CONCURRENTIE, EEN DER ASPECTEN VAN HET VOLKSKAPITALISME IN DE VERENIGDE STATEN KRIS-KRAS door Nederland Qabe Skroar li De Amerikaanse metaalarbeider verdient S 5000 per jaar Fan de Martinytoer II Gouden filmpjes De skieppe-knipper üs hjoed p p to sizzen ^0 52e JAARGANG No. 41' DINSDAG 29 MEI 195(5 Hwat haf Tj.deJ. i steua skea dy STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hja komme n«t om mwtekiplika mar om maetskiplik rjueht. riisk twa is in great forskil. Aide bigrigen dat it net ta kin og in skoech en in klomp. i i PYT. r 2 1 n It kapta'el en de arbeid hier de dienst zolang onder te de leije fierden en hiel wol wisten hwat 5 Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 4e 'week mei 1906 DE BILBOEREN SLAEN OP ’E TROMME De A-bom-proeven. Een delegatie uit het Comité tot Stopzetting der A-bom- proeven heeft de minister-president een verzoekschrift om de atoomproeven te Onze decadente tijd. Het Eerste Kamer lid mr. W. C. Wendelaar declameerde in de Senaat twee sonnetten van de moderne dichter Lucebert. Zijn oordeel was: „In wat voor een décadente tijd Kind laten attuNtn. Da Ewo' reeïtbank heeft een 41-j8»ige leedgieter r't Put ten tot vier maanden gevangc;...:straf Kattegespin jowt wol flaeks, mar gjin jern. hawwe fakentiids in taei libben en it hat lang west, dat party lju it lean en de so- siale rjuchten fan de arbeider altiten sea- gen as in biwiis fan it goede hert fan de •enne har -óe per- ’e is, Felle kritiek op melkprijs. In de don derdag te Leeuwarden gehouden alge mene vergadering van de Friese Maat schappij van Landbouw is een felle kri tiek geuit op het landbouwbeleid, vooral ten aanzien van de melkprijs. Van de afdeling West-Dongeradeel kwam zelfs een voorstel om één dag geen melk te sturen naar het consumptiegebied. Dit werd wel met applaus begroet, maar de voorzitter, de heer N. Nammensma, verklaarde, dat de tijd nog niet geko men is om krachtdadig op te treden. Een wonder. Do zoon van de gemeente secretaris van IJsselmuiden viel uit een trein tussen Zwolle en Kampen. De trein reed op dat ogenblik 100 km. Een passagier, die de man zag duikelen, trok aan de noodrem. Toen de trein stopte, zagen de verbaasde passagiers, dat de verongelukte achter de trein aandraaf de. Hij had nauwelijks enig letsel. beëindigen, overhandigd. Dr. Drees zeg de toe, het verzoek in de Ministerraad te behandelen. De skiepkes stiet it sin mar skoan, Hja spring’ en drave ütlitten; Pinkster - de wollen jas noch oan, Wol mins noch bist fan witte. Fan skjirremantsjes is forlet, Lit se mar hwat omstippe, De skiepkes sjonge: bè, bè, bè, Har tankliet oan ’e knipper. Door welke factoren wordt de Amerikaanse volkshuishouding be heerst? Welke krachten liggen er aan ten grondslag? En welke koers houdt zij aan? Kort en duidelijk kunnen wij zeggen, dat de belangrijkste drijf kracht van de Amerikaanse volkshuishouding de concurrentie is. Jaar in jaar uit trachten grote en kleine Amerikaanse onderne mingen elkaar de loef af te steken met het uitbrengen van nieuwe, steeds betere en gemakkelijker verkoopbare artikelen. Zo komen er elk jaar nieuwe modellen auto’s en televisietoestellen op de markt, die op taj van punten ten opzichte van het vooraf gaande jaar verbeteringen te zien geven en daardoor voor de aspi- rant-koper aantrekkelijker zijn geworden; textielgoederen gaan er steeds aardiger en fleuriger uitzien, ze zijn beter bestand tegen slijtage en zij behoeven vrijwel niet meer gestreken te worden. Dergelijke verbeteringen kan men op letterlijk elk terrein consta teren. aan het adres van de „monopolisten” in de Amerikaanse samenleving, groeit en bloeit de concurrentie en ondanks de Communistische verwachting, dat in Amerika wederom een malaise zal uit breken, geven de Verenigde Staten een opmerkelijke economische stabiliteit te zien. Thans is in de Verenigde Staten ten aanzien van de verhoging van de levensstandaard reeds veel meer bereikt dan in de Sovjet-Unie en andere com munistische landen. Dat in de Verenigde Staten de vorming van monopolies weinig kans maakt is een kwestie, die ten dele op historisch terrein ligt. Toen de trusts te machtig dreigden te worden, werden hiertegen bij het Congres wetsvoorstellen inge diend en de eerste anti-trustwet dateert reeds van 1890. Krachtens de wet is het maatschappijen verboden door on derlinge overeenkomst prijzen vast te leggen en produktie- en verkoopquota vast te stellen en andere ondernemin gen te verhinderen op de markt te ko men. Ofschoon deze wetten niet altijd ge heel feilloos en tot ieders tevredenheid werken, houden zij de eerlijke concur rentie in stand. In de lange reeks van gerechtelijke uitspraken, willen wij in dit verband slechts melding maken van de opheffing der petroleum en staal- trusts omstreeks de eeuwwisseling. Dat de concurrentie een doeltreffende factor in het kapitalistische stelsel is kan een ieder met eigen ogen waarne men, die een blik slaat in de etalages der talloze winkels en ziet op welke wijze de fabrikanten en winkeliers om de gunst van de klant te dingen. Over de kwestie der trustvorming en de aaneensluiting in industrie en bankwe zen is reeds uitvoerig van gedachten gewisseld. Het Congres heeft hierover bij velen advies ingewonnen. Er zijn mensen, die van mening zijn, dat de Hoe staat 't nu met de tweede beschul diging, die tegen het kapitalisme word’, aangevoerd, namelijk dat het onderhc vig is aan sterke schommelingen? Velen in hét buitenland zijn bevreesd voor het spook van de telkens terug kerende depressies; zij menen dat de geringste teruggang in de Amerikaanse economie een geweldige weerslag zat vinden in de rest van de wereld en sommigen schenken geloof aan de doo: de communisten verspreide schrikbeel den over de ernstige gevolgen van eer terugslag in het zakenleven op de ar beiders. Uit de feiten blijkt evenwel, dat het Amerikaanse economische stel sel een veel grotere stabiliteit heeft en grotere sociale rechtvaardigheid biedt dan zijn kritici willen doen geloven. In de eerste plaats hebben sterke en grote vakbonden een achtenswaardige en algemeen aanvaarde plaats in de samenleving ingenomen. Deze vakbon den maken het de werkgevers onmoge lijk de Amerikaanse arbeiders steeds lagere lonen te betalen, zoals door Marx werd voorspeld. Ten tweede worden de resultaten van grotere produktiviteit dank zjj verbe terde fabricage- en verkoopmethoden gedeeld tussen werkgevers en werkne mers in de vorm van hogere lonen en kortere werktijden voor de arbeiders. Voor Moskou. Het motorschip „Anga ra”, gebouwd voor Russische rekening, werd te Vlissingen met goed gevolg te water gelaten. Geld is geld en roebels zijn ook geld. B(j ruim 5000 van de 7000 was het rij den onder invloed. Het vorige jaar zijn in totaal 6999 onherroepelijke veroor delingen uitgesproken ter zake van misdrijven vermeld in de Wegenver keerswet. Het overgrote deel daarvan: 5109, had betrekking op artikel 26, dat het rijden onder invloed van alcohol strafbaar stelt. In ’t voorafgaande jaar waren deze twee cijfers respectievelijk 6425 en 4791. Hy leit op knibbels yn it grien, En neist him krüpt syn feintsje; In skjirre üt de did krante dien, Jowt er de boer it seintsje: Jei se mar oan, it feest bigjint. Hy sil se handich snippe, Hy leit al plat, in fette Drint, Dy wol merakels knippe. It skiep slacht mei de kop en skopt, Soks duorret mar fiif tellen, Goed yn bitwang, bè-bè gerop, Der is neat mei to stellen. It feintsje haldt em yn ’t fisier, De skjirre taest hwat djipper, Moai, ’t is gebeurd! bineist kertier, Suver boartsjen, sok knippen. Nou noch it bisnoeien fan ’e sturt, Dat lit ’k de feint opknappe-, (Seis fynst it hwat in fise put) Klear! ’t Bist mei wol wer stappe. Alhiel gjin konkurrinsjestriid, Nimmen kin oan üs tippe. Allegear dien! krek melkerstiid, Gjin switdrip kosse ’t knippen. De Amerikaanse arbeider verdient dus niet minder maar meer dan door de kri tici werd voorspeld. De doorsnee-arbei- der in de staalindustrie is zelfs in ze kere zin een man in bonis: hij verdient ruim 5000 per jaar en hij werkt thans 40 uur per week in plaats van 60 uur een halve eeuw geleden. Nu wordt de arbeider in de staalindu strie weliswaar beter betaald dan zjjn collega’s in de meeste andere indu strieën, maar het is een feit, dat bij de fabrieksarbeiders in het algemeen de laatste jaren een aanzienlijke ver meerdering in koopkracht te constate ren valt. Volgens een berekening van een der grote vakbonden is de koop kracht van de gemiddelde fabrieksar beider tussen 1947 en 1955 met 23.5 toegenomen. Een derde factor die een verklaring geeft van de grotere stabiliteit en so ciale rechtvaardigheid in het moderne kapitalistische stelsel in de Verenigde Staten is het feit; dat enkele van de werkelijke gevaren, die de economische vrijheid aankleven, even duidelijk door de Amerikanen en hun regering onder kend worden als door andere volken en hun regeringen. Daaraan is het te danken, dat de Ver enigde Staten, evenals andere democra tische landen, uitkeringen voor ouden van dagen, verzekering tegen werkloos heid en een tiental andere „schokbre- kers” hebben ingesteld, die een waar borg vormen voor het welzijn van de gemidde-lde burger en de koopkracht van de verbruikers op peil houden, wan neer een geringere activiteit in het za kenleven mocht optreden. De regering speelt bij dit alles een belangrijke rol bij de handhaving van de stabiliteit in de Amerikaanse samenleving. Maar ofschoon de regering er op deze en andere wijze toe bijdraagt de stabi liteit te verzekeren, mag men niet uit het oog verliezen, dat het Amerikaanse economische stelsel in wezen gebaseerd is op de particuliere eigendom en zijn kracht ontleent aan de concurrentie. een kreeg. Wereldpremière voor Heerlens Koor. Het Koninklijk Heerlens Mannenkoor „Pancratius” zal ter gelegenheid van zijn Engelse concertreis in de Royal Festival Hall te Londen de wereldpre mière geven van een werk van Benja min Britten, n.l. „The Ballad of Little Musgrave and Lady Barnard”. Snelle hulp voor zieke op zee. Om vijf uur zaterdagavond seinde het Deense kustvaartuig Marie Skou”, 50 mijl uit de kust voor Texel, dat er een ernstig zieke aan boórd was en dat hij zo spoe dig mogelijk in een ziekenhuis moest Drankmisbruikers. De voorzitter van het Nationaal Comité Alcoholisme, de heer Smits uit Amsterdam, deelde me de, dat er in ons land 20.000 geregis treerde drankmisbruikers zijn en een even groot aantal niet ingeschreven ge vallen. In totaal dus 40.000 drankmis bruikers, waarvan wel zeker is, dat zij eerst tot de matige mensen behoorden, doch die dan hun aangeprezen vrijheid niet waard bleken. Begeving van een studiebeurs door het Houckamaleen te Bolsward. Bols wards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Op de paardemarkt te Workum waren 20 dieren aangevoerd; de helft minder dan het vorige jaar. hja woene. Sa üt de greidhoeke kom- mend, wie it in fleurige streek, hwer’t mear fortier en drokte wie as hjirre; de minsken sieten hwat losser oan it jild en har wize fan libjen wie efkes floiter as y* de gaeidhoek*. Mar fcioic n« de oa> Ifteh die it al blihen. dat de mienslwp dêrre ek neat oerhie, de emigraesje sette Zo voorspoedig de ansjovisvangsten eerst waren, zo schaars wordt thans gevangen. Het loont de moeite niet meer de netten naar zee te brengen. Op de te Franeker gehouden amateurs- kaatswedstrijd, behaalde L. J, Timmer te Bolsward, in combinatie met J. D. v. d. Wei te St. Jacobi Parochie en G. Bijlsma te Franeker de 3e prijs. Hja freegje om de béste en bitüfste krêf- ten en hja wolle dy ek goed bitelje. Yn har eigen bidriuw hawwe hja wol safolle underlining fan foraldere en breklike wurkjouwer. Der is men yn it algemien middels, dat hja dy „bah” binne. Dat is 1 -- forlern jild. Hja sjogge al den dei, dat de arbeiders harren in slach foar west hawwe mei it ynrjuchtsjen fan in goed organisaesje-apparaet en dat it selsbidroch is dizze wei net üt to gean. Nei myn bi- lyts, hja tinken hawwe dizze boeren de saek goed worden ondergebracht. Nog geen drie uur later werd de patiënt door een am- bulance-auto bij het hospitaal Park zicht te Den Helder afgeleverd. Deze snelle hulp was te danken aan het op treden van een marine-helikopter onder commando van sergeant-majoor-vlieger D. Zijlstra, die tijdens een zeer krach tige wmd en met slecht zicht de patiënt van boord heeft gehaald. Het overne men ging met veel moeilijkheden ge paard en moest via het achterschip ge beuren. De zieke werd op een reddings vlot neergelegd en in allerijl ging de vlucht naar het marinevliegkamp De Kooy. Hier stond de ambulance-auto reeds klaar om de zieke naar Den Hel der te brengen, waar hij spoedig onder bekwame handen kon worden ge steld. Johnny op het witte doek. De Amster damse cineast Jan Koelinga gaat bin nenkort in opdracht van Centra Film in Dordrecht een kleurenfilmpje van en over de Jordaan maken, waarin John ny Jordaan als groenteman de centrale figuur zal zijn. Diverse bewoners van de Jordaan hebben spontaan hun mede werking toegezegd. Ook het winkeltje ergens op een leuk hoekje in de Jor daan is al uitgekozen. Johnny, de man die radijs verkoopt, zal in de film een sentimenteel en een vrolijk liedje zin gen. Moeder kon kind niet redden. Zaterdag middag miste mevr. Knol uit de Com mandeur Ravenstraat te Hoorn, haar 2-jarig dochtertje, dat blijkbaar het tuinhek had weten te openen, ’n Buur jongen wees naar een bosje, waarachter een sloot ligt. De moeder zag de kleine in de sloot drijven en sprong er zonder bedenken in. Zij werd door de modder naar beneden gezogen en riep om hulp. De redders brachten haar op het droge, maar het dochtertje bleek inmiddels te zijn overleden. Benedict Silberman werd op reis ziek. Benedict Silberman, dirigent van het Promenade-orkest, die zaterdag met zijn echtgenote per auto naar Wenen was vertrokken, heeft onderweg een ernstige maagbloeding gekregen. Hij is naar het ziekenhuis in Wezel vervoerd. Zijn toestand is thans redelijk goed. De heer Silberman zou op uitnodiging van radio-Wenen enkele concerten lei den en enige grammofoonopnamen ma ken. Te Bolsward zal het postkantoor worden vergroot en een directeurswoning worden gebouwd. Naar verluidt zal het rijk tijde lijk de leegstaande school in de Kerkstraat 1 1 1 1 huren, om I brengen. Geert Adema (82 j.) en zijn zusters, Lutske (77 j.) en Anna (75 j.) zouden •en heerlijk leventje hebber' als er een pensioenwet w met f5 1 f4 per week. Nu moeten de vrouwen no» de kost verdienen achter een kar met turf. regering een verdere ontwikkeling in deze richting dient te voorkomen. ’n Duidelfjk voorbeeld van een en ander is de automobielindustrie, welke drie grote en twee kleinere maatschappijen omvat, en reeds vele jaren in een he vige, maar gezonde concurrentiestrijd gewikkeld is. Jaar in jaar uit dingen deze reusachtige ondernemingen met elkaar om de gunst van het grote pu bliek en de reden dat de drie grote maatschappijen ook de grotere verkopen weten te behalen is eenvoudig deze: zij zijn er beter in geslaagd tegemoet te komen aan de smaak en d,e portemon- naie van de aspirantkopers dan hun mededingers. Door deze concurrentie wordt de klant koning. Elke fase ih het zakenleven is direct op de verbruiker ingesteld ge leerden, op zoek naar nieuwe produk- ten, uitvoerige onderzoekingen die het antwoord moeten geven op de vraag of het nieuwe artikel wel of niet op de markt gebracht moet worden, de lo pende band, waarmee snelle en goed kope produktie mogelijk is en een goed- doordacht distributiestelsel, waardoor de goederen overal in voldoende hoe veelheid verkrijgbaar zijn. Wanneer de ene fabrikant geen kans ziet om aan de eisen van koning klant te voldoen, dan lukt dit vermoedelijk wel aan. een ander. Daardoor krijgt d,e verbruiker altijd een nieuwe keus hoe en waar hij zijn geld kan besteden en als gevolg hiervan leggen de talloze be drijven, waaruit het Amerikaanse be drijfsleven is samengesteld, er zich voortdurend op toe betere en mooiere artikelen te brengen en tegelijkertijd de efficiency van het bedrijf zo hoog op te voeren, dat zij in staat zijn zeer aantrekkelijke goederen te vervaardi gen tegen prijzen, die een grote verkoop waarborgen. In de gehele wereld wordt de concur rentie beschouwd als een prikkel tot grotere produktiviteit. Zelfs Karl Marx maakte ondanks zijn heftige aanvallen op het kapitalistische stelsel, gewag van het effect van de concurrentie op de produktie. Heden ten dage oefenen de communis ten echter kritiek uit op het concur- rentie-aspect van het kapitalisme op twee geheel van elkaar verschillende en tegenstrijdige gronden. Zij redeneren evenals Lenin dat door het kapitalisme tendenzen in het leven worden geroe pen, welk leiden naar een. monopolie positie, waardoor de concurrentie wordt uitgeschakeld, althans wordt beperkt. Of zij beweren dat het op concurrentie gebaseerde kapitalisme onderhevig is aan hevige schommelingen, dat het leidt naar een stelsel, waarbij de arbei der in een hoek gedreven wordt en zoals Marx zegt „de rijken rijker en de armen armer worden”. Geen dezer beide beschuldigingen is steekhoudend met betrekking tot het huidige Amerikaanse economische stel sel. Ondanks de van communistische zijde steeds herhaalde beschuldigingen nou wol oerhinne, al bliuwe der neikom- mers. Mar dizze selde idéenstriid herhel- let him yn de agraryske forhaldingen. Ek dêrre wol men neat fan steun witte, mar men wol syn maetskiplik rjucht. De Bilboeren sjogge de saek net I miene, dat de boeren en har folk har rjuchtlik plak yn dizze maetskippij ha moatte, net mear raar ek net minder. En krekt dizze striid wurdt neffens harren troch de boereorganisaesjes net iepen en hurd genóch striden. Dat hja harren oan it adres fan de Fryske Maetskippij rjuch ten hawwe, is fanselssprekkena, hwant dat is har organisaesje foar it meartal, mar har klacht is likegoed bistimd foar alle oare organisaesjes fan agrariërs. En it is ek net yn negatieve sin, dat hja kleije. Hja wolle de situaesje forbetterje en bi- seffe blikstienderse goed, dat hja dan earst foar gean moatte mei in sterker meitsjen fan it organisaesje-apparaet. As ien man it net dwaen kin, nim dan twa en oars trije, sizze hja. Moat it jild kostje, wy binne ré om mear to biteljen, mar jimme moatte folie mear en folie hurder op ’e fioele spylje. Dit lüd is net fremd mear. Doe’t destiids de kontribüsje in goune as fjouwer, fiif yn it jier wie, hearde men folie mear krimmenaesjes, as nou’t men fyftich, secht 'i of tachtich goune deltelt. Dizze boe. i™- wraldsje wol, hja witte, dat sint fan har ynkommen jit net as men biseft hokfoar greate dingen fan ófhingje. Dizze boerden hawwe yn har koöperaesjes en oar sakedwaen wol laud, dat it yn it moderne libben «k. mei modeme middels helle wurde moat en skóge. It mei dan wier wêze, dat it tal boeren net greater wurdt, dat it tal boe- rearbeiders fan jier ta jier lytser wurdt, de bilangrykheit fan de lanbou foar it hiele ekonomyske en sosiale libben fan üs folk is en bliuwt wol sa great, dat ek yn dizze sektor forantwurde tastannen kom- me moatte. Der is in bilangrike, struktu- rele foroaring oan ’e gong yn it Neder- lanske folksli'bben, mar nimmen hat der bilang by, dat dit gean soe lans de wei fan ófbraek en ünrêst. Krekt oarsom is it fan it heechste bilang, dat in foarüt- sjende regearing, yn gearwurking mei de organisaesjes, dizze strukturele ombou liedt op sa’n wize, dat gjin libbene dielen rekke wurde. Dizze stjit fan de Bilboe ren hat fannijs de harsens opskerpe en de wil oanset om it uterste to probear jen. It kaptaêl en de arbeid yn de agraryske sektor moat effisiënt brükt wurde en de middels krije om op in reedlik niveau produktyf to bliuwen. Minsken en mate riaal, lan en pleatsen hearre neffens de- selde noarmen ünderhalden en fornijd to wurden as men yn elts normael bidriuw tapast. Dit lietsje mei net wer fan de tromme óf omt it in great agrarysk en net minder in echt-nationael, Nederlansk bilang is. De Bilboeren slaen op ’e trom me, ht se mar trommelje en irommelje mei. It Noard fan Fryslan is lyk as it Süd- Westen, ien fan de dielen, hwer’t it lin- kelytsen düdlik wurdt, dat hja oa>n de forkearde kant sitte. Yn it foarige wiene der rigen arbeiders yn de doarpen en buorke it der fetsoenlik goed. De man- ske pleatsen wiene de stinzen fan de Bil boeren, dy’t der mei bikwame bannen leven wfj dat de gemeente Amsterdam iets dergelijks bekroont”. De „moder nen’ zullen nu wel zeggen, dat mr. Wendelaar ouderwets is en er niets van begrijpt. Bittere chocola. De bekende Koninklij ke Cacao- en Chocoladefabrieken N.V. de erven H. de Jong te Wormerveer, werd voorlopig surséance van betaling verleend. Door ingrijpende reorganisatie hoopt men de moeilijkheden te boven te komen. Een aantal reizigers en vrou wen, die in d.e avonduren inpakwerk- zaamheden verrichtten, werd reeds ont slag aangezegd. Niet verzekerd.Tengevolge van brand ging te Zwolle een rijkswerkplaats ver loren. Schade: f30.000. Het wonderlijke is, dat de inventaris (machines en ge reedschappen) die rijksbezit was, niet bleek verzekerd te zijn. Tragisch. Drie zusjes, 3 maanden, 1% en 3 jaar oud, zijn op Wittenburg te Amsterdam tragisch om het leven ge komen. Toen de moeder van het gezin het gezin woonde in een woonschuit even om een boodschap was, ont stond er n.l. brand, waarbij het gehele schuitje uitbrandde. De kinderen waren niet meer te redden. Tabaksexperiment in Land van Maas en Waal mislukt. Het experiment met de teelt van tabak in het Land van Maas en Waal is mislukt, zo heeft de voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Nijmegen mee gedeeld. Hij weet deze mislukking me de aan de onvoldoende medewerking van de verbouwers, die een soort pruim tabak verbouwen, die niet meer gewild is. Het vorig jaar is de oogst ook onbe vredigend geweest. Mevrouw Bouwman: meest bewonderde vrouw in ons land. Uit het laatste on derzoek van het Nederlands Instituut voor de publieke opinie blijkt, dat me vrouw M. Bouwman, de raadsvrouw van wijlen de heer L. N. H. Jungschla- ger, op het ogenblik bij mannen en vrouwen de meest bewonderde vrouw in Nederland is. Prinses bij uitvoering voor weldadig heid. Prinses Margriet heeft zaterdag middag een uitvoering bijgewoond, die in Grand Theatre Gooiland door leerlin gen van de Larense Montessorischool werd gegeven ten bate van het natio nale fonds kinderverlamming. Deze voerden ter gelegenheid van ’t zilveren feest der school het toneelstukje ,,Wens- land” op, waarbij de baten werden be stemd voor ’t fonds voor de kinderver lamming, dat daarmee voor de eerste maal een weldadigheidsvoorstelling der daliks fül ütein, de masines, binam- men de lükers en alles hwat der by brükt waerd, dükten rounom op, de bifolkings- sifers bigounen fiks to sakjen en de wen- ningsituaesje blykte striemin. Doe’t bli- ken die, dan Nederlan troch syn leech libbenspeil greate kansen krige yn de in- dustrialisaesje, bigoun de üttocht nei oare streken. Hünderdten minsken hawwe for- goed it Noard forlitten en binne hjir en der deistrutsen, itsy yn it lan, itsy oer de greate dobbe. Mei it kliuwen fan it lean- peil en de lanboupolityk fan dizze léste tsjien jier, fielden de Bilboeren, dat it op dizze wize in hopeleaze striid wurde soe tsjin de gong fan de tiid. De ünrest, dy’t rounom yn agraryske formiddens op- kommen is, waerd hjir ek forgoed field en okkerdeis hawwe hja der op in düdli- ke wize ütering oan jown. Wy miene, dat hja der goed oan dien hawwe, yn greate linen sjoen. Krekt de boeren, dy’t net it swakst steane, krekt in streek, dy’t for- neamd is om de baes-keardels, dy’t üt har rigen fuortkomd binne, krekt in lans- douwe mei florissante spullen en goed- ünderleine boeren, dy’t op béste groun wenje, hawwe nou mei kneppels smiten. Wy achtsje dit in goed ding. Sjoch as dit lüd komt üt in efterlike hoeke of fan lytse keuterboerkes, dan is dit in oar lüd. Dan appel earret it oan it meilijen en de soarch fan it regear foar de ekonomysk swakkeren oer. Dan tinkt men fuort oan „steun” en taslach en soksoarte bigripen. Mar der giet it de Bilboeren net om, hja wolle net mei de pet Nederlan troch om in sint of hwat op to skoaijen foar de earme Bilboeren. Né, dat is it perfoarst net. Hja komme op foar in bidriuwstuke, hwer’t hja mei fan de krêftichtste leden fan binne.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1