KRIS KRAS door Nederland COMMUNISTISCH PARTIJCONGRES HEKELDE STALINS POLITIEK WIJZIGING VAN GOEDKEURINGSBELEID VOOR WONINGBOUW üs hjoed p to sizzen K VRIJDAG 2 MAART 195« Dulles onder invloed van kritiek Algerijnse moeilijkheden raken ook de Nato Paus Pius XII 1876 - 2 maart - 1956 Zilveren filmpjes Invoering rijksgoedl*curing voor bouw werken van f 2.000 tot f 10.000 tij e- r .5 3 h >ij i<-; Buitenlands Overzicht! STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 52e JAARGANG No. 18 De Jong’s Nieuwsblad Kreakjende weinen ride lang in PIET lste week maart 1931 •i- ■4s De late avond licht. Abonnementsprijs t 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 L Ie le O. In ’t kanaal door de Makkumer Waard is een met basalt geladen rivieraak Ban de grond geraakt. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IJ Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) pese betalingsunie te doen deelachtig blijven. En anderzijds hoort men, dat ’n Westduitse handelsmissie te Djakarta is verschenen om de economische betrek kingen met West-Duitsland te bevorde ren, nu die met Nederland in het onge rede zijn geraakt. Londen en Bonn zjjn hier blijkbaar uit op hun eigen belangen op een weinig elegante wijze. Friese bibliotheek in nieuw gebouw Ged. Staten in Friesland stellen opnieuw voor de provinciale bibliotheek, thans gevestigd in de eeuwenoude kanselarij, onder te brengen in een nieuw te sticn- ten gebouw en de opdracht daartoe te verstrekken aan ir. J. J. M. Vegter. Ook in de zitting van december j.l. was dit voorstel reeds in behandeling gekomen. Apostel van de vrede, Stralend in Christus’ schijn. Heeft hij wel 't meest geleden De felle oorlogspijn. Vurige smeekgebeden, Vermanend groot en klein, Haatgevoel moet vermeden Wil eikaars broeders zjjn. Tot Kerkvorst uitverkoren Zag hij zijn roeping klaar. H|j liet de boodschap horen, Reeds meer dan vijftien jaar. ’t Licht des geloofs blijft gloren, In nachten, zwart en zwaar; Nooit moede aan te sporen; Ken liefde tot elkaar. Zo innerlijk bewogen, Met ieder hart dat schreit, Blikken de vriendelijke ogen, Ver over ruimte en tijd. Zijn woord heeft groot vermogen, In ’t minste dienstbereid, Voor ’s Meesters kruis geboren, Vol van ootmoedigheid. !C i- fe sa k- ai kt iet in cb et n- d‘ e- ia ef n. de ke n- k- ’at et e.t fat ïji II.’ 1 r is ir ie* n- i? 2’ 14 S I. t 3 u irt ks de de b te, >el n n d ie ■r r- in n !O ie a> h .n- :e; if; c i i?; r Advertentieprijs: 12 cent pet mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handehadvertenties bij contract reductie Nog immer blijft hjj werken, Tot het broze lichaam zwicht, Miljoenen van zijn Kerk en De wereld dank verplicht. Laten bewondring merken, Wens wordt spontaan gericht: Maakt God (kroon der zeer sterken Het twintigste congres van de Russische communistische partij is geëindigd. Het heeft de al sterke positie van partijsecretaris Chroesjtsjef, ook al is er een tendenz van groeiende invloed van militairen en technici, nog wat verstevigd en die van Molotoff nog wat verder verzwakt, want hjj is de vertegenwoordiger van Stalins politiek, welke op het congres nogal werd gekritiseerd. Het congres heeft natuurlijk ook een resolutie aangenomen. Daarin werd algemene instemming met de politieke lijn en de activiteit van het centrale partij-comité uitgesproken. Een der voorname punten van die resolutie was een pleidooi voor het herstel van het contact met socialistische partijen, vanwege de volksfronten natuurlijk. Voorts werd verklaard, dat de landen, welke zich niet bij „agressieve” blokken willen aansluiten en in het bijzonder Fin land, Oostenrijk en Zweden, moeten worden gesteund. Particulier secretaresse prinses Beatrix. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van mej. mr. M. Meurs tot par ticulier secretaresse van prinses Beatrix Met haar werkzaamheden zal zjj in de loop van september beginnen. Tot dien zullen deze door mevr. N. SmittAvis, de particulier secretaresse van de Ko ningin, worden waargenomen. Mej. mr. M. Meurs, die 26 jaar oud is, werd ge boren in het toenmalige Batavia en stu deerde na haar «ndexamen gymtiarTim Toen echter staakten de stemmen. sleepboten „Holland” en „Zuidzee” van de firma Doeksen zijn uitgevaren, wie het gelukte zware trossen op het schip over te brengen. De negen passagiers van de „Equador” (7100 ton) zijn dooi de motorreddingboot „Brandaris” aan wal gebracht. Ferwoude verrast door het zo lang ver wachte „nije Ijocht”. In een oogwenk baadde de plaats zich in- en uitwendig in een zee van licht. Sommigen sloeg de schrik om het lijf. Bolswarils Nieuwsblai Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Aanvaring voor de kust. Ten noordwes ten van Terschellirfg, op de z.g. West- gronden, is in de nacht van dinsdag op woensdag het Zweedse motorschip „Equador” aan de grond gelopen. De AP basis van de politiek van vreed- zame samenleving moet de Sovjet unie echter ook proberen de betrekkin gen met de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk, Italië, West Duitsland, Ja pan, Perzië, Turkije en Pakistan te ver beteren. Wat dit laatste betreft, heeft Moskou in de laatste tijd een paar opvallende pogingen gedaan om toenadering te zoeken tot de twee laatstgenoemde lan den. Zoals wij reeds herhaaldelijk in deze overzichten hebben vermeld, ver keert Turkjje economisch in vrjj moei lijke omstandigheden, doordat het ter- Wille van zjjn opbouw enorme bedragen in zjjn industrie belegde, wat echter niet direct vruchten afwerpt. Totdat dit wel het geval is, dient het land de buikriem aan te halen en heel zuinig te leven; de Amerikanen die de Turken al grote kapitalen voor de opbouw verschaften, hebben daarop herhaaldelijk gewezen, doch het heeft niet geholpen en al ge ruime tjjd geleden hebben zij de Turken daarom een door hen gevraagde lening om de moeilijke periode te overbruggen, geweigerd. De Russen hebben in deze Ame- rikaans-Turkse meningsverschil len gerede aanleiding gevonden om de Turken verlokkende aan biedingen te doen. Van communistische zijde zou men Tur kije alles wat het nodig had, willen leve ren tegen betaling op lange termijn, welke betaling dan zou kunnen geschie den in Turkse landbouwoverschotten, die geleidelijk zullen toenemen, dank zij de Amerikaanse kapitalen, welke voor de modernisering en mechanisatie van het Turkse agrarische bedrijf werden beschikbaar gesteld. Het was een heel aardig Russisch plan om via economi sche kanalen invloed in en betere be trekkingen met Turkije te kweken, maar de Turken hebben het, zonder zich lang te bedenken, afgewezen. Zij hebben een ingeworteld wantrouwen jegens de Sovjet-politiek. De Russen zullen het overigens wel niet bij die ene poging laten en zij zullen nog wel eens bij Ankara terugkomen als de banden tussen Turkije en zijn Westelijke partners misschien opnieuw op de proef zullen worden gesteld, n.l. als de Engelse onderhandelingen met de Cyprioten over zelfbestuur van Cy prus eens tot succes zouden leiden. Dit zelfbestuur zou in zoverre beperkt blijven dat Cyprus zich binnen een be paalde termijn niet bij Griekenland zou mogen aansluiten, een eis door Enge land speciaal gesteld om de Turken, die deze aansluiting niet willen, wat tege moet te komen. Londen meent n.l. dat geleidelijk ook Turkije wat terug zal komen van zijn halsstarrig verzet, maar dat is toch zeer de vraag. Eind vorige Week, toen de Engels-Cypriotische on derhandelingen een beslissend punt be- Melkvervoer over wegens opdooi ge sloten wegen. Ingevolge een daartoe door Gedeputeerde Staten verleende al gemene ontheffing zal over wegen, die in verband met de opdooi zijn gesloten, vervoer van melk en vloeibare melkpro- dukten mogen plaats vinden, indien zulks geschiedt met een tractor met ten hoogste drie aanhangwagens. Gedepu teerde Staten hebben deze ontheffing verleend, teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke de zuivel fabrieken van het gesloten verklaren van wegen ondervinden. spreiding ten aanzien van de economi sche en sociale behoeften of het plano logische beleid, als op een beoordeling van de aard, de kwaliteit en de kosten van de ingediende bouwplannen. De bouw met halve premie zal van 1 maart 1956 af weer mogeljjk zjjn. Voor de woningbouw zonder overheids subsidie acht de minister invoering van de rijksgoedkeuring vooralsnog niet nodig. De mogelijkheid van bouw in de z.g. „vrije sector” blijft dus bestaan. Voor het atgeven van financieringsbe- schikkingen voor de woningbouw zal niet meer, gelijk tot nu toe, een regu lering worden aangehouden van onge veer gelijke verdeling van de betrok ken woningaantallen over de maanden van het jaar. Het tempo van de afgifte van de beschikkingen zal per provincie en zo nodig per streek, worden afge stemd op de mogelijkheden van de re gionale bouwcapaciteit en zal overeen komstig door de minister te geven aan wijzingen worden bepaald door de hoofd-ingenieur-directeur van de Weder opbouw en de Volkshuisvesting. ENTUSSEN zijn zowel in de Ameri kaanse Senaat als in de publieke opi nie in de Ver. Staten symptomen merk baar, dat men ongerust wordt over de sympathie welke het Russisch econo misch offensief in de achtergebleven landen ontmoet en over het gebrek aan initiatief aan Westelijke zijde. Minister Dulles is daarover in de Senaat al eens aan de tand gevoeld en de Amerikaan se pers komt ook met kritiek los omdat het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken eigenlijk nooit van steun aan achtergebleven gebieden heeft wil len weten, zonder daaraan zekere mili taire verplichtingen voor die gebieden te verbinden. Dulles schijnt ook onder de in druk van die kritiek gekomen te zjjn. Hij sprak in een te Philadel phia gehouden rede tenminste van het aanzienlijke prestige dat Rusland kreeg bjj de volken van minder ontwikkelde gebieden door zjjn economische activiteit. leiders van deze landen, zo zeide Bij het verlenen van subsidie dus van goedkeuring voor deze woningbouw zal in het algemeen voorrang worden verleend aan de bouw van woningen met halve premie. Ook kan voorrang worden gegeven aan de woningbouw met vplle premie ten behoeve van eigen bezit en eigen bewoning. Verder zal de minister bjj de financie ring van deze buiten de contingenten om te realiseren woningbouw prioriteit kunnen verlenen voor de bouw van wo ningen, die bestemd zijn voor doeleinden van nationaal belang, zoals ten behoeve van de huisvesting van gerepatrieerden, van militairen, van arbeiders voor nieuw te vestigen industrieën in de z.g. ontwikkelingsgebieden en van migran ten uit de gebieden met structurele werkloosheid. De eventuele goedkeuring van de wo- ningbouwplannen, die als gevolg van de aanwezige bouwcapaciteit méér kunnen worden gerealiseerd, zal slechts gegeven worden na ingewonnen advies van de colleges van Gedeputeerde Staten. De adviezen van genoemde colleges om trent de besteding van de extra moge lijkheden, die die gewestelijke bouwca paciteit biedt, kunnen gebaseerd zjjn zowel op overwegingen van de gewenste TAEZE ietwat onprettige gedachte dringt zich omtrent de West-Duitse bedoelingen ook op in de onderhande lingen met Frankrijk over het Saarland. Men zegt te Bonn wel dat men dit vraagstuk uit de weg wil hebben omdat het de eenheid van Europa in de weg staat, maar uit niets blijkt nog, dat West-Duitsland bereid is daarvoor ook offers te brengen. De eerste besprekin gen tussen de Franse en Duitse mi nisters van buitenlandse zaken over het Saarland hebben zo goed als niets op geleverd. De Duitsers schijnen de Fran se bevoorrechte economische positie in ’t Saarland, na de politieke aansluiting bij Bonn, slechts voor 2 jaar te willen garanderen, de Fransen eisen tien jaar, en willen bovendien de kanalisatie van de Moezel, waarvan de Franse staal-in- dustrie in Lotharingen zou profiteren, waarom juist de Duitse zich er tegen verzet. En als men bedenkt, dat Frank rijk, toen het de economische unie met het Saarland sloot, verklaarde dan ver der geen herstelbetalingen van Duits land te zullen eisen begrijpt men dat men zich te Parijs teleurgesteld voelt over deze Duitse houding. De vrees stijgt bij de Fransen, dat de Westduit- sers op alle mogelijke manieren trach ten een overheersende positie op het vasteland van Europa te verwerven, ter wijl Frankrijk door zijn moeilijkheden in de overzeese gebieden de Algerijn se kwestie is thans weer acuut de nodige bewegingsvrijheid mist. Zijde lings raken deze Franse moeilijkheden ook de Nato, omdat er zoveel Franse troepen overzee gebonden zijn, dat de militaire positie in Europa er door ver- De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft de ge meentebesturen in kennis gesteld met een aantal wijzigingen in het goedkeurings- en subsidiebeleid, in het bijzonder ten aanziên van de woningbouw. Van nu af aan zal bij dit beleid meer dan tot nu toe rekening worden gehouden met de actuele situatie op de regionale en provin ciale bouwmarkt. De Minister verwacht, dat daardoor bereikt kan worden, dat de in het land aanwezige bouwcapaciteit meer dan thans het geval is, kan worden produktief gemaakt, in het bijzonder ten behoeve van de woningbouw. Rijksgoedkeuring voor bouw werken van f 2000f 10.000. Voor werken met een bouwsom gele gen tussen f 2000 en f 10.000, waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning no dig is en die betrekking hebben op her stel, onderhoud, verbouw, nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrarische gebouwen, bedrijfsge bouwen voor handel en verkeer, gebou wen voor gezondheidszorg en hygiëne, kerken, scholen, gebouwen voor ere dienst, opvoeding, cultuur en ontspan ning en overheidsgebouwen, zal weder om een rijksgoedkeuring worden vereist. Deze zal door de colleges van Burge meester en Wethouders worden ver leend, die daarbij niet aan een bepaald volumen gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunnen de ge meentebesturen zelf enigszins regelend optreden ten aanzien van de kleine wer ken van onderhoud, verbouw, en her stel. Daardoor ontstaat een zekere mo gelijkheid om enige bouwactiviteit vrij te maken ten behoeve van de woning bouw. Overigens blijven de geldende regelin gen met betrekking tot de rijksgoedkeu ring gehandhaafd. Ten aanzien van de werken, waarvoor de rijksgoedkeuring centraal wordt verleend, zal zoveel doenlijk rekening worden gehouden met de regionale en provinciale verhoudin gen op de bouwmarkt. De regulering van de afgifte van rijks- goedkeuringen en van de subsidietoe kenning voor de woningbouw zal in handen zjjn van de Hoofdmgenieurs-Di- recteuren van de Wederopbouw en de Volkshuisvesting in de provincies, na overleg met de Hoofdinspecteurs- Direc teuren van het Rijksarbeidsbureau. In dit overleg zal, zo vaak dit nodig of gewenst voorkomt, het georganiseerd bedrijfsleven worden betrokken en ook die instanties en personen, die kunnen bijdragen tot een juister inzicht in de mogelijkheden en bewegingen van de bouwcapaciteit. Ook de colleges van Ge deputeerde Staten zullen aan dit over leg deelnemen. Ter toelichting op de nieuwe regelingen deelt de minister mede, dat het hem noodzakelijk voorkomt, om in het ver volg meer gewicht toe te kennen aan de factor bouwcapaciteit, in de eerste plaats bij de woningbouw, maar in sa menhang daarmede ook bij de bouwacti viteit in andere sectoren. De minister is wel van oordeel, dat de subsidies voor woningbouw ook in de toekomst daar moeten worden verleend, waar de grootste behoefte aan woningen bestaat. Hij meent echter, dat het tot nu toe gevolgde systeem zodanig moet worden aangevuld en waar nodig gewij zigd, dat in de toekomst enerzijds de bouwcapaciteit volledig en zoveel mo gelijk voor de woningbouw zal wor den gebruikt en anderzijds stagnerende overbelasting van het bouwapparaat wordt voorkomen. Om dit te bereiken zijn de wijzigingen in het beleid aangebracht, die, naar de minister vertrouwt, tot resultaat zullen hebben, dat de woningproduktie verder kan worden verhoogd. Nederlands recht aan de Rijksuniversi teit te Leiden, waar zij in 1954 docto raal examen deed. Ned zeeman verdronken. De 18-jarige messboy F. D. uit Schiedam is in de haven van Emden (Dtsl). door het ijs gezakt en verdronken. Pogingen van de bemanning van het Nederlandse s.s. „Schiedam” om hem te redden mochten niet baten. Meisje overreden. De 8-jarige K. d. H. stak zonder op te letten de Emmalaan te Alphen a. d. Rijn over. Zij werd door een auto, die haar aanreed, zodanig ge wond, dat zij onderweg naar het zie kenhuis te Leiden overleed. Diever geeft: De getemde feeks. De openluchtspelers van Diever hebben voor dit jaar Shakespeares Getemde Feeks ter vei-toning gekozen. Er zullen vier voorstellingen in juni en zes in juli worden gegeven. Autobus kwam te gast. Wethouder Hes- seis van Diever is woensdagavond met zijn familie aan de maaltijd wel zeer ge stoord. Omstreeks halfzeven vloog nl. een autobus uit Roden met het gezel schap „De Bellettrekkers” uit de bocht op de weg waaraan de boerderij van de heer Hessels gelegen is. De bus schoot precies tussen twee bomen door, ramde de voorgevel van het woonhuis en kwam aan tafel tot stilstand. De buspassagiers en de familie Hessels ble ven ongedeerd. Westerling weer in Marssum. Ex-KNIL- kapitein Raymond Westerling is zater dag na maandenlange omzwervingen te ruggekeerd in de huiselijke kring van zijn vrouw en vier kinderen te Marssum. Plannen voor de toekomst kon Wester ling nog niet uiteenzetten. „Eerst maar eens afwachten”, was zijn commen taar. Het Bolswarder marktoverzicht ge waagt van een oplevende straathandel. Allereerst was er de vogelkoopman Vinken en sijsjes verkoper van kur- ketrekkers, busopenérs, glassnijders enz., het stalletje met gramofoonplaten, de handelaar in rijwielonderdelen enz. Geslaagd voor 't diploma 2-jarige tuin- bouwcursus: D. Elgersma, Schraard, F. Boermans, Bolsward, D. en J. Bang- ma, W. Stoffels, L. Feenstra en E. Gos- linga te Witmarsum, S. Aardema, Arum en D. Bruinsma, Lollum. reikt hadden, maakten de Turken prompt bekend, dat zjj er niet aan dach ten eventueel zelfbestuur van Cyprus goed te keuren, dat zou op de duur toch leiden tot aansluiting b(j Griekenland. We laten dit zeer moeilijke en voor de eendracht van het Westen zo belang rijke vraagstuk, waaromtrent bij het schrijven van dit overzicht ook geen verder nieuws was, nu hier rusten om nog even te wijzen op het feit, dat de Russen met meer succes dan Turkije een andere partner van het Westen be naderden met een voorstel op econo misch gebied. Pakistan schijnt n.l. een veelomvattend handelsverdrag te hebben aanvaard met de Sovjetunie, nadat het reeds eerder met andere communistische landen overeenkomsten had gesloten. Men twij felt in het Westen Kiet aan Pakistans trouw, maar toch vindt men het ge beurde onaangenaam, vooral ook in Amerika. Daar voelt men misschien ook enig zelfverwijt, omdat al-steunt Was hington deze bondgenoot financieel, het Pakistan in het politieke vlak min of meer in de steek Iaat. De Ver. Staten hebben om het neutralistische India te ontzien, Pakistan nooit loyaal gesteund in de Kasjmir-kwestie, zomin als ze het Nederland deden in zijn geschillen met Indonesië. Overigens schjjnt 't Kasjmir- geschil niet het enige te zijn tussen In dia en Pakistan, er Is ook ruzie over het gebied van Tsjaad Bet, dat beide partijen opeisen, geschillen die twee lan den, welke ecpnomisch zozeer op elkaar aangewezen zijn, van elkaar vervreem den. zwakt is. In dit verband moet nog even melding gemaakt worden van een uit lating van maarschalk Zjoekow op het communistisch partijcongres te Moskou. Hjj zeide, dat het krankzinnig zou zjjn te geloven, dat het gebruik van atoom wapens tot het slagveld zou kunnen be perkt worden. Zjoekow trachtte hier door blijkbaar invloed te oefenen op de., besprekingen welke Nato-deskundigen thans houden over deze zaak. Het Westen kan niet die massa’s troe pen op de been houden, welke met „ge wone” wapenen in staat zouden zjjn de eventuele opmars van de enorme Russische overmacht te stuiten. Daarom wil men dit gemis aan man kracht compenseren door het gebruik van daarvoor geschikte atoomwapenen op de slagvelden, zonder echter een be roep te doen op waterstofbommen enz., die achter de fronten enorme vernielin gen teweeg zouden brengen. Voor een dergelijke taktiek zou echter een inter nationale afspraak nodig zijn. Zjoekow heeft echter nu al vast laten weten dat de Russen daarvoor niet te vinden zjjn. Ze willen wel een afschaffing van alle atoomwapens, maar niet het gebruik er van op de slagvelden aanvaarden, doch dat achter de slagvelden verbieden. An ders gezegd: de Sovjetunie wenst dat haar het voordeel van de overmacht aan mankracht wordt gelaten, zonder dat het Westen daarvoor compensatie mag zoeken in het gebruik van taktische atoomwapenen. Van het verdere nieuws zij nog even vermeld, dat in Zuid-Afrika thans de wet, waarbjj niet-blanken verplicht wor den op aparte lijsten te stemmen, defi nitief en met grote meerderheid is aan genomen. Een stap verder dus op de weg der rassenscheiding, het probleem, dat Zuid-Afrika in de toekomst nog vele moeilijkheden zal brengen. Een pro bleem, dat trouwens in de zuidelijke sta ten van Amerika ook steeds scherper vormen aanneemt, nu de federale wet geving er op gericht is deze scheiding op te heffen. Woningbouw. Voor de goedkeuring d. w. z. subsi diëring van woningbouwplannen geldt van nu af aan het volgende; De aantallen woningen, waarvoor de ge meenten, ingevolge het voor de periode 1954-1956 opgestelde verdelingsschema, gedurende het lopende jaar nog aan spraak op subsidie kunnen maken, blij ven ongewijzigd. Dit betekent, dat alle gemeenten de hen toegewezen contin genten, c.q. het nog niet verbruikte ge deelte daarvan, met subsidie mogen realiseren, mits de plannen voldoen aan I de bekende eisen en de prijs acceptabel is. Voor woningbouw voor bijzondere doel einden, zoals voor de industrie, voor mi litairen, ter verrekening van migratie, e. d. zullen geen afzonderlijke subsi die- contingenten meer worden beschikbaar gesteld. Wel zullen nog toewijzingen worden gedaan ter verrekening van de migratie over 1955 of wegens andere reeds aangegane verplichtingen. In gevallen, waarin door de bouw van grote woningcomplexen in goedgekeur de niet-traditionele bouwsystemen een zodanige arbeidsbesparing kan worden verkregen, dat daardoor meer woningen tot stand kunnen komen met dezelfde bouwcapaciteit, die nodig zou zijn voor de realisatie van het toegewezen con tingent, zal voor de meer te bouwen aantallen woningen in nader te bepalen plaatsen goedkeuring kunnen worden verleend. Hetzelfde geldt voor een enkel interes sant project van grote omvang, dat niet in systeembouw wordt uitgevoerd, maar waarbij door rationalisatie een aanzien lijke arbeidsbesparing zal ontstaan. De extra aantallen, waarvoor in deze gevallen goedkeuring kan worden gege ven, zullen afhankelijk zjjn van de mate van arbeidsbesparing van, het desbetref fende bouwsysteem. In die gebieden, waar de belasting van de gewestelijke bouwcapaciteit toelaat, dat meer woningen in aanbouw worden genomen dan de aan die gebieden toe gewezen contingenten bevatten, zal goedkeuring kunnen worden verleend voor de bouw van grotere aantallen woningen dan in die contingenten zijn begrepen. De de Amerikaanse minister, zullen moei lijk weerstand kunnen bieden aan de Russische druk tenzjj er voor hen een andere weg is. Dulles meende, dat de industriële naties van het Westen die weg kunnen verschaffen in de vorm van hulp bjj de economische ontwikkeling van de achtergebleven landen. Hjj stel de al vast voor dat het Congres voor hulp op lange termijn een kleine 400 miljoen gulden per jaar zou beschikbaar stellen. Dulles legde echter de nadruk op het feit, dat alle industriële naties van het Westen in dezen moeten sa menwerken. Men zoekt dan ook achter het bezoek dat de West-Duitse mi nister van economische zaken, prof. Er hard aan Londen heeft gebracht wel de wens van deze beide grote industriële landen om er toe mede te werken het Russische handelsoffensief te beant woorden. In Azië hebben de Duitsers daarbij een niet ongunstige positie, omdat zij daar niet tot de vroegere koloniale „over heersers” behoorden. Intussen luistert men in Nederland met gemengde gevoelens naar der ge lijke idealistische veronderstellingen, omdat men er tegelijkertijd heeft gelezen, dat Indonesië, nu het al zijn verplichtingen jegens Nederland verbrak, welkom zou zijn in het sterlingblok om het de voor delen van ’t lidmaatschap van de Euro- Hwat hat Qabe Skroar Bgar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1