DULLES DOET STOF OPWAAIEN IN DE POLITIEKE WERELD MINISTER VAN DER KIEFT VERDEDIGT VOOR DE LAATSTE MAAL ZIJN BEGROTING KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen roar Buitenlands Overzicht Verhijsterende indruk in Engeland Rusland streeft er naar de grootste industriële mogendheid te worden Beer op bezoek Zilveren filmpjes 3de week januari 1931 EEN, afdoend verweer tegen de Russische plannen kan echter nooit gevonden worden zonder veel grotere economiscme samen werking der Westelijke landen onderling dan thans het geval is. Ten deze Is men op militair ge bied veel verder dan op econo misch terrein. Fris geluid bij (conservatieve?) Eerste Kamer 52e JAARGANG No. 6 VRIJDAG 20 JANUARI 1956 Baeksters ite fan alle wallen. KAMEROVERZICHT Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 431 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) langdurig over de kwestie gesproken, zonder dat er tot nu toe een oplossing is gevonden. Met deze mededelingen raken we lang zamerhand op de goede weg. De jaar lijkse begroting is in ons land niet meer dan ’n staatsrechtelijke grootheid, zon der wezenlijke waarde. Sinds de bevrij- ding werken we met grote begrotings tekorten en een niet geschoold lezer kan naar India om eens te overleggen wat er ten deze gedaan kan worden. Woensdagmorgen drie uur werd de fa milie Taken aan de Zwolseweg te Apel doorn gewekt door gerammel aan de achterdeur. De heer des huizes ging op onderzoek uit en toen hij de bewuste deur opende, stond er een Himalaja-beer voor zijn neus. Ijlings sloot hij de deur en alarmeerde de politie. Er werd jacht op het dier gemaakt en tenslotte slaagde men er in, met behulp van enig voer, de beer in een hok te krijgen. Het dier was ont snapt uit een klein dierenpark, dat in de nabijheid is gelegen. koopman voor Veemarkt Leeuwarden: melke en kalve koeien f 200 tot f 390, vette koeien f 200 tot f370, stieren f80 tot f420, weide- schapen f 24 tot f 33, biggen f 7 tot f 15, pinken f 70 tot f 140. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Stier beschikbaar. Springgeld f2.J. Deinum, Witmarsum. Te koop: een vole geit bij R. van der Schaaf te Bolsward. Jarenlang is er buiten het Parlement een strijd gevoerd over de wijze waarop de jaarlijkse begroting in ons land wordt ingediend en behandeld. Die strijd werd gevoerd over de hoofden van de parlementariërs heen, die maar vasthielden aan de letter van de Comptabiliteitswet, waardoor ieder jaar opnieuw de begrotingen in een race moeten worden afgehandeld, want Kerstmis was al weer in zicht. Ieder jaar opnieuw klaagden vele parlementariërs over het gehaaste tempo, maar nimmer kwam men in de Tweede Kamer althans na de bevrijding op de gedachte om eens naar een andere oplossing voor dit vraagstuk te zoeken en niet te zweren bjj de letter van de comptabiliteitswet. Iedere gedachte in die richting werd afgewezen en voorzitter Kortenhorst hield lange redevoeringen, waarin hij aantoonde, dat het werkelijk niet anders kan gebeuren dan nu het geval is. Eerste kerkgebouw voor Lelystad. Te Lelystad is het eerste kerkgebouw voor Oostelijk Flevoland geopend. Ds. M. D. Gijsman, secretaris van de commissie Oostelijk Flevoland van de Ned. herv. gemeente wees er bij de opening op, dat als unicum in Nederland hier de breedst denkbare oecumenie onder één dak is. Het kerkje zal n.I. dienst doen zowel voor de prot-chr. groeperingen, als voor de r.-k. eredienst. Deze oecu menische samenwerking is ook bij de inrichting tot uitdrukking gekomen. Immers, de Ned. Herv. Kerk schonk de kachels en meubelen, de Geref. Kerk zorgde voor een orgel en muziekboeken en de Chr. Geref. gemeente verzorgde een deel van de stoffering. Bewoners van Lelystad schonken de vloerbedek king, servieswerk en de verlichting. Metaaldieven te Rotterdam gearres teerd. De Rotterdamse politie heeft de zer dagen een goede vangst gedaan met het aanhouden van 4 inbrekers, waar van thans is gebleken, dat zij talrijke diefstallen op hun naam hebben staan. Zij hebben in de afgelopen vijf weken kans gezien, bij verschillende metaalfir- ma’s voor een waarde van f 10.000 aan metalen te stelen. Gebrek aan waren- kennis is er de oorzaak van dat een heler er het meeste profijt van heeft gaf hen het gestolene, waarmee de dieven echter allang blij waren. Zij hebben in het totaal 13 in braken gepleegd. Hoofdprijs rebuswedstrijd kinderpostze» Stofzuiger 10 ct. per uur. Reclame- tarief. H. J. v. d. Oever. Men wil met gebruikmaking van Ame rikaanse methoden in het industriepro- ces, de Russen een soort Amerikaanse welvaart ten deel doen vallen. Daar naast wil Moskou door een ontzaglijke industriële inspanning, die gepaard moet gaan met een snelle aflevering van technici door de Russische onder wijsinstellingen, de bronnen openen om tot economische samenwerking met de z.g. onder-ontwikkelde gebieden te ko men met het doel daar politieke invloed te verkrijgen. Dit verschijnsel openbaar de zich, zoals bekend, het eerst in de Russische politiek in Azië, daarna in Afrika, waar o.a. Liberia en Libye aan biedingen werden gedaan en het jongste Russische aanbod is gericht tot de Z.- Amerikaanse landen. Een schok voor Washington, dat dit ge bied als een domein voor Amerikaanse initiatieven beschouwt en een uitdaging aan de Amerikanen en het gehele Wes ten. De Sovjet Unie schijnt de wereld te willen tonen, dat zij niet alleen haar eigen volk maar ook de landen, die haar hulp accepteren welvaart kan verzeke ren, ’n blijvende welvaart, niet geschokt door crises, die naar haar mening het door haar verguisde „kapitalisme” ken merken. Of de Russen in staat zullen zijn hun plannen te verwezenlijken is natuurlijk een vraag, papier is geduldig, maar op de uitvoering der plannen komt het ctêlTT Toch houden deze plannen een zeer ern stige waarschuwing aan het Westen in, waarvoor trouwens de Amerikaanse re gering niet blind bleef. Zij heeft in een verklaring het Amerikaanse volk in zijn geheel opgeroepen tot besef van wat de concurrentiestrijd welke Rusland thans heeft ingezet wel betekent en door offers de bondgenoten en nieuwe en onafhankelijke volken te doordringen van het besef dat zij hun verlangens 't beste kunnen bevredigen in de gemeen schap van vrije landen. Ook dat zijn natuurlijk maar woorden en zij dienen gevolgd te worden door daden. Minister Dulles gaat binnenkort Waren er bij Philips, Eindhoven, reeds 2500 arbeiders ontslagen, tussen de Kerst en Nieuwjaar werden opnieuw 2000 man ontslagen en thans is er een nieuwe massa-ontslag op komst. komt o.a. omdat aan de economi- latingen voldoende bekend, dat noch in de Indo-Chinese kwestie, noch in die omtrent Quemoy en Matsoe Engeland bereid was het Amerikaanse standpunt, dat als Peking openlijk tot agressie overging, China moest worden aange vallen met atomaire wapenen, te aan vaarden. Het is een raadsel waarom Dulles, terwijl hfl binnenkort met Eden zal moeten spreken oa. over de houding van het Westen tegenover rood en na tionalistisch China, thans deze oude kwesties ophaalde. Men schreef de Engelse premier o.a. het plan toe te Washington te pleiten voor de Amerikaanse erkenning van rood China, maar hij kan daar na Dul les’ uitlatingen maar beter niet mee beginnen, temeer niet nu op de nieuwe Amerikaanse begroting ook weer een belangrijk bedrag voor steun aan Tsjang Kai Sjek is uitgetrokken en Washington zo gaande weg de enige hardnekkige wedder op het Chinese na. tionalistische paard blijft. Edens, wiens positie in Engeland ge schokt is, doordat men hem besluiteloos heid verwijt, en die daardoor toch al genoopt wordt stijf aan het Engelse standpunt vast te houden, wordt het door Dulles nu nog eens extra moei lijk gemaakt tot een soepel overleg met de Amerikaanse regering te - komen en tot die eenheid van streven, welke zo bitter nodig is in deze tijd van nieuw Russisch initiatief. vaar bestrijden. Nederland kan dit niet alleen doen. Ons land is daarvoor te zeer afhankelijk. Onze regering be schikt niet over tovermiddelen, zij kan slechts de traditionele middelen gebrui ken, zoals: uitvoering van openbare werken in crisistijd, belastingverlaging, verkorting van de arbeidsduur en het geven van een arbeidstoeslag. Minister V. d. Kieft heeft hiermede wel zijn laatste grote parlementaire rede voering gehouden. Een nieuwe minis terpost ambieert hij zeker niet meer. Voor velen zal het meegevallen zijn, dat hij kans heeft gezien de vierjarige par lementaire periode uit te dienen. Deze bewindsman stond voor de bijna onmo gelijke taak minister "Lieftinck te ver vangen. Hij heeft het geprobeerd in de voetstappen van zjjn grote voorganger te treden. Hij heeft het bewind gevoerd op zijn eigen manier. Niet groots, maar toch tot veler tevredenheid. Daarbij mag men niet vergeten, dat minister V. d. Kieft de wind heeft mee gehad. Als men tweemaal in vier jaar ttfds de belastingen met een half miljard gul den kan verlagen, dan kan er ook niet veel meer gebeuren, want wie zou daar bezwaar tegen hebben? getrokken. Deze slechts f 1000.— In het lokaal te Ferwoude hangt boven de regenwaterbak het volgende op schrift: 1 cent per emmer. P.S. Wie echter in armoe leeft, En blijkbaar geen centen heeft, Wordt van betaling vrij gesteld, En kan scheppen zonder geld. Hwat haf QabeSk JVIEMAND kan zeggen of rood China zich inderdaad door de Amerikaan se dreigementen heeft laten weerhouden zijn wil door te zetten. Overigens twij felen zelfs tal van Amerikaanse com mentatoren er aan of de Amerikaanse regering in de besproken gevallen zo stoer is geweest als Dulles het nu doet voorkomen, behalve dan in het geval van Formosa, Quemoy en Matsoe; het congres heeft destijds openlijk Eisenho wer gemachtigd oorlog te voeren als rood China Formosa of de Visserseilan- den aanviel en wat Quemoy en Matsoe betreft hem de vrijheid gelaten te doen wat hij nodig achtte. Wat Dulles heeft bewogen deze geschiedenis op te rake len is een onderwerp van speculatie in politieke kringen. Men heeft er een waarschuwing aan rood China alle drie gevallen betreffen kwesties waarin de hoofdrol aan de zijde der tegenpartij door Peking en niet door Moskou werd gespeeld in gezocht om af te zien van verdere agressie tegen gebied thans nog in handen van nationalistisch China (Tsjang Kai Sjek), want er wordt be weerd, dat de roden zich weer gereed maken voor een poging om Quemoy en Matsoe te bezetten. Men heeft er ook een poging van Dulles in gezien de de mocraten, die in hun verkiezingscam pagne beweren, dat tijdens de periode van Dulles’ regime aan buitenlandse za ken het aanzien van Amerika zeer ge leden heeft en in het algemeen de po sitie van het Westen er niet op vooruit is gegaan, op hun nummer te zetten. Als dit laatste inderdaad de bedoeling is, betwijfelen we of dat veel succes zal hebben, want in Amerika zijn even als elders in het Westen, tallozen en onder hen vele vooraanstaande figuren der democratische partij, die niet be reid zijn een grote oorlog te riskeren voor betrekkelijk locale kwesties als die betreffende Indo China en Quemoy en Matsoe. verbijsterend is de indruk van Dulles’ uitlatingen in Engeland geweest. Want betrekkelijk kort voor Edens bezoek aan Washing ton heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken plot seling weer eens enige geschillen van mening omtrent de buiten landse politiek tussen Londen en Washington in ’t tmiddelpunt der belangstelling geplaatst. Het was immers ook vóór Dulles' uit- eigenlijk niet tot een andere conclusie komen dan dat het er met ons land wel verschrikkelijk slecht voor moet staan. En toch leest hij weer telkens verhalen over een overspannen hoogconjunctuur en over het feit, dat ook de arbeiders in de welvaart moeten delen. Hoe zit dat? Deze schijnbare onlogica is alleen maar te verklaren uit de we tenschap, dat het veel belangrjjker voor ons is te weten hoe onze betalingsbalans er uit ziet. Beschikt ons land over veel deviezen? Hoe staat de invoer tegen over onze uitvoer? Deze vragen zijn veel belangrijker dan een begrotings overschot of een begrotingstekort. Zij bepalen onze directe welvaart. Een be- grotingspolitiek moet men voeren over een langere termijn. Natuurlijk is het van belang te weten hoe het staat met de staatsuitgaven. Dat moet ook jaar lijks bekend zijn, maar in de moderne economische theorie moet men juist met begrotingsoverschotten of tekorten werken. Minister V. d. Kieft heeft dan ook me degedeeld, dat er op zijn departement een begrotingsplan voor verscheidene jaren aanwezig is. Hij weigerde echter dit plan aan de Kamer over te leggen, omdat hij vreesde, dat daaruit alleen maar moeilijkheden zouden ontstaan. De Kamerleden zouden dan een jaarlijk se begroting gaan vergelijken met het schema over een aantal jaren en dan zouden zij ongetwijfeld inconsequenties ontdekken. Minister V. d. Kieft wilde dit risico niet lopen. Onze minister van Financiën is een man vol humor, die het leven van de zonnige kant bekijkt. Dat is het verschil met de liberale fractievoorzitter, de heer Molenaar, die weliswaar niet onvrien delijk, maar toch wel zwaar op de hand is. Het zijn twee tegenstrijdige natu ren. Prof. Molenaar noemde minister V. d. Kieft in dit debat een geboren optimist. De ministeriële repliek was: geboren pessimisten behoren niet in de Kamer thuis. De heer Molenaar vroeg zich af of de bewindsman wel in voldoende mate tracht het inflatiespook te bestrijden. „Nee,” zo antwoordde minister V. d. Kieft, „ik ga geen spoken te lijf. Dat is juist het verschil met de heer Mole naar. Hij ziet alles zo spookachtig.” Natuurlijk houdt het ministerie van Fi nanciën rekening met conjunctuurom- slag. Voor dat gevaar mag niemand de ogen sluiten. Slechts door internatio nale samenwerking kunnen we dit ge- Ds. J. op 't Holt, te Bolsward hoopt met 1 mei a.s. emeritaat aan te vra gen. Het ligt in de bedoeling, dat Ds. op ’t Holt zich te Staphorst zal gaan vestigen. Bolsward werd kampioen in het Fries damspel. Er was werkelijk geen beweging in te krijgen, totdat de Eerste Kamer verle den week aan de algemene financiële beschouwingen begon. Die Eerste Ka mer zien velen als een vergadering van oude heren, al ligt de gemiddelde leef tijd maar tien jaar hoger dan die in de Tweede Kamer. En bovendien is onze Senaat, zo denken velen, akelig con servatief en zou hij niets anders doen dan de klok terug draaien. Men kan erkennen, dat de Eerste Kamerleden in het algemeen behoedzame mensen zijn. Zij doen het rustiger aan, maar plotse ling geven zij blijk van een frisheid, die men niet had verwacht. Dam komen de Eerste Kamerleden met ideeën, die men in de eerste plaats bij de Tweede Ka mer zou zoeken. Zo was het verleden week eveneens het geval. Bijna alle fracties klaagden over de wijze, waarop de begrotingen tegen woordig moeten worden behandeld en dat het voor een Kamerlid bijna geen doen meei' is om die begroting nog te kunnen beoordelen of die cijfers ook juist zijn. Zo vond de buitenparlementaire oppo sitie eindelijk weerklank in de Eerste Kamer. Minister V. d. Kieft werd nu gedwongen om in te gaan op de critiek. Hij zeide langzamerhand murw te wor den van het groot aantal suggesties, dat is gedaan, maar toch verklaarde hij zich bereid het voorstel van Prof. Hellema (a.-r.) om een studiecommissie in te stellen voor de indiening van de begro tingen, in ernstige overweging te ne men. Dat was al heel wat, na de vele afwij zende opmerkingen, die de laatste jaren over dit onderwerp zijn gehoord. De mi nister van Financiën wist nog niet te Inbrekers binnen drie uur gepakt. In de nacht van zondag op maandag is in gebroken in een café aan de Nieuwe Haven in Den Haag. In de .achter het café gelegen huiskamer haalden de in brekers het buffet overhoop, braken een geldkistje open en verdwenen met f 4500. In hun haast om weg te komen zagen zij een bedrag van f 3000 in een der laden over het hoofd. De caféhou der en zijn vrouw deden bij thuiskomst om ongeveer kwart over drie aangifte van de inbraak en om half zes arres teerde de recherche de twee inbrekers in een café in de binnenstad. Een van hen, een 24-jarige loswerkman bleek f3500 in zijn zak te hebben en zijn vriend, een 22-jarige loswerkman nog f257.—. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dulles heeft vo rige week door een interview met het Amerikaanse weekblad Life nog al wat stof in de politieke wereld doen opwaaien. Hij ver klaarde dat de Amerikaanse regering in de laatste jaren driemaal de vrede bewaard had door met oorlog te dreigen. Dat zou zijn geweest: 1. om bij de bestandsbesprekingen in Korea gunstige voor- waarden te bedingen voor Noord-Koreaanse krijgsgevangenen, die niet wensten te repatriëren; 2. om tussenbeide te komen in de burgeroorlog in Indo-China; 3- om een Chinese aanval op Formosa en zelfs op de kusteilanden Matsoe en Quemoy te voorkomen. Dat sche samenwerking voor zekere groe pen van producenten in bepaalde landen nadelen verbonden zijn. We behoeven hier slechts te denken aan de Belgi sche boeren die zich verzetten tegen de volledige integratie in de Benelux en ook de West-Duitse boeren voelen wei nig voor een vrije markt voor hun pro- dukten. Daar zijn ook politieke tegenstellingen tussen verschillende landen welke een innige samenwerking op economisch terrein in de weg staan we denken hierbij o.a. aan de Saarkwestie, welke Frankrijk en Duitsland scheidt. Men kan ook de Cyprus-kwestie noe men, welke een kruitvat is, dat bij ex plosie het reeds bestaande bondgenoot schap tussen Turkije en Griekenland zou uiteen doen spatten. En sommige commentatoren vinden zelfs een hecht Westelijk economisch blok niet het middel om de onder-ontwikkelde landen te naderen, omdat deze dan opnieuw door de vrees zouden kunnen worden bevangen dat dit machtige blok op een nieuw soort koloniale overheersing zou aansturen. Vroegere of nog bestaande koloniale verhoudingen blijken 'al ge noeg wantrouwen te hebben geschapen tussen het Westen en bepaalde onder ontwikkelde gebieden. Hoezeer is bijv, de slechte verhouding van Frankrijk tot zijn Noord-Afrikaanse gebieder oorzaak van verzwakking van het moederland geweest. Het laatste nieuws, omtrent Marokko is, dat Ben Joessef volledige onafhankelijkheid voor zijn land heeft geëist. TNDERDAAD bitter nodig is die eenheid op allerlei terreinmi litair, maar ook op economisch en sociaal gebied. Wat het mili taire aspect betreft is het niet zo heel geruststellend dat de Na- vo autoriteiten het nog niet eens geworden zjjn over de reorgani satie der strijdkrachten in ver band met het gebruik der nieuwe atomaire wapenen, waardoor b.v. de Navo-manoeuvres welke deze herfst in West-Duitsland zouden worden gehouden, zjjn afgelast, omdat men de nieuwe plannen nog niet klaar heeft. Dit doet overigens niets af aan de mi litaire inspanning van elke Navo-part- ner afzonderlijk, welke even enorm als geldverslindend is. Men denke er alleen maar eens aan dat tegenwoordig de Amerikaanse lucht macht dag en nacht met honderden bommenwerpers in de lucht is, gereed voor vergeldingsaanvallen met atoom bommen voor het geval er een onver wachte aanval op de Ver. Staten zou gedaan worden en waardoor tevens voorkomen wordt, dat bij zo’n onver hoedse aanval alle bommenwerpers op de vliegvelden aangetroffen en vernie tigd worden. Uit zo’n enkel feit krijgt men toch wel een indruk van de kostbaarheid van de militaire paraatheid, waartoe de hui dige situatie het Westen dwingt, een paraatheid, waarin ook volhard moet worden en welke dus zware eisen aan de zenuwen stelt. Overigens lijkt het onwaarschijnlijk, dat thans een verrassende aanval te wach ten is, tenzij bij een crisis bijv, in het naburige en Midden Oosten, waar de verhouding tussen Israël en de Arabi sche landen onveranderd zorgelijk blijft, de grote mogendheden een neiging zou den tonen tot partij kiezen. De tendenz van de huidige Russische politiek is echter, dat men voor geruime tijd geen oorlog wenst, doch een periode van concurrerend naast elkander leven. De Russen willen voorlopig een wedstrijd met het Westen op economisch en so ciaal terrein. De energie waarmee Mos kou zich thans op dit economisch en sociaal gebied werpt, is nu zowel ge richt naar binnen als naar buiten. Het nieuwe Russische vijfjaren plan legt zich, zonder de opvoe ring van de zware industrie, ook met hulp van een grote ontwik keling der atoomenergie, te ver onachtzamen ook sterk toe opvertellen of de tijd al rijp is voor de ’n verbetering van de sociale po- invoering van een tweejaarlijkse begro- 4 In het Mejuffrpuw N. van Veïzen te Dordrecht wordt a.s. zaterdag 105 jaar. Foto: Mej. van Velzen breidt nog zonder bril. taris K. Abma te Amsterdam is de trekking gehouden van de rebuswed strijd, die ook ditmaal deel heeft uit gemaakt van de kinderpostzegelactie. Bijna 200.000 inzendingen kwamen bin nen. De winnaar van de hoofdprijs, een reis naar Zwitserland van 14 dagen voor twee personen, of een ijskast of een televisietoestel is de heer M. F. Moens, Westwal 75 te Goes. Bromfietsrijden op hoge leeftijd. De ver moedelijk oudste bromfietstrijder van Nederland, de heer M. Mulder te Appin- gedam, heeft zaterdag zijn 91e verjaar dag gevierd. Onder hen, die hun geluk wens kwamen aanbieden, bevond zich ook zijn 70-jarige zoon G. Mulder uit Usquert, die, op de bromfiets van Us- quert naar Appingedam was gereden. Er was ook een brief van de 86-jarige heer S. Mulder uit Vriescheloo, die ook nog trouw de bromfiets berijdt. Middelbare akten Fries A en B. staatsblad no. 3 is gepubliceerd, koninklijk besluit van 6 januari 1956. Bij dat besluit zijn, gerekend van 1 september 1954, de middelbare akten Fries a en b, uitgereikt vóór het jaar 1955 door de stichting de Fryske Aka- demie te Leeuwarden, aangewezen als bewijs van bekwaamheid tot het geven van onderwijs in de Friese taal onder scheidenlijk aan een handelsdagschool

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1