FRANKRIJK BLIJFT TROUW AAN HET WESTEN KRIS-KRAS door Nederland BROMFIETS EEN NATIONAAL PROBLEEM f üs hjoed p p to sizzen J Buitenlands Overzicht Invoering van kentekenbewijs te verwachten MoIIet’s antwoord op Boelganin*s welkomst- rede een koude douche voor de Russen r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Moskou besluit zijn strijdkrachten met 1.200.000 man te verminderen Hwat hat Qabe Skroar Zilveren filmpjes 52e JAARGANG No. 39 VRIJDAG 18 MEI 1955 t L dat KAMEROVERZICHT De departement zijn vele ministerswisse- Aanvoer op de jaarmarkt: 32 paarden, 34 schapen en 84 lammeren. Aangekocht le klas maaimachine, P. Meijer, Witmarsum. Zendingsdag te Zurich, uitgaande van de Evangelisatie. a Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 535 (K 5157) i l heeft hij een goede kans, want het was opvallend, dat bijna alle fracties haar vertrouwen in deze bewindsman uit spraken en dat zjj hoopten dat hij ook de volgende vier jaar de portefeuille van Verkeer en Waterstaat zal beheren. Minister Algera kan dus wel met vol doening terugzien op zijn laatste begro tingsbehandeling in deze parlementaire periode. Hij heeft het niet gemakkelijk gehad. Verkeer en Waterstaat wordt politiek gesproken altijd tot de lich- Kind gedood by aanryding onder Me- naldum. Op de weg tussen Menaldum en Slappeterp is een ongeluk met dode lijke afloop gebeurd. Ter hoogte van de ouderlijke woning stak het zesjarig dochtertje van de heer T. Helder plotse ling de weg over zonder op het verkeer te letten. Zij werd gegrepen door een motorfiets, bestuurd door de heer T. Veenstra uit Schingen. Het kind werd vrijwel op slag gedood. Jong sönder skuld, did sünder jild. Gesinscongraa In D*n Haag. D» Union Internationale das Organismes Famlll- aux zal van 8 tot 8 ptember in het Driejarig kind in sltda verdronken. Maandagavond ia hat driejarig coontje van de sluiswachter L. te Deventer in het water van de sluiskolk gevallen en 1 r l Maandagmiddag heeft H. M. de Koningin een bezoek gebracht aan Noord- en Mldden-Limburg, Op het Kasteel Well in Bergen (L.) werd door enige meisjes een mand met fruit en asperges aan H. M. aangeboden. Linies op de aehtergrond de eommissarte van de Koningin in Limburg, Dr. F. J. M. A. Houben. Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het ambt van minister is waarlijk geen sinecure. Verkeer en Waterstaat is ook een groot departement. Daarom zeiden de woordvoerders van de k.v.p. en de p.v.d.a.-fracties in de Eerste Kamer dat er op dit departement een staatssecre taris moet komen, om de minister wat werk uit de handen te nemen. Deze uitlating was weer eens het bewijs, dat het instituut van staatssecretarissen steeds meer ingang gaat vinden. Zoals in vele landen het geval is, gaat men hier op de duur ook over tot benoeming van „onder-ministers”. Dit vraagstuk werd overigens terecht naar de komen de Kabinetsformatie gewezen. voormalig paleis Koordeinde in Den Haag een internationaal gezinscongres houden. Op dit congres, waarvan ko ningin Juliana 't beschermvrouweschap heeft aanvaard, zullen aan de orde wor den gesteld: de culturele ontwikkelings mogelijkheden voor gezinnen die op het platteland wonen en de vakantiebeste- ding van het gezin. N. O. P. bijna 22000 inwoners. In de maand april is het aantal inwoners van de NOP zo snel gestegen, dat verwacht mag worden, dat nog deze maand de polder 22000 inwoners zal tellen. Er werden in april 78 kinderen geboren; twee vrouwen overleden. Het aantal vestigingen was 274 personen en het aantal vertrokkenen 97. Het bevolkings cijfer per 1 mei was 21.854, van wie 11.249 mannen. Prinsessen varen op De Hoop, De meis jes uit de hoogste drie klassen van het Baams Lyceum, hebben zaterdag met het hospitaal-kerkschip De Hoop een tocht gemaakt van Amsterdam naar LTmuiden. Daarna hebben zij nog enkele uren op de Noordzee rondgevaren. On der de leerlingen die dit schoolreisje maakten waren de prinsessen Beatrix en Irene. tieke partijen dit departement claimde. Dat is anders 'als het gaat om de de partementen in dé sociaal-economische sector (Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën), of als er benoe- mingsdepartementen in het geding zijn, zoals Binnenlandse Zaken en Justitie. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wil men graag in rechtse handen hou den. Voor deze departementen vechten de politieke partijen. Nu de anti-revolu- tionairen Economische Zaken kregen, moesten zy genoegen nemen met een tweede, minder belangrijk, departement, Verkeer en Waterstaat. Maar in de af gelopen parlementaire periode was dit departement door de stormramp zeer be langrijk. Minister Algera mag dus blij ven van de Eerste Kamer, maar het is de vraag of de a.-r. partij niet wat ho ger mikt dan Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat. De heer Algera is een trouw minister, die zijn eigen gezondheid offerde aan een snelle leniging van de watersnood ramp. Hij is met de Deltawet gekomen en tevens kan hy goed met het Parle ment opschieten. Daarom heeft minister Algera in de Eerste Kamer de gedachte van de hand gewezen om de maximumsnelheid van bromfietsen lager te stellen dan veertig k.m. per uur. De ontwikkeling van de bromfiets gaat nu eenmaal vooruit. Men moet deze ontwikkeling niet tegengaan door te bepalen: geen bromfiets mag harder rijden dan veertig k.m. Dat zou de populariteit van dit volksvoertuig doen afnemen. Er moeten zulke maat regelen worden genomen, aldus de be windsman, dat de bromfiets zich verder kan ontwikkelen, maar dat zij toch geen gevaar voor het verkeer wordt. Ook heeft de minister zich verzet tegen de wens van verscheidene Senatoren om een maximum leeftijd te stellen voor het berijden van een bromfiets. Zo’n maatregel vindt hij te rigoureus. Welke leeftijd zou men als maximum moeten nemen? Het is altijd nog mo gelijk, dat een man van zeventig jaar geestelijk geschikter is om op een bromfiets te rijden dan een man van veertig. De bromfiets is een tweeslach tig geval, geen motor, geen fiets. Men vergist zich gemakkelijk in de snelheid van de bromfietsen, omdat men vaak denkt, dat er een gewone fiets aan komt. Daarom heeft minister Algera verklaard, dat hij veel voelt voor de invoering van een duidelijk teken voor bromfietsen, waardoor deze voertuigen gemakkelijker kunnen worden onder scheiden van fietsen. En verder gaat de bewindsman denken over de wenselijkheid van een rijbewijs en aan een bewijs van goede gezond heid voor het berijden van een brom fiets. Dat denken zal dan moeten ge beuren in de komende parlementa're periode. Zal minister Algera het brom- fietsenprebleem oplossen* Als het aan de Eerste Kamer ligt, dan Als dit blad verschijnt zijn de Franse staatslieden Mollet en Pineau in Moskou voor hun reeds lang aangekondigd bezoek. Te voren hebben zij te Parijs visite gehad van maarschalk Tito van Zuid- Slavië. Veel over hetgeen tussen de Fransen en Zuid-Slaven be sproken is, is niet bekend geworden; Tito schijnt het Franse standpunt te delen dat de hereniging van Duitsland niet het strui kelblok mag zijn voor een eerste stap tot ontwapening, m. a. w. dat men deze vraagstukken los van elkaar moet zien; ook schijnt Tito het roerend met de Fransen eens te zijn, dat de hulp aan achtergebleven gebieden beter via de Ver. Naties kan worden ver leend dan via een of andere Westelijke organisatie of door elk land individueel. Maar terecht hebben zowel de Eerste Kamer als de minister zich op heti standpunt gesteld, dat de Duitsers het recht niet hebben onze schepen onder het Duitse recht te laten vallen. Prin cipieel is dat in strijd met de Acte van Mannheim. Nu er een praktische op lossing is bereikt, zal van Nederlandse zijde al het mogelijke worden gedaan om het oude rechtsstandpunt ingang te doen vinden. Op verkeersgebied zijn er nogal wat moeilijkheden met de Duitse Bondsre gering. Ook wat betreft het internatio nale wegvervoer. Duitsland wil dit ver voer op Zondag verbieden. Maar het ziet er naar uit, dat er een oplossing zal worden gevonden voor het vervoer Van groenten en fruit, dus van artikelen die aan bederf onderhevig zyn. De Eerste Kamer is langzamerhand ge reed met de begrotingsbehandeling. Als aan het programma wordt vastgehou- tere departementen gerekend. Op dit den, zal één week voor de verkiezingen (op 6 juni) de ouderdomswet worden lingen geweest omdat geen der poll- behandeld. Ook hy bleek gewonnen voor de idee, dat de eenheid van Duitsland eer een gevolg van ontspanning d. w. z. ont wapening moest zyn dan een voorwaar de. Ook hij koesterde de idee van een verbinding tussen Navo- en Sovjetblok en een veiligheidssysteem dat geheel Europa zou omvatten en waarin zowel een herenigd Duitsland als de Sovjet- satellieten vrij en volkomen onafhanke lijk zouden zijn. Men kan zich begrij pen, dat deze denkbeelden in West- Duitse regeringskringen kritiek ont moeten; men is er van oordeel, dat Churchill’s optimistisch oordeel over d.e thans in Rusland geldende politiek nog door geen enkel feit gerechtvaardigd is en dat Duitslands hereniging zeer beslist eerste voorwaarde voor ont spanning en ontwapening moet blijven, terwijl het wel een zeer kortzichtige politiek zou zijn de Navo krachteloos te maken door er in op te nemen of er mee te verbinden de landen, tegen welke ze gericht moest worden. Opmerkelijk is overigens, Churchill ’n veel optimistischer toon over de verhouding tot Rus land liet horen dan premier Eden na het hoge Russische bezoek aan Engeland dat te Londen nog een onaangename bijsmaak kreeg doordat de Engelse geheime dienst blijkbaar zonder voorken nis van het kabinet of Eden een omgekomen kikvorsman had gelast de Russische oorlogs schepen wat dichtbij te bekijken of te beschermen tegen aansla gen van onverantwoordelijke ele menten. Er had een hoogst onaangenaam inci dent, zelfs oorlogsgevaar uit kunnen voortvloeien, maar de Russen hebben het, al hebben zij geprotesteerd, nogal gemoedelijk opgenomen. Het geval herinnert aan dat van Ru dolf Hess, die, door de Engelse gehei me dienst daartoe verleid, destijds naar Engeland vloog zonder dat premier Churchill er iets van wist. Wat aanlei ding gaf tot argwaan bij Stalin over de houding van Engeland in de oorlog. De conclusie van dit alles kan zijn, dat er ook in bij uitstek democratische lan den zeer belangrijke organen zijn, wel ke onvoldoende onder contröle staan en zolang dat het geval blijft, gevaren voor de internationale verhoudingen blij ven opleveren. Het is een buitengewoon onaangenaam geval voor premier Eden, die toch al een moeilijke week had omdat de toe stand op .Cyprus en daarmede de En gelse verhouding tot Griekenland, zich toespitste doordat de Engelse opperbe velhebber op het eiland weigerde twee jonge terroristen gratie te verlenen, zo dat ze ter dood werden gebracht. Toen was dat bondgenootschap er op gericht het voor beide partijen gevaar lijke Duitsland in bedwang te houden en misschien is de veronderstelling niet zo gewaagd, dat de Russen thans toe nadering tot Frankrijk zoeken om Duitsland verdeeld te houden, als we even ter zijde laten de aantrekkelijk heid voor Moskou om bijzondere ban den te onderhouden met een land, waar de communistische partij zo gro te aanhang heeft als in Frankrijk. Een aanhang, die misschien nog verder en zeer gevaarlijk zal stijgen als de Franse regering deze of een andere er niet in slaagt dé Algerijnse kwestie op te lossen. gebied binnen eigen grenzen op te slui ten, om de spoeling voor de eigen in dustrie niet nog dunner te maken als dan reeds het geval is. Velen zullen zich wat dit betreft nog de jaren na 1929 herinneren. Ook in verband met de westelijke economie gaan zowel in Amerika als elders in het Westen stemmen op die betogen, dat het tijd wordt dat de Ver. Staten zich verstaan met communistisch China, het enorme rijk dat een schier onbe perkte hoeveelheid westelijke produkten zou kunnen opnemen. Maar het is niet alleen om economische redenen dat men deze Amerikaans-Chinese verzoening zou willen zien, er zit uiteindelijk de grote politieke gedachte achter, dat ’n Amerikaans-Chinese toenadering Rus land, dat toch al niet gerust is over de snelle ontwikkeling van zijn kolossale buurman in Azië, zou nopen tot een blijvende verzoening met het Westen. Maar er zal heel wat in de inzichten van de Amerikaanse regering moeten veranderen, voor zjj nationalistisch Chi na de rug toekeert en probeert met Pe king betere betrekkingen te krijgen. Misschien zal echter de economische ontwikkeling haar daartoe nopen. Vooral nu uit alles blijkt, dat het de Russen ernst is met hun plannen de Ver. Staten op economisch gebied naar de kroon te steken. Waarschijnlijk moet men in dit licht ook het besluit van Moskou zien de Russische strijdkrachten met 1.200.000 man te verminde ren, die dan in de landbouw en industrie kunnen worden gebruikt om deze tot topprestaties in staat te stellen. Vermoedelijk wordt de Russische mili taire kracht er niet eens zoveel minder van, want nu er kernwapenen ter be- schikking staan, kunnen de legers ge reorganiseerd en verminderd worden. Ofschoon dit Russische gebaar aan de vooravond van het Franse bezoek aan Moskou stellig ook politieke betekenis moet worden toegekend, acht men het in het Westen toch niet van doorslag gevend belang voor de ontwapenings- besprekingen, ook al omdat de Russen nimmer hebben bekend gemaakt hoe veel man ze werkelijk op de been heb ben en een afdoend contrólesysteem blijven afwijzen. Ingang van de zomertijd. De klokken worden een uur vooruitgezet. Benoemd tot gouverneur gen. van Ned. Indië Dr. Mr. B. C .de Jonge, ternauwer nood 31 jaar, een gunsteling van Dr. H. Colijn. 50-jarig bestaan van ijzerhandel Th. H. van der Meulen, gevestigd op 21 mei 1881 op de Dijlakker, overgeplaatst naar de Dijkstraat in 1893. Pleziervaart op Pinkstermaandag naar de Zuiderzeewerken mat de motorboot „IJsel- meer”. De ondernemers D. Amels Mak- kum. Waar een wil is, is een orgel, f 1.25 per week kan ieder missen. Joh. de Heer, Rotterdam. Deze tapt immers 't moederland goed en bloed af en men stuurt steeds meer troepen naar de overzijde van de Mid dellandse Zee om de opstand in bloed te smoren. Maar er zit weinig perspectief in deze politiek. Misschien zal men door een ontzaglijk dure bezetting er tijdelijk in slagen de rust te herstellen. Maar het Algerijns nationalisme wordt vanuit de gehele Arabische wereld gesteund en in het bijzonder uit Egypte, Tunis en Marokko. De beide laatsgenoemde landen zijn nu ook door Engeland en Amerika als on afhankelijk erkend, ofschoon Parijs met beider regeringen nog tot bepaalde re gelingen inzake zijn belangen moet ko men, het heeft o.a. nog troepen op bei der gebied, welker optreden in Marokko al tot wrijving tussen de Marokkaanse regering en Parijs heeft geleid. Het staat wel vast, dat geheel Noord- Afrika in zijn verhouding tot Frankrijk nooit tot rust zal komen, vóór ook Algerije een onafhankelijke status heeft verkregen. En welke zal de Franse re gering zijn, die dat haar volk zou dur ven voorstellen? Het antwoord van Mollet op Boelganin’s rede is voor de Rus sen een koude douche geweest. „Frankrijk behoort tot bondge nootschappen, ik zou zelfs willen zeggen gemeenschappen, waar aan het trouw zal bljjven”, wa ren de eerste woorden die Mol let by zyn aankomst in Moskou sprak. Zilveren jubileum van Dr. S. F. Hoek stra te Baard. De Rijnvaart was wel het grote punt in dit debat. Volgens de acte van Mann heim is er vrije vaart op de Rijn. Maar de Duitsers handelen in strijd met deze internationale afspraak. Nu zij zelf ver- voersmoeilijkheden hebben, mogen ein delijk niet-Duitse Rijnschepen onder de zelfde voorwaarden op de Rijn varen als de Duitse schepen. Zij vallen ech ter onder het Duitse administratieve recht. Dat is de laatste ontwikkeling. In de praktijk komt het er op neer, dat de vaart op de Rijn vrij is. Er is geen discriminatie meer tussen Duitse en niet-Duitse schepen. Nasser van Egypte geen staat meer is te maken en legt men op hem de blaam dat hij Rusland de weg geopend heeft om een rol mee te spelen in de politiek van het Midden Oos.ten. Het is het Russische optreden daar en elders buiten Europa, dat ook Washing ton nog niet al te zeer doet geloven aan de goede bedoelingen van Moskou. Daar is ook Birma, waar Rusland de neutralistische regering beloofd heeft 400.000 ton rijst per jaar te kopen, naast de orders van andere communis tische landen, waardoor gevreesd wordt dat dit land, dat ook nog een commu nistische opstand binnen zijn grenzen heeft, tenslotte in communistisch vaar water zal terecht kunnen. We zijn hiermee bij het vraagstuk, dat tegenwoordig aan de orde van de dag is: de politieke en economische concur rentie tussen Oost en West, dat voor de nabije toekomst belangrijker schijnt te worden dan de militaire wedijver. Mili tair houdt men elkaar door het bezit van kernwapenen West-Europa krijgt er nu ook van Amerika toch voor lopig wel in evenwicht; ook de even tuele toetreding van Zweden tot de wes telijke verdediging, waarvoor de con servatieven een plan hebben, maar waartegen de socialistische regering zich fel verzet, zou daarin geen veran dering brengen, hoe sterk Zweden ook is. Godsdienstige onlusten in Spanje, ver oorzaakt door communisten. Heiligen beelden met een touw om de hals door de straten gesleept. Er is in bepaalde Amerikaanse kringen echter wel zekere twij fel openbaar geworden of het Westen op het economische vlak de koude oorlog met Rusland, waar het gehele economische mechanisme van bovenaf geleid wordt, kan winnen. Voorwaarde voor het laatste is in de eerste plaats, dat er geen crisis in het Westen uitbreekt en enigszins ge schrokken kijkt men daarom naar een symptoom als de toenemende werkloos heid in de Amerikaanse automobiel-in- custrie, die met honderdduizenden on verkochte wagens zit. Gok de West-Europese integratie gaat d,e Amerikanen in dit verband niet hard genoeg, men meent, dat deze het best verwezenlijkt kan worden in tyden van grote welvaart, want zodra het daar aan gaat haperen, ontstaat bij de mees- ti. landen de neiging zich op economisch Maar er is stellig meer besproken, want Tito is waarschijnlijk beter dan welke Westelijke staatsman dan ook, geïnformeerd over wat er zich werke lijk te Moskou afspeelt en hoe de ver houdingen daar liggen. Misschien weet hij dit door directe contacten met de Russische hoofdstad, maar waarschijn lijk meer door zijn contacten met de hoofdsteden van de satellietstaten. En daarom kan het FransZuid-Slavisch onderhoud ook als een nuttige voorbe reiding voor het Franse bezoek aan Moskou gelden. Fransen hadden aanvankelijk be kend gemaakt dat zij te Moskou alle internationale vraagstukken zouden be spreken en in de eerste plaats het ont- wapeningsvraagstuk; maar al spoedig werd dit bericht achterhaald door de mededeling dat alleen maar de grote lijnen van de internationale politiek met de Russen zouden worden bekeken en dat er geen bijzonderheden zouden worden besproken, terwijl verwacht werd dat de Russen hun oude idee van een Europees veiligheidsverdrag waar toe ook Oost-Europa zou behoren op de agenda zouden brengen. Dat de Fransen later wat inbonden wat de omvang van hun besprekingen met de Russen be treft, zal misschien ook wel een gevolg zijn van de kritiek welke Churchills rede te Aken vooral in W.-Duitsland heeft ontmoet. Met de Cyprus-kwestie aan te roeren naderen we ook het Naburige en Mid den Oosten. De secretaris-generaal van de V. N. Hammarskjöld, heeft rapport aan de Veiligheidsraad uitgebracht over zyn reis naar het Midden Oosten. Hij bleek nogal optimistisch en verwacht via di plomatiek overleg en niet van open baar debat in de Veiligheidsraad een verdere verbetering van de verhoudin gen tussen Israël en de Arabische lan den, mits Israël het Jordaanplan dat beoogt door een omlegging van de ri vier meer water voor irrigatie in Israël beschikbaar te krijgen, wat echter ten koste van Jordanië zou gaan op schort of tor zijde stelt. Kennelijk is ook deze secretaris-generaal er op uit Jor danië, dat nog zo’n beetje het midden houdt tussen het Westen en Egypte in deze koers te houden. Ook in de Ver. Staten schijnt men nu l tot het inzicht gekomen te zijn, dat op Benoemd tot ond. aan de Chr. school te Tjerkwerd, de heer Sj. Hibma van Waaxens, thans te Folsgare. De bromfiets is langzamerhand een nationaal vervoermiddel ge worden. En dat brengt verkeerstechnische moeilijkheden met zich mee. Eigenlijk weet men met de bromfiets geen raad. Dat blijkt heel duidelijk uit de debatten, die over dit vervoermiddel in de Tweede en Eerste Kamer worden gehouden. Zo was het ook weer bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Langzamerhand komt er echter een beetje tekening in de zaak. Dat is wel nodig ook, want het aantal bromfietsen is in de periode 1954-1955 met 34 gestegen. Het percentage ongevallen steeg echter tot 67 Hierbij moet men echter niet uit het oog verliezen, dat de ongelukken niet altijd door de bromfietsers zijn veroorzaakt. Wel zijn zij er bij betrok ken geweest. De brommer is in vijf jaar tijds zo ingeburgerd, dat men moet oppassen met het treffen van ingrijpende maatregelen. De Russen hebben Mollet en Pineau verwelkomd met de ver zekering, dat het hen niet te doen is om scheiding tussen de Fran sen en hun bondgenoten te bren gen, maar konden uiteraard toch niet nalaten te herinneren aan de traditionele vriendschap tas sen Rusland en Frankrijk, welke voorheen, d. w. z. voor de eer ste wereldoorlog, zo’n belangrijke factor in de internationale poli tiek was. 3e week mei 1931 In zorg en druk? Zorg voor goed druk werk en gij krijgt weer druk werk! A. J. Osinga, drukkerij, Bolsward.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1