DE ZIEKTE VAN EISENHOWER EN DE A.S. PRESIDENTSVERKIEZING KRIS-KRAS door Nederland TAL VAN PROBLEMEN BIJ HUIDIGE KABINETSFORMATIE üs hjoed p to sizzen 1 1 t I 52e JAARGANG No. 46 VRIJDAG 15 JUNI 1955 I Er zal een antwoord moeten worden gezocht op de nieuwe Russische methoden Zilveren filmpjes Buitenlands Overzicht STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat hat Qabe Skroar De Jong’s Nieuwsblad Hoe mear wyn, hoe mear soch KAMEROVERZICHT voor Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 cf 335 (K 5157) Van het verdere nieuws zij vermeld de levering van enige oorlogsschepen door de Sowjet-unie of haar satellieten aan Egypte, welk feit opnieuw voedsel heeft gegeven aan het wantrouwen van het Westen omtrent de bedoelingen van het huidige Russische bewind. Eige wrij ving tussen de Ver. Staten en Canada, veroorzaakt door de economische expan sie van grote Amerikaanse concerns in laatstgenoemd land, welke aanleiding geeft tot een anti-Amerikaanse stem ming, valt te betreuren in een tijdsge wricht, waarin het Westen vó<5r alles de eendracht moet bewaren. behandelen. Aan de met voortvarendheid zij door zal gaan, Visser weggemaaid. Toen de heer B. Broersma uit Harlingen, die met enige vrienden dinsdagmiddag bij het dorpje Kimswerd wilden vissen en niet vlug genoeg naar de zin van de eigenaar het weiland verliet, greep de verbolgen boer een zeis en maaide op de heer B. af. Deze bukte, maar de zeis raakte toch nog z(jn kruin, waardoor enige lok ken haar werden afgesneden. Het ge schrokken slachtoffer nam daarop snel de benen en deed aangifte bij de rijks politie, aldus de Tel. 8de week juni 1931 Gekozen in de raad van Bolsward: 2 a.-r., 2 c.-h., 4 r.-k., l_yryz. dem., 1 vrij heidsbond, 3 S.D.A.P. (8 rechts, 5 links). Bols war ds Nieuwsblad Dame liep met gebroken been naar de dokter. Een 64-jarige dame heeft de medische wetenschap in opperste verba zing gebracht, door met een gebroken been van het Zuiderdiep naar de Ubbo Emmiussingel te lopen. De tocht be gon om vijf uur dinsdagmiddag, nadat ze op het Zuiderdiep onder een fiets was geraakt. Haar been deed pijn, maar dat het gebroken was bleek pas toen ze bij de dokter arriveerde. Die heeft haar toen ijlings per G.G.D. naar het r.-k. ziekenhuis laten overbrengen. Dit ene voorval is een bewijs, dat een klein verschil van mening tussen Kabi net en volksvertegenwoordiging vrij spoedig tot een crisis jeidt. Dat is het gevolg van de politieke situatie in ons land, waarin alle partijen gedwongen zijn om compromissen te sluiten. Als een der partijen meent, dat het com promis, gesloten tijdens de Kabinetsfor- moeten zijn dan tot nu toe het geval is. Tegen deze opzet zullen de a.-r, zich verzetten. Het k.v.p.-standpunt de gradeert de minister van Economische Zaken, de a.-r. Zijlstra, tot een minis ter voor de industrie. Als het midden stands- en kartelbeleid uit zijn handen wordt genomen, kan hij geen algemene politiek meer voeren. Wil men dat wel kunnen doen, zo zeggen de a.-r., dan zou eigenlijk ook het departement van Landbouw onder Economische Zaken moeten vallen. Ook hier ligt een moei lijkheid. Temeer, daar er ook nog over gedacht wordt om de economische bui tenlandse betrekkingen van het depar tement van Economische Zaken af te splitsen en over te brengen naar Bui tenlandse Zaken. De buitenlandse poli tiek is in hoge mate economische poli tiek, zo hoort men op Buitenlandse Za ken. En men vindt daar, dat men mi nister Zijlstra best kan gebruiken. Zo zitten we weer volop in de politieke raadselen. Laat ons de oplossing nog maar niet geven. Het is interessant te zien, welke problemen de komende we ken aan de orde zyn, maar het is nog interessanter te bemerken op welke wijze men deze denkt op te lossen. Bij stukjes en beetjes zal in de komende dagen de legpuzzle wel gereed komen. Amerikaanse zeeman in Rotterdam ver dronken. De 31-jarige Amerikaanse zeeman H. R. Tello uit Baltimore, op varende van het 8186 br.t. metende s.s. „Southland” is dinsdagavond van de ka de van de Merwehaven te Rotterdam in het water gevallen en verdronken. Nog te jong voor omroepster. Bij de vele sollicitaties voor omroepster, die de VARA onlangs ontving op een adver tentie, was er ook een van een. 9-jarig meisje uit Zutphen. Ze begreep wel, dat ze nu nog te jong was, maar ze hield zich aanbevolen voor de toe komst, schreef ze, waarbij ze infor meerde wat ze allemaal nog moet leren om later omroepster te kunnen worden. Men heeft deze ondernemende jonge dame uitgenodigd voor een praatje voor de microfoon, dat op woensdag 20 juni zal worden uitgezonden in de rubriek: „Horen, zien en. Aan het einde van de vorige week werd de wereld opgeschrikt door het bericht, dat president Eisenhower een ingewandsoperatie had ondergaan. Gelukkig wezen latere berichten op geen ernstige gevolgen, zodat men in republikeinse kringen optimistisch blijft over de mogelijkheid, dat Eisenhower toch nog zijn nieuwe kandi datuur voor het presidentschap zal handhaven, maar men zal toch even moeten afwachten hoe zijn beslissing zal zijn. Want dat de president de vraag of hij een nieuwe kandidatuur zal aanvaarden, nu opnieuw onder ogen zal moeten zien, is zeker. Dit geen genade bij het Westen vinden, men behoeft enkel maar te luisteren naar de bittere woorden welke Adenauer de zer dagen in Amerika over de Sowjet- JDat is Eisenhower niet alleen verschul digd aan zichzelf en zijn gezin en aan de republikeinse partij, maar aan het gehele Amerikaanse volk, ja, aan de gehele vrije wereld. De persoonlijke in vloed van de Amerikaanse president op de politiek van zijn land, dat leiding geeft aan die van het gehele Westen, is zo groot, dat men dient te weten Waar men aan toe is. Waarschijnlijk zou de meerderheid van het Amerikaanse volk en de gehele vrije wereld het liefst zien, dat president Eisenhower zijn kan didatuur handhaafde, mits zij er men selijkerwijs zeker van konden zijn, dat hij een gehele nieuwe vierjarige periode aan het bewind zou blijven. Want als de tekenen niet bedriegen zal die periode een zeer belangrijke zijn, zowel omdat het Westen de uitdaging van Rusland op economisch terrein zal moeten aan vaarden als omdat er zekere tekenen Zijn, vooral in de Verenigde Staten zelf, die enige twijfel oproepen of de periode Van grote welvaart, waarin het Westen Zich verheugt, niet haar hoogtepunt heeft overschreden. In een dergelijk tijdsgewricht is het van het hoogste belang dat aan de politiek, welke te Wash ington gevoerd wordt, leiding ge geven wordt door een figuur die nationaal over groot gezag be schikt, en daardoor een zekere mate van eenheid tussen partijen en hoofdsteden weet te scheppen. Zulk een figuur is Eisenhower. Er zijn commentatoren, die hier zouden schrijven was Eisenhower, want deze betogen, en niet geheel ten onrechte, dat na Eisenhowers hartaanval, de pre sident zich zo zeer heeft in acht geno men, dat zijn medewerkers, ministers en hoge militaire autoriteiten, veel te Veel de vrije hand kregen, waardoor de Amerikaanse buitenlandse politiek in de laatste tijd een zeer verwarde indruk maakte en blijk gaf van weinig nieuw en fris initiatief op het moment dat dit juist zo gewenst zou zijn geweest als antwoord op de nieuwe Russische me thoden. Als Eisenhower, zo zeggen de ze commentatoren, ook in een nieuwe presidentiële periode zijn medewerkers op dezelfde of nog uitgebreider wijze de vrije hand zou moeten laten, zou het maar beter zijn dat hij zich terugtrok en vrij baan maakte voor een president, hetzij republikein, hetzij democraat, die zy het een minder groot figuur, toch zijn eigen stempel op de Amerikaanse politiek zou drukken en een eind zou maken aan de vaak tegenstrijdige ten- denzen in het Washingtonse beleid. Wie die nieuwe man eventueel zou zijn, nie mand kan dit op het moment zeggen. De democratische leiders in de Ver. Staten, die door Eisenhowers tweede ziekte nieuwe hoop hebben gekregen, dat een der hunnen in november in het Witte Huis zal zetelen, wikken nog de kansen van hun beste mannen; de re publikeinen hopen, dat Eisenhower toch zijn kandidatuur zal handhaven. Maar in hun kringen vragen niet weinigen zich toch af of Nixon, de huidige vice- president, wel de geschikte man is om, als Eisenhower in een nieuwe ambts periode door ziekte zich zou moeten terugtrekken, hem op te volgen. Wellicht houdt dit Russische voorstel echter verband met een uitlating van Chroesjtsjew tegen de Franse minis ters Mollet en Pineau toen deze in Mos kou op bezoek waren. Chroesjtsjew heeft toen gezegd dat hem 17 miljoen Duitsers in Oost-Duitsland liever waren dan 70 miljoen Duitsers, verenigd in een geneutraliseerd Duits land, dat tegen Rusland zou zijn. Er is van alles achter deze woorden ge zocht en de West-Duitsers zijn hevig vertoornd, want zij leiden uit deze woor den af, dat Rusland, nu ook een ver enigd neutraal Duitsland afwijst en dat Voor Moskou de deling van Duitsland een voldongen feit is. Door enige com mentatoren is echter op gewezen, dat als Chroesjtsjew dit had bedoeld, hij deze boodschap stellig niet aan de Fran se staatslieden zou hebben meegegeven voor de West-Duitsers, want als zodanig Waren de woorden van de Russische partijsecretaris kennelijk bedoeld. Mol let en Pineau zouden niet uit de school hebben geklapt als zij Chroesjtsjew’s toestemming daarvoor niet hadden. De Russen, wetend dat ook de Fransen niet bepaald ongevoelig zyn voor een neutraal Duitsland, hefbben Adenauer c.s. vermoede- lyk willen laten voelen, dat de hereniging van een ongewapend Duitsland nog altijd Bereikbaar is, als in dat Duitsland de com munisten een vinger in de pap mochten houden, zodat Rusland niet behoeft te vrezen voor een jegens Moskou vijandig Duits rijk. Russisch denkbeeld zal natuurlijk Verleden week is de Tweede Kamer dan voor de laatste maal in deze vierjarige parlementaire periode bijeen geweest. In deze vier jaren is er hard gewerkt door de Tweede Kamerleden. Een bewijs, dat het leven ingewikkelder wordt en dat de staatsinvloed op aller lei terreinen toeneemt. Voorzitter Kortenhorst heeft daarop ge wezen in zijn afscheidsspeech. In de afgelopen vier jaren zijn niet minder dan 1114 wetsontwerpen behandeld. Dat het overleg tussen regering en volksvertegenwoordiging voortreffelijk is, blijkt wel uit het feit, dat over deze 1114 wetsontwerpen slechts 30 malen hoofdelijk moest worden gestemd. En slechts eenmaal werd in deze vier jaren een wetsontwerp verworpen. Het is echter tekenend voor de politieke verhoudingen in ons land, dat dit ene conflict tussen de regering en de Tweede Kamer een Kabinetscrisis ten gevolge had. De verwerping van de huurwet deed het Kabinet- Drees sneuvelen, al keerde het na zeventien dagen weer onge schonden in de politieke arena terug. matie, verbroken wordt, gaat het gauw mis. Maar goed, de afgelopen vier jaren is er heel wat gesproken in de Tweede Kamer. Tot en met 3 mei van dit jaar werden er 13.231 bladzijden der Han delingen gevuld. In totaal kwam de Tweede Kamer 358 maal in dagverga- dering en 122 maal in avondvergadering bijeen. De vier jaren zijn bijna voorbij. Op 2 juli a.s. begint het nieuwe parlemen taire jaar, dat zal duren tot de zater dag voor Prinsjesdag. Een kort „jaar” dus. Dit is echter noodzakelijk om de uitbreiding van de Kamers in tweede lezing te kunnen uitbreiding wordt gewerkt. En dat staat wel vast. Intussen staan wij reeds weer voor de nieuwe Kabinetsformatie. De eerste da gen zijn het drukst voor H. M. de Ko ningin, die verscheidene adviseurs ont vangt, teneinde een overwogen opdracht te kunnen verstrekken. Het ziet er niet naar uit, dat de ko mende Kabinetsformatie makkelijk zal zijn. Daarvoor zijn de problemen te in gewikkeld. Talloze vraagstukken moe ten bij deze formatie in grote lijnen worden opgelost, wil men er op kunnen rekenen, dat het nieuwe Kabinet solide in elkaar zit. Een der vraagstukken betreft het defensieplafond. De c.-h. mi nister van Oorlog, ir. Staf, staat op het standpunt, dat er de komende jaren meer geld voor de defensie moet wor den uitgetrokken. Alleen dan kan ons land aan zyn internationale verplichtin gen voldoen. Maar de demissionaire mi nister-president, Dr. W. Drees, vindt f 1350 miljoen per jaar genoeg. Een ander vraagstuk is de huurverho ging. Per welke datum moeten de huren omhoog: 1 januari of 1 juli a.s.? Daar over verschillen de meningen ook. En Jaarlijkse opruiming bij van der Klei: Kinderkousen vanaf 6 ct., id. schorten vanaf 25 ct., id. onderjurken vanaf 15 ct., jongenstruien 35 ct., bébé-borstrok- jes 10 ct., damescamisoles vanaf 15 ct., charretelgordels 25 ct., katoenen dames kousen 25 ct. Meisjes: een goede huidverzorging is een eis des tijds. Wie een doos Purol nuttig boekje over ld. Workum: 2 a.-r., 4 c.-h., 3 r.-k., 1 vryz. dem., 1 vrijheidsbond (9 rechts, 2 links). ld. Wymbritseradeel: 4 a.-r., 8 c.-h., 2 r.-k., 1 vrijz. dem., (14 rechts, 1 links). Intussen, al bemoeide Eisenho wer zich de laatste tyd wat min der intensief met de politiek, we geloven dat als hij geen president was, net Amerikaanse congres nog heel wat minder scheutig met Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Hoeveel luisteraars en kijkers telt Ne derland? Het aantal aangegeven radio- ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 juni 1956 2.164.886 tegen 2.153.658 per 1 mei 1956. Op 1 juni 1956 waren er 532.504 aangeslotenen op het draad- omroepnet tegen 532.074 op 1 mei 1956. Het aantal geregistreerde televisie-ont- vangers steeg van 55.364 op 1 mei 1956 tot 59.856 op 1 juni 1956. Ontwerp voorschriften leesbibliotheken inget okken. De regering heeft het wetsontwerp houdende voorschriften in zake leesbibliotheken ingetrokken. De minister van onderw., kunsten en weten schappen deelt mede, dat hem is geble ken dat aan de invoering van een wet, die zich beperkt tot een regeling be treffende de winkelbibliotheken in het belang van een goede lectuurvoorziening en ter bescherming van de jeugd geen behoefte mee)- bestaat, aangezien in de laatste jaren ter zake geen ernstige mis standen zijn gesignaleerd. Meester-inbreker krijgt acht jaar. De Nijmeegse machinebankwerker G. van T., die zich onder andere aan 176 in braken heeft schuldig gemaakt, is door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling van de regering. Veertien dagen geleden was tegen de verdachte twaalf jaar en terbeschikkingstelling geëist. Vrouw probeerde stiefkinderen te doden. De politie te Echt (L.) heeft vorige week de 34-jarige vrouw G. S. uit Echt gearresteerd, nadat een uitgebreid on derzoek was ingesteld naar mishande lingen waarvan haar twee stiefkinderen het slachtoffer zijn geworden. Na haar arrestatie heeft zij bekend deze kinderen een jongen van zes en een meisje van vijf jaar te hebben willen doden. Haar stiefkinderen zijn nu bij familie onder gebracht. By het onderzoek is gebleken dat mevrouw S. hen eenmaal in de keu ken heeft opgesloten, nadat zij de gas kraan had geopend. Later kreeg zij be rouw en sloot zij het gas af. Een andere keer heeft zij gepoogd de kinderen am moniak te laten drinken. H. K. H. Prinses Beatrix bracht maandagmiddag een bezoek aan de tentoonstelling „Uit Koninklijk Bezit’, welke in het Centraal Mu seum te Utrecht wordt gehouden. Foto: H. K. H. Prinses Beatrix met haar vriendin Renée Roell bij de wieg, die door de Amsterdamse vrouwen aan Ko ningin Wilhelmina werd aangeboden bij de geboorte van Prinses Juliana. koopt, krijgt een huidverzorging. Zy wilde niet in Chr. school stemmen. In het stemlokaal in een openbare school in de gemeente Haskerland vervoegde zich een vrouw die een oproepkaart had voor het stembureau in de christelijke school. „Mag ik hier wel stemmen?” zo vroeg zij aan de heren in de openbare school. „Neen,” zeide burgemeester Hoekstra, die hier als voorzitter fun geerde, „dat gaat beslist niet, u moet naar de christelijke school.” Waarop de vrouw antwoordde, dat zij zo’n felle tegenstandster van het christelijk on derwijs was, dat zij dan maar niet zou stemmen. Zy draaide zich kwaad om en ging weg. unie met haar z.i. veranderde om de wereld voor het communisme te veroveren, heeft gezegd, om daarvan zeker te zijn. En Duitsland zal nog wel lang een ge deeld rijk blijven. Maar men krijgt toch de indruk, dat de Russen, waarschijnlijk naar zij hopen met de hulp van Tito, voor Europa een groot plan, gebaseerd op het neutralisme, aan de man willen brengen. Zweden is neutraal, Ijsland, hoewel Navo-lid, wil de Amerikaanse lucht-» macht zyn bases ontnemen; de aange- kondigde reis der Russische leiders naar Denemarken en Noorwegen zal wel een poging betekenen deze landen over te halen het Zweedse voorbeeld te vol gen; het is daarnaast niet zo onwaar schijnlijk, dat de Russen het Westen willen winnen voor de neutralisatie van een ongewapend verenigd Duitsland, door het aan te bieden enige van hun tegenwoordige satellietstaten te neu traliseren, natuurlijk zou het commu nistisch regime er moeten blijven, in een verband met een leidinggevend Zuid- Slavië, waar Tito de lakens zou blijven uitdelen. Moskou heeft voor de verwezenlijking van een dergelyk denkbeeld natuurlijk in de eerste plaats de medewerking van de Zuid-Slavische dictator nodig, die, volgens de Russen, immers, zoals de laatste jaren hebben bewezen, ook een acceptabele figuur voor het Westen is. Dat men echter in dat Westen van zo’n plan gediend zou zyn, is nauwelijks aan te nemen. Een beperking der strijdkrachten moet onderdeel zijn van een gecontroleerd ontwapeningsplan. Het naar huis zen den zonder meer van een aantal man schappen voor de Russen nodig terwille van hun industriële en agrarische ont wikkeling is voor West-Europa niet acceptabel en zeker de ontruiming van West-Duitsland niet, nu dat land zelf nog slechts een begin van een leger heeft. Russische en de Zuid-Slavische leiders gewisseld zijn; al te zeer naar de smaak van het Westen komt daarin immers uit dat Tito nog een volbloed commu nist is, maar het is de vraag of het verstandig is zich ten deze door gevoels overwegingen te laten meeslepen. Als een belangrijk deel van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden zijn zin had gekregen, was reeds nu alle hulp aan Zuid-Slavië geschrapt, maar met een betrekkelijk kleine meerder heid is er toch besloten dat president Eisenhower zelf de beslissing zal nemen of dat nodig is. Eisenhower zelf had zich over het voortzetten van die hulp nogal stroef uitgelaten, maar daarach ter zal wel politiek gezeten hebben, n.l. de bedoeling te voorkomen dat het Huis hem zou verbieden hulp te verlenen, nu heeft hij nog altijd de vrije hand. Bij de Amerikanen heerst sterk de vrees, dat Tito weer geheel zal worden inge palmd door de Russen, maar niet de eerste de beste Westelijke politici ach ten de kans nog aanwezig, dat Tito niet alleen Zuid-Slavië’s neucralistische po- siti’e te Moskou zal handhaven, maar er ook in zal slagen a»ge Russische satellietstaten, met Rus*sche toestem ming, naar een meer neutrale politiek te voeren. Die politici wijzen elke scher pe houding af, omdat dit juist Tito’s land in de armen van Moskou zou voe ren. Volgens hen zou men te Moskou n.l. misschien geneigd zijn enige satelliet staten wat ruimer armslag te geven om daardoor het Westen het bewijs te leve ren, dat het ’t Kremlin ernst is met zijn politiek van toenadering. Wij hebben in een vorig overzicht reeds geschreven, dat byv. een neutrale Bal- kanfederatie de militaire positie van Rusland geen afbreuk behoefde te doen, integendeel, want de flankbedreiging wordt er door verminderd. Daarom zou Rusland betrekkelijk goedkoop dergelij ke concessies kunnen doen, even goed koop als het gebaar was om 1.200.000 man te demobiliseren, dat de Russische militaire kracht, nu men er ook over kernwapenen enz. beschikt, geen af breuk doet, doch op welke geste maar schalk Boelganin thans een beroep heeft gedaan om de grote Westelijke landen uit te nodigen dit voorbeeld te volgen. De Russen wyzen er op, dat zij o.a. 30.000 man uit Oost-Duitsland hebben teruggetrokken en menen, dat als En geland, Amerika en Frankrijk er nu ook toe overgaan hun strijdkrachten in W.- Duitsland te verminderen, dit een voor bereidende stap zou kunnen zijn voor een overeenkomst tot terugtrekking van de buitenlandse strijdkrachten uit Duits land. En dat is nu precies iets waar van West-Europa niets moet hebben. de buitenlandse hulp zou zyn ge-1 weest, als nu het geval is, nu het Huis van Afgevaardigden Eisenhowers voorstellen ten deze toch nog enigszins besnoeide. Ook inzake de houding van Amerika I jegens Zuid-Slavië een zeer belang rijke kwestie in de internationale poli tiek mogen we van deze president een waarschijnlijk bezadigder beleid verwachten dan van de meeste Ameri kanen. Hy kent de situatie in Europa beter. Het is niet bepaald een wonder, dat de Amerikaanse publieke opinie geprikkeld is door de zeer hartelijke woorden welke in Rusland tussen de Prinses Beatrix naar Rome. Prinses Beatrix zal als afscheid van haar school jaren binnenkort met haar vroegere klasgenoten van het Baarns lyceum een veertiendaags bezoek aan Rome bren gen. Dit bezoek draagt uiteraard een privé karakter. Geslaagd voor het toelatingsexamen Chr. Kweekschool te Sneek, U. van der Veen te Parrega. Benoemd tot vader en moeder van het Convent, de heer R. Hoekstra en echt genote. plannen l met hoeveel procent Als de huren met -25 omhoog gaan, moeten de huren dan ook worden afgeroomd? De socia listen willen dat graag; de liberalen zijn tegen een huurafroming. Andere fracties zyn daar niet principieel tegen, maar vragen zich af of deze huurbe lasting reeds by de komende huurver hoging moet worden ingevoerd. Nog een ander vraagstuk: Nieuw- Guinea. Moet de status van dit gebieds deel in de ijskast blijven? Of moet hier over uitvoerig worden gepraat? In dat geval zal men van de zijde der p.v.d.a. waarschijnlijk pogen het bestuur over dit gebiedsdeel op te dragen aan de Verenigde Naties. Een denkbeeld, dat zij de laatste maanden meer dan eens heeft geuit. Dit zyn maar enkele punten. Er zijn er nog meer op te noemen. Wat moet er gaan gebeuren met het departement van Maatschappelijk Werk? Moet het blijven bestaan? Moet het ook een dee) van Sociale Zaken aan zich trekken, bijvoorbeeld Volksgezondheid? Of moet het maar verdwijnen? En wat gaan we dan doen met het departement voor Overzeese Rijksdelen? Zullen we het bestuur over Nieuw-Guinea maar onder Binnenlandse Zaken laten vallen en het contact met de West en de Antillen onder Algemene Zaken? Het zijn alle maal vragen waarop nog geen antwoord is te geven. Aanvallen zullen er ongetwijfeld ook ge daan worden op het departement van Economische Zaken. Van k.v.p.-zyde is meer dan eens betoogd, dat er weer een departement voor de P. B. O. moet ko men, maar dit departement zal dan te vens het kartelbeleid in handen moeten nemen. En de staatssecretaris voor de Middenstand zal een belangrijken man o'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1