9 HET BEZOEK VAN DE „RUSSISCHE TWEELING” AAN ENGELAND Regering blijft bij haar standpunt: op de vijfde mei moet gewerkt worden KRISKRAS door Nederland gf i 52e JAARGANG No. 51 VRIJDAG 20 APRIL 1956 De gastheren willen voor alles over het Midden-Oosten praten Spanje zou willen bemiddelen tussen Israël en Arabië Zilveren filmpjes t t O dierber plakje groun Buitenlands Overzicht j STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i l t I KAMEROVERZICHT niet WT t iwel Egypt, delijk heb Bagdad los te maken, l 3de week april 1931 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 {Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 535 (K 5157) l L t l I l I l l I I l I I Wasdemonstratie in de Doele. Wassen met lucht. Hiervoor waren nodig een houten kuip, een zinken teil en een was- zuigapparaat, warm en koud water, een pakje Persil en ten slotte een vuile was. Iedereen stond versteld van het resultaat. Laagste inschrijver voor het leveren van schoolmeubelen voor de gemeente school 17, fa. S. J. Praamsma, Bols ward. Door de Ver. van Evangelisatie te Bols ward is beroepen Ds. J. van Kuiken te Exmorra. 'te zeer van Maar dit „waardig” betekent niet, dat men niet behoeft te werken. Dat is niet nodig, zo zegt de regering. Laten radio, televisie en scholen een feestelijk tintje aan de vijfde mei geven en laat er ver der wat in de avonduren gebeuren. Dan is een waardige herdenking verzekerd. De regering vreest dat de vijfde mei de Koninginnedag gaat verdringen. Een argument, dat in de Kamer aanspreekt bij anti-revolutionairen, christelijk-his- torischen en liberalen, maar de socialis ten en rooms-katholieken vinden het helemaal niet erg als er vrij wordt ge geven op beide dagen. Nu de Kamer verleden jaar een motie heeft aangenomen dat er op de vijfde mei vrij wordt gegeven, hadden velen verwacht, dat de regering gehoor zou geven aan de oproep van de meerderheid der Kamer. Maar dat is niet geschied. De ambtena ren zullen op deze dag moeten werken. bijeen is. Eén dier landen is te als Saoedie Ara- iebben getracht uit van Bagdad los te maken, maar de huidige leiding daarvan Export van P.B.-schaats Tijdens een vorige week gehouden bespreking bleek, dat er voor de n.v. Friese Schaatsen- fabrieken te Heerenveen exportmoge lijkheden bestaan van de P. B. Houten- schaats naar West-Duitsland en Oosten rijk. De onderhandelingen zijn reeds in een vergevorderd stadium. Zó wordt de voorgevel van de 56 te Bolsward te bouwen woningen, die in systeembouw door aannemersbedrijf J. Martens N.V. zullen worden vervaardigd. De foto toont ons de proefwoningen aan de Dirk Bontstraat te Leeuwarden in aanbouw. Cliché Leeuwarder Courant. Ne- om- Der wie ris in Mokumske jonge, In hert hweryn ’t helder troch skynt, ’k Ha seine om utens üntfongen, Mar de bén mei myn HeitelAn bynt. It bloed krüpt kin it net mear rinne, Soks is fan üs berte biskikt, Mocht id»r in foarbyld mar nimme, Oan 'e holding fan dy mr. X. De Mokumske sterken fan dagen Mei my dizze moanne like Aid, Ik gun har in ritsje mei gragens, Al sitt’ we oan oare ein de wrAld. Ik kin wol in sintmannich misse, Myn namme der hoeft net oer kikt, Hja glid’ troch de bollen fan Lisse, En lokwinskje der mr. X. It Mokumske selskip fan hündert, Makket sa in dei goede sier; Genietsje it kleurige wünder, Har antlit lyk tulpen sa blier. Chauffeur, hela, stopje ris even, Wy binn’ hjir oerdwealsk fan ’e skik Set yn jonges: „Lang zal hij leven” Gjin better freon as mr. X. Stemt rood! No. 1 van lijst 3! H. de Boer S. D. A, P. Der wie ris in Mokumske jonge, Dy sei: Krij ik kans, 'k emigreer, Fortuna hat him ’t goud omhongen, Sa waerd it in hege menear. Hy hellet yn koarten de tachtich En tinkt op dit Ijocht eagenblik: Bin ’k my ek de neisten yndachtich, Hja krij in kedo fan mr. X, DE BLOEMENSLINGERS ZIJN ER WEER Nu de narcissen In bloei beginnen te staan, worden in de bollenstreek weer de slingers gemaakt, welke verkocht worden langs de wegen aan fietsers en autorijders. Telegrafische gelukwensen aan H. M. de Koningin. Met het oog op de be perkte openstelling van de PTT-kanto- ren op de a.s. Koninginnedag, verdient het aanbeveling, telegrammen aan H. M. de Koningin betreffende gelukwen sen ter gelegenheid van Haar verjaar dag, vroegtijdig liefst vóór 29 april aan te bieden. Deze telegrammen worden verzameld en op 30 april afge leverd. PTT op Koninginnedag. Op maandag 30 april a.s. zal de dienstuitvoering bij PTT voor zover het de postdienst be treft, zijn als op zondagen. Er zal die dag dus geen postbestelling worden uit gevoerd, terwijl in de nacht van maan dag op dinsdag geen nachtpostttreinen rijden. De kantoren en stations van de telegraaf- en de telefoondienst zuilen van 8-9 uur voor het publiek zijn open gesteld. De bestelling van telegrammen wordt uitgevoerd tot 12 uur. De kan toren, welke doorlopend opengesteld zijn, blijven normaal geopend. Nederlands schip gezonken. Het derlandae schip „Altair” is in de geving van Rio de Ja’ airo gezonken, enkele minuten nadat de kapitein en de andere officieren van boord gehaald waren. Vertrokken van Schiphol de eerste be talende passagier naar Indië, de heer J. Duppen. Val van de Spaanse koningstroon. Colbert-costumes, moderne modellen, solide stoffen, degelijke afwerking van. af f8.75. Bervoets, t.o. Stadhuis, Bols ward. Paardenclrcui Charlaa Mark te Wit- marsum. Vandaag vertrok men naar Cornwerderzand. Explosie in fabriek te Suamecr. Tenge volge van een explosie in de extractie- afdeling van de Termogenische Fa briek te Suameer ontstond een begin van brand. De bedrijfsbrandweer wist het vuur te blussen. De 42-jarige arbei der L. Teakema kreeg brandwonden aan zijn handen. Tweede Kamer vergadert niet op 1 en 4 mei. De Tweede Kamer is voorne- Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Jongen verdronken. Enkele bewoners van de Overtocht hebben in het water van de Oude Rjjn het lichaam gevonden van de 11-jarige Henk de Groot uit de Koningstraat te Bodegraven. Zij waren gaan dreggen, nadat zij de fiets van de jongen half op het smalle pad, half in het water hadden aangetroffen. Na korte tijd vonden zij de knaap. Kunst matige ademhaling mocht echter meer baten. verbeterd, want militaire deskundigen verwachten dat als er een oorlog mocht uitbreken, dit vooral een luchtoorlog zal zijn. voor een uitbarsting bezworen te heb ben, maar het probleem blijft ongewij zigd. De huidige Egyptische leider Nas ser moet zijn, nog altijd in kommervol le omstandigheden levend, volk tevre den houden en hij blijft streven naar de leidende positie in de Arabische we reld. Om het een zowel als het ander moet Nasser de kwestie-Israël heet hou den. Daardoor wordt immers de aan dacht van zijn volk van de binnenland se toestand afgeleid, en dezelfde kwes tie is het enige cement dat de Arabische landen kan verenigen onder leiding van Egypte. jyjen weet dat Nasser daarom heftig gekant is tegen het pact van Bag dad, waarin enkele Arabische landen met Westelijke landen samenwerken en waarvan de raad thans voor onderling overleg Irak, dat zo’ bië herhaaldelijk het pact waarvan niets wil weten. Het ontvangt van Wes telijke petroleummaatschappijen enor me bedragen in enkele jaren van tientallen millioenen guldens tot milli- arden opgevoerd en stellig nog voor vermeerdering vatbaar nu het met Per- zië samen besloot tot „bescherming van beider oliebelangen”. Maar Irak heeft niet wat men noemt een democratische regering en als de jonge, min of meer revolutionnair gezinde intellectuelen er eens de overhand zouden krijgen, zou ook dit land waarschijnlijk meer naar Nasser dan naar het Westen gaan kij ken. De Fransen hebben de Britten de laatste tijd nog al eens op dit gevaar gewezen. Zij nemen ten opzichte van al wat in de Arabische wereld tegen woordig gebeurt geen blad meer voor de mond, omdat zri naar aanleiding van de houding van deze wereld ten op zichte van de Algerijnse kwestie geen reden meer zien de Arabieren te spa ren. Zij zijn het ook die de laatste tijd pi Israël moderne vliegtuigen hebben ge- bl leverd en daardoor de militaire positie van het joodse land weer iets hebben bedrag dige spanning waaron der volgens de Arabische staten geen strategische artikelen mogen zijn. T}e Engelsen willen wel met de Rus sen over de beperking der bewape ning praten, doch dan mede in verband met het vraagstuk van de Duitse her eniging. Ook zonder dat de W.-Duitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano, daarop dezer dagen in een persconferentie had gewezen, beseft men te Londen wel dat wil men West- Duitsland binnen Navo-verband hou den welk verband straks waarschijn lijk nog belangrljker zal worden om dat men ook de economische samenwer king meer op de voorgrond wil schui ven het vraagstuk der hereniging actueel moet blijven. Men zal daar nog wel meer van de zijde van Bonn van mer houdt haar laatste vergadering op de derde mei. Daarna kunnen de Ka merleden aan hun verkiezingsveldtoch- ten beginnen. Tot deze datum worden er geen avondvergaderingen gehouden, zo dat ook de avonden reeds besteed kun- hen worden aan de komende electorale veldslag. De Eerste Kamer zal nog wel enkele weken langer vergaderen. Zij heeft nog Veel achterstand in te halen. Maar de verkiezingsdrukte gaat nu eenmaal aan veel Senatoren voorbij. Zij hebben dus de tijd. De Tweede Kamer doet in een ijltempo een groot aantal wetsontwer pen af. Schokkende dingen hebben zich daarbjj nog niet voorgedaan. De p.v.d.a.-fractie stemde tegen het wetsontwerp om de prijsbeheersing van niet-landbouwgronden af te schaffen. Zij vreesde, dat de prijs van bouwgrond daardoor zou stijgen en zij wilde voor komen dat de eigenaars van deze gronden zouden profiteren van de meer waarde, die het gevolg van de afschaf fing der prijsbeheersing is. Hier was Kabinetspolitiek in het geding. Twee ministers zaten dan ook achter de regeringstafel: Witte en Mansholt, resp. k.v.p. en p.v.d.a. Minister Mansholt trok zich van de oppositie van zijn par tijgenoten niet veel aan. Ook zijn per soonlijke mening zal wel een andere zyn, JJe Spaanse minister van buitenlandse zaken, Artaio, dezer dagen in Washington op oezoek, heeft een wenk gegeven dat Spanje eventueel wel be reid zou zijn te bemiddelen tussen Is raël en de Arabische landen. Zoals be kend onderhoudt Madrid goede betrek kingen met laatstgenoemde staten wel ker regeringshoofden bijna alle in de van dit jaar ook Spanje zullen ko- bezoeken; het Spaanse prestige in De viering van de vijfde mei blijft de Tweede Kamer bezig hou den. Op 30 november 1955 heeft zij met 51-30 stemmen een motie aangenomen, dat op deze nationale feestdag het werk zoveel mo gelijk moet stilstaan. Dat had patuurlijk alleen maar betrekking op het overheidspersoneel, want het vrije bedrijfsleven moet zelf weten wat het op de vijfde mei doet. Als de ambtenaren op die dag echter vrij krijgen, dan geeft de regering een voorbeeld, dat ongetwijfeld ook in de particuliere sector zal worden gevolgd. Maar de regering wil geen vrijaf geven op deze dag. Dat heeft zij verleden jaar wel toegestaan, omdat het toen een tienjarige her denking betrof. Haar algemene gedragsregel is echter: vrij op Koninginnedag en een waardige viering van de vijfde mei. De secretaris van de k.v.p.-fractie, de heer Koersen, was er als de kippen bij om aan de ministers Drees en Beel mon delinge vragen te stellen over deze kwestie. Is de regering zo onelegant geweest een motie van de Kamer zonder meer naast zich neer te leggen? Neen, zeide minister Beel. Deze aange nomen motie heeft ons bewogen om nogmaals advies te vragen aan de Cen trale Commissie voor het georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, maar dit nieuwe advies heeft ons standpunt niet veranderd. Het is gebleken, dat deze commissie innerlijk zeer verdeeld was. Een deel van de ambtenarenorganisa ties wilde een vrije dag. Een ander deel wilde dit alleen als de vijfde mei wer kelijk ook als een nationale feestdag wordt gevierd. Minister Beel heeft toen voorgesteld om één van de extra va kantiedagen die dit jaar worden gege ven, voor de vijfde mei te bestemmen. Dit wilden de organisaties echter niet. Daaruit bljjkt, zo zeide minister Drees later, dat de vijfde mei niet zo hoog wordt opgenomen als velen doen voor komen. Volgens de minister-president stimuleert de regering de „waardige” herdenking. Er is steun verleend aan het maken van kinderspelen, volksspelen, volks dans, zang en versiering. De plaatselijke autoriteiten en de par ticuliere organisaties hebben daarvoor richtlijnen ontvangen. Verder wil de regering echter niet gaan. Minister Drees geloofde er niets van, dat door dit regeringsbeleid op de duur ook de dodenherdenking op de vierde mei in het slop zal raken. Hoe het zij, dit mondelinge vragenuurtje is op niets uitgelopen. Vele sprekers namen er aan deel. En hoewel de meerderheid van de Kamer kennelijk niet eens akkoord ging met het regeringsbeleid, staat ’t nu op dit punt wel vast, dat er op de vijfde mei zal worden gewerkt. Maar het is ongetwijfeld niet de laatste maal, dat deze kwestie in de Kamer aan de orde la geateld. Overigens loopt het parlementair» jaar nu met spoed ten einde. De Tweedé Ka- loop men deze landen is nog toegenomen door Franco’s verstandig besluit Marokko van zijn koloniale verplichtingen te ont slaan. Toch zullen waarschijnlijk eerst Frankrijk, Engeland en Amerika onder ling, na het rapport van Hammars- kjoeld ontvangen te hebben, trachten, eventueel in overleg met Rusland, de IsraëlischArabische kwestie in meer rustige banen te leiden. De Fransen in het bijzonder schijnen niet happig Spanje al te zeer bij de grote politieke vraagstukken te betrekken. Hoezeer overigens Franco’s bewind inzake de buitenlandse politiek aan prestige moge hebben gewonnen, in de binnenlandse is het andersom. Arrestaties van Madri- leense studenten, die zich beklagen over hun gebrek aan vrijheid, werden vorige week gevolgd door vrij omvangrijke stakingen welke aanvingen in Pomplo- na, waar het regime van Franco juist een stevige basis had. Zoals bekend zijn stakingen in Spanje verboden en als er dus gestaakt wordt wijst dat op ernsti ge ontevredenheid onder de arbeiders. De stakingsbeweging neemt nu af, maar als symptoom van een verminderd res- pekt voor het huidige Franco-regime heeft ze haar werk gedaan. Wat het verdere nieuws betreft, zoals verwacht werd heeft de nieuwe premier van Cey lon aangekondigd dat de Engelse troe len het eiland moeten verlaten, het •lijft voorlopig in het Gemenebest doch zal geheel de neutralistische poli tiek van India volgen. horen en aan druk van die zijde op het Westen zal het niet ontbreken. De W.- Duitsers zijn überhaupt overtuigd van hun onmisbaarheid in het Navo-verde- digingsstelsel en hun eisen voor hun medewerking zullen daarom nog wel met de dag toenemen. Zij achten die medewerking nog meer onmisbaar, om dat zij het zo voorstellen dat het ontslag van generaal Gruenther als opperbevel hebber der Europese strijdkrachten van de Navo, verband zou houden met diens mening over de onverdedigbaarheid van de Elbe-linie op dit moment, en dat zijn vervanging door de Ameri kaanse vlieger-generaal Norstad zou betekenen dat de Ver. Staten gaande weg alleen maar aan de verdediging van Europa zullen deelnemen met het luchtwapen. Het een en ander is door de Ver. Staten en door het Navo-hoofd- kwartier ontkend, maar van Duitse zij de gelooft men het gaarne omdat de betekenis van de Duitse deelneming aan de verdediging en dus de Duitse invloed in W.-Europa er door zou toe nemen. y^faarover de Engelsen het eerst met de Russen zullen willen praten is echter de toestand in het Midden Oos ten, omdat dit het meest dringende en gevaarlijkste probleem is. En ook om dat ten slotte Moskou eigenlijk de ver antwoordelijkheid draagt voor de hui dige spanning daar. Deze is immers ontstaan door de Tsjechische wapenle- veringen aan Egypte, stellig op insti gatie van Moskou, waardoor de toestand van evenwicht tussen Israël en de Ara bische landen werd verbroken. De Rus sen hebben uiteraard daarbij de bedoe ling gehad een breuk tussen de Arabi sche wereld en het Westen te veroor zaken, omdat zij verwachten dat het Westen terstond partij zou kiezen voor Israël. Dat is niet geschied; vooral de Amerikaanse regering heeft die breuk trachten te voorkomen door een aarze lende houding aan te nemen, een hou ding waartegen de Amerikaanse pu blieke opinie zich trouwens steeds meer keert. Onder Amerikaanse leiding heeft het Westen, om zich min of meer te onttrekken aan de verantwoordelijkheid welke het draagt ten opzichte van de handhaving van de states quo in het Midden Oosten en het bestaan van Is raël, tot de Ver. Naties gewend en met instemming van alle leden heeft de Veiligheidsraad toen de secretaris-gene- raal Hammarskjoeld naar het Midden Oosten afgevaardigd voor zijn vredes missie. Hij is daar nu bezig en schijnt in ieder geval het onmiddellijke gevaar TlTaar de Russen willen ook proberen de handel met Engeland te verbe teren tot wederzijds voordeel, en ziet, daar zitten al weer die vermaledijde Amerikanen tussen, want die hebben bezwaar tegen levering van strategische goederen aan de communistische lan den, en die zou de Sovjetunie gaarne betrekken van Engeland dat ook graag zijn export zou opvoeren, die het niet alleen bedreigd vindt door het Ameri kaanse embargo op strategische goede ren, maar ook door het opnieuw ver schijnen van de Japanse en W.-Duitse concurrentie op de internationale markt. Vooral schijnt Engeland in het Midden- en naburige Oosten hinder van de W.-Duitse concurrentie te on dervinden. W.-Duitsland levert niet al leen snel en billijk, maar wordt ook niet gehinderd door de antipathie welke tal van nu vrije staten in dat gebied hebben jegens hun vroegere koloniale meesters, zoals o.m. Jordanië, waar elk ogenblik weer anti-Britse gevoelens kunnen op laaien, premier Nasser van Egypte populair is en de huidige stafchef het Arabisch Legioen, kolonel Noewar, diens voorbeeld tracht te volgen. West- Duitsland wil ook, vanwege zijn han del, strikt neutraal blijven in het Isra ëlischArabisch geschil, al zien de Arabieren de Duitsers scherp op de vin gers, omdat deze Israël als schadever goeding voor het leed de joden in de oorlog aangedaan, een enorm aan goederen moeten leveren maar regeren in Nederland is nu een maal altijd een zaak van compromis. In de Eerste Kamer behandelde men de begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Algemeen was er ongerustheid over het feit, dat de land bouw niet in de welvaart deelt. De be drijfstak die direct na de oorlog de prijzen laag moest houden, wordt nu gedupeerd door een verhoging van de produktiekosten en door moeilijkheden met de export. Daar kunnen de boeren niets aan doen. Vandaar dat alle frac ties er op aandrongen, dat de regering een actief landbouwbeleid zal voeren. Er moeten voorwaarden geschapen wor den, dat de boeren een goede bestaans mogelijkheid hebben. In verband daarmede speelde de ga- rantiemelkprijs een grote rol. Alle fracties drongen er op aan om de ga rantieprijzen zowel voor de weide- als voor de kleigebieden te verhogen, zoals trouwens door het landbouwschap is voorgesteld. Ook het nieuwe loonbeleid werd druk besproken. Dit beleid mag er niet toe leiden, zo zeiden vele afge vaardigden, dat de landbouw weer achterop raakt. Met schrik en beven dacht men aan de vooroorlogse situatie. Coördinatie van de nieuwe loonpolitiek is dan ook noodzakelijk. Terwijl wij dit schrijven zijn de heren Boelganin en Chroesjtsjef nog op zee op weg naar Engeland voor hun officiële bezoek. Zij stellen zich, naar de Russische bladen en radio melden, veel voor van dit bezoek. O.a. denken zij het vraagstuk der beperking van de bewapening in samenwerking met de Engelsen weer een stoot vooruit te geven, waarschijnlijk is het daarom dat het hoge Rus sische bezoek in een der nieuwste sovjetkruisers begeleid door twee torpedobootjagers komt! De Russen hopen dat door hun overleg met de Engelsen de impasse op dit gebied ontstaan door Ameri kaansRussisch meningsverschil zal worden doorbroken, maar zij verklaren uitdrukkelijk dat het beslist niet hun bedoeling is te pogen Londen en Washington te scheiden.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1