5 I .«La HET PROBLEEM VAN DE ZUIDWESTHOEK KRIS-KRAS door Nederland VROEDE VADEREN VROEGER I I plisi i k f I Bk 52e JAARGANG Het gebied moet nog meer worden ontsloten Fan de Martinytoer f g Tl. de J. Oprichting van een Zuidwestlioekverband wenselijk I Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ■F No. 32 DINSDAG 24 APRIL 1955 ii b Samen f 10664,62 AS IN GALLICH SKIEP 0 6 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 333 (K 5157) Kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Bolsward besloten het doen bouwen van een tweede regenwaterbak bij de Martinikerk, welke een inhoud zal heb ben van 18000 1. Voorwaar een goede tegemoetkoming in de menigmaal heer sende waternood. Op 30 april heeft de heer K. W. Ane- ma, directeur der zuivelfabriek te Oude- ga. (W.), als zodanig zijn functie neer gelegd om voor eigen rekening een der gelijke fabriek te beheren. Garantie voor tv-toren. De gemeente raad van Ooststellingwerf heeft een ga rantie van maximaal f 15000 toegezegd aan de PTT. De garantie is bestemd voor het maken van een plan voor een dy kikkert, de assistent der by jim- mes wol mar ris oan it Baitsje. 600,— 1500,— 900,— - 6050,— - 566,— - 100,— 4320,— 4de week april 1908 STERKSTE CuiTER-ZUlGExt TER VvHnEl J) Donderdag weid de grootste cutter-zuiger ter wereld, de „Brasil”, officieel in gebruik genomen. Op de scheepswerf „De Merwede” te Hardinxveld werkten on geveer 200 mensen ruim een jaar aan de bouw van dit 70 meter lange schip, dat een capaciteit van 7200 PK heeft. Via de zuigbulzen, welke een doorsnede van 70 cm hebben, kan zeker 1500 kub. meter normaal zand circa 9 kilometer ver weg gebracht worden. Aan boord zijn 24 slaapplaatsen in keurige hutten en verder is er cen trale verwarming en een geluidsinstallatie. De „Brasil” kan zijn werk doen tot op een diepte van 16 meter. Momenteel wordt 13 meter aangehouden voor de grote havens, zodat de boot nog een paar meter over heeft als in de toekomst nog diepere bassis vereist zullen zijn. Op de foto ziet men de „Brasil” in zjjn element. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad K een hele discussie geweest over de Frie se Vrijheid. Het typische element van de bevolking van de weidestreek werd hierin genoemd een zekere democratie, een neiging tot zelfstandigheid en wars z(jn van de horigheid. Terwijl elders verschillende vormen van horigheid werden gevonden, was er in de weidestreken reeds vroeg een grote mate van vrijheid. De weidegebieden wisten zich n.l. spoedig te ontwikkelen tot een zelfstandig gebied. Waar de vee- Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie het tolhek te Burgwerd. het probleem van eigendom en pacht. De vraag kan gesteld of op den duur geen beter inzicht komt in de situatie en mogelijkheden inzake ruilverkave ling, verdere concentratie van water schappen, enz. Moet ook het geldver keer zich niet beter richten op het beleggingselement om te komen tot een doelmatige besteding? Ook de plattelandsvrouwenorganisaties hebben een taak, bijv, ten opzichte van de voorlichting t. o. v. van woningin richting en in verband hiermee betref fende elektrificatie, aanleg waterleiding, enz. Trouwens er zijn. nog meer concrete wensen. De kleinere ambachten enz. moeten bijv, meer worden gemechani seerd. Noodzakelijk zal verder zijn de verbete ring van de sociaal hygiënische toestan den (gezinshulp, krotoprulming, voor- Pijphorne 4 duikers Arbeiders bedolven onder balen katoen. Bij een ongeval op het fabrieksterrein van de stoomspinnerij .Twenthe" te Al melo is donderdag de 28-jarige arbeider H. van Goor uit Almelo om het leven gekomen. Bovendien werd de 37-jarige arbeider J. M. K. E. uit Almelo gewond. Zij waren bezig met het wegslepen van balen katoen, die hoog opgestapeld la gen. Plotseling raakten de zware balen in beweging en de twee arbeiders wer den er onder bedolven. Al wat van het schaap komt, is dit jaar buitengewoon prjjzig. Voor de wol meldt men een gemiddelde prijs van f 1.25 per kg, dit is 25 pet. meer dan in 1905. Philips-loonzakjes te zwaar. De invoe ring van de zilveren guldens heeft de salarisafdeling van Philips voor nieuwe problemen geplaatst. De omvang en vooral het gewicht van de salariszakjes zijn zo toegenomen, dat het huidige dis tributiesysteem niet meer bevredigt: ’t is niet langer mogelijk alle maandsala rissen op één dag uit te betalen. Men heeft nu een oplossing gevonden door pasmunt, zilveren guldens en rijksdaal- ders voortaan uit de loonzakjes te we ren. De netto-salarissen worden afge rond op een veelvoud van tien gulden naar beneden, met dien verstande, dat het afrondingsbedrag ’n volgende maand Wordt bijbetaald waarna opnieuw wordt afgerond. teelt werd bedreven ontstond geldcircu latie. Tevens ontstond er een uitstoten van mannelijke krachten naar andere beroepen (scheepvaart, handel, enz.). Een en ander gaat ook op voor de Zuid westhoek. De Zuid-Westhoek is omgeven met een krans van vissersplaatsen, terwijl de eeuwen door vele mannelijke krachten zijn gerecruteerd in allerlei overheids diensten (politie, douane, onderwijs). Daterende uit de tijd van de vroegste middeleeuwen af werden er een groot aantal Friese munten gevonden in het Oostzeegebied, tot in de Oeral toe, een bewijs hoezeer de handel bloeide. Deze streken werden echter in de latere jaren veelal beheerd door buiten de provincie wonende grondeigenaren. Door de eeuwenlange uittocht van ac tieve krachten heeft de Zuid-Westhoek een sterke secundaire functie, hetgeen wellicht moge blijken uit de politieke en kerkelijke situatie, die gekenmerkt wordt door een zekere gematigdheid. De Hervormde Kerk behield er haar overwegende invloed, tegen de achter grond van een wegkwijnende doperse wereld. Een door de heer J. Piebenga gesignaleerde zekere lijdelijkheid en mystieke inslag zouden hiervan gevolg kunnen zijn. Politiek gezien stemt in de Z.W.hoek 40 pet. c.h.u., 20 pet. a.-r., 14 pet. kvp. Het radicale vindt er weinig aanhan gers. Maatschappelijk gezien is de bevolking grotendeels agrarisch georiënteerd. Noodzakelijk is in dit verband het in grote stijl zoeken van een oplossing voor meterhuur f 7164,62 - 3500,— Bloeddorstige honden bijten schapen dood. Bloeddorstige honden hebben op vreselijk wijze huisgehouden onder een kudde schapen bij de zeedijk van de Jo hannes Kerkhovenpolder in Noord-Gro- ningen. Twee schapen en een lam wer den doodgebeten. Drie andere dieren werden zodanig toegetakeld, dat ze moesten worden afgemaakt. Tientallen schapen werden gewond. Personeels leden van de Kerkhovenpolder namen dieren, die in de slikken van de Dollard waren gevlucht, in bescherming en joe gen de dolgeworden honden op de vlucht. Bloemencorso weer een week later. De bloei van de hyacinten is door het kou de weer en de nachtvorsten zo sterk vertraagd, dat het corso in de bloembol lenstreek uitgesteld is van 28 april tot 5 mei. Zondag was in de bollenstreek nog niet veel te zien. Blauwe en rose hyacinten brachten enige kleur, maar het gebrek aan zon is oorzaak, dat de volle bloei uitblijft. Alleen de trompet narcissen trekken zich niet veel van de weersgesteldheid aan. Het wilde varken te Beetsterzwaag heeft zijn rol uitgespeeld. Het varken was 1 m. hoog, 1.40 lang (de kop al leen 40 cm), de zware borstels c.a. 13 cm. tv-toren met café-restaurant op grote hoogte. De toren zal bij Appelscha ver rijzen. Chocolade smaakte naar zeep. Amster damse keurmeesters hebben in de maand maart tijdens hun inspecties ver scheidene partijen imitatiechocolade aangetroffen, die moesten worden afge keurd. Deze chocolade, bereid uit oude, omgesmolten chocolade, smaakte nl. naar zeep en was daarom voor de con sumptie ongeschikt. Voorts constateer den zij, dat jenever en cognac werden verkocht met te laag alcoholgehalte, dat in chocoladevlokken vreemde vetten aan wezig waren, rauw gehakt zwavelzuur bevatte, vleeswaren een te hoog water- gehalte of kunstkleurstof vertoonden en melkbussen onrein waren. Vijf maanden voor marine-fraude. Vijf maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardeljjk, met aftrek legde het Haagse gerechtshof op aan de 56-jarige gepensioneerde J. M. T., oud-hoofd van de afd. burgersalarissen van het mi nisterie van Marine. Hij had meermalen heling gepleegd van op het departement door fraude verkregen gelden uit het z.g. Neptunusfonds. De 38-jarige adj.-. commissies a van het ministerie L. A. v. I., kreeg wegens valsheid in geschrifte en heling vijf maanden, waarvan drie voorwaardelijk met aftrek. Tarief omhoog voor part, ziekenhuizen? Zo nodig dient een compenserende ta riefsverhoging voor particuliere zieken inrichtingen mogelijk te worden ge maakt, opdat deze dezelfde uitkeringen en toeslagen aan hun personeel kunnen In de laatste tientallen jaren is er in de Zuid-Westhoek veel veranderd, aldus dr. H. G. W. van der Wielen in zijn j.l. Woensdag gehouden causerie. De autobusonderneming de Z. W. H. vervoerde bijv, verleden jaar 1% mil joen passagiers en dat terwijl men in 1921 nog een voetreis moest maken om van Staveren in Sneek te komen en daarbij pas vanaf Balk met de eerste bus van de thans tot de huidige onder neming uitgegroeid vervoersmaatschap pij gebruik kon maken. Er valt op meer dan één punt een grote Verandering te constateren, maar de grootste is wellicht de verlossing uit het isolement, de verbinding met an dere delen van de provincie en ons land. Het lijkt zo vanzelf te zijn gegaan en de vraag rijst of ook de andere proble men niet „vanzelf” een oplossing zul len vinden. De nog steeds voortdurende „ontsluiting” van de Zuid-Westhoek, niet alleen door het toenemende verkeer, maar ook door radio en televisie, is in tussen van grote invloed. Aan de ene kant zullen we deze doorgaande ontslui ting met blijdschap kunnen constateren, aan de andere kant is het van belang ook de eigen waarden te behouden. Een kernvraag betreffende dit gebied, waarover slechts weinig literatuur en studies verschenen zijn, is: Hebben wy niet op statistisch en publicistisch ge- bied allereerst een grote taak om zo een dieper inzicht te krijgen in de ontwik keling van de bevolking ter plaatse? Moet ook de Fryske Akademy hier haar taak niet aanvatten. Heel veel materiaal ontbreekt, terwijl op technologisch en economisch gebied evenmin een samen vattend werk aanwezig is. Van de ge meentebesturen is het dan ook een lof waardig initiatief geweest het E. T. I. F. op te dragen een oriënterende studie over de Zuid-Westhoek samen te stel len. Daarnaast zal nodig zijn een studie op het gebied van de bevolking, het so ciale werk, het verenigingswerk en de ontwikkeling van het culturele leven. De Stichting Friesland voor Maatschap pelijk Werk, de Fryske Kultuerried, de standsorganisaties, het Landbouwschap enz., zullen een aanvullend onderzoek moeten instellen op het gebied van de landbouw, verkeer, toerisme, enz. Wanneer we de zaak overzien, ontbreekt hier op het gebied van toegepaste stu dies n.l. heel veel. Er valt in de Zuid-Westhoek nog veel te ontdekken. Een en ander staat niet los van de aard van de bevolking. Aan de ene kant zijn er overeenkomsten met de agrarische bevolking elders, aan de an dere kant vertoont deze streek ook een eigen aard. In 1948 is in de „Leeuwarder Courant” uitkeren als het personeel in overheids- ziekenhuizen op 31 mei a.s. zal krijgen. Het Tweede Kamerlid de heer F. H. van de Wetering (c.-h.) heeft minister J. G. Suurhoff gevraagd hieromtrent in over leg te willen treden met minister prof, dr. J. Zijlstra. lichting inzake beroepskeuze). Zou het verder niet noodzakelyk zijn te komen tot de oprichting van sociaal economische raden? Het onderwijs (ook opleiding tot de kweekscholen) de Stichting van vereni gingsgebouwen, vragen de aandacht, want hierdoor is versterking van het bestaande culturele leven mogelijk. Er zouden ter stimulering opdrachten voor kunstenaars tot het vastleggen van het bestaande in beeldende kunst of literaire vorm kunnen worden ver leend. Noodzakelijk zal hierbij zijn het ter be schikking hebben van juridisch gefun deerde organisaties en het komen tot geconcentreerder verbanden, bijv, een Zuidwesthoekverband, gevormd door ge meenten, gestimuleerd door de provin cie. Uitgaven: Jaarwedde directeur Arbeidslonen Onderhoud fabriek 6000 hl. steenkool Meters Diversen Rente en aflossing Achtjarig meisje in brandend huis om gekomen. Zaterdagavond omstreeks 10 uur is in het dorp Wouw een woning uitgebrand, waarbij het 8-jarige doch tertje van de familie Moerkens om het leven is gekomen. Drie andere kinderen uit dit gezin konden door buren worden gered. De ouders waren uitgegaan, na dat de kinderen waren ingeslapen. Toen de brand werd ontdekt, reed de motor- spuit juist voorbij; eerst op de terugweg ontdekte men het brandende huis. Bo vendien duurde het enige tijd eer het brandalarm kon worden gegeven: de man in wiens woning de alarminstallatie is opgesteld, was niet thuis. Bertha LIertogh getrouwd. Bertha Her- togh is getrouwd. Donderdagavond om negen uur is in de grootste geheimzin nigheid en stilte te Bergen op Zoom het burgerlijk huwelijk voltrokken tussen Joh. Ger. Wolkenfeit en Huberdina Ma ria Hertogh. Het kerkelijk huwelijk werd vrijdagmorgen in alle vroegte in gezegend pro domo, zoals het heette in de pastorie van de Parochiekerk op het Fort door pastoor A. A. van E&kelen. De zoutrijkdom van Nederland. De zout laag te Boekelo bevat een totale voor raad van 22 miljard ton. Men mag aan nemen dat Nederland voor voedseldoel einden nog \'2 miljoen ton per jaar no dig heeft. Wij kunnen met het „eigen zout” dus nog wel een jaartje voort. Film over de jeugd van zeventien. Ten einde een plan te verwezenlijken om een film te maken onder de titel „Wij zijn zeventien”, waarvan het verhaal zich afspeelt in de kringen van middelbare scholieren ook de rolbezetting zal grotendeels uit deze groep worden ge rekruteerd is onder deze jongeren een prijsvraag uitgeschreven voor een kort geformuleerd idee omtrent de feite- lyke inhoud van zulk een film. De in zending voor deze prijsvraag sluit 5 mei a.s. (inzendingen aan P. C. Hooft- straat 48 te Amsterdam). (1875) De vroede vaderen kregen vroeger soms heel andere stof te behandelen dan te genwoordig. Dit blijkt b.v. uit een ge houden aanbesteding van onderhouds werk. Fokke F. Feenstra krijgt b.v. in januari 1875 voor f985 (begroting f 1400!) het onderhoud gegund van het jaagpad van Bolsward naar T" met 24 bruggen, 33 rolpalen, 4 en het tolhek te Burgwerd. kilo salt noadich. Better en goedkeaper is in bispuitsjen mei D.N.C. Dat is in tref lik middel. De frjemde namme (dinitro- orthocresol) wurdt algemien mei D.N.C. oanjown en men hoecht der mar in 1% oplossing fan, sadat men mei 5 oant 6 liter de 100 meter folstean kin. Grippels- kanten en sleatwallen wurde bispuite mei in gewoane rêchspuit of jit better mei in motorspuit. Dat moat twaris barre, de earste kear nou daliks oant 15 maeije ta en de twadde kear yn de julymoanne. Hat men dit in jier as twa, tnje dien, dan kin men letter folstean mei de lege plakken. Oan ünkosten wurdt dit net djur. Spuit- guod en spuitlean komme op minder as in tientsje op 1000 meter greppel. Dat D.N.C. kostet 3.75 de kilo en jo moatte ll/2 kilo brüke op de 1000 meter. Dat spuitsjen duorret sahwat in ure, sadat de kosten best oer to sjen binne. De bispui- ting mei D.N.C. is dus better en makli- ker mar ek goedkeaper as mei salt. Dizze saek is in great boerebilang en troch to spuitsjen kin men de ünkosten, dy’t men oars meitsje moat oan de fé-dokter bi- sparje. Dy hat syn middels ek as de bis ten it ien kear ha, mar dan is it winlik al to let en it kostet folie mear. Wy hoopje, dat de boeren oan dizze saek har omtin ken ris jaen wolle, hwant de greate skea en de al fierdere ütwreiding fan dizze parasyt kin allinnich fordwine, as de boe ren meimekoar fan oanpakken witte. It middel is der nou, dus ik soe sizze: pak oan dy kikkert, de assistent der by jim- jim graech meihelpe, luk him in it Baitsje. Het lykt gelukkig voor de vissers, die al zoveel slagen leden dit jaar een goed ansjovisjaar te worden. Proef- vangsten te Hindelopen en Staveren stemmen hoopvol. We beloofden nog nader terug te zullen komen op het verhandelde op de door de commissie, gevormd uit het Friese Volkshogeschool- werk te Rijs in Gaasterland, verleden week gehouden „Süd-West- hoekedei”, inzonderheid op de rede van Dr. H. G. W. van der Wie len, die in zijn schetsen van de probleemstelling betreffende dit „achtergebleven gebied” dreigend te worden gedeelte van onze provincie, begon met het vertellen van enige anecdotische voorval len uit zijn eigen jeugd en hierop aansluitende met een breed his torisch overzicht van de streek. In het volgende geven we de rede van dr. v. d. Wielen in vogel vlucht. Perceel II is voor H. Lammertsma. voor f 725 (begroting f 800) en betreft het onderhoud van huis en herberg Huilken- stein, huis en herberg Hoptille en de ipaardestal te Bolsward. Perceel VI, huis en herberg te Nijezijl met sluis en wip- brug is voor f 397 wat het onderhoud be treft voor aannemer S. Hommenga (be groting was f 600) Al de percelen opnoe men zou maar vermoeien. Tellen wij ze echter allemaal op dan komt het totaal cijfer, waarvoor het gehele timmerwerk (perceel IV had o.a. 35 bruggen!) in clusief onderhoud wallen en rioleringen op.... f 5431,— Sprekend zijn ook de jaarcijfers betref fende het gemeentelijk gasbedrijf. Vol ledigheidshalve geven we het jaarover zicht: Inkomsten: Gasopbrengst en Straatverlichting Samen f 14036, Commentaar achten we verder overbodig. Dat b. en w. destijds vast overtuigd war ren van de komst van een spoorlijn door Bolsward, blijkt uit het feit dat ze niet kunnen voldoen aan het verzoek van de fotograaf H. J. Busé, die een stukje grond te koop vraagt voor het stichten van een atelier. Overwegende, dat het noodzake lijk is, dat de overdracht van grond bij daarstelling van een spoor, niet in eigen dom kan geschieden, maar in huur enz. spreekt in dit opzicht boekdelen. Adressen die wegens de vele gevallen van openbare dronkenschap de kermis willen afschaffen en daarvoor „volksvermaken’* in de plaats stellen, worden telkens voor notificatie aangenomen. In de vergadering van 12 febr. lezen we een adres van de fa. J. B. van den Oever en Zonen, waarbij te kennen wordt gegeven dat door het verlagen van de Brug, liggende aan het Schildwyk en Achter de Smeden de vaart naar de op slag van zijn pakhuis voor meest alle pot- schepen is gestremd en daardoor ongerief voor zijn fabriek is ontstaan. Der wurdt op it heden propaganda mak ke foar it stribjen, dat yn boerekringen oandacht fortsjinnet. In aide en erflike kwael is troch it ündersyk fan it C.I.L.O. in hiel ein düdliker wurden en meiiens hat men in goede en goedkeape wize fan bistriding ütfoun, dy’t ek yn de prak- tyk syn wearde al biwiisd hat. De kwael, dy ’t ik op it each ha, is ek yn dizze kon- treijen tige bikend en mannich boer haldt der op syn wize rekken mei. Allinnich fakentiids allinnich negatyf troch to siz- zen: skiep kinne wy op dat stik lan net halde, dy wurde der gallich. Dat is wol forstannich, mar it wie better as men dat lan wol foar dat doel brüke koe. En dat kin yn de measte gefallen wol. De lever- botsykte dy’t de skiep gallich makket, lit ek de kij net büten skot. Allinne it oppe- nearret him dêr oars. Hja jowe minder molke, bliuwe meager, hawwe in toarre en droege hüd, mar men kin it fan büten meastal net düdlik sjen. By skiep is dat meastal wol it gefal, de eagen en de lippen wurde wyt, de bloedearmoede en de nü- den om de kop en it liif hawwe de kwael al forrieden. Dat it hjirre in earnstige saek bitreft, kin men ófliede üt it feit, dat mear as de helt fan it fé dêr- mei bismet is, al witte de eigners it faeks net De skea, dy’t der fan komt, rint yn de tsientallen miljoenen, En as men tinkt, dat dit allinnich slacht op de skiep is men derneist, hwant yn greate dielen fan it lan litte de levers fa.n de kij sjen, dat in great diel fan dizze bisten de kwael ünder de lea. hat. Yn in provinsje as Noard-Holian wie dat sifer 68 wylst yn it hege, droege Limboarch jit 31 oantaest wie. Fansels, de streken mei in bulte leech lan op klaei en fean, hawwe der de measte hinder fan, mar ek op he- gere grounen binne faeks plakken, hwer’t de kwael sit. De leverbot seis is in platwjirm fan 1 by 3 cm, mar dy kriget men allinnich -by it slachtsjen to sjen. Dy sit yn de lever en taest de galgongen oan. By kij kinne se der jierren mei trochgean; al dy tiid jowt de kwael formindering fan groei en mol- keopbringst. Allinnich de wearde fan de ófkarde levers is yn üs lan al 2.000.000 goune. It mei my jit skoan heugje, dat ik in tri- tich jier lyn as jong lanbou-ünderwizer ris in aide kursist op les krige, dy’t my in lyts wetterplantsje sjen liet en my frege, hwat dat wie. Ik koe him fuort net wizer meitsje en doe sei er: „Dêr komme de gallige skiep fan. As dy yn de greppels stiene, sei er. dan koene jo der gjin skiep hilde. Dat wie yn de Wiel by Bakhuzen, hwer'!- in hiel kömpleks leech lan lei. Dizze bijierre boer hie de eagen goed iepen hawn, hwant hy wiisde my op in pear lytse slakjes, dy’t op de bledtsjes sie- ten en sei: dat binne se. En hy hie gelyk... en ek net. Hwant hy koe net witte, dat dy lytse slakjes fan in heale centimeter wol de oerbringers, mar net de oarsaek wiene. De wittenskip hat dat allegearre hierfyn ütsocht en nou is it sa: Eltse le verbot yn de lever kin wol tsientüzen aeijen jaen en dizze gean mei de galle nei de termen en komme sa yn de dong to- rjochte. Dy dong komt op it lan en üt de aikes komme de larfkes, dy’t in plak sykje yn it lichem fan dat slakje. Yn dat slakje formearderje hja harren en sette harren dan fêst oan in gershalm of op it blêd fan in oar plantsje. De kij of skiep frette dat gers op en sa komme hja wer yn de lever om der sitten to bliuwen. Dy larfkes neamt men systen. En dy jowe nou de fierdere bismetting. Soene dy slakjes der net wêze, dan koe de saek gjin fuortgong nimme en sa sil it düdlik wêze, hwer’t de bistriding bigjinne moat. Slakjes binne to finen, hwer’t wetter is. Dus it earste is to soargjen, dat de ófwet- tering, dus de greppels goed skjin binne. Ek apart lege plakken moatte ünder ban nen nommen wurde, hwant dêr sitte hja likegoed as oan de sleatskanten. Mar ta- gelyk dêrmei en op leech lan hielendal, moatte dy slakjes opromme wurde. Dat is net sa’n greate toer. Fanwege it C.I.L.O. binne nou al inkelde jierren op in stik- mannich Fryske pleatsen, hwer t men in bulte lést hie fan dizze kwael, proeven nomd en it risseltaet is tige goed. Men kin dy slakjes kwyt wurde troch spuit sjen. Wol men dit dwaen op in hüslike wize, dan kin dat ék. Gewoan silt (lan- bousalt kost mar 6 st. it kilo) is der goed foar. Men spuitet dan mei piket Foar 100 meter greppel hat men dan 15 -.2-, jÜ <"TT

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1