■JA' VROEDE VADEREN VROEGER KRIS-KRAS door Nederland ZUIDWESTHOEK MAG GEEN ACHTER GEBLEVEN GEBIED BLIJVEN z°„op het eerste gezicht valt het re- sultaat nog niet eens tegen. Behalve Bolsward dat het dit jaar met een ver lies van 9 inwoners wat liet zitten, ver tonen de Friese stedelpke gemeenschap pen in de Zuidwesthoek over, het alge meen zij het vaak geringe, tè geringe groei. Fan de Mar tin yt oer Wat doet het Gouden filmpjes Bevolkingsstatistiek spreekt van consoli datie, maar stilstand is achteruitgang Kon. Metereoloigsch Instituut üs hjoed p “J) to sizzen Hwat hat Qabe Skroar 52e JAARGANG No. 7 DINSDAG 24 JANUARI 1956 STREEKBLAD VOOR-WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I Het Pieter Stuyvesantfeesten f 12000 tekort. Een 4de week januari 1906. Ek spitich, bifredigjen. to Tj. de X 4 5- Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Jaarvergadering van de R.-K. Kiesver eniging „Gelijk recht”. Van de 216 le den waren er 29 tegenwoordig. Te Workum aangespoeld 230 pakjes ge vlochten stro, waarschijnlijk bestemd om er strohoeden van te maken. Te Bolsward finaal verkocht 2 wonin gen op Nergensburen in gebruik bij Doedtje de Groot en Ate Klom, voor de gezamenlijke som van f1842. Door het slechte weder de pas aange legde telefoon verbroken. Een oude dame vroeg hl eenzelfde ad vertentie een juffrouw voor gezelschap en een werkmeid. Op de eerste betrek king meldden zich 72 sollicitanten, op de andere geen enkele. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente te Sneek, Dr. G. A. Wumkes te Zeerijp (Gr.). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat U Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) GJIN SENTRALISAESJE, MAR KO-ORDINAESJE Ede. De nieuwe verbinding zou door de noodzaak van bruggen over Maas, Waal Koninklijk „partijtje” hjj Strassburger. Koningin Juliana heeft zaterdagavond met haar dochter Margriet, die verge zeld was van een achttal vriendinnen, de voorstelling van circus Strassburger in Theater Carré te Amsterdam bijge woond. Het bezoek was bedoeld als uit- gaansparttjtje in verband met de ver jaardag van de Prinses. Bern, dy't witte dat de alden jild ha, binne der net bést oan ta. Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad In twadde swierichheit is ditte, dat it kulturele peil fan de minsken sa for- skillend is. Ik wit noch skoan, dat wy jierren lyn hjir Frederik van Eeden ris hawn hawwe mei deklamaesje üt eigen wurk. Doe siet der immen efter my en dy seit lüdop: „lit dy man ophélde mei syn healgeare forhalen!” Men mei net to gewoan en net to heech gripe, hwant dan slagget it net. As tredde biswier is der dan jimmer it finansjele. De ien mei mear barre as de oare, dat bliuwt sa en it makket de saek al wer yngewikkelder. En dochs, sa’t it op it heden giet, dat eltse foriening en eltse groep mar docht hwat er dwaen wol, bringt de saek sa wis as hwat nei in leech peil. Dit is in forgriemen fan de müglikhe- den, dy’t der binne en in ófbrekken fan de initiativen, dy’t nomd wurde. Hoe hoeden ek en mei hoefolle bigryp fan minsken en mentaliteit, der sil mear oerliz en forstean komme moatte, oars bliuwt it in greate broddellape. In earste bigjin is makke troch de Fryske forienings hjirre, dy’t ófpraten binne om yn de iere hjerst oan mekoar to fortellen, hwat hja yn de kommen- de winter dwaen wolle en to sjen, hok- foar dingen hja mienskiplik ütfiere kin- Neeltje van Velzen werd 105. Neeltje van Velzen, op twee na de oudste in woonster van ons land, werd zaterdag 105 jaar. Het was groot feest in het gebouw van het Leger des Heils te Dordrecht, waar Neeltje al heel wat jaren liefderijk wordt verzorgd. De gem. Sneek, dat een winst boekte van 166 personen, eiste wel het leeuwenaandeel voor zich op, maar ook Ulst met 22 en Sloten met 16 sloegen verhoudings gewijs geen slecht figuur. Enige groei vertoonden ook Stavéren (met 8 perso nen en Workum (met 6). Het grootste verlies leed verder het stadje Hindeloopen, dat in het afgelo pen' jaar niet minder dan 17 personen Verloor, voor een toch al kleine gemeen schap een geduchte aderlating. dienst van Sociale Zaken kwam een taart met 105 kaarsjes brengen en bur gemeester Van der Dussen vereerde zjjn oudste ingezetene ’s middags met een bezoek. Een zangkoor en het harmonie orkest van het Leger des Heils gaven het feest een muzikaal tintje. De op merkelijk vitale jarige genoot met volle teugen van al dit feestvertoon. Ede aansluiten op rijksweg 12 (Den Haag-Duitsland) en kunnen worden voortgezet naar Zwolle. Dorp wordt verplaatst. Wanneer de Lauwerszee wordt ingepolderd, zal het Groninger dorp Vierhuizen, dat 300 in woners telt en ongeveer 100 woningen omvat, moeten worden verplaatst. Dit is één der conclusies uit het interim- rapport, dat de stichting Noord-Gronin- gen aan het provinciaal bestuur heeft uitgebracht. Mooie meneer. Een boekhouder zag er kans toe, met valse getuigschriften in lykfoarmichheit is forearming. Mar der binne ek de easken fan de praktyk. Wol men ütfieringen fan allerhanne soart müglik meitsje, dan sil men nea oan elts hielendal alles jaen knne. In to greate forsnippering makket yn de praktyk alles stikken, dan kin neat mear üt. Ek mei en kin mem net keare, dat minsken üt in bipaeld formidden op eigen gelegenheit en kosten, it ien of oar dogge, dat yn dat fonnidden tige op prils steld wurdt. Elk reedlik minske moat dat ynskikke, krekt gelyk fan hwat kant dat komt. Mar as men dit alles graech tajowt, wol it üs foar- komme, dat men ek mei sin rekken hél- de moat mei de biperkte tlid en krêften fan de lju meimekoar. Wy kinne net foarbygean oan it feit, dat hjir yn Boalsert nou ienkcar mar in biheind tal minsken wenje en dat it wer in folie lytser tal is, hwat gelikense of sahwat gelikense winsken hat. Sünder mear der oan foarbygean docht skea oan de kulturele jounen, dy’t hjir müglik wêze soenen, as der hwat mear oerliz wie. It liket der op it heden in bulte op, dat It dêrmei net sa florissant stiet. Nei in foarwinter mei in hiel lyts bytsje kul turele jounen, kamen wy yn in dei of tsien to stean foar in hurddraverrj fan je welste. Twa Fryske jounen, ien mei Abe Brouwer en ien mei Ulbe van Hou ten, in balletjoun, in joun fan it Frysk Orkest en In aparte dounsjoun. Dat wie tofolle büter op de iene Boalserter pan koek en derfandinne healfolle sealen en mismoedige skathalders. En dat wie tige jammer, hwant dat makket de bi- stjüren mismoedich en forlammet har initiatyf. Oan de oare kant is der in diel fan de minsken, dy’t nei greatere plakken giet om dêrre har forlet oan kultuer hwant it makket de müglikheden yn eigen plak al wer lytser. De greate fraech Is nou, oft men dit alles mar rinne litte moat sa’t It rint, Verkeersinspectie grjjpt in. Eenentwin tig touringscarondememers krijgen voor het komende seizoen geen vergun ning meer van de Rijksverkeersinspectie voor reizen naar het buitenland. Dit is het gevolg van vele klachten, die de laatste jaren over een aantal touring- carbedrgven op het ministerie van Ver keer en Waterstaat zijn binnengekomen. De Rijksverkeersinspectie heeft daarop een onderzoek doen instellen naar de toestand van het materieel, de rijtijden der chauffeurs, de accomodatle voor de passagiers, de financiële consequenties voor reizigers en gedrag en bekwaam heid der reisleiders. Het resultaat van dit onderzoek is, dat aan 21 onderne mers de vereiste vergunning voor rei zen naar het buitenland niet meer ver strekt wordt. en Rijn zeer kostbaar zijn. Zij zou bij p>e pjeter Stuyvesantfeesten te Wolve- jjgbijejj gej, tekort van ruim f12000 opgeleverd. Ruim f 65Ö0 daarvan wordt gedragen door de gemeente, die de ont vangen vermakelijkheidsbelasting zal terug betalen, terwijl elf personen vrij willig op zich hebben genomen de rest n.l. f 5500 te betalen. Ut de feiten docht wol bliken, dat hiel hwat biwenners fan de stêd en de om- kriten fan tiid ta tiid graech ris in joun hawwe, hwerop hja genietsje kinne fan ien of oare foarm fan kultuer. Men kin dat Ontspanning neame of kultuerbi- hoefte, it kin op in heger of leger peil stean, it forlet derfan is reëel. Nou kin men fuort fêststelle, dat de minsken yn dit opsicht wakkere üngelyk tinke en fiele. Hwat de iene moai fynt, is in oar de muoite net iens wurdicr, de sfear en it selskip dogge ek al in bulte, koartom, as men it skerp stelle wol, binne der likefolle mieningen as min sken. Soe men dit diel fan it iepenbiere libben slntralisearje wolle, dan wie dit sekuer de dea fan alles. It libben is nou lenkear allinnlch muisk lik to hélden troch de fariaesje, alle Het platteland. Z'1 EEFT het verloop der bevolkings- aantallen in de steden dus over het algemeen een geringe groei te zien en zou men van een zekere stabilisatie kunnen spreken (immers een verschil van enkele tientallen inwoners kan ge- makkelrjk z(jn ontstaan door vertrek van een paar grote gezinnen, het bevol ken van een bejaardentehuis of iets van Öie aard en geeft op zichzelf geen aan leiding tot het geven van commentaar) de resultaten in de plattelandsgemeen ten mogen we hier niet los van zien. En deze geven toch wel te denken. Van enige, laat staan van gezonde groei is hier allerminst sprake. De ge meente Wonseradeel geniet de twijfel- achtige eer, hier met een verlies van 157 personen aan de kop te liggen, of gemiddeld 6 personen per dorp. Wym- britseradeel verloor er 101, Hemelumer Oldephaert 96 en Franekeradeel (hoe wel geen Zuidwesthoek meer, hier vol ledigheidshalve genoemd) 26 personen. De enigste gunstige uitzondering vormt hier de gemeente Hennaarderadeel, die een winst boekte van 48 personen, wel ke winst waarschijnlijk meer toevallig dan symptomatisch is. De conclusie, dat het platteland lang zaam maar zeker wordt ontvolkt, ligt de naakte cijfers wijzen het uit voor de hand. Deze ontvolking, die ook gevonden wordt in het Noorden en Noordwesten zéls in ’t uiterste Zuid oosten der provincie, is voor onze streek destemeer onrustbarend, daar ’t Zuidwesten, dat geen achterland heeft, op zichzelf genomen door de vele meren reeds dun bevolkt is. Niet alleen het platteland wordt blij kens de statistieken langzamerhand „onbewoonbaar”, ook de steden verto nen alle gezonde groei. Vergeleken met het Westen van ons land is hier globaal genomen van een ernstige achteruit gang sprak?. Immers, als andere delen Van ’t land sprongsgewijs telkens weer grote bevolkingsaanwassen boeken en wij blijven pp hetzelde plan, dan is er verhoudingsgewijze een steeds groter Wordende achterstand. In procenten uit gedrukt, maakt Friesland en bepaalde lijk de Zuidwesthoek telkens een kleiner wordende grootheid uit. Met meer dan gewone spanning hebben we dit jaar de plaatseljjke berichten over „de loop der bevolking” afgewacht. De vraag klemt n.l. of de tendenz tot langzame maar zekere ont volking van het platteland een even symtomatisch als veront rustend verschijnsel die zich de laatste jaren had geopenbaard, ook thans zou voortzetten. Thans nu de resultaten bekend zijn, kan de rekening worden opgemaakt en hierbjj bljjkt het overdui delijk, dat men in deze hjek van Friesland wel zeer in een impasse is geraakt. of dat it müglik wêze soe hjir hwat mear oerliz en iendracht to sykjen, dy’t de hiele stêd to’n goede komme soe. En dan kom ik op in tear punt, hwerby men al gau forkeard forstien wurdt, mar hawar, dat risiko moat mar ris nomd wurde. Alderearst is der it for- skaet yn godstsjinst en libbenssfear, dat har rjuchten jilde lit. By eltse kul turele joun moat men der rekken mei hélde. Rekken hélde mei de opfettlngs, dy’t der binne, ófsjoen fan it feit oft men it dêrmei iens is. Hoe stiet men foar toaniel en dounsjen oer, hoe tinkt men oer morele dingen by film en ka- baret, hokfoar dingen misledigje bi- paelde groepen of minsken? ne. Dit is in biskieden earste stap. Men hé.ldt derby de folsleine frijheit om it op eigen houtsjo to dwaen, mar men wit tominsen fan mekoars plannen. Ik tink der net oan om de gewoane for- gearrings en gearkomsten hjiründer to biflappen, dat is ek net nedich. Mar it mei net to lang duorje, dat al dejingen, dy’t it forlangen hawwe onPin kear as hwat yn it jier in echt héechsteande kulturele joun mei to meitsjen, byinoar stappe moatte. Jitteris bipleitsje ik de oprjuchting fan in kulturele kring of hoe’t men soks mar-neame wol. In for iening, dy't fjouwer of seis jounen bi- leit foar it winterskoft, mei in trjjehün- dert fêste leden, dy't in abonnemint nimme foar it hiele seisoen. Dat moat, tinkt my, hjir wol kinne. En ik soe my raer forsinne moatte as de oerheit foar soksoart initiatyf net mear as platonyske bilangstelling ha soe. Grif kin men dan dingen hjir krije, dy’t nou de stêd foarbygean. As men yn eigen formidden it fortrouwen hawwe, dan kin der folie goeds troch dien wur de. Ek soene dan misskien ris reeële plannen üntstean kinne om de akomo- daesje yn de stêd to forbetterjen. Hwant dy is al lang net ideael, al moat men yn dit opsicht ek mei beide fuotten op ’e groun bliuwe. Boalsert en omkri- ten binne yn ienriedichheit en mei bi gryp foar elkoar ta folie mear yn steat as op it heden bliken docht. En al wachtet de njje bistjürsleden in deli- kate en folie wurk f reeg jende taek, it stiet as in peal boppe wetter dat hja de stêd dêrmei in greate en ümnisbere tsjinst biwize sille. De geast tusken de minsken hjirre is gol en mienskiplik dat is in bilangryk punt. Litte wy de fügels net oer it net fleane litte, mar ek yn dit opsicht bouwe oan in bet- tere mienskip yn üs goede stêd. Een zaamheden van het K.N.M.I. vormen on getwijfeld de technische adviezen en waarschuwingen, welke dagelijks via de radio in het kader van de weerberichtge- ving aan boer en tuinder worden ver strekt. Deze voorlichting komt tot stand in nauwe samenwerking met onderver melde instanties. Voor de berichtgeving over ziektebestrijding onderhoudt het K.N.M.I. een intensief contact met de Plantenziektenkundiee Dienst te Wa.ge- ningen. Voor speciale cultures, Zoals bij voorbeeld de glastuinbouw, staat het K.N. M.I. in verbinding met het Proefstation voor de Groenten- en Fruitteelt onder glas te Naaldwijk. Vóór de bloementeelt tenslotte wordt overleg gepleegd met het Twee publicaties. TN een tweetal publicaties hebben we op deze plaats reeds min of meer op dit verschijnsel gewezen. Het kwam zowel ter sprake in het jaar overzicht van het E. T. I. F., als in de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de Friese Kamer van Koophandel, waarin vooral gewezen werd op de weg- zuiging van de geschoolde krachten van het platteland (kleinere steden inbe grepen) naar de grote industriecentra van randstaat Holland. Het is niet alleen de boer, die met een tekort aan geschikte arbeidskrachten te kampen heeft, het is ook de mevrouw in de stad, die een dienstbode zoekt. Het is zowel de werkplaats van een dorpssmid als de Industrie in de gro tere centra. Wanneer er geen maatregelen worden genomen en er niet planmatig tegen deze gang van zaken wordt opgetre den, zal dit nog maar slechts het be gin zijn van een ontwikkeling, die bin nen niet al te lange tijd catastrofaal kan worden. In de Zuidwesthoek eigen geaard, ook wat het karakter der bewoners be treft heerst veelal een geest van afwachten en een zekere gelatenheid. Lecturen van oude raadsbesluiten uit de vorige eeuw hebben ons hiervan deste meer overtuigd. Men heeft in deze De weersverwachting voor hoer en tuinder. belangrijk onderdeel van de werk- streek steeds maar geduldig afgewacht en meende, dat het wel goed zou ko men, b(jv. met de spoorlijn over Bols ward (later met die over de Afsluitdijk) Enkelen sloofden zich als commissielid wel uit voor de goede zaak, maar het overgrote gedeelte der bevolking ge loofde het wel. Het zou wel zo komen als het moest komen. Inplaats van deze gelatenheid zouden wjj liever een gela denheid wensen. Een geladen-zijn van een ernstige ongerustheid, in plaats van het gemoedelijke optimisme, dat het wel goed zal komen. Het Is zo gemak- keljjk de schuld maar te schuiven op het uitblijven van het ETIF-rapport en ondertussen mét de handen in de schoot te zitten. Wil de Zuidwesthoek uit de impasse geraken, dan zal het de handen ineen moeten slaan. Het is niet goed, dat Bolsward vecht voor zijn industrie en zjjn middenstand, Workum en Mak- kum het doen voor de hare en ieder op eigen front zjjn stoottroepen inzet. platteland van de Zuidwesthoek heeft belang bij bloeiende stedelyke ge meenschappen, de stadjes hebben belang bjj een welvarend platteland. Het mag Bolsward noch Workum koud laten, dat bijv, nu weer een industrie uit Oudega wordt övergeplaatst naar buiten de ge meente, het moet ons allen leed doen, dat industrievestiging in het bloedarme Hindeloopen is mislukt. Het moet heel de Zuidwesthoek verheugen, dat de fa briek te Zurich niet werd afgebroken, maar een nieuwe bestemming kreeg en Bolsward industrie gaat aantrekken. Maar bjj constatering van blijdschap of leedwezen mag het niet blijven. Zou in de Zuidwesthoek geen werkgemeen schap gevormd moeten worden in de geest van het industrieschap Oosteltjk Friesland, een werkgemeenschap, die de koe bjj de horens vat, propaganda gaat maken voor deze toch altijd nog zo belangrijke hoek van Friesland, zowel wat het stoffelijke als het geestelijke aspect van de zaak betreft? Want ook hier geldt in profane zin de waarheid van het Schriftwoord, dat de mens bij brood niet alleen zal leven. Naast stoffelijke welvaart mag er geen culturele verkommering zijn. Ook in dit opzicht was gezamenlijk wellicht iets te bereiken. Iren, is dit toch een kleinigheid. Aldus worden B. en W. gemachtigd. In de vergadering van 4 Juli vragen en kele ingezetenen weer te mogen zwem men (met zwembroek) op de Hoge hoek in de Snekervaart. Nu moet men 20 mi nuten roeien om op de zwemplaats te komen en komt dan meer verhit dan verkwikt van het bad terug. De andere vaarten zjjn óf ondiep öf modderpoelen. B. en W. stellen voor het verzoek van de hand te wjjzen, maar het zwemmen met zwembroek deze zomer nog toe te staan. De heer Peereboom vraagt of er in da toekomst misschien kans is op een Bad plaats. De voorzitter wil dit overlaten aan het particulier initiatief. De heer Kok zegt, dat de verordening thans dagelijks overtreden wordt. Nog de vorige dag had hij badende jonge lingen gezien en nog wel vlak voor zjjn ramen. En wat die broekjes betreft, dat gaat zoals het gaat. Bovendien is er veel passage van schepen, waarop vróu wen. Tenslotte wordt het voorstel van het dagelijks bestuur met 6 tegen 4 stem- ben aangenomen. Op 11 november 1873 deelt de voorzit ter mee, dat er op de begroting een bedrag is geplaatst voor aankoop van nieuwe stoelen in de raadzaal 20 gul den per stuk. Nu is gebleken, dat deze f 24 f25 zullen moeten kosten, stelt het dagelijks bestuur voor geen 18, maar er slechts 13 te laten maken. De raad gaat hiermee (behalve de heer Lycklama) akkoord. Von Brentano naar Nederland. De W.- Duitse minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano, zal, naar ver wacht wordt, op 8 en 9 maart een be zoek brengen aan Nederland. Zoutkamper schoot een havik. Zoutkamper garnalenvisser met jacht akte, schoot te Harlingen een havik naar omlaag. Dit dier behoort echter tot de beschermde vogels, wat hem inbe slagname van zijn jachtgeweer en zijn jachtakte kostte. Weg zuid-noord via de Veluwe? De rijkswaterstaat heeft in vooronderzoek een nieuwe noord-zuidverbinding, die de Waal lets ten westen van Nijmegen zou moeten kruisen en gericht zou zjjn op dienst te komen van een Haags Mode huis. In een paar maanden tijd ver duisterde de nieuwe „kracht” f58000. Daarna dook hjj onder bij familie. De politie heeft de man weer opgedoken. Htj was een goede bekende van haar. De schoen van Bakhuis. De actie, wel ke de AVRO heeft gevoerd onder de titel de schoen van Bakhuis, heeft in totaal f27.819.55 opgebracht. Daarvoor kunnen aan sanatoria 35 televisietoe stellen worden gegeven. Vier toestellen werden de AVRO compleet cadeau ge daan. Een mooi resultaat, dat in vier weken tijds werd bereikt. Vjjf gulden per dag, voor elke dag bo ven de 85. Minister Staf heeft zich be reid verklaard, af gezien van de toe te kennen intussen belangrijk verbeterde kostwinnersvergoeding aan ieder van de 7731 dienstplichtigen van de derde divisie, die langer dan 85 dagen herha lingsoefeningen zou moeten vervullen, een bedrag van f 5 uit te keren voor elke dag, waarmede de termijn van 85 dagen wordt overschreden. Deze ver goeding moet gezien worden als een in cidentele maatregel. Woonschip ip het Ijsselmeer gezonken. Op het Ijsselmeer is een woonscheepje van circa vijftig ton, dat dooi- de motor- sleepboot Mariene van De Lemmer naar Amsterdam werd gesleept, in de buurt van Hoorn gezonken. Het scheepje was lek geworden en de enige opvarende kon met de pomp het binnenstromende water niet wegkrijgen. Door op een ander gesleept schip over te stappen, heeft hij zich in veiligheid gesteld. Geen „besmette” vis. Tengevolge van de staking der vissers te IJmulden, is de verkoop van vis aanzienlijk terugge lopen. Sommige huismoeders menen, dat zij geen vis moeten kopen, daar zjj de stakers niet willen benadelen. Dit is echter niet nodig, daar de stakers werk zaam zjjn op treilers, en met de vis aanvoer, die er thans is, niets te ma ken hebben. Hoog bezoek. Groothertogin Charlotte van Luxemburg en haar gemaal, prins Felix, zullen van 5 tot 8 Juni een offi cieel bezoek aan ons land brengen. Frysk Orkest geeft concert in Ridder zaal. Naar in Den Haag verluidt,, al dus meldt de L. C-, zal het Frysk Or kest op 7 februari een concert geven in de ridderzaal voor de leden van de Staten-Generaal uit dankbaarheid voor de verhoogde steun, welke het rijk in uitzicht heeft gesteld. - HI. In dit derde artikeltje enkele losse aan tekeningen uit de raadsverslagen van 1873, die in sommige gevallen een eigenaardig licht werpen op de toe standen en omstandigheden van drie kwart eeuw geleden. Op 3 januari wordt door de heer de Boer de aandacht bijv, gevestigd op de noodzakelijkheid dat ten dienste van de schipperij bij de voormalige Zandster- poort een openbaar secreet wordt ge plaatst. Op 8 mei doet de voorzitter nadere me dedelingen over het koninklijk bezoek op 16 Mei a.s., des morgens om 10.30 11 uur. De raad wordt uitgenodigd zich op die tijd in de raadzaal te bevinden. B. en W. zullen de Koning op het bor des verwelkomen en Z. M. daarna naar binnen leiden, waar de Burgemeester de raad aan Z. M. zal voorstellen. De brugleuningen, waarlangs Z. M. zal passeren, zullen vooraf nog worden geverfd. Voorts vraagt de voorzitter B. en W. machtiging te geven een loper aan te schaffen, die in de vierschaar gelegd kan worden van het bordes naar de raadzaal. De heer Kok: Zou men geen loper kun nen huren? En is deze eigenlijk wel nodig? Bij een vorig bezoek eens ko- nlngs was er ook geen loper. De voorzitter: Maar als we er een hu- KRO-dlrecteur overleden. Tijdens een dienstreis naar Zwitserland en Italië is de directeur van de KRO, de heer P. A. M. Speet zondagmorgen in zijn hotel te Milaan door een hartverlam ming getroffen. In de vroege middag overleed hg. In 1965 miljoen bromfietsen? In 1965 zullen er naar deskundige schatting 440.000 personenauto’s, 100.000 vracht auto’s, 200.000 motorrijwielen en één miljoen bromfietsen op Nederlands we gen worden aangetroffen. Dit verklaar de de heer W. Thomassen, burgemees ter van Zaandam zaterdag op het door de PvdA in 't Minervapaviljoen te Am sterdam georganiseerde congres over verkeersveiligheid. Utrecht zou Lia’s dieren willen kopen. Bij het gemeentebestuur van Utrecht is aan de orde gekomen het eventueel aan. kopen van dieren uit de particuliere die rentuin van mej. Lia. Speel te Bloemen- daal. Een bepaald standpunt is nog niet ingenomen. Wanneer men, aan het radiotoestel geze ten, de weersverwachting van het Konink lijk Nederlands Metereologisch Instituut hoort, zal men er nauwelijks bij stilstaan, welke inspanning ten koste moet worden gelegd eer het zover is, dat een dergelijk Bericht kant en klaar voor de microfoon wordt uitgesproken. Eén der weerkundi gen van het K.N.M.I. deelde onlangs in de rafdiorubriek van het Ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning mede, dat per etmaal ongeveer 25.000 codetelegrammen moeten worden verwerkt. Al deze weerrapporten worden in weerkaarten opgenom^n, aan de hand waarvan tenslotte de weersverwachting voor ons land kan worden opgemaakt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1