«S1 ONTLUISTERING VAN STALIN GAAT VOORT BELGIE—NEDERLAND Loonsverhoging mag prijspolitiek niet beïnvloeden üs hjoed p p to sizzen 1 52e JAARGANG No. 27 VRIJDAG 6 APRIL 1956 Buitenlands Overzicht 1 Russen bereid beperking van strijdkrachten te aanvaarden Nieuwe propagandamiddelen voor de communisten Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Rede van bewindsman was „huzarenstukje” Hwat ha< Qabe Skroar De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 De autobusdienst Makkum-Witmarsum geeft goede zaken. bezoek vereren. Lange Land. Geslaagd vcor het diploma melkcontro- leur, de heer P. A. Bakker te Worn- melB. Aankondiging: Circus Carré zal in de 2de helft van april Bolsward met een Standplaats het z.g. Cognac, zacht en belegen. K Plantinga *n Zn., Bolsward. Op de 1ste april te Gaast reeds een „broed” kievitseieren gevonden. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 1ste week april 1931 Met de koude Paasdagen trokken duizenden naar de Keukenhof, waar ztj in de grote bloemkassen konden genieten van de bloemenkleurenpracht. Minister Zijlstra was daartegen, omdat hij vreesde, op dat moment de prijzen niet meer in de hand te kunnen houden. Hij hield in zijn redevoering vol, dat eerst nu het ogenblik is gekomen om de lonen te verhogen. Maar toch zal zoveel mogelijk moeten worden getracht de prijzen niet te laten stagen. Daarom is de jongste loonbeslissing van de rege ring van zo groot gewicht geweest. De bedrijfstakken die de Ionen met meer dan drie procent kunnen laten stijgen tot een maximum van zes procent mogen deze loonsverhoging niet in de prijzen doorberekenen. Slechts loonsver hogingen tot 3 procent mogen worden doorberekend. Dat is uiteraard gedaan is nog lang geen vreedzaam naast el kaar leven daar en toch zou slechts als een dergelijke sfeer overal ter wereld zou zijn ontstaan een beperking der be wapening in de praktijk kunnen worden doorgevoerd. maar en Men kin in wyld hynder it fjild net wegerje. Bolswarils Nieuwsblad Minister Zijlstra heeft voor de laatste maal in deze parlementaire periode de begroting van Economische Zaken verdedigd. Het was in de Eerste Kamer, die er de laatste jaren geen Paasreces op na houdt. De eerste redevoering van deze bewindsman, in de Tweede Kamer, was een huzarenstukje, waarvoor iedere fractie haar be wondering uitsprak. En zo was het ook met deze laatste grote redevoering. Natuurlijk zijn er meningsverschillen over het ge voerde economisch beleid. Zo was er nu de socialistische afgevaar digde, de heer Kapteyn, die evenals zijn partijgenoten in de Tweede Kamer de bewindsman verweet, dat de loonsverhoging te lang is uitgebleven. De P. v. d. A. heeft altijd op het standpunt gestaan, dat er een loonsverhoging had moeten komen medio 1955. Paasmaandag: ringfletsen te Witmar- sum, uitgeschreven door caféhouder H. Bruinsma. 1ste prijs: B. Politiek. 2de prijs: S. Aukema. Terugbllk. Het was begrijpelijk, dat minister Zijl stra in deze laatste parlementaire rede voering er behoefte aan had een térug- blik te werpen op de afgelopen 4 jaar. Hij noemde het economisch beeld van Nederland een beeld van „fleur en zo- neschijn”. Het zijn jaren van voorspoed geweest. De nationale middelen zijn per jaar met niet minder dan anderhalf miljard gulden gestegen. In totaal dus met 6 miljard.. Dit is een expansiepro ces, zoals in ons land nog nooit is waar genomen. Deze zes miljard gulden wer den voor 20 procent besteed door de overheid, 35 procent werd geïnvesteerd en 45 procent werd besteed aan verho ging van de consumptie. De Nederlandse economie zit nog steeds in de spanning tussen vraag en aan bod. Ons bedrijfsleven kan minder aan bieden dan binnen- en buitenland vra gen. Minister Zijlstra heeft het reeds eerder over dit moeilijke vraagstuk gehad. Destijds zijn er maatregelen op beperk te schaal afgekondigd, om de liquiditeit enigszins te „verkrappen”. Nu zeide de bewindsman, dat beperking van de be stedingen noodzakelijk zal zijn. Veel wilde hij daar niet over zeggen, omdat minister V. d. Kieft de desbetreffende maatregelen moet afkondigen. Wel zei de de minister, dat een drastische be perking van de binnenlandse besteding niet nodig zal zijn, nu het buitenland ten aanzien van onze export beperkende maatregelen treft, hetgeen blijkt uit de verminderingen van het overschot op onze betalingsbalans. litiek van de minister te zullen steunen. „Alle steun is mij zeer welkom,” aldus de minister, die er de laatste maanden van overtuigd was, dat ondanks alle tegenstrijdige geluiden, de kritiek te gen dit prijsbeleid zou verstommen, zo dra de loonsbeslissing was gevallen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Wordt Nederland verdedigd De bewindsman van Oorlog en Marine, minister Staf, heeft woensdag nogmaals verklaard, dat wij meer geld voor onze defensie moeten uitgeven, als wij ten minste bereid zijn onze huidige defen- sie-inspanning te handhaven. Lonen, prijzen en nationaal inkomen stijgen jaarlijks, maar het defensieplafond blijft op hetzelfde peil, zo zeide hij. Wat we in 1950 konden doen met 1 miljard gul den kost nu f 1300 miljoen. Dit vraag stuk zal ongetwijfeld een rol gaan spe len bij de komende kabinetsformatie. Dan moet worden uitgemaakt of het sociaal-economisch verantwoord is jaar lijks een nog groter bedrag voor de defensie uit te trekken. Dat is misschien prettig voor de nabe staanden, maar voor het Westen heeft dit eerherstel nauwelijks betekenis. Want deze lieden waren slachtoffers van een systeem, dat zij ook zelf in stand hielden en welks gruwelijke me thoden zij ook zelf toepasten. Men mag er dan ook niet op hopen, dat dit eer herstel ook zal leiden tot een groter onafhankelijkheid van deze staten van de Sovjetunie; ze zitten stevig vastge klemd in de greep van het Russische militaire apparaat, waarvan, als de te kenen niet bedr iegen, de leiders in Rus land zelf door de recente gebeurtenissen nog meer invloed hebben gekregen. Wat nu precies de betekenis van deze gebeurtenissen voor Rusland zelf is, is nog nooit duidelijk geworden, maar wel is aan het licht getreden, dat het inter nationale communisme ze tracht te be zigen voor propaganda. Men stelt het zo voor, ‘dat de ommekeer in de Sovjet unie en de buurstaten een principiële betekenis heeft en min of meer een de mocratisering van het regime zou zijn. Niets is natuurlijk minder waar. Het communistisch bewind blijft onveran derd en in het Westen zal men er goed aan doen zich dat stevig in het geheu gen te prenten. De secr.-generaal van de Engelse communistische partij, Harry Pollitt heeft misschien wel het openhartigst gesproken over de moge lijkheden, welke de communisten zien in de ontstalinisering. Pollitt sprak over de „verbluffende nieuwe perspec tieven” die in Rusland geopend waren en die een enorme invloed zullen uit oefenen in de gehele wereld, in het bij zonder onder het arbeidende volk in de kapitalistische landen. Hij zeide, dat de communisten alles zullen doen om tot een betere verstandhouding met de La- bourpartij te komen. En daarna kwam het aanbod van de Britse communisti sche partij aan de Labourpartij een Volkscoalitie te vormen om de conser vatieve regering-Eden ten val te bren gen, de Amerikaanse troepen te dwin gen het land te verlaten en een einde te maken aan de slaafse houding van Engeland tegenover de Verenigde Sta ten. Men kan er gerust op zijn, dat de nuch tere leiding van de Labourpartij feeste lijk voor dit aanbod zal bedanken, maar er zijn elders in de Atlantische landen socialistische partijen die zich door min der nuchtere overwegingen laten leiden, zoals bijv, de groep van Nenni in Italië en wie weet een deel der Franse socia listen. Overigens, van nuchterheid ge sproken, men is toch wel even verwon derd over de houding van een deel van het niet-communistische Engelse pu bliek jegens Malenkow, wiens jovialiteit min of meer weerklank bij dat publiek Vond en het blijkbaar deed vergeten, dat deze Rus eenmaal de rechterhand Voorbeschouwing ons aangeboden door de heer H. W. H. Herberts, oud-voorzitter van de Keuze-commissie van de K.N.V.B. Tijdens dit debat over de begroting van Oorlog en Marine is uitvoerig gespro ken over de Nationale Reserve. De heer De Dreu (soc.) ging het verst: hjj wilde de Nationale Reserve maar op heffen. Dit instituut was, naar zijn me ning, volkomen mislukt. Zover was mi nister Staf nog niet. Hij wilde de zaak nog even aanzien. Er zal in ieder ge val een oplossing moeten worden ge vonden, waarbij rekening wordt gehou den met wat de vrijwilligers hebben ge daan. De grote moeilijkheid is dat er niet voldoende vrijwilligers zijn. Daar door kan het noodzakelijk worden, dat, als de nood aan de man komt, deze vrij willigers moeten worden vervangen door echte militaire eenheden. Namens de regering heeft minister Staf de gedachte van gedemilitairiseerde zó nes afgewezen. Deze zónes zijn voor de regering onaanvaardbaar als daarach ter een volbewapende krijgsmacht aan wezig blijft. Trouwens hij vond, dat men voorzichtig moet zijn met het aanhef fen van de ontwapeningsleuze. De rege. ring wil een werkelijk verantwoorde ontwapening, met een behoorlijke con trole. Maar zolang dit denkbeeld wordt afgewezen moeten wij onze defensie op peil houden. Verscheidene grote kritiek van generaal Duitse journalist, dat bij een eventuele aanval West-Duitsland en een groot deel van Frankrijk (dus ook Neder land) zouden worden prijsgegeven, waarna men tot de aanval zou over gaan. Zolang er geen Duitse troepen zijn kan niet ons gehele grondgebied verdedigd worden. De RijnIJssel- linie is de eerste verdedigingsgordel. Minister Staf noemde de uitlating van generaal Gruenther, de Nato-opperbe- velhebber in Europa, een hoogst belang rijke kwestie en allerongelukkigst. Maar de bewindsman wees er op, dat de operatieplannen door de Navoraad worden opgesteld, Minister Staf heeft verleden week die plannen nog gezien. Maar zij waren heel anders dan gene raal Gruenther heeft verklaard. Tot de belangrijkste en meest invloed rijke figuren in het Westen, die ook menen, dat de Russiche doelstellingen niet veranderd zijn, behoort generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa. Deze heeft in een persconferentie verklaard, dat de aanvallen welke ook de tegen woordige leiders van de Russische poli tiek op de Navo richten, het duidelijk maken, dat deze Navo hen een doorn in het oog is, en dat deze Westelijke orga nisatie daarom kennelijk nog een ele ment van betekenis in de krachtsver houdingen is. Hij ontkende niet, dat er spanningen in de Navo zijn; het IJs landse parlement bijv, wil, dat de Ame rikanen hun bases daar opgeven, dan is er de verbittering van Griekenland jegens Engeland en Turkije vanwege de Cyprus-kwestie en ook het feit, dat Frankrijk steeds meer van zijn troepen naar Algerije zendt overigens door Gruenther in het belang van de vrije wereld nodig geacht wekt bij andere bondgenoten wrevel, omdat aan hun militaire inspanning misschien nog gro tere eisen zullen worden gesteld nu de Fransen de hunne in Europa verminde ren. Want Gruenther blijft van oordeel, dat de strijdkrachten als geheel geno men eerder dienen versterkt kan ver minderd te worden, al zijn dan de hoog ste Amerikaanse militaire chefs in een conferentie op Portorico tot de conclu sie gekomen, dat de Russen in de eer ste 20 of 25 jaar geen grote oorlog zullen ontketenen en al is men in niet militaire kringen wat hoopvoller ge stemd over de kansen van een interna tionale beperking der bewapening. De Russen zijn nu nl bereid een gemeenschappelijk besluit tot be perking der strijdkrachten te aan vaarden, zonder dat tevoren be sloten is tot afschaffing der atoomwapenen, voor welke af schaffing de Paus trouwens Ui zjjn Paasrede tot de wereld ook een pleidooi hield. Maar deze af- We denken ook aan de verhouding Frankrijk-Algerije». De Franse regering overweegt haar troepen daar tot 300.000 man- op te voeren om de opstand te dempen; hoe zou echter een beperking van het Franse leger tot 650.000 man, zoals Moskou voorstelt, mogelijk zijn, als alleen de helft daarvan in Algerije werd vastgehouden. De Algerijnse kwes tie, we wezen er reeds de vorige week op, blijft ook een betere verhouding tus sen Parijs en de Arabische wereld in de weg staan. Minister Pineau, die een reis naar het Midden Oosten zou onder nemen om ook een poging te doen tot beslechting van het IsraëlischArabi sche geschil, heeft zelfs een ogenblik die reis weer in beraad genomen omdat Syrië en de Libanon zeer scherpe kri tiek op het Franse optreden in Algerije hadden geoefend en zich volledig achter de Algerijnse nationalisten hadden ge schaard. Het is dus nog lang geen koek en ei tussen de Arabische wereld en het Westen, het blijkt ook uit de houding van de leidende Arabische natie. Egypte dat zeer scherpe kritiek op de Engelse politiek met betrekking tot Cyprus en het Midden Oosten laat horen, kritiek welke via de radio tot diep in Afrika doordringt. Slechts een schrale troost daarbij is dat Arabische landen als Irak en Jordanië nog met het Westen blij ven samenwerken, dus de Arabische wereld verdeeld blijft; Jordanië blijft vasthouden aan Engelands financiële steun, al zal het gaarne ook aanvullen de steun van Saoedie Arabië en Egypte aannemen. Van de Cypruskwestie is vorder geen nieuws te melden dan dat verzetsbeweging en Engelse bezetting uiterst fel tegenover elkaar blijven staan en dat deze Engelse politiek to taal uitzichtloos lijkt. afgevaardigden hebben geuit op een verklaring Gruenther tegenover een De onttakeling van afgod Stalin gaat in de Sovjetunie voort en Wordt nu ook in de satellietstaten met grotere ijver dan aanvan kelijk het geval was, ter hand genomen. In China, geen satelliet, maar een volkomen zelfstandige bondgenoot van Moskou, is de Russische kritiek op Stalin nu ook openbaar gemaakt en men zegt dat deze kritiek Mao Tse Toeng, die te Peking nu een soortgelijke positie inneemt als Stalin eenmaal in Moskou, geen goed zal doen. In de Oost-Europese satellietstaten van de Sovjetunie, of zoals zij zich zelf noemen, de volksrepublieken, is men bezig z.g. fouten in de Stalin-periode begaan, te herstellen. Tal van hoogstaande fi guren, destijds ter dood gebracht wegens titoïsme enz., worden nu in eer hersteld. om ook de arbeiders in de minder flo rerende bedrijfstakken in de gestegen welvaart te laten delen. Zo raakt onge twijfeld de landbouw enigszins achter op. In deze bedrijfstak merkt men niet veel van de welvaart waarover iedereen spreekt. Maar toch wordt het nu in de landbouw mogelijk de lonen met drie procent te verhogen, omdat de land bouwprijzen mogen stijgen. Het grote voordeel van deze regerings- beslissing is, dat de loonsverhogingen geleidelijk worden ingevoerd en dat zij in verschillende bedrijfstakken niet even groot zullen zijn. Daardoor kan het prijsbeleid beter in de hand worden ge houden. Het behoeft geen betoog dat het voeren van een actieve prijspolitiek door de jongste loonbeslissingen moei lijken, doch ook noodzakelijker dan ooit is. Daarom was het geen wonder, dat alle fracties in de Eerste Kamer vroegen of door het nieuwe loonbeleid geen dood steek is toegebracht aan de prtfssta- bilisatlepolitiek. Minister Zijlstra ver klaarde ronduit nog steeds de verant woordelijkheid voor deze prijspolitiek te willen blijven dragen. Ondanks de loonsverhogingen is dit een zaak die waard is te worden geprobeerd. Als wij er werkelijk in slagen, aldus de be windsman, ook in 1956 de prijzen in de hand te houden, dan zal er iets groots zijn verricht. Dan is er een werkelijke loonsverhoging tot stand gekomen, zon der dat de prijzen met hetzelfde per centage zijn gestegen. Dan zijn de lonen tenminste niet gestegen ten koste van de vergeten groepen. Minister Zijlstra vond ook de wlnst- indeling een aantrekkelijk middel om de arbeiders te laten profiteren in de wel vaart, maar dit middel zal nooit in de plaats van de normale loonvorming moeten komen. Zeer verheugd was de bewindsman van Economische Zaken dat ook de socialis tische fractie nu volledig achter het prijsbeleid staat. Zolang er geen loons verhoging werd gegeven, was dit niet het geval. Met de fraaie overwinning van het Ne derlands elftal op de wereldkampioenen in Dusseldorf is het vertrouwen in een glorieus reveil van Oranje bij velen vol komen teruggekeerd. Zozeer zelfs, dat men in ons land bepaald al te optimis tisch is over een gunstig resultaat van de volgende Interland-ontmoeting, n.l. die welke a.s. zondag op het program ma staat. Ik voor mij heb me over het fraaie suc ces in Dusseldorf bijzonder verheugd. Niet alleen om de uitslag, maar vooral ook om de wijze-, waarop deze overwin ning aan een altijd toch zeer sterke tegenpartij werd afgedwongen. Dit bracht mij immers de grote dagen van weleer in herinnering, toen het Ne derlands elftal het ook presteerde wed strijden tot een gunstig einde te bren gen, die qua vergelijkende kracht en mogelijkheden eigenlijk verlies hadden moeten zijn, maar in zulke wedstrijden trokken de Oranjespelers zich geen bal aan van reputaties en vochten zij zich met meer dan gewone overgave naar de overwinning. Door de zegepraal in Düsseldorf is er m.i. weer aansluiting met dat verleden gemaakt; voor de zoveelste keer hebben geestdrift en wilskracht het gewonnen van grauwe theorie en wellicht zelfs ook van wat meer technische vaardig heid. Theoretisch spelinzicht en tech nische bekwaamheden zijn uit de aard dor zaak noodzakelijk, wanneer men in interland-voetbal zijn krachten moet meten, maar mentale eigenschappen, teamspirit en aanpassingsvermogen vormen inderdaad toch ook scherpe wapens, die voor elke tegenpartij on aangename verrassingen kunnen op leveren. De- Düsseldorfse wedstrijd zal aan de Keuze-commissie bovendien wat anders hebben geleerd, n.l. dat men nu over een ploeg beschikt, waarvan zonder meer de grote kern gehandhaafd kan blijven. Ook dé.t geeft aanleiding tot een parallel met het verleden. Ook vroeger bestond een succesvol Ne derlands elftal geruime tijd uit een gro te kern van spelers. Doorgaans bepaal- De heer Kapteyn verklaarde nu de po- de de vraag of er moest worden ver- schatting kan toch eerst plaats vinden nadat het Westen zeker heid heeft gekregen dat het ge vrijwaard zal blijven voor agres sie uit het Oosten met gewone wapenen en strijdkrachten. Er zijn stellig vorderingen gemaakt met de besprekingen te Londen in de sub commissie der V. N. Voor de ontwape ning maar volkomen eens is men het nog niet. Want de Russen hebben nog altijd niet het gehele voorstel van pre sident Eisenhower betreffende de in spectie uit de lucht aangenomen. En overigens begrijpt men niet recht hoe een beperking der bewapening kan worden bereikt, zolang er geen vergelijk is ontstaan over de meest dringende en meest gevaarlijke politieke kwesties in de wereld. Scherp staan de Ver. Staten immers nog tegenover rood China, dat een der grote partners in de ontwapeningsovereenkomst zou moeten zijn; het bleek dezer dagen nog eens bij een ontmoeting tussen president Eisenhower en de Canadese premier, toen de eerste verklaarde, dat de Ame rikaanse publieke opinie niet zou gedo gen dat de regering rood China erken de. De Russische economische en culturele penetratie in Azië roept ook grote ge varen op, Birma heeft weer nieuwe aan biedingen van Moskou geaccepteerd, Cambodja pleegt eenvoudig chantage door bekend te maken dat als de Ame rikaanse hulp niet op bevredigende wij ze wordt voortgezet, het zich binnen enkele weken tot de Sovjetunie zal wenden. Direct oorlogsgevaar dreigt er in het Midden Oosten tussen Israël en de Arabische staten. Terwijl we dit schrijven is nog niet be kend, of de Veiligheidsraad akkoord ging met de uitzending van secretaris generaal Hammerskjoeld naar dat ge bied om een poging te doen tot bemid deling; het lijkt wel waarschijnlijk, omdat ook de Arabische staten nu met dit Amerikaanse voorstel heten akkoord te gaan, maar of hij veel resultaat zal behalen is een andere vraag. Neen, hei anderd zich om een of twee plaatsen. Daardoor werd de goed© geest in het elftal bevorderd en kwam er evenwicht in de ploeg. Het is eigenlijk wel jammer, dat onze Keuze-commissie zich voor moeilijkhe den geplaatst zag, die haar taak voor de belangrijke uitwedstrijd tegen België nu niet weinig verzwaard hebben. Enkele Oranjespelers, die van een vas te plaats waren verzekerd, sukkelden met blessures. Ten slotte werd de opstelling als volgt: Doel: de Munck (Fortuna ’54). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Notermans (Fortuna ’54), van der Hart (Fortuna ’54) en Klaas- sens (WV) aanvoerder. Voor: Appel (Fortuna ’54), Bosselaar Feijenoord), Koopal (VW), De Bruyckere (Willem II) en Moulijn (Feijenoord). Reserve: Landman (Scheveningen/Holl. Sport), Kerkum (Feijenoord), Bak (Feijenoord) en Timmermans (ADO). Bij de Belgen liep ook niet alles op wiel tjes. De Belgische keuze-commissie heeft de laatste tijd nogal wat teleur stellingen moeten incasseren. Dit heeft tot gevolg gehad, dat men op de spil- plaats Carré is gaan vervangen door de Daringspeler Van Kerckhoven. Carré is jarenlang een sterk punt in de Bel gische verdediging geweest, maar de laatste tijd viel hij toch terug en ver moedelijk zal zijn vervanging aan het Rode Duivels team van zondag een so lidere defensie bezorgen. Er is de laat ste jaren bij onze Zuiderburen een ze kere neiging geweest om aan de wed strijden tegen Nederland grote winst kansen toe te kennen overigens niet zonder reden. Vandaag zullen de Bel gen, na hun nederlaag tegen ons in Rotterdam, na onze overwinning in dit seizoen in Zwitserland en Saarland en vooral na het opzienbarende succes van Oranje in Düsseldorf wel overtuigd zijn, dat dit Nederlands elftal zondag de hel van Deurne zal betreden met het ver langen om andermaal aan het legioen van Nederlandse supporters een paar vreugdevolle uren te schenken. van Stalin was, wiens wandaden thans te Moskou zo scherp veroordeeld wor den. Ook Boelganin en Chroesjtsjef, voor wier bezoek aan Londen Malen kow de wegbereider was, behoren tot deze oude medewerkers van de nu ont luisterde tiran en men kan zich daarom begrijpen, dat tal van Engelse groepe ringen zich distantiëren van dit bezoek. f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1