i DULLES WIJZIGT ZIJN HOUDING JEGENS AZIATISCHE STATEN OUDERDOMSWET AANVAARD 5 roar KRIS-KRAS door Nederland —«sa s' ||f rw1 I ÈfeK üs hjoed p p to sizzen 52e JAARGANG No. 26 VRIJDAG 30 MAART 1956 Formosa zou een groot gevaar opleveren i 11 II Wanneer mogen pensioenen worden aangepast? Franse regering staat voor moeilijke beslissing STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Buitenlands Overzicht] o Tragisch gebeuren In verband met de a.s. Paasdagen zal ons blad dinsdag e.k. niet verschijnen Red. en Adm. Hwat hat QcibeSk 7' De Jong’s Nieuwsblad Meagere luzen bite fulst l I KAMEROVERZICHT k- •'4 1 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Met een overweldigende meerderheid heeft de Tweede Kamer de definitieve ouderdomswet goedgekeurd. Alleen de twee man sterke s.g.p.-fractie stemde tegen. Zij had vele bezwaren tegen het wets ontwerp, dat met groot élan door minister Suurhoff was verdedigd. De voornaamste waren wel, dat er geen rekening is gehouden met gewetensbezwaren en dat deze wet ook gaat gelden voor rijke burgers, die heus niet zitten te wachten op een uitkering van f 1338.voor gehuwden en f 804.voor ongehuwden. Ds. Zandt en Ir. van Dis verzetten zich in wezen tegen de gedachte van de volksverzekering. Aanpassing. Het hele debat ging over de vraag of de wetgever het recht heeft om gewone pensioenen aan te passen aan het bo- dempensioen. Dus of de normale pensi oenen voor een deel of geheel met het bodempensioen gekort kunnen worden. Van belang is in dit geval, dat er een amendement Van Lier (soc.) is aange nomen waardoor vast is komen te staan, dat voor niemand, in geen enkele om standigheid, meer dan 80 van het bodempensioen mag worden gekort. Dit betekent dat iedereen minstens 20 van het bodempensioen boven het nor male pensioen krijgt uitgekeerd. Voor gehuwden is dit een bedrag van f 268.- voor ongehuwden van f 161.Deze be paling komt ook voor in het wetsont werp dat de aanpassing van de over- heidspensioenen aan het bodempensioen regelt. Dit wetsontwerp is nog niet be handeld, maar nu het amendement Van Lier is aangenomen, behoeft men niet te vrezen, dat voor de overheidspensioe- nen een slechtere oplossing zal worden gevonden. Trouwens het is te verwach ten, dat de overheidspensioenen binnen kort zullen worden verbeterd. Het is een debat geworden van grote allure. Onze beste politici, Romme, Oud, Schouten en Burger, deden er aan mee. De eerste en de laatste dus om de mi nister met kracht te steunen. De heren Oud en Schouten om hun onbehagelijk heid over het gebeuren uit te spreken. De liberale oppositieleider Oud kon de andere fracties honen, dat zij op de vlucht gingen voor het „onaanvaard baar” van minister Suurhoff. Hij ge loofde niet, dat dit wetsontwerp er uit eindelijk niet zou komen als de be windsman zijn zin niet kreeg. Maar Prof. Romme verklaarde niets te willen riskeren. Evenmin als de heer Burger. Toen was de spanning verdwenen, al bleef het debat tot het uiterste interes sant. Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Bolswards Nieuwsblad Tweede T. H. Alle voorbereidingen zijn in gang om de tweede technische ho geschool in Eindhoven in september ’57 te kunnen openen. Voorwaarde daartoe is evenwel dat het wetsontwerp tot wij ziging van de hoge onderwijswet betref, fende ’t technisch hoger onderwijs zeer spoedig het Staatsblad zal bereiken. Straks ieder zijn helikopter? De eerste Nederlandse stuwstraal-helikopter „Ko librie” heeft woensdag met invlieger R. J. v. d. Harten een geslaagde proef vlucht gemaakt. Het toestel, uitgerust met ’n zelfinstellende hefschroef, waar door een onbekende stabiliteit wordt verkregen en een stuwstraalmotor, die als eerste ter wereld op petroleum kan werken, zal na juni a.s. in produktie komen in de N. H. I.-fabriek op het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven. De „Kolibrie” weegt slechts 200 kg en be reikt een kruissnelheid van 100 km per uur. De hefschroef is 10 meter lang. Het kleine met haar autoped kans gezien had vele kilometers van huis te gera ken. F.R.S.-diamant preferent. Het bestuur van het Friesch Rundvee Stamboek heeft de stier Diamant, (no. 33251) die gefokt is door A. N. Wassenaar te Jel- sum, preferent verklaard op afstamme lingen. Diamant is begin 1946 geboren als zoon van Anna’s Adema (pref. B) en hij is de eerste preferente zoon van deze bekende Friese stier. Hij is inder tijd uitgevoerd naar Frankrijk, waar hij op een k.i.-station kwam te staan. Weer bal In Patels. Het plan bestaat om tijdens het verblijf van koningin Juliana en prins Bernhard in Amster dam een bal te houden in de zalen van Dulles’ rede roept meer interessante vragen op. Hij verklaarde, dat Formosa het grootste gevaar voor een conflict in het Verre Oosten opleverde. De Azia tische staatslieden zullen wat hebben gemeesmuild over deze verklaring; im mers volgens hun opinie dragen de Ver. Staten tot dit gevaar in het bijzonder bij, doordat zij Tsjang Kai Sjeks bewind over dit gebied handhaven en verdedi gen tegen communistisch China. Washington doet dit op strategische gronden zoals de gehele Amerikaanse politiek jegens Azië aanvankelijk stra tegisch georiënteerd was. Er was een Russische economische con currentie voor nodig om bij buitenland se zaken te Washington verandering in die politiek te brengen. Zij het alleen jegens de z.g. vrije Aziatische staten en niet jegens communistisch China. Inzake dat vraagstuk blijft Washington gokken op de mogelijkheid van een nieuwe keer in rood China, die de Chi nese nationalisten weer een kans zou geven en op de veronderstelling, dat de vrije Aziatische naties de invloed van hun reusachtige Chinese buur buiten de deur zullen blijven houden. De Ver. Sta ten houden voorts als Aziatische troef Met een autoped de wereld in. Terwijl hij op de rijksweg Zwolle-Almelo bezig was het voertuig van een gestrande motorrijder weer op gang te brengen, zag de ANWB-wegenwacht Timmer uit Nijverdal plotseling tot zijn verbijste ring ’n ca. 2-jarig meisje met een auto ped op de rijbaan naderen. Direct haal de hij het kind van de drukke weg, maar in verband met de prille leeftijd van de kleine, was het hem niet moge lijk te weten te komen, waar deze jon ge „weggebruikster” vandaan kwam. Na enige vergeefse pogingen besloot hij toen maar de kleuter naar de politie in Zwolle te brengen, die via de plaatse lijke radlodistrfbutie een oproep uit zond. Na enige tijd meldden zich de verschrikte ouders en toen bleek, dat de Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Na deze eindstemming heeft de be windsman een ware ovatie in ontvangst moeten nemen. Behalve de fracties der s.g.p. en c.pai., snelde bijna iedereen naar de regeringstafel om de minister van Sociale Zaken van harte met dit succes geluk te wensen. Daar was re den voor, want de laatste dag kreeg dit debat een uitermate spannend ka rakter. De minister had n.l. ’t „onaan vaardbaar” uitgesproken over tal van belangrijke amendementen. Slechts een socialistisch en een rooms-katholiek amendement wenste hjj eventueel te slikken. Maar meer dan ook persé niet. Daardoor kwam de rest van de Kamer enigszins in een dwangpositie. Wat moesten de a.r.- en v.v.d.-fracties doen? Moesten zij vasthouden aan hun eisen het Paleis op de Dam. Dit dansfeest zou op de avond, van 19 april gecombi neerd worden met de ontvangst van vooraanstaande hoofdstedelingen. Konijnenstand herstelt zich. Het is niet uitgesloten, dat de konijnenstand die door de myxomatose was gedecimeerd, zich hier en daar zal herstellen. In de duinstreek tussen Wassenaar en Kat wijk schijnt het ergste leed voor de ko nijnen voorbij te zijn. Er bleven daar na de winter 1954-1955 naar schatting vijf tien dieren in leven. Deze kleine groep heeft zich in het afgelopen jaar echter uitgebreid tot enige honderden. Nieuwe gevallen van besmetting werden daar niet geconstateerd. Man doodgedrukt. Dinsdagavond ge raakte de 27-jarige mijnwerker J. Fran- cort te Doenrade, die bij het afladen van een vrachtauto stond te kijken, bekneld tussen deze auto en een muur. De man was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. Prins Bernhard naar Groningen. Z.K.H. prins Bernhard zal op 1 juni een werk bezoek brengen aan Groningen, om het vernieuwde en verbrede Winschoterdiep officieel in gebruik te stellen. De ver betering van het Winschoterdiep is een belangrijk project, waarvan men de to tale kosten ongeveer 20 miljoen bedra gen. Geen baret onder epaulet. Militairen van de landmacht mogen voortaan hun ba ret niet meer onder de schouderbedek king steken, behalve wanneer hiervoor opdracht is gegeven. Dit verbod is door minister ir. C. Staf per legerorder uit gevaardigd. Wanneer militairen binnens huis (ook in openbare gelegenheden en treinen) hun baret af zetten, moet deze in de hand gehouden of opgehangen worden. Dinsdagmorgen j.l. heeft zich te Won- serweeren bij Makkum een ontzettende tragedie afgespeeld. De jongste van de twee zoons van wed. Haitsma heeft zeer vermoedelijk, het misdrijf is niet bewezen in een vlaag van waanzin of verstandsverbijstering zijn 68-jarige moeder dusdanig met een broodmes aan de hals gewond, dat zij dood werd ge vonden. Ook de arbeider van fam. Haitsma werd bedreigd. De jongeman, die reeds enige tijd onder behandeling van een zenuwarts was, is door de politie die een nader onderzoek instelt aangehouden en op advies van de geneesheer overgebracht naar de psychiatrische inrichting te Franeker. Hoe het voorval, dat grote ontroering heeft gewekt, zich precies heeft toege dragen, is niet bekend, evenmin als wat de onmiddellijke aanleiding is ge weest. Minister Dulles heeft in een rede voor de Amerikaanse radio, waar in hij verslag uitbracht van zijn reis door Azië, gevraagd om een nieuwe houding tegenover de vrije Aziatische staten. Hij kwam op voor de rechten van het Aziatisch nationalisme. De toekomst, zeide hij, behoort aan de onafhankelijkheid, niet aan de overheer sing, aan de vrijheid, niet aan de slaafsheid; aan de verscheiden heid, niet aan de conformiteit. De aanvaarding van dat feit zal tussen de Aziaten en onszelf een steviger basis scheppen voor broederschap. Zij zal ons in staat stellen om als wederkerige vrien den en helpers hoopvol onze gemeenschappelijke bestemming tege moet te gaan, aldus de Amerikaanse minister. De bloemententoonstelling „Keukenhof” te Lisse opent dinsdag weer haar poorten. Buiten zjjn er nog niet veel bloemen te bewonde ren, maar wel troffen wij Haarlemse bloemenmeisjes bij enige zwanen in de vijvers op de Keukenhof. Wanneer korten? Het is dus duidelijk, dat lang niet al tijd het bodempensioen boven het nor male pensioen zal worden uitgekeerd. Niet minder dan 80 van de pensioen regelingen is na de oorlog tot stand ge komen. In bijna al deze regelingen staat dat er eventueel aangepast zal worden. Dat zal dan ook wel geschieden. Parti culiere verzekeringen kunnen nimmer worden aangepast. Lijfrenten e.d. blij ven vrij. Voor wat het verleden betreft kunnen ook verzekeringen via polissen niet worden gekort. Dit zijn vaak de gen vallen waarin werkgever en werknemer samen de premie aan een verzekerings maatschappij betalen. Voor de komende jaren zal echter wel een aanpassings- regeling kunnen worden gemaakt. Het debat in de Tweede Kamer ging voornamelijk over d,e bedrijfs- en onder nemingspensioenfondsen. Onder be drijfspensioenfondsen worden fondsen van een bedrijfstak verstaan. Zij moeten door de minister zijn goedgekeurd. De besturen daarvan moeten zijn samen gesteld uit een gelijk aantal vertegen woordigers van werkgevers en werkne mers. Hebben deze fondsen nu reeds een aanpassingsregeling, dan kan het ge wone pensioen dus worden gekort. Heb ben zij deze aanpassingsregeling niet, dan kunnen ze nu volgens de wet toch korten. Echter met de beperking, die door de aanneming van het amendement De Kort in het wetsontwerp is gebracht. Door dit amendement is bepaald, dat bij veertig dienstjaren niet meer dan 60 gekort mag worden. Zolang de wet nog niet in het Staatsblad is verschenen, kunnen deze fondsen alsnog proberen een aanpassingsregeling op te nemen. Maar daarvoor hebben zij natuurlijk de goedkeuring van de vertegenwoordigers van de werknemers nodig. Nu alle amendementen (op Van Lier (soc.) en De Kort (kvp) na) zijn ver worpen of ingetrokken, is er dus in het wetsontwerp niet veel veranderd. Na deze inspannende dagen is de Twee de Kamer op Paasreces gegaan. De Eer ste Kamer gunt zich echter geen va kantie. Zij gaat ijverig door met de be handeling van verschillende begrotings hoofdstukken. hun Japanse bondgenoot achter de hand, waaromtrent men zich alleen af vraagt hoe lang dat bondgenootschap het zal houden. Met enige verbazing zullen ook de Algerijnse nationalisten naar Dulles’ betoog hebben geluisterd. Zij zullen zich vermoedelijk hebben af gevraagd of wat voor Azië geldt, niet voor Afrika moet gelden. Nog enige da gen te voren had Dillon, de Amerikaan se ambassadeur te Parijs, zich achter ’t Franse standpunt inzake Algerije ge schaard, n.l. dat dit gebied departement van het moederland moet blijven, doch dat de inlandse bevolking gelijke rech ten met de Franse dient te hebben. De Algerijnse nationalisten echter willen naar het voorbeeld van Marokko en Tunesië een volkomen zelfstandig Al gerije. De Fransen menen op dit mo ment dat nog niet te kunnen toestaan, omdat zij vrezen dat de belangen van meer dan een miljoen van hun landge noten, die in Algerije wonen, dan in ’t gedrang zullen komen. Maar er tekent zich in Frankrijk zelf toch reeds een richting af, welke o.a. bij Mendès Fran ce sympathie schijnt te ontmoeten, wel ke Algerije dezelfde status zou willen toekennen als Marokko en Tunesië kre gen. De regeringen dezer beide landen in Tunesië hebben de eerste alge mene verkiezingen een grote overwin ning voor het gematigde nationale front van Bourguiba opgeleverd zouden bereid zijn op deze basis te bemidde len tussen de Algerijnse opstandelingen en Parijs. Maar men kan dan in Frank rijk rekenen op fel verzet van conser vatieve zijde. dat de pensioenen niet aangepast mogen worden aan dit bodempensioen Of moesten zij buigen voor het „onaan vaardbaar” van de minister? Dat was een moeilijke keus, want aanvaarding van de afgewezen amendementen zou betekenen, dat het wetsontwerp werd ingetrokken en dat minister Suurhoff zou aftreden. Of men dit laatste erg vindt of niet doet niet terzake. Van be lang is slechts, dat schorsing van de beraadslaging stellig zou betekenen, dat de wet niet per 1 juli 1957 zou kunnen worden ingevoerd. Mocht men dit ris keren, terwijl men bezig was met het oprichten van een historisch monument in een sociale geschiedenis? De vraag was niet zo bijster actueel omdat de p.v.d.a. en k.v.p. over een voldoende meerderheid in het Parlement beschik ken. En zij steunden de minister. Maar dat neemt niet weg, dat de vraag voor verscheidene fracties toch buitengewoon pijnlijk was. Want men kan zijn hou ding in het Parlement nu eenmaal niet bepalen naar wat anderen „waarschijn lijk” gaan doen. Ook de niet-Europese bondgenoten van de Ver. Staten zullen zich trouwens af vragen waarom z|j verplichtingen op zich hebben genomen, terwijl nu ande ren Amerikaanse steun vrij van die verplichtingen krijgen en zelfs mis schien meer omdat Amerika, of ten minste Dulles, nu wil concurreren met de Sovjetunie. In het bijzonder Pakistan, vorige week officieel tot onafhankelijke Islamieti- sche republiek binnen het Gemenebest uitgeroepen, zal zich d&rgelrjke vragen stellen. Het is met vele banden (Z.O.- Aziatische verdragsorganisatie, Pact van Bagdad) aan het Westen verbon den, maar royale steun van Amerika inzake het geschil met het neutrale In dia over Kasjmir kreeg het niet, al heeft Dulles de laatste tijd gepleit voor het houden van een volksstemming in dit gebied. De Russische staatslieden, kortgeleden in India op bezoek, hebben daar juist verklaard, dat Kasjmir h.i, bij India hoorde, en men vraagt zich, gezien dit feit, af waarom de Russen zich nu zo veel moeite geven om toch toenadering tot Pakistan te zoeken. De Russische vice-premier Mikojan is er nu op be zoek, maar al zijn vriendelijkheden zul len Karatsji de Russische houding in zake Kasjmir niet doen vergeten noch Vergeven. Tunesische nationalisten in verzet ko men. We zien dit droombeeld nog geen wer kelijkheid. Zou de huidige regering-Mol- let ei- intussen in slagen, na de Marok kaanse en Tunesische ook de Algerijn se kwestie op te lossen, dan zou een Franse band met ’t gematigd Arabisch nationalisme in Noord-Afrika zijn ge legd, welke Frankrijks prestige in de gehele Arabische wereld zou ten goede komen. Enigszins vooruitlopend op die mogelijkheid schijnt de Franse minis ter van binnenlandse zaken Pineau nu reeds te streven naar een bemiddelaars rol voor zijn vaderland in de Israëlisch- Arabische kwestie, doch dat schijnt wat voorbarig. Zoals bekend heeft Amerika deze kwes tie vooi' de Veiligheidsraad gebracht. Het stelt, met steun van andere Wes telijke landen, voor dat de secretaris generaal van de Ver. Staten Hammars- kjoeld zich naar de betrokken landen zal begeven om te trachten ’n oplossing te vinden. De beslissinng over dit voor stel is echter in de Veiligheidsraad tot na Pasen uitgesteld en men acht dit een succes voor de Arabische sta ten, die niet schijnen te voelen voor dit voorstel.. Zij, die gehoopt hadden, dat de Russen hun nieuwe politiek direct zouden hebben gedemonstreerd, door zich van harte akkoord te verklaren met het Am. voorstel, kwamen bedro gen uit, de Russische vertegenwoordi ger in de Veiligheidsraad onthield zich van een oordeel tot de partijen waren gehoord en werkte daardoor mee aan een uitstel, dat deze zaak eigenlijk nau welijks lijden kan. Vriendelijker geruchten deden de ronde over de medewerking der Russen in de subcommissie der V.N. voor de ontwa pening, welke te Londen vergadert. Zelfs de Amerikanen zijn op het mo ment, dat we dit schrijven optimistisch over de mogelijkheid dat er iets zal groeien uit hun eigen voorstel inzake de inspectie en dat der Russen, dat werke lijk aanvaardbaar zou kunnen zijn. Eerst als deze kwestie in orde is, kan men overgaan tot behandeling van de beperking van de bewapening in fazen, waaromtrent Fransen en Engeisen een plan hebben. Dulles geloofde dat de pas onafhanke lijk geworden Aziatische landen in Staat zullen zijn hun onafhankelijkheid te behouden. Terwijl wij, aldus Dulles, het eerst denken aan de gevaren, die uit het internationale communisme voortvloeien, denken velen van hen ’t eerst aan mogelijke inbreuken van Westelijke zijde, want dat is de heer schappij, die zij in feite uit de eerste hand hebben gekend. W|j eerbiedigen de keus van India, Ceylon en Indonesië Zich te onthouden van aansluiting b|j regionale veiligheidsovereenkomsten zo als het Z.O. Aziatisch pact. Dulles drong voorts aan op aan vaarding van het door president Eisenhower ingediend hulppro gramma, want de Ver. Staten moeten de vr|je landen van Azië helpen, anders vallen zij in de klauwen van het despotisme. De minister waarschuwde dat Formosa het gebied is waar de grootste dreiging Voor een conflict in het Verre Oosten bestaat en hij zag een belangrijke taak Voor Japan in het tot ontwikkeling hel pen brengen van de niet-communisti- sche landen in Azië. Japan, zo zei hij, is de enige Aziatische natie, die de weg naar industrialisatie heeft gevonden. Tot zover Dulles. Er is hier een duidelijke koerswijziging in Dulles’ houding jegens de vr|je Azia tische staten; vroeger gaf h(j de voor keur aan steun aan die landen, die in ruil voor die steun in min of meerdere mate op hun beurt steun aan het Wes ten wilde verlenen, doch thans is daar van geen sprake meer; de Amerikaan se staatsman aanvaardt gelaten de neu traliteit der vrije Aziatische staten en Wil ze toch steun geven. De nieuwe Russische politiek ten opzichte van de zelfde staten is hier kennelijk van in vloed geweest, ook de Sovjetunie biedt de economische hulp onvoorwaardelrjk aan, al vraagt men zich in het Westen af of de Russische deskundigen, die in menig geval met de economische steun toegang tot deze landen zullen krijgen, niet zullen trachten met hun commu nistische propaganda en hun contact met de binnenlandse communistische partijen de betrekkingen tussen het be giftigde en het gevende land te verinni gen. Op deze vraag kan alleen de toe komst antwoord geven, evenals op die of de vrije Aziatische staten en de Ame rikaanse hulp zullen prefereren boven de Russische, als het Amerikaanse Con gres tenminste Dulles’ nieuwe politiek aanvaardt. En de enorme bedragen door Eisenhower voor steun gevraagd, vo teert zonder de zekerheid dat zij profijt voor Amerika en het gehele Westen zullen opleveren. Men moet er in dezen Wel aan denken, dat tal van leden van het Congres keiharde zakenlieden zijn, die leven bij de gedachte van het „voor Wat hoort wat”. In ieder geval heeft Dulles moeite genoeg gedaan om de Aziatische staten te overtuigen van Amerika’s vriendschap. Naar Nederlandse begrippen is hjj daarbij zelfs over de grens ge gaan van wat paste jegens Ame- rika’s bondgenoten, toen hp te Djakarta flikflooide om de Indo nesische vriendschap op een mo ment dat de heren daar de unie met Nederland eenzijdig verbra ken en Nederlanders op een vol komen met de rechten van de mens strijdende wijze berecht ten. Burgemeester dronken in auto De offi cier van Justitie bij de Verkeerskamer van de Rotterdamse rechtbank, heeft 14 dagen onvoorwaardelijk en intrek king van ’t rijbewijs voor twaalf maan den geëist tegen de 55-jarige' W. S. de V., burgemeester van Nieuw-Helvoet. Op 2 augustus zou hjj op de Strandweg te Nieuw-Helvoet onder invloed van sterke drank een auto hebben bestuurd. H|j had een meisje aangereden, maar zou niet hebben gestopt. Bodempensioen in Eerste Kamer. Op voorstel van haar voorzitter, mr. J. A. Jonkman, besloot woensdag de Eerste Kamer de nieuwe ouderdomswet op 17 april in de afdelingen te onderzoeken. Het zal dus wel half mei worden, voor dat de openbare beraadslagingen over 't bodempensioen in de senaat zullen plaatsvinden. i L,: Aan die zijde droomt men ook al van een nieuw Frans rijk in Afrika, nu het oude in elkaar zakt. Men wil er een soort „annexatie” van de Sahara, waar pas olie is ontdekt en vele andere grondstoffen zijn. Men zou de diverse delen van dit woes tijngebied dan aan de huidige Frans- koloniale territoria willen onttrekken en ze op deze wijze veilig stellen voor het moederland. Daartegen zullen echter stellig de Algerijnse, Marokkaanse en

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1