HET TECHNISCH ONDERWIJS BIEDT VELE MOGELIJKHEDEN KRIS KRAS door Nederland en onwaar spreekwoord Fan de Martinytoer Lestich bern. Gouden filmpjes „Kennis is macht” is een verouderd Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p 2 to sizzen 1 I tiid. Tj.deJ. I i r i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 52, mar yn ’53 wie it wer 85 miljoen en ’«x ia t— .na- mei oar makke, dat Oerisel yn dizze kotrte I de minsklike geast yn üs eigen kontreijen tuerlike havens en in kolk foar óffal- jierren fan 160 miljoen omheech gien is presteart, moat Harculo ris bisjen. Dan k 52e JAARGANG No. 58 DINSDAG 15 MEI 1956 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo een L PYT. 1 1 1 l r De appelboom HARCULO is feit, dat de telefoondienst des zondags I de rivier to forbinen krigen hja twa wnrrb- Ituerlike havens en in kolk foar ól gestaakt wordt. t i Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DfNSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adresi Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Boerderjjbranden maart 1956. In de maand maart 1956 zijn 19 boerderjj- branden voorgekomen, waarbij de boer derij totaal werd vernield of zwaar be schadigd werd. Eén van deze branden kwam voor in Groningen, drie in Fries land, één in Drente, drie in Gelderland, twee in Utrecht, vijf in Noord-Brabant en vier in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op f 807.750. Swol (de op Arm afgedraaid bij houtzagen. Toen de 52-jarige landbouwer H. van Hunestein in Garderen behulpzaam was bij het machinaal zagen van hout, struikelde hij, toen hij onder de tractor enige hout blokken wilde weghalen. Zijn kleren ge raakten vast aan een draaiende as met het gevolg, dat zijn linkerarm werd af gedraaid. Een plaatselijke arts en een militaire arts van de in de nabijheid gelegen legerplaats de Wittenberg kon den door snel ingrijpen, zeer ernstig bloedverlies voorkomen. Dierenmishandeling te Ede. Door trap pen en slaan probeerde de landbouwer A. uit Ede woensdag één van zijn twee pinken, die hij achter zijn wagen ge spannen had om ze naar de weide te brengen, en die was gaan liggen, weer tot opstaan te bewegen. Toen dit niet hielp, zette hij zijn paard aan, zodat de pink over een afstand van enkele hon derden meters over de weg gesleurd werd en hierbij ernstig verwond werd. De politie is van deze dierenmishande ling op de hoogte gesteld. Dy alden neamen wy John Buil It bern wurdt Cyprus hjitten. Twa, dy’t elkoarren tige fül Woest yn ’e flarden sitte. Heit syn gesach lukt frjjhwat krom, It docht him stilwei bliken. Dat bemtsje jowt dochs nearne om, Yn goedens ha ’k it bisike, Nou sill’ der oare wetten steld, It iennigst middel is geweld. Jild to winnen jowt mear nocht as jild to ervjen. Van dekschuit gevallen. Het tien-jarig jongetje Johan Doets, wonende in de Houtrijkstraat te Amsterdam, is vrijdag al spelend op dekschuiten in de Hout haven bjj de Rigakade te water geval len en verdronken. 5 1 Bols war (Is Nieuwsblad Nou, dat geweld it is al toand. Terroristen - forwoeden Hearden is fonnis: jim gean der oan. Jowt soks gjin djipper groeden? Heit tinkt: it is myn heechst gesach, It sil foar it neist ófskrikke. Mar just, troch dizze hurde macht, Brekk’ alle bannen stikken. It bloed hat nea noch ien forslein, De sêfte krêften win ’t oan ’t ein. „Hwat ha wy mei dat bern in lést, 't Jowt neat hwat wy oerlizze; Wy sykje wiis syn eigen bést, Mar hy jowt noait om sizzen. Soms binn’ wy sêft, soms tige foars, Beide gjin risseltaten; Wy wolle rjucht en hy wol dwers, Der is net mei to praten. Heit tinkt: „it liket net sa skoan”. En mem seit: ,,’k bin der glêd mei oan." Achter het net. Zondagmorgen werd ’n plotseling uit de bossen langs de Apel- doomseweg te Ede te voorschijn ko mende reebok door een auto gegrepen en gedood. De automobilist, wiens wa gen aan de voorzijde beschadigd was, informeerde op het politiebureau, op wie hij de schade verhalen kon, doch daar vertelde men hem, dat op de open bare weg lopend wild niemands eigen dom is en dat er dus ook geen verhaal bestond. Als compensatie mocht de automobilist echter wel de dode reebok zijn eigendom noemen, maar toen men de buit wilde ophalen, bleek een an der zich reeds over het stuk wildbraad te hebben ontfermd. Hoornvliestransplantaties vla ’t Roode Kruis. In 1955 werden in Nederland 196 hoomvliestransplantaties verricht, aldus blijkt uit een overzicht van de werk zaamheden van de hoornvliescentra van ’t Nederlandse Roode Kruis. Dit brengt het totaal van de sinds de oprichting der centra in 1950 verrichte transplan taties op 986. De eerste pruimen. De tuinder J. C. van der Hoeven te Maasland heeft aan de veiling aldaar de eerste pruimen van het seizoen aangevoerd. Zij brachten 51 cent per stuk op. Sla voor 6 cent per krop. De partijen sla, die aan de groenteveiling te Maas land worden aangevoerd, zijn zo groot, dat voor eerste kwaliteit slechts 6 cent per krop werd genoteerd. Grote hoe veelheden draaien echter door, zodat vrachtauto’s vol sla moesten worden weggereden. en De Jong’s Nieuwsblad land. Als tegenpresta- Nederlanders ook naar Khartoem, om te neuzen. Daar leert aquarium beginnen. Tegen de Pinkster dagen zal de badplaats het grootste zee-aquarium van ons land rijk zijn. De Haagse kunstschilder John C. Jager, die een dergelijke bezienswaardigheid ook in Bergen aan Zee in bedrijf heeft, zal er in Scheveningen een van nog grote kaliber openen. Tot de 42 bakken zal er één behoren met een inhoud van 8500 liter voor haaien en roggen. Ver der komen er tien kleine aquaria, „ju welen van de zee”, met holtedieren en zee-anemonen. Krak! Op de Nieuwe Willemshaven te Harlingen kwam vrijdag de 34-jarige Duitser Hans Acker uit Dusseldorp met zijn scooter te slippen, waarbij hij zijn been brak. Een vrouw stond toe te kijken en werd onwel door het knap pend geluid. De Duitser bleef echter kalm, vroeg aan enige knaapjes twee stokken voor hom te zoeken en toen ze deze hadden gehaald, spalkte hjj zelf koelbloedig het been. Hij stapte weer op zijn scooter en vervolgde zijn weg naar Amsterdam, alsof er niets gebeurd was. Pjjn had hij er trouwens niet van, want het gebroken been was een kunst been. Boerderij te duur verkocht. Tegen de veehouder J. K. uit Wijde Wormer, die woensdag voor de economische politie rechter te Alkmaar, Mr. A. J. Markus, terecht stond wegens overtreding van de wet vervreemding landbouwgronden, heeft de officier van justitie f 7500 boete of zes maanden gevangenisstraf geëist. K. had in strjjd met genoemde wet een boerderij met 20 ha grasland in Ransdorp te duur verkocht aan ze kere C. A. V., die inmiddels de boerderij weer aan een ander heeft overgedaan. V. had 12.500 gulden meer betaald dan door de grondkamer vastgestelde ma ximum verkoopprijs van 75000 gulden. K. zou reeds eerder de boerderij voor 100.000 gulden te koop hebben aange boden. Inplaats van pier. Nu Scheveningen voorlopig de attractie van een pier nog zal moeten missen, omdat de vereiste bouwvergunning van het Rijk niet wil loskomen, gaat men met een zee- Conferentie onder leiding van Prins Bernhard. Van vrijdag 11 tot zondag 13 mei werd in een conferentieoord nabij Kopenhagen onder leiding van prins Bernhard een conferentie gehouden over actuele problemen. De conferentie telde minder deelnemers dan die welke het vorig jaar in Garmisch Partenkir- chen is gehouden. Op de bijeenkomst werd gesproken over de verhouding tus sen het Westen en het Oosten en over het vraagstuk van het verlenen van bij stand aan in ontwikkeling achtergeble ven gebieden. - 3 e week met 1906. De appelboom van de heer Y. de Jong te Molkwerum, die in geen 50 jaar had ge bloeid, staat thans in volle bloei. Alge meen wordt dit beschouwd als een gun stig teken. Benoemd tot hoofd der Chr, school te Wons de heer H. Scheweer, thans onder wijzer te Rotterdam. De heer B. de Vries is 30 jaar organist van de Martinikerk te Bolsward. Het nieuwe stoomgemaal „Draisma de Vries" te Tzum zal spoedig gereed zijn. De kosten der bemaling zullen komen op f 1.25 per pondemaat. Sommigen ondervinden ongerief van het De T.V. in de etalage. Het kantonge recht te Alkmaar heeft een winkelier vrijgesproken, die in zijn etalage een demonstratie met een televisietoestel had gegeven. De ambtenaar van het O. M. meende, dat de winkelier daar mede de gemeentelijke politie-verorde- ning had overtreden. Daar het kanton gerecht een tegenovergestelde mening was toegedaan, mag de televisie dus in de etalage worden vertoond. Althans te Broek op Langendijk, waar de winke lier woont. Onze welvaart. De aandeelhouders van de Koninklijke Olie krijgen uit de winst f243.3 miljoen uitgekeerd, dat is 4% maal zoveel als in 1946. Uitwisseling. Enige Soedanese autori teiten, ministers, directeuren, voorzit ters en journalisten en zo brengen een bezoek aan ons tie vertrokken autoriteiten daar eens rond men van. Het dagelijks bestuur van de gemeente Bolsward heeft met de architect in een salonboot je een inspectietocht gehouden langs de trekweg om een onderzoek in te stellen naar de wallen. De zaterdagmiddag gehouden openbare les van de Bolswarder L. T. S. is ons een welkome gelegenheid nog iets te zeggen over het technisch onderwijs in het algemeen. Wij doen dit mede naar aanleiding van de (niet uitgesproken) rede van Mr. E. Foppes, directeur van het E. T. I. F., waaruit we reeds eerder publiceer den en waarvan ons de inhoud buitengewoon belangrijk voorkomt voor allen, die voor hun jongens, die spoedig de lagere school gaan verlaten, een studierichting moeten kiezen. Glazenwassers in staking. Om de 3 over 1955 en een verhoging der lonen met 6 te verkrijgen, zijn te Amster dam honderden glazenwassers en ander schoonmaakpersoneel in staking ge gaan. Men heeft zelf de glazen moeten wassen. Omzetbelasting of niet? In dé textiel weet men niet waar men aan toe is. Zal de regering de omzetbelasting op textiel definitief afschaffen of zal men na 1 jan. 1957 weer moeten betalen? Het Tweede Kamerlid Hooy heeft hier over schriftelyke vragen gesteld. Men wil eens weten, waar men aan toe is en kan daar met de inkopen rekening mee houden. Markelo heeft scheve T.V.-toren. Mar- kelo heeft zijn scheve toren. Geen schil derachtige kerktoren, maar de zeer nuchtere radio- en televisietoren, waar Overijsel reikhalzend naar uitziet. Het werk aan het reeds nu scheve bouw werk is stopgezet. Ondeskundigheid van en een tekort aan bouwvakarbeiders hebben ernstige moeilijkheden veroor zaakt bij het storten van het vele ton nen zware beton. In tegenstelling tot de geruchten zal de kostbare construc tie echter niet behoeven te worden af gebroken. Meer Nederlandse melk naar Ameri kaanse leger. Wederom heeft de N.V. Sterovita melkprodukten opdracht ont vangen voor de levering van in papier verpakte melk en melkprodukten aan de in Europa gelegerde Amerikaanse troepen. Deze orders, gevolg van in schrijving, worden door de Amerikanen telkens voor ean half jaar var «trekt; bovengenoemd» geldt voor da tweede helft van 1956. De levering omvat 16 Wat het technisch onderwijs betreft zijn er de volgende schooltypen. Ten eer ste de L. T. S. (Lagere Technische School, vroeger ambachtsschool ge noemd, thans meestal met 3-jarige cur sus (met kopklasse 4 jaar). Ten tweede de U. T. S. (de Uitgebreide Technische School) met twee jaar op leiding en daarna één jaar praktijk; deze U. T. S. is een schooltype, dat pas in de laatste jaren is gevormd en daarbij nog lang niet zo bekend is als de L. T. S. Wij kennen dit schooltype in Friesland nog niet eens, maar dat zal niet langer duren. Geen wonder, dat bij velen een misverstand bestaat, omtrent de doelstelling van het uitge breid technisch onderwijs (U. T. O.). Sommigen menen, dat de U. T. S. dient om leerlingen tot beter (meer) ge schoolde vaklieden op te leiden dan de lagere technische school (L. T. S.) af levert en dat de U. T. S. dus een ver lengstuk van de L. T. S. is. Nog een veel grotere groep meent, dat de U. T. S. een soort van M. T. S. met een een voudiger opleiding is. Noch het een, noch het ander is waar. De U. T. S. heeft een geheel eigen doelstelling. In het leerplan van de U. T. S. staat onder meer: „Doel van het onderwijs”. Het doel van het Uitgebreid Technisch Onderwijs is de vorming van jongelie den uit wie, na een passende voortge zette praktische opleiding, het lager kader voor de bedrijven kunnen voort komen. Het onderwijs is ook geschikt voor a.s. patroons van kleinere bedrij ven, bijv, installateurs, aannemers, tech nische verkopers en inkopers en voor hen, die een technisch-administratieve functie wensen te gaan bekleden. Bo vendien geeft deze opleiding een goede grondslag aan hen, die voor een Nijver- heidsonderwijsacte willen gaan stude- den.” Het gaat dus om het leggen van de grondslag voor de theoretische, techni sche en praktische kennis van perso nen, die later in de bedrijven de leiding op zich kunnen nemen. Wij zien ook, dat het zwaartepunt wordt gelegd in de vorming daartoe. Ten derde de middelbaar technische school met vier-jarige opleiding, twee jaar school, één jaar praktijk, één jaar naar school. U weet, dat er in Leeu warden een M. T. S. Is met ongeveer 450 leerlingen. Ten vierde de technische hogeschool in Delft, T. H. en straks in Eindhoven. Het is niet de bedoeling in dit artikel op de merites van deze scholen in te gaan. W(j willen alleen voorlichting geven aan ouders, die momenteel moeite hebben met de vraag, wat hun' jongen moet worden. Hij heeft straks zes of zeven klassen lagere school doorlopen en wat moet hfl nu worden? In welke richting moet zijn verdere opleiding gaan en welke weg moet daartoe worden inge slagen Hoe kan men, voor zover een mens dat in handen heeft, een. redelijke toekomst Voor zijn kind verzekeren? Laten wij In frjemde namme foar de measte lezers wol ik leauwe. De namme fan in lyts doarp oan de Isel, in kilometer as fjou- wer südlik fan Swol. In plakje fan neat, mar dat nou yn ien klap forneamd wur- den is troch de stifting fan ien fan de modernste sintrales foar elektrisiteit. De rivier makket dêr in bocht en hat dêrtroch in brede strook bütendyks lan uiter waard) hweryn ek jit in pear kolken lei- ne. In great diel fan dit lan hie gjin greate praktyske wearde en sadwaende leine hja bislach op in terrein fan 75 ha, mei jit 25 ha wetter. Troch de kolken mei Het is bijv, bekend, dat in tijden van de grootste economische crisis, die wü ooit hebben gehad, toen van het witte boorden-proletariaat, kantoorbedienden, er 10.000 werkloos waren, geen enkele vakbekwame metaalbewerker zonder werk liep. Deze wilde de fabriek niet missen, ook had hij misschien tijdelijk niet voldoende werk voor hem. In het technisch onderwijs kan men op elk niveau terecht, L. T. S., U. T. S., M. T. S., T. H. Wees niet te gauw bang, bij 't laatste niveau, dus de L. T. S. te beginnen, want de grote aantrekkelijkheid voor het technisch onderwijs is, dat het de mogelijkheid geeft van doorstroming van laag tot hoog. Men kan via de L. T. S. via het V. M. T. O. op de M. T. S. komen en bij de laatste wetswijziging zelfs naar de Technische Hogeschool Dit is echter maar één weg. Er zijn via het leerlingstelsel en via allerlei avondcursusen legio mogelijkheden om aangepast aan de persoon van de leer ling en de gegeven situatie, het gestel de doel te bereiken. Er wordt tegenwoordig veel gepraat over het contact tussen onderwijs en be drijfsleven. Ook hier in Friesland. Er zijn zelfs commissies voor ingesteld. Het bedrijfsleven klaagt, dat het onder wijs vaak niet voldoende is voorbereid op de praktijk van het leven. Wij wil len er in dit artikel niet op ingaan of dit juist of onjuist is. Maar als er één tak van onderwijs is, die door de ingrij pende hervormingen van de laatste ja ren tracht te voldoen aan de eisen van de toekomst, dan is dat het technisch onderwijs. produkten en derbinnen in pracht terrein fan 65 ha, in boupleats fan twa flinke boerepleatsen, joecn harren romte en breedte foar nou en foar letter. Dêrby leit it ticht by Swol en hat in aparte spoarlyn nei it trajekt: Swol-Dim- ter. De rivier is in best farwetter, alteast foar de oanfoer via de Iselmar. It koel- wetter kriget men dêr ek wei en dat is hjir in great foardiel. Op dit terrein waerd nou de léste jierren in moderne sintrale boud. De tredde yn Oerisel. Der stiet ien yn Hengelo en ien yn Swol (de Iselsintrale) mar mei it each op de ta- komstige üntwikkeling miende it bistjür, dat men dizze tredde bouwe moast op in tsjerke wol yn dwale k.n, binne mar plak, hwer’t de fantastyske üntwikkeling 1 ek yn de takomst opfongen wurde koe. Hoe fantastysk dizze üntwikkeling west hat kin men üt in inkeld sifer leare. Oerisel is in provinsje, dy praktysk like great is as Fryslan, mar der wenje mear minsken, hwant der is folie mear yndu- stry. Dêrom wiene hja mei it elektrisi- teitsforbrük al aerdich fierder as by üs. Yn greate streken wie it sa, dat hja foar de oarloch op it peiel komd wiene, hwer't Fryslan nou sahwat stiet. Hja sieten doe op 160 millioen kwh. en wy sitte nou op 175 millioen. Dat wie doe it risseltaet fan san fjirtich jier stadichoan wrotten om foarüt to kommen. Mar it earste jier nei de oarloch sprong it forbrük omheech. Hwat foar de oarloch tweintich jier koste, waerd nou yn ien jier birikt. Yn 1946 wie it acres mar leafst 85 miljoen kwr, yn ’47 wie it 40 miljoen, yn ’48 wer 65 mil joen yn ’49 ek 65 miljoen yn ’50 seis 66 miljoen en yn ’51 kaem it rekord op 88 miljoen. Doe makke it Korea-konflikt efkes in lytse pauze: 34 miljoen yn ’52, mar yn ’53 wie it wer 85 miljoen en--- yn '54 bidarre it hwat ta 52 miljoen. Ien tsjoener oan it wurk. Hwa sjen wol hwat oant 750, oant 800 miljoen kwh. Men kin it ek sa sizze: yn f hja op in bipaelde hichte en yn tsien jier waerd dy hichte fiif kear sa heech. De elektrisiteit foroveret de wrald en allin- nich de lju, dy’t foldwaende each hawn hawwe foar de takomst en de bistjüren, dy’t great en rom tinke doarsten, hawwe gelyk krige. Harculo is net to heech mikt, mar sa’t nou al bliken docht, krekt goed. Ek finansieel is dizze sintrale fan mear as fyftich miljoen goune alhiel forantwurde. Hja wurket sunich, goed 400 gram stien- koal foar 1 kwh. Alles giet sahwat auto- matysk. Yn it greate gebou, hwer't in sawn man to finen. Elk arbeidet seis üre, sadat der 24 man foar de trochrinnende tsjinst biskikber wêze moatte. En dizze lju ar- beidzje ek net mear. Hja steane of sitte by de kontrólemeters en draeije altomets ris oan in knop of skroef, mear net. As jo it droanjen fan de masines net hear den, scene jo tinke, dat it in snipperdei wie sa iensum wiene de figuerkes yn har blauwe oeralls. Der is gjin wurk mear foar de spieren hjir, it is allegear kundi- gens en handigens. De stienkoal wurdt automatysk lost, for- fierd, hielendal fyn meald en as stof yn de tsjettelfjüren brocht, de jiske wurdt troch wetter fuortbrocht, de fjüren troch automaten op in fêste temperatuer halden en sa mar fuort. Montage, bystelle, kon- tróle! De miljoenen wite slaven dogge it wurk yn hiel de provinsje. Hja driuwe de fabriken yn Twente en Sallan, hja mealle de gemalen yn it Suderleech, hja forljochtsje en forwaermje de hiele pro vinsje, jeije de treinen fan east nei west en fan süd nei noard, alles mei greate wissichheit en rêstich as wie de greate Mooie herinnering. Ongeveei' honderd mensen, die hebben medegewerkt aan de totstandkoming van het Nationale Monument werden gedenkpenningen uitgereikt. De eerste honderd zijn uit gegeven. Er zjjn er echter meer: 300 bronzen, 50 zilveren en drie gouden pen ningen. De laatste zijn voor de Konin gin, voor Prinses Wilhelmina en voor de stad Amsterdam. i sil hy meiiens biseffe, hwat in macht de fjirtich jier kamen yndustry is foar minske en mienskip. Hwant Oerisel is net greater as Fryslan, de groun is der minder, de minsken binne bileaven net mear mansk. Mar Oerisel krige yndustry en kin nou hast twa kear safolle minsken brea jaen as wy. Har sintrales binne fiif kear sa great as uzes, hja kinne de stream lever je foar minder as wy, hja slute makliker oan as wy oant nou ta kinne, hja binne, ündanks dizze miljoenen ütjeften, finansjeel folie ster ker. Op in forlitten oarde oan de rivier hat de minsklike geast it moderne wünder folbracht, miljoenen slaven ta libben wekt en dizze geane dei en nacht troch mei Ijocht, waermte en energy to bringen nei alle dielen fan dizze provinsje. En elts dy’t hjir fan heech ta leech ta meiarbeidet, hat in wis en goed, ja rom bistean, towyl de streampriis trije kear sa leech is as doe’t wy yn 1923 yn Gaesterlan foar it earst it nije Ijocht krigen. En dat towyl de priis fan de stienkoal wol tsien kear sa heech is as doe. Dat lit düdliker sjen as hwat ek, dat de technyk it oer alle boegen wint. De tapassing fan wittenskip en technyk is yn in bipaelde sin yn syn bernejierren. It bigjint nou earst troch to kringen en de wolfeart fan it lan giet mei sprongen omheech. Wy hawwe de ein jit lang net, mar ien ding stiet al fêst: De tiden fan alear komme net wer, nea wer. En as de frede biwarre bliuwt, hoecht men oer de materiële posysje fan de minsken net mear yn noed to sitten. Harculo is in learsum foarbyld fan de nije het goed begrijpen, het gaat om de toe komst van het kind. Alvorens men zijn keus doet, zal men zich zoveel mogelijk laten voorlichten en wel in de eerste plaats door het hoofd van de lagere school, die kan in lichten over verstand en aanleg van ’t kind, op grond van de met het kind opgedane ervaring. In de tweede plaats kan men zich wenden tot het Bureau van Arbeidskeuze, hetzij het psychno- technisch Instituut te Leeuwarden, het zij het Gewestelijk Arbeidsbureau te Leeuwarden. In de derde plaats kan men gaan praten met de directeur van de lagere tech nische school of van een andere school waarvan men denkt zijn zoon heen te sturen. In ons vorig artikel hebben we reeds een algemeen beeld gegeven van de ontwikkeling van onze maatschappij in economisch opzicht, die of wij het nu willen of niet, stellig meer en meer de industriële richting zal uitgaan. We weten niet in details hoe het jaar 2000 er zal uitzien. Daarvoor zijn wij ook maar mensen. Maar dat het een zeer geïndustrialiseer de wereld zal zijn, dat kunnen wij op onze vingers natellen en dat dit ook zal gelden voor Friesland en ook voor Bolsward, waar het actieve gemeente bestuur met de eerste industrievestigin gen bezig is, is zo goed als zeker. Wij menen te moeten waarschuwen te gen het traditionele en eenvoudige denkpatroon, dat wfj allen zo goed kennen, n.l. a. Als het kind goed kan leren naar H.B.S., Lyceum of Gymnasium, vooral wanneer de ouders menen, dat hun maatschappelijke positie het gewenst maakt dat hun kind een dergelijke school bezoekt. b. Zijn de vorderingen van het kind voldoende, maar is de belangstelling voor de leervakken niet altijd groot, of is het niet meer dan normaal verstan- digvermogens, dan zegt men natuurlijk: naar de mulo. c. Zijn de vorderingen maar matig, en kan het kind slechts moeilijk met goed gevolg het zesde leerjaar volbrengen, „dan moet het maar een vak leren”. Kijk, uit dat „moet het maar een vak leren” spreekt nu juist een geheel ver keerde mentaliteit, die niet meer van vandaag is en zeker niet van morgen. Goede technici zijn er altijd nodig. De onderwijsnota Rutten zegt: „Bij een doorlopende opzet van het onderwijs stelsel zal als richtsnoer voor ogen moe ten worden gehouden, dat de leerlin gen later in de maatschappij een werk kring zullen moeten hebben. Het onder wijs is er niet in de eerste plaats om de leerling een hoeveelheid kennis bij te brengen, maar om hem voor te be reiden op een maatschappelijke func tie. „Kennis is macht” zegt het spreek woord, maar al zoveel spreekwoorden geven een maar zeer betrekkelijke waarheid. En toch heeft het onderwijs lange tijd zijn zorg daarop bepaald en toch z(jn wij dan mis, want de wijze van vervulling van de functie hangt af van de persoonlijkheid van de betrok kene met inbegrip van zijn kennis van zaken. Kennis past in het statische beeld van het onderwijs als doel, maar in het dynamische beeld slechts als uit gangspunt, als middel. Het criterium voor de wijze, waarop de functie wordt vervuld ,ligt niet in de kennis, maar in de gedraging. Het zoeken naar een oplossing zal zich daarom moeten con centreren op de gedragingen, niet al leen t. o. v. technische en zakelijke Vraagstukken, maar ook en vooral met betrekking tot mensen met wie de functionaris te maken krijgt. Dit zijn woorden, van Mr. Ir. Goote, Inspec- teur-Generaal van het n(jverheids-on- derwjjs. Wij hebben ze aangehaald om de sfeer aan te geven, waarin zich het nijver heidsonderwijs ontwikkelt, een sfeer, die naar onze bescheiden mening, de sfeer van de toekomst is.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1