EEN TWEEDE T.II. IN EINDHOVEN RUSLAND DEED WEER EEN ZET OP HET POLITIEKE SCHAAKBORD KRIS-KRAS door Nederland Het pact van Bagdad versterkt ill Gaan Washington en Londen voortaan weer één lijn trekken? Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Studievrijheid wordt niet beperkt 52e JAARGANG No. 33 VRIJDAG 27 APRIL 1956 s c d Buitenlands Overzicht us hjoed p p to sizzen 1 Hwat bat Qabe Skroar PW 1 1 1 1 KAMEROVERZICHT van Het Btedelftk Muziekeorpe vraagt eni- - -w TIW“ 3 pet. van het Jaarloon over 1935 kan ge jongens in de leeftijd van 15-17 jaar, door dr werkgevers desgewenst ten las- goed kunnende klepperen. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Te koop: een mooie papegaai. S. der Zee, Wommels. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 {Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 33J (K 5157) Een troost voor Londen is echter, dat het pact van Bagdad, bedoeld om de Westelijke positie in het Midden Oosten Te Gaast een kievitsei gevonden normale kleur, echter niet groter een ei van een mus. De verjaardag van prinses Juliana met opgewektheid gevierd, o.a. met feeste lijke ledenvergadering van Chr. Oranje vereniging. Bolsward. 4de week april 1931 Beschikbaar een 4- en 6-persoons auto. Overal te ontbieden. G. Boersma, Ping- jum. It is in goed ding, dat kwea kij koarte hoarnen ha. van dan i I OOK TIBET WORDT GEMECHANISEERD. Het 18-jarig Tibetaanse meisje Tseloje is het eerste Tibetaanse meisje, dat een tractor voor de landbouw kan besturen. ZJ werkt nu op oen landbouwbedrijf bij Ching- k*l Lake (Koko-Nor), Chin»’* grootste aoutmeer. Rechts een ander Tibetaans meisje, dat dit tracter-beeturen komt leren. ;n e- n- et Bolswards Nieuwsblad te worden gebracht van de over het jaar 1955 behaalde winst, aldus is van de zijde van het departement van finan ciën meegedeeld. Moeder doodde dochtertje. De 29-ja- rige mevr. M. B. N. S. in Veendam heeft bekend, dat ze haar twaalf maanden oude dochtertje het vorig jaar door ver stikking heeft gedood. Zij is gearres- Uitwisseling van schilderijen tussen En geland en Nederland. Een speciaal vrachtvliegtuig van de K.L.M. is maan dag j.l. naar Manchester gevlogen om een beroemd portret van Rembrandt te halen (naar men aanneemt het enige ruiterportret dat hij schilderde) dat ja renlang aan de Art Gallery van Leeds is uitgeleend. Het zal een plaats krijgen op een van de drie tentoonstellingen die in Nederland worden ingericht ter ge legenheid van de viering van Rem- brandt’s 350e geboortedag. De waarde van dit schilderij, dat oorspronkelijk bekend staat als het portret van maar schalk Turennc, wordt pp 120.000 ge schat. De ontbinding van de Kominform werd reeds geruime tijd geleden verwacht. Dat het nog zo lang geduurd heeft, is ongetwijfeld het gevolg van het feit, dat de Sovjetleiders een moment voor de af kondiging wilden afwachten, dat deze de meeste indruk zou ma ken en het meeste politieke profijt zou opleveren. Daarvoor dan werd de vooravond van hun bezoek aan Londen het meest geschikt geacht en bijna tegelijkertijd maakten de Russen nog een meer verrassend gebaar. Zij publiceerden een waarschuwing zowel aan het adres van Israël als aan dat der Arabische staten, dat de vrede in het Midden Oosten niet diende te worden, verstoord. te schragen, een aanzienlijke verster king heeft ondergaan doordat de Ver. Staten zijn toegetreden tot de economi sche commissie van dit pact. Dat betekent nog wel geen volledig lid maatschap van Washington, maar wel een versterking van een zeer belang rijke zijde van dit verdrag. Want de weerbaarheid der staten in het Midden Oosten welke by dit pact zijn aange sloten dient niet alleen militair, maar vooral ook op economisch en sociaal gebied versterkt en daarby is Ameri kaanse hulp van het allergrootste be lang. Van grote betekenis is ook, dat president Eisenhower een besluit schijnt te overwegen geen landen meer econo mische steun te verlenen, die ook com munistische hulp aanvaarden. Een dergeiyk besluit zou allicht het beste antwoord zyn op pogingen tot chantage als bijv. Egypte onderneemt, dat voortdurend dreigt zich tot Rusland te zullen wenden als het Westen niet steeds royaler in de zak tast. In het algemeen schijnen onder de druk der omstandigheden Was hington en Londen tot meer een heid in hun politiek te komen. Natuurlijk tot ongenoegen van de Sovjet-unle, welker hoogste auto riteiten te Londen nog eens hun afkeuring te kennen hebben ge geven over de belemmeringen, welke de Amerikanen de handel der Westeiyke landen met de communistische in de weg leggen en er ook beweerd hebben, dat Moskou wat waterstofbom en raketten betreft, Amerika voor bij is gestreefd. Inbraak in het kantoor van de N.T.M. te Bolsward, waarbij getracht was de brandkast te forceren. Voor maag- en leverkwalen naar het Staphorster Boertje. Adres J. K. Ste- gaman, G 127, Staphorst. De verpakte geneesmiddelen zyn tevens verkrygbaar by de heer R. S. Oldendorp, Witheren straat, Bolsward. Chrissemeuje vestigt record. Christine Karnebeek, geb. Backs uit Eibergen is niet alleen het oudste vrouwtje van ons land, maar zy is ook nog in ander op zicht recordhoudster: woensdag 25 april 1956 heeft zy de Jeeftyd bereikt van 106 jaar en 23 dagen en is daar mee de oudste inwoonster, die ooit in Nederland heeft gewoond. Dat wil zeg gen: sedert 1830, het jaar waarin onze bevolkingsadministratie begon. Omtrent bereikte recordleeftijden in de vroegere historie weten we niets. Senaat akkoord met landbouwbegro ting. De Eerste Kamer heeft dinsdag middag de begroting van Landbouw, Vissery en Voedselvoorziening met 41 tegen' 2 stemmen aangenomen. Alleen de communisten stemden tegen. Dochter-moordenaar krflgt twaalf jaar. Het gerechtshof te Den Bosch heeft donderdag de 32-jarige stucadoor J. v. S. uit Sint Michiels Gestel veroordeeld tot 12 jaar met aftrek van voorarrest en onvoorwaardeiyke terbeschikking stelling van de regering. Van S. werd beschuldigd van moord op zyn 18-jari- ge stiefdochter J. M. de H. Het meisje werd in februari 1955 door een pistool schot gedood. De rechtbank te Den Bosch veroordeelde Van S. in juni tot 15 jaar met onvoorwaardeiyke terbe schikkingstelling, 3 pet. uitkering mag op winst 1955 drukken. De uitkering van ten hoogate in het byzonder socialistisch© partyen, zou zgn toegenomen. In de meeste Wes telijke landen is het gezond verstand by de leiders dier andere partijen ruim voldoende om deze Russische toeleg te doen mislukken. Boelganin en Chroesjtsjef zullen dat ook zelf wel beseffen na hun koele ont vangst door de Engelse arbeidersparty, welker pleit voor invryheidsstelling van de in de communistische landen gevan gen gehouden sociaal democraten door hen ook bruut werd afgewezen. Zit er in het andere Russische gebaar, n.l. de gewyzigde houding jegens de pro- 1 blemen van het Midden Oosten meer perspectief? Ongetwyfeld is het een vooruitgang dat de Russen hun waar schuwing, de vrede niet te verstoren, tot beide partyen hebben gericht; dat verbaast enigszins omdat zy het im mers zelf waren, die door de wapenle- veringen aan de Arabische staten het evenwicht verstoorden en daardoor de kans op een oorlog deden groeien. Is de nieuwe Russische houding een symptoom van de Russische vrees, dat uit dit Israëlisch Arabisch geschil een wereldoorlog zou kunnen ontstaan of een wer- keiyk hechte vereniging van alle Arabische landen onder Egyp tisch leiderschap? De N. R. Crt. bijv, acht dit mogeiyk en betoogt dat daar, waar Moskou geen landen tot zyn satellieten kan maken, het dergeiyke landen volkomen los van elkaar staande wil houden, opdat ieder op zich zelf zwak biyft en geneigd tot neutralisme. Geen blokvorming dus, daarom eist Moskou in dezelfde verkla ring ook dat de onafhankeiykheid van Israël moet worden versterkt, d. wz z. dat het niet mag leunen op het Westen. Rusland bleef voorts hechten aan de op lossing van het IsraëlischArabische geschil in de zin van de oude besluiten van de Veiligheidsraad, welke praktisch hierop neerkomen, dat Israël een aan- zieniyk deel van zyn by de wapenstil stand bezette gebied weer zou moeten prijs geven. Iets dergeiyks zal Israël nooit aanvaarden, noch de publieke opi nie in het Westen. En een van de grote vragen rond het bezoek der Russische staatslieden te Londen is nu of premier Eden, die overigens vorig jaar nog voor een dergelijke oplossing van het pro- I bleem op basis van de genoemde V.N.- besluiten had gepleit, thans Rusland zal weten mee te kry'gen voor een regeling op grondslag van de bestaande toe stand. En toch beweren dezelfde heren dat zy niet bedoelen een wig tusen Engeland en Amerika te drijven! Met spyt zullen de Russische bezoekers te Londen het bericht vernomen hebben, dat de Ver. Staten bereid waren mede te werken aan de verbreding van de basis van het Atlantisch pact. Volgende week zullen de ministers in de Atlantische raad daarover spreken. Het zal tijd worden, dat men eindelijk ook eens, naast de militaire samenwer king in dit pact, aandacht gaat schen ken aan de politieke en economische, want het zijn juist deze kanten, welke het cement voor het Nato-verband zou den kunnen zyn, al mag de militaire niet uit het oog worden verloren, nu nog van zovele zijden gevaren voor ’t Westen dreigen. Gevaren, welke doen vermoeden, dat de Engels—Russische besprekingen te Londen over de ont wapening niet veel zullen opleveren. Ten slotte wordt het Westen nog te zeer bedreigd om ten deze concessies van grote betekenis te kunnen doen. Een nieuw gevaar kondigt zich aan door de eis van de nieuwe premier van Cey lon, dat Engeland zyn vlootbasis op dat eiland zal moeten prysgeven omdat dit eiland in het vervolg een neutralistische politiek wil voeren. Daardoor zou een zeer belangryke schakel in de Weste- Igke verbinding met het Verre Oosten verloren gaan en we zyn nieuwsgierig of Engeland zonder meer aan deze eis zal voldoen. Een Engels minister heeft dezer dagen gezegd, dat Engeland niet van plan is Ceylon een voorpost van communistisch China te doen worden. hebben. Het artikel van minister Cals werd afge stemd met 63-11 stemmen. Deze elf (6 k.v.p. en 5 p.v.d.a.) waren overtuigd door de argumenten van de minister, dat juist door deze bepaling de student een betere rechtsbescherming krijgen. Nu zijn zij vaak afhankelijk van het oordeel van één hoogleraar. Als deze tegen een student zegt dat hij beter zijn studie kan beëin- Of dat lukken zal is een heel andere vraag. Eigeniyk geloven wy het niet, want de Russen hebben geen behoefte aan een gemeenschappelijke Grote Vier- politiek in het Midden Oosten. Zy zyn daar feiteiyk pas met een politiek be gonnen economische steun en mili taire leveranties aanbiedend en dus in concurrentie tredend met de grote Westeiyke mogendheden; waarom zou den ze nu eerst maar niet eens afwach ten wat die politiek van in troebel wa ter vissen oplevert. Want troebel is de toestand daar in het Midden Oosten wel. De premier van Israël Ben Goerion er kent dat door de bemiddeling van de secretaris-generaal der V.N. Hammers- kjoeld de kans is toegenomen dat de wapenstilstand tussen zyn land en de Arabische landen voorlopig beter zal worden gehandhaafd dan de laatste tyd het geval was, maar hg bleek van me ning, dat het oorlogsgevaar als zodanig bleef bestaan. En dat is vermoedelgk ook waar nu de Arabische staten hun macht meer en meer concentreren. Pas hebben Egypte, Saoedie Arabië en Jemen nu weer een militair verdrag gesloten, zodat Jemen, dat waarschijnlijk ook de Tsjechische wapens krijgt en waarmee Moskou ook sedert kort een vriendschapsverdrag heeft, nu ook binnen de Egyptische in vloedssfeer is getrokken. Vooral Enge land voelt dit als een bedreiging van zijn belangen in de buurt van de Rode Zee. Jemen deed bijv, herhaaldelijk in vallen in de streek rond Aden. Aan dit laatste Russische gebaar mag zeker meer betekenis worden toegekend dan aan het eerste. Sedert Zuid-Slavië, eenmaal terwille Van Stalins politiek uit de Kominform gestoten, weer In de Russische vrienden kring is opgenomen, had de Kominform zgn tijd gehad, al moet men zich niet Voorstellen dat nu alle satellietstaten van de Sovjetunie dezelfde bewegings vrijheid zullen kry’gen, als Zuid-Slavië zich kan veroorloven, omdat het niet onder dii'ect bereik van Moskou en na de oorlog niet door Russische troepen bezet is. Misschien kragen ze wat rui mer gelegenheid hun binnenlandse aan gelegenheden te regelen, maar van bijv, zelfstandigheid in hun buitenlandse po litiek, zoals Zuid-Slavië die kent, zal geen sprake zijn. En toch is het dit laatste, dat bijv, de Ver. Staten als de toetssteen beschou wen voor een werkelgk nieuwe gezind heid bij de Sovjetleiders. President Eisenhower heeft daarop nog zaterdag gezinspeeld toen hij een rede hield voor de vereniging van Ameri kaanse hoofdredacteuren en zeide, dat de nieuwe koers der Russische leiders nog niet het vertrouwen wettigde, dat er een totale verandering in het Rus sische beleid was ingetreden, daarvoor zouden deze leiders eerst andere bewy- zen moeten leveren, o.a. inzake de vrij- heid van de Oost-Europese satellietsta ten, een vrijheid, waarvoor talloze ont heemden uit Oost-Europa in Engeland tgdens het bezoek der Sovjetleiders hartstochteiyk hebben gedemonstreerd. Men mag dus de praktische betekenis Van de opheffing van de Kominform niet al te hoog aanslaan, ook niet voor de Russen zelf, die menen, dat, nu de com munistische partyen in de Westelijke landen ogenschyniyk van Russisch» be ïnvloeding vry zijn, de kan» op volks fronten in die landen, dus de samenwer king van communistische met andere, Tot burgemeester van Wymbritseradeel is benoemd de heer H. M. Martens, thans secr. dezer gemeente. H. M. KONINGIN JULIANA, DIE MAANDAG A.S. HAAR 47ste VERJAARDAG HOOPT TE VIEREN Foto M. C. Meijboom V’ A digen is er niet veel meer aan te doen. Maar in het nieuwe systeem zou er een beroepsmogelijkheid zijn op het college van rector magnificus eu assesoren. Het is dus waarlijk niet zo, aldus minister Cal.s dat de bepaling gehanteerd kan worden als een automatische valbijl; twee maal zakken binnen tweemaal de normale studieduur en er uit. Integendeel, de be windsman geloofde dat deze bepaling soepel zal worden gehanteerd, waarbij vooral rekening wordt gehouden met de omstandigheid dat de student aan het eigen studentenleven heeft deelgenomen. Velen hadden n.l. bezwaar dat de studen ten alleen nog meat zouden mogen stude ren en dat zij geen tijd meer zouden heb ben voor algemeen vormende bezigheden. De actie door de studenten ontketend bleek echter niet tevergeefs geweest. Zij wonnen het pleit. Minister Cals verloor. Maar dit verlies vatte hij in hoge mate sportief op. Intussen nadert de Tweede Kamer met rasse schreden de eindstreep. Op drie mei a.s. zal zijn voor de laatste maal in deze parlementaire periode vergaderen. De resterende tijd wordt gebruikt voor een restantopruiming. Tal van kleinere wets ontwerpen worden behandeld, zodat het nieuwe Kabinet zoveel mogelijk met een schone lei kan beginnen. Overigens is de „opruimingswet” zelf ook aan de orde gekomen. Tweemaal per jaar krijgen we negentien dagen lang een uitverkoop. En zes daarvan mogen er voorkeursdagen zijn voor vaste klanten. In de Eerste Kamer heeft men de vele voorstellen tot wijziging van de grond wet behandeld. Nieuwe gezichtspunten deden zich daarbij niet voor. Het staat nu wel vast dat de beide Kamers der Sta- ten-Generaal na de komende verkiezingen met vijftig procent zullen worden uitge breid. Aan alles is te merken dat de ver kiezingsdag waarschijnlijk 13 juni nadert. De partijen houden haar vergade ringen om de candidatenlij sten en pro grams van actie definitief vast te stellen. De propagande is gereed. Weldra zal de slag om de gunst van koning kiezer be ginnen. Een felle slag ongetwijfeld, al thans naar Nederlandse begrippen. Maar of er veel veranderen zal valt te betwijfe len. Dat brengen ons kiesstelsel en de trouwheid van de kiezer in het algemeen niet mee. Op 1 September 1957 zal Nederland twee technische hogescholen rijk zijn, in Delft en in Eindhoven. Dat mag men tenminste wel aanne men nu de Tweede kamer zich met het wetsontwerp van minister Cals accoord heeft verklaard om een tweede school in Eindhoven te vesti gen. Deze school zal de volgende afdelingen omvatten: algemene we tenschappen, werktuigbouwkunde, electrotechniek en scheikundige technologie. Na veel strijd heeft Eindhoven het dus gewonnen. Het is duidelijk dat door nog steeds voortgaande industrialisatie van ons land er noodzakelijk een tweede technische hogere opleidingsschool moest komen, want de industrie heeft groot ge brek aan leidinggevend personeel. Alle fracties hebben zich tenslotte met Eind hoven verenigd. Alleen de heer Bruins Slot (a.r.), gaf te kennen dat hij meer voor Arnhem zou hebben gevoeld, omdat deze plaats een gunstige ligging heeft t.o.v. de twee industriegebieden in het zuiden en het oosten van ons land. De vestiging van een derde school achtte hij n.l. uitgesloten. Maar minister Cals vond dat er over een aantal jaren best plaats voor een derde T.H. kan zijn. De oprich ting daarvan is afhankelijk van de indu striële ontwikkeling. De a.r. en c.g.p. fracties hebben tegen het wetsontwerp gestemd. Niet omdat zij de voorkeur gaven aan Arnhem, maar omdat de twee technische hogescholen een te grote mate van zelfstandigheid krijgen. Daardoor wordt vooruit gelopen op de komende wijziging van de Hoger On derwijswet. Eerst deze wet wijzigen en dan de situatie aanpassen, zo was het oordeel van de tegenstanders. Maar het overgrote deel van de Kamer schaarde zich achter het standpunt van minister Cals, dat men de bestuursvorm van een nieuwe school niet moet modelleren op een oud patroon. Zij vonden het geven van grote zelfstandigheid aan de techni sche hogescholen een experiment. De er varing die daarmee wordt opgedaan kan van belang zijn bij de wijziging van de Hoger Onderwijswet. De a.r. en s.g.p.- fracties waren echter niet te overtuigen. Zij stemden tegen het wetsontwerp. Studievrijheid. Het debat spitste zich echter vnl. toe op de beperking van de studievrijheid. In overleg met de Delftse Senaat had minis ter Cals n.l. voorgesteld om de toelating tot de propaedeutische examens te ont zeggen aan die studenten, die niet binnen een periode van tweemaal de normale studieduur deze examens met goed gevolg hebben afgelegd. De woordvoerders van alle fracties verklaarden, dat deze dwang niet opgelegd moet worden. In de eerste plaats niet, omdat de student dan teveel onder psychische druk komt te staan. In de tweede plaats omdat er een commissie Rutten bezig is om het gehele probleem van het studierendement te bestuderen. Zij neemt daarbij vragen in ogenschouw als de voorlichting aan de studenten, het geven van psychologische adviezen en de selectie. Op dit gebied kunnen zeker maatregelen worden genomen waardoor de studie aanmerkelijk kan worden ver sneld. Het invoeren van een beperkte stu- ■dievrijheid zag men vrijwel algemeen als een laatste maatregel. Bovendien stonden verscheidene apiwwrs op het standpunt dat de studenten en vooral ook hun ouders een eigen verantwoordelijkheid Zetelverdeling der Prov. Staten: S. D. A. P. 13 zetels, A.-R. 12, C.H.U. 10, Vrijheidsbond 4, Vrijz. Dem. 5, R.-K. Staatsparty 3, PlatteJandersbond 1, Communisten 1. i w

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1