Honderdjarige in Welsrijp 1856 Anne Talsma 1956 KRIS-KRAS door Nederland OP DE BRES VOOR DE MEDEMENS IN NOOD I Het Ned. Rode Kruis heeft 64 taken Fan de Martinytoer Gouden filmpjes üs hjoed p p to sizzen J2e JAARGANG No. 43 DINSDAG 5 JUNI 1956 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar 4 Stille wachters, Stoere werkers. van men Tj. de J. 1ste week juni 1906 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adresf Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 09 (K 5157) Gjin slimmer doaven as dy’t hearre kinne. Te Bolsward werd in het weiland van de heer T. Popma achter het tramsta tion een demonstratie gegeven met een maaimachine. Het resultaat was bevre digend, Spelend te water. In de vijver bij de ouderlijke woning is vrijdagmorgen het bijna 2-jarig jongetje B. ter K. te En schedé verdronken. Het kind is waar schijnlijk, terwjjl het achter een bal aanholde, te water geraakt. Wegens het koude weer was de vraag naar hooiers te Sneek niet groot. Er Waren er ongeveer een 200. Als loon Werd tot fll en f12 bedongen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Het heeft dinsdag- en woensdagnacht zo gevroren, dat de boeren ’s ochtends hun weiden geheel wit vonden. „DE IENE KIN MEAR MEI DE PONGE AS DE OARE MEI IT JILD” It is al wer in hiel skoft lyn, dat hja mei har beiden op ien fan de efterste banken fan de lê.nbouskoalle sieten. In pear stille jonges, kalm yn it halden en dragen, kalm yn it learen en de maklike kant neist, sa’t it like. Sa’n pear echte greidboersjonges üt dizze hoeke, evenredich en suver in bytsje aidmannich al. Mar hiel tafallich mak ke ien fan de lju fan de bidriuws-eko- nomyske boekhaiding my attint op in jonge boer, dy’t mei syn bidriuw der noch al hwat ütroun en opmerklike risseltaten bihelle. En j^wol, dat wie ien fan de beide mannen, hwerfaa it uterlik alhiel net wiisde op bysftndere kwaliteiten, mar dy him nou yn de Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie holpen zijn. Wanneer de eerste berich ten komen van een overstromingsramp in Italië, een hongersnood in India, aardbevingen in Griekenland, dan klinkt onmiddellrjk de vraag: „Wat doen wij? Stuurt het Rode Kruis hulp?” Het Rode Kruis stuurt hulp als dat ge wenst is, daar kan men zeker van zjjn. In totaal werd, bijv, in 1955 door directe zendingen hulp verleend bij buitenlandse rampen tot een bedrag van f 311.915.50. Bovendien werden via de Liga van Rode Kruisverenigingen nog gelden en goe deren gezonden voor diverse hulpver leningen, tezamen vertegenwoordigende een waarde van f377.000. „Hoe helpt U?” Stopt U vlug een kwartje in' de collectebus en vindt, dat V dan „geholpen” hebt? Dan zult U zich wel verbaasd hebben De tientjes met de molen. Het tien- gulden-biljet, dat de twijfelachtige eer genoot, meermalen te worden vervalst, zal door De Nederlandsche Bank bin nen afzienbare tijd worden ingetrok ken. Het biljet, dat te Londen slor dig werd gedrukt, vertoont een af beelding van het bekende schilderij van Ruysdael: de molen. Meer produceren. De voorzitter van het Nederlands Instituut voor Efficiency heeft er in een „oproep” op gewezen, dat toenemende efficiency en verhoogde produktiviteit het enige middel is, dat tegenover de hoger wordende loon- en andere kosten kan worden gesteld en de kosten van het produkt kan verla gen. Liever vrjj. Het hotel-café-restaurant Kievitsdel onder Oosterbeek (25 bed den) werd door de eigenaar gesloten. Reden: er was geen personeel te krij gen. De meisjes werken liever niet meer op zaterdagmiddag en op zondag, ook al verdienen zij f 50.per week, met volle kost, inwoning enz. Het minder gunstige weer was er de oorzaak van dat het Pinksterdrie dit jaar te Bolsward niet bijzonder druk was. Het aantal rijtuigen was niet groot, Veehouder Aukema te Burgwerd lever de per Lemmerboot een stier af, die de bewondering van alle toeschouwers Wekte. Het dier mat 2.68 m. over het schoft. Het gewicht werd geschat op 2400 pond. Het monsterdier werd voor f500 verkocht aan Simon van der Lin de te Amsterdam (voorheen te Bols ward). Voor de hulp aan gewonden wordt geen enkele vergoeding gevraagd. Want het Rode Kruis helpt waar het kan. Wie voor huishoudelijk gebruik of voor een reis wel eens een eerste-hulp-trom- meltje gevuld heeft, kan enigszins be grijpen, wat dit moet kosten, wanneer dit in het honderdvoud en tientallen malen vollediger dan voor ons huishou delijke trommeltje moet gebeuren. Wie het Rode Kruis aan geld helpt, helpt tallozen, redt mensenlevens. In de „Lytse Buorren” te Welsrijp staat een net eenvoudig burgerhuis je. Bijna onopgemerkt tussen andere panden be sloten. Ieder kind weet het echter te vertellen: hier woont Anne Talsma, de oudste dorpsgenoot. Op dinsdag 5 juni hoopt hij zijn 100ste verjaardag te gedenken. Voor Welsrijp ongetwijfeld, een bijzon dere gebeurtenis. Voor zover het ons heugt, is het nog niet eerder voorge komen dat iemand uit dit dorp, zelfs n et uit d,e gemeente Hennaarderadeel, deze mijlpaal mocht bereiken, wel een B:den waarom we even bjj dit feit moe- tn stilstaan. Ie heer Talsma, in Welsrijp geboren en opgegroeid, heeft daar praktisch zijn hele leven doorgebracht. Na de school jaren werd hij „boerefeint” onder meer op een bedrijf dicht bij Franeker, later boerenarbeider en dit is hij steeds tot op hoge leeftijd gebleven. Allen weten dat deze werkkring een 70 jaar terug, niet te benijden was. Vrije middagen had men toen nog nooit van gehoord, om van vakantie maar hele maal te zwijgen. We mogen dan ook gerust aannemen, dat de heer Talsma zijn krachten niet gespaard heeft. In 1886 trouwde hjj met een meisje uit de Bilthoek, Richtje Bouma. Het echt paar bleef zonder kinderen, men nam later een pleegdochter tot zich. Deze is echter reeds overleden. Na een ge lukkig huwelijksleven van ruim 40 jaar ontviel zijn vrouw hem en stond hij be trekkelijk weer alleen in de maat schappij. De heer Talsma was toen 72. Hij be; redderde als weduwnaar zelf het huis houden, maar met de ouderdom begon hem dit ten slotte moeilijk te vallen. Nu ruim 10 jaar geleden kwam hij bij mej. Djoke van der Meulen inwonen, door deze is hij altijd voortreffelijk ver zorgd. Hij heeft bij haar wat noemt „in bést plak”. Ook de verwanten vergeten hem niet. Uit Franeker en Wommels o.m. komen ze vrij geregeld bij de oude baas bin nen wippen. Lichamelijk is hij de laat- de foerkwesje. En ek is it düdlik, dat men dit op twa wizen birikke kin. Men kin it üt eigen bidriuw helje en dan moat de kunstmest it dwaen of men moat folie mear foer oankeapje. Hy socht it op de earste manear. Hy brükte sahwat 8000 kilo kalkam- mon mear as normeal. De gemiddelde hichte fan it forbrük siet it earste jier op 7850 kilo en by him wie it 15000 kilo. It twadde jier wie it gemiddelde 10.000 kilo en by him 17.700 kilo. Dat is in düdlik forskil. Troch it greate kunstmestforbrük dat hy ier yn ’e maitiid al tapaste, mei jarre en dong fan 40 bisten en it jong- guod, koe hy ier en bitiid al oan ’e gong mei gêrsdroegjen en ynküljen. Hy hie it lün fordield yn 21 perselen, de measten net greater as ien h.a. en hy liet de kij dan in pear dagen yn elts perseel, hwer’t it jongguod en de droege kij dan efteroankamen. Twa bre de gongen giene dwers tusken de per- selen troch, sadat de kij maklik nei de pleats komme koene foar de molk- masine. Trochlnoar waerd alles 1.5 kear meand en hy krige hjirtroch fiks hwat kuil hy brükte hjir Melapo troch ruterhea en droeggers. De kuil waerd sahwat yn in wike oan kant makke en dan oan ien greate fjouwerkante bult. Syn foerkosten wiene normael, mar de fordieling tusken krêftfoer en rüchfoer wie wol apart. Hy brükte folie minder krêftfoer om’t hy winterdeis béste kuil, ruterhea en droeggers genöch hie. Mar om de goede forhülding to krjjen mak ke hy folie gebrük fan biten en fezels. Yn dizze beide jierren hie hy foar f 23000 forfuorre, wylst it gemiddelde fan de oare bidriuwen ek op 23.000 gou- ns laei. Nei myn ynsjen siet it him neist dizze dingen jit it measte yn de arbeidsbisetting. Hy rédde it bidriuw lezingen, concerten, of andere ont spanning worden gebracht, dat is ook de kermis, en dat zijn de wedstrijden, die vindingrijke geesten steeds weer opnieuw weten te verzinnen. De uit stapjes voeren naar die bekende plek ken, waar ieder over spreekt, maar die zij nog nooit gezien hebben, Artls, Schiphol, de Pyramide van Austerlitz, Madurodam. En het werk voor anderen. het brengt een nieuwe factor in hun leven, waarin zij dachten geheel afhankelijk te zijn, maar nu ontdekken ze, dat voor ieder nog wel wat te doen valt. Dat begint al de eerste dag. Wanneer het programma bekend gemaakt wordt, dan is daarbij zeker een bezoek aan een tehuis voor bejaarden, voor blinden, of een dergelijke inrichting. Een bezoek, waarbij men toch niet met lege handen wil komen. Maar de geschenken, welke daar straks worden uitgedeeld, zullen eigen gemaakte dingen zijn. En zie, al die handen, die al zo lang ledig waren, vinden iets te doen. Pit- riet, brabants bont, leer, verfdozen en wat niet al komt te voorschijn en ai naar de mogelijkheden wordt wat moois gemaakt. Daar is bijv, het spatwerk, waarbij met behulp van schablonen en waterverf op linnen een schilderijtje wordt getoverd. Het gaat soms wel heel moeizaam, maar des te groter is de voldoening. Vriendschappen worden gesloten, nieu we gezichtspunten openen zich. De week zal een jaar lang hen een goede her innering zijn. Maar als dat jaar om is? Komen er dan andere aan de beurt? Er zijn er zovelen, die het hard nodig hebben. Moet de gelukkige, die zo’n week ge kend heeft, daar nu maar verder op teren? Geluk, dat gekend is, is moei- lijker te ontberen dan het ongewetene. Daarom probeert men elk jaar de gas ten terug te laten komen. Er zouden meer weken gehouden kunnen worden, waardoor meer een beurt krijgen, maar dat kost ook meer geld. En ergens moet dat geld toch vandaan komen. Zoals al het geld voor het Rode Kruis komt het van vrijwillige bijdragen. Hoe meer en hoe groter die zijn, zoveel meer kan er gedaan worden. Wat doen wjj? Niemand van de huidige generatie zal ooit de stormnacht van 1 februari 1953 vergeten; en evenmin de krachtsin. spanning om de ellende van de duizen den slachtoffers te verzachten. Geen Nederlander bleef achter om bij te dragen tot dit werk. Toch zouden nu geen 535 gezinnen weer gelukkig in een eigen huis wo nen, wanneer niet de Rode Kruisvereni gingen uit Noorwegen, Zweden, Finland en Denemarken hiervoor de materialen hadden gestuurd. Dit is maar één voorbeeld uit de velen, waaruit blijkt, hoe het internationale Rode Kruis, waar ook ter wereld, be reid is te helpen als op een andere plek van deze aarde mensen in nood verke ren. Het Nederlandsche Roode Kruis is op zijn beurt nimmer achtergebleven hulp te bieden bjj rampen in het buitenland. Sterker nog, het Nederlandse volk ver wacht dat het Rode Kruis dat doet speciaal nadat wjj zelf zo genereus ge- hoe al die buitenlandse Rode Kruis hulp (ter waarde van pl.m. 75 miljoen gulden) aan ons kon worden verleend na de watersnood. En dan moet U nog verbaasder zijn over wat het Neder landsche Roode Kruis weet te verzen den naar noodgebieden, terwijl het in eigen land ook zoveel kan doen. Wanneer iedere Nederlander echt helpt, er zich niet van af maakt met het ge baar van „toch iets” in de collectebus te stoppen, maar eerlijk tegenover zich zelf is en zegt: „Wat kan ik missen?”, dan komen er nog andere bedragen dan dubbeltjes in de bus en dan kan men werkelijk zeggen, dat het Rode Kruis helpt namens het gehele Neder landse volk. In eigen land in de eerste plaats, maar ook buiten de grenzen als daar nood heerst. Vissers vingen haai. Dinsdagmorgen hebben vissers bjj Den Helder een reu- zenhaai gevangen, die 3.77 meter lang was. Na het dier gedood te hebben, brachten bij het naar de visafslag te Den Helder. Het Zoölogisch station heeft de haai geconserveerd. ste jaren nogal afgetakeld. Het gezicht is niet best meer en ook de benen gaan niet zo goed meer mee. De geest blijft echter nog vrij helder. Het dorp komt de heer Talsma niet meer in, de buren zien hem op een mooie zomermiddag zo nu en dan buiten in het zonnetje zitten, meestal met zjjn geliefde „pypke” dat hij zelf nog stopt. Roken is een van de weinige genoegens die hem tot op vandaag gebleven zjjn. De oude jubilaris was altijd een sober eenvoudig mens, met weinig woorden. Echt het type van een degelijke Fries, stoer nuchter en .ynbAnnich”. mei yn totael 2.8 folweardige arbeids- krêft, wylst it gemiddelde 3 is. Dat is op himsels net sa’n great forskil, mar hja melke njuggen kij mear as nor mael en hja forwurkje ek it foer foar dizze bisten mear. Boer, arbeider en feintsje, mear folk kaem der ek simmerdeis net op it lan. En krekt deryn sit neffens my de great- ste prestaesje. Hwant fan de iere mai tiid oant de lette hjerst is hjir in bealch fol wurk to dwaen. Om dat allegearre op de krekte tiid foarmekoar to halden, dat is buorkjen, hwer’t men de pet foar lichte kin. Wit hoe ier yn de maitiid giet it al los, altyd foar bliuwe, dat is syn pa- roal. It hea op ruters kin net mear bite en dan daliks nei it öfweidzjen, it lan wer meihelpe. Gjin lange skoften lizze litte, gjin lang gers groeije litte, tige op ’e tiid meane en yn in pear dagen ófweidzje litte. It lên gjin tiid gunne en jinsels ek net, dat is dér it bied- wurd. Gunstige faktoaren lizze op dit bidriuw yn de forkaveling en de wetter- forsjenning, mar de aldergunstige fak- tor is de boer sols. Hy is jit deselde, man fan in bytsje wurden, mar de eagen rounom en it folk op har plak. En derby seis de earste en de léste. It forwündere my dan ek net, doe’t hy my de ütkomsten sjen liet, dat hy oardel- kear sa heech yn de winst siet as it gemiddelde fan syn kollega’s. It is mei it buorkjen ek al as mei alles, de iene makket der hiel hwat mear fan as de oare. En ek hjirre is it de echte fak- man, dy’t respekt en weardearring öf- twingt. Doe’t ik it hiem ófgie, sei ik: dou hast op skoalle wol ris minder sifer hawn as hjoed. Soa al, sei er, en doe naem er wer in grou-earm fol gers en flaeide it op de kuilbult. Mar‘ik seach him. glimkjen. s praktyk üntjown hie ta in tüke boer, dy’t k&ns seach 50 mear üt syn bi driuw to heljen as de trochsné. En dat op in hiele gewoane pleats mei goed lAn, mar ek net mear. En ek net mei hege prizen foar fokfé, hy docht net iens oan Stamboek, né, allinnich troch in tige praktyske wize fan wurk- jen. Ik wie njjsgjirrich makke en op in middei yn it lést fan Maejje haw ik syn spul ris bisocht. Hy wie drok oan it ynküljen mei syn arbeider en in jong maetsje en is der ek stil mei oan ’e gong bleaun, ik koe myn paed wol fine. Mar doe’t ik wer op Boalsert tateach, hie ik great respekt krige foar dizze stille jonge boer, dy’t syn bidriuw bi- stjürde as in earste klas fakman. Hwat kin der dochs in soad ynsitte yn dat sljuchtwei-buorkjen. En hwat kin de iene al mear mei de ponge as de oare mei it jild. It bidriuw, bisteande üt feangroun mei in laechje klaei der der oer, is 28.5 h.a. dus sa’n 77.78 pouns- miette. Trochinoar wurde op sokke bidriuwen 31 melkekjj hélden, mar hjir wiene 40, derneist ryklik jongfé. De bisten sea- gen der skoan üt en wiene fan hiele goede kwaliteit al stiene se net yn it Stamboek. De boer miende, dat, as hy dermei bigjinne soe, dat ik dan wol kéns hie, dat er om it Stamboek faeks béste melkkjj fuortdwaen moast en ek hie hy in bytsje freze, dat de drokte fan ien en oar him net passe soe. Ik lit it fierder wêze, mar seach wol, dat it type, in platte, kante kou mei bést jaerspul, hiel wol bisjen Ijje koe. Syn molkproduksje wie yn 53-54 west 171.000 kilo en yn 54-55 wie it goed 172.000 kilo. Dat is per kou normael, mar per h.a_ 6000 kilo, fier hoppe it gemiddelde. It sll wol düdlik wêze, dat dizze fébisetting hege easken stelt oan Het Henry Dunanthuis. Wie jong en gezond is, kan zjjn ba lans opmaken. De weken vliegen voor- bjj en steeds weer zjjn er nieuwe in drukken, nieuwe belevenissen, nieuwe gezichten, die het leven vol maken. Dat er onder onze jongeren, zo tussen de achttien en dertig, vele honderden zjjn Voor wie het leven eenzaamheid, nietsdoen, niets kunnen doen, geworden is, ontgaat onze aandacht. Het is voor die jongeren dat een week een jaar kan duren. Die ene week moet hen de afleiding, het nieuwe bren gen waar ze dan heel het jaar op teren. Het is de week, welke het Nederlandse Mode Kruis biedt aan jongere invaliden, die in het Henry Dunanthuis op het terrein van Woudschoten bij Zeist, wordt doorgebracht. Het Henry Dunanthuis, een grote bun galow met uitzicht op een bos- en hei delandschap, werd na de watersnood op initiatief van het Oostenrjjkse Jeugd Rode Kruis gebouwd, grotendeels door jonge Oostenrijkers van technische scholen, die er met hun leraren hun Vakantie aan besteedden. Nu komen daar ’s zomers uit alle oor den van Nederland de gehandicapte jongeren in groepen van ongeveer der tig bjj elkaar. Werkelijk niet om er in hun rolstoel alleen maar te zitten kjj- ken. Nee, hen wacht een week van be drijvigheid, van uitstapjes en ook. van werk voor anderen. Drie dingen, die zjj al sinds vele jaren niet meer gekend hebben. De bedrjjvigheid, dat zijn de middagen en avonden, waarop Echter ook iemand met een sterk ge loofsvertrouwen. Tegen zijn dominee zei hij meer dan eens: „Ik begeerde zelf nooit zo oud te worden omdat mijn ver langen uitgaat naar het Vaderhuis”. Hij leeft dan ook niet uit de herinne ringen van het verleden, maar rustig naar de toekomst, gelijk de oude Simeon met wie hij mag belijden: Ik heb Uw heil aanschouwd. De heer Talsma, een gezond gestel van zjjn Schepper ontvangen, voelde het steeds aan ook diegenen in zijn mede leven te moeten betrekken, die déze gro te gave misten. Wanneer iemand jarig is, klinkt meest al de traditionele wens: nog vele, vele jaren. Iemand van even in de tachtig jaar zei eens tegen ons: „denk er om, Wij zijn dagjesmensen”. Dit geldt nog in sterker mate voor een honderdjarige. Wel hopen wij, dat het deze oude broeder op zjjn feestdag niet aan welgemeende kalme belangstelling zal ontbreken en dat hij de innerlijke blijdschap mag smaken naar de woorden van een dichteres: Het licht wordt weggenomen, dat over de aarde lag; De avond is gekomen, Mij blinkt de klare dag. Met pas de grote B.B.-oefening achter de rug, komt nu het Ned. Rode Kruis dezer dagen een inzameling houdt de vraag bjj sommigen ongetwijfeld op of deze organisaties niet inéén dienen te vloeien. Is er immers niet een grote overeenkomst tussen deze twee? Deze overeenkomst is er inderdaad, voor zover de doel stelling van beide organisaties gekenschetst kan worden als een op de bres springen voor de medemens in nood. Maar toch hoewel er raakvlakken zijn (denk bijv, aan het redden en verbinden van gewonden) is er ook een groot verschil. Niet alleen is de organisatorische opbouw geheel anders, ook de werkingssfeer. Het Rode Kruis gaat bjjv. geen brandspuit-oefenin- gen houden, de B.B. organiseert geen „moedermelkcentrales” enz. Beperkt de taak van de B.B. zich tot hetgeen waarvan deze letter combinatie een afkorting is, n.l. Bescherming Bevolking, het Rode Kruis ziet zich gesteld voor niet minder dan 64 taken, waarvan er slechts enkele, die van de B.B. raken. Van de Rode Kruis-taken willen we er hier een paar nader omschrjjven, teneinde begrip t^ kweken voor de te houden inzameling. Duitse soldaten naar Nederland? Het Tweede Kamerlid G. Wagenaar (cpn) heeft aan de minister-president en de ministers van Buitenlandse Zaken en Oorlog de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is het juist, dat door Ame rika in de N.A.T.O. aan de orde is ge steld het legeren van soldaten van de Duitse Bundeswehr op Nederlands grondgebied? 2. Indien voorgaande vraag bevestigend wordt beantwoord, willen de ministers dan mededelen wat het standpunt van de Nederlandse re gering' dezen is geweest of zal zijn? Steeds meer eieren. In de periode van november 1955 tot mei 1956 zijn in Ne derland 81.970.000 eieren uitgebroed. Dat is ruim 20 miljoen meer dan tijdens de broedperiode van het vorige jaar. Nederland weigert congres. Uit solida riteit met onze Belgische Beneluxpart- ner heeft het ministerie van Landbouw een verzoek van de hand gewezen om volgend jaar in Nederland een interna tionaal congres van 5000 a 6000 pluim- veedeskundigen te organiseren. Oor spronkelijk was België aan de beurt voor het driejaarlijkse cpngres van de „World Poultry Science Federation”, maar onze zuiderburen hadden gevraagd dit pas in 1958 te mogen houden, ver- moedeljjk om het congres te doen sa menvallen met de Brusselse wereldten toonstelling. Leeuwarder trein grjjpt auto, man ge dood. Zondagmiddag omstreeks 5 uur is op de onbewaakte overweg tussen Ysbrechtum en Scharnegoutum (dicht bij Sneek) een open sportwagen door de trein gegrepen, waarbij de bestuur der, de 55-jarige apotheker S. G. Cath uit Leeuwarden, onmiddellijk werd ge dood. Zijn echtgenote mevrouw A. Cath- Bouma, werd in zorgwekkende toestand naar het Diaconessenhuis te Leeuwar den overgebracht. De derde inzittende, de archivaris W. Dolk, eveneens uit Leeuwarden, die zich achter in de auto bevond, bleef ongedeerd. Trage woningbouw. In de gemeenteraad van Noordwijk zijn harde woorden ge sproken over de traagheid bij de wo ningbouw in Den Haag, die een schade post van twee ton heeft veroorzaakt. Het gevolg hiervan is, dat woningen, waarvoor een huur van f 14.90 was be paald, nu f 18 per week moeten kosten. De oorzaak is, dat de premiebeschikking te lang is uitgebleven. Bjj vissen verdronken. Door onbekende oorzaak is zaterdag de 12-jarige H. J. de Kaes bjj het vissen in de Vecht aan de Hoogelanden te Utrecht te water geraakt en verdronken. Een onbekend gebleven militair zag de jongen in de Vecht spartelen, doch in plaats van maatregelen te nemen, liep hij naar ’t dichtstbjjzjjnde politiebureau. Toen de politie ter plaatse verscheen, was de jongen in de diepte verdwenen. Na twee uur dreggen werd hij opgehaald. Achthonderdvierenvijftig stille wachters staan langs de grote wegen van Neder land. Ze staan daar roerloos en toch hebben zij menig mensenleven gered. Ze wij zen immers de weg naar de hulppost, waar verbandmaterialen klaar liggen, waar de dichtstbijzijnde dokter en een ziekenauto gewaarschuwd kunnen wor den. Wie ooit op een der grote wegen een ongeluk ziet gebeuren, biedt de beste hulp, door onmiddelljjk naar zo’n stille wachter de eerste de beste kilome- terpaal te snellen; want daar vindt hjj de aanwijzing waar de dichtstbijzijn de Rode Kruis Hulppost is. Op zo’n post is altijd iemand thuis, daar is een telefoon om doktersbjjstand in te roe pen, daar is verbandmateriaal, daar zjjn brancards, touwen en haken, kortom alles wat dienstig kan zjjn om de ge volgen van het ongeluk niet nog erger te doen worden, door het uitblijven van hulp. Hebben de stille wachters hun taak al dus vervuld, dan komen de stoere wer kers in actie, de hulpposthouders. Men onderschatte hun taak niet. Zij hebben, vrijwillig, de verplichting op zich ge nomen, dat er altijd iemand thuis is. Zij bezitten meestal een E. H. B. O.- diploma en moeten dag en nacht be reid zjjn hun kundigheden ten dienste te stellen van een mens in nood. En zelfs, al zou er nog nimmer een ongeluk gebeurd zijn, dan nog rust op hen een taak, want zij moeten het op hun hulppost aanwezige materiaal voortdurend onderhouden en controle ren, opdat het immer voor gebruik ge reed is. Nog een derde categorie behoort bjj de kleine heirschare, die onze grote we gen bewaakt. Het zijn de Wegenwach ters van de A. N. W. B., die allen zjjn uitgerust met een verbandkist van het Rode Kruis en die bovendien een E. H. B. O.-diploma bezitten. Zjj kunnen met vaardige hand de eerste hulp verlenen In afwachting van de komst van een arts. Zo tracht het Rode Kruis de ernstige gevolgen van de verkeersongelukken zoveel mogeljjk te beperken. Naast de onschatbare steun van de Vele vrijwilligers en de Wegenwachters is hiervoor een enorme hoeveelheid materiaal nodig, dat na elk gebruik onmiddellijk aangevuld moet worden om paraat te blijven.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1