1 KRIS KRAS door Nederland n Inpoldering Lauwerszee preludium tot verdere afdamming van de Waddenzee? It Peaske-klokje n Fan de Martinytoer n I Tal van nieuwe perspectieven openen zich bij groots ondernemen Wet op de ouderdomsvoorzie- R de Gouden filmpjes AEISIKER ning aanvaard Hwat hat Qabe Skroar r I 52e JAARGANG DINSDAG 27 MAART 1956 No. 25 rd Tj. de J. N, :n us hjoed p p to sizzen Itens. P. PYT. 30 60 10 50 Hearrenfeanse wetterlieding nou ek by de der de earste jierren noch op steapel stie- Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 en en Het ziekenfonds „Nut en Voordeel” te Kimswerd bestaat 25 jaar. Te koop: de gebouwen met grote terrei nen op het Stadsstreng te Bolsward, waarin vellenbloterij en zouterij. Roomijskarretje te koop. Aan hetzelfde adres een mooie jonge hond. Y. Veltman Kleine Dijlakker. In Friealand vindt men weinig kievits eieren, daar de miedlanden grotendeels onder water staan. Verachijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 355 (K 5157) It Peaskeklokje dat lette, ’t Gyng rimpen hinne en wer, Frjemd klonken de lüde klanken, Seis eangjend hjir en der. Dy klanken, hja wiene sa drövich, Net fleurich, net flot en bliid; Hja sprieken fan brüzjende ünrêst, Yn in neare en slimme tiid. Hja sprieken fan stoarm en ünwaer, Dat rüzet en beart troch de wrald, Fan sike en gammele herten, Fan minskene omgong, a kald. Hja sprieken ek fan de frede, Sa fier óf foar de minskene bern, Hwerfan hjir by lijen en striden, Mar san bytsje jit is to sjen. Hja sprieken ek lüd fan ’e leafde, Dy’t wreed rekke fan ’e baen, En nou mei de koarts oan ’e dyk leit, Troch minskene nuvere dwaen. Men fangt gjin pikelhearringen yn salt wetter. Siker - biret, Grypt pols en pet, De greiden yn, Hwa wit - misskien. Hy stoarret stil Oer it wide fjild, Der strüst in hij Him deun foarby, Boppe it tapyt: Kioewyt! Kioewyt! Hjir ha'k in kans, De fuorge lans. Nei in heal kertier Hy glimket blier, In ientsje foun. Olive - bount. Myn dei is goed, In leep dy’t forwoed, Wyld strie ütsmyt, Kioewyt! Kioewyt! De maitiid komt, Boadskip fomomd. len aei de büt, Der wer op üt, As ’t lukke wol de pet moat fol. Sportleafde wint, It stik in sint? Stees sikers flyt: Kioewyt! Kioewyt! tet 25 E” Let op je zwemvest. In de Tweede Ka mer heeft de minister erkend, dat een 20-jarige militair uit Geertruidenberg bij een oefening op de Maas verdronk, doordat hij geen deugdelijk zwemvest droeg. Contröle óp het beveiligingsma teriaal zal worden uitgebreid. Tot dus ver werd dit door de soldaten zelf ge daan. van dit brok natuurschoon werd gehou den. H. M. de Koningin woonde de feest- vergadering bij. ^Itjjtt durende staking? De staking van de opvarenden van de treilervloot te Umuiden duurt reeds van 1 januari af. In het geschil is sindsdien geen wij ziging gekomen. Dit bleek uit de reso lutie, welke door de stakers werd aan genomen. Het lijkt een beetje hopeloze geschiedenis. Vereveningsheffing afgeschaft. Zonder discussie en unaniem heeft de Tweede Kamer vrijdigmiddag het wetsontwerp tot afschaffing der vereveningsheffing aanvaard, waarvan de opbrengst voor 1955 op f 300 miljoen geschat wordt. Deze belastingverlichting voor de werk gevers is bedoeld als een compensatie voor de loonsverhoging, welke te ver wachten is, om de werknemers schade loos te stellen voor de premiebetaling ten behoeve van de Ouderdomswet. Verlicht monument. Het Nationaal Mo nument op de Dam te Amsterdam, dat 4 mei door de Koningin zal worden ont huld, nadert zijn voltooiing. Besloten is, dat het des avonds permanent zal worden verlicht. In modder gestikt. De 81-j. E, Brem- mers is vrijdagmorgen in de buurtschap Offenbeek te Reuver in een achter zijn huis gelegen beek gevallen. De oude man zag geen kans meer zich uit de modderige beek te bevrijden en is in de modder gestikt Kievitsei voor de Koningin. Zaterdag avond om zeven uur hebben de twee broers Exterkate te Zeldam bij Goor, een kievitsei gevonden en dit bij de bur gemeester van Goor, de heer C. P. van Essen, afgeleverd. Burgemeester Van Essen heeft dit ei op het paleis Soest- drjk aan de Koningin aangeboden. De twee vinders waren daarbij tegenwoor dig. Reeds eerder waren er kievitseieren gevonden in Friesland. Dak vloog van de keuken. Doordat een drukboiler van 200 liter explodeerde werd het dak van de keuken-kantine van de N.V. Holland Signaalapparaten te Hengelo in de lucht geslingerd. Er werd een enorme ravage aangericht. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. De schade wordt geraamd op f 15000. Sport staalt spieren. De wedstrijd Rig- tersbleek-Stormvogels is geëindigd in een complete vechtoartij op het midden veld, waarbij politiemannen met hun gummiknuppels rake klappen moesten uitdelen aan de vechtende spelers en supporter©, - Een jongen verscheen op de markt te Bolsward met 4 kievitseieren, gevonden in één nest. Hij verkocht het „broedtsje” voor f 13. Voor de meeste van onze lezers is de Lauwerszee waarschijnlijk slechts een vaag begrip, evenals het Amelandse Gat, Pinkegat, Friese Gat enz. dit zijn. Hoogstens herinnert men zich wellicht nog de dreun, waarmee deze Friese wateren op de lagere school werden opgesomd. Thans krijgen deze begrippen echter actuele betekenis, nu de plannen tot droogmaking van de Lauwerszee in een vergevorderd stadium verkeren en er reeds schetstekeningen bestaan over verdere afdamming van de Friese Wadden. Deze laatsten zijn nogal fantastisch. Denk alleen maar eens aan het feit, dat het voorlopig zo is geprojecteerd, dat de Harlinger scheepvaart via de sluizen bij Kornwerderzand, het Ijsselmeer en de sluizen bij Den Oever moet worden geleid om door het (open blijvende) Marsdiep de Noordzee te kunnen bereiken. Hja sprieken fan bodzjen en skreppen, Mei wrakseljen tige fel, Fan striid en in swier hymjend herte, Fol lijen en lést, folie yn tel. En lüder aloan lette ’t klokje, Mei in heldere, suvere klank: ,,Oan skeel en oan slimme wjeraksel, Giet folie yn dit libben jit mank.” Kind (achterop by dronken vader en oom) gedood. Een ernstig ongeluk in de nacht van zaterdag op zondag te Soest heeft het leven gekost aan de 8- jarige v. K. De jongen zat te zamen met zijn vader op de bagagedrager van een bromfiets, die bestuurd werd door zijn oom, de heer S. Beide heren waren onder invloed van sterke drank en waarschijnlijk daardoor raakte S. in de Laanstraat de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom. Alle drie kwamen te vallen. De jongen overleed enige tijd later. De bestuurder van de bromfiets is gearresteerd en zal ver moedelijk vervolgd worden wegens dood door schuld. 4de week Maart 1906 Een gelukkige vader te Lemmer deed aangifte van de geboorte van zijn 18e kind, allen van één moeder. Te Linde in Brabant, waar het hoge Water veel ongemak bezorgt, ving een bewoner een snoek van 2 pond in. zijn kelder. Straaljager neergestort. Op het mili taire schietterrein van de R. A. F., ze ven .km ten noordoosten van Nordhorn is vrijdagmorgen een Thunderjet van de vliegbasis Eindhoven bij een schiet oefening op gronddoelen te ver door gezakt en op de grond geëxplodeerd. De 23-jarige ongehuwde sergeant G. J. Ha ver uit Haarlem werd op slag ge dood. De Biesbos bedreigd. De vereniging tot behoud van natuurmonumenten vierde te Amsterdam haar gouden jubileum. Bij deze gelegenheid wees de voorzitter er op, dat de Biesbos wordt bedreigd. Een pleidooi voor het ongerepte behoud Ja, ’t Peaske-klokje dat lette, 't Gyng rimpen en hurd, hinne en wer, Frjemd klonken de lüde klanken, Seis eangjend, hjir en dér. De Maitiid komt, It kouweblomt’ Stekt it kopke op, In jerkje ropt, By in striën koer, De leep komt oer, Hy sjongt syn liet, Fol breidsgeniet, Yn skril gekryt: Kioewyt! Kioewyt! Stagende produktie. Volgens berekenin gen van het Centraal Bureau voor de Statistiek bedroeg de industriële pro duktie in het vierde kwartaal van 1955 (basis 1949 100) 159 tegen 151 in het derde kwartaal. De personeelsbe zetting bedroeg 115 (114) en de pro duktie per werknemer 138 (132). De waarde der consumptieve bestedingen van de bevolking was in december 1955 (basis 1951 100) 140 tegen 130 in november. Het prijsindexcijfer steeg van 102 tot 103. Huis afgebrand, want de brandweer was verhuisd. Een felle uitslaande brand heeft vrijdagmorgen de woning van de familie V. in De Meem vrijwel geheel verwoest. De brand begon op de boven verdieping, vermoedelijk door een lek in de schoorsteen. Wel was de brand weer direct na het gaan van de sirene op de plaats van de brand, maar die sirene ging veel te laat, dit in verband met haar overplaatsing naar een nieu we brandweergarage, waar.nog nie mand woont. Samen zal ongeveer 7000 ha worden af gedamd. Het Hengelsport aan banden. Het bestuur van de Algemene Hengelaarsbond is van mening, dat het vrije hengelen moet worden beperkt tot de grote stromen, rivieren en kanalen. Er dient voorts nauwkeurig te zijn vastgelegd, welke wateren dit zijn. Met alleen de stemmen der Staatk. Ge reformeerden tegen heeft de gehele Tweede Kamer het sterk geamendeerde wetsontwerp op de ouderdomsvoorzie ning vrijdagmiddag aanvaard. Van de ch-fractie ontbraken bij stem ming de heren F. H. van de Wetering’, mr. J. J. Schmal en Tj. Krol. Zonder beraadslaging of stemming werd onmiddellijk daarop het wetsontwerp tot afschaffing van de vereveningsbelasting welker opbrengst (f300 miljoen) vrijwel evenveel bedroeg als de kosten van de nu verdwijnende Noodwet Ouder domsvoorziening aangenomen. Het amendement van mr. H. F. van Leeuwen (wd), om reeds ingegane pen sioenen in ieder geval uit te sluiten van aanpassing, werd met 60 tegen 24 stem men verworpen (vóór: wd, ar, minus de heren A. Stapelkamp en ds. C. v. d. Zaal, de Staatk. Gerei, en de cpn).- De amendementen van dr. W. P. L. M. de Kort (kvp) en mr. Th. J. A. M. van Lier (PvdA) om de aanpassing van particuliere pensioenen en fondsen, die tot nu toe geen aanpassingsclausule kenden, te beperken tot 1% van het bodempensioen voor ieder „pensioen- jaar” aanvaardde de kamer zonder hoof- delijke stemming Het veel omstreden en aldus geamen deerde aanpassingsartikel 61 werd aan genomen met 59 tegen 25 stemmen (te gen: wd, ar, minus Ds. C. v. d. Zaal en de heer A. Stapelkamp, St. Geref., cpn en mr. H. H. J. Beemink (ch). NET IEN FAN BEIDE, MAR BEIDE Men kin der oer tsiere, hwat nou winli- ken foar de minsken mear wurdich is, elektrisiteit of wetterlieding. It iene jowt in great gemak en folie gerief yn hüs, dat men oars misse moat, it oare is foar sliep- keamers en closets, douches en spielplak in kostlik bisit en foar de kij yn it büthüs net minder. Hwat it measte foardiel jowt sil tige ófhinge fan de fraech, oft it bi- driuw oars ek bihoarlik goed wetter bi- sette kin. Is dat net sa, dan sil de wetter lieding grif it measte foardiel jaen. Doe’t Ik listendeis ris oer de wetterlieding op ’e tekst west tie, kaem der inkelde dagen letter in boer by my, dy’t tige graech de oansluting ha woe, mar dit litte moast om deryn to ynvestearjen. Hja wiene fan bi- tinken, dat de tsjintwurdige regeling in efterütsetting wie foar it plattelan en hja de regearing der earen nei ha soe, har regelingen to forbetterjen. En doe kaem de kaert derby om ris sjer to litten, hwat hja al dien hiene en hokfor plannen Van Friese zijde ontstond intussen de wens het dan nog radicaler te doen, nl. door de dijk aan de Friese kust nog meer naar het noorden te verleggen. Dit laatste heeft in de huidige omstandig heden n.l. zeer aantrekkelijke voorde len. De z.g. zomerdijk bij Paessens is n.l. niet geheel zeewerend. Bij stormvloeden loopt de achterliggende polder onder water, waardoor vestiging in dit ge wonnen gebied voorshands onmogelijk is. Ook de achter deze zomerdijk liggen de zeedijk is zwak en zal spoedig een „goede beurt” moeten hebben, waarmee ongeveer 8 miljoen gemoeid zullen zijn. Deze zou men kunnen sparen als men de komende verbindingsdijk Groningen- Friesland om deze dijk heen zop leg gen, waarbij dan bovendien een vrij groot gedeelte extra land zou worden gewonnen. In deze afsluitende verbindingsdijk hoopt men een spuisluis te bouwen van 100 meter breed, de breedste die men ooit in ons land heeft geprojecteerd. Bij de afsluiting zullen zich grote pro blemen voordoen. De in Zeeland ge bruikte caisons zullen voor de sluiting van de sterke zeestroom hier n.l. on voldoende zijn. Er bestaan dan ook plannen in Engeland nog grotere te doen bouwen, n.l. de grootste ooit tot dusver geconstrueerd. De ervaringen hiermee kunnen dan de waterbouwkun digen weer van dienst zijn bij de uit voering van het Deltaplan in z.w. Ne derland. Talrijke andere problemen doen zich by de droogmaking van de Lauwerszee die gedeeltelijk zal zijn, omdat er, even als bij die van de voormalige Zuiderzee een zoetwaterbekken zal overblijven voor. De zoutwatergrens wordt bijv. 8 a 9 km naar het noorden verlegd, hetgeen consequenties schept inzake het tegen gaan vanverzilting. Ook zal er een vluchthaven aangelegd moeten worden voor de vissersvloot uit Zoutkamp en andere schepen, hoewel er natuurlijk ook kans bestaat, dat de vissers zich op den duur elders gaan vestigen (waar bijv. Harlingen op „hoopt”). Wat de grondstoort betreft, deze zal resp. bestaan (vanuit het zuiden gere kend) uit klei, savel en zand. Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Dit laatste is nog slechts verre toe komstmuziek. Trouwens ook de plan nen tot droogmaking van de Lauwers zee zjjn nog niet geheel definitief. Op dit feit werd, met nadruk gewezen door de heer H. M. Gerbrandy, lid van Ged. Staten van Friesland en voorzitter zo wel van de Friese als van de interpro vinciale Lauwerszeecommissie in een zaterdag j.l. te Leeuwarden gehóuden causerie over de verschillende aspecten die zich bij de drooglegging van deze „Friese” zee voordoen. Is de droogmaking van de Lauwerszee enerzijds hoogst actueel, anderzijds is het ook weer zo, dat er eigenlijk reeds eeuwen aan is gewerkt. Het idee tot droogmaking van deze zeearm is aller minst nieuw. Reeds in 1542 en wellicht daarvoor was men al bezig met het kleiner maken van de Friese binnenzee. Eens lag Kollum aan het open water en stukje bij beetje werd reeds op „blanke Hans” veroverd. De huidige vorm van de Lauwerszee dateert zo van omstreeks 1878. In de loop van de laatste ander halve eeuw zijn er enkele malen serieuze plannen geweest tot algehele droogleg ging. Een concessie-aanvraag daartoe Van een zekere heer de Groet werd in 1847 bijv, door de provincie Friesland afgewezen, een dergelijke aanvrage van omstreeks 1900 door de provincie Gro ningen. Na de 2de wereldoorlog werd de draad weer opgenomen en sedert 1951 werd het met het maken van plan nen voor goed ernst. De omstandighe den noopten hier ook wel toe, omdat de landaanwinning in het zuiden van de Lauwerszee onrendabel begon te wor den. Hier was op weinig revolutionaire Wijze, n.l. met gebruikmaking van het Sleeswijk-Holsteinse systeem (het aan brengen van rijsdammen en rijshagen en het hierdoor bevorderen van de aanslibbing) reeds een aanzienlijk stuk kweldergrond aan de zee ontfutseld, maar deze landaanwinningswerken wa ren zo langzamerhand zo ver van de beschuttende vaste wal verwijderd, dat toch op de een of andere wijze maatre gelen moesten worden genomen. Een studie-commissie, waarin vertegen woordigers van de rijks-zowel als van de provinciale waterstaat, waterbouw kundigen als landbouwdeskundigen kwam allengs met verschillende plan nen. In eerste instantie waren deze van Vrij eenvoudige strekking, n.l. een af damming van het reeds drooggelegde kweldergrond met een dijk vrijwel in Oost-Westrichting. Spoedig bleken de ze plannen echter relatief te duur. Van het een komt het ander. Allengs groei de de gedachte het dan meteen maar radicaal te doen, nJ. door het aanleggen Van een „afsluitdijk” die, wat de aan sluiting vanuit de provincie Groningen betreft, eerst een eindje noordwaarts zou lopen, dan oost-west om boven Oostmahorn aan te sluiten op de Frie se kust. wurde en dêrom sil de forheging ek net yn steat wêze it bidriuw sa sterk to meit- zoetwaterreservoir zal 1600 ha groot zijn, zodat er ongeveer ruim 5000 ha cultuurgrond gewonnen wordt. Hiervan zal volgens de vermoe delijke provinciale indeling 8300 ha aan Friesland en 1700 ha aan de provincie Groningen ten goede komen. Van de 5400 ha zal er 400 ha „ver loren” gaan aan recreatie, kaden we gen enz. Van de overige grond is 2000 ha geschikt voor akkerbouw, 1100 ge mengd bedrijf (aardappels), 1800 voor weide, terwijl er nog 200 ha bos zal worden aangelegd. De kosten, aan het project verbonden, bedragen volgens voorlopige becijfering (alleen de droogmaking, dus zonder boerderijbouw) 80 miljoen gulden. Om een zuiver beeld te krijgen van de kost prijs per ha dient men de anders nood zakelijke verbeteringen aan de zeedij ken in Oostdongeradeel en Kollumer- land ten bedrage van 17 miljoen gul den af te trekken, terwijl de jaarlijkse uitgaven aan bedijkingen enz. kunnen worden gekapitaliseerd tot een bedrag van 15 miljoen. De „netto”-kostprijs is dan 48 miljoen gulden, hetgeen wil zeg gen, dat 1 ha aldus op de zee gewonnen land, ongeveer f 10.000 zal kosten. Deze prijs is veel hoger dan de normale waarde van „oud” land, maar men be denke, dat er ook andere, niet in gelds waarde uit te drukken voordelen mee worden behaald, bijv, een betere zeewe ring, ’n behoorlijke uitwateringsmoge- lijkheid voor N.O.-Friesland en N.W.- Groningen, het tot stand komen van ’n recreatiecentrum (het zoetwaterreser voir is uitermate geschikt voor de zeil- sport, een betere ontwikkeling voor de randdorpen, enz. Gerekend op landbouwbedrijven van 16 a 18 ha (gemiddeld) zal de Lauwers- zeepolder plaats bieden voor een 600 gezinnen. Samen met de zich te vestigen middenstanders, zullen een 5000 perso nen er zich vestigen. I.W.G.L. ünderbrocht is. Dêrmei is nou alles, ütsein de gemeente Snits yn ien han komd. De gemeente Hearrenfean hat in lyts dofke krigen foar har ynbrochte eigen dommen (20.000 goune yn oandielen en Haskerlan 6000 goune) cn dêrmei is prak- tysk de hlele provinsje under ien bihear. Hja sprieken ek lüd fan de minsken, Dy’t grabbelje om jild en om ear, Hwant guon dy’t net ha, wol ’t hawwe, Dy’t al ha, sjugge üt jit om mear. ne. Der kaem in hiel listke: Barradiel, Kollumerlan, Menaldumadiel, Raerder- him en Weststellingwerf wie al frijhwat dien. Yn Earnewald, Bakhuzen, Minnerts- gea, Twizelerheide en Harkema-Opein wie men al sahwat klear. In greate tafierbuis wie lein nei St Jansgea en de lieding yn It kaptael waèrd dit jier ek forhege, fan de Greats feanpolder en it Swettegebiet trije oant fiif ton, hwant it bidriuw wrei- kaem ek al foar de hearen. Dat alles wie det him sterk ut en op alle punten moatte moai en goed, mar ik seach mar nei in wer nije dingen dien wurde. Yn dit iene oare kant fan ’e kaert, hjir yn 'e greidhoa- de hege kosten. Ik hie my doe nochal op- timistysk ütlitten oer de situaesje by de wetterlieding en wie fan miening, dat it nou wol aerdich makliker gean soe as ear- tiids. Dêrom gyng ik fol moed nei it kantoar fan de I.W.G.L. to Ljouwert, om myn Ijocht ris op to stekken, mar der bin ik mar mei in rare smaek yn ’e müle wei- kaem, Alderearst haw ik my bisaud oer de kantoaren seis, hjir fuort foar de Beurs oer. In great hok mei allegearre lytse for- trekjes, hwer't de minsken hast boppe op mekoar sieten, Hja hiene net iens in fat soenlik plak om in minske to wurd to stean. Grótfol en striemin, dy hüsfesting. Dat forwundere my tomear om’t de yn- druk by it bisykjen fan it wichtichste kunstwurk yn Noard-Burgum hiel oars wie, der wie it tige yn oarder. Mar hjir, minsken hwat in rare bijekoer. De ynge- nieur, dy’t my to wurd stie, wie oars freonlik genóch en fortelde, dat hja ek al jierren nei in better plak ta soene, mar dy nijbou wie in freeslike tsjinfaller war den en hwannear’t hja der yn komme soenehy helle de skouders op. Mar hawar, de wurksumheden yn de provinsje hopen, dat gyngen der wol om troch en dêroer wiene hja yn it algemien tige tofré. Organisa- toarysk wie it in bilangryk ding, dat de jier waerden troch de wetterlieding mear as fiiftüzen nije gebrükers oansluiten, dat wie in rekordsifer, towyl it „net” mei 173 kilometer forgreatte waerd. Troch dit alles gyng it forbruk fan wetter dan ek mear as in miljoen kub. m wetter omheech. Dit alles wie goed nijs foar de provinsje en net sünder greatskens sei myn gasthear, dat hja sünt de bifrijing al mear as tsien- tüzen perselen oansluten hiene. Mar dan kaem de toloarstellingen ek. De forwach- tings oer de meiwurking fan it Ryk, oan- geande de ünrendabele gcbieten, wiene to heech spand. Den Haech is traech, dat wisten hja dêr ek al. It mei greate hope en forwachting üntfon- gen tsienjierrenplan, hwerby men tochte dit manko klear to krijen, avensearret noch net hurd. Der is wol in bigjin mak ke, mar it Ryk wol him alle frij foar bi- halde en elts jier wer bisjen, hwat hja Hwant it priispeil moat winlik net heger dwaen sille. Dat set dizze dingen op losse skroeven en makket it foar de I.W.G.L. in great avontur om bilangrike kaptaelen sjen dat hja de fieróf-wenjende bidriuwen Geen minister meer. Ir C. Staf zal, hoe ook de verkiezingsresultaten zullen uitvallen, geen deel meer uitmaken van de regering, die na de verkiezingen zal worden gevormd. Op zuiver persoonlijke overwegingen, die geheel los staan van de politiek, wenst ir. Staf zijn ambts periode als minister te beëindigen. Enorme schade door vonkjes van loco motief. Een felle brand heeft zaterdag morgen de afdeling teerdistillatie van de cokesfabriek „Association Coopera tive Zélandaise de Carbonisation” te Sluiskil in de as gelegd. De directie deelde mede, dat een groot deel van de voorraad, ter waarde van ongeveer hon derdduizend guden, is verloren gegaan, Evenals het gehele gebouw, met daarin aanwezige reservoirs, centrifuges e.d. De totale omvang van de schade is nog niet vastgesteld. De brand ontstond om ongeveer kwart over tien in, buiten het gebouw aanwezige, teerprodukten (af valstoffen). Een ooggetuige verklaarde, dat de brand mogelijk is ontstaan door vonken, die uit een locomotief op de aanwezige teerprodukten. gevallen zijn. helpe kinne mei in hegere taslach op de oanslutingskosten. Yn dizze tsien jier binne de oanslutingen tanaem fan 47000 oant 75000, dat is al in fikse prestaesje, mar it makket de lju, dy’t sa bittere graech wetter ha wolle, de saek nammersto fortrietliker. Der sit neat oars op as mei folie mear oandrang by it regear to pleit- sjen op de muglikheit fan algemiene oan sluting. Dat bitsjut hjir yn Fryslan noch de lytste helt fan üs provinsje. Der is dus jit hiel hwat to dwaen foar’t dizze need- saeklike opheffing fan in misstan de wrald üt is. ke. Mar der wiene gjin nije streekjes en reade linen to finen en hwat slimmer wie, it blykte ek wol, dat men der gjin plan nen foar hie. Ja, der wie kans, dat men by Warkum noch ris hwat dwaen soe, mar oars net. De boeren, dy’t hjir yn dizze omkriten noch to fier ófwenje, koe hy de earste jierren gjin hoop jaen. Allinnich as it Ryk better ta de ponge woe, soe dat kinne. De gemeenten dogge al in bult, mar hja kinne alles net. Ek de provinsje hat foar it earst in duit yn it sekje dien, mar dat smyt gjin seadden oan 'e dyk. In greate handicap foar it bidriuw wiene ek de lege tariven. Wetter is ien fan de dingen, dy’t hast noch steane op tariven fan foar de oarloch. Dat kin sa net bliu- we en der sil op koarte termyn ek for- oaring yn komme. Mar hja hawwe op dit stuit it waer net mei. T

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1