DE ACHTERGRONDEN VAN STALINS (POSTHUME) VAL KRIS-KRAS door Nederland OUDERDOMSWET GUNSTIG ONTVANGEN Hwat ha» (gabe Skroar üs hjoed p 52e JAARGANG No. 24 VRIJDAG 23 MAART 1956 Buitenlands Overzicht Grootste strijdpunt: aanpassing pensioenen Het vraagstuk der ontwapening een der moeilijkste Zilveren filmpjes m n- ta STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND to sizzen I ES :d. 1 Mandegoed is skandegoed t- KAMLKO V ERZICHT 4de week maart 1931 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Het aantal malariapatiënten te Bols- ward is dalende. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie en Is. en 56 en Op de circulaire, toegezonden aan de (ruim 130) leden van de bond van melk- leveranciers van Hollandia te Bolsward prijkt: 25e jaarvergadering. Jorke Kamstra te Makkum, „een jong maatje van 16 a 17 jaar”, ving een zee meeuw, die door de honger wegens de sneeuw en vorst zijn schuwheid had ver loren. De vogel bleek een ring te dra gen. Jorke zond de ring op en ontving over de herkomst een aardig briefje van prof. L. A. Jagerskiold uit Göteborg, Zweden. Onze gierpomp is de Koning der gier- pompen. Fa. D. H. van Wieren, Bols ward. Prijzen der eieren hoger. Nog 24 voor 1 gulden. T. de Witte, Makkum. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 333 (K 5157) Crocussen voelen de lente het eerst en door het stro staken zij hun kopjes reeds omhoog en nu het weer wat zachter wordt, is men overal in de bollenstreek bezig de beschuttende strolaag van de velden te verwijderen. 56 v- De staatspensioengedachte is nu ver dwenen. Het principe van de verzeke ringsgedachte heeft ten slotte gezege vierd. Dat wil zeggen, dat de ouden van dagen op 65-jarige leeftijd niet zo maar een bedrag van de staat ontvangen, maar dat zij daarvoor huu gehele leven premie moeten betalen. Iedere Neder lander, ook de zelfstandige, die 65 jaar Een t is, 56 ke 'P. as Ai. 6. r, n- dv n- k- Iv la. :s- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad )6. na fa- P- Iv. te en da (ia te te a. r. a. m Fietser vermist. De 25-jarige H. Vianen uit Leiden is, naar men aanneemt, zon dagavond laat, nadat hij een café aan de Rijn te Alphen a. d. Rijn had bezocht, met fiets en al te water geraakt en ver dronken. De man werd pas maandag middag vermist. Boekhouder verduisterde f38 mille. Te Vaenoord nabij Nieuw-Amrterdam heeft de rijkspolitie aangehouden een 45- jarige t^khouder bil een aurdappel- Man onder vrachtauto. De 46-jarige J. Ouwens uit de Tuinstraat te Oss vader van zes kinderen gaf dinsdag middag geen voorrang en botste tegen een vrachtauto. Hij was vrijwel op slag dood. kans is, dat Rusland één lijn zal trekken met de Westelijke landen. De IsraëlischArabische kwestie zou anders een heel geschikte zijn om de goede bedoelingen der nieuwe Russische leiders eens te toetsen. In het weekeinde hebben de berichten uit Rusland over de felle wijze, waarop de leider der communistische partij Chroestsjev in een geheime zitting van het onlangs gehouden congres dier partij had afgerekend met Stalins bewind nogal wat sensatie gewekt. Stalin werd verantwoordelijk gesteld voor massamoorden en marte lingen tijdens zijn regeringsperiode, hij zou o.a. 5000 van Ruslands beste officieren in de jaren 1936-’38 op verdenking van verraad hebben laten vermoorden. Hij zou Hitler hebben vertrouwd en in de laatste periode van zijn bewind zou hij eigenlijk niets anders dan een massa-moordenaar geweest zijn en dus ook daarin her innerd hebben aan de figuur- van de Duitse dictator. Intussen blijkt uit het Franse optreden in Algerije, dat al praat men te Londen over ontwapening, er heel wat kwesties moeten worden opgelost voor men dit vraagstuk werkelijk in de praktijk kan aanpakken. Niet alleen de koloniale kwesties houden daarmee verband maar bijv, ook die van de hereniging van Duitsland. De West-Duitse regering, die vroeger vreesde, dat, als er tussen de grote Vier een ontwapeningsakkoord getroffen werd de verdeling van Duits land een blijvende zou worden, schijnt trouwens thans van oordeel te zijn, dat een dergeljjk akkoord de hereniging zou kunnen bevorderen. Het is ook een iet wat vreemde gedachte dat, terwijl men in de Engelse hoofdstad over de ont wapening praat, de daar vergaderde land of hun bondgenoten wapenen blijven leveren aan de Arabische landen en Israël, de twee partijen in een ge schil dat elk ogenblik tot uitbarsting kan komen. Israël beweert, dat, als het geen wapens van het Westen krijgt, Egypte, dat zeer belangrijke hoeveelheden kreeg en nog krflgt van Rusland (via Tsjecho Slowa kije) deze zomer stellig zal overgaan tot de aanval. Egypte op zijn beurt vraagt om meer wapens en Nasser beschuldigt Amerika van imperialisme, zowel omdat Was hington naar hij beweert, Israël steunt als Frankrijk in Noord-Afrika en Enge land op Cyprus. Men zou haast mede lijden krijgen met de Amerikanen, die allerwege angstvallig trachten kool en geit te sparen, dat ze door Nasser zó verkeerd begrepen worden. Intussen schijnt de IsraëlischArabische kwes tie binnenkort daar te zullen worden gebracht waar ze reeds lang had moe ten zijn, n.l. in de Veiligheidsraad. Ze levert een accuut gevaar voor de vre de op. Er verluidt, dat Amerika, Enge land en Frankrijk het plan hebben een definitieve regeling van het geschil voor te stellen, maar hoe die regeling beide partijen zal kunnen bevredigen, is een vraag. Als men terug wil naar vroegere beslissingen van de Ver. Naties, zou Is raël een aanmerkelijk gebied moeten afstaan en er is geen kans op dat de Israëliërs dit accepteren. Concessies van Arabische zijde zijn ook nauwelijks te verwachten, zelfs Irak en Jordanië het laatste heeft voorlopig nog zijn banden met Engeland gehand haafd en is niet bezweken voor de ver leidelijke aanbiedingen van Egypte, Sa- oedie Arabië en Syrië zijn fel anti- Israëllsch. Er ware alleen te denken aan een door de grote mogendheden opgelegde rege ling, maar daarvan zal wel niets kunnen komen, omdat er waarschijnlijk geen Enthousiasme. Het behoeft geen betoog, dat dit wets ontwerp in de Kamer met veel enthou- kan de Suurhoff Aanpassing. Het grote probleem in dit debat is on getwijfeld de aanpassing van bestaan de pensioenen aan dit bodempensioen. Na veel overlég heeft minister Suurhoff een meer soepele houding aangenomen. Slechts die particuliere pensioenen kun nen aangepast worden, die een onder deel zijn van goedgekeurde bedrijfs pensioenfondsen. In het bestuur van deze fondsen zitten evenveel werkne mers als werkgevers. De aanpassing kan slechts geschieden in overeenstem ming tussen beide partijen. Alle andere pensioenen kunnen dus niet worden aangepast. Wat de overheidspensioenen betreft, is een afzonderlijk wetsontwerp ingediend. De heren Stapelkamp (a.-r.) en Kikkert van deze premiebetaling worden vrijge steld, De ongehuwde zelfstandige moet dan minder verdienen dan f 1500.- -, de gehuwde minder dan f 2100.Zeltstan. digen die wel premie betalen, mogen deze in de prijzen doorberekenen. Het is duidelijk, dat we hier met een zeer belangrijke wet te maken hebben. De Tweede Kamer heeft er dan ook veel tijd voor uitgetrokken, om dit na tionale monument in onze wetgeving op te richten. Gezien de bedragen kan men moeilijk volhouden, dat deze definitieve ouderdomsverzekering beschouwd kan worden als een volledige oudedagsvoor ziening. Als het financieel enigszins mogelijk is, zullen nog vrijwillige an dere pensioenverzekeringen moeten wor den gesloten. siasme is ontvangen. Men voortvarendheid van minister prijzen. De rechterzijde der Kamer echter op, dat men niet mag gaan spre ken van de „wet Suurhoff”, zoals men nu vaak spreekt over de „noodwet Drees”. Deze wet mag niet gehouden worden aan de naam van één partij of van één man. Zij is een waarlijk natio nale wet. Alle sprekers groeven diep in het verleden van onze nationale wetge ving. Belangrijker was echter de kritiek die ondanks de grote instemming op dit wetsontwerp werd uitgeoefend. Zo waren de heren Stapelkamp (a,-r.) en Kikkert (c.-h.) ontstemd over het feit, dat de rijksbelastingen de premies gaat innen. Zij vreesden, dat daardoor de band tussen premiebetaling en uit kering (de verzekeringsgedachte) zou worden verzwakt. Waarom de Sociale Verzekeringsbank of de Raden van Ar beid niet inschakelen bij de inning van de premies? Volgens de heer Van Lier (arb.) zal de wet daardoor werkelijk niet populairder worden, omdat er dan nog een instan tie komt, behalve de belastingdienst, die op de hoogte is van de persoonlijke in komens. De k.v.p.ers De Kort en Van der Ploeg waren het in principe met de a.-r. en c.-h.afgevaardigden e^ps. Maar het kos tenelement gaf voorheen de doorslag. Een aparte inkomensreglstratie zou te I duur zijn. De heren Stapelkamp en Kik- I kort vonden het ook onjuist, dat de kleine zelfstandigen geen premie be hoefden te betalen. Ook daardoor wordt inbreuk gemaakt op de verzekeringsge dachte. Deze mensen gaan zich voelen tot „uitgestotenen”. Vooral als ook de kinderbijslag een volksverzekering wordt. Daarom bepleitten zij een zeer lage premie voor deze mensen. Dit denkbeeld zal ook wel geen meerder heid in de Kamer behalen, omdat de inningskosten van deze zeer lage premie in geen verhouding staat tot de op brengst. dat het eigen inkomen niet van dit pen sioen zal worden afgetrokken. Welk bedrag men zal krijgen op 65- jarige leeftijd staat niet geheel vast. Momenteel zijn de volgende bedragen vastgesteld: f1338.voor gehuwden, f 804.voor ongehuwden. Maar zo zegt de wet als de lonen met drie procent stijgen, dan gaan ook de uit keringen van de ouderdomsverzekering omhoog. Dat is heel belangrijk. Als men een verzekering sluit van bijv, f 5000. dan krijgt men op 65-jarige leeftijd dit bedrag uitgekeerd, maar de gulden kan tegen die tijd wel zoveel in waarde zijn gedaald, dat men eigenlijk slechts f4000krijgt. Dit is niet meer dan een voorbeeld. De uitkeringen krachtens deze ouder domsverzekering houden echter reke ning met de koopkracht van de gulden. Nu krijgen gehuwden f1338.in 1975 zal dit bedrag ongetwijfeld veel hoger zijn. Het ouderdomspensioen is dus waardevast. Er zal echter een flinke premie’-betaald moeten worden. Er wordt gedacht aai. 6 a 7% van het loon. Een maximum wordt gesteld van f 6000.Wie geen inkomen heeft, betaalt geen' premie, maar krijgt wel pensioen. De premie betaling zal echter gecompenseerd wor den door loonsverhoging. Per 1 juli 1957 zullen de lonen dus omhoog gaan, ter wijl dan waarschijnlijk gelijktijdig de huren met 25 zullen stijgen. Ook deze huurstijging wordt in de lonen gecom penseerd. Kleine zelfstandigen kunnen eveneens Het lijkt allemaal nogal compromittant voor de communistische partijen in 't Westen, die door dik en dun met Stalin zijn meegegaan, hem steeds hemelhoog hebben geprezen tijdens zijn leven en daarbij niet het excuus hadden van de kopstukken der communistische moe- derpartij in de Sovjetunie, die, zoals thans royaal wordt toegegeven, geen minuut zeker van hun leven meer wa ren, als ze kritiek hadden durven uiten. In het westen leefden de communisten niet onder die vrees, maar zij prezen toch steeds wat Stalin wees, zelfs toen deze Tito de communistische leider die de moed had zich vrij van het Stalinis me te maken, in de ban had gedaan. Naar de redenen waarom de Sovjetlei ders thans het Stalinbewind aan de kaak stellen en daarmee hun aanhan gers in het Westen zo’n slechte dienst bewijzen, mag men raden. Men zegt wel, dat het gebeurt om een eind te maken aan de Stalinverering. Men zegt ook wel, dat thans in de Sovjetunie Stalins persoon wordt ont luisterd om een eind te maken aan de kritiek welke op het huidige regime, dat gevoerd wordt door oude medewer kers van Stalin, wordt geoefend. Er wordt voorts in het Westen beweerd, dat de distanciëring van Stalins me thoden in Rusland nodig was om bij de Verdere ontwikkeling op technisch ge bied, welke te Moskou thans zo zeer wordt vooropgesteld, de volledige mede- werking van de knapste koppen te krij gen. In het algemeen zouden die tech nici er niet voor voelen hun krachten aan de opbouw te geven, als ze op een bepaald moment door een of andere dic tator, vanwege de mislukking van een bepaald project, ter dood zouden kun nen worden gebracht. In Amerika zegt men, dat naast der gelijke redenen van binnenlands politie ke aard er ook buitenlands politieke be doelingen achter de kritiek op Stalin zitteji. De huidige Sovjetleiders willen er nog eens de nadruk op leggen, dat zijn erkennen dat veel wat Stalin in en Vóór de oorlog deed en waarop van Westelijke zijde kritiek werd geoefend, inderdaad verkeerd was, dat ook zij zijn terrorisme verafschuwen en behoorlijke lieden zijn, met wie het Westen met Vertrouwen overeenkomsten kan sluiten en met wie het goed samenleven in een wereld waar vrede zal heersen zal Zijn. De vraag is echter of de kritiek, welke men thans in Rusland over Stalin uit stort, voldoende waarborg voor het Westen is om de huidige Russische lei ders volledig vertrouwen te schenken. Ten slotte is er in Rusland principieel niets veranderd, ook een collectieve lei ding, zoals de Sovjetunie thans heeft, Het wetsontwerp, dat momenteel in de Tweede Kamer wordt be handeld, is van waarlijk nationale betekenis. Heel het volk heeft er mee te maken. Het is de definitieve ouderdomsverzekering, die de noodwet moet vervangen. In 1946 is Dr. Drees met de noodwet ouderdomsvoorziening geko men. Zij vond grote instemming in beide Kamers der Staten-Gene- raal, want hulp aan ouden van dagen was dringend noodzakelijk. Verscheidene fracties namen de omstandigheid, dat^fleze noodwet was gebaseerd op de staatspensioensgedachte, dan ook op de koop toe. Want de noodwet zou maar drie jaar duren. Daarna zou de definitieve voorziening gereed zijn. De noodwet ouderdomsvoorzie ning zal echter negen jaar werken. Het wetsontwerp, waaraan de Tweede Kamer thans bezig is, zal n.l. ingaan op 1 januari 1957. Het primitief kohier voor de hondenbe lasting te Workum vastgesteld op f266.—. Beveiliging gevraagd van mevrouw Bon man. Bij de Tweede Kamer is ingeko men een adres van een grote groep Haarlemse ingezetenen nopens het pro ces tegen de heer Jungschlaeger, waar in wordt gevraagd stappen te onderne men ter beveiliging van mevrouw Bou- nian. Drieling iW Sittard. In de nacht van maandag op dinsdag heeft mevrouw Weijermans-Ramakers uit Nuth in het ziekenhuis te Sittard het leven ge schonken aan een drieling: twee meis jes en een jongen. Moeder en kinderen maken het goed. kan een tirannen-regime voeren. Er blijft een dictatoraal bewind bestaan, dat niet aan de controle van een door het volk in volkomen vrijheid gekozen parlement is onderworpen. Een parle ment, waarin ook de oppositie zich on omwonden en ongestraft kan uiten. En zolang dat niet het geval is, ontbreekt in het Russische staatsbestel de factor, welke het zwaarst weegt bij een Wes telijke toetsing van de mogelijkheden Moskou met volkomen vertrouwen te gemoet t& treden. In de Ver. Staten brengt men het feit dat op dit bepaalde moment in Rusland de kritiek op Stalin losbarstte ook in verband met de hervatting van de be sprekingen over ontwapening in de subcommissie der V. N. voor dit doel, welke thans te Londen bijeen is en waarin met de Grote Vier ook Canada vertegenwoordigd is. De Russen wilden daar, volgens de Amerikanen, een glo rieuze entree maken, gehuld in de man tel der betrouwbaarheid. Nu Frankrijk en Engeland een nieuw ontwapeningsplan hebben ingediend, dat de Amerikanen veel te ver gaat en h.i. de paraatheid van het Westen aan tast om op bliksemaanvallen van de Sovjetunie direct met kracht te reage ren, zien de Russen opnieuw kansen de Westelijke landen tegen elkaar op te zetten; zij beweren dan ook, sympa thiek te staan tegenover het Frans Engelse plan, dat officieel rog niet pu bliek gemaakt is. Overigens kan men zich voorstellen, dat Washington niet 't minste risico op ontwapeningsgebied wil lopen, want één enkele fout ten deze zou de schrikkelijkste gevolgen voor de veiligheid van het Westen kunnen mee brengen. De Amerikanen vrezen dat vooral de Fransen een succes op deze conferentie willen forceren om de bin nenlandse positie van het kabinet-Mol- let te verstevigen. De crisis in Algerije schijnt thans een hoogtepunt bereikt te hebben. Uit Euro pa stromen de Franse strijdkrachten nu naar dat gebied om er de opstand te dempen. Men denkt zeer verschillend over de kansen, welke Parijs daarop nog heeft. Enerzijds is het waar, dat, nu de Marokkaanse kwestie uit de we reld is en thans ook Tunesië dezelfde status verwierf, de Fransen de handen meer vrij krijgen om in Algerije op te treden. Anderzijds twijfelt men aan de innerlijke kracht van het Franse volk om met succes tegen de algemene ten- denz in de huidige ontwiKkeling van de koloniale verhoudingen te kunnen op tomen. De meeste deskundigen achten het waarschijnlijk dat Parijs ten slotte Algerije toch zal moeten geven, wat het Marokko toestond, waarom ze het betreuren, dat Frankrijk zoveel bloed en goed besteedt aan ’n zaak, welke reeds bij voorbaat verloren is en Frankrijks positie in Europa verzwakt. (c.-h.) wilden deze mogelijkheid tot aanpassing uit de wet verwijderen. Zij vonden dit een zaak van het georgani seerd overleg. Waarom moet de werk gever treden in de rechten van be staande particuliere pensioenen? Prof. Oud (lib.) deed er nog een schepje bovenop. De aanpassingsregeling noem de hij een vlek op hot wetsontwerp. Al leen in een noodtoestand moet worden aangepast, maar daar is nu geen spra ke van. De regeling vond hij in strijd met de opzet van het wetsontwerp, dat iedereen bodempensioen krijgt. Nu kan het voorkomen, dat er mensen zijn, die op 65-jarige leeftijd meer pensioen ont vangen (bodempensioen plus particulier pensioen) dan het laatstgenoten sala ris. Maar dat vond de heer Oud hele maal niet erg, omdat het dan slechts gaat om de kleine inkomens. De heren De Kort en Van Lier (resp. k.v.p. en p.v.d.a.) zijn inmiddels met een amendement gekomen. Het komt er op neer, dat per dienstjaar voor het particulier pensioen niet meer dan 1% pet van het bodempensioen gekort mag worden. Bij veertig dienstjaren kan dus maximaal 50 gekort worden, zodat men dan boven het particuliere pen sioen de helft van het bodempensioen ontvangt. Daarnaast is er nog een af zonderlijk amendement van de heer Van Lier (arb.) dat de bedoeling heeft altijd 20 van het bodempensioen van kor ting te vrijwaren. In eerste instantie heeft minister Suur hoff al deze denkbeelden van de hand gewezen. Hij bleef volhouden, dat er geen waterdichte garantie te geven is voor een misbruik van de aanpassings regeling. De ambtenaren van Sociale Zaken hebben dit tevergeefs gepro beerd. De grote moeilijkheid is, dat men te maken heeft met 12000 verschillende pensioenregelingen. Trouwens In het algemeen bestond er niet veel bereidheid, bij de minister om toe te geven aan de verlangens van de Kamer. Hij vreesde dat daardoor ele menten in de wet gebracht zullen wor den, die in wezen vreemd aan de wet zijn. Een betere kinderbijslagregeling. betere voorzieningen voor weduwen en Wezen dienen in afzonderlijke wetsont werpen te worden geregeld. Niet zonder trots zeide minister Suur hoff, dat hij de primaire verantwoorde lijkheid wil dragen voor de vormgeving en de indiening van dit wetsontwerp. Maar het gezegde „ik trek van Suur hoff” in plaats van „ik trek'van Drees” vond hij niet klinken. Hoe belangrijk dit wetsontwerp wel is, wordt duidelijk door enige cijfers die de minister noem de. Op 1 januari van dit jaar kregen 369.000 personen een uitkering krach tens de noodwet ouderdomsvoorziening. In totaal was daar f279 miljoen mee gemoeid. In januari 1957 zullen 712.000 personen onder de definitieve ouder domsvoorziening vallen. Dit zal jaar lijks kosten: f 722 miljoen. Daarom noemde minister Suurhoff de totstand koming van dit wetsontwerp een forse stap naar de oplossing van het probleem „oud en arm”. Nog verscheidene dagen was de Twee de Kamer bezig met de behandeling van de amendementen. Over de ver anderingen, die in het wetsontwerp zijn aangebracht, zullen we volgende week nog het een en ander zeggen. „Lemsteraak” wordt in Lemmer ont worpen. De heer A. de Boer, scheeps bouwer te Lemmer, zal een ontwerp maken voor de Lemsteraak, die het co mité „Varend Nederland” prinses Bea trix zal aaanbieden. De heer de Boer is met het comité overeengekomen, dat hij een ontwerp zal maken, waarna zal worden bezien of het schip inderdaad in Lemmer zal worden gebouwd. Verborgen schat. Bij verbouwing van de boerderij van de heer Bemelmans tc Aalbeek, gemeente Hulsberg, werd door een arbeider een stenen potje in de grond gevonden waarin 37 gouden mun ten met jaartallen tussen 1732 en 1770 en een zilveren snuifdoosje. Waarschijn lijk werden zij onder de grond gestopt toen aan het einde van de achttiende eeuw Franse troepen ons land binnen vielen. De waarde wordt geschat op drie vierduizend gulden. De heer Bemel mans deelde het gevondene met de ar beider. wees er Van het verdere nieuws zij vermeld het voorstel van president Eisenhower aan het Congres om voor het komende be lastingjaar meer dan 4% miljard dol lar beschikbaar te stellen voor hulp aan het buitenland. Deze hulp blijft drin gend nodig, aldus de president, omdat de taktiek der communisten wel veran derd is, maar hun doel niet, n.l. de vrije landen ontwrichten om deze ten slotte te beheersen. Het thans gevraagde be drag is tweemaal zo hoog als dat van het vorig jaar. Het grootste deel van het geld is bestemd voor militaire hulp en in het bijzonder voor Zuid-Korea, Formosa, Turkije en Pakistan. Vooral de steun aan laatstgenoemd land zal in India kritiek ontmoeten, welks betrekkingen met Pakistan immers steeds slechter worden. Er heeft zich begin van deze week weer een zeer bloedig grensincident tussen deze lan den voorgedaan. Overigens gelooft men dat ook in het Amerikaans Congres nogal verzet zal rijzen tegen Eisenhowers aanvraag, waarbij de oppositie er op zal wijzen, dat de houding van Rusland de laatste tijd verzoenlijker is geworden. Men meent dit ook af te kunnen lolden uit het feit, dat de Russen vrij vlot hebben meegewerkt aan de vorming van een internationale organisatie voor atoomenergie, waarover 12 landen te Washington vergaderden. Het ontwerp-statuut zal nu worden voorgelegd aan alle leden der V. N. Nu hier de kwestie van de atoomenergie is genoemd, zij nog even vermeld, het bezoek van de tegenwoordige Russische minister voor de energievoorziening Malenkow aan Engeland om zich ap de hoogte te stellen van de stand van za ken ten deze daar te lande. Malenkow heeft zich niet ten volle aan het doel van dit bezoek kunnen wijden, want ook voor hem schijnt de open baarmaking te Moskou vande kritiek op hot Stalin-regime als een verrassing gekomen te zijn. Hij was vroeger Sta lins voornaamste medewerker en later diens opvolger en al verklaarde hij zich nu akkoord met de grote schoonmaak, prettig moet hij zich toch niet voelen 1 kort vonden het ook onjuist, dat de over wat er zich tijdens zijn afwezig heid in de Sovjetunie afspeelt. Wat zelfs hier en daar aanleiding gaf tot geruchten, dat hij niet naar Moskou zou willen terugkeren.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1