k i roar WESTERS COMMENTAAR OP TWINTIGSTE RUSSISCHE CONGRES KRIS-KKAS door Nederland üs hjoed p 2 to sizzen De langebaanwedstrijd te Makkum I DE Sovjet-unie heeft een periode van U „vreedzaam naast elkaar leven” ten opzichte van het Westen nodig om zich inwendig te versterken en om aandacht te kunnen schenken aan buiten-Euro- pese zaken en in het kader van die po litiek past nu eenmaal een verzachting van de harde uitspraken van haar vroegere leiders. Rusland op weg naar technocratie? Wankele positie van het Franse kabinet Zilveren filmpjes BOS tf Buitenland* Overzicht .4( STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 52e JAARGANG No. 16 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1956 iet De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad en A. Tenslotte enig verkiezingsnieuws. 4e week februari 1931 .70 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Zanguitvoering te Parrega, afgewisseld met tableaux, pantomines, prijsspreken enz. 3000 gulden te leen gevraagd tegen 6 rente door zakenman. Dubbele over waarde. Klompen, welke passen als schoenen. S. Hengst. Gevraagd etiketteermeisjes, leeftijd 14- 16 jaar, bij Hollandia, Bolsward. Nu er twee winters geen ijs is geweest, bedacht de ijsclub Zurich wat anders. Er werd een feestavond gehouden. 2 pond runderlappen voor f 1.60, waar bij cadeau 2 pond rundvet, naar wens, rauw of gesmolten. I. Bolta, Bolsward. Nieuwe zending kinderwagens. Lopen geruisloos, f 25 tot f 50. W. F. de Boer, Makkum. Te koop: 100 eendenkorven. T. Broer- sma, KI. Gasthuis 6, Bolsward. Als het geweten spreekt. De ontvanger van Amersfoort heeft f 40.000 aan ge- wetensgeld ontvangen. Men weet, dat jammer genoeg het geweten met gewe- France overeen gekomen Europa-sta- tuut voor dat land had verworpen en de Saarlandse landdag zich voor aan sluiting bij W.-Duitsland had uitgespro ken. Parijs zal zich vermoedelijk niet scherp verzetten tegen politieke aan sluiting van het Saarland bij W.-Duits land, maar wil zijn economische banden met dit grensland niet zonder meer op geven en eist voorts als compensatie een goede waterweg van Metz naar Ko- blentz. Het gaat hier om een heel moei lijk overleg tussen twee partijen, die ook om hun binnenlandse positie zich geen nederlaag kunnen veroorloven. In W.-Duitsland neemt de oppositie te gen dr. Adenauer steeds toe, ze heeft zelfs geleid tot de val van het chr. de mocratische kabinet-Arnold in de groot ste deelstaat NoordrijnlandWestfalen. De soc. dem. hebben daar, louter om Adenauers positie afbreuk te doen, een coalitie aangegaan met de liberale Freie Demokratische Partei, en beide partijen samen hebben nu in de landdag het ka binet-Arnold tot aftreden gedwongen. Een sociaal-democraat is nu premier geworden. Dit betekent een rechtstreek se aanval op dr. Adenauers politiek; hij is nu in de W.-Duitse Bondsraad, de Eerste Kamer, waarheen elke deelstaat ‘n bepaald aantal afgevaardigden zendt, zijn twee-derde meerderheid kwijt en dat is belangrijk als er grondwetswijzi gingen nodig zijn in verband met mili taire wetten, integratie enz. De jjsmarathon. Het bestuur van de ver eniging „De Friese Elfsteden”, heeft bekend gemaakt, dat 4739 toerrijders tensgeld niet veel heeft te maken. Als regel krijgen de schuldigen (de belas tingschuldigen wel te ve. staan) de tip, dat geld maar liever te storten om er ger te voorkomen. T.o.c.-iniectie bedwongen. De t.b.c.infec- tie op het lyceum te Zierikzee is be dwongen. Bij het onderzoek vorige week ruim drie maanden na de eerste in fectie zijn geen nieuwe gevallen ge constateerd. Enkelen van de veertien patiënten zullen waarschijnlijk over een goede maand de school weer kunnen be zoeken. To let en to ier, hat beide gjin tier SS k'g 1.10 in de ie- kj !.20 1.75 .00 .80 de het of op Bolswariis Nieuwsblad Waarin opgenoriien: OUD-KAMPIOEN THEO DIJKSTRA VAN HEERENVEEN WINNAAR IN DIT ZEER GESLAAGDE SPORTFESTIJN van de 6070, die waren gestart, de Elf stedentocht 1956 hebben volbracht en zodoende in aanmerking komen voor de hieraan verbonden onderscheiding. Er hadden 130 dames deelgenomen, waar van 95 op tijd de Friese hoofdstad be reikten. Van de 259 wedstrijdrijders zijn 109 binnen de gestelde 2 uur gearri veerd. Benoemd tot sluiswachter te Makkum schipper Swielinck van Kampen, tegen een pachtsom van f 444.44. Actie /voor behoud dierentuingebouw. De grote zalennood in Den Haag, welke niet de voorgenomen verdwijning van de Haagse Dierentuin nog erger zal wor den, heeft geleid tot de oprichting van een comité van actie tot behoud van het Dierentuingebouw. Dit comité wil ‘t provinciehuis dat op de plaats van de Dierentuin zal komen, in een ander ge deelte van Den Haag doen verrijzen. Men heeft nu plannen ontworpen om naast het Dierentuingebouw, dat gemo derniseerd zal worden een nieuw opera gebouw te stichten, dat zijn front aan de Koningskade zal krijgen. Hildo Krop stadsbeeldhouwer. B. en W. van Amsterdam hebben besloten, aan de beeldhouwer Hildo Krop de eretitel van Stadsbeeldhouwer te verlenen. Hil do Krop is gelijktijdig benoemd tot ad viseur van de dienst Publieke Werken voor aangelegenheden op het gebied der beeldhouwkunst. Geen wijziging gratiebeleid. Een wijzi ging in het gratiebeleid t.a.v. voorma lige politieke delinquenten zal men ook van de nieuwe minister van Justitie, prof. mr. J. C. van Oven, niet kunnen verwachten. In zijn memorie van ant woord op de begroting van Justitie aan de Eerste Kamer, heeft de bewindsman medegedeeld, dat hij zich in beginsel aansluit bü het standpunt van wijlen minister mr. L. A. Donker. Steeds meer Haagse woningzoekenden. Het aantal woningaanvragen bij het Gemeentelijk Bureau voor de Huisves ting te Den Haag is van 4494 per 1 ok tober 1955 gestegen tot 6154 per 1 janu ari 1956. Er zijn dus 1660 aanvragen bijgekomen, waarvan er 1092 voor een woning met een huur tussen f 40 en f 55 bleken te zijn. Drieling in de kou. De 18-jarige mevr. Grim-Vermeulen te ’s Heerenbroek op Zuid-Beveland heeft het leven geschon ken aan drie meisjes, die elk ongeveer vier pond wegen. Zij kregen de namen Anna Marijke, Johanna Wilhelmina en Petronella. Daar deze drieling werd ge boren op de verjaardag van Prinses Ma rijke, zond burgemeester C. F. A. M. van Horsigh een gelukwens namens de drie meisjes aan Prinses Marijke. TAE verklaring op het Moskouse Con- gres dat ook langs parlementaire Weg het socialisme lees communis me kan worden verwezenlijkt, zal wel bedoeld zijn voor eventuele liefheb bers van volksfronten in Frankrijk en Italië, waar machtige communistische partijen zijn, die niets liever willen dan \^at de positie van het Franse kabi- net-Mollet betreft: deze, van den beginne zwak, is nog wankeler gewor den nu de premier een aantal van zijn sociale maatregelen heeft aangekondigd die bü de rechterzijde niet in de smaak vallen, maar evenmin bü zijn collega- minister Mendès France, die bovend.cn uitermate gebelgd blijkt over het feit, dat hü in dit kabinet niet de portefeuille van buitenlandse zaken heeft gekregen. Het Franse werkgeversverbond heeft blikbaar in hem een bondgenoot gevon den, dit verbond heeft geprotesteerd tegen de sociale en socialistische maat regelen van het kabinet, naar het zegt omdat deze Inflatoire gevolgen zouden hebben, waarbü het dan op Engeland wüst, waar de regering een aantal nieu we maatregelen heeft moeten nemen om de inflatie tot staan te brengen, het af- Zo vader, zo zoon. Dat vader en zoon thans beiden pensioen trekken, na vele jaren in dezelfde functie in hetzelfde bedrijf werkzaam te zijn geweest, is een merkwaardigheid, waarop vermoedelijk alleen Den Haag aansprak kan maken. In 1922 werd de heer Th. Don, 65 jaar oud, gepensioneerd als technisch hoofd- opzichter-afdelingschef van het gemeen telijk Gasbedrijf. Thans maakt hij, als 98-jarige mee, dat zijn zoon, de heer F. H. Don, inmiddels 65 jaar geworden, dezelfde post bü het Gasbedrüf met pen sioen gaat veriaien; per 1 maart. Twee boerderqen afgebrand. De boer derij van de landbouwer Ten Brink te Westèndorp naoij Varsseveld is tot de grond toe afgebrand. Ook het woonge deelte ging in vlammen op. In Ermelo is een boerenwoning, bewoond door de familie Jansen, staande aan de Bosweg, door brand verwoest. Oorzaak vermoe- deiijk kortsluiting. De gehele inboedel ging verloren. Aardgas-verglftiging Twee plotselinge stengevallen in het gez.n van de heer G. Rodenhuis in de Grote Kerkstraat te Leeuwarden hebben aanleiding gege ven tot een scherp onderzoek door de recherche. Er heerste „griep" in het gezin en toen de vader dinsdag bü zijn 9-jarlg zoontje ging kijken, constateer de, hü dat de jongen dood was. Toen hü dit, hevig ontsteld aan zijn 33-jarige vrouw zou vertellen, kwam hij tot de verschrikkelijke ontdekking dat deze eveneens overleden was. Vermoedt wordt dat hier sprake is van vergifti ging. Ook het 12-jarige zoontje uit het gezin toonde hiervan symptomen; het is naar een ziekenhuis overgebracht. Nader verneemt de Tel. dat hier een ge val zou zijn van (aardgas) vergifti ging. Zeventigjarige vrouw beroofd. De Zwijn- drechtse po.itie heeft gearresteerd de 22-jarige klassificeerder B. de L. uit Dordrecht, die j.l. zondag een 70-jarige vrouw, wonende aan de Ringdijk te Zwijndrecht, beroofd heeft van haar ge hele bezit: tien briefjes van f 10.De man had haar gedreigd met 'u „pistool” gemaakt van hout. Het geld was ver dwenen. Acht duizend gulden gestolen. Een vrouw, die in ’t hoofdpostkantoor door haar werk „kind in huis” was, had uit een kistje f 8000 gestolen en dit bedrag ergens in het kantoor verstopt. Zij be kende haar daad. Dat kon ook niet an ders, omdat de politie een hond had in geschakeld, die haar als de daderes aan wees. „Zwjyte erfenis” uit rampzalige tijd. Toen een ijverige behanger dezer dagen het oude bshangelspapier verwüderde in een woning aan de Leidsegracht te Amsterdam, om het door nieuw te,ver vangen, kwam er tot zijn verbazing uit de ruimte tussen het tengelwerk en de muur een gehele N.S.B.-inventaris rol len. Drie complete tunieken van de voormalige W.A., drie koppelriemen, 2 uniform-petten en een zwart overhemd werden gevolgd door een cylinderrevol ver met patronen, vier pakjes met ko gels, een dolk, een N.S.B.- en een ha kenkruisvlag, 3 boeken, een aantal fo to’s en lidmatschapskaarten van de voormalige N.S.B. ten name van vroe gere bewoners van het huis. Dat thans ook de stelling nog eens af gewezen werd dat het Stalinisme de al leen zaligmakende leer voor de commu nisten overal ter wereld dient te zü'n, sprak haast wel van zelf; nu werd ge zegd, dat er verschillende vormen zün om het socialisme te verwezenlüken en dat ook parlementaire middelen daar voor gebruikt kunnen worden. Het eer ste doel van deze uitspraak was uiter aard bestemd voor Tito, die steeds heeft verkondigd, dat ieder land zün commu nisme naar eigen aard kan hebben; daarvoor werd hü destüds door Stalin in de ban gedaan, maar hü is door de nieuwe Russische leiders weer als vriend geaccepteerd, waardoor Zuid- Slavië, de zo belangrijke schakel in het Westelijke verdedigingsstelsel wat los ser van het Westen kwam te staan dan plezierig is, al bleef Tito nog buiten de Kominform. Maar de uitspraken op het Russisch communistisch congres zullen wel be doeld zün 'om de Zuid-Slavische leider duidelü'k te maken, dat ook zün land ook daarin weer van harte welkom zou zün. De Titoïstische richting in de com munistische partüen van de Russische satellietstaten kan ook moed putten uit het feit, dat de ontbinding van de com munistische partü van Polen in 1938 haar in ballingschap in Moskou vertoe vende leiders werden daar toen geëxe cuteerd ook al door het internatio nale communisme ongerechtvaardigd is genoemd. Hwat hat QabeSk rpoT in den treure is hier herhaald, x dat deze eenheid vooral moet geba seerd zün op een hechte samenwerking over de gehele wereld van de Ver. Sta ten en Engeland en wat speciaal Euro pa betreft van W.-Duitsland en Frank rijk. Wat het eerste betreft, is er weinig nieuws te melden al moet het onzekere optreden van Washington in het vraag stuk der wapenlevoringen aan de landen van het Midden Oosten te Londen wel een zeer onaangename indruk gemaakt hebben en niet alleen daar. Eerst staat Washington de levering van 18 lichte tanks aan Saoedi Arabië toe, dan ver biedt het die en 48 uur later gaat de levering toch door. Wat ook de oorzaak van deze besluite loosheid moge zün: verkiezingsinvloe- den, invloeden van de in Saoedi Arabië werkende Amerikaanse oliemüen of iets dergelüks, op zich zelf heeft het geval misschien niet zoveel te betekenen, maar destemeer de slapheid van beleid welke er door getekend wordt. Een slapheid, welke in het Wes- teen geen geringe ongerustheid wekt omtrent de besluitvaardig heid van de grootste partner als het. een» belangrtyker kwesties zou gelden. Wat W.-Duitsland en Frankrük betreft, men weet het: de Saarlandkwestie dient eerst opgelost voor een goede samen werking kan ontstaan. Deze week ont moetten elkaar de wederzijdse ministers van buitenlandse zaken Brentano en Pineau om een definitieve poging daar toe te doen nadat de Saarlandse bevol king het door Adenauer en Mendès met andere partüen samenwerken om hun haan in die landen tenslotte victo rie te doen kraaien. Overigens mag men een deel van de gematigder uitlatingen van de Russische leiders büv. over de situatie in de kapitalistische landen ook wel toeschrijven aan het feit, dat door het ruimer vreemdelingenbezoek aan de Sovjetunie en misschien ook wel door de propagandaballons waaraan de Russen zo het land hebben het Rus sische volk gaandeweg iets meer op de hoogte is gekomen van de toestand in het Westen, zodat de leiders het waar- schünlük goed achten hun voorstelling der zaken op wat realistischer niveau te brengen. Een nuchterder geest spreekt ook uit het feit, dat men ten congresse definitief afrekende met de persoonsverering, de naam Stalin werd maar één keer genoemd en ook de kri tiek op hem wees in die richting. Die persoonsverering past trou wens ook in het geheel niet bü het stelsel van het collectief lei derschap, dat thans in de Sovjet unie schQnt te gelden, al steekt Chroesjtsjew nog altyd boven de anderen uit. En het lükt er op, dat deze nuchterheid meer en meer zal doordringen in het Russische regeer- en partystelsel, en in het vervolg meer de bekwaamheid en minder de partq-ijver en wat daarmee samenhangt de doorslag zal geven bü de keuze der leidinggevende figuren op alle gebied. Dat is ook nodig omdat de Russen niet alleen op bü'v. het terrein van de landbouw voor grote problemen staan, maar zoals bekend, ook hebben gezworen binnen afzienbare tüd Ame rika op industrieel gebied te willen voorbüstreven. Voor een poging daartoe is het nodig dat de bekwaamsten op alle terrein aan bod komen, en o.i. terecht wijst het Al gemeen Handelsblad er dan ook op dat Rusland op de weg is van een partü- regering naar een technocratie. Het is duidelü'k, dat het daardoor niet minder gevaarlük wordt voor het Westen. De huidige wending te Moskou kan men dan ook beschouwen als een uitdaging aan haar tegenstanders. En het Wes ten zal deze hebben te beantwoorden niet met frazen, maar eveneens met de nuchtere erkenning, dat het alleen door onderlinge samenwerking, grotere een heid en eendracht deze nieuwe situatie aan kan. <1 OVER DE LEK MET FIETS, MOTORFIETS EN ALS WANDELAAR Bü Rhenen, op de achtergrond met zijn toren zichtbaar, is dit pad over de Lek gemaakt. Kembrandt-portret 170.000 gulden. Een in 1634 door Rembrandt geschilderd portret van zijn zuster is dezer dagen op een Londense veiling aan een parti culier verkocht voor 16.500 pond, onge veer 170.000 gulden. Ruzie om koopsom van Abe. Er zün moeilijkheden gerezen tussen de bestu iten van Heerenveen en Sportclub En schedé over de aan Heerenveen voor Abe-Lenstra betaalde transfersom. Oor- spronkelük had Heerenveen 25000 gul den voor Abe Lenstra gevraagd, maar het bestuur van de Sportclub Enschedé vond dit bedrag te hoog. Kostwinnersvergoeding verhoogd. De kostwinnersvergoeding voor militairen kan tijdens de langdurige hevige koude worden verhoogd, zo heeft de minister v. Oorlog de burgemeesters schriftelijk medegedeeld. Voorwaarde is, dat de mi litair als hoofdkostwinner voor echtge note, kinderen of andere personen op treedt. De verhoging wordt van kracht met ingang van 5 febr. en geldt voor lopig tot en met 25 febr. De verhoging bedraagt 60 cent per dag. Zij wordt slechts uitgekeerd als het gezinsmaxi- mum niet wordt overschreden. Drie jongens met tong aan de school deur. Enige Harlinge-r jongetjes wilden niet geloven, dat hun tongetje dadelijk zou vastvriezen aan koud ijzer en daar om probeerden ze het maar. Achtereen volgens zat er driemaal een tong vast aan een schooldeur, en de 13-jarige Theo W. kleefde zich zelf vast aan een hekje langs de Kanaal weg. Ze kwamen er niet zonder schade aan hun tong af. In hun angst en door de pijn konden ze niet wachten totdat voorbijgangers met wat warm water te hulp waren gescho ten. De heer Brandenburg vraagt in de rond vraag van de raadsvergadering, welk antwoord B. en W. hebben gezonden op de circulaire van de minister betref- feinde de beveiliging van de burgerij tegen mogelijke aanvallen van gifgas sen. ook met trots op deze eerste langebaan wedstrijd over 500, 1500 en 3000 meter terugzien. Aan de start verschenen in to taal 30 rijders. Op de 500 meter werden de volgende tij den gemaakt: 1. J. v. d. Meer, Wijtgaard 53.5 sec.; 2. S. Alkema, Sneek 62; 3. J. Kalma, Jellum 54.8; 4. M. de Witte, Makkum 62.5; 5. Gj. Terpsra, Huizum 50.5; 6. S. Boersma, Welsrijp 64.5; 7. J. Kroontje, Bolsward 52.2; 8. Theo Dijkstra, Heerenveen 53 (gevallen); 9. H. Bloemsma, Joure 52.5; 10. S. Santema, Wijtgaard 49; 11. W. Groen, Makkum 56; 12. S. Pasma, Hui zum (afwezig); 13. Y. Santema, Wijt gaard 51.3; 14. F. Everts, Leeuwarden 56.6; 15. A. Tichelaar, Franeker 52.5; 16. Andr. Poepjas, Makkum 59.3; 17 M. Hoogschagen, Alkmaar 49; 18. H. Post ma, Huizum 49.8; 19. KI. Postma, Ak- krum 46.9; 20. H. Speerstra, Ymswoude, 51.9; 21. P. Tjepkema, L’warden 55.4; 22. R. Verhoeff, Huizum 51; 23. J. Al kema, Hoorn 57.6; 24 T. Waterlander, H’veen 55.8; 25. L. Kerstma, Ijlst 50.5; 26. D. Wijnia, Welsrijp 50.9; 27. P. Goerres, Oldeboorn 56.3; 28. J. Reitsma, Exmorra 57.4; 29. H. Tjeerdema, Mak kum 53.7; 30. Tj. Salverda, Cornwerd 57.4. Op de 1500 m. werd prachtige strijd ge leverd, de meest spannende waren wel die tussen KI. Postma tegen Sake Santema en Y. Santema tegen ae verrassend goed rij dende Speerstra. De eerste twee met een uitstekende techniek gaven elkaar geen duimbreed toe, eerst in de laatste bocht van de 6e ronde kon Santema enige me ters van z'n tegenstander weglopen, wel ke voorsprong hij op het rechte eind niet meer afstond. Speerstra reed tegen de jongere broer van Sake een uitstekende race. .Telkens dach ten we hem te zien afzakken, maar door enorme vechtlust wist hij steeds weer aan sluiting te krijgen en finishte zowaar zelfs ■met een m?ter voorsprong. Ook de debuterende Kroontje liet zien dat hij in dit voorname gezelschap lang geen slecht figuur sloeg, wel kon hij de elf stedenrijder Tich^aar van Franeker,niet opzij schuiven, maar z’n tijd was toch zo danig, dat hij na deze 1500 meter zeker kon zijn van deelname aan de 3000 me ter, waarvoor de 16 snclsten op de 500 en 1500 meter werden geplaatst. De besh; tijd op deze 1500 meter werd Toen wij Woensdag j.l. om 11 uur 's morgens bij de ijsbaan arriveerden, zagen wij het eerijk gezegd met deze langebaan- wedstrijd een beetje donker in, niet zozeer vanwege de Friese vlag die op de kop hing, maar wel vanwege de felle kou. Ge lukkig vaar het wakkere ijsclubbestuur is alles nog meegevallen. Vooral ’s middags kwam het publiek nog 'n flinke getale opzetten en wat de wedstrijd betreft, deze was niet alleen prima georganiseerd, maar was bovendien, uit sportief oogpunt be zien, één van de beste die we de laatste jaren zagen. Spanning, snelheid en spor tiviteit was op de Makkumer baan de ge hele middag troef. Het bestuur kan dan Het twintigste congres van de Russische communistische partü, dat vorige week te Moskou begon, heeft nogal wat commentaar in het Westen verwekt. Vooral omdat op dat congres Russische kopstukken zich kritiek hebben veroorloofd op uitlatingen van Stalin en zelfs op enige van Lenin. Men toonde zich nu niet meer zo zeker van de nabüe ondergang van het „kapitalisme” en van de onvermüdelükheid van een oorlog met de „imperialistische” staten ais de genoemde Russische dictatoren en exegeten van het Marxisme wel eens hebben verkondigd. Maar de manier waarop de kritiek werd geuit, wekte toch wel twüfel of men dat uit innerlüke overtuiging deed. Veel meer kreeg men de indruk, dat het roer wat werd gewend terwille van praktische overwegingen. TN Finland is de leider der Finse agra- rische partij, Kekkonen tot president gekozen als opvolger van de 85-jarige Paasikivi. Op Malta heeft bij een stemming over integratie met Engeland, waardoor het eiland afgevaardigden in het Engelse parlement zou krijgen, wel een meer derheid der stemmers zich voor het voorstel verklaard, maar lang niet alle kiezeis kwamen op. Waarschijnlijk om dat de aartsbisschop van Malta had aanbevolen zich van stemming te ont houden; de r.-k. leiders voelen niet veel voor een dergelijke aansluiting bij het protestantse moederland. Er zal nu waarschijnlijk eerst weer nader overleg tussen de partijen op het eiland moeten plaats hebben, waarna het Engelse par lement zal moeten beslissen. In Griekenland heeft bij algemene ver kiezingen de radicale unie onder pre mier Karamanlis een meerderheid be haald. Het lijkt echter niet meer op de meerderheid van de vroegere anti-com- munistische Griekse concentratie onder de overleden maarschalk Papagos, maar sedert de vorige verkiezingen is dan ook de kwestie-Cyprus opgelaaid, welke Griekenland wat van het Westen ver vreemdde en is in Griekse ogen ook het communistische gevaar niet zo groot meer. De democratische unie, welke te genover de op het Westen georiënteerde laaicale unie stond, en die meer neutra- listisch getint is, kreeg slechts tien ze tels minder. En de tegenstanders van Karamanlis beweren dan nog dat hij zijn overwinning alleen behaalde door dat de soldaten, die apart stemden, on der druk van hun officieren hun stem voor de rcgerinscoalitie uitbrachten. De oppositie eist dan ook weer nieuwe verkiezingen. betalingssysteem wordt opnieuw inge perkt en de subsidies op de levensmid delen worden verlaagd, zodat zelfs brood en melk duurder worden. Dit alles zijn verschijnselen, welke er op wijzen, dat het Westen niet zonder grote moeite zijn politiek en economisch front zodanig zal kunnen versterken, dat het de Russische uitdaging op bei de terreinen met gerustheid xan aan vaarden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1