roar INDONESIË KLOPT AAN OM HULP BIJ MOSKOU SUCCESSIEWET IN TWEEDE KAMER KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p to sizzen 52e JAARGANG No. 20 VRIJDAG 9 MAART 19% Buitenlands Overzicht Hwat haf Pineau schept met zijn kritiek verwarring Israël en het Westen moeten op hun hoede zijn 'A le- ol- °g an en jn, kt, ia! kt. en en en an er en we :en Ier lat ta- en dt. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND dapitaalvrijstellingeei voor weduwen en wezen belangrijk verhoogd Zilveren filmpjes Liddichgongers meitsje lange dagen KAMEROVERZICHT ontstaat. OU uw -- o - - schikkingsrecht waren trouwens toch al Wat Marokko betreft schijnt de zaak Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 lelefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Gehakt met spek heb ik op 25 cent per pond gezet. Ype Anema^ Bolsward. Bij Augsburg zijn twee treinen in de sneeuw blijven steken. Door het ijs wer den op de Zuiderzee diverse schepen be kneld. 1ste soort Amerikaanse onderpakken. Wolwinkel Muizelaar. er de met zijn hulp, Djakarta ook anders kan en communistische hulp aannemen. lë- be- uit ar- lett ite en ke Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Haagse jongens aten koekjes met rat- tekruid. Enige jongens waren maandag een pakhuis in de Van Hogendorpstraat te Den Haag binnengegaan, toen de be heerder even afwezig was. De jongens zagen daar een trommel met koekjes staan, waaraan zij zich te goed deden. Een van de knapen, de 8-jarige L. W., at twintig tot dertig van deze koekjes op. Hy voelde zich daarna ziek en is naar een ziekenhuis overgebracht. De koekjes waren namelijk voor de verdel ging van muizen bestemd en waar schijnlijk besmeerd met rattekruid. De toestand van de jongen is goed. Zijn ka meraadjes hadden er niet veel van ge geten, omdat zij de koekjes niet lekker vonden. In de Zuid-Westhoek heeft een ooievaar overwinterd. De vogel scheert met breed uitstaande wieken boven het veld, tot vermaak der jeugd, een niet alle daags gezicht. Vele dagen is de Tweede Kamer bezig geweest aan de wijziging van de successiewet. Acht jaar heeft het geduurd voordat dit wets ontwerp in openbare behandeling kon komen. Het is in 1948 nog door minister Lieftinck ingediend. Maar de bezwaren, die tegen dit ontwerp in de Tweede Kamer zijn gerezen, bleken dermate groot te zijn, dat de openbare behandeling steeds werd uitgesteld. Minister Lieftinck kwam n.l. niet met zijn Memorie van Antwoord op het lang niet malse Voorlopig Verslag van de Kamerleden. Zijn opvolger, minister v. d. Kieft, heeft in 1954 de stoute schoe nen aangetrokken. Hij begreep echter wel, dat, wilde hij dit wets ontwerp in veilige haven loodsen, het dan op vele punten geducht moest worden herzien. Dodelijke ongelukken op de weg. Te Zeist Is op de Woudenbergseweg een al daar wonenda internist met zijn wagen geslipt en tegen een boom gebotst. De mede-inzittende, de 43-jarige monteur Minder Usselmeervissers De kans is zeer groot, dat met de inpoldering de totale visstand op het Ijsselmeer zal afnemen en de toelaatbare visproduktie belangrijk zal verminderen. In ieder ge val staat vast, dat het huidige aantal vissersvaartuigen op het kleinere wateroppervlak niet kan worden toege laten, omdat de vissers elkaar dan in de uitoefening van hun bedrijf zouden hinderen. Dit is een van de conclusies van het rapport dat de commissie-van der Zaal uitbracht over de versnelde beperking van het aantal houders van vergunningen voor de visserij op het Usselmeer. jVTAAR hoe dit zij, een feit blijft, dat Pineau door z(jn openbare kritiek slechts tot de verwarring in het Wes ten heeft bijgedragen. Hij moge dan de nadruk, welke Amerika legt op de mi litaire paraatheid en de militaire kanten van de bondgenootschappen veroordeeld hebben, minister Dulles heeft zeker geen ongelijk als hij antwoordt, dat het juist deze militaire paraatheid is, die 2e week maart 1931 Ijsclub Burgwerd. Woensdag 11 maart hardrijderij van leden met dame.. Drie aan de haak. 1ste prijs: J. M. de Boer, J. Wielenga en mej. M. A. de Boer. 2de prijs: T. de Boer, J. Bangma en mej. T. Galama. 3de prijs: J. Tuinier, W. van der Werf en mej. S. Gerritsma. Ringrijderij. Donderdag 12 maart. Hard rijderij van mannen. Prijzen f 30. f20.— en flO.— W. Nieuwkerk, werd op slag gedood. De arts, die met zijn nieuwe wagen een proefrit maakte, brak een arm en eni ge ribben. De auto werd vernield. Avifauna weer open. De dierenverzame ling van Lia Speel uit Bloemendaal zal niet in Avifauna te Alphen aan de Rijn worden ondergebracht. Ged. Staten van Zuid-Holland hadden bezwaren tegen de voorgestelde overeenkomst. Toch zal Avifauna dit voorjaar weer in exploita tie komen. De gemeenteraad van Alphen heeft met algemene stemmen besloten de exploitatie op te dragen aan de heer M. C. van der Valk uit Voor schoten, exploitant o.a. van ,,De Witte Bergen” in Laren, „Bijhorst” in Wasse naar en „De Molenhoek” in Vught. De heer Van der Valk zal Avifauna met toebehoren exploiteren als vogelpark, eventueel onder toevoeging van bepaal de transacties. Visserjjplan. Er is een visserjjplan voor ’t IJsselmeer voorgesteld. De bedoeling is een visserij-technische sanering van de visserij in het Usselmeer. Voorge steld wordt de kuilperiode op vier maanden te stellen namelijk van 1 mei tot en met 31 augustus, de maaswijdte der (snoek)baarsnetten te verhogen van 92 tot 96 mm. Verder stelt zij voor de aanvoer van snoekbaars en baars in de zomer te verbieden. De meerderheid der commissie wil zelfs de sleepnetvis- serij op de (snoek)baarsvisserij geheel verbieden. Von Brentano in ons land. De West- duitse minister van Binnenlandse Zaken dr. Heinrich von Brentano, is voor een f 'WIJFEL aan het ernstige gemeende A van Djakarta’s stap rijst ook om dat een regering, welke demissionair is, toch wel zal oppassen een zo beslissen de wending aan de Indonesische buiten landse politiek te geven, welke het nieu we kabinet zou binden. Maar hoe dit ook zij, het gebeurde is toch wel be langrijk in deze zin, dat opnieuw aan getoond wordt hoezeer Moskou als fac tor in het internationale diplomatieke spel in betekenis heeft gewonnen en evenredig daarmee die van het Westen heeft geleden. Dit laatste bleek trou wens ook uit de besprekingen welke de Engelse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd met de Egyptische premier Nasser te Kairo heeft gevoerd over de geschillen tussen beide landen. Nasser zei ronduit, dat hjj de eenheid van de Arabische wereld stelde boven de samenwerking met het Westen. Praktisch kwam het hierop neer, dat hjj het pact van Bagdad dat enkele Ara bische staten aan het Westen bindt wil zien opgeheven voor de Arabische wereld. Tenminste als dit geheel met dat Wes ten zou willen samenwerken, en dan nog alleen, wanneer ook de Israëlisch— Arabische kwestie in voor de Arabieren bevredigende zin zou zijn opgelost. In Zoverre ontbrak het Nasser niet aan werkelijkheidszin dat hit besefte dat men Israël niet meer van de kaart kon Vegen, h(j zou tevreden zijn als dat land Weer binnen de grenzen van 1947 werd teruggebracht, wat natuurlijk voor de Joodse staat onaannemelijk is. De Indonesische zaakgelastigde te Moskou heeft de Russische pers verteld, dat, nu Indonesië de unie met Nederland had verbroken, het gaarne financiële en economische hulp van de Sovjetunie zou ontvangen. Deze diplomaat zeide er bij, dat men zich in Indonesië bewust was van de ongewoonheid van deze stap, maar „het doel heiligde nu eenmaal de middelen”. Deze stap is overigens niet zo verwonderlijk, gezien de Indonesische manieren. De politiek van de nu afgetreden regering Harahap is steeds sterk geweest op het sensationele om zich in de ogen van de Indonesische partijen verdienstelijk te maken. We vermoeden ook, dat het optreden van de Indonesische zaakgelastigde te Mos kou niet zozeer werd ingegeven door het verlangen daar werkelijk steun te verkrijgen ernstige pogingen daartoe zou men waar schijnlijk langs diplomatieke kanalen en met stille trom hebben gedaan dan wel door een streven het Westen duidelijk te maken, dat als men daar, bijv, uit sympathie voor Nederland, karig werd i Geheel tevreden was de Kamer echter niet. Bij de vele amendementen was er één van de heer Lucas (k.v.p.) om de tarieven voor de erfenissen in rechte lijn te verlagen. Het ontmoette veel weerstand van de staatssecretaris. Reeds bij het begin van de behandeling had hjj verklaard, geen grote financiële offers te kunnen brengen. Zou hij alle amendementen overnemen, dan kostte dit de schatkist f 30 miljoen. De totale opbrengst van de successieheffing is f 117 miljoen in 1955. De heer v. Leeuwen (lib.) rekende de staatssecretaris voor, dat ieder jaar de belastingopbrengst stijgt zodat men moeilijk kan praten van budgetaire of fers. Over het amendement Lucas is veel parlementaire deining ontstaan Het compromis werd ten slotte gevonden in hogere kapitaalsvrijstelling. Voor de weduwen tot f 22000.Voor de weduwnaar tot f 10000.De vrij stelling voor pensioenen en lijfrenten is de Russen tot hun nieuwe politiek bracht, omdat zij inzagen dat militair gesproken de stand remise was gewor den. Er zou daarover nog wel het een en ander te zeggen zijn, maar dat zou te veel ruimte vergen. De vraag rijst echter of de kritische houding van de tegenwoordige Franse staatslieden de Amerikaanse regering er niet toe zal nopen de nadruk nog meer op het mi litaire te leggen, namelijk omdat men zich niet meer zo zeker voelt van de Franse bondgenoot. Temeer omdat van Italiaanse zijde nog kort geleden soort gelijke klanken zijn vernomen als nu van Franse. President Gronchi heeft ook al eens ver klaard, dat het Atlantisch Pact ten dode is opgeschreven tenzij men zijn aandacht meer gaat wijden aan de eco nomische zijden ervan dan aan de mi litaire. De president, die ook de Amerikaanse houding inzake rood China scherp ver oordeelde, is pas te Washington geweest maar dat hij er bekeerd vandaan kwam, meldt het communiqué niet. We hebben de indruk dat de hoogste militaire autoriteiten van de Ver. Sta ten, die thans op Portorico bijeen zijn om de militaire toestand te bespreken, daarbij vooral de aandacht zullen schen ken aan de houding van hun Latijnse bondgenoten in Europa, Frankrijk en Italië. vastgelopen en schijnen nu geen kans op hervatting te hebben. Met het ge volg, dat Cyprus een oorzaak van ver wijdering tussen Engeland en Turkije enerzijds en Griekenland anderzijds zal blijven. A LSOF er nog geen verwarring ge- noeg was in het Westen, kwam de Franse minister van buitenlandse za ken Pineau in het openbaar nog eens de nadruk leggen op de verschillen van inzicht tussen de grote Westelijke lan den onderling over de te voeren buiten landse politiek. Engeland wreef bij de mislukking van het pact van Bagdad nog eens in; „als het ons geraadpleegd had, zou het stappen hebben vermeden, waarvan het thans de gevolgen onder vindt,” zeide Pineau, terwijl hij kenne lijk de Amerikanen en speciaal Dulles verweet, dat zij een geweldige fout had den begaan door de militaire veiligheid als het enige internationale probleem te beschouwen. De mensen stellen meer belang in vrede, in sociale en economi sche kwesties, zei Pineau en hij vond dat het Westen thans een vredespolitiek moet opstellen teneinde er voor te zor gen, dat het gemeenschappelijk Weste lijk ideaal van rechtvaardigheid, gelijk heid en vrijheid de overhand krijgt. Wel hebben Pineau zowel als premier Mollet, later, toen allerwege ongerust heid over deze Franse kritiek werd ge- uit, zich gehaast te verzekeren dat Pa rijs zijn politiek van trouw aan het At lantisch pact onveranderd zou handha ven, maar daarmee is de ontstemming en de ongerustheid te Londen en Was hington niet verdwenen. De Engelse regering heeft Mollet dan ook uitgenodigd op korte termijn voor overleg naar Londen te komen; Pineau kan niet, want die is met zijn collega’s van de Ver. Staten en Engeland thans in Pakistan voor een bijeenkomst van de landen van de Z.O. Aziatische ver- dragsorganlsatie. DEN uitlating in Pineau’s kritiek op de Westelijke politiek heeft niet ge ringe ongerustheid in bepaalde West- Duitse kringen gewekt. De Franse mi nister heeft n.l. o.a. gezegd, dat de neu tralisering van Duitsland er na een ontwapeningsakkoord met de Russen heel anders uit zou zien. Dat wekte in W.-Duitse regeringskringen de indruk, dat Parijs geneigd zou zijn tot een koe handel met Rusland, waarvan Duitsland het slachtoffer zou worden; en dat dit gezegd werd, terwijl de W.-Duitse libe ralen gaandeweg meer en meer gewon nen schijnen voor het denkbeeld een herenigd Duitsland te verwezenlijken via de neutralisering van het rijk, von den de aanhangers van dr. Adenauer toch wel heel erg. Adenauers positie is overigens weer wat versterkt, doordat bij de verkiezingen in Baden Württemberg zijn partij, de chr. dem., een behoorlijke winst heeft behaald, terwijl de s. d. en liberalen die zijn politiek niet volledig steunen, achteruit gingen. Maar toch is men in Duitse regeringskringen niet gerust, noch omtrent de binnenlandse politieke toestand, waarin de nieuwe Russische ambassadeur Zorin zich ook mengt door te trachten de W.-Duitse industrie voor een neutraal Duitsland te winnen door haar ’t lokaas van een enorm Russisch Duits handelsverdrag voor te houden, noch omtrent de buitenlandse politiek. Dit laatste te meer omdat de huidige Franse staatslieden in mei in Moskou op bezoek gaan en Pineau’s uitlatin gen niet de indruk wekken dat hij be paald stevig in zijn schoenen staat wat de Westelijke samenwerking betreft. /"OVERIGENS is het nog altijd een vraag of Mollet en Pineau aan dat bezoek aan Moskou toekomen, want de positie van dit Franse kabinet blijft moeilijk zowel vanwege de sociale her vormingen, welke het wil invoeren en welke enorme eisen aan de financiën zullen stellen, als vanwege de verhou ding met de overzeese gebieden. Rechte lijn. BÜ de rechterzijde der Kamer (k.v.p., c.-h. en a.-r.) waren er bezwaren tegen de successiebelasting in de rechte lijn. Waarom moet een zoon belasting beta len van een erfenis die hij van zijn vader ontvangt? De heer Hofstra (arb.) vond dit echter niets bijzonders. De kinderen uit beter gesitueerde gezinnen hebben al veel voorrechten, zo zeide hij. Zij kunnen werken met naam en relaties. Het voornaamste is om de kinderen een goe de opvoeding te geven, zodat zij uit eigen kracht een nuttige plaats in de maatschappij kunnen innemen. De „rijke” kinderen hebben al zoveel voor op arme kinderen, dat het helemaal niet erg is om een deel van de erfenis te belasten. Nu waren de rechtse fracties niet prin cipieel tegen de successiebelasting in rechte lijn. Maar zij vonden, dat deze momenteel niet nodig was. Staatssecretaris v. d. Berge, die dit wetsontwerp verdedigde, zeide, dat het successierecht een belangrijk deel uit maakt van ons belastingstelsel. De hef fing in rechte lijn bestaat sinds 1879. Het is dus niet mogelrjk te beweren, dat het successierecht in strijd zou zijn met verschillende levensbeschouwingen. Volgens de staatssecretaris van Finan ciën wordt bezitsvorming meer belem merd door de inkomstenbelasting dan l door het successierecht. Candidaatstelling Prov. Staten. Kies kring Franeker. Op de lijst komen o.a. voor: A.A.-partij: J. Weerstra, Cornwerd, S. L. Greidanus, Tzum, D. B. Eerd- mans, Bolsward, S. A. Zandstra, Oosterend. Vrijheidsbond: H. Eisma, Bolsward, J. P. Tichelaar, Makkum, L. S. Hilari- dee, Pingjum, P. Kramer, Njjland. Vrtjz. Dem. Bond: A. F. Hoekstra, Baard, U. van der Zee, Bolsward, U. de Boer, Bolsward, J. Oosten en E. de Roest, Workum. Bij Borgharen en Itteren in Limburg is de Maas buiten haar oever» getreden.' Het dorpje Itteren is volkomen van de buitenwereld geïsoleerd- De verbinding met het vaste land kan slechts met roeiboten onderhouden worden. De foto toont het oversteken Van het dorpsplein per roeiboot. nu in orde, dat gebied wordt onafhan kelijk met een eigen leger en diplomatie en er komt een losse band met het moe derland, dat ook troepen in Marokko mag houden. De zorgen wat Marokko betreft zjjn nu voor Spanje, want Spaans Marokko zal stellig naar de zelfde vrijheid streven als het Franse gedeelte kreeg. Met Tunesië is Parijs nog niet zo ver, de Fransen schjjnen de Tunesiërs nog niet r(jp te achten voor volkomen zelf standigheid en met Algerië is er nog helemaal geen oplossing. Men vraagt zich af waarom Pineau, nu het Franse kabinet al zo overbelast met zorg is zich ook nog moeilijkheden met Frankrijks grootste bondgenoten op de hals haalde door in het openbaar kritiek op hun politiek te leveren. Men zegt wel, dat deze ook werd ingegeven door teleur stelling over de geringe steun, welke Frankrijk in zijn zorgen van deze part ners heeft genoten. TSRAEL en het gehele Westen moeten te meer op hun hoede zijn inzake het geen zich in de Arabische wereld af speelt, omdat het Westelijk prestige uit die hoek nog een nieuwe klap kreeg. Het ontslag’ door de Jordaanse regering van de Engelse generaal Glubb pasja als opperbevelhebber van het Arabisch legioen, een bijna legendarische mili taire figuur onder de Arabische troepen, betekent het einde van de greep van Engeland op dat Arabische land. Men herinnert zich dat het enige maanden geleden Londen niet gelukte Jordanië bij het pact van Bagdad in te lijven. Men kan zich afvragen waaraan dit ontslag te wijten is; aan de wens van koning Hoessein om het vertrouwen van zijn volk te herwinnen, dat geleden had door zijn voorliefde voor het pact van Bagdad, aan druk van Egypte, aan ’t streven van Jordanië om zijn élite-troe- pen aan Engelse invloed te onttrekken voor een eventueel gebruik tegen Israël enz. enz., maar het blijft een feit, dat het gebeurde een zware slag voor het Engelse prestige is. Tot voor kort nog meende Londen zich vr(j veel te kunnen veroorloven in de landen van het Midden Oosten thans heeft het eigenlijk alleen nog maar Irak en voor hoe lang nog, in zijn invloeds sfeer en in het Bagdadpact. De anti-Engelse demonstraties van Ara bische arbeiders op Bahrein, waar Sel wyn Lloyd met de regerende sjeik over legde en waar de Engelse oliemijen fei telijk de scepter zwaaien, waren ook al niet zo prettig voor Londen. AI met al schijnt Washington te genover Londen gelijk te krijgen wat de in het Midden Oosten te voeren politiek betreft. De Amerikanen hebben al geruime tijd geleden zich van het Bagdad-pact afge wend en him kaarten in het Midden Oosten gezet op Egypte en Saoedie Arabië in het laatste land stoppen de Amerikaanse oliemijen ’s konings schatkist vol met hun voor olierechten verschuldigde bijdragen en min of meer ten koste van Israël. Een verdere verwikkeling doordat nu Jordanië geen betrouwbaar bondgenoot van Engeland meer is, Lon den minder dan ooit bereid zal zijn van zeggingschap op Cyprus af te zien, om dat het in deze omgeving een militair centrum behoeft, van waaruit het de Engelse verbindingen kan beschermen. De onderhandelingen tussen de Cyprio ten en de Engelsen over het zelfbe- verhoogd van f 3000.— tot f 4000. Voor wezen is dit bedrag van f 1400.— op f 2000.gebracht. Boven de f 22000 krjjgt de weduwe f 700.per jaar voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. 't Eerste succes in deze amendementen slag werd geboekt door de heer van de Wetering (c.-h.). Hij wist te bereiken, dat schenkingen, gedaan zes maanden vóór het overlijden, niet onder de suc cessiebelasting zullen vallen. Dit is de oude termijn. De regering had voorge steld, de termijn van 180 dagen te ver lengen tot twee jaar, omdat zij vreesde, dat bij een kortere termijn de successie wet te veel ontdoken zou worden. De praktijk leert, zo zeide ongeveer de staatssecretaris, dat men, als men ouder wordt, schenkingen gaat doen om te voorkomen, dat de erfgenamen suc cessiebelasting moeten betalen. Een verlenging van de termijn vond de heer v. d. Berge niets bijzonders. In het bui tenland heeft men deze termijn gesteld op drie h vier jaar. De meerderheid der Kamer vond dit geen argument. Men weet nu eenmaal niet wanneer men komt te overlijden, of dit binnen zes maanden of binnen twee jaar is. Het amendement v. d. Wetering werd ten slotte aangenomen met 49 tegen 29 stemmen. Tegen stemde alleen de F. v. d. A.-fractie. Het tweede succes kwam op naam te staan van de heer Van Leeuwen (lib.). Hij wist te bereiken dat huwelijksgiften tot een maximum van f 10.000.van successiebelasting worden vrijgesteld als de ouders binnen de 180 dagen ko men te overlijden. Veronderstel dat een vader aan zijn huwende zoon f 10.000.— als huwelijkscadeau geeft. Als de vader plotseling kwam te overlijden (binnen 180 dagen) dan zou de zoon successie rechten moeten betalen. De staatssecre taris was het met de heer Van Leeu wen eens, dat men in dit geval moeilijk kan spreken van een poging om de successiewet te ontduiken. En hij nam dan ook het amendement van de heer Van Leeuwen over. De heer v. d. Heuvel (a.-r.) had ook succes: giften en legaten aan kerken en liefdadigheidsinstellingen tot f 5000. worden vrijgesteld van successierecht. Daarboven geldt een tarief van 10 pet. Dit was 15 pet. Na de fikse ruzie over het amendement Lucas en na de tege moetkomende houding van de regering bleken de moeilijkheden ten slotte prak tisch opgelost. De meeste amendemen ten werden zonder veel debat ingetrok ken. Met spanning werd uiteinde] ijk het vol gende parlementaire debat verbeid. Mi nister Zijlstra moest de wet op de eco nomische mededinging verdedigen, waarbij het beleid t. a. v. ondememers- afspraken aan de orde komt. Het prtjs- en kartelbeleid dus. Wjj komen daar volgende week nader op terug. Een boerenmeid en een jonge knecht, Het melken goed geleerd, Bij voorkeur gereformeerd, Kunnen Mei bij mij terecht. A. S. Visser, Wommels. Dit is dan ook geschied. En al was de kritiek nog niet geheel verstomd, het wetsontwerp is niet meer in gevaar ge komen. Het is ten slotte z. h. st. aan genomen. Het ontwerp werd aange diend als een technische herziening, maar desondanks is er toch van de ge legenheid gebruik gemaakt om de suc cessiebelasting enigszins te verlichten. In totaal zal de schatkist ongeveer f 10 miljoen derven, vergeleken bij de hui dige situatie. Voor de openbare behan deling had het ontwerp de volgende in houd: Zo werd de algemene vrijstelling voor bloedverwanten in de rechte lijn (kin deren, kleinkinderen, ouders) verhoogd van f 1000tot f 3000.Voor wedu wen werd de kapitaalsvrijstelling ver hoogd tot f13000.—, plus f500.— voor elk jaar, dat het jongste kind jonger is dan 21 jaar. Voorts een vrijstelling van f3000.per jaar aan lijfrenten. Ook werd volgens het ontwerp een ho gere vrijstelling voor invalide ouders en gebrekkige minderjarige kinderen bereikt. Een weduwnaar kreeg recht op kapitaalsvrijstelling van f 3000.plus f500.voor elk jaar dat het jongste kind jonger is dan 21. Een wees kreeg vrijstelling van kapitaal tot f 3000.— pi. f500.voor elk jaar dat het kind jon ger is dan 21 jaar. Bovendien werd aan de wees een vrijstelling gegeven van f1400.aan lijfrenten.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1