KRIS-KRAS door Nederland WONINGTELLEN IS NIET ZO SIMPEL ALS HET LIJKT üs hjoed p p to sizzen DINSDAG 17 APRIL 1956 52e JAARGANG No. 30 straks de stereotipe vraag Südwesthoeke Fan de Martinytoer Tj. de J. De aide pleats STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND „Mag ik even bij U binnen komen” Gouden filmpjes Hwat hat Qabe Skroar Gearkomste oer de De riger driuwt wer op ’e wjüken. Teeltverbod aardappelen. IT IS HEGE TIID Benoemd tot burgemeester van Wym- 1- Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Advertentieprijs: 12 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Mei sjerp fangt men mear miggen as mei jittik Grote brand in San Francisco. De eer ste schattingen gewagen van een 5000 slachtoffers. Het is geenszins de bedoeling na te gaan of in uw woning soms iemand clandestien is gehuisvest, dan wel of in uw woning soms nog inwoning mogelijk is en er behoeft geen enkele vrees te be staan, dat de te verzamelen ge gevens zullen dienen voor vorde ring van woonruimte of andere maatregelen. Lei „Wibranda State”s Side stins, Ticht by de grietenij syn grins, Hy hat der al jierren net mear stoun, Op ’t hege hiem en de aide groun. In pleats, dy kaem der foar yn 't plak, It spul, mei ’t hege stijle dak. Dêr fielde elts en ien him thüs, Yn ’e foarein en yn it efterhüs. Doe kaem, ’t wie op in sneintojoun, Dat men de ünrêst dêrré foun; In loge fjür sloech üt it dak En foun yn it bint en ’t reit gerak. De oare moams seach men it sté En tusken it bintwurk it dead© fé. Noch smeulde hea en strie hwat nei, Sa gril seach men de nije dei. Dochs bleau men net yn tinzen stean. Mar liet dy daelks wer fierder gean. En seach it geasteseach ’t nije sté, Wer fleurich steun, hast al wer ré. De hammers bikje wer har liet, Mar nea fan wémoed en fortriet, Mar roppend fan in nij bistean, It liet fan jimmer fierder gean. Óf roaiket sêft yn hege tüken. Syn maitiidsdrang, dy wie wer boun, Oan dit éüd stikje Fryske groun. voor de bei. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad as it leechwetter wurdt. Oan de stadichwei forilderjende bidriuws Salaris voor ondergedoken officieren Blijkens een uitgegeven landmacht- order wordt overwogen een regeling te treffen inzake de toekenning van scha deloosstellingen aan beroepsmilitairen, die zich tijdens de bezetting hebben ont trokken aan de krijgsgevangenschap. 3e week april 1906 De vermoedelüke brandstichter onder Gaast gegrepen en naar Leeuwarden overgebracht. Mevr. Bticher-Bosselaar. Verloskundige Vrouwenpillen a f 5. Bij de jongste aanneming van nieuwe leerlingen voor de school voor C.V.O. was de aangifte zo groot, dat er geen plaatsje meer onbezet is. Veesmokkel in Aardenburg. Ambtena ren der invoerrechten en accijnzen te Aardenburg hebben in de Oosthoek 12 kalveren in beslag genomen, die men naar België probeerde te smokkelen. Van de drie hierbij betrokken personen kon er één worden aangehouden. De beide overigen zagen kans te ontsnap pen. Het onderzoek duurt voort. Nei oardel üre wie ’t gebeurd, It hie him oan gjin wetter steurd, It needlot, dat sloech kréftich ta, Gjin libben wezen koe dat ha. Hotel „Het Rood Hert” tegenover het stadhuis te Bolsward aannemelijk ver groot en verfraaid. B. Bosscher. We behoeven het allerminst te verhelen: op de komende woning telling is nogal van deze en gene zijde kritiek geleverd. Psycholo gisch gezien is dit zeer wel te begrijpen. Stel, dat U al sedert jaren met de meeste smart op een woning zit te wachten met alle narigheid van dien. Wat is dan logischer, dan dat U wenst, dat alle krachten worden ingezet om woningen, dus ook een woning voor U te bouwen. De woningen tellen, duizenden en nog een dui zenden guldens uitgeven om te zien, hoe het er nu eigenlijk met de woningnood voorstaat, het lijkt op het eerste gezicht een aan fluiting. En is een dergelijke telling wel urgent? Elk gemeente bestuur weet immers wel op zijn duimpje, hoe het er in eigen gemeente voorstaat, hoe lang de lijst van woningzoekenden (dus hoe groot de behoefte aanwoningen) ter plaatse is. Eerste komkommers: 58 ct. Aan de groenteveiling in Pijnacker zijn de eer ste platglaskomkommers aangevoerd. Ze brachten 33 tot 58 cent op. Op de groenteveiling te Roelofarendsveen zijn de eerste glasaardbeien aangevoerd, n.l. vier doosjes, ieder inhoudende ongeveer 150 gram aardbeien. Een Amsterdamse firma werd eigenaar van deze primeur som van 41 cent per aard- Wjj slaven. In de Eerste Kamer vroeg dr. F. Wibaut het oordeel van minister Suurhoff over het houden van een psy chologische campagne tegen de siga rettenverslaving in ons land. Dr. Wi baut vond zulk een campagne nodig in verband met de toenemende gevallen van longkanker, welke door vooraan staande medici in de gehele wereld toe geschreven wordt aan het misbruik van het sigaretten roken. Tegen boom gereden. Tussen Enschedé en Haaksbergen is de 44-jarige Enscho- deër H. J. B. zaterdagmorgen door tot nu toe onbekende oorzaak met zijn per sonenauto tegen een links van de weg staande boom gereden. De man over leed, terwijl hij naar het ziekenhuis ge bracht werd. Fol ünthjit en fol bitrouwen, Wol er hjir syn nést wer bouwe. Bringt üs ’t leauwen faeks wer by, It aide giet, ’t bringt üs wer nij. H. J. S. Telt men de bevindingen van de ver schillende gemeenten in een bepaald gewest op, dan weet men naar welke kant de provinciale balans doorslaat en moet het een koud kunstje zijn om een landelijk beeld van de situatie te ver krijgen. Is het wonder, dat er een lichte wrevel bij U opkomt, als er straks een man bjj U op de stoep staat om op wie weet welk voor U ongelegen moment uw wo ning te komen tellen? Sterker, dat U geneigd bent de man als het ten minste geen hondeweer is op de stoep te laten staan? Toch is de zaak niet zo simpel als U wellicht veronderstelt. In de eerste plaats dit: Het tellen van de woningen is geen hobby van uw ge meentebestuur, maar het geschiedt in gevolge de kortheidshalve genoemde wet „Woningtelling 1956”. ’t Tellen van de woningen is een uitvloeisel van een door de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw voorgestelde en door de Staten-Generaal, dus door de volks vertegenwoordiging (Eerste zowel als Tweede Kamer) aanvaarde wet. De bedoeling van deze wet is om, even als in 1947, een zo juist en volledig mo gelijk beeld te verkrijgen van de ma nier waarop de Nederlandse bevolking is gehuisvest. Het gaat dus niet alleen over het tellen van het aantal wonin gen, maar ook om het rubriceren ervan. Men hoopt allerlei gegevens te verza melen en deze statistisch vast te leg gen om zo een bijdrage te leveren tot de bestrijding van de zo nijpende wo ningnood. Met andere woorden: door de komende woningtelling hoopt men bij de verbetering van de volkshuisvesting de meest juiste weg te vinden. Dat er gebrek aan woningen is, weten wij. Dat weet de regering ook wel. Na tuurlijk. Maar wie kan precies zeggen waar in een bepaalde provincie, in een bepaalde gemeente het meeste behoefte aan is? Aan bijv, kleine woninkjes voor oude lieden, aan grote gezinswoningen, aan vervanging van krotten, enz., enz. Ja, hoe staat het precies met deze krot ten? De aantallen onbewoonbaarver- klaarde (en veelal bovendien nog „on verklaarbaar bewoonde”) woningen zul len bij de diverse bureaus van gemeen tewerken wel bekend zijn, maar hoe veel woningen komen er in de eerstko mende jaren voor onbewoonbaarverkla ring in aanmerking? Hoeveel mensen slapen nog in bedsteden? Hoe vaak moeten oudere kinderen bij de ouders in hetzelfde vertrek slapen? Hoe vaak staat er een bed gewoon op zolder on der het al -of niet beschoten dak Hoe vaak komt het voor, dat jongens en meisjes van rijpere leeftijd in dezelfde Op voor algemeen kiesrecht en de 8- urige werkdag. Meifeest op 2 mei in „de Doele”. Politieke voordrachten van de komiek- en coupletzanger Y. Schaaf. Entree f 0.15. Gehuwde paren f 0.20. kamer, of wellicht in hetzelfde bed moe ten slapen? Hoe vaak staat (bjj inwo ning bjjv.) een privaat (zonder afvoer) maar „gewoon” op zolder of „gewoon” in de keuken? Zo zjjn er tal van vra gen, tal van toestanden, waarin men geen duideljjk inzicht heeft. Om het Nederlandse woningmateriaal precies te inventariseren zal ook uw woning eerstdaags moeten worden „ge teld”. Dat wil zeggen, dat ook van uw woning aard, bouwwjjze, indeling, aan tal vertrekken, huurprijs, ouderdom, enz. moet worden opgenomen. Tevens zal ook van uw woning moeten worden vastgesteld hoeveel personen daarin leven, alsmede de samenstelling van het gezin. Bedenk hierbij, dat dit alles U niet zal worden gevraagd uit speciale nieuwsgierigheid naar uw ge zin, maar om met de bij U te verza melen gegevens, tazamen met die van alle andere woningen en alle andere gezinnen, tot een cijfermatig totaalbeeld te kunnen komen voor de buurtschap, het dorp, de wijk, de stad, waarin U woont, voor de gehele provincie en voor ons land als geheel. Het ligt voor de hand, dat er wel weer velen zullen zijn, die argwanend dit alles afwachten en de misverstanden zullen wel aan de orde van de dag zijn. Dit artikel wil er juist toe meewerken om deze te voorkomen en daarom willen we het zekerheidshalve heel duidelijk zo stellen: zjjn noodzakelijk, maar voor waar- schjjnlijk niemand erg prettig bezoek zoveel mogeljjk. Hij doe zijn werk rus tig en snel. Hij zal de woning weliswaar moeten doorlopen, maar hoede zich hierbjj voor onbescheidenheid. Voorts zij hij zich steeds bewust van zjjn plicht tot geheimhouding van de hem ver strekte gegevens. Hoe interessant zou het zjjn om merkwaardige toestanden bjj zjjn bezoeken tegen gekomen door te vertellen. Hoe aandachtig zou het ge hoor zijn bij het opdissen van wie weet welke pikante intieme omstandigheden, enz. Dit mag onder geen beding. Niet op de „dienstreis”, maar evenmin in eigen gezin, in de treincoupé (traditio- han jown, dat fraechstik troch eltsenien tajown, krijt bliuwt blaksti: Ook niet van fiscale aard. Al komt bjj het opgeven van de op uw inkomsten biljet vermelde huurwaarde van een eigen woning, deze de teller bjjv. uit zonderlijk laag voor (we noemen maar een willekeurig voorbeeld) dan nog be hoeft men niet te vrezen, dat op grond hiervan een nieuwe schatting voor de personele belasting zal plaats vinden, enz. De teller werkt n.l. alleen en uit- Dronken man koelt woede op „Neeltje Jacoba”. Een zwaar onder de invloed verkerende inwoner van IJmuiden heeft de afgelopen week ernstige schade aan gericht aan boord van de reddingboot Neeltje Jacoba. Hiermee nog niet te vreden, trachtte de man ook nog brand te stichten op het nieuwe onderzoe- kingsvaartuig Willem Beukelszoon, dat eveneens in IJmuidens vissershaven aan de wal lag. Hjj is ter beschikking gesteld van de Haarlemse justitie. sizze, dat der to min bigryp is by de oer- heit foar it plattelan oer. Ik nald mei harren üt, dat der yn mannich ding hiel hwat forbettere wurde koe, as men der in goed each yn hie, mar oan de oare kant siz ik mei likefolle klam, dat men net kingssifer hjirre, troch de regearing keard wurde kin. Wy hawwe hjir foar in bi- langryk diei to krijen mei-in strukturele- britseradeel met ingang van 15 mei, sahwat trije kear sa great wurden is, dan sl* oan komme H. M. Tromp, burgemeester van H.O.N. wiist dit net bést. Cd- J .(uit 200 sollicitanten). Mar it is net allinnich de Süd-Westhoeke, gebouwen wurdt gjin oplossing oan 'e sluitend ten behoeve van de woningtel ling als zodanig en hem is bjj de wet zwijgplicht opgelegd. Bovendien zjjn de in te leveren lijsten naamloos. Al met al kunt U daarom gerust gevolg geven aan het dringend beroep, dat op uw medewerking wordt gedaan. Draag bjj tot het welslagen van deze telling door de teller, die zich als zo danig kan legitimeren, welwillend te ontvangen en beantwoord de door hem gestelde vragen zo goed mogeljjk. Ga hem even voor door uw woning, zodat hij zelf op snelle wjjze kan vaststellen of vertrekken, keuken, w.c. enz. met de voor de telling gegeven richtlijnen in overeenstemming zjjn. Hjj zal ook naar de huur van uw woning vragen. Weet U het juiste bedrag? Betaalt U bjjv. zelf het waterverbruik? Of is het in de huur begrepen Heeft U een huur- kwitantie of zoiets bjj de hand? Weet U zo uit het hoofd indien U een eigen woning heeft wat op het laatste aan slagbiljet van de personele belasting (eventueel op uw inkomstenbiljet door U zelf ingevuld) staat aangegeven als de juiste huurwaarde? Weet U in welk jaar U de huidige woning heeft betrok ken? De teller zal U ook enige bjjzon- derheden vragen over U zelf en Uw ge zinsleden. Weet U hun leeft jjd? Weet U precies het beroep dat zij uitoefenen? Valt het inkomen van het gezinshoofd beneden of boven de algemene loongrens van de sociale verzekering, d. w. z. be neden of boven de f500.per maand of f 115per week? Ook de laatstge noemde vraag kunt U rustig beant woorden, de teller staat ook in dit op zicht onder een wettelijke geheimhou dingsplicht. Hjj zal het niet bjj uw bu ren vertellen, mag dat niet eens doen. Nog in ander opzicht kunt U de wo ningtelling vlot doen verlopen. Straks zult U van uw gemeentebestuur wel be richt ontvangen op welke dag en onge veer tegen welk uur U de teller kunt verwachten. U behoeft heus niet met koffie en koek klaar te staan, maar U dient wel te zorgen dan thuis te zijn en een antwoord te weten op de door ons reeds gereleveerde vragen. Tenslotte nog iets over de teller. Zijn taak is een hoogst belangrijke en het Ijjkt ons werkelijk voor de diverse ge meentebesturen nog niet zo eenvoudig hiervoor de juiste personen te vinden. De gegevens moeten namelijk met de meeste nauwkeurigheid worden verza meld. De teller mag er niet met de muts naar gooien en zich er met een Franse slag af maken. Alleen wanneer de ge gevens betrouwbaar zjjn, zjjn de duizen den guldens, aan deze telling besteed, niet voor niets uitgegeven. Onbetrouw baar teUingmateriaal maakt niet alleen de telling waardeloos, maar kan boven dien misleidend werken. De taak van de teller is bovendien al lerminst een gemakkeljjke. Hjj zal wo ning na woning moeten aanbellen en telkens weer andere bewoners aantref fen, die, hoewel op de hoogste van zjjn komst, zjjn bezoek toch als een onver wachte en soms als een storende onder breking van hun dageljjkse werk zullen zien. De teller moet dus reeds bjj het eerste contact door een correct optre den een gunstige sfeer voor zjjn werk scheppen. Zjjn legitimatie vermeldt b.v. het recht, dat hjj heeft om de woning te betreden, maar het Ijjkt ons aller minst juist, dat de teller zich hierop laat voorstaan. Hij beperke de last van nele plaats tot het vertellen van „sterke stukken”) of bjj het bezoek aan ken nissen. Zelfs niet als Collega’s onder elkaar. De woningtelling kan inderdaad een goede bjjdrage leveren tot de oplossing van de moeilijkheden. Immers om uit de impasse te komen, zal men allereerst moeten weten, hoe de moeilijkheden precies zjjn en waar de schoen precies wringt. Wanneer èn de Nederlandse burger èn de teller hiertoe hun plicht verstaan, zal de telling, hoewel minder simpel als men wellicht dacht, ook min der pjjnljjk en onaangenaam zijn als U misschien veronderstelde. Draagt U ook uw steentje bjj? De gearkomste oer de problemen fan ’e Südwesthoeke, dy’t fan ’t winter fan wegen de minne wegen en it biswierlike reizgjen forsteld wurde moast, is nou ütskreaun op woansdei 18 april yn Ho tel Jans op Riis. Itselde program sil üt- fierd wurde. Dus sprekke de hearen: P. van der Mark (direkteur fan de Ryks- lanbouwinterskoalle to Snits) oer: „De agraryske tastan en takomst fan de Südwesthoeke” en Dr. H. G. W. van der Wielen (L&nlik lieder fan it Folkshege- skoallewurk, Bakkefean oer: „Is de Zuidwesthoek zich bewust van zijn be langen?” Lütsen Njjdam (fluit) en Jacoba Kue- ter-Zwager (piano) beide wolbikend op it gebiet fan de muzyk Wybren Altena (ek bikend n.l. om syn fyn koartswilige foardrachten) sille inkel- de nümers fan harren kunst hearre lit- te. It is net de bidoeling om (lyk as de earste kear, yn febrewaris) foar dit program in middei to nimmen, mar it bigjin to setten op krekt 10 üre de moarns en de gearkomste om likernöch 16 üre ófrinne to litten. De lêzing fan elke sprekker sil in trije kertier sy .bi slach nimme, wylst der dan eK noch trjje kertier foar fragen en nedbisprek folget. It doel fan ’e gearkomste is, yn breed formidden de swiere problemen, dér’t Fryslans Südwesthoeke yn ’e hjoeddeis. ke situaesje en Ontwikkeling mei sit, meiinoar to bisprekken, nei to gean hwat der oan dien wurde kin, en sa mooglik de stjit to jaen ta nije initia tives It middeiskoft wurdt frijhalden foar iten. Dy’t net üt de neiste omkrlten komme, kine hwat meinimme, dat men net folie kosten hoecht to maitsjen, mar fansels bistiet der likegoed gele- genheit om hwat to bistellen foar hwa’t dat leaver docht. De tagong ta de gearkomste is frij foar elkenien, persoanen, mar ek öffurdigen fan gemeenten en organisaesjes. Ut de rjochtingen It Hearrenfean, Snits, De Lemmer kinne dg lju oer Spannen- burch om 9.50 üre op Riis wêze. Ek üt Balk wei oer WikelAldemardum. Fan Boalsert óf rydt in bus, dér’t de reizi gers om 8.45 üre mei yn Snits wéze kin ne, dus op tiid om dy kant om to kom men. De westkant om sil in ekstra bus ynlein wurde oer de neikommende plakken: Workum (9 üre); Hynljippen (9.10 üre); Koudum (9.20 üre); Warns (9.30 üre); Himmelom (9.40 üre); Bskhuzen (9.45 üre); Riis (9.50 üre). komt mei it plattelan en him net nei myn miening. Ja, ik wit dat der soms wer in fonkje Ijocht oer de Fryske plattelan me: dizze dingen ompakt fjijden giet, sa as nou mei de hege pri- j— c.i i i zen |£ste jerdapels en in hege prüs foar in puik fokbist, mar hoefolle komt dêrfan by it gros fan de bouboeren en greidboeren tolanue. It lytse diel fan de ierdapels, dat der nou jit is, sit foar it greatste part al yn keapmanshannen, it binne mar och sa’n bytsje, dy’t nou noch in heap sitten hawwe. En de Minister hat yntusken de ütfier al wer forbean. Né, de üngerestens is alhiel bigryplik en lang net sünder groun. En dochs moat der tige om tocht wurde, dat de folie dingen, dy’t üs hjirby tsjin it sin binne, üs net bringe yn in stimming fan mankelikens of wrok kige opstannigens. Hwant ek by minder goed waer, moat men de holle koel gjin koeltsje yn it seil, it il. Fan in nationale oanpak fan elektnfi- kaesje, de wetterforsjenning, de tille- foan, de sprieding fan publike tsjinsten is jit in bytsje to sjen. De sintralisaesje giet syn gong en sücht it measte oan de Ubbenskrêft fan de eksintryske provins- jes. De plattelander is gjin man fan folie wurden, mar hy sjocht dizze dingen wol Er zjjn nog 1200 zeehonden in de Waddenzee. Tot deze uitspraak komt dr. A. C. V. van Bommel, verbonden aan de afdeling Natuurbescherming en Landschap van het Staatsbosbeheer in het januarinummer van het tijdschrift „De levende natuur”, waarin naast al lerlei andere bijzonderheden over het leven van deze zeeroofdieren enige re sultaten worden gepubliceerd van een telling, welke genoemde schrijver van het aantal, in ons land voorkomende, zeehonden heeft gehouden. Hieruit blijkt onder meer, dat het aantal zeehonden tussen 1939 en 1954 in de Zeeuws-hol- landse wateren weinig is veranderd, ter- wjjl dat in de Waddenzee hier en daar is achteruit gelopen. De radio-distributie. Minister Algera deelde mede, dat men op de duur niet zal kunnen ontkomen aan verhoging der tarieven voor de P.T.T.-draadomroep. juist omdat de minder-draagkrachtigen van de radio-distributie gebruik maak ten, zijn de tarieven, die nog op voor oorlogs peil staan, niet verhoogd. Ook deze minister is dus niet zonder zorg. Nu ja, wie is dat tegenwoordig wèl? Koffie als slootwater. Leden van de Eerste Kamer hebben bjj de minister van verkeer enz. geklaagd over de slechte koffie, die in de treinen van de Nederlandse Spoorwegen wordt geser veerd. Eigenlijk niet aardig van die se natoren. Zij hebben vrij reizen en nu komen ze met kritiek. Echtpaar reed naast brug en verdronk. In de nacht van zaterdag op zondag zjjn de 52-jarige landbouwer P. de H. uit Meeden en zijn echtgenote met hun auto te water gereden en om het leven gekomen. Zondagochtend kwam het 16- jarig zoontje van het echtpaar tot de ontdekking, dat zjjn ouders, die de avond tevoren in een gehuurde auto naar een zg. Pa en Ma-bal in hotel Pan man te Scheemde waren gegaan, niet waren teruggekomen. Het bleek, dat de auto naast de brug in het kanaal was gereden. Het echtpaar bleek hierbjj te zijn omgekomen. en der faker as ien kear meimekoar oer praet, de feiten binne dochs ek al to düdlik. Dan giet dy fuort, dan wer in oar, dan wurdt in herberge sluten en dan in smitterij. Nijbou sjocht men skraech- wurk nearne, it 11de moat mar tsjinst dwaen, ek al is it glêd üttsjinne, nije sa- ken komme der net by, de romte wurdt hyltyd mar lytser en de aktive krêften minder yn tal. Der komt in greate ün rêst oer it plattelan, in moedeleazens en derby it gefoel fan forüngeliking foar de oerheit oer. Hwant men wit op it platte lan skoan, dat de hjoeddeiske situaesje dy’t hjirmei to krijen hat, it is likegoed de swiere greidhoeke en ek de bouhoeke dy’t itselde forskynsel sjen lit. Allinnich de stêd Ljouwert en de Walden hawwe har diel krige fan de bifolkingsgroei, de oare dielen binne stean bleaun of efter- ütgien. En nou’t wy yn it algemien in tiid trochmeitsje fan heechkonjunktuer, nou’t de yndustry hurd ropt om wurkkrêften, nou’t de boufakken al mar mear minsken opeaskje en ek wer yn dyselde kontreijen, hwer't wurk en brea is foar tüzenen ar beiders, nou komt oer de lju üt dizze kriten in sterk gefoel fan ünmacht en ünbihagen. Wy witte dat men op it De Planten- ziektenkundige Dienst heeft het plan om met ingang van 1 januari 1958 een aantal bekende aardappelrassen af te kondigen. Daar onder bevinden zich: Bintjes, Eerste ling, Rode Eersteling, Eigenheimer, Blauwe Eigenheimer, Ideaal en Rode Star. In grote delen van het noordoosten en midden van het land zullen deze rassen dan niet meer mogen worden geteeld met het oog op de z.g. wrat- ziekte. Yn Riis wurdt nou dizze wike de earste stjit jown oan it wekker vuirden fan de bifolking. It wurdt hege tiid, dat dit oan- pakt wurdt en dat it trochrin*- oer alle kontreijen, hwant der is net folie tiid mea- to forspyljen. It plattelln is yn ge- faer 11 foroaring yn de maetskippij, dy’t syn gong giet om’t hja net to kearen is. It hege libbenspeil fan in tichtbiwenne lan kin allinnich sa bliuwe as de yndustry sterk bloeit. De hege leanstanderd is in gefolch fan de binutting fan de mecha- nyske krêften, fan de machinale pro- duksje. Dizze driuwt de minsklike arbeid aloan op nei in hegere bileaning en sücht dêrom üt alle oarden dizze kostbere ar- beidskrêften oan. De üngelikense striid forgoed. Hy hat it gefoel, dat it net goed tusken yndustry en lanbou leit him hjir- iforsint hy yn, geande wei wurdt dy arbeidskrêft sa Ja, ik wit wol, kostber, dat de lanbou der al suniger mei omgean moat. It gefolch is, minder folk, by de boer, minder klanten by de doarps- faklju en nearingdwaenden, djürdere distribüsjekosten, minder mooglikheden en dus etterütgong. Ek de béste regearing kin net keare, dat it suver agraryske plat telan yn bitsjutting en mooglikheden sakket. De modder- en turfskipper is üt de tiid, de fearskipper leit foar syn léste anker. Mar it is ek wier, dat neist dizze ünkearbere dingen, der oare steane, dy’t de agraryske mienskippen it libben jit swierder meitsje. En deryn giet de regea ring net frij üt. As hia better bisefte, hoe swier it plattelan sylt en hokfoar greate wearden in soun plattelan foar de naesje bitsjut, dan soe it net sa skriel omparte mei it molkjild, it provinsjefüns en de halde. Ik bin it iens mei harren, dy’t «tipe oan de publike tsjinsten. Dan hie men de klassifikaesje al wit hoe lang om- keard, in premy jown op oansluting fan elektrysk en wetterlieding ynpleats fan in grou stik jild ekstra to rreegjen. :n hawn hat. Men wit dêrneist dat troch de wenning- krapte mannichien jit hingjen bliuwt, dy’t fan doel is fuort to gean, hoefolle reizgje net alle dagen of alle wiken óf en oan? Dit jier is foar de twadde kear de molkpriis bleaun ünder in billik mini mum, dat seit in oare tiid oan. Eltse sawntich jier earder minder minsken telt agrariër sjocht yn dizze regearingspolityk miene moat, dat dizze efterütgong fan it as doe, yn de tachtiger jierren, wylst yn *n teken oan ’e muorre. Hwant as men plattelan, dit stil-wei-wurden fan üs grei- dyselde snuorje de bifolking fan üs Hn ty heechtij al droege plakken kriget, hoe en boudoarpen, it sakjen fan it bifol- teeltverbod voor een Dizze wike sil dan de gearkomste op Riis pleats hawwe, dy’t al in hiel skoft lyn bilein wie om to kommen ta mobilisaesje fan de Süd-Westhoeke. Guont lju, dy’t de gunstich liket, omt men de leste tsien minne situaesje fan dit diel fan Fryslan goede agraryske prizer «-- aloan skerper sjogge, wolle harren birie- lvfpn w"- dern^r d9r trnrh de oer de mooglikheden, dy’t der faeks wêze sille om hjiroan in ein to meitsjen. Wy binne tige bliid dat dit barre sil, hwant it rint yn in fiks diel fan Frys- 'lan ekonomysk net goed. As men sjocht, dat de Süd-Westhoeke yn de lêstë it molkjild, it provinsjefüns en de oan de klassifikaesje al wit hoe lang fan in mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1