TWEEDE KAMER OP DE VALREEP KRIS-KRAS door Nederland Het Russische bezoek aan Engeland K I HHt Op kofje üs hjoed p p to sizzen 1 Buitenlands Overzicht Verscheidene leden keren niet terug I Wordt de Russische industriële ontwik keling een bedreiging voor het Westen? Russische toezeggingen betreffende het Midden-Oosten kunnen belangrijk zijn Zilveren filmpjes le week mei 1931 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND ’e - L. rSF 52e JAARGANG No. 35 VRIJDAG 4 MEI 1956 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad KAMEROVERZICHT hadden i t i l 1 s Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 1 a Eerste jeugddienst in de Broerekerk te Bolsward. Winnaar van de damcompetitie Bols ward. 1ste klas: le. E. Conradi (35 p.), 2e. J. van Dijk (34 pnt.). 2e klas: le. E. Nawijn (28% pnt.), 2e. J. Oord (27 pnt.). De haringvangst is afgelopen. De hoe veelheid was groot, maar de prijzen wa ren van die aard, dat de vangst de kos ten niet kon hoeden. Beschikbaar de volbloed stier „De Scho ne Nico”, moeder 4.90 vet. Spring- geld f2.J. B. van Abbema, o.d. Wit- marsum. 50-jarig bestaan Stedelijk Muziekcorps (5 mei). Eigenlijk 50-jarig jubileum van de heroprichting, immers jaren tevoren was er ook bij de Schutterij een muziek corps geweest. Het initiatief werd geno men door de heer J. R. A. Donker. Tot kapelmeester werd benoemd de heer A. Brussen. Op de internationale hondententoon- Btelling te Amsterdam werd met de 1ste prijs bekroond de Gordon Setter (jacht? hond) van de heer P. Steensma te Wit- hiarsum in de hoogste klasse. 30-jarig bestaan C. J. V. „Rehoboth” te Tjerkwerd. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Overigens is de huidige Franse rege ring onder premier Mollet nog lang de kwaadste niet, welke men zich te Pa- rjjs kan denken als het op integratie aankomt. Het is echter de vraag of zij nog lang zal regeren. Mollet zag zich al genoodzaakt deze week de vertrou wenskwestie te stellen in de nationale vergadering, nu er gedebatteerd wordt over de nieuwe belastingen ter dekking van het verhoogde ouderdomspensioen dat 140 miljard francs zal eisen. Maar gevaarlijker acht men de eventuele uit treding van Mendès France uit het ka binet, die het niet eens schijnt te zijn met de Algerijnse politiek van Mollet, welke ook niet zoveel uitzicht op een verzoening met de Algerijnen schijnt te bieden zolang men niet de zeer moeilijke stap doet naar de erkenning van Alge- rië als zelfstandige staat, op dezelfde voet als Tunis en Marokko. Echtpaar Truman naar ons land. De ex-president van de Ver. Staten, Harry S. Truman, zal van 14 tot en met 17 juni een bezoek brengen aan Nederland. De ex-president kómt op 14 juni uit Brussel hier aan. en zal met zijn vrouw benevens de heer en mevrouw Stanly Woodward, ex-ambassadeur van de V. S. in Canada en twee secretarissen in hotel de Wittebrug in Den Haag loge ren. Op 17 juni verstrekt hij via Hoek van Holland naar Engeland. Ree gestrikt in reservaat. Dat stropers ook het grofwild op het nationale park De Hoge Veluwe niet ontzien, bleek uit het feit, dat tussen het Otterlose Bos en de Amhemseweg het kadaver van ’n in een strik gedode, ongeveer driejarige reebok gevonden werd. Het dier moet reeds een maand of vier geleden de dood gevonden hebben. Tweede T. H. kost f 40 miljoen. Een kre- diet van maximum f 5.5 miljoen heeft de Tweede Kamer unaniem over het jaar 1956 ter beschikking van minister mr. J. M. L. Th. Cals gesteld ten be hoeve van de bouw en inrichting der tweede T. H. te Eindhoven. Deze nieu we rijksinstelling, waaraan 1000 stu denten voor het ingenieursdiploma kun nen studeren, zal in 6 jaar f 40 miljoen kosten. Snellere telegrammen. Met ingang van woensdag is een begin gemaakt met de automatisering van het internationale' telegramverkeer. Hierdoor zullen tele grammen in buitenlands verkeer recht streeks worden overgebracht van het kantoor van aanbieding naar dat van bestemming. Deze automatisering zal voorlopig alleen worden toegepast voor het telegramverkeer tussen Duitsland, Oostenrijk en Nederland. Wurdt sfiker hwat to krap tamjitten, Of is de reamme miskien sür; Brükt men der taei ütdroege pitten, Komt it mooglik to lij fan ’t fj’ür? It wurd is nou oan ’e Minister, De tsjinner fan ’t konsumpsje-rjocht, Dit heeg birop is wol it wiste, De kofje moat goed ündersocht. Us nommele Haeehske Kamerleden Reizgje ornaris earste klas, Hja binn’ in dripske üntofreden, Hwant der mankeart hwat oan ’e kost. Neffens foarlopige forslaggen Is alles tige seef en keln, Allinne oer ien ding moat klage: Dy minne kofje yn ’e trein. Chauffeur zandauto was dronken. In de Pretoriusstraat te Amsterdam heeft de politie dinsdagmiddag omstreeks half twee de chauffeur van een zandauto, die ’t verkeer in gevaar bracht, tot stoppen gebracht. De man bleek zwaar beschon ken te zijn. Hij is, evenals een mede- inzittende in 't bureau Linnaeusstraat opgesloten. De zandauto is in beslag genomen. It moat earst op it slimst foar’t it betteret. 1 Foto: Een grote delega tie uit de N.O.-PoIder demonstreerde met al lerlei landbouwmachines voor het Koninklijk Ge zin. Bols wards Nieuwsblad Het is 30 jaar geleden, dat de heer Hengst zijn Goedkope Schoenwinkel aan de Blauwpoort oprichtte. Tijdens feestmars overleden. De feest vreugde in Weesp is op tragische wijze gestoord tijdens een rondgang van de muziekvereniging „De Adelaar”. Een van de vier trommelslagers, de 36-jarige W. Bogaard werd n.l. door een hartver lamming getroffen. De rondgang werd Misschien zal Moskou bereid zijn de communistische landen te verzoeken de wapenleveranties naar de Arabische staten stop te zetten als het Westen de levering aan Israël staakt. De Ameri kanen, die van het Engels-Russisch overleg van de aanvang af weinig ver wachtten en blijkens de uitlatingen van president Eisenhower dan ook geen heil zien in een soortgelijk bezoek aan Was hington, -tonen toch wel belangstelling Voor dit Russische voorstel, dat uiter aard echter eerst aan de orde zal komen in de Veiligheidsraad als Hammars- kjoeld uit het Midden Oosten terugge keerd is en rapport heeft uitgebracht. Deze secretaris-generaal heeft stellig succes gehad met zijn pogingen ogen blikkelijk oorlogsgevaar te voorkomen, al blijft de toestand aan de Israëlisch- Arabische grenzen explosief. Men heeft echter alle reden zich gelukkig te prij zen dat er zo’n organisatie als de Ver. Naties is, want welke natie individueel zou op het moment objectief genoeg ge acht worden om een bemiddelingsrol te spelen zoals Hammarskjoeld dat thans heeft gedaan. Bij eventuele onderhandelingen over het stopzetten der wapenleveringen zal men echter uiterst voorzichtig moeten zijn. Men zal er zowel op moeten letten dat niet nog te voren een der partijen van alles snel wordt toegestopt als er voor dienen te zorgen dat alle gaten worden gestopt. Hoe gemakkelijk zou het bijv. Rusland vanen zijn bondgenoot rood China wapens te doen blij ven leveren aan de Arabische landen, vooral ook omdat Peking buiten de Ver. Naties wordt ge houden, vooral door toedoen van Washington. De rode Chinezen zouden nog wel eens kunnen wil len demonstreren hoe onjuist ze het vinden dat ze buiten de V.N. worden gehouden, door met der- gelijke wapenleveringen door te gaan. Men vraagt zich ook af, nu Moskou partij geworden is in de zaken van het Midden Oosten, welke beloning het zal vragen of van Engeland heeft gevraagd om zijn invloed aan te wenden om de vrede in dit gebied te handhaven. Over het algemeen verwacht men, dat Naast de zinsneden over het Mid den Oosten, waren die over de handel in het communiqué van ’t overleg tussen de Engelse en de Russische staatslieden belangrjjk. De Russen willen de handel uit gebreid zien tot een bedrag van 10 miljard gulden in 5 jaar. Als men bedenkt, dat in 1955 Engeland voor ruim 300 miljoen naar Rusland uit voerde en de totale export der Engelsen per jaar nog geen 30 miljard gulden omvat, schijnt dit een onbereikbaar cij fer als Engeland tenminste terwille van de Russische markt, geen oude klan ten wil opgeven en dat is niet te ver wachten. Wellicht zit achter dit aanbod wat Russische propaganda, ook met de bedoeling de betrekkingen tussen Enge land en Amerika wat te vertroebelen, omdat de Russen ook artikelen wensen, Het gesprek tussen de Engelse en Russische staatslieden te Londen heeft, zoals al bekend is en ook verwacht werd, geen directe grote resultaten opgeleverd. Noch inzake de hereniging van Duits land nog inzake de kwestie der beperking van de bewapening zijn er te Londen nieuwe gezichtspunten. De tijd zal moeten Ieren of inzake andere kwesties iets is bereikt. Belangrijk kan worden de Russische toezegging dat de Sovjetunie bereid is overleg met het Westen te plegen over het verbieden van het zenden van wapenen naar Israël en de Arabische landen. Op drie mei heeft de Tweede Kamer haar laatste vergadering in deze parlementaire periode gehouden. En nu staan de verkiezin gen voor de deur. Na de dertiende juni zal bekend zijn, hoe de nieuwe Tweede Kamer zal zijn samengesteld. Maar intussen staat het reeds vast, dat een aantal Tweede Kamerleden niet meer zal terugkeren. De a.-r.-fractie zal ongetwijfeld de grootste ader lating ondergaan. Zij moet afscheid nemen van drie goede parle mentariërs, de heren Schouten, v. d. Heuvel en Stapelkamp. De eerste twee hebben een lange staat van dienst achter de rug: meer dan dertig jaren zijn zij lid van de Tweede Kamer. De heer Stapelkamp, voor de oorlog voorzitter van het C. N. V., is „slechts” tien jaar lid van onze volksvertegenwoordiging geweest. Nou leau mar soks sil net forsomme, Neist dat de amtner der oan wint: Soe der in rykskarmaster komme Sa’n man mei in knap traktemint. Earstdeis kin alle kranten skriuwe: It baentsje is Mr. X forsein; Hy hoeft oars neat to dwaen as preauwen, De kofjekening fan ’e trein. deze motie op de valreep der parle mentaire periode weinig zin meer. De opheffing van de handelingsonbe kwaamheid der gehuwde vrouw was het laatste grote onderwerp dat de Tweede Kamer behandelde. Er was geen tegen stand tegen de poging van Minister van Oven om de gehuwde vrouw juridisch gesproken niet langer gelijk te stellen met onder curatele gestelden en min derjarigen. Er rest nog één probleem: moet in de wet staan dat de man het hoofd is van de echtvereniging? Het behoeft geen betoog, dat de rechtse fracties daarvoor uit principiële over wegingen het pleit voerden. Vast staat dus wel, dat wij een Tweede Kamer krijgen van 150 man en een Eerste van 75 Een groot aantal nieuwe figuren zal zijn intrede in de politiek doen. Of dit een voordeel is zal nog moeten blijken. Voor de middelgrote fracties is de uitbreiding zeker van be lang. Voor de grote fracties betwijfelen wfl dit. Het aantal leden dat bijna niet meer aan het woord kan komen, zal stijgen. Als dit tot resultaat heeft, dat alleen de besten zullen spreken, kan dat echter een winstpunt zijn. Intussen is het tempo van de Tweede Kamer bijna niet meer bij te houden. Talloze wetsontwerpen worden afgehan deld. En soms komt het nog tot kleine schermutselingen tussen regering en Kamer. Zo werd er een motie Biewen- ga (a.-r.) met 42-24 (socialistische en communistische) stemmen aangenomen waarin de Kamer tot de uitspraak komt dat uitgifte van gronden ook in de vorm van verkoop en niet alleen als pacht en erfpacht dient te geschieden. Het ging hier over het beleid inzake de uit gifte van cultuurgrond in de IJsselmeer- polder. Wellicht dat het volgend Kabi net met deze uitspraak rekening kan houden. Voor minister v. d. Kieft had Verjaardagsdéfilé voor H. M. de Koningin op paleis Soestdjjk. die door Washington tot strategische goederen zijn verklaard en dus niet naar communistische landen mogen wor den uitgevoerd, de lijst is overigens juist de laatste tijd zeer aanzienlijk door de Amerikanen bekort. Het is duidelijk dat Rusland op alle terrein tracht te gaan concurreren met de Ver. Staten. Dat blijkt ook wel uit de a.s. reis van de eerste vice-premier van de Sovjetunie, Mikojan naar de Latijns Amerikaanse landen om er handelsbetrekkingen mee aan te knopen. In de Ver. Staten zal men dit met lede ogen zien, want deze Latijns-Amerikaanse landen behoren volgens Washington op Amerika ge oriënteerd te zijn. Waarschijnlijk zal het gevolg wel zijn, dat ook de Ver. Staten zich nu meer intensief met Latijns Amerika gaan be moeien. Dit betekent dat de Amerikaan se inspanning niet alleen op politiek gebied steeds sterker moet worden op gevoerd en uitgespreid. Want zoals be kend gaat op initiatief van Amerika ook de Navo zich richten op een nau were samenwerking op economisch ge bied. Deze week spreken de betrokken ministers daarover in de Noord-Atlan- tische raad; men schijnt de instelling van een ministerraad op hoog diploma tiek niveau te overwegen, die een ge meenschappelijk beleid voor de Noord,- Atlantische landen op politiek en eco nomisch terrein zou ontwerpen en zo mogelijk voeren, opdat de Navo niet alleen tegen een mogelijke militaire be dreiging van de zijde van de Sovjet unie maar ook tegen de groeiende poli tieke en economische bedreiging welke Moskou schept, front kan maken. Er komen echter nu al tal van Amerikaan se bladen in het geweer, welke ver onderstellen, dat die economische sa menwerking zal neerkomen op grotere economische hulp aan tal van Europese landen en daarom het Congres verzoe ken zich daartegen te verzetten. En in dit Congres is nu zelfs al heel wat ver zet tegen ’t thans door president Eisen hower opgestelde hulpprogramma. Vooralsnog zullen de Europese leden van de Nato dus maar het best doen op eigen gemeenschappelijke kracht te bouwen en wat dit betreft, is het ver heugend dat dezer dagen het rapport verschenen is, omtrent het weer op gang brengen van de Europese integra tie, samengesteld door deskundigen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Het rapport behandelt zowel de kwestie der algemene gemeenschap pelijke markt als de Euratom, de sa menwerking op het gebied van de an dere energievoorzieningen, het vervoer enz. Het rapport is te uitgebreid om het hier zelfs summier samen te vat ten, het moet trouwens nog zoveel sta dia doorlopen dat het hoogst onzeker is wat er van zal overblijven. Maar in ieder geval heeft de zo broodnodige integratie de aandacht daar, van waar uit ze verwezenlijkt moet worden, n.l. bij de regeringen. In het bijzonder blijft men nieuwsgierig naar de houding van Frankrijk inzake de integratie. De eco nomische structuur van dit land leent zich niet voor een snelle verwezenlij king van deze plannen en ook hier speelt de verhouding tot West-Duitsland een rol. De Saarkwestie is nog altijd niet opgelost en toch dient via de op lossing daarvan de FransDuitse ver zoening, welke de basis voor de inte gratie kan leggen, beklonken te worden. Hwat hat Qabe Skroar In deze maand is ook nog het bezoek van Mollet en zijn minister van buiten landse zaken Pineau aan Moskou te verwachten. De Franse staatslieden hadden zich daarvan aanvankelijk veel voorgesteld, doch zijn teleurgesteld door het resultaat van Londen. Uiteraard wordt dit Franse bezoek aan de Russen met enige achterdocht door de W.Duitsers gevolgd, doch nog dezer dagen heeft Mollet tegenover Russische journalisten verklaard, dat deze Franse regering voor alles de Atlantische ge meenschap trouw zal blijven, zodat er nauwelijks reden voor Bonn, waar dr. Adenauer zelf ook nog eens zijn eigen trouw aan het Westen heeft verkondigd, tot wantrouwen is. Us nommele Haeehske Keamerleden, It kin net oars, hja krij har sin; Goed pittich spul ’t leit yn ’e reden, Dat hja dan better prate kinn’. jat Nou hearde ik inkele petearen, De nammen ha’ k net nei fomomd, Gjin drokte wy bin mei dy hearen Seis ek faek op ’e kofje komd. Het schijnt de a.-r. partjj ernst te zijn met haar verjonging. Want op de inge diende candidatenlijst staat een aantal zeer jonge personen. Zo is de heer Schouten als lijsttrekker vervangen door Prof. Zijlstra. De eerste is bijna 73, de nieuwe lijsttrekker is 37. Dat is dus een flink verschil. Een objectieve beoordeling wijst echter uit, dat deze verjonging in de a.-r. partij meer dan noodzakelijk was. Vooral daar deze par tij sinds de bevrijding de wind niet in de zeilen heeft gehad. De wisselingen in de andere fracties zijn lang niet zo ingrijpend. De k.v.p. zal twee leden in ieder geval missen. Eén daarvan is de medicus, de heer Mol, die sinds 1946 in de Kamer heeft gezeten. Evenals de heer Hooy, de mid- denstandsexpert, zal hij de Kamer we gens gezondheidsredenen verlaten. Bij de p.v.d.a.-fractie heeft zich één man vrijwillig teruggetrokken. Het is de heer Schilthuis, die met zijn 74 jaren de tijd tot heengaan gekomen acht. Sinds 1933 heeft de heer Schilthuis zit ting in de Tweede Kamer. Verscheidene jaren is hij tweede voorzitter geweest. Een ernstige ziekte heeft zijn krachten gesloopt, zodat men de laatste jaren niet veel meer van hem heeft gehoord. Bij de c.-h. fractie is het baron v .d. Feltz, die niet meer terugkomt. Tot nu toe was hij de enige Zeeuwse afgevaar digde in de Tweede Kamer. De heer v. d. Feltz is nu 75 jaar, zodat hij te recht het zware Kamerwerk maar aan anderen overlaat. In de vvd-, sgp- en cpn-fracties zullen zich waarschijnlijk geen veranderingen voordoen. Verscheidene afgevaardigden zullen niet terugkeren als de uitbreiding der Kamers niet door zou gaan. Maar daaraan behoeft nu niet meer te worden getwijfeld. De Eerste Kamer heeft verleden week de voorstellen tot uitbreiding zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Geen énkele fractie was tegen. Men behoeft dus niet te ver wachten dat in tweede lezing deze uit breiding wel verworpen zal worden, zo als vier jaar geleden het geval was. Buitenlandse Zaken. De Eerste Kamer heeft zich niet aan de eerste mei gestoord. De socialisti sche Eerste Kamervoorzitter liet op die dag vergaderen, de rooms-katholieke Tweede Kamervoorzitter gaf vrij-af. In de Senaat werd deze week o.a. de be groting van Buitenlandse Zaken behan deld. Behalve het algemene protest te gen de gang van zaken in Indonesië waren er twee opvallende redevoerin gen. De eerste was van Prof. Scher merhorn (soc.) die tot de conclusie kwam dat we Indonesië op 1 januari 1946 volledig onafhankelijk moeten verklaren. Naar zijn mening was dan de vriendschap tussen Neder land en Indonesië bewaard gebleven. Prof. Schermerhorn wilde ook het be heer over Nieuw-Guinea opdragen aan de Ver. Naties, omdat de structuur van dit gebiedsdeel „klassiek koloniaal” is. En daarvan wilde de oud-minister-pre- sident niets weten. De tweede opmerkelijke redevoering kwam van de Senator Wendelaar (wd) die het eens was met alle andere spre kers in dit debat, dat we ons niet in de luren moeten laten leggen door de Russische glimlach-politiek. Maar toch was de heer Wendelaar onder de in druk gekomen van de woorden van de Russische partij-secretaris Chroesjtsjef. Hij bepleitte zoveel mogelijk contact met de Russen onder het motto: „moed en liefde”. Die moed is natuurlijk no dig, omdat de heer Wendelaar wel be greep dat het moeilijk te zeggen is of het de Russen inderdaad ernst is met hun goede bedoelingen. de Russen deze beloning op het gebied van de oliewinning zullen zoeken. Minister Dulles heeft deze dagen nog eens gezegd, dat de olieproduktie van het Midden Oosten, waai1 meer dan de helft der olierijkdommen der wereld schijnen te liggen, voor het Westen on misbaar is. De greep van het Westen op die rijk dommen is losser geworden doordat de Arabische staten zich bewust zjjn ge worden van bun betekenis en naar neu traliteit streven. De Engelsen hebben getracht die greep weer wat vaster te maken door het pact van Bagdad nu ook wat meer door de Ver. Staten gesteund en de Russen op hun bejirt gaan' dat pact van Bagdad daarom weer te lijf. Eigenlijk zouden zij het liefst de stopzetting van de wapenleve ringen aan Israël en de Arabische sta ten afhankelijk willen maken van de voorwaarde dat de Westelijke leden van het pact van Bagdad ook geen wape nen meer leverden aan hun partners in het Midden Oosten. Maar daar kan geen sprake van zijn en zo is het mis schien mogelijk dat Moskou zjjn mede werking aan het handhaven van de vrede in het Midden Oosten zal laten afhangen van inwilliging van zijn eis een deel van de olie van het Midden Oosten tot zijn beschikking te krijgen. In het gesprek te Londen heeft premier Eden de Russische leiders al duidelijk gemaakt, dat elke poging der Sovjet unie, om dat doel anders te bereiken dan door vreedzaam overleg, door het Westen als een reden tot oorlog zou worden beschouwd. «'■f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1