L I DEINING OM VERDRAAID INTERVIEW DE POSITIE VAN DE GEHUWDE VROUW KRIS-KRAS door Nederland I I üs hjoed p p to sizzen 52e JAARGANG No. 29 VRIJDAG 13 APRIL 1956 Buitenlands Overzicht Onaangename verrassingen voor Engeland Toestand in Midden-Oosten baart zorg Studiefonds d Minister Van Oven wil volledige gelijkstelling ’t Gehele Navo-gebied zal over drie jaar verdedigd kunnen worden Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND :I d provincie Friesland Hwat hat Qabe Skroar Grace en Rainier 1 4 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad o.tt PIET KAMEROVERZICHT ht Mooie 12 els China-matten f 1.56; idem Vliegtuigwrak uit de Eems opgehaald. 1* '1^. 1 T Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 2de week april 1931 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 16 els maten f 1.92. Bijpassende kleine matjes 14 ct. Gebr. Wolke. Aank. Boerenboelgoed op maandag 11 mei 1931 ten huize en verzoeke van de heer Aizo Lycklama Nijeholt te Wol- sum. Te koop gevraagd: een partijtje wrak. *t Kan wel van slechte kwaliteit zijn. B. Feenstra, Wons. Te koop: een solide tilbury. H. A. Ste genga, Waaxens. Benoemd tot dorpsreiniger te Pingjum met 9 stemmen, de heer Klaas de Groot te Witmarsum. Op de heer D. Anema te Pingjum werden uitgebracht 6 stem men. Met 10 tegen 5 stemmen besloot de raad der gemeente Wonseradeel.tot opheffing Van de o. 1. school te Hartwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) met den. Te Bennebroek werd woensdag geopend het „Linnaeushof”, een fraaie nieuwe bloemen- en ontvangstgelegenheid voor hen, die de bloembollenstreek bezoeken. Een aantal meisjes in uniform, die veel gelijkenis hebben met de K.L.M.- stewardessenkleding, zullen de bezoekers kunnen inlichten over de namen van bomen, bloemen en andere gewassen. hun bezoek aan India en Afghanistan, waar zij in ontmoetingen met „de ge wone man” zich schuldig maakten aan de heftigste anti-Britse propaganda. Een propaganda, die ook indruk in ge heel Azië heeft gemaakt en waaraan men zelfs gedeeltelijk toeschrijft de ver nietigende verkiezingsnederlaag welke de verenigde nationale partij van sir John Kotelawala op Ceylon leed. Onder leiding van deze premier bestond er een goede samenwerking van dit dominion met Londen, doch nu het linkse ver enigde volksfront won en zijn leider Bandaranaika premier zal worden, is er enige kans dat Ceylon uit het gemene best zal treden, de republiek zal worden uitgeroepen en een neutralistische poli tiek zal worden gevolgd, welke Enge land zijn militaire bases op het eiland kan kosten. Dit was een van de onaangename ver rassingen welke het weekeind Engeland bracht, de andere was dat de Perzische regering zaterdag de olierijke eilanden groep Bahrein in de Perzische golf op eiste, waar Engeland thans de lakens uitdeelt. Een wat prettiger tijding voor Londen was, dat de Ver. Staten econo mische en technische hulp voor de lan den van het pact van Bagdad toezegden, al willen ze niet als lid toetreden. De vijf landen van dit pact komen eind de zer week te Teheran bijeen om over deze toezegging te spreken en Pakistan zal daar ongetwijfeld de Kasjmir-kwes- tie ter sprake brengen nu het deze weer voor de Veiligheidsraad bracht en In dia troepen aan de Pakistaanse grens verzamelt. Zoals bekend, eist Pakistan dat in Kasj mir de volksstemming wordt gehouden, welke de Veiligheidsraad voorschreef, doch die India niet wil omdat het weet dat het dan geheel Kasjmir aan Pakis tan zal moeten afstaan. Ongetwijfeld is hier enig gevaar voor Verstoring van de vrede, maar de groot ste zorg daaromtrent geldt toch het midden Oosten. Nauwelijks van haar Paasvakantie teruggekeerd stond de Tweede Kamer reeds direct voor een moeilijke vraag. Een vraag, die was voorgelegd door de nieuwe minister van Justitie, minister Van Oven. Zij had betrekking op de positie van de gehuwde vrouw, als deze getrouwd is in gemeenschap van goederen, zoals in 95 van het aantal huwelijken het geval is. Op deze vraag moest de Tweede Kamer een antwoord geven, voordat zij de wet „opheffing van de handelsonbekwaamheid van de gehuwde vrouw” kan behan delen. J. Miedema te Sneek voorzitter Ned. Bioscoopbond. In de kortelings gehou den vergadering van de Ned. Bioscoop bond is in d,e plaats van de heer M. P. M. Vermin uit Maastricht, die 14 dagen geleden is- overleden, tot voorzitter ge kozen de heer J. Miedema te Sneek. De heer Miedema, die o.m. de bioscoop te Sneek exploiteert, exploiteert een 11-tal bioscopen in Friesland, Drente en Over ijssel alsmede een reisbioscoop. Naar Australië. We kunnen weer weg. De Nederlandse commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haverman, is met de Australische immigratie-autori- teiten tenminste overeen gekomen, dat in de volgende vijf jaar 25000 Neder landers naar Australië mogen gaan. Als nu beide regeringen dat plan maar goed- De Russen trachten bij de Arabische staten in 't gevlei te komen, omdat zij er op hopen, dat het Westen dan gelei delijk zijn militaire bases in enkele dezer landen, die Moskou als een bedreiging van de veiligheid van de Sovjetunie ziet, zal verliezen. Het moet daarom Rusland niet zijn meegevallen, dat zowel in Tu nesië als in Marokko het gematigd na tionalisme zich met het Westen heeft verzoend en het heeft toegestaan daar militaire bases te houden. Monaco zit in droeve druk, Zong steeds hetzelfde wijsje: ’t Gaat om ons nationaal geluk, Rainier, toe, zoek een meisje. De Koning maakte weinig haast, Tevreden met zijn baantje. Tenslotte koos hij elk verbaasd Een schoon Amerikaantje. Rikelju’s sykten en earmelju’s pankoeken rüke fier Bolswards Nieuwsblad i. e Op 13 oktober 1949 is door de toenma lige minister Weyen een wetsontwerp ingediend om de rechtspositie van de gehuwde vrouw te verbeteren. Dat wetsontwerp is geruime tijd blijven lig gen, doordat zijn opvolger, nu wijlen minister Donker, eerst het ontwerp- Burgerlijk Wetboek wilde behandelen, dat ten nauwste met dit ontwerp ver band hield. Minister Donker is tenslotte met een wetsontwerp gekomen, waarin de vrouw in belangrijke mate „hande- lingsbekwaam” werd gemaakt. Er zul len niet veel Kamerleden zijn, die daar tegen bezwaar hebben, omdat de ge huwde vrouw, zuiver juridisch gezien, eigenlijk gelijk gesteld wordt met min derjarigen en met onder curatele ge stelden. wordt, nog steeds juridisch bezien dus, zij minderwaardiger dan een ongehuwde vrouw. Dat is moeilijk vol te houden. Zo heeft minister Donker voorgesteld een gelijke behandeling van het persoon lijk vermogen van de man en de vrouw. Maar zijn algemene gedragslijn was toch wel, dat de man het bestuur heeft over de huwelijksgemeenschap. Over eenkomsten van de gehuwde vrouw, die verband houden met de huishouding, met haar beroep of haar bedrijf, kunnen in het systeem Donker ten laste komen van het gemeenschapsgoed. Maar de gehuwde vrouw zou ook verbintenissen kunnen sluiten, die geheel voor haar persoonlijke rekening komen. Met een vlotheid, welke alleen kan wor den verklaard uit de vrees van gene raal Franco dat het anders Spanje zou vergaan als Frankrijk in Algerije, heeft de Spaanse dictator ook Spaans Marok ko toegestaan zich bij het nu onafhan kelijke vroegere Franse Marokko te voegen. Het wordt nu één staat onder sultan Ben Joessef. En de Spaanse mi nister van buitenlandse zaken Alfaro gaat naar Washington om daar schou derklopjes voor zijn wijze Marokkaanse politiek in ontvangst te nemen en over een nog nauwere samenwerking met de Ver. Staten te spreken. Minister Van Oven huldigt sedert 1926 een ander standpunt. Hij wil het be schikkingsrecht van de vrouw geheel gelijk stellen met dat van de man. Man en vrouw kunnen dus gelijkelijk aan sprakelijk worden gesteld voor de schulden die de echtgenoten eventueel maken, want zij hebben samen het be heer over de gemeenschap van goede ren. De nieuwe bewindsman van Justitie wil dus een volledige gelijkstelling van man Daar wordt de zelfbeheersing der Isra ëliërs tot het uiterste op de proef ge steld, doordat kleine Egyptische com- mando-patrouilles invallen doen op Is raëlisch gebied. De bedoeling is blijk baar Israël tot tegenmaatregelen te verleiden welke de schijn zouden kun nen wekken dat ’t de aanvallende partij is. Door het provocerend optreden van Egypte, dat zich thans militair sterk voelt, is hier een uiterst gevaarlijke toestand ontstaan en het is te hopen, dat de secretaris-generaal van de V. N., Hammarskjoeld, die op z’n vredesmissie thans ter plaatse is, iets kan bereiken. President Eisenhower heeft intussen steun toegezegd aan de partij, welke wordt aangevallen doch technisch is dat vaak moeilijk uit te maken. Het is ech ter duidelijk, dat de Arabische staten Israël naar ’t leven staan en Engeland is blijkbaar meer bereid dan de Ver. Staten om hiermee rekening te houden en Israël steun toe te zeggen. Een interview, dat de opperbevelhebber van de Atlantische strijd krachten in Europa, generaal Gruenther, kort geleden een W.- Duits blad toestond, heeft vorige week nogal wat deining in West- Europa veroorzaakt. Hij zou gezegd hebben, dat als de Russen het Westen thans over vielen de Navo-legers een verdediging in de diepte zouden hebben te voeren en misschien zelfs tot ergens bij de Pyreneeën zouden moeten terugtrekken, voor ze zich gereed zouden kunnen maken voor een tegenaanval, waarvan het eerste doel de herovering van het prijsgegeven terrein zou zijn. Monaco heel de wereld gluurt, Waar kan ik me verschuilen? Met een bruidspaar uit een achterbuurt Zou ik dolgraag willen ruilen. Monaco meent het zekev goed, Maar 't wordt een lastig zaakje, Op zo’n manier krijgt ’t huwlijkszoet Toch wel een bitter smaakje. De Koning weeklaagt reeds verstoord: Niemand laat mij iets eigens. Men kan voor etiquette-koorts Beter de griep wat krijgen. s Monaco riep: hup Hollywood En klapte in de handen. Liet in een felle rode gloed Reclamelichten branden. We zullen zeer ons best gaan doen Om alles te versieren, Met zilverrag en bloesemgroen, We gaan fijn bruiloft vieren. De Franse premier wilde dus het laatste vraagstuk meer naar de voorgrond en dat der hereniging meer naar de ach tergrond schuiven. In West-Duitse re geringskringen heeft deze uitlating ver ontwaardiging en ongerustheid gewekt omdat men Mollet ervan verdenkt met de Russen een koehandel te willen aan gaan, waarbij in ruil voor zekere Rus sische toeschietelijkheid op ontwape- ningsgebied, Duitsland verdeeld zou blij ven of geneutraliseerd worden. Het is de vraag of dit werkelijk Mol- lets bedoeling is, maar deze Franse pre. mier en zijn minister van buitenlandse zaken Pineau streven naar een nieuwe aanpak van het vraagstuk der verhou ding van het Westen tot Rusland en beide schijnen ook van mening, dat er in Rusland wel degelijk iets veranderd is sedert de nieuwe heren te Moskou aan de leiding kwamen. Andere Weste lijke staatslieden, in het bijzonder de Amerikanen, betwijfelen dat en wat zo voor en na aan het licht komt, geeft reden tot die twijfel. Overigens zal het bezoek van Boelganin en Chroesjtsjew aan Londen misschien de Engelse staatslieden gelegenheid ge ven wat meer omtrent de werkelijke Russische bedoelingen te weten te ko men. Deze heren hadden echter ken nelijk de bedoeling hun bezoek voor propagandadoeleinden uit te buiten, want zij hadden te kennen gegeven vooral graag met „gewone mensen in de fabrieken” in aanraking te willen komen. De Engelse regering stelt ech ter terecht meer prijs op gesprekken met de Russen op hoog niveau en her innert zich maar al te goed het gedrag van haar Russische bezoekers tijdens Zo gauw een vrouw dus gaat trouwen, Toch een schat. Waar de schoonmaak al niet goed voor is. Een vrouw die te Amsterdam op de O. Z. Voorburgwal aan de schoonmaak was, vond onder een losliggende plank een kistje met bank biljetten en brieven. De bankbiljetten bleken waardeloos te zijn: Oostenrijkse kronen van 1924. De brieven vormden echter de schat. Daar begonnen ze ten minste allemaal mee. het waren liefdesbrieven, waar de familie zich nu kostelijk mee amuseert. Meisje verdronken. Het sedert 23 maart vermiste 5-jarige meisje A. P. te Alphen aan de Rijn, blijkt in het Aarkanaal te zijn verdronken. Een veerman ontdekte het lichaam maandagmiddag omstreeks vier uur. Monaco kent het protocol, Dat moet in ere blijven, Gaat Rainier in zijn nieuwe rol Secuur de wet voorschrijven. De Koning is thans onderdaan, Hij heeft niets te vertellen. Hij voelt het, pijnlijk en ontdaan, Lat gouden banden knellen. Deze laatste kwestie is vorige week ook weer aan de orde geko men door een uitlating van de Franse premier Mollet in een in terview met een Amerikaans persbureau. Hij zeide n.l. dat een algemene beperking der bewape ning de hereniging van Duitsland zou kunnen bevorderen. Mollet constateerde, dat de hereniging van Duitsland was mislukt bin nen de sfeer van de huidige be- wapeningswedstrijd, men zou het nu eens kunnen proberen in de sfeer der beperking van de be wapening. Truman 14-17 juni in Nederland. Ex- president van de Ver. Staten, Harry S. Truman, heeft dinsdag aangekondigd, dat hij en zijn echtgenote gedurende hun op 11 mei aanvangende reis naar Euro pa, op 14 juni Den Haag zullen bezoe ken. Op 17 juni zullen zij naar En geland vertrekken, waar Truman een eredoctoraat van de Oxforduniversiteit in ontvangst zal nemen. De overige landen die op het programma staan, zijn: Italië, Frankrijk, Duitsland en België. en vrouw. Een deel der Kamer heeft deze gedachten overgenomen. Het is met een amendement van gelijke strekking gekomen. Dit amendement werd ondertekend door de v.v.d., k.v.p., en een deel van de p.v.d.a. Zou dit voor stel worden aangenomen dan moest dit wetsontwerp in belangrijke mate wor den herzien. Daarom heeft minister Van Oven eerst een principe-uitspraak van de Kamer gevraagd. Is het lot be slist, dan zal het wetsontwerp worden behandeld. Het behoeft geen betoog, dat minister Van Oven dit amendement, hetwelk dus zijn gedachtengang bevatte, met een keur van argumenten heeft verdedigd. In de praktijk, zo zeide hij, ,is de ge huwde vrouw al lang handelingsbe- kwaam. Er is geen taxichauffeur die geen gehuwde vrouw wil rijden omdat zij geen toestemming van haar man heeft, De volledige gelijkstelling tussen man en vrouw noemde minister Van Oven een daad van eenvoudige recht vaardigheid. En de gelijkstelling van de gehuwde vrouw met minderjarigen vond hij een smet op onze samenleving. Huwelijksgemeenschap is een zaak van samen lief en leed delen. De wet moet met die grondgedachte in overeenstem ming worden gebracht. Twee juridisch gelijkwaardige kapiteins op het huwe- lijksschip, zo wilde de bewindsman. De tijd is voorbij dat een man zorgt voor een vermogen. Waarom plotseling geen gelijkwaardigheid meer als het gaat om het gemeenschappelijk vermogen? Met deze redenering had de bewinds man het gewonnen bij de vrouwelijke afgevaardigden Stoffels-van Haaften (lib.), Tendeloo (soe.) en Lips-Odinot (c.p.n.). Zij redeneerden aldus: in vele gevallen beheert de vrouw de.gezinskas. En de gehuwde vrouwen hebben dat meestal zo voortreffelijk gedaan, dat men heus niet behoeft te verwachten, dat plotseling de gezinskas zal worden verbrast. De gehuwde vrouw (ook al wordt zij op dit gebied handelingsbe- kwaam) zal juwelen kunnen laten lig gen en zal winkels met bontjassen voor bij lopen. Deze vrouwelijke afgevaardig den wensten een eind te maken aan de achterstelling van de gehuwde vrouw ten opzichte van de ongehuwde. In prin cipe was de vrouwelijke wethouder van Rotterdam, mej. Zeelenberg, het hier mee eens. Maar zij vroeg zich af of het systeem Van Oven in de praktijk wel uitvoerbaar zal zijn. Ook de k.v.p.-fractie had geen moeite met de volledige gelijkstelling tussen man en vrouw. Daardoor wordt de per soonlijke verantwoordelijkheid vergroot, zo zeide de heer Van Rijckevorsel. „Dat is een opvatting, die geheel strookt met onze kerkleer.” De c.h.-afgevaardigde V. d. Feltz steun de de minister eveneens zonder dit ech ter principieel te motiveren. Dat was jammer, want de principiële motivering is in deze zaak wel bijna het interes santst. Prof. Gerbrandy (a.-r.) nam dit op zich. Deze oud-minister is een gewel dig spreker. Hij boeit de vergadering. Prof. Gerbrandy nu was tegen het sy steem Van Oven. Na de zondeval, zo stelde hij, werd de man het hoofd van de huwelijksgemeenschap. De man is de baas. Dat is zo doodgewoon, dat dit in het normale volksleven is geworteld. Ook in het sociale verkeer is de man de hoofdfiguur. Waarom nu afwijken van de volksgewoonten? Maar volgens minister Van Oven zitten aan de zaak geen principiële kanten. Dat is iets te simpel geredeneerd als er een fractie is die haar wel principieel stelt. Het grote verschil was echter, dat de minister vond dat de praktijk leert, dat de vrouw toch al goeddeels handelingsbekwaam is, ook wat het ge meenschappelijk vermogen betreft, en dat de heer Gerbrandy dit bestreed. Het systeem Van Oven is ten slotte met 56-14 stemmen door de Tweede Kamer aanvaard. De gehele socialistische frac tie wilde de bewindsman de kans geven, maar hield haar oordeel voor zich tot dat het wetsontwerp zal zijn omge werkt. Tot de tegenstemmers behoor den de a.r., s.g.p. en de heren Beemink, Schmal, De Ruiter en Tilanus (allen c.-h.). Later heeft de generaal recht gezet, Wat in het interview verdraaid was weergegeven en ten slotte kwam het hierop neer, dat eerst als alle 12 W.- Duitse divisies opgesteld zijn dat zal over drie of vier jaar zijn en atoom- en kernwapens bij de verdediging kun nen worden gebruikt, het gehele Navo- gebied van de linie langs de Elbe zou kunnen worden verdedigd. Reeds nu, zo verklaarde Gruenther later naar aanlei ding van de in ons land ontstane onge rustheid, achtte hij Nederland echter reeds verdedigbaar. Hier en daar is deze militaire leider kwalijk genomen, dat hij aan publicaties doet; een generaal heeft, aldus het oor deel van velen, te zwijgen en slechts te zorgen dat de defensiemaatregelen, wel ke de politici nodig achten genomen Worden. Toch heeft generaal Gruenther niets onoirbaars gedaan, toen hij er nog eens de aandacht op vestigde, dat de W.-Duitse bijdrage in de Navo-verde- diging onmisbaar is en ook zo snel mo gelijk moet opgebracht. Dat hij thans kon meedelen, dat hij Nederland reeds Verdedigbaar achtte, was een gerust stellend nieuwtje. Generaal Gruenther heeft voorts nog ge zegd, dat de gróótste troef van het Westen en ons besto wapen ter afschrik king van Russische agressie de Ameri kaanse lange afstandbommenwerpers zfln, die het grootste deel van de Rus sische industrie binnen een paar uur zouden kunnen vernietigen. Hij meende dat de Russische luchtafweer niet in staat zou zijn zo’n vernietigende aanval af te slaan, terwijl de Ver. Staten thans wel over een vrij afdoend afweerstelsel tegen een overrompelende aanval be schikken. De staf van de Navo in Euro pa concentreert zich thans op de op bouw van de luchtverdediging en de in voering van een snelwerkend waarschu wingssysteem in West-Europa, dat ook hier een vrij betrouwbare waarborg te gen een verrassende aanval zal kunnen bieden. Terloops willen wij hier nog even melding maken van een hoofd artikel in de N. R. Crt., waarin er op gewezen wordt dat over een tien of vijf tien jaar de situatie weer heel anders zal zijn, omdat de lange afstand bom menwerpers dan waarschijnlijk zullen zijn vervangen dqor geleide projectielen, waarvan de bases, omdat ze heel klein en zelfs verplaatsbaar kunnen zijn, niet door de tegenpartij te ontdekken zullen zijn. De kans zou dan ontstaan, dat Amerika uit vrees voor Russische ver- nietiglngsaanvallen op Amerikaans ge bied zelfs niet zou ingrijpen bij een Rus sische onderneming tegen West-Europa, aldus de N. R. Crt., en zij trekt dan de conclusie, dat het voor West-Europa zaak blijft eigen strijdmacht en con ventionele bewapening zo goed mogelijk te blijven verzorgen, omdat deze over een jaar of tien wel weer eens van gro tere betekenis zou kunnen worden dan Gedeputeerde Staten zijn voornemens binnenkort over te gaan tot het verle nen van bijdragen uit het Studiefonds der provincie Friesland voor het studie jaar 1956/’57. De bijdragen worden verleend aan on bemiddelde jonge mensen van goede aanleg, die in de provincie Friesland woonachtig zijn en gedurende de twee voorafgaande jaren geweest zijn. Hoe wel bijdragen voor andere studierich tingen geenszins zijn uitgesloten, wor den zij in de eerste plaats verleend voor een vakopleiding in de verschillen de takken van landbouw en nijverheid. Zij, die menen voor een bijdrage in aanmerking te komen, moeten zo spoe dig mogelijk, doch in ieder geval vóór 1 mei a.s. een daartoe strekkend ver zoek bij Gedeputeerde Staten, Twee- baksmarkt 52, Leeuwarden, indienen. Aanvraagformulieren zijn ten provincie- huize (bodenkamer) verkrijgbaar. Ook zij, die voor het studiejaar 1956/’57 in het genot van een bijdrage zijn ge steld, moeten, indien zij voor het komen de studiejaar opnieuw in aanmerking wensen te komen, een verzoek indienen. Aanvragen, die na 1 mei Worden inge zonden, blijven buiten behandeling. Jongetje onder gemeenteauto. Dinsdag middag is te Maastricht een 8-jarig jon getje, H. C. S. uit Limmel door een auto van de gemeentereinig overreden en op slag gedood. Het ventje was met enkele vriendjes op de treeplank van de auto gesprongen. Toen de auto te veel vaart had, is het ventje er af gesprongen. Hij kwam met het hoofd onder het achter wiel en was op slag dood. Friese heidebrand. Van Appelscha tot over de Friese grens onder Veenhuizen vochten tientallen mannen maandagmid dag urenlang tegen een felle brand, die pl.m. 175 ha heidegrond, waaronder een deel van een natuurreservaat verwoest te. Ook 200 tewerkgestelden uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen en Uit da Eems bij Delfzijl is een in de hun bewakers hielpen mee het vuur te oorlog neergeschoten Amerikaans vlleg- thans het geval schijnt. Uit dit alles volgt uiteraard ook, dat aan de mili taire samenwerking in Navoverband West-Duitsland dient vastgehou- '4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1