f ADOPTIE WORDT TOEGESTAAN KRIS KRAS door Nederland VROEDE VADEREN VROEGER c BEATRIX Fan de Martinytoer Gouden filmpjes 1ste week fabruari 1906 10 gezinnen dakloos In Harlingen rJlaiuleliiigsbekwaaniheid" der gehuwde vrouw Hwat hat Cjabe Skroar üs hjoed 2 p to sizzen 52e JAARGANG No. 9 DINSDAG 31 JANUARI 1955 En STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND en De Jong’s Nieuwsblad reeds verbroken zijn. de van V. Tj. de 3. I De ring van het Vrouwtje van Staveren is er niks bij. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Aanbesteed; het maken van een boe- renhuizinge in de Parregastermeerpol- der. Gegund aan de laagste inschrijver Th. Draaisma te Piaam. De heer Lindeman, die te Sneek het carillon bespeelde, werd bijna getrof fen door een kogel, die in het houten beschot bleef steken. Bij onderzoek vond de politie meer dan 50 kogels in het hout. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K-5157) dam, wegens diefstal van grammofoon platen uit een warenhuis. Toen de met selaar werd betrapt, droeg hij onder zijn jas een blikken doos met zeven pla ten, die hij juist gestolen had in het warenhuis. Bij hem thuis werden nog 58 en bij zijn broer 22 platen gevon den, alles ter waarde van ruim f 1000. Het waren alle langspeelplaten, die de op muziek verzotte metselaar meestal ’s zondagsmorgens afdraaide. Uitspraak 9 februari. 36 stuks vee verbrand. Zondag is de boerderij van de heer R. Blom te Nije- lamer een prooi der vlammen geworden. De jonge boer en zijn bij hem inwonende vader moesten machteloos toezien hoe 36 stuks vee t.w. 19 melkkoeien, 9 kalf- pinken, 6 kalveren en 2 paarden, w.o.. een stamboekmerrie, in de vuurzee om kwamen. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, kon geen redding meer brengen, ondanks de intensieve blus- De vroede vaderen van vroeger zouden wel schrikken als zij eens inzage kon den krijgen van de cijfers van het hui dige gemeentelijke budget De cijfers van 1873 komen ons echter belachelijk laag voor. In de stadsspaarkas te Bols ward is bijv, gedurende een half jaar door 52 deelnemers te samen (voor on ze begrippen slechts) f978 ingebracht. Dit bedrag is met een premie van f 32 weer uitgekeerd en wel in geld ten be drage van f 520, bons voor turf f 305 en voor aardappelen f 185. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Alles komt torjochte, bihalve forsüpte dübeltsjes Steen door ruit f 4090 bult. Bij een Haagse juweliersfirma werd zondag nacht met zoveel kracht ’n steen door de ruit geslingerd, dat ook het glaswerk achter de etalage in splinters vloog. Aan de alarminstallatie is het te danken, dat de werpers van het projectiel niet meer uit de etalage weghaalden dan gouden en zilveren voorwerpen ter waarde van f 4000. De politie was onmiddelltjk ter plaatse, maar de dieven waren reeds ge vlogen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo Bolswards Nieuwsblad In Harlingen woedde gistermorgen een grote brand, die, ontstaan in een café, ook de belendende percelen een vijf tal dubbele woningen aantastte. De >ewoners moesten zich in nachtge waad in veiligheid stellen en konden vrijwel niets redden. Het kostte zelfs grote moeite de boven bewoners tijdig te redden. De brandspuiten o.a. van Harlingen en Franek&r, hadden 3 volle uren werk om het vuur meester te worden. Men ondervond grote hinder van vorst en sneeuw. Onder de geredden bevond zich een oude dame van 90 jaar. Er is een nieuw artikel in de handel ge bracht, waarmee het scheeflopen der hakken kan worden voorkomen: de rubberhak. Te Bolsward verkrijgbaar bij J. P, Westerbaan. Zandvoortse raad wil reis burgemeester niet vergoeden. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. v. Fenema, krijgt de reiskosten, die hij gemaakt heeft voor het internationaal congres van ge meenten in Rome niet vergoed. De ge meenteraad was, toen opmerkingen wer. den gemaakt over het overschrijden van de post reis- en verblijfkosten, niet van plan nu nog gelden uit te trekken voqr een reis, die reeds gemaakt was en waarover de raad tevoren niet door zijn voorzitter was ingelicht. Het heeft ver der in Zandvoort bevreemding gewekt, dat de nieuwjaarsrede van burgemees ter Van Fenema vanuit de raad niet werd beantwoord. Men wil daarin een bevestiging zien van de mening, dat de verstandhouding tussen raad en voor zitter te wensen zou overlaten. Het lied is uit. Tien maanden gevan genisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, werd donderdag geëist tegen de 36- jarige metselaar F. A. W. uit Rotter- Vanaf heden moeten alle rijwielen voor zien zijn van een goedklinkende bel. Het gebruik van een hoorn of ander ge- luidslgnaal is verboden. Kogel was een kiezelsteentje. De wa- genvoerder van de trein Enkhuizen-Am- sterdam deed zondagmiddag de dienst doende beambte in Hoorn het sensatio nele bericht, dat de trein ongeveer een kilometer voor Hoorn zou zyh bescho ten. In een van de ruiten van de be- stuurderscabine bleek inderdaad een gaatje ter grootte van een kogel te zijn ontstaan. Het station Hoorn stelde zich onmiddellijk met de politie in verbinding die onverwijld een onderzoek instelde. Uit het onderzoek bleek, dat een jon gen kiezelsteentjes naar de trein had gegooid. Enige weken geleden brachten enige jongens met zaklantaarns op deze plaats een trein tot stilstand. 60 jaar K.N.B.T.B. Vandaag is het 60 jaar geleden, dat de Kath. Ned. Boe ren- en Tuindersbond te Arnhem werd opgericht. Hoewel de viering is uitge steld tot het najaar, organiseert de K.N.B.T.B. voor zijn leden een bede vaart naar Lourdes, die onder leiding van Mgr. Alfrink van 26 april tot 3 mei wordt gehouden. It waerd opnij wer forstien, It folk-Oranje wie ien, it song yn de tüzenen herten. Bliid mei it Prinsklik Pear, Mei har earste, Ijocht tear, In roazeknop yn ’e winter üntsletten. Jong hat it famke it leard, Tsjinners fan 'e Steat, Dat in Kroanprinses plichten ris winke, Hja forskynde fris, gol, Elk die 't goed en men wol Hjoed mei tank wer har jierdei bitinke. Achtsjin jler is it lyn, In wylde Süd-Weste wyn, De reinwolkens dy’t driigjende jagen, Doe dy Moandeitomoam Kaem in sinneglimp oarf, In prinses. Oeral hongen de flaggen. Achtsjin jier dizze dei Laet, selsstannich, de wei, Steatskolleezjes, dy’t har ’t wolkom hjitte. Tactische luchtmachtgroep in liquidatie. In luchfrmachtkringen acht men het waarschijnlijk, dat de 69ste groep van de Tactische Luchtmacht (Nederland en België) zal worden opgeheven, in het kader van de reorganisatie, die nodig is geworden door het verleggen van de na druk naar de atomische oorlogvoe ring. Winsken, dy’t wy har bied’ Plichtsbisef wurkgeniet, Boppe alles de Seine fan Boppen. PYT Prins Carnaval geïnstalleerd. De Maas trichtse carnavalsviering is zondag op het Vrjjthof ingezet met het uitroepen en installeren van de nieuwe Prins Car naval 1956. Te ipidden van een grote en kleurige stoet reed de prins, nog ver momd in een lang, zwart Chinees ge waad, door de stad naar het Vrijthof. Daar nam hij de leiding van zijn narren rijk over van de oude prins, Frans I, onder de naam van „Prins Vic d’n ier- ste”. Volgende week zaterdag worden de prins en zijn gevolg officieel op het stadhuis ontvangen, Prins weer thuis. Na een verblijf van 18 dagen in de Verenigde Staten is prins Bernhard zondagochtend per vlieg tuig in ons land teruggekomen. Tegen half elf stapten de Prins en zijn parti culiere secretaris, de heer De Graaf uit de „Pegasus”. De Prins heeft in Ame rika gesprekken gevoerd met president Eisenhower en de minister van Defensie, mr. Wilson. Hij ontmoette er zijn broer, prins Aschwin, en bracht een bezoek aan verscheidene vliegtuigfabrieken, o.a. de bedrijven van Douglas, Lockheed en North American, waar hy studie maak te van de nieuwe constructiemethoden en van vereenvoudigde systemen van metaalbewerking. De Prins was getrof fen door de snelle ontwikkeling van de vliegtuigbouwtechniek. In Sneek in afgelopen jaar 115 verkeers ongevallen. Gedurende 1955 heeft de ge meentepolitie te Sneek in totaal 115 verkeersongevallen geregistreerd. Dit komt neer op een gemiddelde van meer dan twee per week. Max Nord opvolger van prof. dr. N. A. Donkersloot. In een matig bezochte ver gadering heeft de Vereniging van Let terkundigen zaterdagmiddag een nieu we voorzitter gekozen als opvolger van de aftredende prof. dr. N. A. Donker sloot. Na een tamelijk mat debat werd met 23 stemmen vóór en 20 tegen ge kozen de heer Max Nord. Reeds geruime tijd geleden heeft het bestuui- Max Nord als zjn kandidaat aangekondigd. Bij zeer vele letterkundigen Destonden te gen deze kandidatuur ernhtige bezwa ren, die voornamelijk hier op neerko men, dat de heer Max Nord als letter kundige figuur niet voldoende represen. tatief acht om als voorzitter te fungeren van een vereniging, die Lodewijk van Deyssel, dr. P. C. Bontens en prof, dr. N. A. Donkersloot tot voorzitter heeft gehad. Verkcersonderwijs op kweekscholen. De kweekscholen worden opgenomen In het verkeersonderwijs. De ministers Cals en Donker hebben besloten, in zeventien opleidingscentra speciaal daarvoor aan gewezen leraren aan kweekscholen een verkeerscusus te doen volgen. Hiermee is een eind 1953 door het Verbond voor Veilig Verkeer gedaan verzoek ingewil ligd. nister dy nou bikend makke hat, is al- gemien. Op dizze wize wurdt de boer en syn arbeider weromdrukt yn in üt- sünderingsposysje, wurdt de sosiale rjuchtfeardichheit in dead wurd. Hwant as yn de L. E. I.-birekkens ma terieel sjoen al safolle punten binne, dy’t de krityk net forneare kinne, hoefolle mear blykt dat as men ek de minsklike kant fan dizze kwesje derby yn it each fettet. Derneist bliuwe jit twa swiere arguminten, dy’t deselde kant ütwize. NederlAn makket ekonomysk in fleurige tiid troch. Moat dat net troch alle groe pen field wurde? Hawwe hja as ien fan de bilangrykste fundaminten fan dy wolfeart net in rjucht op meiparten Of binne frucht en blêd forgetten, dat hja allinnich sa florearje kinne troch it wurk fan de woartels? En as léste: jierren lang hat it regear de lanbou- prizen leech hélden mei it argunïint dat in ütrüpele naesje net tastien koe, dat de iene groep it bést hawwe soe en de oaren ne»t. Miljoenen binne dértroch de boeren ünthalden om it dêrmei de oaren makliker to meitsjen. Ik haw dat altyd ynskikke kinnen omt men dochs yn de fredesnamme forwachtsje mocht, dat as it ienkear ris oarsom kaem to lizzen, deselde ynsichten ek dan jilde soene. Mar yn alle agraryske formiddens is it bitrouwen, dat men hawwe moast, troch de krinterige, deune wize fan birekken- jen, fier to sykjen. En mei rjucht en reden. Hwant dizze gar&nsjepriis is lang net in earlike forgoeding foar de bilang- rike taek, dy’t de boerestén foar de mienskip presteart, ekonomysk net en sosiael net. Zo maakten Baron de Vos van Steen- wijk (lib.) en mej. Tjeenk Willink (arb.) er enig bezwaar tegen dat de mogelijk heid tot adoptie slechts bestaat voor kinderen tot 21 jaar. Alleen gedurende een behaalde overgangstijd mogen de geadopteerde „kinderen” dertig jaar zijn. Zij wilden deze leeftijd iets hoger stellen. Bovendien stonden zij met re serve tegenover het wetsartikel, dat het leeftijdsverschil tenminste achttien en niet groter dan vijftig jaar mag zijn. Deze grens vonden zjj te absoluut. Mi nister Donker was echter niet te ver murwen. Als er geen vaste grens wordt gesteld, dan zal de rechter moeten uit maken wat wel of niet geoorloofd is. Dat vond de bewindsman onjuist, om dat verschillende rechters wel eens tot verschillende conclusies kunnen komen. De bekende radiospreker Prof. Diepen horst (a.r.) kon met het herroepelijk- heidscompromis meegaan. Hij gaf toe, dat de herroepbaarheid in bepaalde ge vallen gunstig kan zijn voor de geadop teerde kinderen. Maar ook vreesde hij, dat nu gevallen van chantage voor de deur staan. Dat de kinderen al of niet onder pressie van de eigenlijke ouders dreigen zullen de adoptieve ouders te verlaten. IT BITROUWEN IS JIT FIER. Dizze wike kaem ien fan de LAnbou- blédden mei in sköging oer in forum- joun, mei Minister Mansholt as ien fan de oanwêzige deskundigen, dy’t hjir op del kaem, dat oant nou ta alle birek- kings oer in billike molkpriis ütgien wiene fan de materiële kant fan it ge- fal. Men rekkene mei safolle» sinten foar dit en safolle foar dat, mar oant hou ta waerd gjin omtinken jown oan de minsklike kant fan de kwesje. Kilo’s wiene kilo’s en üren wurk wiene üren, fierder gie men net. Oan de minske kaem men jit net ta. Hy woe ha, men soe earst jin earst ris goed yn- tinke moatte, hoe’t dizze materiële din gen yn it praktyske libben der h’nne I lizze. Dat docht men dochs oars ek in I bulte. Lange jierren hat men by de Adoptie zal kunnen geschieden door een uitspraak van de rechtbank, op ver zoek van het echtpaar dat een kind wil adopteren. Het kind moet echter min derjarig zijn, het mag geen afstamme ling zijn door wettige of onwettige ge boorte van een der adoptanten. Deze moeten tenminste achttien en ten hoog ste vyftlg jaar ouder zijn dan het kind. Bovendien zullen de adoptanten min stens vijf jaar gehuwd moeten zijn. En als laatste belangrijke voorwaarde wordt in de wet bepaald, dat de ouders het kind minstens drie ja r verpleegd moeten hebben, willen zy het kunnen adopteren. Moet adoptatie onherroepelijk zijn? Dat was een van de moeilijke punten tijdens het debat in de Tweede Kamer en eigenlijk bij de voorbereiding van dit wetsontwerp. Daarover kan men ver schillend oordelen. Twee „belangen” staan tegenover elkaar. Enerzijds moe ten de adoptanten de zekerheid hebben dat de eigenlijke ouders ’t kind niet op elk moment kunnen opeisen, anderzijds moet het kind zelf als het tot onder scheid van jaren is gekomen de ge legenheid hebben de adoptie ongedaan te maken. Aanvankelijk stond minister Donker op het standpunt, dat de adoptie onherroepelijk moest zijn, maar onder druk van de Tweede Kamer is er toch een compromis gesloten. Het komt hierop neer, dat een geadopteerd kind eenmaal de gelegenheid krijgt om de adoptie te herroepen. Een ongehuwde zal dat moeten doen in zyn 24e levens jaar. Dit compromis heeft het op 28 juni 1955 in de Tweede Kamer op het nippertje gehaald. Toen werd met 31 tegen 37 stemmen een amendement Van Ryckevorsel (k.v.p.) verworpen, waarin werd bepaald, dat de geadopteerde aan de rechtbank kan verzoeken de adoptie te herroepen. Dit amendement was dus het tegenovergestelde van wat minister Donker wilde, het ging uit van de her- roepelykheid te allen tyde, terwijl de bewindsman van Justitie aanvankelijk de absolute onherroepelijkheid voor stond. Dat de ongehuwde geadopteerde in zyn 24e levensjaar naar de rechter moet gaan om te proberen de adoptie onge daan te maken, ligt voor de hand. Het is de rechter, die de redelijkheid van de herroeping zal moeten beoordelen. Hebben de eigenlijke ouders dan in het geheel geen rechten? Zij kunnen de adoptie-aanvraag twee jaar tegenhou den. Als zy uit de ouderlijke macht ontzet zyn, kunnen zy die tyd weer ge bruiken om weer in de ouderlijke rech ten te worden hersteld. Veel critlek heeft men deze week niet kunnen horen in de Eerste Kamer. In het algemeen vond zy het wetsontwerp alleszins acceptabel, hetgeen ook wel bleek uit de eindstemming. De bezwa ren .waren analoog aan die van de Tweede Kamer. administraesje, de opjeften foar sike of invalide arbeiders, it hanneljen mei keaplju, it buorkjen mei keapers fan fé of setters, de üren, dy’t men forrint, forfytst of forrydt mei allerhanne boad- skippen. Ik ha lêstendeis al ris skreaun oer de ekstra kosten, dy’t in boerehüshalding hat, omt de measten rounom fieróf wenje, elektrysk, wetter en tillefoan djürder bitelje moatte as elk oar, folie mear kosten hawwe mei it learen fan de bern, twaris deis iten siere moatte omt de bem middels net thüs komme kinne, folie mear slite troch har reizen troch waer en wyn, ja in hiele litany soe men oplêze kinne as men ris nei- gie, hokfoar ekstra-kosten in boerehüs- hAlding op 'e romte net hat. Beide din gen, it wurkskema en it libben op in pleats, soene meibringe moatte in bi- rekken, dy’t per üre fiks op peil stie, sil men de billikheit bitrachtsje. Mar fan dit alles is gjin spoar. Nearne wurdt sa skerp en sa iensidich de leanpost op- set as by de L. E. I.-birekkens en dan nimt men foar dizze üren jit it leechste taryf. As yn de tsien jler, dat wy offisleel in garansjepriis hawn hawwe, aldergeloks de reëele priis net bilangryk heger west hie, dan siet de boer oer de hiele» liny yn de nederklits. Dan wie de minne situaesje fan de foaroarlogse jierren jit altyd oan 'e gong. De „vrije uitloop naar boven” hat him de léste jierren in ynkommen jown, dat bilangryk boppe de garansjepriis ütgie. Yn dizze jierren is it kostenpeii aloan omheech gien oer alle boegen. En nou binne de omstannichheden op de wróldmerk minder wurden. Men kin it sa slzze: de flier komt omheech, de sou- der sakket of driget to sakjen. En nou wurdt de gartLnsjeprts akclik urglnt. It forset tsjin de molkpriis. sa’t de Mi- 1 De Bolswarder onder-luitenant Jan Keur is bij de vermeestering van Dja- lada in Loewoe (Celebes) door Rand- joes verwond. De heer G. Mulder te Hindeloopen haalde een dezer dagen een maal tje vis van de afslag aldaar. Hij kocht deze keer een paar pond blei. Bij het panklaar maken van de vis vond hij tot zyn grote ver wondering in de ingewanden van een grote blei een kleinmodel polshorloge, nog in een behoorlij ke staat. Dat een in de zee gegooide ring nog eens door middel van een vis teruggevonden wordt, is nog bijna te geloven, maar dit is toch wel haast ongelooflijk. En toch is het waar. De r.-k. St.-Martiniekerk te Bolsward zal worden vergroot met een nieuw priesterkoor gebouwd met twee tran- scepten ter zijde, zodat het een kruis kerk wordt. Aan de kant van het bol werk zal de kerk het aanzien van een nieuwe en degelijke tempel verkrijgen. singspogingen met behulp brand- en mistspuit. leanen en salarissen de yndieling kind fan trye en mear klassen. Dat wie net fanwege it oantal üren, mar dat wie om’t men oannaem, dat de kosten fan it libben net gelyk wiene. Dus men gyng üt fan de tins, dat it op it reëele lean oankaem, net op it deade sifer al linnich. Yn elts leankontrakt fynt men fierder de tariven foar oerwurk en bysünder swier of nuodlik wurk. Elts fynt dat reedlik en ek allinnich dêrmei kin men dy wurksumheden klear krye. Mar by de L. E. I.-birekkens is men der nea oan ta komd en nimt men de üren fan de boer neffens it leechste ürlean hwat der is. Hoe ünbillik dat is, kin men maklik bigripe as men ris neigiet, dat in great tal üren wurk dien wurdt, hwerby elts oar minske leit to sliepen. En dat net allinnich. De fordie- ling fan it wurk leit alhiel oan de na- tuer en dy makket, dat meastal yn it moaist fan de tiid dagen fan sechtsjln üren makke wurde, wylst op it heden de boer „fakê.nsje” nimme kin. Hokfor wurknimmer soe mei sa’n regeling ak- koard gean Is it waer min en kin der neat dien wurde, dan telle syn üren ek net. Reint er der üt, dan moat er syn arbeider troch bitelje, mar syn eigen üren forgoedet men net. Hwant allin nich de werkelike üren wurk wurde yn de L. E. I.-birekkens opnaem. Stel, dat jo ien winne soene mei de kon- dysjes: jo moatte altyd klear stean, as it knypt, sa as by it winter en foarjier mei d- keallery, ek nachts. Is der hwat mei in sike kou, in merje of süch, dy’t der oan ta is, dan moatte jo der noed foar stean. Mar ik bitelje jo allinnich de üren, dat jo arbeidzje, hwa soe dan wolle? En nou slz ik noch gjin wurd oer hün- derten dingen, dy’t by it jier Ifms troch de boer dien wurde moatte, de lean- De administratiekosten beliepen f 11.65. De Gasthuisvoogden schonken een be drag aan subsidie groot f 60.—, Interessante gegevens biedt ook de be handeling van de gemeentebegroting op 14 October, hoewel de begroting niet in het geheel in het verslag opgenomen is en we dus hier en daar een greep kunnen doen. Om enkele posten te noe men: het maken van 133 meter wal be schoeiing langs de Kampen wordt ge raamd op f1330 (f 10 per meter dus). De jaarwedde van de politiedienaars le klas is van f 400 tot f 450 gebracht. In het licht van deze cijfers is het subsidie van het St.-Anthony Gasthuis groot f 6000, een kapitaal bedrag (waardoor de hoofdelijke omslag met f 3000 kon worden verlaagd). In de raad gaan zelfs stemmen op, die vrezen, dat op de duur de gemeente af hankelijk zal worden van het Gasthuis. De fondsen van het Gasthuis zijn n.l. zó goed, dat het schier geen weg weet met het geld (we zouden dat in 1956 niet graag meer durven beweren). Evenals thans nog, vormden ook vroe ger de representatiekosten een dank baar onderwerp van bespreking. De ver- gaderkosten van het dag. bestuur zyn bijv, geraamd op f 104. De minderheid in de begrotingscommis sie wenst deze post te royeren. Deze is n.l. nog nooit op de begroting geweest. De leden van het vroegere dag. bestuur betaalden n.l. altijd zelf wat'ze na af loop hunner werkzaamheden verkozen te gebruiken evenals de leden van de raad doen als deze na het sluiten van de vergadering nog wat blijven napra ten. Men vindt het nogal sterk, dat aan de wethouders als ze hun werkzaamhe den verrichten, jaarlijks nog f104 zal betaald worden. De heer Peereboom wenst 100 op de begroting te brengen voor een vuurwerk af te steken ter gelegenheid van ’s Ko- nings 25-jarige regering.. Wy willen dit kort overzicht besluiten met de opgave van de verhuring van verschillende gemeente-eigendommen, waarbij we dan meteen afscheid nemen van 1873 om in een volgend artikeltje eens te zien wat voor belangrijks het jaar 1874 te brengen had. We ontmoeten in 1873 dan nog de vol gende posten (opbrengsten van verhu ren): Stadstuin f275, stadswal f66, tolhek Hoptille f275, idem Huilkenstein f501, veemarkt f395, Hollanderzet f110, Ymswoldertdle f97, Tjerkwerderzijl f «8 en brug Parrega f 93. Binnenkort zal de Adoptiewet in het Staatsblad verschijnen. Nu de Eerste Kamer deze wet dinsdag j.l. zonder hoofdelyke stemming heeft aangenomen, is het goed er nog even bij stil te staan, want daardoor is er een geheel nieuw element in het kinderrecht ge bracht. Ouders zullen in de toekomst kinderen kunnen aannemen, die zjj kunnen beschouwen als hun eigen wettige kinderen. Dat is geen eenvoudige zaak, omdat het hier gaat over het doorsnijden van banden des bloeds, al zal deze band in vele gevallen feitelijk Nu de Eerste Kamer dit wetsontwerp heeft afgehandeld, komen de begrotin gen aan de orde. Waarschijnlijk zal wor den begonnen aan de begroting van Bin nenlandse Zaken, waarlijk niet het in teressantste hoofdstuk uit deze reeks. Intussen is voor de Tweede Kamer het Kerstreces bijna voorbij. Op dinsdag 31 januari komt zij weer bijeen en reeds liggen enige belangrijke wetsontwerpen op haar te wachten, zoals de opheffing van de handelingsonbekwaamheid der gehuwde vrouw. Daarover zal nog wel het een en ander te doen zijn. Dit wets ontwerp gaat er van uit, dat een einde moet worden gemaakt aan de toestand, waarbij de gehuwde vrouw in beginsel als handelingsonbekwaam wordt be schouwd. Ten onrechte ziet de wetgever tot dus ver de gehuwde vrouw anders dan de ongehuwde niet geheel voor vol aan: rechtens staat zij nog altijd op één lijn met minderjarigen en onder-cura- tele-gestelden, al maakt de wet geluk kig ten aanzien van de huishoudelijke uitgaven een zeer belangrijke uitzonde ring. Deze uitzondering is evenwel niet principieel als een uitzondering gefor muleerd. Verscheidene vertrouwde klanken zul len uit het Burgerlijk Wetboek verdwij nen. Zo zullen de volgende zinnen wor den geschrapt: „de man is het hoofd der echtvereniging” en „de vrouw is haar man gehoorzaamheid verschuldigd". Het zal de mannenlezer ongetwijfeld in teresseren, dat dit juridisch zo gefor muleerd moge zijn, maar dat de vrouw desondanks als zy in gemeenschap van goederen is getrouwd niet zo maar de inboedel kan verkopen. Zolang de huwelijksgemeenschap bestaat, voert de man daarover het beheer, anderzijds kunnen de vrouwen weer gelukkig zyn: de vrouw kan namens de huwelijksge meenschap handelingen voor de gewo ne huishouding verrichten. En zo nodig zal zij de mogelijkheid verkrijgen de man langs gerechtelyke weg te dwin gen voldoende geld voor het huishou den beschikbaar te stellen. A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1