friese platteland. Teneinde een nauwer contact te berei ken tussen de gebruikers en de leve ranciers van elektrische en andere energie zou de instelling van een ener- giegebruikersraad door de overheidsbe drijven nuttig kunnen zjh. Op ander gebied ziet men voorbeelden van een dergelijke raad, welke bevredigend wer ken en in misschien verbeterde vorm hier zouden kunnen worden nagevolgd. De kwestie van de bouw van midden- standsbedrijfspanden in de nieuwe wij ken bij stadsuitbreiding en de daaruit voortvloeiende vestiging van midden standers in deze wijken verkreeg een bredere basis door de benoeming van de Commissie Middenstandsbedrijfspanden. Doelman dodelijk gewond. Een. acht tienjarige doelman van het Limburg in Duitsland, Immig is Zondag, kort nadat hij in een ziekenhuis was opgenomen, aan de gevolgen van een verwonding overleden. Bij een wedstrijd van zijn ploeg werd hij bij het wegwerken van een bal door een trap van een tegen stander aan het strottenhoofd gewond Voordat de doktoren in het ziekenhuis de luchtpijp hadden geopend, was Im mig reeds overleden. de ik het door de Friese industrie geza- meljjk doen bouwen van woningen ten behoeve van haar werknemers. De Ka mer heeft in het afgelopen jaar aan dit vraagstuk de nodige aandacht besteed en het initiatief genomen tot het in het leven roepen van een stichting, welke de bouw van een groot aantal woningen overeenkomstig de halve Rijkspremie- regeling verzorgt. Het aardgas zette zijn opmars in dit gewest regelmatig voort en over de ge hele provincie verspreid, ligt thans een uitgebreid net van aardgasleidingen, waardoor vele industriebedrjjven in staat worden gesteld van het aan het gebruik van deze energiebron verbon den tariefvoordeel te profiteren. De vrouw van een viskoopman te Zwolle, bijna 4 jaar getrouwd, is voor de 3de maal in successie bevallen van een tweeling. Tot directeur der Rjjks Zuivelschool te Bolsward is benoemd bij besluit van 19 januari de heer W. Keestra te Leeu warden. DE GOEDE KANT UT Men kin der oer stride, hwat foar de minsken en bidriuwen wichtiger is: wetter of elektrisiteit, fêst stiet, dat it beide dingen binne, dy’t yn it moderne libben net mear mist wurde kinne. En dat it feit fan de situaesje yn Fryslan, mei greate gebieten sünder dizze lib- bensbitingsten, abnormael neamd wur de moat. Folie sterker as oant nou ta soene alle minsken hjirre harren for- sette moatte tsjin it feit, dat in diel fan de biwenners in praktyske diskri- minaesje ündergean, omt hja as klant net oannomd wurde. De winkels foar elektrisiteit en wetter steane foar in- kelde tüzenen Fryske minsken net iepen. Har provinsiael bistjür en de gemeenten dogge al tsientallen jierren yn wetter en elektrisiteit mar al har soaigen en by tiden ek har jild komme oan d;’?r minsken net ta. Hja meije sjen, mar óf- bliuwe, hja meije har bydragen oan de en by in bipaelde hichte fan de tariven kon een behoorlijke afzet worden ver kregen tegen bevredigende prijzen. In de zuivelsektor voltrok zich in het laatst van het jaar een wijziging bjj een van de grote zuivelverwerkende in dustrieën, welke sterk de aandacht trok en waarmede een hoeveelheid melk van 70 a 80 miljoen kg melk was ge moeid. Aan het industriële apparaat in ons ge west werd in 1955 een tiental bedrij ven, zij het deels van bescheiden om vang toegevoegd, terwijl tot het vesti gen van nog enkele bedrijven werd be sloten. dat hja'yn dy situaesj,e sitte. En wy litte har mar sitte. Mei folie aksje is it nou sa fier, dat it bidriuw en de ge meente de helt fan de kosten bydrage, mear kinne hja net dwaen. Dan bliuwt der jit lyts 25000 goune oer. Net foar de gemeente, mar foar fiif, seis minsken üt dy gemeente. Dit is skriklik maet- skiplik ünrjucht, hwant wetter en Ijocht mei men dochs rekkenje ta de needsaeklike dingen foar üs tiid. It is yn koarten wer tiid om de programs fan de politike partjjen op to meitsjen en wy libje yn in tiid fan wolfeart, wurdt der sein. Nou, dan soe it dochs wol tiid wurde, dat men foar dit doel einlings ris jild biskikber stelde. Ik wit wol, dat de wetterlieding de earste rykssubsydzje forline jier krige hat, mar it forslach fan de I. W. G. L. kla- get oer de methoade en de krappe han. Dit bidriuw set oars tige de tosken opinoar om de efterstén yn to heljen. Us trof de waerme toan fan it for slach, hwerüt in great bigryp fan de „misdeelde gebieden” spriek. En de dieden fan de I. W. G. L. binne dêmeffens. Yn goed tsien jier waerden de 40.000 oanslutings forhege ta mear as 70.000, it pompstasjon forgreate en nije forbetterings oer de hiele liny trochfierd. De wettertariven binne leech hélden, mar in bytsje heger as foar de oarloch, mar der is hiel hwat bard. En üt alles kin men sjen en hearre, dat it harren seis tige yn ’e wei sit, dat der jit safolle „misdeelden” binne. Ik ha goede hoop, dat it mei it wetter de langste tiid duorre hat, hwant it skilt in bult hoe’t de lieding fan it bi driuw it seis sjocht. Mar alle minsken moatte, tinkt my, der harres oan dwaen om sa gau müglik de deistige arge- waesje fan de „Onrendabele gebieten” de wréld üt to helpen. De lju, dy’t dat dogge, toane yn dieden har maetskip- like progressiviteit en helpe in stik so- siael ünrjucht, dat al fierst to lang it plattelén en de boerestén teistert, oan Tj. de J. gedeeltelijk te honoreren door verlen ging van de vakantie. De verplichte va kantieweek zal reeds dit jaar worden uitgebreid met de daaraan voorafgaan de zaterdag en de daarop volgende maandag, met overeenkomstige vakan tietoeslag. De rest zal worden besteed ten behoeve van een weduwenpen sioen. Prof. Oud overal VVD-lytsttrekker. Prof, mr. P. J. Oud zal bij de komende Ka- merverkiezngen in het gehele land op treden als lijstaanvoerder. Dit heeft de buitengewone algemene vergadering van deze partij zaterdag te Amsterdam besloten. Op de plaatsen 2 tot en met 9 zullen de zittende Kamerleden van de VVD in wisselende volgorde op de lijst staan. Paard springt op auto. Een Heerlens trekpaard is zondagochtend onrustig geworden door het winderig weer, over de 1.20 m hoge afrastering van zijn weiland gesprongen en aan de andere kant op de motorkap van een passeren de auto terechtgekomen. De automobi list schrok hevig, maar kwam er ver der goed af. Zijn wagen daarentegen was met één klap rijp voor de sloper. De brand. Terwijl politie en brand weer druk werk hadden aan een felle brand in de groenteveiling van Den Helder, hebben inbrekers in het kan toor van Van Gend en Loos de brand kast opengesneden en ongeveer tiendui zend gulden gestolen. Dit is de vierde inbraak binnen korte tijd in Den Hel der, waarbij een brandkast het ontgel den moest. De brandschade bedraagt ’n ton. Zowel op internationaal politiek als economisch terrein toont het afgelopen jaar een op de meeste punten zeer bevredigend beeld, aldus werd geconstateerd in de rede, uitgesproken door de Voor zitter van'de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland te Leeuwarden in de vergadering dier Kamer, d.d. 13 januari 1956, aan welke belangwekkende rede wij hieronder het een en ander ontlenen. Het voortduren van de hoogconjunctuur had tengevolge, dat deze in het afgelopen jaar een dergelijk niveau bereikte, dat verschil lende landen maatregelen meenden te moeten nemen, teneinde overspanning te voorkomen. Aan de integratie tussen de landen van West-Europa werd, danks optredende politieke moeilijkheden (gedacht zij hierbij de verwerping van het Saarland-statuut) geregeld en rustig door werkt. Ook ons land heeft in 1955 in het algemeen gedeeld in de hoog conjunctuur. Moge dit op zich zelf verheugend zijn, daarentegen ondervond het bedrijfsleven toch vaak bezwaren, doordat op ver schillende gebieden spanningen optraden. In de eerste plaats is hier het nijpend tekort aan arbeidskrachten, vooral aan geschool den, vooi’ de industrie te donstateren. Langer vakantie in bouwbedrijf. De in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf sa menwerkende werkgeversorganisaties zijn met de werknemersorganisaties overeengekomen ook de door de rege ring toegestane verruiming van de se cundaire arbeidsvoorwaarden met drie procent van het jaarloon te verlenen. Uit de besprekingen is gebleken, dat het in de bedoeling ligt de verruiming docht er it ek. Tsjin dy souder botst it P. E. B. oan as hy via de tariven it jild bymekoar bringe wol om de On rendabele lju helpe to kinnen. It P. E. B. sit mei de konkurrinsje fan oare P. E. B.’s, hwant Fryslan moat, om har minsken to halden, ek meikomme kin ne, sawol yn de libbenskosten as yn de yndustrialisaesjebitingsten. Alles hwat it materiële libben yn dizze pro vinsje djürder makket, giet tsjin it bi lang fan Fryslén yn. Har libbensstriid is dochs al net maklik, dat biwiist elts nij jierforslach. De iennige oplossing leit yn de sfear fan de nasjonale soli dariteit. De miljoenen Nederlanners moatte ynsjen, dat in bydrage üt de algemiene kas foar de „misdeelden” net langer mist wurde kin. Dit oerlitte oan de swakste provinsjes, dy’t al yn sa folle ding efterbliuwende gebieten bin ne, is brutael egoïsme. Fryslan hat jit in gebiet sa great as de provinsje Utert dat sünder wetter sit, mei elektrisiteit kin men dat net op deselde wize üt- drukke, mar inkele tüzenen hüshéldin- gen sitte ek sünder Ijocht. Witte jo, lêzer, hwat dat bitsjut? Hjir in lyts eintsje wei, tichte by Wytmar- sum, op it Fliet, wenje fjouwer boeren en twa kwekers in eintsje fan it doarp, de fierste in kertier rinnen. Hja wolle graech elektrysk Ijocht ha. Dat bringt mei in hiele nije lieding troch de pleats en it hüs, nije lampen rounom en boppe- dat: skrik net, in bidrach fan f53.671. om de lieding oan har hüs ta to brin- gen. Mear as in heale ton meije hja to- foaren bitelje. Dit foarrjucht üntliene hja oan it feit, dat hja dêrre har brea fortsjinje moatte en net oars kinne. Men moat soks mei- meitsje om to forstean, hoe’t it dizze minsken yn it liif omwynt as hja joun op joun de heldere forljochting sjogge léns de wegen, de forljochte stêdden en doarpen en dan seis mei in petroalje- Ijocht of ekstra-djür Buta-gas ompiele moatte. I Dat duorret nou al hast tj .iiih jier, J in sêfte dea. Boerderybranden, november 1955. In de maand november 1955 zijn 11 boer- derijbranden voorgekomen, waarbij da boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze bran den kwamen voor in Groningen, één in Friesland, twee in Gelderland, één in N.-Holland en vier in Limburg. De directe schade door deze branden aan gezicht wordt geraamd op f349.500. Tegenover Gaast een schip op strand. De opvarenden D. de Jong van Harlin gen met huishoudster en 4 kinderen na een moeizame tocht van enkele Makku- mers, die 2 uren duurde, van boord ge haald en in Makkum liefderijk opgeno men. Eén van de kinderen is door ge leden koude gestorven. De bevolking van Bolsward op 1 janu ari 1906 3350 mannen en 3556 vrouwen, totaal 6906 personen, dit is 48 meer dan het vorige jaar. De S. D. A. P. die te Bolsward thans 8 maanden bestaat, hield de eerste „jaarvergadering”. Er zijn thans 38 le den. Totaal zjjn 1200 nummers van Het Volk verkocht. I Verkeer. WJAT het verkeerswezen betreft, bleef de Kamer by voortduring hameren op de noodzaak tot verbetering van de verschillende belangrijke wegen in Friesland. Met betrekking tot de scheepvaart in ons gewest kan worden vermeld, dat ’t vervoer op de nieuwe kanalen wederom aanmerkelijk toenam. Er zijn de laatste tijd stemmen opge gaan om, nu hier en daar coasters ge bouwd worden, te komen tot een Friese coasterrederij. Het streven der Nederlandse Spoorwe gen naar voortdurende modernisering van het materieel kwam tot uiting in het verschijnen van meer getrokken treinen in het noorden, welke uitmun ten door groter comfort, beter interieur en rustigr loop. 220 km hoofdleiding door een bedrijf is zelfs een unieke prestatie. Daarbij komt nog dat ongeveer 120 km dienstleiding- buizen zijn gelegd. Fraude in Den Haag? Bjj de Haagse politie is deze dagen door een modema gazijn in Den Haag aangifte gedaan van een kastekort van f 42000.On middellijk is, na het constateren van dit tekort een accountantsonderzoek begonnen, om na te gaan in hoeverre hier frauduleuze handelingen gepleegd zijn. Aanleg vliegveld f 10 miljoen. Met de aanleg van het vliegveld Zestienhoven bij Rotterdam, alsmede een toegangs weg erheen, zal een bedrag van f 10.165.000 gemoeid zijn. Aldus delen burgemeester en wethouders van Rot terdam de raad mede. Certificaat voor vijfmaal volbrengen Elfstedentocht. De vereniging „De Frie se Elf Steden” zal certificaten beschik baar stellen voor elfstedenrijders, die de tocht vijf keer volbrengen of al vol bracht hebben, De kunstschilder Dick Osinga te Leeuwarden heeft een ont werp voor het certificaat gemaakt. Bin nenkort zullen de eerste certificaten van de pers komen. De onderscheiding zal alleen op aanvraag worden uitge reikt. Op Vlieland spoelde grote haai aan. Op het strand van Vlieland, ter hoog te van het kampeerterrein, is zaterdag een haaiachtige vis van zes meter leng te gevonden. Het dier was zwaar ge wond en waarschijnlijk gedood door de schroef van een schip. Sommige Vlie- landers denken met een „ruwe haai” te doen te hebben, maar daarvoor zo zeggen anderen is dit monster veel te groot. Tien jaar N. R. U. Op vrijdag 20 janu ari zal het 10 jaar geleden zijn, dat de Nederlandse omroepverenigingen hun uitzendingen na de bevrijding zelfstan dig hervatten. Een stuk radiopolitiek was toen gestreden. In verband daarmee zal de voorzitter van de Ned. Radio Unie, prof. dr. J. B. Kors (voorzitter van de KRO) die dag een korte rede uitspreken, die door de NCRV (20 uur, over Hilv. H) en VARA (18.15 over Hilv. IJ zal worden uitgezonden. Tragisch. Vrijdag, de dag dat een van zijn indrukwekkendste scheppingen, het centrale beeld „De Vrede”, behoedzaam Helmonder doodt zijn kostganger. In Helmond heeft vrijdagnacht de 53-jari- ge textielarbeider S. zijn 47-jarige kost ganger met een broodmes doodgestoken. De kostganger, Van de L„ was beschon ken zjjn huis aan de Mierloseweg bin nengekomen en had tijdens een ruzie zijn kostbaas met een bierflesje aan t hoofd verwond. S. heeft na arrestatie zijn daad bekend. Friendship voor Koninklijk Huis. De di. rectie van Fokker maakte bekend, dat de Raad van Ministers heeft besloten de aankoop van 'n Fokker F 27 Friend ship op de begroting te plaatsen. Deze Friendship zal de regeringsdakota ver vangen, waarvan de koninklijke familie regelmatig gebruik maakt. Bemanning van „Gefle” aan wal gezet. De bemanning van het in Zweden aan de grond gelopen Nederlandse schip Gefle is met de reddingboot te Gaevle aan land gezet, nadat alle pogingen om het schip vlot te krijgen, hadden ge faald. Van de lading is ongeveer veertig ton overboord gezet en zolang het weet niet slechter wordt, is er nog kans, dat het schip vlot komt. Schip in beslag genomen. De douane van Cardiff (Zuid-Wales) heeft voor Kerstmis beslag gelegd op een hoeveel heid rupsbanden voor tanks, die met het Nederlandse schip Maartje (348 ton) naar België verscheept zouden jvorden. De rupsbanden waren door een Londens bevrachtingskantoor namens ’n „onbekende zakenman” verzonden. Zij kwamen uit Herefordshire en werden in beslag genomen, in afwachting van het onderzoek. De Maartje is naar Port Tal bot gevaren en heeft daar kolen gela den voor Nederland. 1 -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1