QabeSk roar NAVO BREIDT HAAR WERKZAAMHEDEN UIT OOK OP POLITIEK EN ECONOMISCH TERREIN KRIS-KRAS door Nederland IS HET LOON- EN PRIJSBELEID MISLUKT? üs hjoed p p to sizzen 1 52e JAARGANG No. 37 VRIJDAG 11 MEI 1956 Buitenlands Overzicht Hwat hat Duiker verdween Liberale aanval op minister Zijlstra 1 onder Boelganins kruiser Militaire inspanning mag niet worden verslapt STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Afwijkende politiek van Amerika ten opzichte van Indonesië en de Arabische landen Zilveren filmpjes kunnen KAMEROVERZICHT Het Spaart bij de Boazbank, Schildwijk 19. l Advertentieprijs: 12 cent per tntn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 53< (K 5157) Druk bezoek aan de Animer bollenvel den. Friesland heeft de meeste geiten. In 1955 was er vrijwel in het gehele land een achteruitgang onder de geitenhou ders. Friesland handhaafde zich echter volledig en met 1350 leden telt Fries land de grootste provinciale bond. Op de talrijke keuringen zijn 910 geiten ge presenteerd, wat eveneens het hoogste aantal is. 223 dieren zijn in het stam boek ingeschreven, een aantal, dat in geen enkele andere provincie wordt be reikt. Berging lading van „Ecuador” gaat door. In de afgelopen week hebben de bergingsschepen van de rederij Doeksen een 140 balen wol uit het Zweedse schip „Ecuador”, dat op de Westergronden ligt, in veiligheid gebracht. Op enkele balen na 1» de wollading nu geborgen. Men ie nu begonnen met het leegmaken van ruim 3, waarin onder meer vlees, vooruitstrevender figuur dan de Gaulle. Het schijnt, dat deze premier nog een succes in de buitenlandse politiek op zijn rekening krijgt. Want als er niet Ontsnapte man weer gepakt. De 27- jarige los werkman J. Th. Schrijver, een van twee ontvluchten uit de strafge vangenis te Haarlem, heeft niet lang van zijn vrgheid geprofiteerd. Dinsdag avond werd de man, toen hij uit een eafé aan de Lange Nïezel te Amster dam kwam, door de politie gearresteerd Mij had esa stevig glaasje op en werd voorlopig in het politiebureau War- moesstraat opgesloten, Freonen binne goed, as hja jin mar üt ’e büse bliuwe. partijen te wer- Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Sinds 19 april is de Britse kikvorsman Lionel Crabb, een veteraan uit de Tweede Wereldoorlog, verdwenen. In de Engelse pers circuleren al enige dagen geruchten, dat het verdwijnen onder verdachte omstandigheden geschied is en thans wordt nieuw voedsel aan deze geruchten gegeven, door het feit, dat ieder, die met de zaak te maken heeft, officieel geheimhouding is opgelegd. Crabb wordt vermist sinds een duik in de haven van Portsmouth in de buurt van de Russische kruiser Ordjonikidze, die de Russische leider Boelganin en Kroestsjef naar Engeland bracht. Vol gens de Britse marine is Crabb „ver moedelijk dood”. Een goede vriend van Crabb, Sidney Knowles, die in de oorlog ook kikvors man is geweest, heeft maandagavond in de haven van Portsmouth naar zijn vriend willen zoeken, maar een marine officier hield hem hiervan terug. „Doe het niet,” zei hij, Crabb is daar niet.” Volgens sommige berichten zou de of ficier nog gezegd hebben: „Vraag me niet hoe ik het weet ik ben aan offi ciële geheimhouding gebonden.’ Spel met vuurwerk: 2 kinderen gewond. Op het Longa-terrein te Tilburg is maandag een vrg ernstig ongeluk ge beurd bij ’t afsteken van vuurwerk door jongens. Het niet afgestoken vuurwerk was achtergebleven van koninginnedag. De 13-jarige Piet V. stak een der stuk ken aan. Dit ontplofte: V. werd aan zijn gezicht verwond. Hij is naar een ziekenhuis gebracht en zal waarschijn lijk zijn rechteroog moeten missen. De 6-jarige Tonny E. kreeg een wond aan haar been. Ofschoon alle 15 ministers van buitenlandse zaken, die deel uit maken van de Noord Atlantische Raad, vorige week hun sug gestie hebben gegeven om de Noord Atlantische Verdragsorga- nisatie een doeltreffender instrument te maken in de nieuwe fase van de strijd tussen Oosten en Westen, kan men niet ontkennen, dat do Fransen het eerst zijn gekomen met hun kritiek op de tegenwoordige situatie in de Navo. Het zijn premier Mollet en zijn minister van buitenlandse zaken Pineau geweest, die het eerst uiting gaven aan het inzicht, dat, zal de Navo op de duur levens vatbaarheid blijven houden, ze niet louter een collectieve militaire inspanning van het Westen moet vertegenwoordigen, maar haar werkzaamheden moet uitbreiden ook op politiek en economisch terrein. Het wetsontwerp van minister Zijlstra om een tijdelijke regeling te treffen voor dé afbetalingsovereenkomsten bracht op de laatste normale vergadering in deze parlementaire periode nog enig leven in de brouwerij. De heer V. Leeuwen (lib.) opende n.I. een aanval op het Joon- en prijsbeleid van minister Zijlstra, dat naar zjjn mening volko men is mislukt. Dat was merkwaardig, zo vlak voor de verkie zingen, omdat de minister van Economische Zaken altijd heeft kunnen rekenen op de trouwe steun der liberale fractie. T.V. vereent partijen in verkiezings strijd. Op dinsdag 31 mei zal in een gezamenlijk programma van alle om roepverenigingen vanuit het Koninklijk Instituut voor de Tropen een directe televisieuitzending worden gegeven van een vraaggesprek tussen vertegenwoor digers uit de jongerenorganisaties der grote politieke partijen en een forum bestaande uit de heren mr. J. A. W. Burgers (PvdA), prof. mr. C. P. M. Romme (KVP), prof. dr. J. Zijlstra (A.-R.), H. W. Tilanus (C.-H.) en prof, mr. P. J. Oud (V.V.D.). verhogingen in de drijfstakken niet op den ingevoerd. In drijfstakken worden boter en meel zitten. Men wil proberen zoveel mogelijk uit dit ruim te halen met het oog op de berging van het voorschip. Buren zochten elkaar op In autobotsing. Maandagmorgen kwamen bij „hoek Hoornsterzwaag” onder Donkerbroek 2 personenauto’s met elkaar in botsing. De heer Mesken uit Smilde reed in de richting Donkerbroek. Toen hij in de bocht wat afremde, werd hij van achte ren aangereden door de wagen van de heer De Jonge, eveneens uit Smilde. Beide wagens werden flink beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het bijzondere van dit geval is, dat de beide chauffeurs elkaar niet ken den, maar in Smilde naast elkaar ble ken te wonen. Per jaar 7 paar kousen. De Nederlandse kousendragende vrouw tussen 16 en 70 draagt per jaar ongeveer zeven paar kousen af. In totaal werden in 1955 24 miljoen paar kousen versleten. Dit werd medegedeeld bg de opening van hat niauwa pand, dat de vereniging van trtaot- en keukenfabrikanten woena- dag te Utrecht in gebruik heeft geno men. Administrateur nam salaris ’56 uit kas. Een greep uit de kas van de Coöp. Ver eniging ’s-Gravenhaagse runder- en kleinveeslachters had de 32-jarige ad ministrateur H. een bedrag van f15000 opgeleverd. Thans moest hij zich ver antwoorden voor deze verduistering. De officier van Justitie eiste tegen hem an derhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Verdachte vertelde gemeend te hebben dat hg recht had op dit geld. Hij was bang voor ontslag en daarom had hij vast zijn salaris genomen, tot eind 1956. Hiervan kocht hij o.m. een auto en een huis. Volgens een accountantsrapport zou verdachte minstens f 30.000 hebben verduisterd. Hij ontkende dit even wel. Eerst veel later, vlak voor de verga dering van bovengenoemde raad heeft minister Dulles van de Ver. Staten het zelfde verkondigd en kregen de reor ganisatieplannen meer kansen, omdat, nu de machtigste partner zich er ach ter schaarde. Hetgeen niet wil zeggen, dat Parijs en Washington geheel gelijk denken over wat er nu precies met de Navo moet gebeuren. Integendeel, zo veel hoofden zoveel zinnen zou men haast zeggen. Want de meeste leden van de Navoraad hadden van elkaar afwijkende meningen over hoe nu eigen lijk een nauwere politieke en economi sche samenwerking moet worden ver kregen. Nederland bijv, voelde geen be hoefte aan nieuwe organen voor de economische samenwerking, er zjjn trouwens al allerlei bui ten de Navo om en men krijgt het gevaar van overlapping. Bolsward was reusachtig. „Bolsward was reusachtig. We kregen daar een onvergetelijke ontvangst en mochten in groepjes van drie toeristen op visite komen bij de bevolking,” aldus de Rus sische toeristen bij het afscheid op Schiphol. 12 mei. Algemene verhuisd*^. Het wu een druk komen en gaan. Ten gevolge van de economische druk zocht welhaast iedereen verbetering. neau als de staatslieden, die eigenlijk de eerste stoot gaven aan de poging de Navo te reorganiseren om daardoor de communistische landen de wind uit de zeilen te nemen, zoals zg dat ook hebben gepoogd met de ontwapenings- politiek door nu eens niet uit te gaan van de onverbreekbaarheid van de vraagstukken der Duitse hereniging en de ontwapening. Ze wilden proberen eerst de ontwapening een stapje verder te brengen, om in een betere sfeer de kwestie der hereniging te bespreken. Maar de onderhandelingen, welke in de subcommissie der V. N. voor ontwape ning te Londen werden gevoerd, zijn al mislukt; op de technische details van die mislukking zullen we hier niet in gaan, er was niet alleen tussen de Russen en het Westen nog een breed verschil van mening, maar ook tussen de Westelijke partners onderling. Men meent intussen dat de standpunten el kaar toch iets genaderd zgn en dat dus, gelukkig, het laatste woord nog niet is gesproken. Intussen mag gezegd, dat zowel wat de Navo-reorganisatie betreft, de Fran sen van een opmerkelijk en gedurfd initiatief op buitenlands politiek gebied hebben blijk gegeven. President Tito van Zuid-Slavië weet dit ook; hij is thans op officieel bezoek in Parijs en men zegt, dat het vooral gaat om economische overeenkomsten tussen beide landen. Maar we vermoeden, dat de Franse en Zuld-Slavische staatslie den ook wel eens zullen praten over de verhouding van het Westen tot Rus land, laatstgenoemd land was van ouds de traditionele bondgenoot van Frank- nitief standpunt over de jongste loon ontwikkeling te bepalen. De aanval van de heer Van Leeuwen (hg is een zeer vriéndelijk man in het politieke debat, die het echter altijd zeer duidelijk zegt) moet dan ook in de eerste plaats be schouwd worden als een waarschuwing. Uit een redevoering die minister Zijl stra enige weken geleden in de Eer ste Kamer heeft gehouden, kan men opmaken, dat ook de bewindsman met dit probleem zit. Maar dat hg toch de liberale kritiek niet onderschrijft. In de eerste plaats duurt het nog wel enige maanden, voordat men het resultaat weet van de loonontwikkeling en de gevolgen daarvan voor de prijzen. Een Ter bevordering van een veilig verkeer heeft het bestuur van de Vrijw. Friesche verkeersinspectie besloten 6 Juni a.s. een verkeersdag te houden. beleid van minister Zijlstra gaat in de richting van een nog grotere spanning tussen lonen en prijzen, zo zeide de heer Van Leeuwen. Wg drei gen terecht te komen in een „belonings- inflatie”. Dat wil zeggen, dat de lonen hoger worden opgevoerd dan de ar- beidsproduktiviteit toelaat. En volgens de liberale afgevaardigde helpen daar tegen geen kredietpolitieke middelen en evenmin een kunstmatig laag houden van de prijzen. Vandaag of morgen zul len we als consument of als belasting betaler wel merken dat de politiek vrn de minister van Economische Zaken heeft gefaald, zo besloot de heer Van Leeuwen. Het was jammer, dat minister Zijlstra op die kritiek niet heeft kunnen ant woorden. Hij zat in Brussel en de ver dediging van dit wetsontwerp moest de bewindsman dan ook aan staatssecre taris Veldkamp overlaten. De heer Veldkamp beriep zich op het jaarverslag van de Nederlandse Bank om het beleid van zgn minister te kun nen verdedigen. Maar terecht kon ook de heer Van Leeuwen passages uit dit verslag voorlezen om zijn stelling te kunnen verdedigen. Zo hebben we dus een groot debat gemist. Want inder daad bestaat er ongerustheid over de loon- en prijspolitiek. Het is n.l. de grote vraag of de looneisen in vele be drijfstakken niet te hoog worden ge steld. Bijna in iedere bedrijfstak begint men met 6 te vragen, terwijl de arbeidsproduktiviteit dit niet toelaat. Op zo'n manier gaan we toch weer in de richting van een algemene loon- ronde van 6 Nu mag deze 6 wel niet in de prgzen worden doorberekend, maar het is duidelijk, dat als er toch 6 wordt gegeven, terwijl het eigen lijk niet kan, dit op de duur merkbaar moet worden in de prijzen. En dan zit ten we weer in de bekende spiraal: hogere lonen, hogere prgzen. De spi raal die naar de inflatie leidt. Die ten gevolge heeft dat men voor de gulden minder kan kopen. Bezorgdheid mag er dus zijn, maer toch We noemden hierboven Mollet en Pi-1 gaat het te ver om reeds nu een defi- Senaat kritiseert radioreporters. Ver scheidene leden van de Eerste Kamer dringen er in het voorlopig verslag over Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bg de minister, mr. J. M. L. Th. Cals, op aan, dat hij de radio-omroepvereni- gingen de eis stelt dat hun verslagge vers op de hoogte zijn van de namen van de leden van het koninklijk huis en dat zij zich de meest elementaire kennis van onze staatsinrichting eigen maken. Het had n.l. de aandacht van deze Ka merleden getrokken, dat bjj een radio verslag over het vertrek van het ko ninklijk paar naar de Antillen, een der verslaggevers tot tweemaal toe prinses Margriet had aangeduid als prinses In grid en dat de vice-president van de Raad van State de vertegenwoordiger van de regering werd genoemd. De economisch zwakste partners van de Navo als Italië, Turkije en Grieken land schijnen voor directe hulp aan henzelf te hebben gepleit. De Fransen zouden een nieuw orgaan voor de ont wikkeling van de wereldeconomie wil len oprichten, dat aan de Ver. Naties verantwoording schuldig zou blijven voor de hulpverlening aan achtergeble ven landen, maar daarvoor schgnt Amerika niet te voelen, dat het voor- 2e weeek van mei 1931. Er wordt actie gevoerd tegen de tol op de openbare weg door het Workumer Nieuwland. Op de a.s. Bondskaatspartij op Pinkster maandag te Frar.eker zal voor de kaatsver. „Bolsward” uitkomen het partuur KI. v. d. Heide, C. de Way en P. Oord, terwijl voor de kaatsver. „M.E.T.O.” zal uitko men het partuur B. Wolthuizen, S. de Jong en J. Hoitsma. log hebben gebalanceerd, ontneemt Frankrijk ten enen male het gezag, welke het nodig heeft om in de inter nationale politiek de rol te spelen, wel ke het toekomt. Daarom hoort men thans in brede la gen van het Franse volk weer de roep om een sterke regering en er zijn heel wat die deze verwachten van generaal de Gaulle, die dan opnieuw zgn intre de in de politiek zou moeten doen. Tussen de door partgverbrokkeling zwak geworden parlementaire demo cratie en haar zeer krachtige belagers, de communisten en Poujadisten, zou de generaal een middenweg moeten slaan. De Gaulle, die, als de parlementaire groepen op hem een beroep doen, reeds een plan klaar schijnt te hebben, zou tot aan het eind van deze parlemen taire periode grote volmachten willen hebben en inmiddels een nieuwe grond wet willen ontwerpen, waarover een volksstemming zou moeten worden ge houden. Volgens die grondwet zou de president een rol krijgen toegewezen als de Ame rikaanse president nu heeft. Deze is n.l. ook hoofd van het kabinet, dat dus automatisch vier jaar zitting heeft, al kan de president ministers ontslaan of benoemen. Op deze wijze zou inder daad een sterkere regering worden verkregen. Of de Franse democratische echter bereid zullen zijn mee ken aan deze versterking van de uit voerende macht tegenover de wetge vende blijft een vraag. Premier Mollet heeft echter ook op deze noodzakelijkheid gewezen, maar rgk. In ieder geval blijkt uit Tito’s be- hij en zijn partij voelen meer voor een zoek de gestegen waardering voor de Franse initiatieven op buitenlands poli tiek gebied, Des te meer is het te be- treuren, dat deze durf van Mollet en Pineau niet steunt op een stevige basis op het laatste moment een kink in de in de binnenlandse politiek. Mollet i kabel komt, schgnt een overeenkomst kreeg er zijn verhoging van het ouder-1 tussen West-Duitsland en Frankrijk domspensioen met de haar vergezellen- over het Saarland en de, als compen- de belastingwetten wel door, dank zij satie voor de Fransen bedoelde, Moe de herhaaldelijk gehanteerde vertrou- zelkanalisatie, aanstaande. wenskwestie, maar zgn regering blijft- Op 2 juni als Adenauer en. Mollet el- een minderheidsregering en de wankele kaar ontmoeten, zou de ondertekening basis waarop alle kabinetten na de oor-plaats hebben. definitief oordeel is nog niet te vellen. Wel staat vast, dat er een begin is gemaakt met de bedrgfstaksgewijze loonvorming. Krijgt men in de metaal een loonsverhoging van 6 de land bouwers moeten met 3 genoegen ne mén. Natuurlijk blijft er coördinatie, zo dat de loonsverschillen niet te groot worden. Ook staat vast dat de loons verschillende be- één moment wor- verscheidene be de onderhandelin gen nog gevoerd. Dat zijn de reëele ge volgen van de vrijere loonpolitiek. Deze politiek wil ook zeggen, dat niet alleen de regering het maar voor het zeggen heeft. De tgd van een algemene loon- rvnde op één tijdstip, opgelegd door de overheid, is voorbij. Zwarte lonen wa ren het gevolg van de geleide loonpoli tiek. En bovendien konden de arbeiders in de welvarende bedrijfstakken niet aan hun trekken komen. Nu wordt het loonbeleid bepaald door de regering, door de vertegenwoordi gers van de werkgevers en van de werknemersorganisaties. Zij doen het gezamenlijk. Prof. Zglstra heeft daar met nadruk op gewezen. De vertegen woordigers van de werkgevers- en de werknemersorganisaties moeten dus zorgen, dat zg bg het onderhandelen over de looneisen ook rekening houden met de arbeidsproduktiviteit. Of bgv. de gevraagde zes procent ook werke lijk zonder prijsverhoging betaald kun nen worden. Als dat niet gebeurt, dan moet de regering ingrijpen. Als minister Zijlstra in de Kamer was geweest, zou hij gezegd hebben: U bent aan het verkeerde adres, U moet zich eerst wenden tot de werkgevers en de werknemers. De tijd zal het leren of de heer Van Leeuwen het bij het rechte eind heeft gehad. Het zal hem misschien spijten, maar voor de verkiezingen zullen de loon- en prijskaarten nog niet duidelijk op tafel liggen. De Tweede Kamer heeft z. h. st. het wetsontwerp aanvaard tot het tijdelijk regelen van de afbetalingsovereenkom sten. Alleen de communisten waren te gen. Dit wetsontwerp had een spoedeisend karakter. Minister Zglstra wil de be voegdheden hebben om de bestedingen te kunnen beperken. Een der maatre gelen daartoe is het stellen van regelen voor de afbetaling, zowel voor de eer ste aanbetaling als voor het resterend gedeelte van de koopprijs. Dit wets ontwerp was weer eens het bewijs, dat ook welvaart problemen met zich mee brengt. De industrie werkt onder hoog spanning. Zij kan het bijna niet meer aan. Nu moet worden voorkomen, dat de vraag nog meer stijgt. Vandaar de regeling van de afbetaling. Dit wets ontwerp heeft een tijdelijk karakter. Het geldt tot 1 januari 1960. Binnen deze tgd zal het gehele afbetalings wezen worden geregeld. Dan zal ook gelet worden op de sociale aspecten. Nu gaven de „conjuncturele’ argumen ten de doorslag. Minister Zijlstra heeft deze bevoegdheden nodig om een slag vaardig economisch beleid te kunnen voeren. Nog heeft de Tweede Kamer haar laat ste vergadering niet gehad. Geheel te gen de verwachting in zal zg nog bijeen komen op 23 mei en op 6 juni om en kele wetsontwerpen van spoedeisende aard te behandelen. Op deze zesde juni zal dan afscheid worden genomen van Ue Kamerleden, die niet meer terugke ren. Intussen gaat de Eerste Kamer onver droten door. Deze week heeft zij de be groting van Verkeer en Waterstaat be handeld, de parlementaire reis langs Nederlands kanalen, bruggen en spoor wegovergangen. De ingeleverd. can didatenlij sten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezingen bevatten de volgende namen: S.D.A.P.: Mr. Dr. N. Hofstee, D. de Jong, H. Menger, Sj. Hollander, H .Ra- delaar, L. Roode. A.R.: D. B. Eerdmans, D. Algra, Jan Th. Prins, KI. Nawijn, J. Heeres, B. Veltman, R. Alkema, Joh. Dijkstra. C. H.U.: Jac. de Haan, H. Mulder, J. J. Reinders, Th. Forman, E. Westerhof, Jan Visser. Vrijheidsbond: G. C. Eisma, H. M. Nijk, S. N. Feddes, J. Noordenbos, G. H. Boer- sma, R. E. dc Boer, Dr. H. Beekhuis. R.K. Staatspartij: S. E. Lunter,P. D. v. d. Klei, J. Boekema, P. Bijvoets, Th. Mul der, A. de Jong, A. Sybertsma, W. Brand- sma, W. Yedema, D. A. de Ree. Vrijz. Dem. Partij. W. H. Brandenburg, D. Steensma, C. Rodenhuis, J. H. Flier- fóan, L. Mol, C. v. d. Witte. naamste aandeel in de hulpverlening zou moeten blgven dragen. Washington geeft in ’t algemeen de voorkeur aan tweezijdige overeenkom sten tussen helper en geholpene. Het Franse voorstel beoogt uiteraard te voorkomen, dat bepaalde landen, die prijs stellen op een neutrale houding tussen Oost en West, hulp zullen wei geren omdat zij anders vrezen in het kielzog van een zekere groep te ko men. Het is te vroeg om nu al op deze dingen in te gaan. Alle suggesties zijn verwezen naar een studie-commissie van drie ministers, welke tegen het einde van het jaar verslag zal uit brengen. Zoals uit het slotcommuniqué blijkt, was men het er over eens, dat de militaire inspanning in middels niet mag worden ver slapt. Amerika zal de gevechts kracht van W.-Europa ook op voeren door de bondgenoten kern wapenen te verschaften. Deze inspanning had reeds geleid tot wat de Russen een toestand van vreed zaam samenleven tussen landen met verschillende politieke ideologie noemen. Maar waar het vraagstuk der Duitse hereniging nog steeds onopgelost is en Rusland voortgaat zgn militaire macht uit te breiden, blijft waakzaamheid ver eist. Ogenblikkelijke sensationele resultaten, welke de wereldpolitieke verhoudingen een ander gezicht zouden geven, lever de de huidige bijeenkomst van de Navoraad dus niet op. Men heeft het gemeenschappelijk antwoord op het nieuwe aspect, dat de Russen aan de koude oorlog gaven door overal ter wereld met het Westen in politieke en economische concurrentie te treden, nog niet gevonden. Toch zou een snel tem po in de beslissingen van de Navo over een hechtere samenwerking op politiek en economisch gebied wel zeer gewenst zgn. Zo zou Nederland vooral de Ame rikaanse politiek jegens Indonesië de Nederlandse minister van buiten landse zaken gaf in de Navoraad een overzicht van de Nederlandse houding tegenover Djakarta gaarne meer parallel zien lopen met de zijne. De Amerikanen hebben zich niet alleen tot nog toe angstvallig afzijdig gehouden van partijkiezen in de processen welke tegen Nederlanders in Djakarta aan hangig zgn, maar zg blijven ook eco nomische steun aan Indonesië verlenen, terwijl dit land zijn economische ver plichtingen, aangegaan bg de R. T. C.- overeenkomsten jegens Nederland niet nakomt en in feite een onbetrouwbare debiteur is geworden. En zo zou Frankrijk waarschijnlijk gaarne de Amerikaanse politiek ten opzichte van Noord-Afrika meer geco ördineerd met die van Parijs willen zien. Maar de Amerikanen overwegen, dat ook Rusland Indonesië economische steun heeft aangeboden en willen ook tot geen prijs hun betrekkingen met de Arabische wereld verstoord zien, waarom zij Frankrijk zelfs geen morele steun in Noord-Afrika verlenen. En terwille van de AmerikaansArabi sche betrekkingen hebben de Amerika nen ook hun wapenleveringen aan Is raël stopgezet, al schijnen zg thans met Engeland en Frankrijk het laatste land neemt ten deze een veel kloeker standpunt in overeengekomen te zijn dat ze deze kwestie nu weer gezamen lijk zullen behandelen.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1