De vrouwen ons Koningshuis van ■g POUJADE IN FRANKRIJKS PARLEMENT OP DE TERUGTOCHT? DL nieuwe Franse regering zal in ieder geval zo met dringend werk overladen zijn, dat, nu het ’t land voor lopig op economisch gebied nog aardig goed gaat, we van haar nauwelijks aan dacht mogen verwachten voor het toch geweldig belangrijke vraagstuk van de Europese integratie. Dit is opnieuw op de voorgrond geschoven door de kwestie der atoomenergie. DtL bleek uit tussentijdse gemeente- raadsverkiezingen In le Havre en Romans, waar communisten en Pouja disten wonnen. De vorming van een kabinet is thans aan de orde, want na de benoeming van een voorzitter der nationale vergadering, wat de socialist le Troquer werd, trad de regering-Faure onmlddellük af en werd met de ver delen en doen lijden. De diepe ernst,ming van een kabinet begonnen. V Bij de achttiende verjaardag van U.K.II. Prinses Beatrix achttiende Prinses Beatrix Zilveren filmpjes Laatste kans voor Europa tot snelle integratie Sic transit gloria mundi üs hjoed p to sizzen Viering Hwat hat Qabe Skroar verjaardag van Versterking van de Harlinger kust >4 52e JAARGANG No. 8 VRIJDAG 27 JANUARI 1955 Buitenlands Overzicht 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I I taak als Neerlands toekomstige Koningin. PYT PRINSES BEATRIX WORDT DINSDAG 18 JAAR (Foto T. d. Reijken) ge- 4de week januari 1931. de betrek- Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Laat van uw oude parapluie een tom- pouce maken. Tot tjjdeljjk burgemeester der gemeen te Ylst, dit met de eventuele samenvoe ging met de gemeente Wymbritseradeel, is met ingang van 2 februari a.s. be noemd de heer C. E. van Koetsveld, burgemeester van Workum. februari f 6. Jonkmans, Boazbank. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 - Na 18.50 uur 505 of 335 (K 5157) hoofd. Naast De rykste man fan de ierde, Hwa Kening Generael, Koe ea tsjin him opbiede, Yn gouden kleurenprael Hy liet Syn jild rüch rölje, Nachtflinter fan Parys, Mei toalve hündert froulju Yn Amors paradys. De rykste man fan de ierde, Pasja fan Marrakesj El Glewe Eastersk lieder, In sierbeam yn ’e hjerst, Mei it jiertal fjouwerentachtig, Moette de lette joun In strider boppe him machtich, Dy hat yn ’t lést it woun. De rykste man fan de ierde, Nirnmen wie him allyk, Elk rekkene mei syn dieden En slimme polityk. Hy lei in Sultan oan bannen, Syn lüd waerd oeral heard. De triedden fêst yn hannen, Syn wil faeks heechste wet. De rykste man fan de ierde, Syn bleate brune slaef, De dea as pigelieder, Spilet itselde oktaef. De rykste man fan de ierde, Gloarje dy’t ring’ forgiet, Ek hy moast krêftleas skiede Fan al syn liend bisit. In marmerbyid sil blinke, Yn it sinderjend sinnefjür, Mar fan himsels allinken Bliuwt der gjin bien mear oer. Better de bük to boarsten as de brij bidoarn 5 Wat is Zwarte Piet? Het fijnste pakje pruimtabak voor slechts 8 cent. Y. J. Van Hettema, Bolsward. A. de Bolswards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Boïswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Moeder en Dochter. Wat Koningin Wilhelmina te veel moest missen, viel Koningin Juliana in over vloed ten deel, de warme, diepe mense lijke genegenheid van haar onderdanen. Weer schaart heel Nederland, ongeacht godsdienstige of politieke overtuiging, zich rondom de troon, beseffend, dat deze het bindend element vormt in onze door zovele schotjes en schutjes inge deelde samenleving. Haar moeder heeft haar reeds jong in contact gebracht met haar volk en zij studeerde als een „doodgewone” stu dente in Leiden, reed met de tram naar huis. En deze koningin heeft zich willen doen kennen aan haar volk, telkens weer wanneer zf sprak en openhartig, maar indringend, dat volk confronteerde met de problemen die haar verontrustten en ook dat volk verontrusten moesten. Bü de vrouwen uit ons Koningshuis treft ons dan ook een diepe religieuze zin. Koningin Emma openbaarde die in haar leven. Koningin- Wilhelmina sprak dapper haar geloofsbelijdenis uit brj 't standbeeld van Gaspard de Coligny, in het hartje van Parijs. Koningin Juliana heeft telkens weer als haar overtuiging uitgesproken, dat „God lief te hebben boven alles en ds naaste als zichzelf” alléén ds oplossing kan brengen voor alle vraagstukken die de wereld ver- Brltse blokkade heen de oude Paul Kru ger laat ophalen door een van haar oor logsbodems. Dan komt de Eerste We reldoorlog en ook toen toonde zij zich beslist en kordaat ten volle respecterend de grenzen van haar bevoegdheden, maar ook binnen die grenzen het uiter ste gevend. Moeilijke na-oorlogse jaren, miskenning, vijandigheid tegenover haar Huis. Dan, na een korte periode van nieuwe waar dering en aanhankelijkheid, de zwaar ste slag: de gang in de ballingschap, slechts nog van verre afstand in staat haar volk moed in te spreken. Hier ook weer diezelfde merkwaardige twee-zjjdigheid. Enerzijds een staan op haar prerogatieven, anderzijds het ver mogen zich zelf volkomen weg te cij feren, het ontroerendst bewezen in haar terugtreden en plaats maken voor haar koninklijke dochter. Toen heeft 't Nederlandse volk, tijdens de ontroeren de hulde op de Dam, geprobeerd aan zfln Koningin veel goed te maken. Maar het staat nog diep' in de schuld bij deze waarlijk koninklijke vrouw, die haar re gering begon met de woorden van haar vader: „Oranje kan nooit, nee nooit ge noeg voor Nederland doen. .1” De Regentes. In een nieuwe toonaard klinkt het Oranjelied bü het optreden van Emma van Waldeck-Pyrmont. Een hoog plichtsbesef moet haar geleid hebben toen zij, het 21-jarig meisje, in het huwelijk trad met de toen 62-jarige koning. En dat plichtsbesef had zü no dig, toen haar na het overlijden van haar gemaal de zware taak ten deel viel ons land te regeren als Regentes, in naam van haar minderjarige dochter Wilhelmina. Maar met haar komt ook de keer, want Zij aanvaardt ten volle en welbewust de consequenties van het constitutionele koningschap. Wie zal zeggen hoe ver haar voorbeeld van invloed is geweest op de wyze, waarop later Koningin Wilhelmina deze lün zou doortrekken? Koningin Emma, eens het vreemde Duitse prinsesje, werd een nationale fi guur, een geliefde figuur, en nog leeft de herinnering aan haar voort in een der meest nobele humanitaire onderne mingen, de bestrüding van de t.b.c.. in de Emmabloem. Op 18-jarlge leeftüd komt dan een jonge Koningin aan de regering. Al spoedig staat zq Voor grote en moeilüke beslis singen. Tqdens de Boerenoorlog ver dient zg de erenaam van „de enige Man op de troon in Europa”, als zij door de Blijvende haargolf, gedurende de maand per geheel Schildwijk 21. De Kroonprinses. En nu wordt Prinses Beatrix 18 jaar. Op die leeftüd aanvaardde haar groot moeder de regering. Zü heeft een zon nige jeugd gehad, zü heeft de vrüheid genoten, zoals noch Emma, noch Wil helmina, noch Juliana die ooit gekend hebben. Maar thans, meer dan ooit, zal de Plicht op haar afkomen, de plicht van een constitutionele vorstin, die ze straks zal moeten zijn. En ons Neder landse volk is door Koningin Juliana verwend. Het wil niet slechts een ko- deze koninklüke vrouwen voor haar loof uitkwamen, snoerde zelfs de spot ters de mond. ningin, die het kan eerbiedigen, het wil de kans krijgen persoonlijke sympathie, genegenheid, liefde naar haar te doen uitstralen. Men zal Prinses Beatrix gadeslaan, wachtend op de kans, die zeker- voor haar komen zal. De kans om de Mens Beatrix te leren kennen. Dat zij haar taak als vorstin zal vervullen, daarvoor staan de historie en ’t heden van haar, die haar voorgingen, Nederland borg. Maar wil zij die taak vervullen en er gelukkig bü zün, dan moet zü zich ge dragen weten door de diepe sympathie van het Nederlandse volk. Eerbied en achting worden haar geboden als Kroonprinses thans, als Koningin straks maar daar ver bovenuit gaat de per- soonlüke genegenheid, die haar Ko ninklüke Moeder zich op zo geheel eigen wüze heeft weten te verwerven. Als Prinses Beatrix in het spoor van haar Moeder treedt en zich laat leiden door de principes die het leven van Ko ningin Juliana beheersen, dan zal haar de liefde van een volk tegenklinken uit de zegenbede: U zeegne God, Hij stelle U tot een zegen. O In 1813 werd Nederland een Koninkrü’k en door vorsten uit het Huis van Oranje als koningen geregeerd. Maar met Willem III stierf de laatste koning, en nu wordt al langer dan een halve eeuw de plaats op de troon ingenomen door een vrouw. Deze traditie zal worden voortgezet door Prinses Beatrix, die op 31 januari haar 18e verjaardag viert en meerderjarig wordt, Lid van de Raad van State, en dus zich gaat voorbereiden op haar In een vergadering van de Ned. Raad der Europese Beweging te Den Haag hebben deskundigen nog eens nadrukke- lük vastgesteld, dat Engeland reeds omstreeks 1960 en Frankrijk omstreeks 1965 niet meer in hun behoefte aan energie zullen kunnen voorzien uit de traditionele krachtbronnen. Omstreeks 1975 zullen deze bronnen overal ter wereld in min of meerdere mate te kort gaan schieten. Daarom zal men de ontwikkeling der kernenergie zeer snel ter hand moeten nemen, een land dat hier de aansluiting mist zal binnen afzienbare tüd tot de minder ontwikkelde gebieden behoren. Er is geen denken aan, dat de kleinere Euro pese landen zelfstandig aan deze ont wikkeling kunnen beginnen en we heb ben er reeds eerder melding van ge maakt dat een begin van Europese sa menwerking op dit gebied is geboren door de oprichting van de Euratom door de zes landen van Klein Europa (Frankrük, Duitsland, Italië en de Be nelux). Daarnaast doet de organisatie voor Europese economische sa- menwerking, waarna 16 landen zqn aangesloten, pogingen deze zaak ter hand te nemen. zullen ons niet verdiepen in de H.K.H. Prinses Beatrix beeft het voorne men om in verhand met het naderend eindexamen, haar achttiende verjaardag te vieren op een -wijze, die weinig afwijkt van hetgeen de laatste jaren gebruikelijk was. De Prinses zal 31 januari als gewoon naar school gaan. In de namiddag zal zij enkele deputaties ontvangen, terwijl des avonds de verjaardagviering in de fami liekring zal plaats vinden. Op 4 februari a.s. zal de Prinses aan zitten aan een diner, dat te barer ere door HM. de Koningin en Z.K.H. de Prins der Nederlanden in het Koninklijk paleis te Amsterdam aan de leden der regering en andere hoge autoriteiten wordt aangeboden. H.K.H. Prinses Beatrix zal op 7 febr. a.s. te 15-30 uur een buitengewone ver gadering van de Raad van State bijwo nen in welk college zij krachtens de grondwet na het vervullen van haar 18e jaar van rechtswege zitting heeft. HM. de Koningin zal deze vergadering voorzitten. Ook Z.K.H. de Prins der Ne derlanden, die eveneens suiting heeft in de Raad van State, zal deze plechtigheid bij wonen. Op 7 februari zal Prinses Beatrix zich met de Koningin en de Prins van het paleis Lange Voorhout per gesloten auto rechtstreeks naar het gebouw van de Raad van State begeven. Na afloop van deze plechtigheid zullen de Koningin, de Prins en de Prinses per auto naar het paleis Lange Voorhout terugkeren, alwaar aan de Prinses enkele geschenken zullen wor den aangeboden. wijzen en als deze de helft plus één van de stemmen in de nationale verga dering krügt, kan hü een kabinet gaan samenstellen. Men nam algemeen aan dat president Coty een formateur zou aanwüzen uit het republikeinse front, gevormd door de socialistische partü en de radicalen van Mendis France; waar schijnlijk leek het dat het Guy Mollet, de leider der socialistische partij, zou zün, die het grootste aantal zetels de- We vraag welke dezer organisaties de voor keur verdient, daar hangt o.a. mee samen de kwestie of men een lichaam verkiest met bovennationale bevoegdhe den of met meer nationale invloed. We vrezen, dat daarover nog heel wat te doen zal zyn, niet het minst van Franse züde; we zün nog niet vergeten dat het eens Frankrük was dat met *t voorstel tot stichting van de Europese Defensie gemeenschap een kordate stap in de richting der Europese integratie zette, doch haastig op zün schreden te rugkeerde. wat het ideaal dezer samen werking een geduchte knak gaf. De trits van Nederlandse koningen biedt een merkwaardig, boeiend schouw spel. Daar is Willem I, „Vader Willem”, met 'n doorzettingsvermogen soms gren zende aan hoofdigheid, levend op de scheidslijn tussen twee werelden. Tech nisch, economisch, is hij vooruitstrevend, politiek conservatief, voorstander van het autocratisch koningschap. Dat is de tragiek van zün leven geweest; daar door is hü als een teleurgesteld man ge storven; op het-■gebied van handel en nüverheid miskend door de behoudzuch- tigen, op het gebied der staatkunde be streden door de, vooruitstrevenden. Toch getuigt heel zün leven van een hoge plichtsopvatting, een daadwerke- lüke liefde tot zün land, die hem in zün stervensjaar nog met groots gebaar 10 miljoen gulden deed schenken ter con solidatie van ’s lands ontredderde fi nanciën. Na hem komt Willem H, de uitermate populaire held van Waterloo, vóór alles militair; vooral ook door zijn Russische echtgenote, sterk in zijn opvatting van het autocratisch koningschap. Maar ook hij geeft- deze persoonlüke idealen, en zelfs op verrassende wüze, prüs, als de revolutiegolf van 1848 hem over tuigt van de onweerhoudbaarheid der nieuwe staatkundige denkbeelden. On der zün regering kan Thorbecke het constitutionele koningschap voorberei den. En ten slotte de militante, indrukwek kende figuur van Willem IH, ook nog wortelend in het verleden, schoorvoe tend toegevend aan de volksinvloed, de triomf latend aan dezelfde Thorbecke, maar door alles heen zich vast verbon den wetend met zün volk en soms zelfs impulsief handelend door zün gehecht heid aan dat volk. Hü wordt een tra gische figuur, als de een na de ander zün drie zonen en zijn vrouw hem ont vallen en hü alleen komt te staan. Dan lükt het einde van het Huis van Oranje nabü> De nieuwe Franse nationale vergadering is verleden week even büeen geweest in een vergadering, welke alleen formele betekenis had; onder meer gingen de afgevaardigden in commissies om de geloofsbrieven te onderzoeken en daarbü bleek, dat tal van zetels van Poujadisten bestreden werden, zodat het mogelijk is, dat deze partü, die 52 zetels verwierf, tenslotte maar met 40 zal zün ver tegenwoordigd en 12 hunner zetels over andere partijen zullen wor. den verdeeld. Het is, terwijl wü dit schrijven echter nog de vraag of de nationale vergadering het advies der commissies zal volgen, omdat zü o.a. bevreesd zou kunnen zün, dat Poujade al zün afgevaardigden zal gelasten hun zetel niet in te nemen en dan zouden nieuwe verkie zingen in veertig kieskringen nodig worden, waarvoor geen partü eigenlük tiets voelt. Overigens brengt de vervanging van een aan tal Poujadistische afgevaardigden door leden van een andere partü, geen grote verschuivingen te weeg, zodat de politieke toestand in Frankrük even verward blijft en de regeringsvorming moeil'ü'k, te meer omdat de tendenz, welke bij de gehouden verkiezingen aan het licht kwam, zich handhaaft. rjAAROVER hebben Mollet en Mendès France inderdaad overeenstemming bereikt. Hadden deze op een regering op bredere basis aangestuurd en plan nen gemaakt ook rechts van hen staan de partüen in hun eventueel kabinet op te nemen, dan zou hun programma op nieuw een links-rechts compromis heb ben moeten zijn, wat weinig anders zou betekenen dan dat er opnieuw niets zou gebeuren, en de Franse politiek ver stard zou blüven in die onbeweeglijkheid welke haar, tot schade van het land, nu al jaren kenmerkt. Daarom wil het re publikeinse front nu een minderheidsre gering met progressief programma, in de verwachting, dat bepaalde onderde len van dit programma toch een meer derheid in de nationale vergadering zullen verwerven, zü het nu eens door de steun van uiterst links en dan weer door die van meer rechts van het repu blikeinse front staande partijen waar toe de radicalen van Faure, de r.-k. M. R. P. en de conservatieven behoren. Of deze groepen er zo bar veel voor zullen voelen deze steun te verlenen, is een vraag, van de beantwoording waar van ook hun eigen toekomst afhangt; immers door de;;e steun verstevigen zü de positie van de regering van hun poli tieke konkurrenten. Anderzijds verspe len zü misschien volksgunst als zü niet voor bepaalde dringende maatregelen stemmen. Tot deze dringende kwesties behoort o.a. een doeltreffende belasting heffing en een plan tot reorganisatie van tal van takken van industrie, opdat goedkoper zal kunnen worden geprodu ceerd. Maar de vraag is of de nieuwe Franse .regering, onder welke premier dan ook; aan de oplossing van kwesties als deze zal toekomen. Vóór alles im mers moeten de Algerünse en Marok kaanse kwesties opgelost, want door de militaire paraatheid welke Frankrük daar thans moet handhaven wordt het moederland zoveel mensen- en econo misch bloed afgetapt, dat dit op de duur ruïneus zou worden. En de oplossing van deze problemen zal voor een even tueel kabinet uit het republikeinse front al een krachttoer worden, want wat het ook voorstellen zal, het zal waarschünlijk de communisten niet ver genoeg en de rechtse partijen steeds te ver gaan. zer beide heeft en niet dus Mendès France. Daar ze de steun van de laU communisten niet wensen en dus geen Volksfront-regering, zal ’n eventuele regering van het repu blikeinse front een minderheids regering moeten zijn. Dit front heeft al bü voorbaat ook steun van meer rechtse züde afgewezen, d.w.z. voor zover het een van te voren ge maakte afspraak betreft, want het wil voor alles een doelbewuste politiek Voeren en daarvoor is nodig, dat de in de regering vertegenwoordigde partüen het eens zün over een bepaald program ma. geheel vrij van iedere pose, waarmee President^Coty moet een formateur aan- Uit de 8 sollicitanten naar king van organist der Ned. Herv. Kerk alhier, werd benoemd de heer J. Faber te Bolsward. Geen van de drie plannen die er bestaan voor de verbetering van de Friese wa terkering bij Harlingen, is in de raad van Harlingen aangenomen. Het gaat er hierbü om of de Prins Hen- drikbrug aldaar behouden zal blüven. Volgens een actie-comité is deze brug absoluut noodzakelük voor het handha ven van een goede verbinding tussen de stad en de haven en ook de Bond Heem schut heeft geprotesteerd tegen het verdwünen er van. Volgens het plan, dat B. en W. indienden, kan de brug niet blüven. Acht van de vüftien raadsleden Kielden voor, de plannen zodanig te wüzigen, dat de Prins Hendrikbrug behouden blü'ft, welk voorstel in handen van B. en W. wordt gesteld om advies. 'P'UROPA krijgt nu een misschien laat ste kans om een begin met een snelle integratie te maken, via de sa menwerking bij het ontwikkelen der atoonienergie. Moge het deze grüpen; half februari zal het minister-comité van Klein-Europa ’t Euratom-plan bespreken en met zeer grote belangstelling ziet men zün be slissing tegemoet en hoe de houding van de twee grootste partners Frankrijk en West-Duitsland zal zün. Naar verluidt groeit in laatstgenoemd land het verlangen naar Europese sa menwerking vooral door de bemoeiingen van dr. Adenauer ook weer, daartoe ook aangespoord door de Ver. Staten welk land niet meer bereid schijnt het voor de ontwikkeling der kernenergie onmis bare uranium aan de onderscheidene Europese landen te verkopen, maar al leen aan een gemeenschappelüke orga nisatie. Intussen zal een spoedige be slissing over de samenwerking op het gebied der kernenergie gestimuleerd worden door het comité van actie voor de Ve>r. Staten van Europa, dat in de zes parlementen der landen van Klein Europa een gelükluidende motie door zün leden, alle politieke leiders in de betrokken landen, zal doen indienen, welke de uitnodiging zal bevatten een Europese commissie voor atoomenergie in het leven te roepen. In dit verband moge ook nog even gewag gemaakt worden van „het gedrang aan de Zuid pool”, in welk gebied thans expedities van niet minder dan 12 landen, zoge naamd voor wetenschappelüke onder zoekingen bezig zijn. In werkelükheid schijnen zij er op uit gebieden af te palen om ze onder de soevereiniteit van het uitzendend land te plaatsen. Natuurlük zijn Amerika en Rusland er bü. de Britten beweren reeds

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1