DE BOER IN EEN VERANDERDE WERELD KRISKRAS door Nederland IB Jr üs hjoed p p to sizzen 1 ■hL». glh?: tw ■lm a J rji verleent alle romantiek en Fan de Martinytoer Dr. Drees houdt i opdracht nog in beraad Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De „üngetiid” eist mechanisatie DINSDAG 19 JUNI 1956 52e JAARGANG No. 47 505 of 33J Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Romantiek verloren. De oorzaken. foar Tj. de J. A Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Nu de H. IJ. S. M. aan het publiek heeft verzocht op de perrons en in de treinen niet meer te spuwen, heeft de directie, ten einde zoveel mogelijk te voorkomen, dat het personeel niet het slechte voorbeeld geeft, daaraan het tabakspruimen verboden. Zo rustig als In het midden van de vorige eeuw is het in Bolsward al lang niet meer. De foto toont ons hoe marktbezoe- kers zich huis waarts begeven. Bromfietsen en auto’s waren nog onbekend. Het was nog echt de tijd van de „gerusten landman”. DE BEAMMEN GROEIJE NET OAN ’E HIMEL TA brüken fan folie mear bimesting, it forskouwen fan de üngetiid nei maeije- juny, it djüre arbeidslean is it risiko bilangryk greater wurden en de skea derneffens. Men is mei oare wurden, nou likegau hündert goune kwyt as ear. tiids in tientsje. Mei de ierapels liket it op it heden tige bést, de lannen lizze prachtich. Mar de gewassen binne sa geil as spek en as it waer broeijerich wurde soe, hoefolle jild en wurk moat der dan dien wurde om de sykte to kearen. En as it net slagget, hoe hurd lizze dan de takomstkasrielen yn pün. It drama fan de léste aide ierapels is lyksa in symptopm fan dat greate risi ko. It is nou wol sa slim, dat as der gjin help komt fan it regear, tsientallen ierapelkeaplju har hiele hawwen en hal- den kwyt binne en mear as dat. De gouden keatling is in izeren wurden. Gelokkich binne de forkiezrngs foarby en kin men nou wer hwat frijer prate, sünder der op oan sjoen to wurden, for- kapte stimmingsartikels to skriuwen, mar de maetrigel fan Minister Mans holt ta stopsetting fan de eksport op 21 april j.l. hat efternei tige üngelok- kich west. Foar de eksportkeaplju hat it in ramp west. De lêzer sil witte, dat nei de lette winter yn febrewaris üt alle lannen birjuchten kamen fan slim me froastskea. Franryk, België en In gelan rópen nei alle kanten om ierapels. It gefolch wie, dat de prizen bigounen oan to lüken. Dat gyng yn in hurd tem po en foaral de Bintsjes fleagen om- heech. Hja waerden hjir al boppe de twa dübeltsjes forkoft en alle wiken wie it wer heger. Ingelén bea op it lést al 40 sint it kilo en it like oft it allinnich Nederlén wie, dat jit hwat to leverjen hie. Mar doe de eksportsoarten sa omheech fleagen, lukten ek de Boargers en Reade Star Bezwaren. Met dat al kleven er ook bezwaren aan. De veranderingen die plaats grijpen en die door praktisch één generatie moeten worden verwerkt, roepen ook spannin gen op. Naast de veranderingen op het gebied van de techniek, wordt ook de sociale structuur geheel anders. Natuur lijk staat het een niet los van het ander, maar dit wil allerminst zeggen, dat een en ander gelijke tred met elkaar houdt. Ook het „wegvallen” van de uit Gronin gerland afkomstige hooiers en maaiers geeft spanningen. Het is dan ook geen wonder, dat zij die wél kwamen, de „oude getrouwe’ waren. Niet de avon turiers, die het eens gingen proberen, maar de „vaste” üngetider, die al zo de de en Hwat Sneins naeid wurdt, brekt deis wer los. 3de week juni 1906 Bolswards Nieuwsblad Dat de taname fan de produksje yn de lanbou hiel hwat minder mooglik- heden jowt as yn de yndustry, is in ding mei greate konsekwinsjes, sa sea- gen wy de oare kears. Wy sitte nou sahwat op in 200 kilo büter de H.A. en folie illestyk sit der net mear yn. Mar dêrneist is der in ding, dat yn de lanbou fan tanimmende bitsjutting wurdt en dat is, dat de produksjema- sine aloan nuodliker bigjint to wurden. Op dit stuit leit der bygelyks in great diel fan de gersrispinge op it fjild. It waer is öngaedlik, it ia kftld en wiet. Dat is yn de üngetiid altyd skealik west, mar mei it moderne bidriuw wurdt dy skea bileaven net minder. Troch it De fundamenten van de oude Sneker- poort bemoeilijkten het leggen van gas buizen aldaar ten sterkste. Deze muur werken hebben een dikte van ongeveer twee meter. De poort moet ongeveer 12 meter breed zijn geweest, de diepte van de bestaande brug ongeveer 14 meter. Ja, de romantiek dreigt wel voorgoed verloren te gaan. Waar is nog de trots van het opzetten van een „kante weide”, het bijna seremoniële inhalen van de laatste voer hooi, om van het „hea- miel” maar niet te spreken. Wat is er voorheen wel gewerkt van de vroege morgen tot de late avond, hoe leefde het gehele gezin mee, hoe voelde men zich afhankelijk van de elementen. Alles verandert echter. We moeten ons hoeden voor het vluchten in de senti mentaliteit. Het Friesland, zoals het ons wordt geschilderd in de Rimen en Tel- tsjes, komt niet weer terug en heeft voorgoed afgedaan. Daarbij kunnen we dankbaar vaststellen, dat de vooruit- de grond zo vertrouwd raken, dat ze zich er volkomen op thuis gaan gevoe len en als zeer gewaardeerde arbeids krachten golden. Maar ook dit zal tot de verleden tijd gaan behoren. Van dit feit werden we j.l. zondagmid dag wel zeer duidelijk overtuigd. Waren er voor de oorlog op deze middagen in „Ons Gebouw” een paar honderd gas ten, na de oorlog altijd nog een 70 a 100, j.l. zondag meldden zich er nog geen tien. Ons werd medegedeeld, dat in dorpen, waar andere jaren nog een 30-tal hooiers als seizoenarbeiders aan de „üngetiid” hadden deelgenomen, er thans maar één was teruggekomen. Minder hooiers en maaiers. Met de veranderingen, die zich momen teel voltrekken, werden we nog zondag middag bijv, geconfronteerd. Evenals andere jaren namen we een kijkje in het „tehuis” voor hooiers en maaiers, in „Ons Gebouw”. Men weet vermoedelijk de ontwikkeling op dit gebied. In vroeger eeuwen kwa men hier vooral de „poepen” om sei zoenarbeid te verrichten. Verschillende anecdotes en uitdrukkingen in het he den nog gangbare volksfries, herinne ren nog hieraan. (Men zie ook onze ar- tikelserie: „Trije Poepen”, waarvan de eerste plaatsing werd opgenomen in het nummer van j.l. vrijdag). Na deze „poepen” waren het vooral de „hooiers en maaiers” uit Oost-Gronin- gen met Bellingwolde, Beerta enz. als centra. Vroeger meldden de „üngeti- ders” zich welhaast als koopwaar op de weekmarkt, waar ze dan door de boeren werden gemonsterd en na ge schikt bevonden te zijn werden gehuurd. In latere jaren kwamen dezelfde hooiers en maaiers veelal bij dezelfde families terug. Zo werd verleden jaar bijv, een BO-jarig jubileum gevierd van de hooier Jacob Hageman, die al die jaren onaf gebroken gewerkt had op de boerderij Fijnia te Waaxens. Geen wonder, dat deze mensen als het Ware met de ligging en kwaliteit van Natuurlijk heeft dit verloop zijn oorza ken. In de eerste plaats is we duid den er boven reeds op de „üngetiid” de hoofing dus, zelf in weinige jaren totaal veranderd. Niet alleen heeft mechanisering trium- fen gevierd, maar ook de methoden hebben zich gewijzigd, zodat de hooiïng niet meer plaats vindt in 3 a vier we ken, waarbij alles op alles gezet moet wordene maar de drukte zich meer heeft verdeeld over een groot aantal weken. Door het toepassen van andere systemen voor inkuiling, door het gras drogen en het ruiteren, blijft er van de hooiïng, zoals die vroeger plaats vond, niet veel over, temeer nu de hooipers (pick-up) en hooiblazers en transpor teurs vrij normale verschijningen zyn geworden. Aan de andere kant hebben de „hooiers en maaiers” (zoals zij tradtioneel wor den genoemd, eigenlijk moest het an dersom zijn) niet meer in die mate be hoefte aan een extraatje zoals vroeger. Werkloosheid komt praktisch niet meer voor, ook in het Oosten van de pro vincie Groningen niet en de arbeiders kunnen in eigen dorp of in de onmid dellijke omgeving hiervan óók een goed dagloon verdienen en niemand kan het hen kwalijk nemen, dat zij dit verkiezen boven het enkele weken gescheiden zijn van vrouw en kinderen. en de oare konsumpsjesoarten oan, mei as gefolch, dat de priis fan de ytierapels foar mannich hüshald.en net noflik mear lei. Efternei kin men sizze, dat dizze hausse himsels wol bidarre hie, mar op in bi- paeld stuit seach de minister it sa, dat it lykwicht tusken de bilangen fan de produsint en de konsumint forbrutsen waerd en hy makke in ein oan de eks port. De hannel sei, dat soks net hoeg- de, der wiene ierapels genóch, mar de minister hie neffens syn ynljochtings de freze, dat der net genóch wiene en hy joech to hélden: op 21 april is it dien, hwat der dan noch is, moat hjir bliuwe foar it binnenlü.n! Doe’t dat bikend waerd it wie noch in goed wike foar 21 april doe is der in foege gekkeboel üntstien. Alleman bisocht om ierapels to keapjen en nel Ingelan to krijen foar 21 april. Alder- earst de Ingelske importeurs, dy sjen woene safolle mooghk to krijen, der- neist de Nederlénske keaplju, dy’t mei boarstensgewelt skippen charterden en folsmieten. De lju yn Harns koene der net oanskreppe. De coasters foeren troch nei Frentsjer en Ljouwert om de lading mar to krijen. En yn sokke om- stannichheden rinne de leanen en ta- riven op, wurde de frachten djürder en de bihanling fan it guod minder. Neist it forkofte waerd ek géns in heap mar fuortstjürd sünder fan keaper of priis to witten, as it mar üt wie foar 21 april. Doe wie it dien. Mar it drama wie net üt. Ingelan, op- skrikt troch de hege prizen, naem syn maetrigels: de rantsoenen foar it leger waerden foroare, de helt minder ierapels lyksamei de skoallen, dy’t waerm iten oan de learlingen jowe. De konkurrinten fan oare fieding makken ek sterk pro paganda en. üt alle hoekjes en Pjjlstaartrog (94 kg). De bemanning van de „Harlingen 90”, schipper P. Ze gel, trof tussen de garnalen een 94 kg wegende pylstaartrog in haar netten. Het gevaarlijke dier werd aan dek afge maakt. Een pijlstaartrog is een zeer gevreesd tegenstander. Met zijn staart kan hij een zodanige kracht ontwikkelen dat hij gemakkelijk zelfs een eikenhou ten plak kan verbrijzelen. Voorts heeft hij twee van weerhaken voorziene ca. 10 cm lange stekels, die een zwaar vergif «afscheiden. Kind verdronk voor ogen van ouders. Vrijdag’morgen vroeg voer een motor schip in de rivier de Lek onder de ge meente Hagestein. De schipper zelf was even in de kajuit, zijn vrouw stond aan het stuur in gezelschap van haar bijna 6-jarig zoontje. In een onbewaakt ogen blik deed het jongetje de deur van de stuurhut open, waardoor bij een ruk wind het kind overboord in de Lek viel. De terstond gewaarschuwde vader kon zijn kind niet redden, aangezien hij de zwemkunst niet machtig was. Andere hulp was niet tijdig ter plaatse, zodat het kind voor de ogen van de ouders jammerlijk verdronk. «5? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 {Telefoon 451 Na 18.50 uur f(K 5157) Voor f 30.000 sigaretten gestolen. Bij een tabaksimporteur aan de Koningin negracht te Den Haag hebben dieven voor f 30.000 aan Amerikaanse sigaret ten gestolen. Via forcering van een ga ragedeur en vernieling van de krukslui- ting van een raam wist men by de rook artikelen te komen. Achttien dozen van 50 sloffen en 10 dozen met 400 pakjes sigaretten van 50 stuks verdwenen vermoedelijk per auto naar onbeken de verten. Brommers: niet sneller dan 40. Brom fietsen zullen niet harder dan 40 km mogen rijden. Het K.B. tot een daartoe strekkende wijziging van het verkeers reglement is vrijdag verschenen en treedt 7 juli in werking. Volgens hetzelf de K.B. zullen trams na 1 juli 1957 van een richtingwijzer moeten zijn voor zien. Achtdaagse abonnementen by de N. S. Per 1 juli zullen de Ned. Spoorwegen behalve de bestaande algemene maand- abonnementskaart ook achtdaagse abon nementen verkrijgbaar stellen. De prij zen van deze abonnementskaarten be dragen f 75 voor de eerste en f 52 voor de tweede klas. Zij zijn geldig voor een onbeperkt aantal reizen op het gehele spoorwegnet, op de N.S.-autobusdienst AmsterdamDen Haag en op het veer Enkhuizen-Staveren. Op naar de 11 miljoen. Volgens opgave van het C.B.S. bedroeg het aantal inwo ners van Nederland op 1 mei j.l. 10.862.642. In de eerste vier maanden van dit jaar bedroeg het aantal huwe lijken 23.406 tegen 23.464 in de eerste vier maanden van 1954. Het aantal le vend geborenen bedroeg 78.734 tegen vorig jaar 77.154, terwijl het aantal overledenen voor de eerste vier maanden van dit jaar 32.472 heeft bedragen te gen vorig jaar 30.160. Minder zwaluwen in ons land. Drie kwart van d.e zwaluwnesten in de kop van Noord-Holland is, in vergelijking met het vorige jaar, niet bezet. Dit bleek na een onderzoek door de heer Ivangh te Beverwijk. Gevreesd wordt, dat deze afneming van het aantal nes ten een gevolg is van de consumptie van zwaluwen in zuidelijker landen. De heer Ivangh zou, om te weten of de afne ming over het gehele land plaats vindt, gaarne gegevens ontvangen over de ge telde nesten van 1955 en 1956 van de huis- en boerenzwaluw. Bevindingen melde men ons. (Red. Bolsw. Nieuws blad). Wij zenden deze dan wel door. gangen evenzoveel verbeteringen bete kenen. De mechanisatie in de hooibouw doet de boer zijn werk beter beheersen, maakt hem minder afhankelijk van weer en wind, vergemakkelijkt zijn taak, spaart ook zijn lichaam. Dat alles is winst en voordeel. Jongeman valt dood van hooizolder. Toen familieleden thuis kwamen, von den zij de 28-jarige H. M. Kokhuis, wo nende aan de Vasserstraatweg te Tub- bergen, levenloos op de deel liggen. Het vermoeden bestaat, dat hij van de hooizolder is gevallen, terwijl hij alleen thuis was. Dr. W. Drees, die zaterdag de opdracht van koningin Juliana kreeg om „een kabinet te vormen, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parle ment te genieten”, heeft na een drie uur lange conferentie met onze vorstin op Huis ten Bosch verklaard „dat de kabinetsformatie stellig moeilyk zal zijn, gelijk dit in Nederland meestal het geval blijkt te wezen”. In Haagse politieke kringen beoordeelt men dan ook de kansen van dr. Drees, althans in deze eerste fase, niet al te optimistisch. De scherpe tegenstellingen tussen de P. v. d. A. en de K. V. P., in de jong ste verkiezingsstrijd meer dan ooit aan de dag getreden, zijn stellig een ern stige belemmering voor het spoedig vin den van een gemeenaehappeUfk plat vorm voor een nauwe samenwerking in de komende parlementaire periode van vier jaar. Volgens mededeling van de Spaanse hofmaarschalk zal de Spaanse koninklij ke familie met de kruister „Geralda” een bezoek aan Nederland brengen. De heer Schotman stelt in de raads vergadering te Bolsward vragen over de baldadigheid van de jeugd, vooral bij de volksconcerten, vele jaren op dezelfde boerderij was te ruggekeerd en nu de boer niet in de steek wou laten. Jongeren ziet men weinig meer. De ouderen dunnen uit. Straks behoort ook dit stuk sociale geschiedenis tot het verleden. Intussen zitten heel wat boe ren, het mag dan waar zijn, dat de sei- zoendrukte over meer weken, wellicht maanden is „uitgesmeerd”, het mag ook waar zijn, dat de landbouwwerktuigen, -tractoren en -machines het werk de boer uit handen nemen, voor het feit, dat zij geen hulp, tenminste niet vol doende hulp kunnen krygen, want land bouwmachines zijn (nog) geen robots, die zich zelf kunnen redden, ze moeten worden bediend. Onder de rook van Bolsward woont een boer, die wegens te weinig hulp ten einde raad is en er over denkt zo spoe dig hij eén woning kan krygen, het bijl tje er bij neer te leggen. „Er is geen aardigheid meer aan,” aldus zijn commentaar. „Als het zover komt gaat het mis, ondanks alle „vooruit gang”.” In het boekje „Friesland rond de tram” uitgegeven door de N. T. M. staat over de Broerekerk het volgede: „Gelukkig echter heeft de oudheidkundige, het Ka tholieke Kamerlid Jhr. de Stuers, sterk voor het behoud van dit zeldzaam oud gebouw bepleit. Op zyn aandrang heeft de regering de burgemeester gemach tigd het gebouw voor haar aan te ko pen voor f5500.Voor rekening van het ryk wordt het thans gerestaureerd. De kosten worden geschat op f 15000. buiten het interieur, waaromtrent nog geen berekening is te maken. Minister Kuyper stuurt er op aan, dat de kerk, als ze weer in bruikbare staat zal zyn, ten dienste zal komen van de Orthodox Hervormden, die thans hun godsdienstoefeningen houden „in een Evangelisatielokaal”. Iemand, die de „lokalisten” de kerk wel gunt, vraagt zich in een ingezonden stuk af of hetgeen hier beschreven staat inderdaad juist is en zo ja of het wel een wijs beleid moet worden genoemd als de staat ten behoeve van derden een kerk gaat aankopen. Hwat hat Qabe Skroar Ze gaan naar Rome. Wat de voetballers indertijd niet gelukte, kregen de honk ballers gedaan. Zij gaan van 10 tot 15 juli naar Rome om er voor Nederland deel te nemen aan de strijd voor het Europese honkbalkampioenschap. De Nederlandse ploeg is reeds aangewe zen. Kind de dupe. Een Nederlander, uit Oostzaan probeerde te Milaan zijn vier jarig dochtertje te ontvoeren. Het kind, dat indertijd bij de echtscheiding moeder was toegewezen, werd met vader aan de grens tegengehouden naar moe teruggebracht. De zilveren fluit. Van een leerlinge van het Amsterdamse Conservatorium werd een verzilverde fluit ter waarde van f 800 gestolen. De dief is gevonden. Hij had het instrument als onderpand bij een kennis gebracht, van wie hij f 20. had geleend. Engels echtpaar voor f 25000 bestolen. Een Engels echtpaar is woensdag in een groot hotel aan de Doelenstraat te Am sterdam bestolen voor ongeveer 25000 gulden aan sieraden. De sieraden zaten in een leren tas, die uit de hotelkamer werd gestolen, terwijl het echtpaar be neden dineerde. De recherche van het bureau Singel heeft bij haar onderzoek woensdag gebruik gemaakt van de po litiehond Arno uit Santpoort. Het bleek, dat de gehele kamer van het Engelse echtpaar overhoop was gehaald. De ka mer was afgesloten. Installatie Raad voor de Kunst. De offi ciële installatie van de nieuwe raad voor de kunst door de dan waarschijnlijk nog demissionaire minister van O., K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, zal op 6 juli a.s. plaats hebben. Officieel is thans benoemd tot voorzitter gelijk reeds eerder werd gemeld, het Eerste Kamerlid, mr. dr. P. J. Witteman te Overveen en tot ondervoorzitter Jhr. W. J. H. B. Sandberg, directeur der Stedelijke Musea te Amsterdam. In dat opzicht beleven we thans wel een revolutionaire tijd, die van de boer veel aanpassing vraagt. Het „hoe genoeglijk rolt het levens eens gerusten landmans heen”, de dichtregel van Poot, die welhaast tot een gevleu geld woord is geworden, is nog altijd waar en zal ook wel altijd waar blij ven. Alleen is het maar de vraag, waar men de „gerusten landman” vindt. Die vindt men zelfs met het spreekwoorde- lyk lantaarntje niet meer. Van het drukke, jachtige leven heeft de boer ruim zijn deel gekregen. gatsjes kamen jit ierapels foar it Ijocht. België hie foar dizze prizen ek jit wol hwat oer en sa kaem it iene by it oare. It gefolch wie dat der yn Inge- lan in sterke ófname fan de fraech kaem en sa as it altyd giet, de iene makke de oare binaud en de ierapelpri- zen sakken yn twa, trije wiken fan 40 op 4 sinten de kilo. Nou sitte de Ingel ske importeurs mei har djüre Neder- lanske ierapels en meitsje biswieren tsjin soarten en kwaliteit, de yn kon- signeasje forstjürde partijen lizze op de kaei to rotsjen, gjin minske wol se mear hawwe. Yn it binnenlan is de priis der ek óf, hwant de ütfier stiet stop. De nye binne al wer oan ’e merk. De opbliezene bigreatsjen mei de slachtoffers, mar oft forskriklik nei alle kanten. Spekulanten ünder de keaplju en de boeren, dy’t noch krekt in pear sinten mear meitsje woene, hawwe de kous op ’e kop krigen en meiinoar is der in lyts legerke fan minsken, dy’t minister Mansholt wol to liif wolle. Ik ha tige setten, dat leau ik net, alteast mar foar it billik is, dit drama op syn rekken to setten, da leau ik net, alteast mar foar in diel. Wol soe ik graech meipleitsje wolle, dat de swiere slach op de eksporteurs mei- droegen wurdt troch in breder steunflak as de beurs fan de inkelde tsientallen eksporteurs. Hwant dy kinne it net dra- ge. En teffens it is foar üs allegear in hurde les: de beammen groeije net oan ’e himel ta. It kin hurd oars. Earst 40 sint de kilo en nou binne se yn Ingelén noch net oan de stienen to forkeapjen, skriuwt in Ingelske krante. „Friesland” in de vaart. Vanaf 6 Juli a.s. zal de „Friesland” van de rederij Doeksen op Terschelling voor de passa- giersdienst tussen Harlingen en Ter schelling in de vaart komen. Dit schip maximum vervoerscapaciteit 1400 passagiers zal definitief een einde maken aan de „dolle” zaterdagen in de maanden juli en augustus. De „Friesland” is 52 m. lang en 9.35 m. breed. Zij heeft 800 zitplaatsen en 600 staanplaatsen. Het schip kan de reis van Harlingen naar Terschelling in een uur en drie kwartier maken. Met de oude schepen duurt de reis twee uur en een kwartier. 'Marechaussee-broche voor H. K. H. Beatrix. H.K.H. Prinses Beatrix zal dinsdag 3 juli voor het eerst formaties van een wapen inspecteren. Die dag zal zy namelyk, vergezeld door Z.K.H. prins Bernhard, een bezoek brengen aan het depot der Koninklyke Marechaussee te Apeldoorn. By gelegenheid van dit bezoek zal haar door de commandant der Kon. Marechaussee en mede als ge schenk voor haar 18de verjaardag na mens het wapen een kleine, in goud en diamanten uitgevoerd, broche worden aangeboden, waarvoor alle officieren, onderofficieren en manschappen der marechaussee hun bijdragen hebben gegeven. Het is reeds weer een aantal jaren geleden, dat we in dit blad een korte beschouwing plaatsten over een brochure onder de titel: „De Boer in een veranderde wereld”. In dit geschrift werd in grote lijnen aangegeven hoe het bestaan van de boer, vergeleken bij de jaren voor de oorlog, in meer dan één opzicht geheel veranderd was, terwijl tevens werd voor speld, dat de ontwikkeling, zoals geschetst, geenszins halt zou houden, maar in versneld tempo dóór zou gaan.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1