QabeSk roar DE VORSTEN VAN LUXEMBURG KRIS-KRAS door Nederland Ecus was er een hechte band met ons land Fan de Martinytoer üs hjoed p p to sizzen 1 Twee gedeputeerden Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw Gouden filmpjes le week mei 1906. 52e JAARGANG No. 34 DINSDAG 1 MEI 1955 Hwat haf NET LEKSKOAIJE MAR TROCHSETTE STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND van Brandwaarborg Maatschappij te Sn eek. J. Humalda te Lee Arum te Bolsward. Tj. de J. K Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) It kö.lde waer haldt mar oan, de nachten bidjerre hwat de dei bisiket goed to meitsjen. Sa graech soe men de bisten yn it Ita litte wolle, mar it kin winlik net. Yn it skaed fan beammeguod seach ik fan ’e wike yn Oerisel al melkerij bütendoar, mar it wie heukerjen en mei de molke sil it net tafalle. Wy wachtsje op better waer, alles hinget der tsjin- oan. Is it sa yn de natuer, it is ek sa yn de Itaboupolityk. Hwant ek dêrre is it jit skrael en kald, jit lang gjin sim mer. Dochs sil it ek hjirre better war de, as alle tekens net bidrage. De hel dere, waerdijja adressen, dy’t fanwege tlnderekate forienlnjw nel d* Folkefor- tsjinwurdiging stjftrd binne, bigjinne luitenant in de Ierse garde. Vader en zoon droegen het geallieerde uniform, toen zij in 1945 terugkeerden in hun jubelende hoofdstad. Luxemburg had inmiddels zware jaren beleefd. De Duitsers hadden het zonder meer ingelijfd en de Luxemburgers tot militaire dienst verplicht. It is in memmesoan, dy’t heite liket ’s Konings ministers. De hele Luxemburgse kwestie was be handeld door de minister van buiten landse zaken Van Zuylen van Nyevelt, in overleg met de Koning. Want toen tertijd benoemde de Koning de minis ters naar zjjn welgevallen en waren ze aan hem alleen verantwoording schul dig. De Kamer kon geen minister doen vallen, zolang de Koning hem handhaaf de. Dit nu achtte Thorbecke, de grote libe rale leider, in strijd met de democratie. Hij streefde naar een constitutioneel koningschap, met als consequentie een Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie hertogin uit hot Nassause huis ontvan gen kan en dat tussen ’t rood-wit-blauw dat de vlaggen van Nederland en Luxemburg met elkaar gemeen hebben, het oranje getuigenis aflegt, dat de Luxemburgse kwestie geen scheiding bracht tussen Oranje en Nederland. kabinet, dat als het ware het spiegel beeld vormde van het parlement, dat aan het parlement rekenschap verschul. digd was en waaraan ’t parlement zijn vertrouwen kon opzeggen. Al eerder waren Thorbecke en de zijnen met Wil lem m gebotst over de kwestie van de benoeming van een gouverneur-generaal (de kwestie Meyers) nu werd de span ning opgevoerd. Het bleek immers, dat de Koning en zijn regering, die alleen aan hem verantwoording schuldig was, konden beslissen over oorlog of vrede buiten het parlement om. Want ondanks het duidelijk uitgesproken ongenoegen van de Kamer handhaafde Willem III minister Van Zuylen. En deze Luxemburgse kwestie is ge worden tot een felle politieke strijd. De Koning, staande op zjjn vorstelijke rechten, wierp zich met élan in deze strijd en het leek er op, dat hij deze zaak wilde maken tot een vuurproef, waarbij ’t ging om het al-of-niet voort bestaan van het Huis van Oranje op de troon! melk. Bestuursleden: D. v. d. Werf en Th. Westendorp te Tjerkwerd en B. Galama statearje, dat de bilanghawwenden net solidair wiene, mar elts foar oar bisoch- ten har part to krijen. Dat is it manko en dat is it hjoed noch. It produkt, hwat de dlf miljoen nederlanners ite of brü- ke, moat bitelle wurde neffens de lean- skael, dy’t nasjonael bistiet. Dit produkt wurdt levere troch de gear- wurking fan Ita, fé, sied, kunstmest, arbeids- en ündernimmerslean, lésten en algemiene kosten, mar ek troch it ka- pitael yn pleatsen en gebouwen. It is in sosiale stade, ien fan dizze dingen üt to sluten. Dan nimt men hwat en men bitellet it net, dat is op alle terrein fan it libben deselde stade: dat is stellen. De Itaboupolityk fan de neioar- logske jierren hat dizze stade yn it great bidreaun en nou komme de gefol- gen. Dy koene net ütbliuwe. Hwant eltse stade straft syn bidriuwer. De oarder, dy’t yn al it skepene sit, kin men net straffeleas forsteure. Yn Frys- Ita, hwer’t men by aids al it systeem hie fan it ünderhald foar beide partijen, is de situaesje jit it béste. Mar lykwols stiet hjoed yn „Frysk en Frij” torjucht, dat 80 fan de büt- huzen net doge, om fan de foarein net to praten. Hoe’t it yn oare provinsjes is, kin men wol riede. Der komt alles foar de eigner op en is de tastta nave nant folie minder. Lit men mar ris in enquête hélde oer de situaesje fan de bidriuwsgebouwen, dan sil men greate eagen opskuorre. It ynsicht bigjint nou to kommen, lokkich, mar winliken fierst to let. Hwant de efterstan fan 1945-’55 hie net hoecht. En dizze hinget nou as in swiere hypteek op de needsaeklike oplossing. De itabou sil der goed oan dwaen, nou resolüt en mei klam op to easkjen har ienfaldich rjucht, dat it folk har tsjinsten forgoedet, stader koar- tang op tadarnimmerslean en stader koarting op sadelik» libbensfoarwaer- dan. Men hat altyd yn dizze sektor to dizze jierren straks oersjucht, sil kon- j biskieden west en to min solidair. Elk Nieuwe kansen. Maar Luxemburg is er bovenop geko men. Het kreeg zijn zelfstandigheid te rug en vormt thans een der partners van de Benelux. Landbouw en industrie zijn de pijlers van zijn economisch be staan. Hoewel de volkstaal, het „Letzeburgs” alle kentekenen vertoont van een Duits dialect, neemt toch de verfransing hand over hand toe, vooral doordat de stu derende jeugd voornamelijk in Frankrijk en België hoger onderwijs volgt. De band met België is hecht, niet alléén door de familieband tussen de vorsten huizen, ook door de tol-unie. Luxemburg grenst niet direct aan Ne- ouder een echte Elfstedentocht aan te bieden. Namens de oudjes zal aan de burgemeesters van de elf Friese steden een kleine tobbe met garnalen worden aangeboden; de tobbe als symbool van het vroegere Harlingen en de garnaal als symbool van het Harlingen van van daag. Meisje sloeg overboord. Het 21^-jarig dochtertje van de familie T., dat met broertje en zusje op ’t dek speelde van het grindschip „Gustje” in Rhenen, is overboord geslagen en verdronken. Drinkwatervoorzienig op Texel. De uit circa 10.000 zielen bestaande bevolking van Texel kan thans profiteren van een op het eiland tot dusverre ongekende zegening van de moderne beschaving: stromend water uit een waterleiding. Minister J. G. Suurhoff heeft vlak bij Den Burg op Texel ’t nieuwe pompsta tion van de drinkwatervoorziening op het eiland officieel in gebruik gesteld. Ziekenhuizen in de kou. De steenkolen groothandel heeft de ziekenhuizen me degedeeld, dat de voorziening met cokes ten behoeve van de verwarming en warmwatervoorziening dezer inrichtin gen voor dit seizoen niet meer kan wor den gegarandeerd. De ziekenhuisbestu ren zijn door deze groothandel naar het verkoopkantoor der Staatsmijnen ver wezen, doch dit kantoor heeft doen we ten, dat het niet mogelijk is cokes ter beschikking te stellen. Gasbedrijf uitgebrand. In het aardgas- bedrijf van de heer J. Thijssen te Coe- vorden brak zondagmiddag ten gevolge van een ernstige ontploffing brand uit. Het hele gebouwencomplex ging verlo ren. Kind verdronk in put. Het bijna 2-jarig jongetje H. K. is woensdagmiddag te Herkingen bij het spelen in een put ge vallen. Toen omwonenden het kind von den, mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. De laatste groothertog van Luxemburg was onze Koning Willem Hl. Want voor de erfopvolging gold de z.g. salische wet die alleen mannen toeliet op de troon. En Willem IH had alleen een dochter. Wilhelmina. Daarmee kwam een andere tak uit het Nassause huis (de „katho lieke tak”) in Luxemburg aan de rege ring. Maar over datzelfde Luxemburg ont stond tgdens de regering van Willem Hl een geschil, dat deze vorst en de grote staatsman Thorbecke, de „vader” van onze grondwet, rechtstreeks tegenover elkaar plaatste. Moeilijke tijden. Na de dood van Koning Willem III, Groothertog van Luxemburg, kwam de regering van dit land aan de huidige groothertogelijke familie. De jonge, mooie Marie Adelheid volgde in 1912 haar vader Groothertog Willem op, maar haar regering was geen gelukkige. In 1914 overliepen de Duitsers het klei ne groothertogdom. Een sterke Frans gezinde groep beschuldigde Marie Adel heid van Duitsgezindheid. Keizer Wil helm II deed er met zijn gebruikelijke tactloosheid een schepje op, door haar een bezoek te brengen en dat versterk te de geruchten. 1918 bracht een omme keer, bracht ook de revolutionaire sfeer. Marie Adelheid begreep dat het ging om het zijn-of-niet-zijn van haar Huis, en bracht het offer. Zfl trad af, om plaats te maken voor haar zuster Charlotte. Marie Adelheid, de ongeluk kige vorstin, zocht de eenzaamheid van het klooster. Toen zij stierf, was zij pas 30 jaar oud en had meer verdriet dan geluk in haar leven gekend. Groothertogin Charlotte wist de harten van de Luxemburgers terug te winnen. En toen Luxemburg voor de tweede keer ’n invasie beleefde volgde zij liever dan de stem van haar hart die van haar ver stand. Zij vluchtte en vloog naar Enge land, waar zij midden in de „blitz” arri. veerde. Haar man had een functie in de generale staf van het geallieerde opper bevel, haar zoon Jan nam dienst als gewoon soldaat en werd pas in 1943 Bismarcks spel. Otto van Bismarck, de Uzeren Kanse lier van Pruisen, was Frankrijk een tè gevaarlijke buurman geworden. Napo leon IH (spottend Napoleon de kleine genoemd) zag met onbehagen hoe het groothertogdom Luxemburg een ge mengd Nederlands-Pruisische bezetting had. Hij wilde deze bedreiging wel uit de weg hebben en onze Koning Willem Hl was wel bereid Luxemburg aan hem te verkopen. Bismarck had de indruk gegeven, dat hij het daarmee wel eens was, maar toen puntje bij paaltje kwam, zag de oude slimmerd zijn kans schoon om de spanning tussen Pruisen en Frankrijk op te voereh. Bismarck toch lokte door een reeks van incidenten Napoleon III steeds verder uit zijn tent. De Franse Keizer begon zo langzamerhand een oorlog te zien als het beste (immers van ouds beproefde) middel om de aan dacht af te leiden van talloze moeilijk heden en tegenslagen. Zijn ministers verzekerden hem van de superioriteit van het Franse leger. Bismarck wist door zijn spionnen wel beter, maar liet hem in de waan. Hij gaf een van zijn handlangers de tip, in de Bondsdag een rel te maken over de Luxemburgse kwestie, hij rammelde, echt Pruisisdh, met de sabel, en in Ne derland kwam men met scvhrik tot de conclusie, dat het niet veel scheelde, of Nederland had zich in oorlog bevonden met Pruisen, Bescheiden landje. Luxemburg is maar een bescheiden landje met zijn driehonderdduizend in woners, maar het neemt een belangrij ke positie in tussen Frankrijk, België en Duitsland, en vormt samen met Bel gië en ons land de Benelux. Over dit land regeert Groothertogin Charlotte, die begin van dit jaar haar 60ste verjaardag vierde. een lange slanke, zeer innemende vrouw, moeder van haar volk, moeder ook van een flink gezin. Zij is getrouwd met Prins Felix van Bourbon-Parma, en ze heeft zes kinde ren. Verscheidenen ervan zijn getrouwd. De Kroonprins Jean deed de Luxem burgers het plezier van him leven, door in het huwelijk te treden met Josephine Charlotte, de door Belgen en Luxembur gers zo beminde dochter van Leopold IH en wijlen Koningin Astrid, „het even beeld van haar moeder”. Prinses Alix huwde met de Prins de Ligne, een Belgisch vliegerofficier. Ma rie Gabrielle zocht het op het land door haar huwelijk met graaf Knud van Hol stein, een Deen. Dan blijven nog Elisa beth, die reeds verloofd is met Franz Ferdinand von Hohenberg, kleinzoon van de Franz Ferdinand die in Serajewo werd vermoord, Prinses Marie Adelheid en Prins Karel. Bijna de helft bevroren. Ruim 42 pct. van de oppervlakte uitgezaaide winter tarwe ging verloren door bevriezing, dan wel doordien zij ernstig door de vorst werd getroffen. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek be kend gemaakt. Koopt zomerzegels. Tot 22 juni zullen zomerpostzegels verkrijgbaar zijn. In verband met de Rembrandtherdenking vertonen zij afbeeldingen van Rem- brandt’s etsen. Misschien dat de slot- termijn voor de verkoop kan worden verlengd en worden gesteld op 15 juli, de geboortedatum van Rembrandt. Men weet, dat de toeslagen van deze zegels ten goede komen aan instellingen op het gebied van de volksgezondheid, voor maatschappelijk werk en culturele zorg. Dtarom. De heer Joh. de Veer, voorzit ter van het produktschap voor vee en vlees, deelde mede, dat ons volk te veel rund- en te weinig varkensvlees eet. Daardoor komt het z.i. dat de prijs van het rundvlees niet lager wordt. De leraar mag mee. Het zal binnenkort mogelrjk zjjn, dat de instrukteur van ’n autorijschool mee mag met zijn kandi daat, als deze zijn examen doet. Men schijnt daarmede in Duitsland en Zwit serland goede ervaringen te hebben op gedaan. Bakstenen door nachtvorst bevroren. De abnormaal strenge nachtvorsten van de laatste weken hebben de baksteen industrie in Noord-Limburg ernstige schade toegebracht. Vooral in die be drijven, die in de open lucht drogen. Op verscheidene plaatsen ging de produktie van drie dagen in één nacht verloren. Origineel idee. De Harlingers dragen als bijnaam „Tobbedansers” en het be stuur van de „Autotocht voor Ouden van Dagen” heeft daarop ingehaakt door de Harlinger oudjes van 70 jaar en De nieuwe tijd. Maar Koning Willem III, hoe weinig van plan ook zich zonder strijd gewon nen te geven, wilde het niet tot een openlijk conflict laten komen. Hoezeer afkerig van Thorbecke’s denkbeelden, speurde hij achter die denkbeelden de nieuwe tijd. Het ging om het voortbe staan van de band tussen Oranje en Ne derland, en de Koning boog het grijze hoofd. Hij erkende het recht van de volksvertegenwoordiging, verantwoor ding te eisen van het kabinet. Hij stond Thorbecke daarmee toe, de grondslag te leggen voor een politieke situatie, die thans nog bestaat: de Vorst onschend baar, de regering verantwoordingsplich- tig aan het parlement. Geen regering, die kan regeren desnoods in flagrante tegenstelling tot de mening van de volksvertegenwoordiging. En daarmee bleef de band tussen Ne derland en Oranje gehandhaafd. De Ko- ningin-Regentes Emma, Koningin Wil helmina, Koningin Juliana, zij allen heb ben consciëntieus dit principe gehand haafd. Daardoor bleven Nederland en Oranje één. Daardoor ook is het mogeljjk, dat straks een Koningin der Nederlanden, Prinses van Oranje Nassau, een groot- derland en dat verhindert een inniger contact. Maar over de grenzen heen hebben Nederland en Luxemburg elkaar gevonden, want hoe vele Nederlanders stemmen niet af op Radio Luxemburg? Thans wordt die band weer aange knoopt, nu Groothertogin Charlotte een officieel bezoek aan Nederland brengt. Zg is een koninklijke vrouw, inngrlijk en uiterljjk, maar uitermate eenvoudig. Door haar moedige en verstandige hou ding in de bezettingstijd, door haar le ven met haar gezin temidden van haar volk, heeft zij zich de achting en de liefde van alle Luxemburgers verwor ven, maar ongetwijfeld zal haar tocht door Nederland eveneens een „vreedza me veroveringstocht” zijn. En het kan niet anders dan goed zijn, dat het klei ne Luxemburg voor ons nog iets méér wordt dan „het staartje van de Bene lux” een nabuurland waarmee wij in vereniging pionieren vóór de samen werking, die alléén het behoud van Europa, en ook van Nederland en Luxemburg, waarborgen kan. 1 mei is de verboden raaptijd voor kievits eieren ingetreden (daarna nog 5 dagen vervoer toegestaan). De prijs bleef tot de laatste dag 8 cent. Begin mei ontdekte men in de polder te Gaasterland een zwevend Licht. Bij on derzoek bleek het iemand die met een earbidlantaarn nog kievitseieren trachtte te vinden. Wanneer straks Groothertogin Charlotte van Luxemburg een be zoek aan ons land brengt, zullen maar weinigen zich er reken schap van geven, welk een belangrijke rol Luxemburg gespeeld heeft in de politieke ontwikkeling van ons eigen land. Immers is het de „Luxemburgse kwestie” geweest, die de grondslag legde voor de constitutionele monarchie in Nederland! Het befaamde („dansende”) Wener Congres, dat na de val van Napoleon met passer en lineaal de nieuwe grenzen in Europa trok, voegde Limburg en Luxemburg toe aan Nederland. Luxemburg behield zijn zelfstandigheid maar werd door een „personele Unie” met Nederland verbonden, d. w. z. de koningen van Nederland waren tegelijk groothertogen van Luxemburg. Het gaat met de ansjovisvangst bijzonder goed. De vangsten bedragen tot 30.000 per boot. troch to kringen. lenstimmich tsjüget it plattelén fan syn gefoel fan tabiha- gen en tagerêstens. Mar as tsien jier lang hat men hurd en fiks mei de re- gearing wrotten om de ekonomyske ta stin fan it Ita gunstie to meitsjen. Der- foar binne greate offers brocht, sawol yn it priispeil fan eigen Ita, as yn de ófreaming fan de eksport. De mechani- saesje en rationalisaesje, mei fokkers en kwekersprestaesjes, hawwe de natio nale kréft fuortsterke. De lykskeakeling fan de bileaning fan de arbeiders, mei de folsleine opnimming fan dizze mins- ken yn it sosiale ramt fan dizze tiid, ferge hiel hwat fan it jild en de menta liteit fan de boerestta, mar it is oant hjoed de dei trochset. Ek nou wer is oannommen mei maeije de trije presint forheging yn de lanbou ta to passen, mar dan kin en mei men ek forwachtsje, dat de posysje fan de ündemimmer en de man, dy’t de kapitaelobjekten bi- skikber stelt, op billike wize bihannele wurde. Dat is logysk en rjuchtfeardich en op beide punten lit de Itaboupoli tyk it jit sitte. Rinte, êfskriuwing en taderhéld fan de pleatsen is gjin gunst mar in rjucht. Dy’t dizze dingen brükt brükt se óf en moat dat werjaen, dat freget it illementaire rjucht. Der is men nou al jierren omhinne draeid, tige ta skea fan de Itabou yn it algemien en de eigners yn it bysta- der. In earlike kostpriis kin men net foar wei, likemin as foar de leanen en arbeidsfoarwaerden fan it arbeidende folk. Fuort nei de oarloch haw ik kear op kear dizze ienfaldige saek fan rjucht- feardichheit yn it omtinken brocht, mar it wie in stimme yn de woastyn, men woe net hearre. Men woe net sjen, dat it net giet om de boer, óf de arbeider, óf de lanhearre, sa’t de histoarje altiten west hie, mar dat de iennichste goede •n rjuehtfeardige oplossing sist yn har ren alle trije, meilnoar. De man, dy’t Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw H. Algra, lid Eerste Kamer, te Leeuwar den. H. M. Gerbrandij, lid Ged. Staten en voorzitter Friese C.B.T.B. te Nijland. J. L. Hoogland, lid Eerste Kamer en van Ged. Staten te St. Anna Parochie. Officier in de orde Oranje Nassau Ds. A. K. Straatsma, emeritus-predikant van de Ned. Herv. Kerk te ’s-Graven- hage (bij bevordering). A. M. Banda, voorzitter van de Nederlandse Nieuws blad Pers te Kollum. T. Frankena, aanne mer te Lemmer. Ir. J. Middelveld, dir. v. d. Rijks Landbouw-winterschool te Leeuwarden. Jhr. E. C. Storm van ’s-Gra- venzande, wonende te Leeuwarden, dir. van de N.V. Intercommunale Waterlei ding, D. J. Koopmans, bestuurder van de stichting „Het St. Anthony Gasthuis” te Leeuwarden. Ridder in de Orde van Oranje Nassau J. H. Wamelink te Sneek. H. Tromp, dir. j Woudsend, :euwarden. F. Sijtsma, burgem. der gem. Oostdongera- deel, W. H. Kruiper te Wolvega. Mevr. Te Tjerkwerd is opgericht een contróle- vereniging voor het onderzoek van de Ter gelegenheid van de verjaardag van Hare Majesteit de Koningin werden ook dit jaar weer een groot aantal konink lijke onderscheidingen uitgereikt. Onderscheiden werden o.a.: Het totaal bedrag voor de inzameling voor de vissërs van Zurich c.a. (schade f 10.000) bedraagt f 9734.325. Vissers pleegden dieftal op zee. De be manning van het garnalenvaartuig de H.A. 14 te Harlingen werd door de re cherche van de douaneboot .Stormvo gel” gesnapt bij het stelen van lading uit de „Equador”. De Harlingen 14 was woensdagmiddag bij eb op de Wester- gronden boven Vlieland aan de grond gelopen en ’s avonds bij donker weer vlotgekomen. Hierna meerde het schip langszij het Zweedse vaartuig. In alle stilte werd de „Esuador” lichter ge maakt. De douane die de manoeuvres van de garnalenvisser niet vertrouwde, hield ondertussen op grote afstand een oogje in het zeil. De HA 14 werd naar Harlingen overgebracht en de opvaren de aan de rijkspolitie te water overge leverd. Langer vakantie in kruideniersbranche. Het georganiseerd overleg in de kruide nierswarenbranche onthoudt zich van advies over een mogelijke uitkering in eens over 1955 en laat een regeling daarvan over aan het ondernemingsge wijze overleg. De vakantietoeslag over 1956 wordt verhoogd van 2 tot 4 pet. Het wordt hierbij aan de ondernemers overgelaten desgewenst 2 pet. te beta len bij de vakantie en 2 pet. omstreeks de kerstdagen. Voorts wordt de vakan tie verlengd van 12 tot 15 dagen, waar van tenminste zes dagen aaneengeslo ten. Britse klachten over onze aardappelen. In Covent Garden en op de Londense markten in het algemeen wordt ge klaagd over de slechte kwaliteit van de Nederlandse oude aardappelen, die kort geleden zijn aangevoerd. De hande laren zijn van mening, dat men over haast grote hoeveelheden aardappelen heeft verzonden, in verband met het tijdstip, waarop het exportverbod van kracht werd, en dat vele aardappelen van aanzienlijk slechtere kwaliteit wa ren, dan de gebruikelijke Nederlandse exportnorm. Hogere wedden voor topfunctionarissen. Unaniem en zonder discussie verenigde de Tweede Kamer zich met een wetsont werp tot het verlenen van verhogingen b der wedden van de vice-president en de leden van de Raad van State, van voor- I zitter en leden der Alg. Rekenkamer en van leden der rechterlijke maoht. Deee verhoging geschiedt in verband met I de ook voor het overheidspersoneel [reeds toegekende salarisverhogingen. Een vlugge letterzetter kan dadelijk ge plaatst worden ter stoomdrukkerij van fa. B. Cuperus Azn. te Bolsward. A. H. S. Hubenet-Teljer te Leeuwarden. A. Stallinga te Paesens. Ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud D. Blanksma,, bedrijfsleider-personeels chef bij de N.V. Tichelaars Kleiwarenfa- briek te Makkum. Ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver B. Hogendorp te Wommels. Ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons H. v. d. Pol te Achlum, landarbeider op het landbouwbedrijf van de familie Dok ter. sines, dat is koart en düdlik en mei minder kin it net ta. De Earste Keamer hat nou oan de Minister düdlik makke, dat hja net langer sa wolle,: teare op in oar sines. De molkpris doocht net. Hja moat omheech, bilangryk omheech, siz it mar planüt, hwant it plattelan en it agrarysk kapitael wurdt efter- bliuwend gebiet. En der is gjinien mei holpen. Unrjucht bringt gjin woltier, mar ta- rést en skea. It hide wurd, dat ge- rjuchtichheit folken bout, is folslein wier en dêrom moat men neffens it rjucht to wurk gean. Dan sil ek fan alle kanten dit lüd forsterke wurde. As men mar fielt, dat it gjin egoïsme is en eigenbaet, mar it rjuchtsgefoel, hwat sprekt. Jierren lyn hawwe wy mei alle kréft pleite foar de hierdeboer, hwant doe waerd syn rjucht skriklik bi- seard. Jierren lang hawwe wy pleite foar de boerearbeider, hwant oan him is generaesjes lang gjin rjucht dien. Om dyselde reden pleitsje wy nou al jierren lang foar de forhüdüke eigen dom yn de agraryske bidriuwen, om’t hjir fannijs tarjucht bart. Wy gunne de lytse lju har minne ynsinuaesje, al soe it gean om eigen eare of eigen bi- lang. Hja moatte sokke praetsjes seis mar forantwurdzje. Hwat wy bipleitsje stiet yn tsjinst fan it rjucht. It rjucht foar elts. Mei minder kin it net ta. En dan net lekskoaije mar trochsette. De wrald jowt dizze dingen net, mar der moat foar fochten wurde, jierren lang en stader lins. Mar komme docht it grif. Hwant yn ünrjucht kin de wrftld net bistean. De Earste Keamer hat it goed sjoen. It bigjint oar waer to wur- den, de swartklyster sjongt al. In Wonseradeel is een bakkersvereniging opgericht. Tot bestuursleden zijn gekozen H. H. P. Vellinga en P. ce Jong beide te Arum en P. Heins te Lollum.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1