DE BETEKENIS VAN DE ZUIDWESTHOEK VOOR STEDELIJKE CENTRA KRIS KRAS door Nederland Zó wordt het Fan de Martinytoer Typische verbinding tussen het agrarisehe- en het zakelijke leven De Zuidwesthoek geen initiatief meer? 0 De (harde) waarheid over Stalin üs hjoed 2 bodempensioen 52e JAARGANG No. 23 DINSDAG 20 MAART 1956 f Tj. de J. ie ie STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad to sizzen Hwat hat Qabe Skrocir .1 - Lyts gewin swiet gewin 1. 2. 3. 4. 5. en specteur van het Visserijwezen besloten te nl. 11.290 gou kriget. Fjirder 9 e I v p D Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) het lui- Typische centrum-functie. Er is geen plaats in Friesland, die zo’n typische centrumfunctie heeft als Sneek Daarentegen zal het de dorpen in de omgeving niet gelukken hun centrale functie in stand te houden. De verwach ting is nl. dat de grote winkels uit die dorpen zullen verdwijnen. De Z.W.hoek heeft geen initiatieven meer om die te ontwikkelen, zoals spr. met voorbeelden aantoonde. Dat Sneek zijn centrum-functie kreeg en verhoudingsgewijs zoveel nijverheid heeft behouden, vindt z.i. zijn oorzaak in haai’ typische geografische ligging temidden van de boerenstreek (en van Bolsward. red.). Alles wat Sneek is, heeft ze aan het agrarische leven te danken. Ze is met alle wortels en vezels aan het agrarisch bestaan ver bonden en zal dat ook altijd blij ven. 1950: 11.2. 1953: 9.5. ;a- ui 'a. 19 sa’n treflik foarbyld jowe fan eigen kin- I ncïi en Bols wards Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Ook een kampioenschap. De heer P. W. Vitali, voorzitter van de Algem. Schoor steenvegers Patroonsbond, deelde mede, dat de grote steden in Nederland aan de spits staan met het aantal schoor steenbranden in Europa Londen en Parijs niet meegerekend. De heer Vi tali zei ook nog, dat het-aantal beun hazen in het schoorsteenvegersbedrijf „hemeltergend” is uitgebreid. in uk. en ri el, IC en ïts It® ’9 HL jle id, or en nel de eni Door zijn volksaard kan Friesland blijk baar moeilijk centraliseren, zo betoogde de heer Piebenga. Daarom zijn hier vele min of meer centrale plaatsen in tegen stelling met Groningen, waar de stad Groningen alles tot zich heeft getrok ken. Zelfs vindt men in Friesland vele centrale plaatsen dicht bij elkaar. Sneek en Bolsward bijvoorbeeld. En elke plaats heeft een eigen geestesgesteld heid en vecht voor zijn bestaan. De streken rondom die plaatsen groeien, bloeien en verzinken. Ieder krijgt zijn eigen beurt. Thans wordt in Friesland het volle accent - gelegd op het oostëh. Een heel stuk van de agrarische klei streek gaat zich verleggen naar de Wouden, waardoor dit achtergebleven gebied gaat worden. Hetzelfde zien we in de N.O. Polder. Ook daarop worden alle krachten geconcentreerd. De andere gebieden, geraken daardoor op de ach tergrond en zo is ook de Zuidwesthoek hard op weg achtergebleven gebied te worden, waar de positie van Sneek (en van Bolsward, red.) nauw mee samen hangt. Chroestsjev zelf heeft de hand ge had in het „artsenkomplot” vlak voor de dood van Stalin. Hijzelf, Mo lotov en ander© leiders stonden op de lijst van Stalin om uit de weg te worden geruimd. Stalin beschouwde in het laatst van zijn leven maarschalk Worosjilov thans staatshoofd als een Britse spion en plaatste Molotov onder huisarrest. Maarschalk de boer binne dy fan great bilang. Hjir folgje se. 1948: 10.7. 1951: 9.7. 1954: 11.1. Dit is in bést ra, jierren gyngen 8 Wie geen inkomen heeft betaalt geen premie, maar krijgt wel pensioen. Zelfstandigen, die minder dan f1500 als zij ongehuwd zijn of f 2100 als zij gehuwd zijn, per jaar verdienen, beta len eveneens geen premie. Ongehuwden betalen tussen een in komen van f 1500 en f 2500 een oplo pend percentage, evenals de gehuw den met inkomens tussen f2100 en f 3100. 8 De inning der premie geschiedt door de belastingdienst. De regering wil de te betalen premie geheel of voor het grootste deel com penseren door een loonsverhoging. Zelfstandigen mogen hun premie in de prijzen doorberekenen. Partijleider Nikata Chroestsjev heeft tijdens het laatste partijcongres in fe bruari zonder meer verklaard, dat Sta lin op het laatst van zijn leven aan ver volgingswaanzin heeft geleden. Tijdens een laatste, geheime zitting heeft hij volgens berichten uit diploma tieke kringen de verschrikkelijke gehei men van het Stalintijdperk prijsgegeven en daarbij laten weten, dat geleidelijk het Russische volk -de waarheid zal worden verteld. Het ge rechtshof in Den Haag heeft de 42-ja- rige voormalige hoofdagent van politie G. A. B. uit Den Haag conform de eis vrijgesproken. B., die thans handelsrei- ziger is, was ten laste gelegd, dat hij in strijd met zijn plicht aan de perso- neelchef van een broodfabriek inlichtin gen had verstrekt over de criminele en politieke antecedenten van personeel en sollicitanten en daarvoor geld had aangenomen. De rechtbank had B. tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Jongetje van schots in Schelde gered. Twee 15-jarige jongens uit Bergen op Zoom hebben een jongetje van een ijs schots in een kreek van de Oosterschel- de gered. Zij zagen hoe de ijsschots af dreef en sprongen onmiddellijk in het ijskoude water. Toen zij na honderd me- volksaard. Het patriarchale moest be waard blijven. Anders hield men ’t niet vol. De grote sprong van het patriar chale naar het zakelijke is slechts aan enkelen gelukt, en daardoor is na 1800 de Z.W.hoek van alle nijverheid beroofd. Veel daarvan is naar Sneek overgegaan, waaraan deze stad een groot deel van haar opbloei te danken heeft. De Z.W. hoek werd typisch agrarisch en kreeg daardoor een (naar de goede zin van het woord) conservatieve inslag. Nu is er in het verleden een typische verbinding ontstaan tussen het agra rische en het zakelijke leven. Daardoor 1 de stad ook sterk gericht op 't agra rische en gelooft de heer Piebenga ook niet aan een sterk industrieel leven in Friesland. Industrialisatie zal in geheel Friesland niet gemakkelijk gaan, omdat grote fabrieken de Friezen niet liggen. Dat geldt wel in het bijzonder voor de Z.W.hoek, wat betekent dat de bevol king hier ook altijd beperkt zal blijven en nog steeds beperkter zal worden. Het gehele bevolkingsoverschot zal wor den afgeroomd. Dat geldt ook voor Sneek en daarom is het E.T.I.F.-rap- port volgens spr. te optimistisch. Wel wordt daarin een bevolkingstoename verwacht, maar relatief gaat Sneek achteruit en daar zal ze ongetwijfeld schade van ondervinden. Onlangs heeft de heer J. Piebenga te Sneek zijn licht laten schijnen over de betekenis van de Zuidwesthoek voor Sneek. Zijn beschouwing, resulterende in enkele belangwekkende conclusies is ook van belang voor Bolsward. Ten einde de lezer een indruk te geven van het verhandelde, laten we hier het verslag volgen, zoals dit door ons zusterblad het Sneeker Nieuwsblad werd weer gegeven. De lezer oordele zelf in hoeverre een en ander ook op Bolsward van toepassing is. Een bloeiende boerenstand in de Zuidwesthoek is wat Sneek in de eerste plaats nodig heeft, aldus de heer Piebenga. De gehele industrie en nijverheid zal zich daarop moeten gaan richten. ter waden het kind bereikten, was de schots inmiddels al gebroken. Het kind werd overgegeven aan een automobilist, die het naar huis bracht. Mijn ontploft. De aan de Westerzee- dijk te Harlingen aangespoelde mijn is door de mijnopruimingsdienst uit Den Helder tot ontploffing gebracht. Het bleek een Duitse mijn (e zijn uit 1944. Eerlijke venter. Een 41-jarige Rotter damse straatventer kwam aan het politiebureau vertellen, dat hij bij het opmaken van zijn kas een bedrag van f 90 had overgehouden. Hij vermoedde, dat een van zijn klanten hem bij vergis sing een biljet van f100 in plaats van een van f 10 gegeven had. De recherche van het bureau probeert nu de bena deelde op te sporen. Pas op die truc. Een dame te Amster dam deed een geduchte bestelling bij een slager. De afgewogen pakjes depo neerde zij in een pan, die zij in haar boodschappentas had staan. Toen het op betalen aankwam, constateerde me vrouw met goed gespeelde schrik, dat zij haar portemonnaie had vergeten. Geen nood. Zij tilde de pan uit haar tas en zette die in een hoekje van de sla gerij neer. Die zou ze komen halen, als ze met geld kwam. Dat laatste gebeur de echter niet. Toen de slager eindelijk de pan zou verzetten, merkte hij. dat hü aan de pan was blijven hangen. Het ding had geen bodem. Slordig Arnhem. In Arnhem zijn vorig jaar 8500 gevonden voorwerpen bij de politie aangegeven. Nog geen vijfde ge deelte is door de rechtmatige eigenaar teruggehaald. zo nu en dan plegen er z.g. kijkdagen te worden gerouden, waarop dus voor belanghebbenden te bezichtigen valt wat er ..ingezameld” is. Op een van deze kijkdagen stonden er zo om en nabij de vijftig fietsen uit gestald plus een aantal autopeds, drie wielers enz., benevens een paar kinder wagens, die blijkbaar ook al verloren kunnen worden. Zegge en schrijve één kinderstep raakte de politie van deze toch waarlijk overvloedige keuze aan de rechtmatige eigenaar kwijt. „Met de rest blijven we in onze maag zitten,” aldus de hoofdcommissaris. Rampenfonds houdt 2 miljoen in re serve. Het Nationaal Rampenfonds, dat zijn werk voor de stormramp als beëin digd beschouwt, heeft ongeveer twee miljoen gulden overgehouden. Dit be drag zal men in kas houden, zodat men bij een eventuele volgende ramp dade lijk te hulp kan komen zonder eerst de reacties van het publiek af te wach ten. Het gevaar van overstromingsrampen door abnormaal hoge stormvloeden. De kans, dat de stormvloedhoogte van 1 febr. 1953 nog wordt overtroffen, is niet groot. De wetenschap neemt aan dat dit 2 a 4 keer in de 1000 jaar kan voor komen. De kans dat de stormvloed hoogte van december 1954 te Harlingen wordt overtroffen, is drie keer in de honderd jaar. Maar men moet bij deze cijfers rekening houden met een grote marge van onzekerheid, omdat ze het resultaat zijn van een zo goed moge lijke, maar toch globale berekening. Dit was de conclusie, waartoe prof. dr. P. Groen, medewerker van het K.N.M.I. in De Bilt en hoogleraar aan de Vrije Uni- versiteit in de oceanografie, in een te Leeuwarden gehouden lezing kwam. Kostbare kaas. Een Amsterdamse dame zond haar moeder in Paramaribo een kaas, die zij met.dubbeltjes had ge vuld. Een extra vet kaasje dus, daar de Nederlandse dubbeltjes in Suriname tweemaal zoveel waard zijn als bij ons. De smokkeltruc werd ontdekt. De 440 dubbeltjes werden in beslag genomen. Voor de politierechter verzekerde de vrouw, dat het haar nooit meer zou ge beuren. Zij kreeg een voorwaardelijke gevangenisstraf en een boete van f 60. ken in de Waddenzee, die oorspronkelijk op 10 april zou plaats vinden, naar 2 mei te verschuiven. Kist met opium gestolen te Amsterdam. Uit een douaneloods van de Nederlandse Spoorwegen aan de Plantage Doklaan te Amsterdam is enkel dagen geleden een kist met 16 kg opium verdwenen. De kist was afkomstig uit Istanboel en bestemd voor een farmaceutische in dustrie in Utrecht. De spoorwegrecher- che en de centrale recherche van de Amsterdamse politie houden bij het on derzoek rekening met de mogelijkheid, dat de kist is ontvreemd. Het is echter niet uitgesloten, dat de kist verkeerd is geladen. Ook het bureau criminele voor lichting te Den Haag is bij het onder zoek ingeschakeld. Dodelijke ongelukken op de weg. Te Amsterdam is een 4-jarig meisje op de Jacob van Lennepkade al spelende onder een bestelauto gekomen. Met een bloe dende hoofdwonde werd het kind naar 1949: 11.7. 1952: 10.8 1955: 9.3 sint de kilo. .apport. Hwant yn deselde i de prizen fan it krêftfoer omheecK fan 26 oant 40 goune de 100 kg. Twee Amboneesjes verdronken. Zater dagmiddag zijn twee kinderen (broer tje en zusje) resp. 4 en 6 jaar oud, op een der Besthmenermeertjes door het Ijs gezakt en verdronken. De kinderen waren afkomstig uit het nabijgelegen Keiëzen-woonoord Eerde. Daar er gen boot moest komen, kon van red ding geen sprake meer zijn. Verschil van mening over „Boeltje”. Ter gemeente-secretarie te Kruiningen de openstelling-van de mosselzaadban- maakte men bezwaar tegen de naam Boelhouwer, die de heer Otto zijn pas geboren zoon wilde geven. Men zag er een combinatie der namen Boelganin en Eisenhower in. Hoewel de heer Otto kon aantonen, dat hij meer familieleden had die deze fraaie naam droegen, hand haafde Kruiningen zijn bezwaar, omdat deze naam niet op de lijst van namen die mogen worden gegeven, voorkomt. De rechtbank te Middelburg zal zich waarschijnlijk met de zaak moeten be moeien. Nieuwe werf te Harlingen. Door het scheepsreparatiebedrijf „Harlingen” zal een nieuwe werf worden gesticht op ’t terrein aan het Van Harinxmakanaal te Harlingen. Daarvoor is nodig een ter rein van 13000 M.z over de uitgifte waarvan de Raad donderdag aas. zal besluiten. Openstelling mosselvisserjj naar later datum verschoven. Met het oog op de langdurige vorstperiode heeft de in- het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar ’t bij aankomst reeds was overleden. De heer De Boer houdt vol. De bekende heer P. de Boer uit Drachten heeft zich tot de Tweede Kamer gewend. In zijn adres zegt hij o.m. dat het een leemte in de wet is, dat verdachten door ver volgingsautoriteiten vijf dagen kunnen worden vastgehouden, zonder dat de betrokkene daarvoor schadeloosstelling ontvangt, indien blijkt, dat die aanhou ding ten onrechte geschiedde. Men her innert zich, dat de echtgenote van de heer De Boer dit laatste heeft onder vonden. Zijn adres is voor de leden der Kamer ter inzage gelegd. Bazargoederen verduisterd. De politie te De Blesse heeft wegens verduistering aangehouden de rijwielhandelaar A. N. te de Blesse. N. had goederen, welke hij van fabrieken had ontvangen voor een bazar ten bate van een nieuw sport terrein niet afgedragen aan het betrok ken stichtingsbestuur, doch onder zich gehouden. Nederland heeft ruim 10.8 miljoen in woners. Nederland telde op 1 januari 1956 volgens opgave van het C. B. S. 10.821.111 inwoners tegen 10.667.000 op 1 januari 1955. Het aantal huwelijken heeft in 1955 88.841 bedragen tegen 88.103 in 1954. Het aantal levendgebo renen bedroeg in het afgelopen jaar 229.899 tegen 228.892 in 1954, terwijl het aantal overledenen steeg van 79.295 in 1954 tot 81.288 in 1955. Vrouw verdronk haar baby. De recher che te Oosterwijk heeft qen 28-jarige gehuwde vrouw gearresteerd, die ervan werd verdacht, drie jaar geleden haar toen drie maanden oude baby in een re genput te hebben verdronken. De vrouw heeft een bekentenis afgelegd. Kees Manders contra Johnnie Jordaan. De Amsterdamse cabaretier Kees Man deis heeft tegen de zanger Johnnie Jordaan een proces aanhangig gemaakt wegens contractbreuk. Hij eist een schadevergoeding van f 2000. Johnnie Jordaan zou tweemaal opgetreden zijn met het gezelschap van Manders: op 9 februari ten bate van sanatorium „Hoog Laren” in Amsterdam en twee dagen later in Enschedé. Maar Johnnie kwam niet. De ochtend van de dag dat hij zou optreden belde Johnnie Jordaans impre sario het bureau van Mandeis op om te zeggen, dat Johnnie ziek was en dus niet kon optreden. Maar later bleek, dat Johnnie helemaal niet ziek was: hij trad ergens anders op. Politieman nu vrijgesproken. Een de belangrijkste. Met voorbeelden toonde spreker aan, dat de Zuidwesthoek tussen 600 en 700 en van 13001400 verreweg de belang rijkste van Friesland is geweest. Econo misch, maar ook geestelijk. Zo was Bolsward een van de eerste Hanzeste den en veel eerder in aanzien dan Sneek. Maar ook later nog was dit gebied in economisch opzicht heel sterk. De Hin- delopers bijv, waren in de 18de eeuw verreweg de belangrijkste Oostzeehan- delaren, en vooral tussen 1600 en 1750 beleefde de Z.W.hoek een grote econo mische bloei. Na 1800 echter, met de opkomst van de industrie, was dat afgelopen, omdat alleen de kleine bedrijven pasten bij de Het gevolg daarvan is wel een rela tieve achteruitgang van de bevolking, maar, evenals in tal van andere plaat sen in Friesland, liggen hier toch be paalde mogelijkheden voor ontwikkeling al zal dat zich geleidelijk voltrekken. Van uiterst belang daarbij is echter de vraag hoe het de Z.W.hoek zal gelukken zich uit de status van achtergebleven gebied te bevrijden. Volgens spr. zal alleen de intensivering van het gehele landbouw- en greidebedrijf dit gebied er boven op moeten helpen, maar dat zal ónmogelijk zijn zonder een geweldige concentratie. Ook in het zuivelbedrijf, waarvan we nu al voorbeelden hebben gezien. Dat betekent echter ook, dat sommige dorpen en de arbeidersstand daar zullen uitsterven. Daarom kan deze intensivering, mechanisatie en concen tratie nooit doorgaan als de industriali satie in andere delen van ons land en gewest zo bevoorrecht worden als thans geschiedt. Ook de klassificatie moet worden afgeschaft. Gebeurt dat niet, dan zal de gehele Zuidwesthoek door de grote centra in Holland worden leeg gezogen. Het proces kan alleen afgeweerd worden als het agrarisch bedrijf in Den Haag een geheel andere achting krijgt. De kwestie is n.1. of wij wor den geaccepteerd als boerenstand of als exploitatie-object. Geschiedt het laatste, dan zal de boer zich altijd min of meer slacht offer voelen, waardoor hij niet tot die daden komt, waartoe hij naar zjjn aard in staat is. Het is daarom van groot belang, dat de kleine ste den zich solidair gevoelen met de boerenstand. De heer Piebenga trok hierna zijn in de aanhef vermelde conclusies en ein digde met de verzekering, dat er voor geheel Friesland vast en zeker iets is te winnen. Maar dan moet het in groot verband gebeuren, waardoor de ene pro fijt zal trekken van de bloei van ande ren. Gelukt het niet de jeugd ervan te overtuigen, dat hier voor haar nog een toekomst ligt, dan zal dat voor Fries land de dood in de pot zijn. sje jown fan de forwurke kwantums gers, hea, klaver en luserne, mei de droegers- kosten oer de hide perioade, dan hie it dekender west. Nou kin men mei hwat sykjen en sifer- jen dizze wol fine oer de léste trije jier, mar net inear. Allinnich it grafykie op de léste blêdkant jowt oan, hoe’t de droe- gerskosten per kilo west hawwe. Foar Dêrmei leit it gersdroegjen dus hiel hwat gunstiger as doe. Dizze risseltaten binne net allinnich komt fan de leden, hwant neist in eigen forwurking foar de leden fan 1.185.000 kilo stiet de produksje fan 900.000 kilo klaver en luserne üt de Noard-East-polder. En krekt dizze ófdie- ling is foar de droegerij tige wichtich, hwant sünt mids-july draeiden hja hast oan mids-novimber ta troch mei dizze produkten. Hie men doe foar eigen mins- ken draeije moatten, dan hie it der raer ütsjoen. Net allinnich, dat de kosten nou drukke op 2.6 miljoen kilo, it makket ek de arbeidsekonomy hiel hwat gunstiger. Oer kwaliteit en technyske foarütgong kin men ek goed tof ré wêze, sadat de Warkumer boeren yn har eigen droegerij in prachtich apparaet hawwe, hwert hja greatsk op wêze kinhe en mannige oare hoeke in fikse pyk mei sette. Wy wolle Toechjatsjevsky en 5000 andere hoge officieren van het Russische leger werden In 1937 on schuldig wegens verraad terechtge steld. De executie van de leiders van het Rode Leger bracht volgens Chroestsjev de Sovjet-Unie later, tij dens de Duitse invatie in 1941, op de rand van de ondergang. Stalin legde waarschuwingen, onder meer van Sir Winston Churchill, dat de Duitsers in 1941 zouden aanval len, naast zich neer. Toen d,e Duit sers de buitenwijken van Moskou hadden bereikt, nam hij de vlucht. Het testament van Lenin, dat vol gens geruchten door Stalin werd vervalst, zal hoogstwaarschijnlijk binnenkort volledig worden gepu bliceerd, met een postscriptum, waarin Lenin voor Stalin waar schuwde. Stalin legde de weduwe van Lenin door dreigementen het zwijgen op. WARKUM SET OAREN IN PYK De wrede winter giet op syn léste fuotten troch it gea. Jit altyd lizze de lannen as dea. de grize skiep mei wite lamkes toarkje forlitten roun. Nacht op nacht friist it ta en it is mar lokkich, dat de groei jit net bigoun is. Mar dochs is de Maitiid op kommende wei, de Ijippen binne der al wer in skoftke en fan ’e wike seach ik de earste stranliippen ek. As de kjeld üs yn- koarten fbrlit, kin der mei gauwens hiel hwat foroarje. De boer siocht der nei üt, in inkelde is al oan it dongjen slein en mannich jarrekolk kin ek net botte lang De belangrijkste bepalingen van ontwerp Algemene Ouderdomswet den als volgt: Met ingang van 1 jan. 1957 krijgt iedereen een bodempensioen, gehuw den f1338 en ongehuwden f804 per jaar. Als de lonen stijgen met meer dan 3 gaan ook de bodempensioenen omhoog. Er komt geen aftrek van eigen in komen. Bij gehuwden is de leeftijd van de man bepalend. Als dus de man 65 jaar is en de vrouw nog niet, krijgt de man toch het gehuwdenpensioen. Wanneer de man overlijdt, krijgt de weduwe nog 6 maanden het gehuw denpensioen. De weduwe, die jonger is dan 65 jaar, moet daarna wachten tot zij 65 jaar is geworden. Iedereen van 15 tot 65 jaar is premie plichtig, ongeacht de bron van in komsten. 8 De premie wordt telkens voor 5 jaar vastgesteld en zal de eerste keer ver moedelijk 7% van het inkomen be dragen. De premie wordt slechts betaald tot een maximum-inkomen van f 6000. Als echter de uitkering hoger wordt, stijgt ook de inkomensgrens voor de premieheffing. minskea, sadat men sizze kin, dat dit wurk folslein yn eigen hannen en bihear sit. It oandielenkapitael is in heale ton (f 47.500) wylst it Ryk sahwat likefolle jierforslach jit sprekkender west, jown hat as subsydzje (f 46.070). Fan dizze subsydzje, dy’t as skuld op de ba lans stean moat, mei alle jierren 10% óf- skreaun wurde. Mei oare wurden, nei tsien jier draeijen is men sünder biteljen lyk. Fan dy tsjien jier binne nou fiif om. In diel fan dit foardiel wurdt lykwols wer to neate dien troch in stoarting by de bidriuwsforsekering, as waerborchssom, nl. II.290 goune, hwerfan men gjin rinte kriget. Fjirder moat de saek draeije troch de üntfongen droegersjilden fan eigen le den en it droegerslean fan oaren. Kapitael. Yn dizze sawn, acht jier is der oan de droegerij bistege 3.46.000 goune. Derf an is dus troch it Ryk in dikke tweintichtuzen goune bitelle, mar troch it bidriuw is derop óflost sahwat 3.00.000 goune. Mear as 80% fan it ynvestearre kaptael is dus wer weromkomd en sa stiet de hiele droegerij mei alle masines en ma- teriael op 48.000 goune, in bidraech, dat net heger is as de ófskriuwing fan de lés te jierren. Hie men ek dit jier .n it kom mende deselde ófskriuwing tapast, dan wiene hja lyk west. Mar yn 1955 ha se hwat minder öfskreaun, alhiel neffens de foarskriften. Hwant de earste kapitaels- kosten binne nou alhiel ófskreaun, wylst de kosten, dy’t yn 1950/51 makke binne al foar 70% ófskreaun binne. Finansifcel stiet dizze droegerij der dus bést foar. Mar dat is ek nedich, hwant de fierdergeande technyske forbetteringen harren, dy’t yn’én troch dizze droegerij twinge yn dizze bidriuwssektor aloan wer sa’n treflik foarbyld jowe fan eigen kin- mear wachtsje. De kunstmest stiet al klear,wurk yn eigen hannen sit In diel fan de ta nije ynfestearingen om it bidriuw kon-nen en kennen, fan herten lokwinskje 1 1 f 1* 1 I J - 1 L l 1_ J -1 I 1LX- 1_ *1 1 TT’. *L 8 f „r_ ...1 - I de kalkammon of fosfaatammon giet him boerenlienbank en dus ek wer fan eigen'neist syn bilangryke ynhald jit in steat- 'op it Warkumer stram straks gau eftemei, alles wachtet op oar waer en dan is it oan alle einen los. De foerrekkens hawwe ek dizze winter de boer wol leard, dat hjir in bilangryk diel fan ’e ünkosten leit. As it moal fjirtich goune kostet de 100 kilo, rint it sa’n winter aerdich yn ’e pa pieren en de foamimmens om dit jier sa folie mooglik fan eigen lan to pikken, binne dan ek tige bigryplik. len fan de moderne helpmiddels dêrta, leit yn it gersdroegjen en de Fryske boer hat yn de ófroune jierren toand, dat dizze nije wize fan biwarjen him wol oan wol. Dat is ek neat gjin wünder, hwant in produkt mei likernóch tweintich persint aeiwyt yn de droege stof mei in gunstige fortarberens en fiks hwat carotine en mi neralen foarmet in prachtich underdid fan it winterfoer en kin de rekken fan it krêftfoer in stik leger halde. Fansels dit is ek net forgees. Mar as men it krije kin fan in fikse droegerij, dy’t goed ekono- mysk opset is, mei men ek net sizze, dat it djür is. Hjir foar my leit it forslach fan de gêrsdroegerij fan Warkum, in boekje fan 16 blêdkanten, hwerfan mar acht siden tekst, de rest grafieken, tabel len en in inkelde foto, Acht jier draeit dizze droegerij nou en it is nijsgjirrich en learsum to sjen, hoe’t de Warkumer boeren dizze lanbou-yndustry oant nou ta dreaun hawwe en to sjen, hokfoar rissel taten hja dermei bihelle ha. Mannichien kin derfan leare, tink my. Dizze koóperative foriening bistiet üt in 120 boeren, mei in sawntal boeren-bi- stjürders en in bihearder. Ek dizze léste is in Warkumer boeresoan, sadat al it wurk vn einen hannen sit. Tn diel fan de nen en 1 de earste super leit der hjir en dér al oer, administrae:; 2 bart troch de pleatselike kurrint to halden. Hie it jierforslach, j mei barren skoander mienskiplik bisit der

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1