KRIS-KRAS door Nederland OOK IN VROEGER JAREN KENDE MEN STRENGE WINTERS Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer Gouden filmpjes 4e week februari 1906 °g :n- °P Maar (tot onze troost) er waren ook buitengewoon zachte STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Vliegers op rubbervlot 52e JAARGANG DINSDAG 21 FEBRUARI 1955 De 22 Hwat hat 23 De De 24 Franse kroniekschrijvers er mei solisten fan om utens. It aktive en it dert en as it net genóch is, komme jimme jowt, hwat G. De haringvangst is buitengewoon slecht DER STIET HWAT OP ’E HELLING t morgen) vrije grond aanwezig. Hiervan iyn ’e stêd in kommisje oan it foarmjen is. cht it is grif for- rd en vermeerderen zich ontzettend. No. 15 - Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Voor de nieuwe cursus Rijks Zuivel- school hebben zich 21 leerlingen aan gemeld. Een rijmelaar uit die dagen gaf er het volgende beeld van: Alle dikkens is gjin deugd :k- R, N, •N au de le ap ne In de as- de tor ëe ari de Is men er op sommige plaatsen gemakke lijk doorheen kon waden. Om volledig te zijn moeten we’ nog vermelden, dat in 1839 van Juni tot September in Zuid- Europa geen druppeltje water viel. Het begon werkelijk heel aardig, ons zo- merrelaas. Rozen in JanuariMaar het eindigt min of meer naargeestig Aan de ene kant dichtgevroren neusga ten aan de ahdere kant bomen, die spontaan beginnen te brandén Nee, dan maar lièver helemaal geen records. Maar ja, dan dreigt het leven weer een tonig te worden, by gebrek aan voldoen de spanning in- jz. ‘s tel stegen zfjn. De 4de april reed nog een man op het Haarlemmermeer, maar reeds drie dagen later was het water zo warm, „dat men jongens in de Haarlem mer Trekvaart swemmen sag!” Je zou bijna veronderstellen, dat deze historicus zich van een enorme duim bediend heeft, toen hij dit schreef. Vermaard was ook de barre winter van ’90, dien de oudsten onder ons zich nog zullen herinneren, en eveneens die van 1929, die nog vers in het geheugen ligt en de winters van 1940, 1941 en 1942, toen we toch ook wel het een en ander Vestiging in Canada. Meer dan 400 mil joen acres (of meer dan 625 miljoen De in Wonseradeel gevestigde bouwver eniging hoopt 40 woningen te stichten (8 te Arum, 18 te Makkum en 10 te Witmarsum, 4 voor vervanging van een blok minderwaardige woningen). De kosten worden geraamd op f 47.000. Het jaar 1667 werd echter nog over- troffen door het jaar 1674. Toen begon het op de 1ste februari plotseling zo hard te' vriezen, dat de Zuiderzee weer stevig dlchtvroor en „men met Paarden, Sleeden en Wagens daarover uyt Vries land quam”, wat tot op de 25ste maart nog mogelijk was. De Noordzee was zo ver met ijs bedekt, dat men zelfs op de hoogste duinen geen water kon beken nen. Mag men de geschiedschrijvers uit die tijd geloven, dan moet de tempera tuur na die datum echter zeer snel ge» De heer Gèz. Schrik repeteert reeds weer druk met zijn koren, w.o. ae Oratoriumvereniging Bolsward, voor de a.s. uitvoering van de Matthaus Passion in de Martinikerk te Bolsward op Goede Vrijdag a.s. Op de foto: Een overzicht van de uitvoering van verleden jaar. cliché Leeuw. Courant. De appelbomen in Februari al foar de hiele stêd en omkriten. Men sil bigcipe, dat soks rn sin is, hwant sa’n initiatyf is al lang op I wachte. Hwa’t vn dy kommisje in sit naw- we of krije sille, wit ik jit net, mar dat mis. It liket my reedlik, dat de Ried, ilyk wurde. Nou it safier is, net ünwillich wêze sil foar jeme inkelde Vlooienplaag in Hamburg. Miljoenen vlooien geven aanleiding tot grote ont steltenis. ’t Zijn geen gewone vlooien. Ze zfjn door de waterleiding er aan ko men zwemmen. Hun kleur is witachtig wurden sizze oer it wurk fan dy kom en ze zfjn zeer verschillend in grootte misje om’t hji' safolle fan ófhinget. En lit söe in rare tobeksetter wurde as dc kant mei it nca sa wurde, dat r'izze for- eigen kulturele prestaesjes en gearwurking kommisje net of heal slagje soe yn har plannen. Dit moat goed fan ein sette en dps ek mei tige omtinken barre. Alderearst Boiswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Een even ijzig als ijselijk avontuur heb ben zaterdagmiddag de vier beman ningsleden van een Nederlands marine- vliegtuig, dat tjjdelijk in Engeland ge stationeerd was, moeten doorstaan na een noodlanding in het Kanaal, waar een hevige sneeuwbui viel. De onfortuinlijke vliegers kohden zich redden op een rubbervlot, maar waren in open zee 50 minuten lang bfl sner pende koude een prooi van’wind, gol ven en stromingen, voordat er redding kwam in de gedaante van een Ameri kaans amfibietoestel, afkomstig van de ..^....3 Manston. geeft de Canadese regering aan iedere dy’t fan doel landverhuizer, die minstens 18 jaar is, 1 to iaën oan in forantwurde seary jounen 160 acres of 250 morgen vruchtbare tarwegrond in eigendom. skate rjochting in sit hawwe moatte, it mei net iensidich de iene of oare kant üt wize. By dizze kar moat men der om tin- ke, dat it liu binne, dy’ yn har eigen for- midden it mtrouwen hawwe. It is neat net slim, dat yn dy kommisje mannich ding earst ris goed troch praten en hifke wurdt, ek net, dat it iene of oare dêr ófwiisd wurdt. Mar it soe fatael wêze as men letter konstatearje moast, dat de bifolking der oars oer tinkt as de kommisjeleden bihear. Men kin it seil net heger hysje iening mei har tokoarten by de gemeente komme kin. It moat in test subsydzje passieve illemint binne hjir beide oanwê- wurde, net to lyts, mar dan ek fierder “'*L sille yn dy kommisje minsken fan under- de forantwurding foar de foriening seis. ■- - if systeem fan: earst mar ris fjouwerhün- Tj. de J. ncwuio a. u ii I RAF-basis De dei fan Goed-Freed mei yn har histoa- I ryske tsjerke in tige slagge prehidium jaen op it kommende wurk fan de Kommisje en de nije foriening, dy’t wy yn 1956 fan herten in jier tawinskje fan in blide berte en in golle üntfangst by it Boalserter pu- blyk. oer de fra-ech oft it oanbeane wol oanslüt by it kulturele peil fan de o.s. leden. Hwant as it kulturele menu de smaek Doorwerkproef irtislukt. De doorwerk- proef aan de Sportlaan te Den Haag, met 160 mlddenstandswoningen zou volgens „Bouwbelangen”, het officieel orgaan van de raad van bestuur van Bouwbedrijf, volkomen mislukt zijn. Liefst f 125.000 zou aan deze proeven zfjn weggesmeten als gevolg van ver keerde constructie der plastiekschotten voor de overkapping. Hiermede wilde men bereiken, dat de bouwvakarbei ders in het winterseizoen konden blij ven doorwerken. Het werd echter' door de slechte constructie een broeikas met vele tochtgaten. Cipier zat onschuldig in gevangenis.- Een gevangenisbewaarder uit Leeuwar den, de 62-jarige A. de V., heeft 15 maanden onschuldig in de gevangenis gezeten. Donderdag, is hij vrijgesproken door het Arnhemse gerechtshof. De V. had 35 jaar lang toezicht op gevange nen gehouden, voordat hij in juni 1954 wegens een zedenmisdrijf werd veroor deeld tot acht maanden zonder aftrek. - Record bierexport hl 1955. Nederland is in 1955 voor de ^esde achtereenvol gende keer ’s werelds grootste bierex- portland geweest. In ’t afgelopen jaar bedroeg de Nederlandse bierexport 664.838 hectoliter ter waarde van 56 miljoen gulden of ongeveer 16 procent meer dan in '54, toen de export 571.543 hectoliter bedroeg ter waarde van 48 miljoen gulden. Voor de oorlog bedroeg de Nederlandse bierexport ongeveer 100.000 hectoliter. Toeristen voldoen rekening niet. Het komt meermalen voor, dat Nederlandse toeristen in West-Europese landen uit hotels, pensions, en ziekenhuizen ver trekken zonder de rekeningen te vol doen. Ook garagehouders klagen over, dat reparaties niet betaald wor den. Dit doet de naam van Nederland geen goed. De Nederlandse consuls heb ben hierdoor al meermalen moeilijkhe den moeten oplossen. Burgemeester in arresiee. De nieuwe burgemeester van Heerjansdam, G. W. baron van Dedem uit Doom (Utr.) is donderdag in zijn gemeente ingehaald met een arresiee. Aan de grens van de gemeente werd de burgemeester, die vergezeld werd door echtgenote en fa milie, welkom geheten door de ont- vangstcommissie, waarna ’t gezelschap in tien arresleden door het dorp reed. Bij het dorpshuis werd deze niet alle daagse stoet door zingende schoolkin deren begroet. Verkeerde treinsprong. De 43-jarige Otto Emmink uit Enschedé is donder dagmorgen op het station in Hengelo uit een rijdende trein gesprongen, toen hij ontdekte, dat hij in een verkeerde trein zat. De man kwam met zijn hoofd tegen een ijzeren paal van de stations- overkapping en moest met ernstige ver wondingen in het ziekenhuis worden op genomen. Alweer meer Radioluisteraars. Het aan tal aangegeven radio-ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 februari '56 laten gaan, dan denken we bij onszelf, dat het aangenamer moet zijn, in de tegenovergestelde richting records te breken. Eens kijken, hoe het daar mee gesteld is In 548 moet de zomer al tamelijk vroeg in het land zijn geweest. Toen bloeiden tenminste in Januari in Frankrijk al rozen. Buitengewoon aantrekkelijk en charmant. In 1301 kregen in dezelfde maand de bomen in Duitsland al blade ren, helemaal in de war gebracht door het zonnetje. Hst jaar 1186 had het echter dat moeten we royaal toege ven nog beter gedaan, waardoor de vogels op deze breedte in Dcc. al jon gen kregen, ook al van de kook door de vervroegde lente. droegen in dit jaar vruchten. Volgens de moet het in 627 in Frankrijk zo’n droge zomer zijn geweest dat alle bronnen in het land uitgedroogd waren, terwijl ’t in S33 zo abnormal host moet zijn ge weest, dat de bomen op het platteland uit zich zelf begonnen te branden! En in 1303 bevatten de Rijn, Donau en Seine zo bedroevend weinig water, dat Voorwaar, het is een hoopvol gezegde, dat strenge heren nooit lang regeren, maar Heer Thialf heeft ditmaal weer eens bewezen, dat het heus niet altijd opgaat. Dit jaar heeft hij een behoorlijk tijdje zijn scepter gezwaaid, met ijskoude hand, al voelt men die in het Zuiden en Oosten des lands veel zwaarder drukken dan in onze (ook eens bevoorrechte) streken „langs de kust”. We weten uit de geschiedenis, dat de winter soms in staat is, een brok van het komende voorjaar te stelen. Natuur lijk behoort er niemand meer uit het jaar 1667 tot het land der levenden, maar enkele geschiedschrijvers uit die tijd hebben ons geschriften nagelaten, die vertellen, dat het in dat jaar op de 16e maart nog zo hard begon te vrie zen, dat zegge en schrijve één dag later het IJ bij Amsterdam helemaal dichtge vroren was. Weer een dag later kon men over de toenmalige Zuiderzee lopen, terwijl de te boek gestelde „ijs-gebeur- lickheden” vermelden, dat op de 1ste april nog een vrouw op het ijs zat te spinnen. Dit was een wintertje, zoals men „noyt aanschouwt hadt.” In Januarjj sestien hondert seven en sestig Doen vroor en het sneeuwde seer heftig, Styf ses weeken stont de vaart geheel stil Drie weken voer men weer geheel na wil Het voornaamste dat hier wordt genoteerd Is datter so- veel ijs guam in de Meert: De 16 Meert begont weer hart te vriezen De 17 moesten de vissers haer winst verliezen, De 18 liepen veel volk voor de laag, op het IJ, De 20 bood weer en wind noch weinig toen, De 21 leek of weer en wind anders wou doen, was de wind weer felder aant vriezen, begont ijs door de son hart te verliezen, al vriesende verloor ’t ys syn kracht, De 25 zijnder veel over ’t ijs komen met voordach, De 26 liepender noch drie van stêe over ■t IJ, Namiddags sellden de schuiten de stad voorbij, De 27 heeft d’ oostewind ‘t ijs op Pampus hoog gezet, De 29 was ’t varen daarover nog wel belet, De 30 quamen eenige daerover varen en loopen mee, De 1 April liepen eenige personen nog op Zuiderzee, De 2 dito is in ’t val een schip door 't ijs vastgelegt, dit is genoteerd door M.T., de lootsen I haar knegt, om Gods groote wonderwerken en kracht Te doen helpen houden in gedacht. (De Navorser 1887) te verduren hebben gehad, evenals de lange winter van 1947. Toen werd er zelfs een record behaald. Hieraan hebben we thans allerminst be hoefte. Stel eens, dat we het record moesten slaan van een beruchte winter in de derde eeuw na Christus, toen de koude zo diep naar het zuiden was doorgedrongen, dat de gehele Nijl be dekt moet zijn geweest met ijs. En denk eens aan, in de jaren 401 en 673 was de Zwarte Zee helemaal dichtgevroren een wel wat grotere oppervlakte dan onze vroegere Zuiderzee, terwijl tussen 1277 en 1870 het grote Bodenmeer elf maal dichtvroor. Oh, en we zijn er nog lang niet, als we records zouden willen breken. In de winter van 1306 was de Oostzee hele maal dicht, zodat het handelsverkeer tussen Estland en het eiland Gotland, dat aan de Oostkust van Zweden ligt, met wagens over het ijs moest plaats vinden. Toen Frederik de Grote in 1739 de troon besteeg, vroor het in Berlijn 65 graden Celcius; de mensen liepen met toegevroren neusgaten op straat, de doden konden met geen mogelijkheid begraven worden. Toen moet het trou wens een verbijsterend lange winter zijn geweest, heel iets anders nog dan dit jaar, want het vroor in één ruk van 24 october 1739 tot 13 juni 1740! En wat de sneeuw betreft was het voor al de winter van 1888, die van zich deed spreken, toen vooral maart bijzonder sneeuwrijk was. Bij het „Hooghiem” onder Wartena was een schipper ingesneeuwd en het ge vaar dreigde, dat zijn schuit zou zinken. Met man en macht werd de sneeuw weggegraven en toen bleek, dat 't groot vaarwater het Deel ter plaatse tot aan de bodem was volgesneeuwd. Hoe critiek de toestand was, bewijst ook wel hot volgende. Notaris Wiersma zou zoals gewoonlijk met paard en koets van Roordahuizum naar Leeuwarden rijden. Bij de „Drie Romers” onder Gou- tum zat alles vast, het paard kon niet meer, want het zat tot zijn buik in de sneeuwlaag. Toevallig waren daar ’n 10- tal arbeiders, die een boerenwagen met kaas voorttrokken. Zij hadden elk een schop meegenomen en dat was wel no dig. De notaris riep hun hulp in, doch men kon niet tot een akkoord komen over da beloning. Opnieuw zette de no taris het paard aan, doch het baatte niet. Noodgedwongen moest de notaris nu wel het voorstel der arbeiders aan vaarden. Zij spanden het paard uit, tien arbeiders kromden de ruggen en. sjouwden de koets een eindweegs langs de Overijselsstraatweg, badende in de sneeuwmassa, net zo lang tot het paard hun taak weer kon overnemen. Tussen 20 en 31 maart zijn er dagen geweest, dat het stormsneeuwde. Er lag, egaal gemeten, één meter sneeuw. Aan de Hilleburen te Warga was een woning geheel bedolven, de petroleumlamp moest er heel de dag branden. Begin April bgon de dool en als men nu weet, dat de Aprilzon heel wat warmte kan geven en er desondanks op 1 Mei hier en daar nog sneeuw lag, blijkt wel, dat er dit jaar enorme massa’s waren gevallen. In Augustus vond men bij het uitrijden van de stalmest nog grote sneeuwbrokken in de mestvaalt en een schipper deelde mee, dat men in Juni in de omgeving van Appelsga nog sneeuw aantrof. Die van 1888 staat bekend als de be ruchtste sneeuwwinter; hopelijk blijft hij dat! Als we dit alles zo eens door ons heen Nederland heeft ruim 10.8 miljoen in woners. Nederland telde op 1 januari 1956 volgens opgave van het C. B. S. 10.821.111 inwoners tegen 10.667.000 op 1 januari 1955. Het aantal huwelijken heeft in 1955 88.841 bedragen tegen 88.103 In 1954. Het aantal levendgebo renen bedroeg in het afgelopen jaar 229.899 tegen 228.892 in 1954, terwijl ’t aantal overledenen steeg van 72.295 in 1954 tot 81.288 In 1955. Het aantal huwelijken per 1000 inwoners per jaar bedroeg voor 1955, evenals voor 1954, 8.3, terwijl het cijfer per 1000 inwoners voor het aantal levendgeborenen is ge daald van 21.6 in 1954 tot 21.4 in 1955 en het sterftecijfer is gestegen van 7.5 tot 7.6. 400 kuikens verbrand. Donderdagmid dag is brand uitgebroken in het kip penhok van de heer B. Helferdlnk in de buurtschap Woold te Winterswijk. Het vuur ontstond door de sterke straling van een elektrische kachel. 400 kuikens kwamen in de vlammen om. Kinderbijslag voor iedereen. De rege ring heeft de Tweede Kamer medege deeld, dat zij zo spoedig mogelijk een ontwerp voor een algemene kinderbij- slag-verzekering bij de Staten-Generaal zal indienen. Indien deze kinderbrjslag- verzekering niet op 1 januari 1957 in werking zou kunnen treden, zal dit niet tot de vertraagde invoering van de wet op de ouderdomsverzekering mogen lei den, aldus wordt gezegd. Vergeten groepen: op 9 maart in SER. De SER zal in z(jn eerstvolgende beslo ten vergadering op 9 maart een ont- werp-advies met betrekking tot de ver geten groepen behandelen. Zoals men zich zal herinneren heeft de regering enige jaren geleden dit advies ge vraagd. Schipperskindje van 5 jaar verdronken. Een 5-jarig schipperskindje, Etje Zee- mans, is te Leeuwarden in de Harlin- ger Trekvaart verdronken. Het meisje stond op een melkbootje dat naast De Hoop van Zegen van haar vader aan de Westerkade lag. Zij moet uitgegle den zijn. r mar wee, is glêd forkeard, it makket fan bistjürders lju sünder soarch en noed, va- banque-spilers, dy’t it mar weagje. Yn de neioarlochse tiid is dit hjir en der in great kwea wurden, hwertroch de earlikefls en it forantwurdelikheitsgefoel finael sloopt wurd. In soune finansiële basis is wich- tich, mar dan ek in soarchlik en sunich j as de mêst, dan wurdt de boel topswier. Boalsert bliuwt in stêd mei 8000 ynwen- ners en in tin bifolke omj owing. Snits leit tichteby en ek Ljouwert is net sa fier, dat i net. Sil dit slegje en Strenge winters in de loop der jaren. Een van de meest tróuwe lezers van ons blad, die zich steeds be scheiden „de lyise man fan Rca- hüs” noemt, zond ons een over zicht van de winters 1851 tot en met 1942. Slappe winters warén die van 1851-’53, ’56-’59, ’62-’63, ’66-’68, ’72-’75, ’77-78, ’82-84, ’98-’99, 1910 ’11. ’13, ’15-’16, ^O-’Zl, 23, ’25, ’27 '30-’32 en ’35-’38 (samen 39 van de 92, d.i. ruim 1/3). Koud waren 1854, ’60, ’65, ’76. 79, ’87, ’93, 1907 -1909, ’24 en 1939 (samen 11 of ruim één negende deel)). Streng: 1855; ’61, ’71, ’88, ’95, 1917 en ’22 (samen 6 of één vijftiende deel) en zeer streng die van 1880, ’91, 1929, ’40-’42, ook samen 6). De andere winters waren „normaal”. Zo als u ziet, lezer zit er in deze rjj weinig regelmaat. Een troost is er: de meeste winters waren „slap”. Dit jaar beleven we dus (zullen we maar zeggen) een uit* zondering. Hwant sünder goede finansjes rint it ek foarbylden fan kultureel wurk kin men as nei myn miening fine yn it optreden fan it safier is, net ünwillich wêze sil foar dit de Oratoriumforiening, dy’t nou al man- wurk in subsydzje to jaen. Ik soe hjir al nich jier in, kultureel op heech peil stean- bipleitsje wolle dat hja it sa dogge, dat de, ütfiering jowt fan -ie Matthauspassion. it de muoite wurdich is. Mar oan de oare Hjir fynt men nou in treflik biwiis fan Ik ha my fortelle liften, dat der him is o*p"kdtureël"gêb5iieding fan it populaire goedkeape genre kin men eigentlik to goec fine foar de stêd. 'orantwurde seary jounen maklik fordwale, De kas moannet soms ft hoege gjin Boalserters to wezen fan me* en as dy tofolle baes wurdt, bliuwt berte, mar wol fan geast en it is grif for- ny tige nei it SPU1 nel °P pe’l- dochs leit hjir ek ^tannich om ek yn dit opsicht net iensie- al Jane op in bilangryk faset fan de mje foriening. I jjch to wurk to gean. len fan de goede wachte. Hwa’t yn dy kommisje in sit IT-r -1 r—j— f -- --> we of krije sille, wit ik jit net, ma sil wol mei gauwens publyl dit jit in rieder is, wol ik spanne. Lju,. dy’t ré binne der oare din gen foar stean to liften, dy’t famylje en freonen witte mei to krijen yn it stribjen fan it gros fan de leden net wit to treffen, fan dizze foriening hwat goeds to meit- dan tint it net. Oan de oare kant sille it sien. Dus net bigjinne mei dy passanten, dit gebiet is de sizwize alhiel fan pas: minsken wêze moatte, dy’t deskundich “/’f yn har hert mei hwat dédain delsjogge j sykie yn oare plakker, net, hwat eigen binne op dit gebiet, hwant ek nei de kantop it folkje om de Martiny-toer en harsels stêd op tafel set men -r-i T'* 1 r - - i tt i 4 zich. De éigen prachtige Martiny-tsjérke, dy’t foar aizze manifestaesjes alhiel it milieu t men graech ha wol, de dei fan Goed-JYeed dy’t it hiele Kristelik diel tan de stêd yn har romste omfiming, as in by- sünder religieuze dei oansprekt en ek foar oaten in dei is fan mear as gewoane bi- tsjutting, de eigen minsken as meiwurkers, >tdit alles is sa yn harmonije mei wurden en muzyk, dat :t ek grif dit jier wer hün- derten minsken lüke sil. En dat alhiel mei rjocht Hwant dit masterwurk fan Bach sprekt alle minsken oan en kin foar elk mei in natuerlik gefoel foar it moaije en goede, in seldsum geniet wêze. Wy hoopje dan ek tige, dat dit jier allegearre dy’t it datgoed miene mei it eigen kulturele libben yn ’e stêd en mei de goede namme fan Boalsert as in libben plak, dit net forsom- je sille. Der sil tsjin dy tiid wol mear by- sünderheden bikend makke wurde, mar ik koe it net litte, dêr yn dit forban ris ekstra oandacht foar to freegjen. Ek op mienden. Mei oare wurden, it is fan it greatste bilang, dat de representanten üt eltse groep ek echt de mentaliteit en op- fettingen fan dy groep drage. Primair is tichteby en ek dit fan bilang as it oer dingen giet fan foroaret men prinsipes of morele mjitstêven, mar net 'moat, dan kin it ek net sünder"in warber minder is dit fan praktysk bilang as it giet ploechje lju, dy’t harren der echt foar ft.'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1