BOLSWARD (HELAAS!) IN DODE HOEK VAN DE TOERISTEN-ROUTES partijprogram toe KRIS-KRAS door Nederland Lijstaanvoerder Prof. Dr. J. Zijl stra lichtte te Bolsward het a.r. il Fan de Martinytoer Bij gebrek aan exclusieve attracties moeten bestaande mogelijkheden worden uitgebuit Gouden filmpjes Hüshimmelje STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen 1 A 52e JAARGANG No. 28 DINSDAG 10 APRIL 1955 De Jong’s Nieuwsblad I PYT. de cijfers liegen niet en loalsert. Oan de iene kant moat it tsjin it sin giet. krijen Tj. de J. 4 l l Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 {Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Fokke van der Vliet te Wommels ont ving van H. M. de Koningin, wie hij 2 kievitseieren had gezonden, een brief en f 10 om er een cadeautje voor te kopen. Het wilde zwijn te Beetsterzwaag nog steeds niet gevangen. Wel de afstam melingen. De „wilde biggen” hebben veel bakjjk» en »r wordt reeds f 25 voor geboden. Fokkers denken door kruising een sterk geslacht varkens te kunnen kragen. 1ste week april 1906, „Hwat ha ’k in lot wer,” seurt de man, „Baes thüs it mei sa hjitte; Ik wurd der suver aeklik fan, Gjin stoel om op to sitten. ’k Bliuw leafst mar net to ticht by honk Oars ropt men my om ’t hurdtsje; Tekkens ütslaen oanpakke, jong. En mear fan sokke putsjes; Wjirret it waer in bytsje tsjin, Ik kin gjin goed wurd krije,” „It hüs moat skjin, it hüs moat skjin, O minsken, hwat in lijen.” Toe avenseare, ropt de frou. 'k Bin mei dy man oanlotte; Dy sjokt mar dimmen oan en óf, Jin hieltyd foar de fuotten, Hy stint en kriuwt, bolstjurrich koart, Hwat ha jim my to grazen. En as men ’m efkes brüke moat Dan is er grif geblazen. Noait dat sok folk him skikke kin, Krije wy hwat minder iten. It hüs moat skjin - it hüs moat skjin, Hjir! Help de gong moat wite. Mei in lege ponge is it kwea hüshülden deze tocht door het Winschoterdiep gaat een officiële ontvangst ten provincie- huize te Groningen vooraf. Drie jaar van voetbalveld verbannen. De Bredase rechtbank heeft de voet baller S. H. uit Zundert, die in oktober vorig jaar een andere speler opzettelijk trapte, tot veertien dagen voorwaarde lijke gevangenisstraf en een boete van vijftig gulden veroordeeld. Aan deze straf verbond de rechtbank bovendien de bepaling, dat S. gedurende drie jaar niet aan voetbalwedstrijden mag deel nemen. By Philips 344 miljoen meer omzet. De totale omzet van het Philips concern is, blijkens het thans verschenen jaar verslag, in 1955 in vergelijking met het voorgaande jaar met niet minder dan f344 miljoen gestegen tot f2.280 mil joen. In absolute getallen is deze stij ging nog groter dan de vooruitgang be reikt in 1954, die toen in vergelijking met 1953 op 335 miljoen gulden gesteld kon worden. dokter de vader van het gezin had voor- geschreven. Het kindje at er een paar van op, waarna het ziek werd en aan de gevolgen overleed. Bols wards Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Wat is echter in dit verband een voor uitstrevend beleid? De a.-r. partij wil in deze (vaak beangstigende) tijd de problemen, waarvoor wij zullen komen te staan, eerlijk onder de ogen zien. Zij wil de problemen niet uit de weg gaan, maar klaar en duidelijk zeggen hoe zij deze in christelijk nationale zin wil zien opgelost. Wij moeten vooruit zien en niet al te zeer achterom, aldus spreker zonder het werk van de pio niers uit het oog te verliezen, maar vooral pok zonder ons op de geschiede- Vervroegde eerste bestellingen. De proe ven, genomen te Delft en te Tilburg met een vervroegde bestelling, door de drukwerken, met uitzondering van de dagbladen, naar de tweede bestelling te verschuiven, zijn geslaagd. Met genoe gen is dit in de Eerste Kamer blijkens het voorlopig verslag over de P.T.T.- begroting geconstateerd. De hoop werd uitgesproken, dat zulk een vervroegde eerste bestelling nu ook meer algemeen zal worden ingevoerd,. Prins opent nieuw Winschoterdiep. Bij zijn bezoek aan Groningen op 1 juni a.s. voor de officiële ingebruikstelling van ’t vernieuwde Winschoterdiep zal Z. K. H. Prins Bernhard, nadat hij op de Gi- deonbrug ’n plaquette van Willem Valk heeft onthuld, een vaartocht maken door het Winschoterdiep naar Scheem- de. Vele genodigden, o.w. de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Al- gra, zullen Z.K.H. op deze tocht volgen. Dan wordt per auto doorgereden naar Winschoten voor een ontvangst. Aan We geloven niet, dat men het moet zoe ken in het opvoeren van ’t aantal over nachtingen. Natuurlijk kan men best vanuit Bols- ward een vakantieweek besteden en biedt de stad ruime uitgaansmogelijk heden naar de bossen van Gaasterland, de meren van Sneek, naar Wieuwerd, Witmarsum, Pingjum en Makkum en Afsluitdijk, maar dit is slechts voor de fijnproevers. De doorsnee toerist zoekt bos, heide en strand en deze groothe den moet Bolsward ontberen. Men zoeke het te Bolsward vooral in het aantrekken van „dagjesmensen”. Bolsward moet meer nog dan voorheen een bekende pleisterplaats worden voor allerlei uitstapjes en dagreizen, zowel voor landgenoten als voor buitenlan ders, zelfs voor de Friezen, die hun eigen provincie niet kennen, zonder het Friese Mekka te hebben aangedaan. In dit verband is het een gelukkige om standigheid, dat de restauratie van de Martinikerk als van het stadhuis ge reed is, terwijl ook het Julianapark is verfraaid met openluchtpodium en een prachtige volière. Men zy vooral werkzaam op het gebied van de dagtochten en het moet moge- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Op 24 juni zal er te Bolsward een Ka tholieke Landdag worden gehouden. Demping Zuiderzee. De Ver. van Ned. Steenfabrikanten heeft adhesie betuigd met de plannen tot afsluiting erf. droog legging van de Zuiderzee. Kantongerecht. S. R. te Arum f5 of 2 dagen (span honden onbeheerd laten staan, tevens was een der honden niet gemuilkorfd)P. N. te Bolsward f 3 of 2 dagen (met een wagen op de kleine steentjes gereden). Ook te Bolsward een watersnoodcomité opgerieht. Op de scholen zal een collec te worden gehouden. Het aantal aansluitingen op de rijkstele- foon te Bolsward is al gestegen tot 24. Telefooncellen ten platteland®? Uit de Eerste Kamer wordt aandrang uitgeoe- •fend op minister mr. J. Algra om de openbare telefooncellen in plaats van in de grote steden, die daaraan minder behoefte hebben, te plaatsen in afge legen dorpen op het platteland, zoals dat in Engeland het geval is. Hierdoor zou volgens deze senatoren in belang rijke mate het isolement van het plat teland worden verminderd. Man mishandelt dochtertje. De Ensche- dese politie heeft de 33-jarige fabrieks arbeider E. S. gearresteerd wegens mis handeling van zijn 1%-jarig dochtertje. De man, die onder behandeling is van een zenuwarts, sloeg het kind, omdat het aan tafel niet wilde eten. lijk zijn vele tochten van ouden van da gen, schoolkinderen (op doortocht naar Gaasterland) en excursies te „vangen”. In Bolsward brengt men spoedig enkele interessante uren zoek. Ook trachte men Bolsward steeds meer te maken tot de gastvrije stad, die graag conferentieoord is. Zo herbergde Bolsward verleden jaar bijv, reeds de Milva-tentoonstelling en was het pas geleden de gastvrouw van de Delftse studenten. In dit opzicht is nog veel te doen en biedt ook het park weer ruim schoots mogelijkheden. De exploitatie van het podiumis een opgave op zich zelf, die kan bijdragen tot een ruimere profitering van het vreemdelingenverkeer. Op de duur moest men hier zien te komen tot het scheppen van een traditie, die niet al leen in eigen omgeving, maar ook in geheel het land de aandacht trekt, byv. door het telken jare geven van een tra ditionele opvoering. Ten slotte zijn te Bolsward elders reeds tradities gegroeid en wake V.V.V. mede voor het behoud en de versteviging hier van. Wij denken in dit verband aan de jaar lijkse uitvoering van de Matthaus Pas sion, waarvoor er dit jaar zelfs belang stelling was van buiten de provincie, de jaarlijkse tentoonstellingen in het stadhuis, de telkens weer terugkerende Heamieldagen en Bolletongersdei, niet het minst ook aan de rol die Bolsward speelt als één der elfsteden bij de ver schillende tochten (op de schaats, te voet, per boot, te paard, enz.) en waar van Bolsward bij één tocht zelfs de centrale plaats inneemt (wielerwedstrijd en toertocht). Bolsward heeft veel aan knopingspunten, het is de taak voor de V.V.V. deze uit te buiten. Natuurlijk blijven er wensen over. Bolsward heeft weliswaar zijn speeltuin, maar als at tractie voor de toerist (schoolreisjes) heeft deze (nog?) geen waarde. Ook op het gebied van de zwemsport biedt Bolsward de vreemdeling geen outillage. De zwemschool ligt voor dit doel te excentrisch, pas een openlucht- bad, b.v. aansluitend aan het park, zou attractief zijn, maar. er moeten ook vrome wensen blijven. In wike letter - seit de man, Ja, ik ken it dochs fornimme, De saek is aerdich boppe Jan, ’k Sjoch alles pykfijn glimmen; Ken ik miskien hwat foar dy dwaen ’k Doch it dalik op dyn winken, ’k Moat fan dyn flyt wier heech opjaen, Dü bist goed, by de pinken. Och ju, ik mien it net sa min. Dü sitst op hjitte koalen. It hüs moat skjin it hüs moat skjin. Soks giet my nei de holle s Het staat er zo nuchter in het jaarverslag van de plaatselijke V.V.V., maar het is een harde waarheid: Bolsward ligt in de dode hoek van de touristenroutes. Trokken bijv, de Waddeneilanden in de zomer van het vorig jaar 260 duizend bezoekers, Bolsward boekte in de zomermaanden tezamen nog geen anderhalf duizend overnachtingen, terwijl stadhuis en kerk hooguit 5000 bezichtigers trokken ener ruim 19 duizend auto’s uit Scandinavië (Zwe den, Noorwegen en Denemarken) over de Afsluitdijk gingen, waar mee wel heel erg duidelijk is aangetoond, dat de touristenroute Nieuweschans-Amsterdam niet via Bolsward gaat. Onder leiding van de heer J. de Jong te Bolsward hielden vrijdag avond de a.-r. kiesverenigingen van Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel een Contactavond in de Gerei. Kerk te Bolsward. Aan „contact” was er geen gebrek. Een eivolle kerk heeft intens geluisterd, hoe de lijsttrekker der a.-r. partij, Z. E. Minister J. Zijlstra, Minister van Economische Zaken, ging spreken over enkele artikelen uit het nieuwe a.-r. verkiezingsprogramma en de onder linge samenhang hiervan. Een program mag, aldus de minister, geen lange waslijst zijn, maar moet een beknopt overzicht geven van datgene wat men wenst. Het nieuwe partijprogram is daarin geslaagd, al zal het van bepaalde zjjden wel worden aangevallen. Spreker stelde in dit verband de vraag of de opmerking wellicht grond heeft, dat de a.-r. aan de ene kant de verdeling van ons volk in progressieven en conservatieven verwerpt en toch haar program vooruitstrevend, dit is progressief, noemt. Deze cijfers zijn niet erg bemoedigend en het is voor de plaatseljjke V.V.V. dan ook wel een harde dobber Bolsward te laten profiteren van het onmisken baar toenemende toerisme. Dit wil aller minst zeggen, dat deze vereniging, waarvan toch elke belanghebbende stad genoot lid behoorde te zijn (dan was ’t aantal behoorlijk hoger dan de ruim 100 die de vereniging nu telt) geen vrucht baar werk zou doen. In het vorig jaar is uit allerlei activiteiten gebleken, dat het de bestuursleden ernst is de V.V.V., die rol te laten spelen, die van de Ver eniging wordt vernacht. Zo werden er in bedoeld jaar niet minder dan 7500 folders verzonden, een emaille naam bord aan de woning van de secretaris aangebracht, overal waar dit zin had kaarten gehangen met het adres van de plaatseljjke V.V.V., een wegwijzertje by het stadhuis aangebracht, in de binnen stad deurschildjes bij de leden geplaatst maar ook werd de publicatiekast bij de Wijnberg vernieuwd en opgeknapt, een prijsvraag uitgeschreven tot het lance ren van nieuwe ideeën, honderden in lichtingen verstrekt, tientallen brieven beantwoord, enz. enz. Natuurlijk hebben al deze activiteiten Vruchten afgeworpen. De „omzet” van de V.V.V. om het zo te noemen, steeg. De medoewerking van de pers en an dere publicatie-mogelijkheden was ver blijdend. In tientallen bladen werden van Bolswards stedenschoon reportages op genomen en ook in het A.N.W.B.blad Toerisme en Verkeer werd er ruime aandacht aan gewijd, terwijl de Prov. Utrechtse V.V.V. zelfs een speciale Bols- ward-reportage verzorgde. Radio en zelfs film lieten zich niet on betuigd en keer op keer werd de aan dacht op Bolsward gevestigd. Dit ge schiedde ook door de prov. Friese V.V.V. en door de gids Sneek-Bolsward, die telkenjare wordt uitgegeven terwijl men hoopt, dat de verleden jaar in 3 talen gestelde folder over Bolsward verspreid in de Scandinavische landen, vruchten zal afwerpen. Door dit alles heeft Bolsward alom in den lande een zekere goodwill gekweekt. Waar men ook komt, overal waar de naam Bolsward wordt genoemd, ont staat een brede glimlach; „O ja, al zo vaak van gehoord. En ieder blijkt wel iets te weten over de Heakeninginne of de Bolletongersdei, ook al kon men deze woorden niet uit spreken. EvenweL s s het blijkt zonneklaar, dat Bolsward van de toeristenregen slechts enkele spatjes krijgt. Toch moet Bolsward bewust en plan matig doorgaan met de aandacht op zich te vestigen. molkprizen bygelyks léste jierren fêststel hichte dan stiet foar my fêst, dat ek de gemeenten jit swierder sile sille. En de measte Fiyske gemeenten sitte finansieel net maklik. Yn de Steaten kin men hyl- tyd wer hearre hoe’t mannich gemeente de needsaeklike dingen net mear bitelje kin rjochtfeardichheit büten de disküsje, dan j komt, dy’t net slut, wurdt hoe langer hoe bliuwe jit hiel hwat oare iten fan dizze striid oer. Alderearst it lean wit jit gjinien, Extra vrye dag. Militairen, die aange wezen zijn op Koninginnedag deel te nemen aan plechtigheden buiten hun standplaats, krijgen een hele dag extra bewegingsvrijheid. Deze vrye dag moet aansluiten bij hun eerstvolgend week- eindverlof. Bloemencorso uitgesteld. Na lang wik ken en wegen heeft het comité „Bloe mencorso Bollenstreek” besloten de oorspronkelijk vastgestelde datum van 21 april voor het corso te verschuiven naar 28 april. Door het aanhoudend koude weer groeien de bolgewassen wei nig of niet, zodat er in de week van 14 tót 21 april niet voldoende hyacintenna gels zijn om de corsokaravaan te ver sieren. Hwat hat Qabe Skroar se striid in forlerne saek. Dêrom is it net oars as selsbihald as de >riis z en dat hja ophalde mei al dizze dingen to negearen mei de dead- dwaender, dat dy boeren Sokke wurden bnne koart-sichtich en swije yn dan op forantwurde wize, dat eigen fleis. De opgong fan hiel hwat din gen yn de nei-oarlochske jierren wiene al- linnich mooglik omt it prizenpeil fan de agraryske produkten readlik goed wie. Nou’t wy driigje werom to fallen, mei men de boerestan net allinnich fjochtsje litte. To let soe men dan sjen, dat de klappen yn it libben trochjown wurde fan de iene oan de oare, ek oan harren, dy’t it net biseffe. Der is riuwend forlet fan minsken, dy’t seis net direkt bilang- hawwende binne, mar it algemien skerp I sjogge en erom witte, dat de striid foar reed’.ike prizen ek har striid wêze moat. nis te slapen te leggen en op verworven lauweren te rusten. Onze tijd is anders en daarom zijn ook de problemen an ders. Wij mogen niet bij het oude blij ven staan, maar vooruit, dus in dit op zicht vooruitstrevend zijn. Het sociale vraagstuk is bijv, niet meer zoals voorheen, het vraagstuk van de arbeider in de samenleving, maar dat van de mens in de samenleving. De mens zal niet verloren gaan in de massa, als deze zich verantwoordelijk weet. De gedachte van de verantwoor delijkheid is een chr. nationale gedach te. De loonpolitiek, op het eerste gezicht een doodgewone zakelijke affaire, hangt hier ten nauwste mee samen. De mens is n.l. beelddrager Gods. Als men aan de mens een plaats wil geven in de sa menleving, dan moet men niet van bo venaf gaan regelen, maar bij de mens zelf beginnen, al zal het een weg zijn van vallen en opstaan om het loonpro- bleem van een andere zijde te benade ren, dan men dit tot nog toe deed. Zoals in het sociale artikel het begrip „verantwoordelijkheid” centraal wordt gesteld, zo wordt in het artikel dat gewijd is aan de economische vraag stukken het begrip „vrijheid” geaccen tueerd. De a.-r. wil dat de mens in zijn gezin, in zijn arbeid (ook als ondernemer) zo veel mogelijk vrij zal zijn in de beste ding van zijn inkomen. Gaat men de vrijheid telkens weer inperken, dan loopt dit uit op de totalitaire staat. De taak op economisch terrein van de overheid is weliswaar beperkt, maar toch essentieel. De overheid draagt ook „economisch zwaard” niet tever- we fan de arbeider, feint en faem. Dizze moatte ut de opbringt bitelle wurde kinne. Kin dat net, dan üntstiet neist de struktu- rele flecht fan it plattelan ek jit it óf- floeijen fan lju, dy’t net mist wurde kin ne, mar net langer reedlik bitelle wurde kinne. Hjir en der is dit proses ai aerdich oan ’e gong, hwant oan it kinnen is in grins. In jonge boer, dy’t hwat midden yn it lan wennet op in aid spul, koe allin nich syn arbeider halde as hy tachtich goune skjin jild del telde. Hy sei: as de eigner my straks forplichtet it swiere ün- derhald fan de pleats mei to biteljen, sil ik wol mei in jonge tamoatte, hwant bei de kin net. Sa is it krekt. Alles sit oan alles fêst en de florissante tiid foar de measte yndustrieën stiet net as in ding apart. Har hegere prizen en leanen lüke beide oan it ynkommen fan de agrariërs. En as dat yn- kommen op himsels al efteroan komt, dan giet it dübel op. Mar ek de middenstan fornimt it daliks as it rip heger komt to hingjen. De omset bigjint to sakjen bi- nammen fan artikels hwer’t bihoarlik oan fortsiinne wurdt. Troch al dizze dingen wurdt it wer slimmer om allerhanne sa- ken fan pleatselik bilang foar mekoar to krijen en sakje de agraryske doarpen en stêdtsjes yn har mooglikheden. Bliuwe de viteiten hingje tige gear mei de hiele po- sa’t se nou de beide 'êststeld binne, op dizze Eis 9 maanden voor dolle rit. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek en drie jaar ontzegging van de rijbevoegd heid eiste de officier van Justitie bij de Haagse rechtbank donderdagmorgen te gen de 27-jarige koopman C. R. uit Naaldwijk, die op 28 februari beschon ken in een gestolen auto een dolle tocht door het Westland heeft gemaakt. Vluchteling uit legioen in arrest. De Ne derlandse deserteur uit het Franse vreemelingenlegioen, die met behulp van de bemanning van „De Zeven Pro vinciën” wist te ontsnappen, heeft zich thans vrijwillig gemeld bij de Haagse recherche, daar hij gezocht werd wegens verduistering van een fiets. Aan dit feit heeft hfj zich geruime tijd geleden in Den Haag schuldig gemaakt, doch door naar Frankrijk te vluchten en zich daar te melden voor ’t vreemdelingenlegioen wist hij zich toen aan vervolging te ont trekken. Ook moet hij nog een gevan genisstraf van enige weken uitzitten, eveneens wegens verduistering, die hij, al weer door zijn overhaast vertrek naar Frankrijk, nimmer heeft ondergaan. Hij heeft zich gemeld, omdat hij schoon schip wilde maken met zijn verleden. Advertenties in girostempels Het aan brengen van advertenties in de post stempels op de groene enveloppen van de postcheque- en girodienst wordt mi nister mr. J. Algra aanbevolen in het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de PTT-begroting 1956. Daar in een jaar ongeveer 45 miljoen groene en veloppen worden verzonden, zou hier uit een niet onbelangrijke inkomst kun nen worden getrokken. Ook in de tele foonboeken worden advertenties ge plaatst, zodat het volgens de senatoren geen nieuwe maatregel zou zijn. Nieuwe bewijzen voor onschuld Jung- schlaeger. Aan de bewijsstukken, dat Leon Jungschlaeger in juli 1950 te Maastricht vertoefde, heeft de Maas trichtse fotograaf G. Braun een nieuw bewijs toegevoegd. Op 5 juli 1950 zijn in zijn fotoateliei- aan het Vrijthof n.l. pasfoto’s gemaakt van de heer Jung schlaeger. De bon en het negatief van de foto’s zijn nog aanwezig. Dit feit wijst er dus eveneens op, dat de heer Jungschlaeger in die tijd onmogelijk in Indonesië kan zijn geweest om daar subversieve actie te bedrijven, zoals hem ten laste wordt gelegd. Wat de borrel vermag. Janus Vughts de 65-jarige gemeentewerkman van het Brabantse dorp Helvoirt, is enkele uren burgemeester geweest. Janus was enige ogenblikken tevoren pp een bijzondere raadsvergadering gepensioneerd. Na een ontroerende afscheidsspeech van burge meester mr. E. Bloemen, koos de raad Janus Vugths met algemene stemmen en 8nder een borreltje tot burge meester en voorzitter van de raad. Eén avonds is Janus Vughts burgemeester geweest. De vergadering was echter zo geanimeerd, dat toen tegen het midder nachtelijk uur de sterke drank op het gemeentehuis „uitverkocht” was, de werkman-burgemeester zijn eerste en enige besluit nam: hij verlengde het sluitingsuur van de Helvoirtse café’s met onbeperkte tijd. Zijn tijdelijke bur gemeesterschap werd daarna in een café verder gevierd. (Tel.). Kleuter at dodelijke pillen. In een onbe waakt ogenblik maakte *t 2-jarig zoon tje van de familie B. te Brunssum zich meester van een doos tabletten, die de. nichheit fan de gemeenten net fierder oantaeste, dan sil in bilangryk diel troch de gemeente seis droegen wurde moatte. En yn de agraryske hoeken fan it lan, soppet it net rom mear. Hjir leit in need- lottige sirkelgong, dy’t net fan stilstean wit, mar aloan omheech of omleech draeit. Hwant de wal keart op it lest it skip. Wy binne lang net rêstich op de üntwikkeling fan de plattelansgemeenten, likemin op dy fan Boalsert. Oan de iene kant moat men de wanten üt ha en alle seilen bysette en oan de oare kant moat men ek goed sjen hoefolle it lije kin. Hiel folie dingen binne winsklik. mar lukt men it seil to heech, dan wurdt it boatsje topswier en slacht it by de earste stoarmfleach om. Initiatyf en realiteissin moatte hjir mekoar fan it lan helpe, dan wurdt de üngeliken- fine ek as it tsjin it sin giet. se striid in forlerne saek. yndustriële sintra en de agraryske jit swierder. En dat ünderfynt elk, earder as letter, dy’t syn brea hjir fortsiinje moat of wol. Sa is it ek mei de aksje om mear sintrale help to krijen foar de wichtige dingen fan algemien belang, hwer’t nou al jier ren oanien foar pleite wurdt, sa as elek- trisiteit, wetter tillefoan, mear finansiele middels foar de provinsjes, bettere wegen, mear wenten, doarps- en buerthüzen, kul- turele en sosiael-hygiënyske ynstellingen en aktiviteiten. It is moai dat men yn Eindhoven, Rotterdam, Ymuiden en sa- folle oare plakken de strjitten by seksjes üt de groun riizjen sjocht, mar nimt men gjin maetregels, dy’t ek de oare dielen sysje fan de agraryske prizenpolityk. Hwant de yndustry hat hjir mar och sa’n biskieden plak. Dêrom is it koartsichtich om to mienen, dat dit allinnich in boere- saek is. It is mei rjocht, seker foar Frys- lan, in folkssaek. In sint to min foar wolke rint foar dizze provinsje op in oskea üt fan hast 10 miljoen goune. En dy it tal gemeenten, dat mei in bigreating kinne wy hjir net misse. Derom is de be- i s)°gg' slissing fan Minister Mansholt, üt namme r'"J oplossing fine moat, fan de regearing nomd, tige spiti-.h. H.i sil men de selsstan- makket de üngclikense striid tusken de het geefs. Naast het begrip vrijheid, komen inzake de economische vraagstukken echter eveneens de verantwoordelijkheid tegen. Ook omgekeerd is dit het geval: Dat kin men ek yn se partikuliere sektor minsken hjirre ynsjogge, dat de molkpi sjen. De nije Vivo-sintrale en de forbou- ek har saek is, dat in reedlik priispefl wingen fan in stik as fjouwer sakelju, dy’t har bilang is J“‘- u- krekt klear of oan ’e gong binne, de for- bouwing fan Huize St. Martinus binne der de biwizen fan. De gong moat der yn bliuwe, mar wol sizze op in goede finansiële basis. Dizze maetskiplike en gemeentlike akti- DE UNGELIKENSE STRIID Der binne party lju, dy’t miene, dat de striid om in reedlike priis foar de agra ryske produkten allinnich in saek is foar de boeren. Jo kinne dat fakentiids merkbite as lju üt oare biroppen oer dizze dingen prate. Dêr is fansels ek hwat fan wier: it is al derearst en aldermeast in boeresaek. Mar mei hwat mear neitinken komt men al gau ta de konklüzje, dat der folie mear oan fêst sit. Litte wy hjoed it heechste enI wichtichshte argumint fan de soaale tic j c, uaix y l ijvl orut, bilangrike faset- (greater. Hoe’t dit in mar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1