1! H GRONDWETSWIJZIGING IN TWEEDE KAMER KRIS-KRAS door Nederland i is Tientallen personen onwel tijdens uitvoering te Oosterend Provincies krijgen ruimer armslag Hoofd oorzaak: onvoldoende ventilatie Recreatie-oord voor Fan de Martinytoer Makkum ier üs hjoed p 2 to sizzen en i! Gouden filmpjes e.o.? Winterleed 52e JAARGANG DINSDAG 28 FEBRUARI 195* en PYT. n deeg, STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar No. 17 Jong van van togh; kern* uur :ugd- beek. r ds. wels; C. itie). stinn’ :n in (regering en parlement)) worden aangebracht. >cht kocht ward stuur. e lan- De macht van de Steat. Tj. de 3. ■w» Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 ding; ist. ensen itueel vrije isterd voor- DE EFTERGROUN FAN DE OERHEITSSOARCH het volgende Kabinet. •eschouwingen Krisis en oarlochstiid hawwe de need- saek fan steatshelp en steatsmacht sjen Kassen kunnen sneeuwlaag nauWelJjks torsen. De zware sneeuwval stelt ook de kwekers voor problemen. Het is n.I. lang niet denkbeeldig, dat de broeikas sen onder de zware sneeuwval bezwij ken. Om dat te voorkomen, zijn som mige kwekers overgegaan de glasbedek king te stutten. Onder tractor geraakt. Vrijdagmiddag om kwart over vijf is de zevenjarige R. R., uit Buurze bh Haaksbergen door de gladheid van de weg gevallen en on der een tractor geraakt. Het kindje overleed een half uur later. het alleszins begrijpelijk, dat de heer Ypma niet beter kon, want de man had er geen adem voor! Kort hierna geraakten de eerste mensen op de galerij onwel, waarop spoedig ook enige personen uit het benedenge deelte volgden. Hierop verlieten allen op rustige wijze het kerkgebouw. In de koude gekomen steeg het aantal slachtoffers snel. De een na de ander kon zich niet meer op de been hou den en vielen in de sneeuw. Behulpzame handen vervoerden hen snel ,naar de pastorie, de woning van Wachtmeester Stoel of andere omwonenden. Sommige werden gesteund naar hun woning ver voerd. Het totaal aantal onwel gewor den personen moet rond de vijftig wor den geschat. Kin men rjochtüt de kost net winne, Krom sil men ek gjin side bispinne. nerk- FER, )RN, Irijde- G 29 0 uur IA te :n. ir ds. gens idig- r en fe- acht um. tuur. Bols wards Nieuwsblad Waarin Opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad sinds 1953 is gedaald van 88.889 tot 74.657. Bij de 286 leden waren aanwe zig 2947 dieren tegen 3110 in 1954. Voor het overige was ir. Keestra optimistisch over de toekomst van het schaap. Het Texels schaap maakt in het buitenland naam. Het zal echter noodzakelijk zijn, dat er meer lammeren worden gefokt, daar door sterfte en grote afzet de Ne derlandse schapenstapel steeds meer in krimpt. Opening Boekenweek. In tegenwoordig heid van Hare Majesteit de Koningin, en Zijne Kon. Hoogheid Brins Bernhard is vrijdag in de Stadsschouwburg te Amsterdam de eenentwintigste boeken week eerst plechtig geopend en daarna potsierlijk ingezet. De zalen waren door Wim Bjmoer welig versierd, en overal met spreuken vol wijsheid levens- en schrijverskennis verlucht. van het Fries-Texels schapenstamboek, blijkt, dat de schapenstapel in Friesland Gelukkig was de gasvergiftiging niet van zeer ernstige aard, dan dat de ver dere uitwerking fataal zou z(1n. i>e meesten knapten spoedig weer op, en kele echter moesten met een zuurstof apparaat worden geholpen. Dezen wa- LAnbouskip gjin twifel oer bistean lit- ten: gjin sint mear, dat wie syn léste wurd. Wolle de boeren de molksinten op in ore wize Onder ’e sanboeren e. o. for- diele, bést, mar by de totale som komt dêrtroch gjin goune mear op it kleed. En dat wie dat! Nou kornrne der earst nije forkiezings en dus in nij regear en dat moat mar wer ris fierder sjen. Der binne lju, dy’t miene to witten, dat Minister Mansholt wol oars wollen hie, mar dat syn kollega’s him keard haw we. Ik leau der net folie fan, hwant sawol yn syn sprekkerjjen to Lochum en It Fean as yn de Kéamer, stie in man, dy’t syn sjenswize mei krêft en oertsjOging fordigene hat en op gjin inkelde wize skine litten hat, dat hy seis wol oars woe. Né, as er it goed dien hat, lit him dan de eare derfan en as it net goed is, lit him dan de forant- wurding. Wy hawwe dizze Minister nou tsien jier oan it wurk sjoen, hy is mei alle wikseling fan kabinetten oanbleaun en it is billik, dat men de Lanboupoll- tyk as syn geastlik eigendom net oan- taest. Minister Mansholt is himsels bleaun, in man, dy’t wit, hwat it boere- bidriuw is en in kundiéh bistjörder. En dérneist, in oertsjüge soasialist. Net oars. Hy hoecht dat seis net to sizzen, syn dieden litte dat sjen. Hy hat in boere- bidriuw sa regele, dat hoe langer hoe mear twa dingen oan bitsjutting winne: de macht fan de Steat, en de macht fan de arbeid. En dérneist, dat de rjuchten fan de eigendom en de frijheit fan de ündemimmer, hoe langer hoe lytser wurdt. Dizze fjouwer negative en posi tive kinteikens draecht syn biwald. voorval naar huis konden worden ver voerd. Onder de ernstige gevallen waren en kele personen, die eerst aan anderen hulp hadden geboden. Onder hen was een jongen, die eerst naar huis was ge weest om vader en moeder te waar schuwen, dat zijn broer en zuster het slachtoffer waren geworden van een gasvergiftiging. Wie schetst de verba zing van de vader, die bij zijn kinderen aangekomen, ziet, dat ook hij, die thuis was geweest om hem te waarschuwen, met het zuurstofapparaat moest worden geholpen. De oorzaak van deze vergiftiging heeft in hoofdzaak gelegen in een tekort aan ventilatie. Hierdoor ontstond in het kerkgebouw, dat met butaan/propaan- gas wordt verwarmd, een tekort aan zuurstof, wat weer tengevolge had, dat onverbrand gas vrije’ijk in het kerkge bouw kon stromen. Thans kunnen we schrijven, dat nie mand van de slachtoffers nadelige ge volgen van de vergiftiging heeft onder ren het ook, die eerst drie uren na het vonden. Westerling was in België. Woensdag nacht is te Brussel Raymond Wester ling door de politie gearresteerd, toen hij uit een nachtclub kwam en niet over de nodige papieren bleek te beschikken. Hem werd na een verhoor aangezegd binnen 24 uur het land te verlaten. Der is in stilte fallen oer de lege nen, bidutsen mei iis en snie en oer har biwenners. De striid om de njje molk- priis, east tusken it L&nbouskip en de Minister, doe tusken de Kamer en de Minister, is ütstrieden. Sünder pine yn it liif koe de Minister syn foarnommen reis nei India en Pa kistan oangean, hy hie de hannen rom krige. De keamer hie him gjin foet dwers set, mei in skamper is de hiele strideraesje ófroun en de iennige oer- winner is Minister Mansholt. Gjin moty gjin stimming, sa mar sünder kantoe ren gie syn bigreating mei de nije ga- ransjepriis der troch. Der is in stilte fallen oer de agrariërs, in stilte fan forwündering en fan for- sleinens. De Minister hat der yn syn lésts ünderhéld met de hearen fan it J.l. donderdagavond gaf de muziekver eniging „Wilhelmina” te Oosterend (Henn.) haar jaarlijkse uitvoering in de Geft-ef. Kerk. Enkele honderden mensen hadden aan de oproep van het muziek corps gehoor gegeven om te genieten van hetgeen donateurs en belangstellen den zou worden geboden. Terwijl de aanwezigen met stijgend enthousiasme de afwerking van het met zorg samengestelde programma aan hoorde, ontwikkelde zich in het kerkge bouw echter een proces, dat onver wacht een einde zou maken aan alle vreugde. Er waren verschillende symp tomen, die er op wezen, dat er iets le week Maart 1906. Kantongerecht Bolsward. W. A. te Ping- ium f5.of 2 d. h. (geen kaars in de lantaarn). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) litten. Der sünder koe it doe perfoarst rige lannen bliuwe sa lizzen. It hiele net. Dêrtroch is in machtich apparaet agraryske prizenpeil kit fiersten to opboud, dat alhiel lieden waerd fan it leech en dus kin der troch de partiku- 1 Haarlemmer derde prijjs voor postzegel- ontwerp. De heer M. P. Wetselaar uit Haarlem heeft met zijn ontwerp voor een serie postzegels van de Luxemburg se P.T.T. voor de viering van het vier jarig bestaan van de Kolen- en Staalge meenschap de derde prijs gewonnen. De eerste en tweede prijs gingen naar Luxemburgers. De nachtwacht te Hindeloopen hoorde omstreeks 1 uur aanhoudend gillen uit zee. Nadat enige vissers waren opgeklopt bleek, dat een Groninger Hunze-aak' was gezonken. 3 opvarenden' werden uit hun levensgevaarlijke positie gered. Geslaagde emigrant. Een Nederlandse emigrant, de heer Brands, die vier jaar geleden naar Australië emigreerde, stu deerde aan de üniversiteit van Queens land voor tandarts. Om in zijn onder houd en in dat van vrouw en vier kin deren te voorzien, was hij chauffeur, ziekenoppasser, bouwvakarbeider en krantenbezorger. Nu is hij als tandarts geslaagd en gaat Australische kiezen trekken en plomberen. Niet om het een of ander, maar zulk een man zou ook in ons land kunnen slagen. Onze lieverdjes. Te Putten (Gld.) keer den kinderen een petroleumblik in de kolenbak leeg. Toen moeder even later kolen op de kachel deed, ontstond er om de kachel verbrandde. Kinderen van vier en zeven jaar werden niet ernstig ge- Mej. M. Timmer is te Bolsward aangesteld als wijkverpleegster. Het Weeshuis te Bolsward vraagt op 12 Mei een keuken-werkmeid, niet beneden 25 jaar. Hoog loon. Jaarlijkse gortuitdeling te Arum (een in stelling van een „ald boer) die daarvoor vele jaren geleden een zekere som heeft vastgezet om zijn naam in ere te doen blijven. 100 van de 300 Arumer gezin nen profiteerden er van. In’ de raadsvergadering van de gemeen te Wonseradeel van 8 november 1955 en de daaraan voorafgegane sectie-bij- eenkomst voor het begrotingsonderzoek gevoerde gedachtenwisseling met be trekking tot het recreatieprobleem voor’ Makkum en omgeving, heeft B. en W. aanleiding gegeven, op 10 januari 1956 met het bestuur der vereniging „Plaat selijk Belang" te Makkum en met ver tegenwoordigers van de Nederlandse heidemaatschappij, een oriënterende be spreking te houden omtrent de moge lijkheid van het scheppen van een re- creatieoord op de noordwaard. Daarbij is er van uitgegaan, dat voor lopig het maken van een zwem- en bad gelegenheid, de aanleg van een speel terrein voor de jeugd, van een ijsban i en een jachthaventje, benevens van ee eenvoudige kampeergelegenheid aan ti orde dient te worden gesteld en dat ovc rigens de algemene opzet niet te bt perkt moet worden gehouden. Het aantal personen dat in het zonu- seizoen op zonnige dagen op de Makku- mer strandgronden verpozing zoekt, wordt geschat op 2001000, in sommi ge gevallen zelfs op 2500, terwijl he. aantal buitenlandse auto’s, dat in nei. afgelopen vacantieseizoen de afsluitdijk passeerde, op 20.000 wordt aangehou den. Deze, zeker niet teruglopende, trek zou ongekende perspectieven kunnen openen wanneer Makkum passende ontspan- ningsgelegenheden zou bieden. Ook de vertegenwoordigers van de hei demaatschappij, die te dezer zake uiter aard veel ervaring hebben opgedaan, achten hier een zeker te realiseren kans aanwezig, welke, gezien ook de resul taten op andere plaatsen, niet onbenut ware te laten. Vóór files is echter een algemeen oriën terend schetsplan nodig, dat als uit- Te Arum de verkoop van de afbraak van 8 woningen en een schuur, benevens 7 woningen te Witmarsum. Totale op brengst f 273.—. In Gaasterland gunstige wildstand, vooral van haas- en hoenderwild. Scheidsrechtersfluitje bevroor. In het Houtrust Stadion te Den Haag is onder ëen ijzige koude de voetbalwedstrijd Ne derlandVer. Staten (militair) ge speeld. Onze landgenoten wonnen met 5-1. Het enige opmerkelijke feit uit deze match was wel, dat scheidsrechter Roei- kens met een handgebaar ’t spel moest onderbreken, omdat z’n scheidsrechters- fluitje door een ijsprop verstopt raak te. Prins Bernhard zal congres voorzitten. Onder voorzitterschap van prins Bern- had zal van 4 tot 8 mei in Wenen het jaarcongres van de Amerikaans-Euro- pese verenigingen gehouden worden. Ondertractor geraakt. Vrijdagmiddag van Wenen” besproken worden om het verval van de westerse beschaving te gen te gaan. Het ontwerp van de ver klaring wil, dat het Westen stappen neemt om zijn erfdeel vejlig te stellen en gelijke vrijheid en rechtvaardigheid in alle landen te verwezenlijken. Koningin opent observatorium. Op 17 april zal koningin Juliana het observa torium van de stichting Radiostraling Zon en Melkweg te Dwingelo officieel in gebruik stellen. Ook zullen o.a. de minister van O., K. en W. en verschei dene buitenlandse geleerden bij de plechtigheid aanwezig zijn. De radio telescoop in het Kraloëer veld zal in de eerste jaren de grootste ter wereld zijn. Schapenstapel in Friesland daalt. Uit ’t wond, maar een kleuter van zes moest jaaroverzicht van ir. J. J. Keestra, secr. in een ziekenhuis worden opgeno men. departemint fan LAnbou forsjenning. Nei de oarloch is dit aparaet net allin- nich bleaun, mar hat him by de tiid lüns jit gans ütwreide. Hwa, lyk as wy by steat is, in forgeliking to meit- sjen tusken dit departemint, nou en tweintich jier forlyn, dy biseft, dat hjir in revelüsje pleats hawn hat, dy’t alle forhaldingen mei eartiids radikael for- brutsen hat. Hwer’t doe ien wie, binne nou tritich, fjirtich en mear. En alle jierren groeit dit tal oan. Ik sei de oare kears al, dat nou yn koarten de Kultuertechnyk de wyn yn de seilen kri- get. Dit jier binne der bigreatingen foar 160 miljoen en de minsken seis sizze, dat der oan globale plannen wol foar tweintich jier wurk klear leit. En npu moat gjinien miene, dat der foar al dizze plannen gjin goede argu- minten binne. Dy bine der wol. Der is noch* in almeugend stik wurk to dwaen, foar it agrarysk aparaet fan buorke- rijen, wegen, wetterbihearsking, forka- veling, fórbettering fan landerijen, oan moderne easken foldocht. Dér leit grif it biswier net. Mar it biswier leit hjirre. Tagelyk mei de prizenpolityk fan dizze tsien jier, hwertroch de boer seis en jit mear de eigner, oan in fierst to koart toutsje hélden is, wurde maetrigels nomd, hwerby de Steat dan wol dwaen sil, hwert eigner en boer net ta by steat binne. De hieren binne halden op in peil, dat der gjin sprake fan wêze koe, dat de eigner lén’ en pleats op in modern peil brochte. De leanen binne op in hichte, dat der gjin boer oan tin- ke kin, by dizze molkprizen, om it Ian to egalisearjen of to djipploeijen. Dat kin by dizze prizen net. En dêrtroch bliuwe dizze dingen efterwege, de pleat sen wurde to’n ein brükt, de wettérwe- gen groefje ticht en de hulterige, bulte- lier neat fan bilang dien wurde. De oplossing, dy’t yn de foarbije jierren maklik birikber wie: bettere prizen, he- gere hieren mei forplichte forbetterin- gen oan l&n en gebouwen, hat de Mi nister korisekwint ófwiisd. Hwant yn dat partikuliere initiatyf hat hy gjin bi- trouwen. Hy wol in oare kant op. Roun- om hwer’t de situaesje sa min wurdt, dat it gjin kant mear üt kin, komt de Steat mei syn ambtners op it aljemint. Wolle jo in reed ha, wolle jo in stik lén egalisearje. wolle jo in hiel kom- pleks lén forbetterje, hoe mear hoe lea ver en hoe greater hoe leaver. Dan gean jo mar nei de Kultuertechnyske tsjinst of nei de Rykslanboukonsulint en dy wit der wol rie op. Hwant dan komt de Heidemij en dy makket in plan en op dat plan kinne jo dan subsydzje krije. Dan is der wol jild, dan is der in hiele bulte jild, mar alljnnich Ians dy wei. Dyselde minister is hiel wol mei to praten, óer miljoenen, as it mar de wei léns giet fan de Steatsaparatuer. By it molkjild is er sa hurd as in stien, mar Ians dizze wei is it in tige oannimlik man. En tink ris om myn sizzen: As dizze of in lyksoartige mi nister, it foar it sizzen haldt, dan gean wy dizze kant wol fierder üt. Hwant de boeren kinne gjin wei mear üt as troch dizze iene hikke, as hja hwat birikke wolle; de oare hikken héldt er op s’>t. en hjirefter stiet er mei de nije gounen to rammeljen. Jo sille sjen, dat hja it paed handich witte to finen. Minister Mansholt soe gjin goede boer wêze as er net wist, hoe’t er syn bistkes nei de jister krjje kin. Ha mar gjin noed, hy wit it skoan, better as hie! hwat lju, dy’t troch de beammen it bosk net mear sjogge, hwer’t hja meiinoar yn tol&nne komme. Voordat deze ontwerpen aan de orde kwamen zijn er algemene beschouwingen gehouden over de wenselijkheid van de grondwetwijziging. Men klaagde er over, dat de grondwet nu weer gedeeltelijk op de helling wordt gezet. Maar nu is er uit zicht: in 1945 is de staatscommissie ge reed gekomen met haar „rapport tot her- -k.J.ig van de grondwet”. Dat is een flink boekdeel geworden. Zo groot, dat dit Kabinet een gehele grond wets wij zi- geestelijke vrijheid. In het kamp der Pro testantse partijen dacht men daar anders over. De heren Bmins Slot (a.r.) en Beer- nink (c.h.) vonden de opheffing van dit verbod ook een zaak van geesteijke vrij heid voor de niet-katholieken. De grenzen die de heer Oud stelde het verstoren van de openbare orde von den zij minder gemakkelijk te hanteren. Het was een interessant, maar vrij zinloos principieel debat, omdat dit Kabinet geen enkele behoefte heeft deze zaak aan de orde te stellen. De meningen tussen de ministers onderling aard ook uiteen. De branstofhann'lers suchtsje en Us foarrie wurdt al aerdich tin Soe de froast nóch lang trochsette Wy witte wol, de Keapman wint Lykwols de kjeld forleeld. üs skjin Forkearswegen lizz’ sletten» Butenlju knj in noartllch sin Lappen oer de earen - sjael om ’t kin „O, reinde ’t mar lij wetter” niet in orde moest zijn. Sommige men sen kregen hoofdpijn, anderen trachten «en sigaret of sigaar aan te steken, wat slechts met de grootste moeite ge lukte, omdat de lucifers niet wilden branden. Niemand concludeerde hier echter uit, dat dit een gevolg was van een tekort aan zuurstof. Het lag im mers veel meer voor de hand, dat het tocht zou zijn. Een punt van het pro gramma bestond uit een bugel-solo met een steekvlam. Het wasgoed orgel. Uitgevoerd zou worden „Het Lar go” van Handel. Hiervan kwam zo goed als niets terecht. Het applaus was -dan ook meer een uitdrukking, een waarde ring voor de gedane moeite. Achteraf is Van belang is ongetwijfeld dat onze pro vincies een beetje meer armslag krijgen. Het provinciale leven wordt door de grondwet nogal kort gehouden. Dat is historisch te verklaren, want men wilde in 1848 voorkomen, dat de provincies staat jes in de staat zouden worden. De gedach te van de Nederlandse eenheidsstaat leef de toen sterk, zo sterk, dat men te weinig heeft rekening gehouden met de vele schakeringen in ons volkseven. Juist door deze schakeringen vrij spel te laten verhoogt men het 'bewustzijn van het Ne- derandse volk. Dat standpunt is thans algemeen aanvaard, maar toch zuchten de provincies tot op dit moment onder het grondwettelijke juk. Daarom is het toe t Vier maanden scheiden ons nog van de verkiezingen, die waarschijn lijk op 13 Juni worden gehouden. Voor die datum moeten er in de Tweede Kamer verschillende belangrijke wetsontwerpen afgedaan zijn. Deze week is zij dan verder gegaan met de voorstellen van de rege- Mrtijmensen?'’’ zo;n ring tot wijziging van de grondwet. Negen wetsontwerpen zijn er door de regering ingediend. Twee daarvan (de uitbreiding van de Tweede en de Eerste Kamer met 50 procent) zijn reeds in November aangenomen. Deze week zijn dus de zeven resterende voorstellen aan de orde gekomen. Veelal behelzen zij een technische materie, die slechts interessant is voor de juridische fijnproever. Ook zijn er ont werpen bij, waarop men heerlijk schimpend kan oordelen, zoals een betere pensioenregeling voor de parlementsleden en betere verblijf kostenregeling voor de Eerste Kamerleden. Maar daarbij moet men niet vergeten, dat het hier gaat om- grondwettelijke veranderingen. Materiële verbeteringen kunnen pas later door de gewone wetgever Daarom is het toe te juichen, dat de re- Our gering nu het voorstel heeft gedaan om de gekonn eis 1 v. d. Provinciale Staten Koninklijke goed keuring behoeven. Althans in de grond wet, want de gewone wetgever kan nog bepalen welke verordeningen nog steeds die goedkeuring behoeven. Dit is nood- zakelijk, omdat de provincies zich met zaken bezig houden die wel degelijk het nationale belang raken, zoals bijv, de ver ordeningen op waterstaatsgebied. Maar bepalingen van de gewone wetgever zijn gemakkelijk te veranderen. Daar is alleen een meerderheid voor nodig. Om een grondwetswijziging tot stand te kunnen brengen zijn twee lezingen nodig, in beide Kamers. En tenslotte nog een ge kwalificeerde meerderheid van tweederde. Maar op het gebied van de verordeningen zal het juk ongetwijfeld minder zwaar gaan wegen. Er zijn ook andere voorstellen op het pro- viciale terrein. De zittingsduur der leden van de Provinciale Staten wordt eveneens aan de wetgever over gelaten. Bovendien kunnen de Provinciale Staten zelf uitma ken hoe vaak zij willen vergaderen. Nu mogen er officieel maar twee zittingen in een jaar worden gehouden. Ook wordt de bepaling geschrapt dat de Commissa ris der Koningin belast is met het toezicht op de verrichtingen van de Provinciale Staten. Volgens de huidige grondwet is de commissaris een soort pottenkijker. Maar in de practijk is hij één met het col lege. Hij gedraagt zich niet als pottenkij ker, maar als een actief voorzitter, die maar één wens heeft: het beste van zijn gewest te maken. Het is begrijpelijk, dat er niet veel critiek kwam op deze voorstellen. Het wetsont werp is dan ook z.h.st. aanvaard, hetgeen het beste doet hopen voor de lezing in tweede termijn. De wetterlieding, 't wurdt in spul Nachts sechtsjin trochstrings under nul, Wyn snijt troch alle naden Sutlers, hja sjogge neat forguld Sakj^ yn ’e snie hast oan ’e mul Op ünbigeanbre paden Heapen lyk a-. in kemiele-bult. Elk tinkt fol langst en üngeduld: „O, wie it mar tachtich graden!” De lisfoarst laket heas en rou, Hy seit: ik lit my net sa gau Ut Jerope weiskepe. Lykwols, hy rekket straks yn ’t nau, De machtige leit it ienris óf Al hat er it min bigrepen. Seisoenen bliuw’ har banen trou, In moanne noch yn 't strieljend blau Rust it brjidsliet fan 'e Iepen. en Fiedsel- Minsken en bisten krije har nocht, Kjeld dy’t op ’en nij oanfallen docht, Is hast net tsjin to klaeijen Fügels, der kin gjin kromke socht Reitsje forswakke en men sjocht Se deun by hüs omskaeijen Elk harket nei it waerbirjocht, Binne 'r depresjes yn oantocht „O hwannear sil it ris teije!” ig lopen daarover uiter- Daarvoor zijn het ook t ander principieel punt waarover ook geen voorstel is in gediend was de vraag of de grondwet niet kan worden voorzien van een inlei dend artikel, waarin wordt verwezen naar God als Schepper en Bron van alle recht. De confessionele fracties voelden daar voor. Maar de heer Oud vond zo'n for mulering in striid met de geestelijke vrij heid. Verscheidene onderdanen kunnen zo’n formulering toch niet onderschrij ven Het zou maar een formele verklaring zijn. Daar kwam de heer Bruins Slot te genop. De overheid is ambtdraagster. De staat is een gemeenschap die als totaliteit een opvatting naar voren kan brengen. Bobendien kan dit inleidend artikel niet worden opgevat als een poging om een burger iets tegen zijn overtuiging op te dragen of af te dwingen. Met geestelijke vrijhheid heeft deze formulering niets te maken. De standpunten stonden lijnrecht tegen over elkaar. Een oplossing is ook niet ge komen, maar minister Beel kon dit debat over zich heen laten gaan. Ook op dit punt is het Kabinet niet bij machte een voorstel in te dienen. Bij deze grondwetsvoorstellen zijn ver schillende zaken aan de orde, die nauw verband houden met de West. Nederland en de West vormen samen het Koninkrijk der Nederlanden. Daarom zat niet alleen minister Beel achter de regeringstafel, maar ook de gevolmachtigde ministers uit de West, de heren Lampe en De Pos. Zij waren het zichtbare symbool van het Ko ninkrijk nieuwe stijl. ziening flink bi dit Kabinet een gehele grondwetswijzi ging niet meer kon voorbereiden. Het wachten is dus op het volgende Kabinet. Tijdens deze algemene b< o werd het meest gesproken over wetsont werpen, die niet zijn ingediend. Zo be treurden de heren De Graaf (k.v.p.) en Our (v.v.d.), dat de regering niet is ien met een voorstel tot grondwets- te laten vervallen dat verordeningen wijziging om het processieverbod op te heffen. De katholieke afgevaardigde is daar natuurlijk zonder meer voor, maar de heer Oud vond dit verbd in strijd met de o !- :e ’t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1