L KRIS-KRAS door Nederland VROEDE VADEREN VROEGER BESLISSING OVER LOONSVERHOGING SPOEDIG TE VERWACHTEN Minister Donker overleden Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Hwat hat Qabe Skroar p^u is het duideiyk, dat een advies van de S. E. R. over de „ruimte” altyd een algemeen karakter draagt. Het advies werkt met een gemiddelde. Als er in een bedryfstak X 10 pet. ruimte is en in een bedryfstak Y nul pet., dan bedraagt de gemiddelde ruim te 5 pet. Maar de landbouw zo kan het toch best zyn kan geen 5 pet. betalen en dus dreigt men dan weer te recht te komen in de vicieuze cirkel: üs hjoed p p to sizzen In 52e JAARGANG No. 11 DINSDAG 7 FEBRUARI I95« I J - STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1^» de bünte pracht over Tj. de J. e 4 Advertentieprijs: 12 cent "per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Te Middelburg in Transvaal is een ge denkteken opgericht voor de paarden, die in de Zuid-Afrikaanse oorlog wer den gedood. Aanbesteding: Het opmaken, drukken en uitgeven van het officieel raadsver- slag der gemeente over 1906. C. J. van der Veen, burg. K. H. Laagland, secr. B. en W. roepen sollicitanten op voor onderwijzer aan school 1. Jaarwedde volgens verordening f 550.De nodige stukken franco aan B. en W. Het Christelijk fanfarecorps „Hallelu jah” te Bolsward, door gebrek aan ge schikte krachten ontbonden. 3de week februari 1906 f2496 f2240 f2212 f1999 f1947 f1860 f1845 f1812 f1720 4-jarig kind overreden. Het 4-jarige zoontje van de familie Bakker stak plot seling de Barriereweg te Barger Com- pascuum over en werd aangereden door een auto, bestuurd door B. de B. te Val- thermond. Het kind werd in ernstige Nader onderzoek zaak-Schokking. Naai' vernomen wordt heeft de publicatie van het Haagsch Dagblad met betrekking tot het beleid van mr. Schokking gedu rende de bezetting in Hazerswoude, de hierbij ten nauwste betrokken autori teiten aanleiding gegeven tot beraad. In verband daarmee wordt o.m. een onder zoek ingesteld op het stuk van in het verleden gevoerd beleid. Bejaarde man (84) door trein gedood. Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is de 84-jarige Jb. Koojjman uit Wormer- veer tijdens het rapen van kolen op de spoorbaan tussen Zaandijk en Wormer- veer, door een trein gegrepen. De man overleed kort daarna aan zijn verwon dingen. De heer Kooijman verliet zjjn vindplaats om een trein uit de richting Zaandijk te laten passeren. Hij ging op Alles rédt himsels, bihalve lytse bern en pankoeken Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres? Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 33J (K 5157) 5 Bols wards Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad toestand naar het Diaconessenhuis te Emmen vervoerd, waar het aan zijn ver wondingen is bezweken. Raad voor de kunst ingesteld. Als offi cieel adviescollege van de minister van O., K. en W. over kunstzaken is thans in een alg. maatregel van bestuur de globale samenstelling van de raad voor de kunst geregeld. De raad zal bestaan uit tachtig leden, van wie tenminste de helft van de in de raad te benoemen kunstenaars wordt benoemd op voor dracht van representatieve kunstenaars organisaties. De raad zal uit zes afde lingen bestaan, namelijk voor algemene zaken, beeldende kunst en bouwkunst, filmkunst, letteren, muziek en theater (opera, dans en toneel). Prinses kreeg ruim 20.000 gelukwensen. Onder de meer dan 20.000 uit alle delen van de wereld afkomstige gelukwensen, j „Van ei tot forel” nadert einde. De fo- réllenshow in de hal van het Artis-aqua- rium te Amsterdam zal op 19 februari worden gesloten. Meer dan 20.000 bezoe kers zijn tot nu toe komen kijken naar de kunstmatige, snelstromende beek, waar men het leven van de forel, van ei tot volwassen vis, kan gadeslaan. De Ned. Heide-Maatschappij heeft iedere week gezorgd voor duizenden forellen eieren, om de „show” gaande te houden. Forellen zetten echter alleen eieren af in de koudste maanden van het jaar en na half februari komt deze produktie definitief tot een einde. Uitslag aanbesteding „Spreeuwenstein” te Bolsward: E. Statema, Bolsward H. en B. de Jong, idem Westra en de Groot, Oudega J. van Anholt, Bolsward S. H. Runia, Schraard Dirk Feenstra, Bolsward H. Lammertsma, Bolsward W. A. Visser, Winsum Rinke Feenstra, Bolsward WINTER OP SYN MOAIST Mei fan de bitterste dagen, dy’t ik my üt myn kostskoalletiid herinnerje, wiene de dagen, dat de krante üs dêrre, op de Goaise sangroun, fortelde, dat men yn FryslAn al ried. Hoe knypte dan de ünwennigens de kiel ticht, rinnen- de oer de grize cour, tusken de swijen- de beammen. En dan seach ik sa klear de Aide stéd mei syn prachtich iisfor- meits, mei syn krüswetter en de boi- wurken l&ns, troch de stéd en op nei Wolsumer en Abbegeasterkeatling. Nou is it fjirtlch jier letter en ik sit in de jaren 1950—1954 jaarlijks 16000 meer mensen Nederland zijn binnenge komen dan hebben verlaten. Nu was er in die jaren een netto vertreksaldo van .20.000 mensen per jaar. Dit deelde mr. ir. B. W. Haveman, regeringscommissa ris voör de emigratie mede in een rede in de Raad voor de Emigratie in Den Haag. Voor 1955 was dit cijfer nog on gunstiger. Ontvangsten van fiscus in 1955. In 1955 werd uit hoofde van de gezamenlijke ko- hierbelastingen f 2.411 miljoen geïnd, te gen f 2.391 miljoen in 1954. De niet ko- hierbelastingen brachten in het vorige jaar f 4.102 miljoen op. In 1954 bedroeg dit f 3.827 miljoen. Het bruto-kohierbe- drag der buitengewone heffingen vor derde in het afgelopen jaar met f 60.3 miljoen tot f 4.166.9 miljoen. Dit blijkt uit door het ministerie van financiën gepubliceerde cijfers. Bestuur P.v.d.A. niet naar Moskou. In een aantal Engelse dagbladen is mede gedeeld, dat het bestuur van de Party van de Arbeid een uitnodiging voor een bezoek aan Moskou zou hebben ontvan gen. Het partijbestuur van de Partij van de Arbeid is van zulk een uitnodiging niet bekend. Voor poging tot moord twaalf Jaar op gelegd. De Bredase rechtbank veroor deelde H. van H. uit Oosterhout wegens poging tot moord op de zeventienjarige jongeman C. B. uit Raamsdonk, con form de eis tot twaalf jaar gevangenis straf. Toen de man zijn slachtoffer be dreigde, had hij pas wegensk moord op een jongeman een straf van eveneens 12 jaar uitgezeten. Fries geschenk voor Beatrix. Het pro vinciaal bestuur van Friesland heeft aan prinses Beatrix ter gelegenheid van haar achttiende verjaardag een handge- borduurde wanddoek aangeboden, voor stellende twee vogels. De doek is ver vaardigd door Anne Porte te Oudebildt- zi)L In de nacht van vrijdag op zaterdag is in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam de minister van Justitie, mr. L. A. Don ker, op 56-jarige leeftijd overleden. De overledene moest vrijdag plotseling In het ziekenhuis worden opgenomen. Aanvankelijk werd gemeld, dat er geen reden voor ongerustheid was, maar in de loop van de dag verergerde de toe stand van het hart dermate, dat kort na 2 uur in de nacht het einde kwam. De crematie van het stoffelijk overschot is bepaald op woensdag 8 februari op Westerveld, na aankomst van trein 14.29. Onze lieve jeugd. Twee meisjes, die van school hadden gespijbeld en niet goéd thuis durfden komen, klommen over het hek van Artis te Amsterdam en ver stopten zich in een hooiberg. Daar wer den zij door een oppasser ontdekt. Een der meisjes de kinderen waren 11 en 12 jaar liep hard weg, maar het an dere werd gegrepen en na verhoor on der geleide naar huis gebracht. Emlgratiebeleid. Zonder de door overheid bevorderde emigratie zouden 'T’IJDENS de studie over dit advies heeft de regering bij de behandeling van de begroting van Sociale Zaken be kend gemaakt in principe bereid te zijn de bedrijfstaksgewtjze loonvorming in te voeren. Deze mededeling veroorzaakte een flinke strijd achter de schermen. Het is bekend dat N.V.V. en P.v.d.A. een algemene loonsverhoging toch het beste middel vinden om de arbeiders in de gestegen welvaart te laten profiteren. Alle andere .partijen en vakorganisaties steunden de bedrjjfstaksgewijze loonvor ming van harte. Een verschil in belo ning achten zij juist een middel om de produktiviteit te verhogen, maar na tuurlijk mag de voor-oorlogse situatie niet terugkeren, toen bijv, de landarbei ders ver ten achter gesteld werden by de arbeiders in de industrie. Coördina tie daarom noodzakeltjk. Minister Suurhoff stelde zich op het standpunt, dat de Stichting van de Ar beid eerst spelregels moet opstellen al vorens de nieuwe loonpolitiek kan wor den ingevoerd. Spelregels, die voorname lijk zullen gaan over de wijze, waarop de lonen in de verschillende bedrijfs takken gecoördineerd kunnen worden. Verzakking op spoorlijn Amsterdam— Enkhuizen. In het noorden van Zaan dam is een verzakking opgetreden in de spoordijk op de lijn Amsterdam Enkhuizen tengevolge van werkzaamhe den voor het nieuwe sportpark in de' naaste omgeving. De treinen kunnen slechts met matige gang, 50 km per uur, passeren. Gemeentenbank wil dertig miljoen lenen De Bank voor Nederlandse Gemeenten komt opnieuw een beroep doen op de openbare geldmarkt. De condities van de thans aangeboden lening wijken niet af van de in december van het vorige jaar aangeboden lening. Thans wordt een bedrag van f 30 miljoen (v. j. de cember f 20 miljoen) gevraagd tegen 'n rente van 3% pet. bjj een looptijd van 40 jaar. Herderin voor Edese schaapskudde Coos Vos, een 28-jarig meisje uit Voort huizen, heeft (met nog tal van anderen) gesolliciteerd naar de vacante betrek king van scheper by de kudde van de Stichting Edese Schaapskudde. De oude scheper Jacob Mouw gaat 1 april weg. Na een oproep van sollicitaties regen de het brieven. Coos leidt met een vriendin een bedryf met veel kleinvee, zodat schapen haar vertrouwd zyn. Bo vendien is zy verloskundige. Het stich tingsbestuur neemt haar sollicitatie ern stig op. Wordt zy benoemd, dan is Coos Vos de eerste vrouweiyke scheper in Nederland. VII. Een andere „actualiteit”, die de gemoe deren van de vroede vaderen in 1874 geducht in beweging bracht, was de spoorwegkwestie. Op 13 febr. 1874 is er by de ingekomen stukken byv. een missive van Kaptijn en Gentis, waarby wordt bericht, dat zij de voorlopige concessie hebben bekomen voor de aanleg en exploitatie der spoor wegen Harlingen-Tzum-Witmarsum- Bolsward-Sneek-Ulst-Joure-Heerenveen, enz. tot de Duitse grenzen. By de vor ming van het vereiste kapitaal hopen zy op medewerking van de raad. Ook is er nog een ander plan, dat ter sprake komt in de vergadering van 14 juli. Er bestaan n.L plannen de spoor lijn Leeuwarden-Sneek door te trekken QINDS 1 October 1954 hebben we geen .loonsverhogingen meer gekend, zy zouden niet passen in de regeringspoli- tiek, die er nu eenmaal op gericht is om de pryzen in de hand te houden. De ervaring heeft de laatste jaren wel geleerd, dat loonsverhogingen steeds weer prysverhogingen ten gevolge heb ben. De loontrekkenden schoten daar niets mee op en de „vergeten groepen” raakten steeds meer achterop. Het pa rool van de regering zou men aldus kun nen stellen: onveranderde lonen, lagere pryzen. Natuurlyk kan dit parool niet voor lange tyd gelden, want de werk nemers hebben recht om ook door loons verhogingen te profiteren van de wel vaart in verschillende bedryfstakken. Daar dit met wysheid moet gebeuren, is de regering dan ook ten slotte tot de bedryfstaksgewyze loonvorming ge komen, waardoor een verschil van be loning in de verschillende bedryfstakken mogeiyk zal zyn. Men zal zich herin neren dat verleden jaar het Kabinet ge struikeld is op de kreupele huurwet. De kleine huurverhoging wekte geen bevrediging. By de P.v.d.A. niet, om dat zy een flinke huurverhoging wenste met afroming. Er zou een fonds moeten worden gevormd waaruit de nieuwbouw zou kunnen worden gefinancierd. De overige partyen waren tegen deze af roming, maar vóór een flinke huur verhoging. Het Kabinet heeft zich toen beroepen op de loon- en prysontwikke- ling. Het vreesde, dat een grote huur verhoging welke gecompenseerd zou moeten worden door een loonsverhoging prysstijgingen ten gevolge zou heb ben. die H. K. H. Prinses Beatrix ter gele genheid van haar achttiende verjaardag hebben bereikt, bevonden zich verschei dene telegrammen, afkomstig van staatshoofden, onder meer van het En gelse koningspaar en van president Eisenhower. Eerste kaskomkommers. Aan de Loos- duinse groentenveiling heeft de C. A. v. Beveren Jr. de eerste kaskomkommers aangevoerd. De prys bedroeg f 4.80 per stuk. „Noch gjin ptkewaer”. De heer E. Metz, Grootzand, Sneek, had een kip op eieren zitten, ’s Nachts, toen het 17 graden vroor, kropen negen kuikentjes uit de eieren. De kloek biykt best in staat te zyn om haar spruiten op temperatuur te houden. Vogels in grote nood b(j afsluitdyk. De enige duizenden tellende vogelstand (vooral meerkoeten) by de kop van de afsluitdyk verkeert vanwege de winter in grote nood. Evenals het vorig jaar heeft de afdeling Harlingen van de ver eniging tot bescherming van dieren thans een actie ingezet om het dieren leed aldaar te verzachten. De eerste actie werd donderdag ingeluid. Toen is nameiyk op de scholen een inzameling van brood georganiseerd. Snelle jager. By de Rotterdamse Droog dok Maatschappy te Rotterdam is don derdag te water gelaten de onderzee boot „Rotterdam”. Het wordt de groot ste en snelste jager, welke Nederland ooit heeft bezeten, met zyn omvang van een kustvaarder en het machinevermo- gen van een groot passagierschip. Consumenten-organisatie. De eerste kring van de Nederlandse Consumenten bond, gevestigd te Den Haag, zal in Amsterdam worden opgericht tydens ’n openbare vergadering op donderdag 9 februari a.s, in het American-hotel. Er is zeer veel belangstelling voor deze nieuwe bond. Vlieland vogelkerkhof. De felle koude teistert de vogelstand op Vlieland in erge mate. Honderden vogels stryken op het strand neer, worden versuft door de felle kou en komen jammerlyk om. E.H.B.O.-dif lorna voor ambachtsschool- leraren. Naar verluidt zal, wanneer ’t programma zal verschynen voor de praktijkakte nyverheidsonderwys voor jongens (N-akte) daarin o.m. als eis voor het deelnemen aan dat examen worden gesteld het bezit van een geldig diploma eerste hulp by ongeluk ken. Vooruitgang? Ir. L. O. Kalff, een der directeuren van Philips, deelde in een lezing te Rotterdam gehouden, mede, dat ons land over tien jaar ongeveer een miljoen televisie-toestellen zal tellen. Er zyn op het ogenblik ongeveer 55000 toestellen in gebruik. De leus wordt: iedereen zyn eigen televisietoestel. Het loonvraagstuk staat momenteel weer in het middelpunt der belangstelling. Voor-vorige week vrydag is de Sociaal Economische Raad by een geweest om te spreken over de mogelijkheden voor een verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Dit debat werd vrydag 3 februari voortgezet. Hiervan zou het o.a. moeten afhangen of de lonen verhoogd kunnen worden of niet. Het vaststellen van dit „ruimte-advies” is geen eenvoudige zaak. Wellicht is het goed om nog eens de achtergronden te herhalen. TVAARNAAST speelt de kwestie van de gestegen welvaart een rol. De organisaties van de werknemers willen uiteraard iets voor hun leden doen. Het gaat goed in verschillende bedryfstak ken, de statistieken wyzen dit uit. En zy hebben daarom gezocht naar een methode om de lonen toch te kunnen verhogen, zonder dat dit zou lelden tot prysstyging. Dat kan alleen maar als de lonen uit de winst worden betaald. Tot september verleden jaar voelde de regering echter niets voor een verho ging van de lonen, zy bleek alleen be reid de secundaire arbeidsvoorwaarden met drie procent te verbeteren, o.a. door verlenging van het aantal vacan- tiedagen en door een verdubbeling van de vacantietoeslag van 2 tot 4 pet. Natuurlyk onder het bekende voorbe houd, dat deze verbetering van de ar beidsvoorwaarden geen prijsstygingen ten gevolge mocht hebben en dat dan voor de invoering van deze maatregelen overeenstemming zou bestaan tussen werkgever en werknemers. Voor velen was dit niet erg bevredigend. Dat was voor de regering aanleiding om de So ciaal Economische Raad advies te vra gen over het probleem of er voor de jaren 1955 en 1956 nog ruimte is voor de verbetering van de arbeidsvoorwaar den, waarby rekening moet worden ge houden met de invoering van de defini tieve ouderdomsverzekering en een huurverhoging van 25 pet., ingaande 1 Januari 1957. ke stéd. Men kin der de eagen net óf- hAlde. Moams foar tsjerketiid binne der al in pear lytse mannen, dy’t de striid bigjinne. By ien fan de buorlju is sa'n baeske, jit net nei de greate skoalle, dy stiet om seis üre al by mem foar it béd to biddeljen om to riden. En hy rydt mar, lykm’ ailinnich yn syn blauwe trui, mei de spanning om net to fallen en mei greatske eagen nei de wAl hwer’t mem stiet to glimkjen oer dit dapper baeske. Sjoch, der komt üt de steige in heit mei in lyts famke op ’e rêch. Efter de kachel binne de reden opboun en nou sjout heit har nei it iis. De lytse ünwisse skekjes, de wjukkeljende earm- kes, de spanning op it lytse kopke, hwat in skildery fan echte soune folkswille. Is der moaijer byld as de stéd Under in snietek en de gréften fol mei de fan laitsjende famkes, stoere keardels en boartsjende bern op dit hearlike iis? De hiele omkrite komt del setten en hiele rigen boerebern toane har krêft en ütltólden. De maklike klean fan tsjintwurdich, mei joppers en jacken en blauwe broeken, koene wol foar it iis makke wéze, neat let om har fiks en ünbisoarge de banen lAns to strüzen, al- tyd mar wer. En efter de finstors sitte de alderen mei in glimke om ’e müle to sjen nei sok in skildereftich en hert- forwaermjend toaniel. Al nei it aerd streekje hja hjir lAns, oan ’e stok of efter mekoar mei tsien of mear, ailin nich om to wennen of to oefenjen, of hwat it aldermoaiste is, mei syn twaën, hja de hannen op de heup en hy triu- wend en biskermjend efter har. foar it finster to sjen nel it feest foar I Foar Aid en jong In folksformeits sa de jeugd, nei it alderkostlikst fortier I gol en sa fleurich, dat men der jerne it Is”. fan in troch winterklaed bidutsen Frys- I de füle kjeld foar oer hat, dy’t der oan I Ja, in echt en soun folksformeits, hwer’t foaröfgean moat. Nei de earste tükel- teammen fan sloppe ankels en knibbels der ófriden to hawwen, komt nou de folie wille oan de iissport. En hAldt de winter oan, dan komme de wünderlik moaye tochten wer nei de marren en frjemde plakken. Hwat lizze hja der hiel oars hinne sa bisjoen fan it wetter óf, dy Aide stedtsjes en doar- pen, mei rounom datselde feest. En alle dagen fortelle de bern fan nye oerwin- nings. De earste tille, de twadde, alhiel nei Tsjerkwert ta, sa pocht it lytse baeske. LAns de aide Makkumer of de Wytmar- sumer, oer it Panhüskanael seit wer in oar, nei Blauhüs of Drylst, oer de Ljou- werter of de Kleasterfeart nei Readhüs. De wrAld giet iepen, de moaye winter- wrald oer it romme, frye Fryske lan, de smüke pleatsen mei har breed, wyt tek en smüke k earners, hwer’t de boerinne efter it finster sit mei It blinkende thé- Ijochtsje as iennichste kammeraet. Straks komme hja thüs, mei glAnzjende eagen, reade wangen en wurge, ünwil- lige fuotten, dy’t wer oan it rinnen wenne moatte. Den stiet alles klear en ite hja as üt- hüngere wolven. It aldemoadigste wurk wurdt yn hasten dien, it learen fan de bern is in pynlik krüs, master praet mei de moed fan de wanhope yn syn stim, it béste is mar: wurk meitsje, hwant harkje, mei de klink-klang fan de strykjende izers oan de oare kant fan de finsters, is in wiere Tantallus-kwelling. Hwat oars nea kin, kin nou woh Us strange heit koe reis dan alles ynskikke mei it rymke: „lis en fis moat jo nhnme sa’t de stannen en grinzen weifaile en alles mei alles rydt en rost de hiele dei lang. Oant jouns Iet by de heldere Ijochten fan de lanteamen ride hja op de iis- baen en grêft, hja wurde net wurch, it giet hoe langer hoe makliker. Is der earne sa’n winterske wrAld as hjirre to finen, de stéd as in greate tri bune en de banen der om en trochhinne, de fearten as wite linten nei de fiere kimen en rounom maten en kamme- raetskes, famylje en goekunden. De tintsjes en diskes mei waerme süke- larjemolke en koeke binne de oasen, hwer’t men jierren letter de smaek noch fan oerhAldt. En hoefolle pearkes witte noch yn hege alderdom fan ünforjitlike middagen op en om it iis, hoe foroarje de ünhandige en bleue pubers yn fikse en galante iisridders. Hwat seldsume kansen biedt it iis mei foarriden en op- binen, forlerne wantsjes en kuipende fingerkes. En hwer wol men harren lea ver de kAns jaen as hjir yn de soune atmosfear fan Gods prachtige natuer. Hjir fait alle poppekas fan de minsken óf en sjocht men de lju sa’t hja binne, de flotte en bihelpsume en de ivich treu- zeljende, kliemende en wer opbinende lêstpakken. De trochsetters en de hitte- petitters, de swéslaenders en de bitrou- bere foarriders, hja litte harren alle- gearre sjen sa’t hja binne. en net ailinnich op it iis. It Fryske folk hat yn dizze sport en dit formeits in hearlike jefte, sa’t men nearne fynt. Dit is ien fan de kostbaer- ste, nationale skatten, hwer’t men as Alderen graech hwat kjeld en djüre brAnje foar oer hat, omt men dit de jonge minsken en de bern sa fan her ten gunt. naar Staveren door het dun bevolkte merengebied. Eenstemming betuigt de raad daarom instemming met het voor stel, waarby de lijn vanaf Sneek naar Staveren door de welvarende gemeente Wymbritseradeel en Wonseradeel (via Bolsward) zal lopen. Men was sterk en byna lyrisch in de betoogtrant: „dat Bolsward mede een der bloeiende en flo- risantste steden van Friesland zich mag beroemen de derde weekmarkt{!) van Friesland te bezitten; inderdaad ont wikkelt Bolsward een ruime mate ener gie en levenskracht; Bolsward het aan- sluitingspunt der gemeente Wonseradeel en Wymbritseradeel, de stapelplaats voor de handel van naburige Gemeenten, vooral ook voor de Zuid-Westhoek van Friesland, met zyne in de laatste jaren sterk in bloei toegenomen nyverheid, fabriekwezen en handel, zal, niet aan gesloten wordende, geïsoleerd geraken, achteruitgang en verval zal het natuur lyk gevolg worden; ook het in bloei toenemende Workum zal, afgesloten blyvende, zijn ondergang tegemoet gaan en dat alleen om een trein door meren en minbevolkte streken te doen rijden om slechts Sneek, reeds zoveel bevoor deeld door de natuuriyke ligging te be voordelen Op 15 October is ingekomen het rap port der commissie op het adres van Kaptyn en Gentis om geldelyke onder steuning voor een spoorwegiyn Bols ward—Heerenveen, enz. De commissie stelt voor, voTTr f 100.000 deel te nemen op voorwaarde, dat vóór 1 jan. 1877 met het leggen van de weg begonnen worde, dat het station Bols ward worde geplaatst in overleg met de raad en de statuten aan diens goedkeu ring worden onderworpen. De heer Brandsma vindt f 100.000 wel wat hoog. De heer van der Wey zegt, als deze spoorwegverbinding er niet komt, komt er in het geheel geen. Bolsward moet nu tonen iets voor een spoorweg te hebben. Er is reeds ’n ontwerp, dat door de re gering begunstigd wordt. Volgens dat ontwerp zal de iyn lopen van Leeuwar den via Sneek rechtstreeks naar Stave ren en wordt Bolsward buitengesloten. De heer Peereboom zegt: zal Bolsward ooit kans hebben een spoor te krygen, dan moet het flink voor de dag komen, ook tegenover de regering. Met algemene stemmen wordt besloten het voorstel van de commissie te maken tot een besluit. Bolsward had in 1879 dus twee yzers in het vuur; a. de iyn Sneek-Bolsward- Workum en b. de iyn Harllngen-Bols- ward. loonsverhoging-prysstyging. Daarom was het begrypeiyk dat de niet-socialis- tische organisaties probeerden om dit ruimte-advies zodanig in te kleden, dat het niet zou leiden tot een algemene loonsverhoging. Dat was maar op één manier mogeiyk, n.L door zo snel mo- geiyk de spelregels voor de nieuwe loon politiek op te stellen. Deze opzet is gelukt. Begin februari zou de Stichting van de Arbeid ’t spelregel- advies uitbrengen. Zo krygt de regering twee stukken op tafel. Het ruimte-ad vies van de SER een advies van des kundigen en het spelregeladvies van de Stichting van de Arbeid, waarbij men in acht moet nemen dat de Stichting er is voor het beleid. Een compromis moet echter niet uitge sloten worden geacht. Theoretisch ge dacht zou het byv. mogeiyk zyn een kleine algemene loonsverhoging te ge ven, gecombineerd met een differentia tiemogelijkheid. Om de gedachten te bepalen: een loonsverhoging van 2 pet met differentiatie tot 5 pet. Maar op ’t moment dat wy dit schryven is hierover nog niets te zeggen. De- Sociaal Eco nomische Raad heeft slechts algemene beschouwingen gehouden. Aan de de tails moet de raad de tweede verga dering toekomen. Deze inleidende be schouwingen waren echter noodzakeltjk omdat de meningen te veel uiteen liepen over de wyze waarop de cyfers samen gesteld zouden moeten worden. Bk IBM;

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1