J en (in 1868) KRIS-KKAS door Nederland De Bolswarders Sjoerd v. d. Weij Piet Dikhoff reden reeds de Elfstedentocht Fan de Martinytoer Dubbel Pim Mulier gaf de stoot tot de eerste georganiseerde tocht Gouden filmpjes Hwat hat Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Van koeschrenkel tot hoge Noor was een lange weg kampioenschap 52e JAARGANG No. 13 DINSDAG 14 FEBRUARI 1956 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad '4, r u. m. 13 50 1917 11 9 9 5 10 51 7 35 uit in Tj. de J. J r 5 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 As immen Hik is, binne syn eagen forgreatglêzen 3e week februari 1906 De gymnastiekver. „Hollandia” gaf haar 5de uitvoering. Ook het mannenkoor „Hollan’dia” gaf een uitvoering. De onderwijzer A. P. L. te Putten heeft vergunning gekregen een revolver te dragen. H(] had een vers in Het Volk geschreven en werd daardoor lastig ge vallen. Met Ingang van 1 april heeft de heer M. H. Tromp ontslag aangevraagd als Burgemeester der gemeente Wymbrit- seradeel. De schaakclub „Westergo” te Bolsward boekte een klinkende overwinning op „Advendo” van Workum. Opgericht te Arum onder leiding van Ds. Binnema, een afd. Patrimonium met aanvankelijk 2e leden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) streken. Waar hjj op wedstrijden uit kwam, won hij de eerste prijs en toen men in Groningen eens een slee op de hardrijdersbaan schoof om hem ten val te brengen, sprong h<j over die hinder nis heen om toch de prijs te winnen. 11 30 9 39 8 39 11 40 9 53 Koningin Juliana woont jubileum-b(jeen- komst by. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koiungm op 17 maart in het concertgebouw te Amsterdam een gedeelte van de feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van de herdenking van het 50-jarig bestaan van de Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland bij te wonen. Uit diezelfde achttiende eeuw stamt ‘n gedichtje over een zekere Pier uit Bols ward: De nog Nog nooit werd Zandvoort zo druk be zocht als het afgelopen jaar. Het aan tal bezoekers in 1955 wordt op drie miljoen geschat. Ook de strandhuurders hadden een record-opbrengst f 275.000 tegen f 153.000 in 1954. De netto-op- brengst van de vermakelijkheidsbelas ting oedr. f 106.000 en dat was f 20.000 meer dan in het voorafgaande jaar. B(J een boelgoed van een drogist te Heerenveen kocht iemand een kg arse nicum zonder dat hij wist wat goedje het was. Hij trachtte het poeder rond te delen, maar niemand wilde het heb ben. Gevaarlijk „Oompje” krijgt drie jaar. Het gerechtshof te Arnhem heeft don- derdam de 69-jarige landarbeider A. O. uit Leiden veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf van met aftrek. O. bij genaamd „Oompje” heeft op 20 maart 1955 in dronkenschap getracht een dorpsgenoot met een mes te doden. Do Arnhemse rechtbank had hem tot 3 jaar veroordeeld, daarvan ging hij in beroep. Baby in taxi geboren. Een van Velsens gezinnen is sedert woesdagavond zeven uur een flinke gezonde dochter rijk, dio in een taxi op weg naar het Antonius- ziekenhuis is geboren. Halverwege de Lange Nieuwstraat had de geboorte in de taxi plaats. De chauffeur heeft daar niet eens voor hoeven stdppen. Lang zaam is de auto naar het ziekenhuis gereden, waar acht zusters zich over moeder en dochter ontfermden. Zij ma ken het béiden goed. Vrouw gestikt in kolendamp. De 74-ja- rige mevrouw Van Leeuwen uit de ha- gascraat te Schiedam is woensdagnacht overleden door kolendampvergiftiging. Haar 76-jarige echtgenoot is ter verple ging opgenomen in de Dr. Noletstich- ung. ’s Avonds hadden drie bezoekers van het echtpaar zich al niet goed ge voeld. Biijkoaar lung toen reeus de ko lendamp in de kamer. Toen de andere morgen bij het bellen niet werd openge daan, waa. schuwden de buren ’n agent van politie. Die trof het echtpaar in de wooiuamer aan. De vrouw was reeds overleden. De agent heeft de man door het toepassen van kunstmatige adem haling in leven kunnen houden. Voor f 40.000 gestolen. In een horlogerie aan de Schieweg te Rotterdam is inge broken. Uit de vitrines verdwenen gou den dames- en herenhorloges, zilveren vulpotloden, gouden dame»- en heren- ringen en andere sieraden. Het totaal van de vermiste voorwerpen zou f 40 a f 4b000 bedragen. Geen uitzondering op de (nieuwe) regel. Voor plaatsen met minder dan 10.000 inwoners (o.a. Franeker) kan de ge meentepolitie piet worden genandhaarcl. Uitzonueringen kunnen met gemaakt worden, aldus heeft de minister van binnenlandse zaken meegedeeld. Elk fan harren stiet nou oan it haed tan tweintich, tritich nunsken. De iene skoaile yn Ljouwert hat nou kollega’s yn Drachten, Dokkum, Snits en yn tritich oare plakken. Neist dizze ütwrelding fan bisteande posten is der in oare, dy’t yn fierdere spesialisaesje aloan nije minsken ynset. Lanbou, tün- bou, suvel, féteelt, kuituur, groun, buor- kerybou, bosbou, ISnbou-ekonomy, lan bou ooekhalden hawwe allegearre har minsken krige en elk fan harren strib- bet dêrnei syn arbeidsterrein en dus ek syn aparaet to forgreatsjen. Mei de eigen organisaesjes giet it deselde wei op, al giet dit suniger omt it net üt de steatskas bitelle wurdt, mar de omfang fan de nije ynstituten fan it lünbou- skip wiist deselde wei. Op dit stuit sit de wyn wer foargoed yn ien fan dy steats-apa. aten, dy’t men de kultuertechnyk neamt. Berne üt de need fan de tritiger jierren mei syn greate wurkleazens om it folk dochs oan it wurk sette to kinnen is it by it fordwinen fan dy wurkleazens net oan ’e kant set. Né, it bilibbet tsjintwurdich, nou’t it wurkfolk krap is, jit syn gouden üre. Hwant it sil nou brükt wurde om it hiele agraryske aparaet fan lan, pleat- sen, wetter en wegen, forkaveling en lizzing to forbetterjen. Al itende komt der mear hünger, dat is grif. En nou al lizze op it ministery plannen foar de earste tweintich jier. Foar 1956 hat men 175 miljoen goune op de bigreating set. En dat groeit wol fierder, hwant it is düdlik, dat de Minister dizze kant üt wol. L&ns dizze wei komt de wyn op üs tasetten en it is hurde needsaek dit ris netjer to bisjen. Langs de 11 steden. Het denkbeeld om per schaats de elf steden van Friesland op één dag te be zoeken is zeker niet nieuw, reeds eeuwen geleden werd deze traditie ge vestigd. In het boek van J. H. Koops „Tegenwoordige staat van Friesland” uit 17t>3 kan men lezen: „Het is ook meer dan eens gebeurd dat goede schaatsrjjders op een winterse dag alle de XI steden van Friesland doorgere den en gezien hebben, dog dan moesten ze nergens lang vertoeven en ’t Ys moet goed en sterk wezen.” de arbeider as yn de lingte fan de da gen, dy’t hy makke. De hierboer koe hiere mei allegearre, dy’t in pleats soch- ten en koe mar tsjin harren opbiede. De „gesloten briefjes” foar dy en dy datum, makken üt, hokfoar boer it measte weagje doarst of it measte om in pleats forlegen siet. Fry wie elk om lan to keapjen, to hie- ren, folk oan to nimmen en dien to iaën, frij om lün oan to meitsjen of oan elts to wegerjen. De eigendom wie fol- slein baes en it jild hie alles yn ’e macht. It is hast net to leauwen, dat dy tiid jit gjin tritich jier efter üs leit, hwant der is neat mear tan oer. Doe’t yn de tritiger jierren dit ekono- mysk liberalisme in krisis fan oerfloed oan guod en earmoede by de minsken brocht mei hünderttüzener wuikleazen, mei skuld en borchtocht bidutsen boe ren, Ontstellend lege prizen en opstea- pele foarrieden, doe hat it syn léste, swierste troeven ütspile. Stik foar stik hat de wetjower alle frijheden brocht ünder regel en oarder. Ynfier, ütfier, eigendom, hier, leanen en arbeidsbiting- sten, organisaesjeplicht, heffingen, ga- rünsjeprizen, t.b.c.bistridlng, wratsykte en jirapelwurgens, forpllchte kontröle by yn- en ütfier, neam mar op, de trits fan wetten en regels is hast net mear oer to sjen. De passive Steat fan foar 1930 is de greate allesomfiemjende macht wurden, dy’t oer inkeling en groep syn wetten jilde HL Wy dogge der allegearre oan mei hwant üt aUe groepen fan de bifolking wurdt in birop dien op de Steat, sadré men mient hjir of der oan de krapper eln to kommen. Arbeiders, boeren, midden- stAn en yndustriëlen, de iene groep hur- der as de oare, hawwe roppen en twon- Pim Muller, in leven ereburger van Wonseradeel, is de vader van de huidige elfsteden tochten Op het moment, dat wy dit schrjjven (vroege Maandagmorgen) lijkt de in de nacht van zondag op maandag gevallen sneeuw een lelijke spelbreker te zijn ten opzichte van de Friese toertochten. Elk ogenblik kan de radio het bericht doorgeven, dat de elfsteden tocht moet worden uitgesteld wegens onberydbaarheid en onbe trouwbaarheid van de baan. Ons voornemen, om ter gelegenheid van de elfstedentocht 1956 iets te verteHen over het ontstaan van deze tochten lijkt dan ook wel een beetje „in het water” te vallen. Dat we het toch doen, is een welHcht overigens vrij onbegonnen poging u Ingeval de tocht niet doorgaat toch enigszins in de sfeer te brengen en U bij ge brek aan de echte tocht in gedachten te verplaatsen naar de wel bekende route van de 11 Friese steden. Rijdt men vandaag wél de 11 steden ondanks alles blijven wij optimist dan wil dit artikel U een duik in het verleden van de tocht geven. „Moarn strike wy nel GrinslAn ta, De redens lizz’ al ré, Wy moatte in Ueke-blomke ha En dan nei Harns op sé!” Nu we het toch over sagen hebben: de namen van Adam de hardrijder, van Cornells Ynses Reen uit Cubaard en van Hantje Speerstra uit Akkrum leven nog voor in de volksoverlevering. Adam de hardrijder was volgens de Friese legenden een man, die zestien eUen in één seconde wist af te leggen en bij Oude Schouw over een wak van zes meter breedte sprong. Cornells Yn ses Reen, die in Cubaard woonde op acht kilometer afstand van Bolsward, ging op een dag in Bolsward mosterd halen voor zijn vrouw, die juist de aard appels had opgezet en was terug nog voordat de aardappels gaar waren. Deze rflder, die in de eerste jaren van de vorige eeuw nog op zijn best was, had zich geoefend op smalle greppels om zich op die manier te wennen aan het maken van lange, rechtvoorultgaande Ut vroeger dagen. Euwenoud is de schaatsrflderssport ons land, waar volgens de folkloristen onze voorouders, omstreeks het begin LANS IN OARE WEI Mear as tritich jier is it net lyn, dat yn de agraryske forhaldingen it aide liberalisme jit foar master opsloech. Elts wie frij om to dwaen en to litten, hwat him goed achte, gjin inkelde weL dy’t him earne ta twong, gjin inkeld forieningsforbün dat ta mear as ried- jaen by steat wie. Elk foar himsels en God foar üs allegearre, dat wie de lie- dende tins yn it iepenbiere Hbben. De prizen fan de produkten waerden bl- paeld troch de wrAldmerk, de folsleine frije konkurrlnsje. Dit jilde foar flels, büter en tsiis, dit jilde ek foar It fé- foer en de kunstmest. De frjje konkur- rinsje wie der likegoed yn it lean fan gen om de Steat oan har kant to krijen, om har morele oanspraken yn weite- like foarskriften fêstlein to sjen. En mei dizze groei, dizze ütsünderlike wiel- drige groei kaem oer üs tolk in wurd- boex tan ynstansjes en bureau’s, in le ger fan amtlike funktionarissen, tsien- tüzenen ütfierders, skriuwers, kontro- leurs, deskundigen, juristen, yngenleurs, planologen, sociologen en bistjürders. As jo it Aide forslach fan de direksje fan de Lanbou üt de tritiger jierren lizze neist de Lanbougids foar 1956, dan is der gjin forgeliking müglik. Hwant neist dizze biropsamtners binne jit tü- zenen partikulieren sa as jo en ik, dy’t yn allerhanne funksjes it greate apa raet jit folie mear oanslach jowe. Gjin sinnich minske üntkomt hjiroan. Lit üs nou oannimme, dat alles, hwat wy mei- mekoar dien hawwe oant nou ta, yn it bilang west hat fan de maetskiplike forhaldingen en sosiale rjuchtfeardich- heit, der is ien ding, hwat wy, mien ik, net skerp genöch foar eagen hélde. En dat is dit, dat alles, hwer’t wy de Steat byhelje yn dagen fan need, yn deselde Steatshannen bliuwt, ek as wy him net mear nedich miene to wézen. Hwat diz ze ien kear yn hannen nimt, bliuwt yn syn hannen. Mei de wurden üt Goethe’s Faust kinne wy sizze: „De geasten, dy’t ik roppen ha, reitsje ik nea wer kwyt” En dat net aUinnich. Hwant nou’t wy harren it libben jown hawwe, al dy yn- stansjes en wettelike lichems, nou krije dizze dingen in eigen libben. En alle Hbben wol him hanthavenje en groeye, net It minst de amtlike ynstAnsjes. Wy ha se seis op it hynder set en sjoch se nou ris draven, de iene jit hurder as de oare. De iene konsulint yn Ljouwert hat nou koilega’s yn Drachten en Snits. „De knaap was lang berucht Voor ’t baasje, dat geljjk een vogel door de lucht, Kon vliegen over ’t ijs. ’t Is Pier, die de ellef steden Van Friesland op één uag neeft in het rond gereden En nog zijn maal met vrede at in den OHehoek Te Bolsward in de stal b(j Vetlap van der Hoek.” Paul de Groot mocht niet verder. De AVestduitse poHtie heeft Paul de Groot, die per ttrein op weg was naar Moskou, by de grensovergang Oldenzaal-Bent- heim de doorreis door West-Duitsland. verboden. Naar het comm. dagblad De Waarheid meedeelde, wilde de algemeen secretaris van de CPN een congres van de Russische communistische partij be zoeken. Trein gemistTwee knapen uit Den Bos misten hun laatste trein. Zij keerden terug naar een tante, die te Helmond een hotel heeft. In het hotel brak brand uit, waarbij de jongens om kwamen. Een kleine oorzaak kan grote gevolgen hebben. met hencksten ende sleeden over ijs vaeren, dat ooc niet ghesciet e’le ja ren.” Telefoneren met heel Rusland. In het Zandvoort trok drie miljoen bezoekers, telefoonverkeer van Nederland met de U.R.S.S. zullen voortaan niet alleen Le ningrad en Moskou bereikbaar zijn (zo als tot nu toe) doch het gehele gebied der U.R.S.S. Bouwmaterialen worden duurder, bouwkosten der womngen zyn voortdurend stagende en een uer be lang! yks<.e oorzaken is een voortgaande si„gatg der pryzin van bouwman mien. uit. haait ue ouger uscneid verwekt van het Tweede Kamerlid, de heer F. van vüet (kvp) <ue ue ministers ir. H. B. J. Witte en prof. dr. J. Zylstra vraagt, of deze pi-yastyging der bouwmaterialen wel gemotiveerd geacht kan worden en r. hoeverre, daaiaan bestaande prysaf- spraken schuldig zyn. Eén op de d.ie auto’s wordt af gekeurd. 8mus de ANvvB in 1948 de techno- cuenst opricnite, zyn er ongeveer 38.500 keuringen op auto s verncnL De bond heeft hierby vaak ontstellende ervarin gen opgedaan, waaruit biykt, dat tal loze autoryaers bedroevend weinig we ten van hetgeen zich onder de motor kap en tussen de wielen atspeeit. De af- keurmgspe-centages zyn uitzondenyK hoog. Van de grootste groep wagens van drie tot v.er jaar oud moest 34 pct. met een afkeuring worden wegge stuurd. Meer betrouwbare en authentieke stuk ken met namen en data treft men pas in het midden der vorige eeuw. Zo geeft de Leeuwarder Courant van 1 februari 1848 een relaas over twee broers uit Oldeboorn als het eerste krantenverslag Over de Elfstedentocht „Op den 30 Januari 1848 des morgens ten 8)4 ure, zijn van Oldeboorn op schaatsen vertrokken de boers Atze en Eelke Jans Jager, ten einde een bezoek te brengen aan elf steden onzer provin cie. Niettegenstaande den dooi, het slechte ys en den sterken zufdelyken en zuid-westeiyken wind hebben deze krachtvolle mannen hun reis volbracht in 14% uren en zijn des avonds te 11 ure te Oldeboorn teruggekomen. In 1862 reed de Haagse kunstschilder W. Troost, die sinds acht jaar in Leeu warden woonde, de tocht op zijn eentje bij een feHe Noordoostenwind. Hy deed i er niet minder dan 22 uur over, doch Bols wards Nieuws blai daarvan kwamen 2 uur op rekening van verkeerde wegaanwijzlng. Hy nam in totaal 4% uur rust en reed voorts een eindweegs op de Zuiderzee. Ook de Doopsgezinde predikant uit Dantuma- woude, Ds. Feenstra, reeds ade tocht met één van zyn leden uit de Menniste Gemeente. Twee inwoners van Bolsward, Sjoerd v. d. Wey en Piet Dikhoff, volbrachten in 1868, van him woonplaats uit, de tocht tusen vier uur ’s morgens en ze ven uur ’s avonds, dus in vijftien uur. Pas in de strenge winter van 1890’91 kwam een grote animo voor deze tocht, die bijna in het vergeetboek was ge raakt. De kastelein Jan Heslinga te kende de namen van degenen, die op de doorreis bij hem langs kwamen, op in een lijst, die ten slotte de namen van 221 mannen en van zes vrouwen be vatte, zodat men mag aannemen, dat in die winter vele honderden personen de tocht volbracht hadden, meestal in groepjes en dan achter elkaar aan de stok. Het grote voorbeeld gaf Pim Mu ller uit Haarlem, aan wiens initiatief het te danken was, dat op den duur een georganiseerde tocht kwam, die nu zo populair is dat men in de zomer maanden zelfs een Elfstedenrijwleltocht en een Elfstedenwandeltocht heeft ge organiseerd. Over de eerse tocht van Pim MuHer schrijven wjj „ijs en weder dienende” een volgende maal. Wie meer wil weten over de Friese 11 stedentochten, leze ’t boek van M. J. Adriani Engels, waar aan ook wy een en ander ontleenden. Friese schonen. Het ook voor vrouwen bestaande ge bruik om in onderkleren de baan af te leggen, verwierf kritiek in de dagbladen uit het begin der negentiende eeuw, ge tuige bijv, dit citaat: „Schaamte ver biedt, dat onze burgerlijke landsdoch- ters in het openbaar, ten aanzien van duizenden star-ogende toeschouwe. s, de bovenkleren afleggen om een wedstrijd aan te vangen, waarbij haar gezondheid bovendien gevaar kan lopen en alle be valligheid van haar lichaam zich gans ongunstig zal vertonen. Behalve het on derrokje, de halsdoek, muts en borstrok staan ze daar gans ongekleed. Als der- gelflke schouwspelen niet ophouden, dient het gezag der Hoge Landsbestuur ders ingei oepen te woiden om deze te verbieden”. Pas een 30 jaar geleden raakte voor de rijdsters deze kledij in onbruik. Op voorbeeld van Annie Zondervan ver schenen vele rijdsters, die lid waren van i gymnastiekclubs, in tumcostuum of in witte trui met rokje; tegenwoordig geeft een hardrijderij aan niemand meer aanstoot. onzer jaarteHing, op koeschrenkels of ribbebenen over het ijs gleden met een paar stokken in de hand om zich af te zetten, dus enigszins als by een prikslee. Hertenschrenkels, met reuzel ingevet, genoten de voorkeur. In een terp bij Irnsum werd in 1846 zo’n koeschrenkel gevonden en aan het Fries Museum ten geschenke gegeven. In de veertiende eeuw gebruikte men reeds ijzeren schaatsen. Een houtsnede uit de vijftiende eeuw, waarop .het schaatsongeval was afgebeeld dat in 1395 aan de later heilig verklaarde Li- duina uit Schiedam overkwam, Het zien, dat men toen schaatsen had met ijzeren onderstukken. Over wedstrijdrjjden uit die jaren is weinig of niets bekend, men maakte tochten en reed ook wel op de toenmalige Zuiderzee. De kroniek van Occo Scharlensis ver meldde over tochten van de Schellinck (Terschelling), Medemblik en Amster dam naar Friesland: „Anno 1554 mocht men, vermits den seer herden ende swa- ren vorst ende strengheyt des winters, van der Schellinck af in Vrieslandt gaan; ooc Men ten selver tijd van Me demblik twee mannen gegaen over jjs te Stavoren, dat. is gewisselde, ooc mocht men van Amsterdam te Campen Sterke verhalen. In de winter van 1740 staken op één dag drieduizend schaatsenrijders Friesland de Zuiderzee over naar Enk- huizen, waar in één week tjjds de Enk- huizer goudsmeden voor f 40.000 aan gouden en zilveren voorwerpen ver kochten. Een ander geliefkoosd tochtdoel voor de Friezen was Groningen en de Leek, waar de dorpehngen „Heke-blomkes” van hulst, gekleurd papier en klater goud verkochten aan de tochtrijders, die daarmee het overtuigend bewijs beza ten, dat ze in de Leek waren geweest, daar de hulst niet op de lage Friese kleigronden gevonden werd. Een rijmpje zei daarover: Postzegels hebben waarde. Drie PTT- beambten hadden buitenlandse postze gels van brieven afgeweext en aan hun eigen verzameling toegevoegd. Zy wer- den ontslagen door de PTT en tot 2 weken gevangenisstraf veroordeeld. Kan een postbeambte geen filatelist zijn 7 Natuurlijk wel. Ais hij de opgeplante postzegels van anderen maar rustig laat zittenhoe hard dit ook voor een liefhebber moet zyn. Pas op voor de telefoontruk. Een melk- slyter te Amsterdam is er weer eens mgetrapt. De man werd telefonisch een bestelling opgegeven. Toen hjj deze wegbracnt, sioeg de opbeller zijn slag en lichtte de la. De buit was meer dan 200 gulden. En dat voor zo’n oude, be kende truk. 1909 M. Hoekstra Azn., Vv ai ga 1912 C. L. J. de Koning, Arnhem Idem, idem 1929 Karst Leemburg, Leeuwarden 1933 A. de Vries, Dranrijp, S. Castelein, Warga 1940 A- Adema, Franeker, D. v. d. Duim, Warga, C. Jongert, Algmaar, P. Keizer, De Lier en S. Westra, Warmen huizen 1941 A. Adema, Franeker 1942 8. de Groot, Weidum 1947 J. W. v. d. Hoorn, Ter Aa 1954 Jeen van der Berg, Nifbeets 1956 7 7 1 Sportvrouw van het jaar. Het Robben- zwemstertje Mary Kok is te Amster dam uitgeroepen tot sportvrouw van ’t jaar 1955. Ze nam de grote wisselbeker over van Geertje, Wielema, die vorig jaar deze onderscheiding verwierf. In deze door de Avro georganiseerde ver kiezing werden verder op de eerste ne gen plaatsen gekozen: 2. Antoon Gee- sink (judo), 3. Bep van Klaveren (bok sen). 4. Lenie de N(js (zwemmen). 5. Wout Wagtmans (wielrennen). 6. Aba Lenstra (voetbal). 7. Janus van der Zande (atletiek). 8. Drikus Veer (mo- torrennen). 9. Lenie Lens (gymnastiek). 10. Pedro KHjssen (boksen). De winnaars van de tien vo rige Elfstedentochten. Het is zeker interessant, nu de uitslag van de elfde elfsteden tocht nog een vraagteken is, even te memoreren, wie de winnaars waren van de vorige Elfstden- tochten en de tijuen, uie gemaakt zijn. Hier volgt het Ijfstje: Martha Wieringa, het slanke uit Baard af komstige meisje, heeft het Nederlands kampioenschap kortebaan gewonnen. Op de prachtige banen van het Veenoordsé stadion heeft de tengere, soepel rijdende typiste, thans te Huizum, die verleden maandag kampioene van Friesland was geworden, al haar tegenstandsters achter zich gelaten. In 1955.kon dit snelle Friese meisje we gens een blessure geen gooi doen naar de landelijke titel. Toen .egde de struise 24- jarige boerendochter Tine de Vries uit Kortezwaag beslag óp het Nederlandse kampioenschap. Zij eindigde thans als vierde. De tweede plaats in het algemeen klasse ment was voor de potige 27-jarige Friese boerendochter Annie van der Meer uit Tjalhuizum en de derde plaats voor de populaire 20-jarige, blonde Drentse boe rendochter Arine Struik uit Ezergroen. ■ggmgHi j

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1