L ENTREE VAN MOLLET IN ALGERIË FAALDE KRIS-KRAS door Nederland INDONESIË VERLIEST INTERNATIO NAAL PRESTIGE üs hjoed p p to sizzen MO -1 52e JAARGANG No. 14 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1956 I Buitenlands Overzicht Winterwille Minister Cals ondervindt weer kritiek Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Russische industrie beschikt over meer grondstoffen, dan Amerikaanse DE integratie van W.-Europa en de I schepping van een gemeenschappe lijke markt is ook van grote betekenis voor de concurrentie van het Westen met Rusland in gebieden, waarop de Russen thans hun economisch offensief richten om er politieke invloed te ver werven als Zuid-Azië enz. Hwat haf (gabe Skroar ■itf h’B hun landen met Frankrijk. PYT. KAMEROVERZICHT iets F des 3de week februari 1981 waden. 1053. 3 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) aan ties, van bank en Egypte het eens zijn geworden over de financiering van de bouw van de grote stuwdam in de Nijl bij Assoe- an, een gigantische onderneming, welke Egypte op de duur een produktie van tienmaal meer elektriciteit zal verze keren dan het thans verbruikt. De Rus sen hebben ook naar dit contract ge dongen, maar kregen het niet; voor hen is het echter weer een troost, dat zij Egypte mogen helpen bij de bouw van een laboratorium voor de kern-energie. Egypte en niet alleen dat land profiteren maar van de concurrentie tussen Oost en West en eten van twee wallen. Luchtmacht zoekt hongerende vogels. Het comité wlntervoedering van vogels heeft de commandanten van de Kon. Luchtmacht en van de Marine Lucht vaart Dienst verzocht de piloten op dracht te geven op oefenvluchten uit te zien naar concentraties van watervo-, gels in wakken langs de oostkust van het Ijsselmeer en in de Biesbosch. De commandanten hebben deze medewer king toegezegd. Ook werd de toezeg ging gedaan, dat, wanneer het nodig zou blijken dergelijke concentraties van vogels uit de lucht van voer te voorzien daarvoor zo mogelijk vliegtuigen ter be schikking zullen worden gesteld. Geen vroege voorjaarsgroenten. De kans op vroege sla en jonge andijvie is vrij wel verkeken, Deze primeurs komen Wy swiere - sweve - strüze Machtiger as de müzen. Gjin boer ta lést - nimmen fynt rêst, Gjin rider min of bést. Jongeshert wurdt hwat oars, Amor sjit yn ’e roas. Jan, Pyt, of Wierd fynt syn geniet, Füleindich op ’e tried. AI ken ’k nea in pryske skypje ’k Lit dochs de aid redens slypje. Prof, van Oven benoemd tot minister van Justitie. Thans is verschenen het Kon. Besluit wa -bij prof. mr. J. C. v. Oven wordt benoemd tot minister van Alle wierheit wol net sein wêze. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad zen de heren H. Hoekstra, K. Edens enj A. Kouwenhoven. Voorstel tot verhoging van militaire pensioenen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp van wet tot ver hoging van militaire pensioenen met 'n toeslag in verband met de loonsverho ging per 1 October 1954 (nadere toe- slagwet-1954 voor gepensioneerde mili tairen) Wy swiere - sweve strüze, Hat ’t bloed ea fülder brüze, As op de skier _- kristallen flier? Elk fynt der rom fortier, B’an Moddergat oant Slüs, Gjin minske is middels thüs. It wurk stiet stop - de banen op, De dreechste oan ’e kop. Ride - al binn’ 't op redens Ek all’gear gjin Jaep Edens. De a.r. stelt de volgende candi daten Voor de gemeenteraad: D. B. Eerdmans, D. Algra, J. Th. Prins, K. Nawijn, J. Heeres, B. Veltman, R. Alkema en Joh. Dijkstra. Alleen de Russische industrie be schikt tot nog toe over nagenoeg alle grondstoffen, maar de Ame rikaanse niet eens, want die heeft bijv, noch mangaan noch bauxiet, noch een aantal zeldzame meta len uit eigen bodem ter beschik king. raar Is niet achteruit gelopen vergele ken met voor de oorlog. In 1939 waren er per 10.000 mensen van 20 tot 65 jaar tachtig onderwijzers of leraren. In 1954 was dit aantal gestegen tot 91. Het te kort aan geschoolde leraren doet zich overigens op allerlei terrein voelen. Wat de salariëring betreft, deelde mi nister Cals mede, dat de regering be sloten heeft enige hoofdambtenaren van departementen opdracht te geven na te gaan met welke ambtelijke functies die van onderwijzer vergeleken kan worden. De Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie heeft voorgesteld de salaris sen te gaan vergelijken met dat van een hoofdcommies van de posterijen. Tot nu toe was er min of meer een ge lijkstelling mot een commies. De be windsman wilde het voorstel van de ANOF niet zonder meer overnemen. Trouwens, hij wees er op, dat de onder- Wijzerssalarissen sinds 1946 in verhou ding tot die van de postcommies en de hoofdcommies van de posterijen meer zijn vooruit gegaan. Sinds 1932 steeg uit Noord-Italië en Z.-Frankrtjk, waar doorgaans de winter zacht en het voor jaar vroeg is. Ook de eerste tomaten van de volle grond komen daar vandaan. Thans heerst ook daar een Russische winter, waardoor bijna alle te velde staande groenten zijn vernietigd. Voor de kwekers daar betekent dit zo onge veer de ondergang. Wy swiere - sweve - strüze, Lit nou de wyn mar rüze Fül ta it East - wy binn’ him treast. Sportive ridersgeast. Fan moam oan’t joun paraet, Oantlit as in tomaet. Lykwols men telt - gjin wyn of kjeld, De klommer wurdt in held. De baen is wyt fan stjerren, Forwaeid - tokraste fearren. TTOEWEL het nog nooit precies dui- delijk is geworden hoever Mollet de Algerijnse nationalisten wil tegemoet komen, heeft hij wel duidelijk gezegd, wat hij niet wil; er kan z.i. geen sprake zijn van het opgeven van alle banden met Algerië en deze Franse regering zal vechten als het de bedoeling der na tionalisten zou zijn alle Franse invloed Uit hun land te verdrijven; deze rege ring is het bijv, met de belangrijkste fi guren uit de Franse industriële wereld eens, dat de rijkdommen aan grond stoffen van dat gebied en in het bijzon der ook van de Sahara een belangrijke rol voor de Europese industrie kunnen spelen. Er zijn onder die grondstoffen een aantal, welke W.-Europa zelf niet heeft en speciaal bij de integratie van de W.-Europese landen deze industrie zeer te pas zouden komen, omdat ze haar wat de zware industrie vooral be treft, volkomen onafhankelijk zou ma ken. ^AT de gemeenschappelijke W.-Euro- pese markt betreft, dezer dagen zijn de ministers van binnenlandse zaken van de zes landen van de Europese Ko len- en Staalgemeenschap te Brussel bij een geweest om te spreken over het weer op gang brengen van de Europese integratie en over de vorming ’van een Europese gemeenschap voor niet-mili- tair gebruik van de kernenergie. Er schijnt werkelijk voortgang gemaakt te zijn met plannen ten deze, waarover midden maart een eindrapport zal ver schijnen, dat wellicht ten gevolge zal kunnen hebben, dat dit jaar nog ver dragen kunnen worden ontworpen. Het was volgens de berichten verheugend, dat Frankrijk en W.-Duitsland bij deze besprekingen behoorlijk met elkaar kon den opschieten, al ligt er een vrij diep gaand verschil tussen hun opvattingen. De Fransen hechten moer aan het Eu- ratom-plan, de Duitsers aan de gemeen schappelijke marl$f en de laatsten wen sen daarom dat het eerste een onder deel zal vormen van het tweede, zodat als men tot samenwerking op het ge bied der kernenergie komt, zal worden voorkomen, dat men daarna het plan voor de gemeenschappelijke markt, maar weer in de doofpot stopt, omdat de Franse industrie thans niet zo ge outilleerd is, dat zij het zonder bescher mende rechten kun stellen. 4 LS Egypte genoemd wordt, denkt men uiteraard direct aan de verhou ding van de Arabische landen tot Israël. Er is daaromtrent ook ditmaal niet zo veel nieuws te vermelden. Zoals bekend, is er thans- overleg tus sen Washington, Londen en Parijs over maatregelen om in dit gebied de vrede te handhaven. Rusland heeft al bij voorbaat geprotesteerd tegen een even tueel besluit der Westelijke Grote Drie om troepen naar de Israëlisch-Arabi- sche grens ter handhaving van de vrede te zenden; het acht dit in strijd met en een schending van het handvest der Ver enigde Naties. Kennelijk tracht de Sovjetunie echter ook door dit protest de sympathie der Arabieren te verwer ven en de onrust in het naburige Oosten aan te wakkeren. Volgens betrouwbare berichten van Westelijke deskundigen is door de com munistische wapenleveringen Egypte nu al militair even sterk als Israël. Ook dit Russische protest heeft er weer toe bijgedragen de verhouding tussen Moskou en de grote Westelijke mogend heden slechter te maken. De Engelse minister van buitenlandse zaken Selwyn Lloyd heeft in het Lager- TTET ongelukkige begin van Mollets politiek in Algerië heeft in het moe derland ook een onbehaaglijke stem ming veroorzaakt en er is een neiging bij een deel van de partijen, die hem hun steun in het parlement hebben toe gezegd, op die belofte terug te komen. Dat zou de positie der jonge regering zeer verzwakken, wanneer zij tenminste trouw blijft aan haar toezegging, dat zij haar bestaan niet wil hebben te dan ken aan de communisten, de grootste partij in de nationale vergadering met 150 zetels, wat betekent dat ze geen Volksfront wenst, bestaande uit socia listen, aanhangers van Mendès France en communisten. Er zjjn echter nogal wat Franse journalisten, die voorspel len dat de praktijk Mollet toch tot laastgenoemde samenwerking zal nopen ook om andere reden dan die van de politiek met betrekking tot Noord-Afri- ka. Er is ook een binnenlandse kwestie, n.l. die betreffende het onderwijs en de ver houding van de staat tot de bijzondere scholen waarbij Mollet voor steun op nauwelijks andere partijen kan rekenen dan de bovengenoemde. Miljoenen schade. De strenge, aanhou dende vorst berokkent ons land een schade die in de miljoenen loopt. Het binnenscheepvaartverkeer is vrijwel ge heel stilgelegd. In de vluchthaven van Tiel liggen zestig geladen schepen, die onderweg waren van of naar Duitsland. Ook in de havens van Lobith, Weurt en Gorkum liggen tientallen schepen. Het zware drijfifs op de rivieren doet vele schippers besluiten de strijd op te ge ven. het salaris van de commies met 95 van de hoofdcommies met 101 ter wijl dat van de onderwijzers sinds 1938 met 149 is gestegen. Opheffing Unie. Hoe belangrijk deze begroting ook mo ge zijn, het is voor een ieder duidelijk, dat er een paar maanden voor de ver- De toestand in Frankrijk staat weer midden in het nieuws/nu pre mier Mollet in zijn eerste pogingen om tot een oplossing van de Algerijnse kwestie te komen, heeft gefaald. Die pogingen hebben slechts de partijen in Algerië, n.l. die van de Franse kolonisten en van de nationalisten scherper stelling tegenover elkaar doen nomen. En van de laatsten willen tal van leiders nu niet meer met Parijs samenwerken binnen het kader van de huidige status van hun land, nl. als departement van Frankrijk, maar alleen als Algerië losse banden met Frankrijk onderhoudt. Een soortgelijk verband losse banden met Frankrijk onderdhoudt. Een soortgelijk ve-rband dus als waarnaar de Tunesische en Marokkaanse leiders streven, die thans te Parijs onderhandelen over de vorm der betrekkingen van i naar net uw en net vuiiu. in iu»4 was dit percentage 77. Ook de animo voor het beroep van onderwijzer en le- Kamerlld stelt vragen over dossiers. Mr. dr. R. H. Baron de Vos van Steen- wijk (wd) heeft tot de ministers prof, dr. L. J. M. Beel en prof. dr. J. C. van Oyen vragen gericht betreffende in om loop zijnde dossiers en met name dat omtrent de Haagse burgemeester mr. F. M. A. Schokking. Nederlands zuivelfabriekje voor India. Minister Mansholt, die een bezoek aan India brengt, heeft te New Delhi een Installatie voor een kleine melkfabriek aangeboden, een geschenk van Neder land aan het nationale zuivelinstituut van India. De installatie, die bedoeld is voor studiedoeleinden, en kleiner is dan een normale zuivelfabriek, zal over on geveer drie maanden in India aankomen en bestaan uit een botteleenheid, een pasteuriseereenheid, een melkpoeder- Hechtere economische samenwerking zal er toe kunnen leiden dat W.-Europa ook op dit terrein een steentje kan bijdra gen tot het indammen van de Russische penetratie, al zal het wel nooit zover komen, dat het Westen de Russen wat bepaalde offertes betreft, kan onderbie den. Uit; tal van gegevens daaromtrent blijkt, dat de Europese communistische landen zelfs onder kostprijs leveren om de markt in Zuid-Azië te veroveren. Of z(j het op de duur kunnen volhouden en of het eveneens communistische China ten slotte ook niet tegen deze methoden in verzet zal komen, omdat het Zuid- Azië als zijn invloedssfeer beschouwt en het bovendien zelf het eerste recht meent te hebben op bepaalde Russische produkten voor haar opbouw is natuur lijk een vraag, welke nu niet te beant woorden valt. Nu we hier toch over de concurrentie tussen Oost en West in de onder-ontwikkelde landen schrijven mag niet onvermeld blijven dat de Wereld- machine en verdere apparatuur, die in een zuivelfabriek nodig is. Brand in fabriek van isolatiemateriaal. In een van tijd tot tijd felle sneeuw storm moest de Nijmeegse brandweer de str(jd aanbinden met de als een fakkel brandende Isometa fabriek van isolatie materialen aan de Weurtseweg. On danks dat de vlammen met zeven stra len werden aangetast en de hulp van sneeuw en koude, slaagde men er niet in het vuur te bedwingen. De fabriek brandde dan ook tot de grond toe af. Ontploffing te Pernis. Op de terreinen van de Shell te Pernis heeft zich dins dag in de late namiddag een hevige ontploffing voorgedaan. Hierbij werden zestien personen licht en drie personen zwaar gewond. Deze laatsten, t.w. de 22-jarige G. Hobo uit de Millingstraat, de 23-jarige bankwerker J. v. d. Hou ten van de Pastoried(jk en de 31-jarige Flantuwa uit Utreht, zjjn in het Haven ziekenhuis te Rotterdam opgenomen. De ontploffing is ontstaan doordat eni ge mannen bezig waren met het ont dooien van een propaangasleiding met stoom. Koninklijk paar b(j opening Boeken week. Het ligt in de bedoeling van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden de officiële openingsavond van de eenentwintigste boekenweek in de Stadsschouwburg te Amsterdam op 24 februari a.s. bij te wonen. Die avond zal het toneelstuk Het geheim van de idioot van Cornelis Veth vertoond wor den door een twintigtal schrijvers, onder regie van A. Koolhaas. Blikgroenten favoriet. Dé vraag naar blikgroenten stijgt thans met dê dag. Gelukkig had Nederland in 1955 een grote produktie, maar nu ook het bui tenland om groentenconserven komt aankloppen, zullen de voorraden hard slinken. Winkeliers en grossiers, die zich op tijd bevoorraad hebben, mogen Van geluk spreken. NACO-bus botste tegen een Dieselloco- matief. Viji’ gewonden. Dinsdagmiddag heeft zich bij de provinciale sluis te Noord Scharwoude een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij minstens vijf per sonen min of meer ernstige verwondin gen opliepen. Een dienstbus der N. A. C. O., die om 16.15 van Alkmaar ver trok op weg naar Leeuwarden, is bij de onbewaakte overweg in botsing geko men met een Diesel locomotief, die, rij dend op een zijlijn van het hoofdspoor Alkmaar-Den Helder, op weg was naar de groenteveiling te Noord-Scharwoude. De bus werd zwaar beschadigd en de gewonden moesten met snijbranders worden verlost. Een vjjftal gewonden is naar het centraal ziekenhuis in Alk maar overgebracht. 30 April-parade. Het jaarlijkse défilé van de strijdkrachten op 30 april zal dit jaar worden gehouden te Enschedé. Het défilé zal worden afgenomen door de minister van Oorlog en Marine, ir. C. Staf, als parade-commandant zal optre den generaal-majoor A. J. A. Pereira, commandant van de derde divisie. - De heer J. Nawijn van Bolsward richtte te Witmarsum een afdeling op van de ELFSTEDENTOCHT N. C. G. O. V., met aanvankelijk 16 van den Berg, favoriet van het publiek, of voortgezet lager onderwijs genoten, leden. Tot bestuursleden werden geko- winnaar twee jaar geleden, maar pech-i naar het ULO en het VHMO. In 1954 vogel van dit jaar, aan de start in Leeuwarden. kiezingen geen grote daden meer kun nen worden verwacht, noch van de mi nister, noch van de Kamer. Ondanks alle kritiek op het beleid van minister Cals verliep deze begrotingsbehandeling dus uiteindelijk naar wens. Het was ongetwijfeld goed gezien van de regering om in de Tweede Kamer onmiddelltjk te reageren op het besluit van het Indonesische Kabinet om na de mislukking van de conferentie in Ge nève het Uniestatuut eenzijdig op te heffen. Zoals bekend, is tijdens de Ron de Tafel Conferentie van 1949 afgespro ken, dat Nederland en Indonesië samen een Unie zouden vormen met aan het hoofd Koningin Juliana. Indonesië heeft dit eigenlijk altijd gezien als een in breuk op zijn soevereiniteit. Nu heeft het de grote stap gewaagd. Daarbij moet worden opgemerkt, dat Nederland tijdens de conferentie van 1954 en nu weer in Genève zich bereid verklaard heeft de Unie op te heften, omdat zij in de praktijk toch niet bleek te wer ken. Eén ding staat vast: deze eenzijdige op heffing doet voorlopig afbreuk aan de internationale positie van Indonesië. Evenzeer het feit, dat dit land in Ge nève geen sluitende geschillenregeling heeft willen aanvaarden. De arbitrage- clausule, die door Nederland was voor gesteld, was niets bijzonders. Wij heb- 1 ben zulke bepalingen in overeenkom sten met een tiental andere landen in Europa en Azië. Op het moment, dat wij dit schrijven, is Indonesië van plan alleen maar de politieke Unie op te zeggen. Het ligt voor de hand, dat het Nederland t. z. t. zal uitnodigen om te praten over de gevolgen daarvan. Want in het Unie statuut liggen ook de financiële en eco nomische overeenkomsten verankerd. Het is duidelijk, dat het tomen aan deze overeenkomsten nog een groter weer slag zal ondervinden in de westerse we reld dan de eenzijdige opheffing van de politieke Unie. Indonesië is een kapi- taal-arm land. Het heeft dollars en pon den sterling nodig. Maar noch de Ver. Staten, noch het Britse Gemenebest zul len bereid zijn grote kapitalen in dit land te investeren als het op eigen houtje overeenkomsten opzegt. Er zijn dus voldoende natuurlijke remmen aan wezig om de opheffing van de Unie niet al te dramatisch te nemen. Maar dit alles neemt niet weg, dat deze laatste daad van Indonesië de betrekkingen tussen de beide landen niet zal hebben verbeterd. Ons Kabinet staat de laatste maanden wel voor hete vuren. Niet alleen de In donesische kwestie zal met tact moeten worden behandeld, ook het loonbeleid zal veel energie vergen. Het zal zaak zijn de breuk in de Stichting van de Arbeid te helen. De samenwerking tus sen de werkgevers, en werknemersor ganisaties is na de bevrijding dermate heilzaam geweest, dat geen moeite ge spaard mag worden om deze organisa ties bji elkaar te brengen. Het ontmoe tingspunt dat, nu nu nog bestaat, de So ciaal Economische Raad, is niet vol doende. huis er ook nog eens op gewezen hoe zeer de onoprechtheid der Russen goe de betrekkingen met Moskou in de weg staat. Engeland had nog een bijzondere reden voor dit verwijt, omdat, terwijl de Russen altijd ontkend hebben dat de uitgeweken Engel se diplomaten Burgens en Mac- lean te Moskou verbleven, deze heren daar nu openlijk een pers conferentie hebben gehouden. Selwyn Lloyd vermoedde, dat deze Rus sische taktiek beoogde een wig tussen Engeland en Amerika te drijven, maar achtte die bedoeling mislukt, want de verhouding tussen Londen en Washing ton was inniger dan ooit. Men zou van dit laatste dan echter gaarne wat meer merken in hun gezamenlijk optreden in allerlei kwesties. Ook bijv, in die tussen Nederland en Indonesië, nu laatstge noemd land de Unie eenzijdig heeft ver broken omdat de besprekingen te Ge nève zijn mislukt. Djakarta dreigde nog met andere maat regelen tegen Nederland en Engeland en Amerika die mede verantwoordelijk zijn voor de regeling welke omtrent In donesië ha de oorlog werd getroffen, zouden goed doen Djakarta tot kalmte te manen. Maar de Ver. Staten vooral blijven maar afkerig zich in dergelijke „koloniale” kwesties te mengen, uit vrees voor de Aziaten ook tot de „blanke overheer sers” te worden gerekend. Zij zijn uiterst voorzichtig als het om buiten- lahdse politieke kwesties gaat zich aan rassendiscriminatie te bezoedelen, maar zitten binnenslands met een negerpro- bleem, dat ze zelf niet aan kunnen. De geschiedenis van de negerstudente Autherine Lucy, die niet tot de univer- siteit van Alabama werd toegelaten, hoewel de wet haar het recht op die toelating geeft, wijst er nog eens op. Met een deel zijner catechisanten, een 15-tal meisjes, maakte Ds. Swart van Kimswerd een uitstapje naar de kerk en pastorie van het A-.gustijner klooster te Witmarsum, teneinde aanschouwelijk onderwijs in kerkgeschiedenis te geven, j De pastoor ontving het gezelschap zeer gastvrij en toonde o.a. de mooie misge- Subsidie Experimenteel Toneel. De Stichting Werkgroep toor Experimen teel Toneel zal, indien' de raad met het voorstel van B. en W. akkoord gaat van de gemeente Amsterdam een subsidie krijgen van f 300 ten behoeve van enige voorstellingen van drie eenakters in het seizoen 1955-’56. Er mag worden ver wacht, dat het Rijk eveneens een sub sidie zal geven. Dagenlang is de Tweede Kamer bezig geweest aan de behandeling van de be groting van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Als de bewindsman van dit departement wordt gevraagd voor de Kamer te verschijnen, dan doet hij het beste om voor zes dagen alle af spraken uit zjjn zakboekje te schrap pen. Al zjjn tijd wordt dan door het Parlement in beslag genomen. Voor minister Cals moet dit jaarlijkse bezoek aan de Tweede Kamer bijna een ver schrikking zijn, want iedere keer krijgt hij verwijten te horen over zijn geringe voortvarendheid. En inderdaad, deze verwijten zijn niet geheel ten onrechte. Zelfs de bewindsman moest toegeven, dat er in deze parlementaire periode weinig wetgevende arbeid is verricht. Maar, zo zeide hij, men moet de moei lijkheden, waarmee dit departement te worstelen heeft, niet onderschatten. De overheid moet een goed apparaat heb ben. De minister heeft alle hoop, dat het departement door de reorganisatie goed gaat werken. De Kamer kreeg echter ook een portie van de schuld op zich. Minister Cals klaagde over de „blijkbaar onuitroeibare serie vraag stukken, die met niet aflatende hard nekkigheid aan de orde worden gesteld, zonder dat daarover waarlijk nieuws is gezegd.” „Welk een nutteloze vermoeiing geestes!" ro roept Mr. Cals uit. Door al die vragen wordt het departe ment gedwongen veel tijd te besteden allerlei minder belangrijke kwes- Daardoor komt de uitstippeling een beleidslijn in het gedrang. In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer worden dit jaar niet minder dan 530 vragen gesteld. De schriftelijke stukken van de begroting van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen vor men een boekwerk van meer dan dui zend bladzijden. Het is te begrijpen dat deze minister steeds meer gaat voelen voor een tweejaarlijkse begrotingsbe handeling. Volgens hem is het thans onmogelijk, zowel voor het parlement als voor de regering, zich te beperken tot de hoofdzaken zonder bepaalde ta ken schade te doen lijden. Zoals elk jaar vyas het onderwijzerste- kort thans ook weer het belangrijkste punt in dit debat. Vooral de heer Van Sleen (arb.) uitte veel kritiek. Minister Cals was echter meer verwonderd over het feit, dat ons volk na de oorlog ter wijl de bevolking zo geweldig is toege nomen, er in geslaagd is de leerlingen- schaal te verbeteren. Het is nu weer zo, dat elke klas les krijgt van een bevoegde onderwijzer. Bij het voortgezet onderwijs is er een véél i groter aantal leerlingen dat dit onder wijs volgt dan voor de oorlog. In 1938 Jeen ging 45 van de leerlingen, die lager

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1