HET DUITSE PROBLEEM BEHEERST MOMENTEEL DE DIPLOMATIE ZAL DR. DREES ER IN SLAGEN EEN KABINET TE VORMEN? KRIS-KRAS door Nederland 1 ANJERDAG 1956 Ir it J 52e JAARGANG No. 48 VRIJDAG 22 JUNI 195S Buitenlamfs Overzicht Zilveren filmpjes R- A I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Kan de Rus Stalin verguizen en tegelijk zichzelf blijven? us hjoed p p to sizzen r „Jubileum” Hwat hal (jabe Skroar I De Jong’s Nieuwsblad PIET A. Sikma. Waterratten” te Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Vanaf 29 juni rijdt de M. A. B. O. we derom via Pingjum. Tijdens een rede, die majoor Franco hield, stortte het spreekgestoelte in. Hij brak een been. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat IS Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) Ook van geheel -andere zijde wordt op het aambeeld van de Duitse eenheid ge hamerd. „De Duitsers moeten de mogelijkheid krijgen, het probleem van hun eenheid op te lossen. Het zou een vergissing zijn, aan het bestaan van twee Duitse staten, die naast elkaar leven en wel ker sociale, politieke en economische ontwikkeling langs verschillende wegen verloopt, voorbij te gaan. Het was een vergissing Oost-Duitsland niet te erken nen. De oplossing van het Duitse pro bleem en van de andere problemen moet plaats hebben door middel van de Ver. Naties,” aldus bijv, president Tito in het enorme Dynamostadion te Moskou. Tito en de Russische partijleider Nikita Chroesjtsjev spraken een menigte van 80.000 Russen toe, en beiden legden er de nadruk op, dat het vestigen van nog nauwere betrekkingen tussen Joegosla vië en de Sovjet-Unie In geen geval de relaties tussen Joegoslavië en het Westen in gevaar zou brengen. Chroesjtsjev ging zelfs zo ver om te zeggen: „Wij willen, dat de Joegoslavi sche betrekkingen met andere landen zich nog verder zullen ontwikkelen.” Wèl zei Tito (en daarbij doelde hij onge twijfeld op de Ver. Staten)„Maar als sommige mensen onze vriendschap met Schoolgeldtarief kleuters f 12. Thans is gepubliceerd het Kon. Besluit tot vast stelling van het schoolgeldtarief voor kleuteronderwijs op f 12 per kind en per jaar. Bezoekt uit één gezin meer dan één kleuter een kleuterschool, dan is voor het tweede en volgende kind slechts de helft van dit bedrag ver schuldigd. Bloedig jubileren, Duister kroongetal, Wat kan het hen deren? Luid klinkt het gebral Uit de hoofdkwartieren, Heus, in Afrika Doen de wilde dieren Hen ’t zo goed niet na. „Vechten nooit versagen” Haatgevoel verblindt, Duizend bomaanslagen Hoe groot is de winst? Vrijheid zo te minnen, Alles moet gekraakt. Ga je toch bezinnen Op een betere taak, Houdt het in gedachten: Geweld bouwt op zand, Alleen door zachte krachten Komt er iets tot stand. Leer elkaar verdragen, Strooi geen giftig zaad, Duizend bomaanslagen, Het is nog niet te laat. Hoe kealder jonker, hoe greater pronker. Uitslag stemming Wonseradeel (links won een zetel), 4 a.-r„ 4 c.-h„ 1 r.-k„ 3 vrijzinnigen, 3 S.D.A.P. (9 rechts, 6 links). 4de week juni 1931 Eerste suikermeloenen. Aan de veiling te Pijnacker heeft de tuinder P. L. Breg- man, Vlielandseweg 125 aldaar, de eer ste suikermeloenen van het seizoen aan gevoerd. Zij brachten f 1.95 per stuk op. Bols wards Nieuwsblad Buit: f280.Twee gemaskerde bandie ten zijn maandagavond een afgelegen boerderij in de buurtschap Slangenburg bij Doetinchem binnengedrongen. Zij hebben de landbouwer Westerveld van een bedrag van f280 beroofd. Ondanks assistentie van een speurhond heeft de Doetinchemse politie geen spoor van de daders gevonden. Nederlander bedroog Duitse predikan ten. De 28-jarige arbeider J. S. uit Eind hoven is door de Duitse politie te Flens burg gearresteerd omdat hij ais zoge naamd „hooggeplaatst Nederlands pad- vindersleider” Duitse jeugdgroepen en predikanten voor grote bedragen heeft opgelicht. Naar de politie meedeelde, heeft S. voorgewend dat hij jongens uit zocht voor een zomerkamp in Neder land. Hij vertelde dan dat zijn auto de fect was geraakt en dat hij geld nodig had om de reparatie te betalen. Dodeljjk mijnongeluk. Op de 700 meter verdieping van de staatsmijn „Emma” werd maandag de 31-jarige houwer H. H. Sanders uit Maastricht door vallen de stenen getroffen en zo zwaar gewond dat hij even later is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Stofzuigers te huur. 20 cent per uur. Beleefd aanbevelend: Bliksem trof molen ,De Vlijt”. Terwijl een fikse regenbui zich boven het dorp Diever ontlastte sloeg de bliksem in de korenmoleii „De Vlijt”, welke mo menteel gerestaureerd wordt. De tim merman H. Daalman en de knecht van de molenaar raakten bewusteloos, ter wijl van eerstgenoemde de kleding Ver schroeid werd. Bovendien constateerde dokter Broekema, dat hij een aantal brandwonden aan de voetzolen had op gelopen. te doen. De c.-h. is in dit opzicht iets plooibaarder, maar de a.-r. zal er niet gauw toe overgaan om het Departement van Economische Zaken prijs te geven. Haar bekwame fractie-voorzitter Z(jl- stra zal maar één wens hebben: terug naar Economische Zaken. In dat geval zal de heer Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw, als fractievoorzitter optre den. Zo zitten we weer voor politieke fijn proevers in interessante weken. Het is echter wel zeer de vraag of de kiezers, die met zulk een trouw op 13 juni j.l. hun stem hebben uitgebracht van dit politieke steekspel op de duur iets zul len snappen. p. te hebben via de Amerikaanse en Fran se ambassades aan te dringen op maat regelen, waardoor een herhaling van de zeer ernstige incidenten in het recente verleden voorkomen zou worden. Muller verklaarde, dat andere West- Duitse staten overwogen soortgelijke verzoeken tot minister von Brentano te richten. Hij verklaarde, dat de plaatse lijke autoriteiten in zijn staat tevens zouden trachten de kwestie rechtstreeks met de geallieerde commandanten te> re gelen. Het Amerikaanse leger heeft nog geen commentaar geleverd. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en i. -- Slagersoorlog. Gemert telt zeven sla gerswinkels. In zes daarvan kan men sedert enige dagen vers vlees kopen tegen een prijs, die minstens een gul den per kilo lager ligt dan normaal zou zijn. Het verse spek kost f 0.50 per pond een pond gehakt kunnen de huismoeders voor negen dubbeltjes mee naar huis nemen. Daarin heeft de Kabinetsformateur stel lig geen ongelijk. Wij zitten nu in de situatie dat de k.v.p. zéker niet tevre den is over de verkiezingsuitslag, maar dat zij ook weer niet als verliezer door het politieke leven wil gaan. Drie zetels winst is stellig niet gering, maar om de doorbraak te kunnen stui ten, waren zeker vier zetels nodig. En zelfs heeft de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Kortenhorst, een ogen blik gesproken van vijf zetels winst. Neen, de k.v.p. is er niet zo best afge komen. Zij heeft één zetel minder dan de p.v.d.a., maar nu zal het voor de heer Romme (een meesterlijk takticus) de kunst zijn om die ene zetel achter stand. zo weg te werken dat k.v.p. en p.v.d.a. in het Kabinet even sterk zyn. Of dat lukken zal is de vraag, maar als het geprobeerd wordt, kan men aan nemen, dat de Kabinetsformatie wel een paar weken zal duren. En dan zijn er ook nog de c.h.u. en de a.r. partij. Twee verliezers, die toch stel lig wel weer aan een Kabinet op bre dere basis zullen willen deelnemen. Hier- geldt de vraag of het deze par tijen mogelijk wordt gemaakt mee te doen. Noch de c.-h., noch de a.-r. zullen bereid zijn om voor spek en bonen mee Brandweer had geen water. Maandag avond laat is te Vroomshoop onder Al melo een boerderij geheel uitgebrand. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon wegens watergebrek geen hulp verlenen. Een brandweertankwa- gen bleef bovendien op weg naar de brand onderweg steken. Met moeite kon enig huisraad worden gered. De boerde- rij werd bewoond door twee gezinnen. ■f- - In sommige schoolboekjes over de vaderlandse of algemene ge schiedenis kan men de opmerking tegen komen, dat de ellende in Europa, betreffende de controverse tussen het latere Duitsland en Frankrijk (vooral met de Elzas en Lotharingen als inzet) is be gonnen toen de „slappe” zoon Lodewijk de Vrome van de „sterke” Karei de Grote zijn enorm rijk niet ging vererven aan een van zijn zoons, maar het onder hen drieën ging verdelen, waarbij het middelste gedeelte, reikend van Friesland tot aan de „hak” van de Italiaanse laars, als het minst te verdedigen wel spoedig moest verbrokkelen en de eeuwen door een twistappel zou blijken te zijn. Hoe het ook zij, het is niet voor het eerst, dat er over de verdeling van de buit een jarenlange (soms eeuwenlange) vete ontstaat. Benoemd tot gemeente-secretaris van Wymbritseradeel, de heer K. Visser, hoofdambtenaar, tot ambtenaar van de burgerlijke stand de heer J. van Hout, tot com> 'h t r secretarie H. van Ek. Cypriaan en Britten Doen elkaar veel last, De problemen zitten Als een muur zo vast. Niemand wil toegeven, Zelfs een duimbreed maar, En de burgers leven In constant gevaar. Niemand hoeft te vragen Wat ze daar beweegt, Duizend bomaanslagen Zijn totaal gepleegd. de Sovjet-Unie afkeuren, kunnen wjj hen niet helpen.” En met nadruk wees hij er op, dat hij met Chroesjtsjev en andere Russische leiders partijzaken besproken had. Met voldoening vertelde de Russische partijleider, dat de vijanden van „vrede en socialisme” hadden gehoopt, dat het conflict tussen Joegoslavië en Rusland zich ook tot rood China en de andere volksdemocratieën zou hebben uitge breid. Maar volgens hem waren de ka pitalistische landen er niet in geslaagd de tijdelijke breuk tussen Belgrado en Moskou uit te buiten. Hij zei eveneens openlijk, dat de commu nistische landen alles zouden doen om de „pas bevrijde volken” binnen het rode kamp te krijgen. Samen met Tito roerde hij nog de vol gende punten aan: er bestaat geen directe oorlogsdreiging, ontwapening is de noodzakelijke voor waarde voor het herstel van het inter nationale vertrouwen, de Ver. Naties moeten een meer alge meen karakter krijgen en bovendien moet rood China er in worden opgeno men, Joegoslavië zal met vertrouwen het pad van Marx, Lenin en Engels volgen. dat zijn regering van plan is zich recht streeks tot de Sovjet-Unie en de weste lijke Grote Drie te richten met betrek king tot de hereniging van Duitsland. Adenauer zei, dat het ministerie van buitenlandse zaken thans bezig was met het opstellen van een nota over de Duitse eenheid, die rechtstreeks naar de regeringen van de Sovjet-Unie, de Ver. Staten, Frankrijk en Engeland zal wor den gezonden. Hij weigerd te zeggen, wanneer de nota verzonden zou worden, doch zei slechts: ,,De verzendirig zal niet voor onbepaal de tijd worden uitgesteld”. De bondskanselier voegde er aan toe, dat het tijdstip van de verzending van de nota waarschijnlijk zal worden be sproken met de westelijke mogendheden, wanneer die hun antwoord op premier Boelganins recente ontwapeningsvoor stellen aan het opstellen zijn. Adenauer deelde dit belangrijke besluit mee op een druk bezochte persconfe rentie, waarop hij verslag uitbracht van zijn zevendaags bezoek aan de Ver. Sta ten. Toen een journalist hem vroeg of de nota nieuwe voorstellen ter doorbreking van de impasse bevatte, antwoordde d,e bondskanselier: „Het zou onverstandig zijn dit op een persconferentie bekend te maken.” De bondskanselier zei voorts, dat er in de toekomst te zijner tijd ongetwijfeld nieuwe onderhandelingen tussen het Westen en de Sovjet-Unie over de her eniging van Duitsland zullen plaats vin den en hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie de grote verantwoordelijk heid, die zij met betrekking tot de Duit se eenheid draagt, zou inzien. Hij voegde er aan toe, dat hij niet ge loofde, dat de huidige verdeeldheid van Duitsland nog lang zou kunnen voort duren. De bondskanselier was niet van mening dat er weer een conferentie van de Gro te Vier in zicht was. Voorts zei Adenauer onder meer, dat de Sovjet-leiders onmogelijk Stalin kon den veroordelen, doch verder alles bij het oude laten. ff Iets daarvan vinden we ook in het Duit se vraagstuk. Het leek zo eenvoudig, toen na de val van het Derde Rijk de gezamenlijke overwinnaars de schaar namen en de Duitse kaart in gedeel ten gingen knippen. Vermoedelijk heeft men in de overwinningsroes niet de consequenties overzien, waartoe een en ander op de duur moest leiden. Thans, ruim tien jaar nadat Duitsland werd bezet, en in welke periode het land, vooral het westen er van, zich op Verbazingwekkende snelheid heeft her steld, blijkt Leiden voorgoed in last te komen. Door artikelen over gewelddaden, ge pleegd door geallieerde soldaten, worden de anti-geallieerde gevoelens in West- Duitsland op het ogenblik bijv, opge zweept. Tezelfdertijd heeft de minister president van een der West-Duitse sta ten tot het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn het verzoek gericht de marches te ondernemen bij de Ameri kaanse en Franse ambassades omdat de vreemde troepen zich hoe langer hoe ineer schuldig maken aan vergrijpen te gen de Duitse burgerbevolking. Deze gebeurtenissen zijn het recht streekse gevolg van de ontploffing van een handgranaat in de Münchense nachtclub „De zevende hemel”, waar 17 personen, negen Duitsers en acht Ame rikanen gewond werden. In verband met deze affaire zit een Amerikaanse Soldaat in voorhechtenis. t)e Hamburgse „Bildzeitung”, het groot ste dagblad van het Europese Continent heeft het verhaal onder een vier koloms kop gebracht. s,Dit is het ernstigste geval, dat ons tot dusver ter ore gekomen is in de reeks vergrijpen van geallieerde soldaten op Duitse bodem,” zo verklaart het blad, dat door ten minste 2.5 miljoen mensen gelezen wordt. De berichten over het incident te Mün chen zijn de jongste in een reeks soort gelijke nieuwtjes uit de afgelopen week, waarin steeds beschuldigen op gealli- feere soldaten gewezen wordt. De be richten over incidenten, waarbij Russi sche soldaten betrokken zijn, mogen in de Oost-Duitse bladen niet gepubliceerd 'worden en zij bereiken West-Duitsland maar zelden. De pers uit de Russische zone maakt altijd echter veel ophef van de incidenten in West-Duitsland. Dik wijls worden de Westduitse dagbladen geciteerd. Minister-president Gerhard Muller van Württemberg-Baden heeft verslaggevers meegedeeld te vrezen, dat de goede ge- allieerd-Duitse betrekkingen in zijn staat aanzienlijk achteruit zullen gaan als het aantal incidenten blijft stijgen. Hij zei de minister van Buitenlandse Zaken Heinrich von Brentano, verzocht Kippen steunen herbouw van Drempt s kerkje. In Drempt staat een kerkje, waarvan de stichtingsdatum naar alle waarschijnlijkheid teruggaat tot de tijd van Karei de Grote. Het kerkje, sedert eeuwen in dienst van de Ned. Herv. ge meente, heeftdringend behoefte aan restauratie, maar de gelden ontbreken voor een zeer belangrijk deel. Nu heb ben de boeren van Drempt besloten, dat één kip van hun kleinveestapel uitslui tend „voor de kerk zal leggen”. De op brengst van de eieren zal geheel aan de restauratie ten goede komen. Is dit slechts incidenteel, van veel wij der strekking is de kwestie van de Duitse eenheid. Bondskanselier Konrad Adenauer van West-Duitsland heeft bekend gemaakt, De polo-club „De Bolsward speelde 3-3 tegen de Sneker polo-club „Neptunes”, Koning op de jongenskaatspartij te Stiens: KI. Falkena te Bolsward. Zoals de lezers bekend zal zijn, wordt ieder jaar op of omstreeks de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard (29 juni) een Anjerfonds collecte gehouden. Landelijk wordt deze collecte georganiseerd door het Prins Bernhard Fonds, een stichting, staande onder het regentschap van Z. K. H. Prins Bernhard. Het grootste deel van de in de provincies gehouden inzameling wordt uitgekeerd aan instellingen en verenigingen in de betreffende provincie, die de zelfwerkzaamheid van de bevolking op het gebied van wetenschap, kunst en cultuur bevorderen. Het Bestuur van het Provinciaal Anjerfonds Friesland beslist op de uit Friesland komende aanvragen om subsidie. Omtrent de door dat bestuur uit de opbrengst van de in 1955 gehouden collecte verleende subsidies tot een totaal bedrag van f 8850.— werd onlangs een bericht gepubliceerd. Aan een groot aantal verenigingen en instellingen werd een uitkering toegekend, variërende van f 50.tot f 400. Het begrip „Cultuur” wordt daarbij in de ruimste zin genomen, zodat bijv, zowel de Fryske Cultuerried als plaatselijke zang, en muziekver enigingen voor steunverlening in aanmerking zyn gebracht. De komende collecte zal plaats vinden door verkoop van foto’s van het Koninklijk Gezin (als boven, foto M. C. Meyboom) en speldjes. Aangezien een dringende behoeft» aan collectanten bestaat, wordt he‘ op prijs gesteld, dat ieder, die aan d cte wil mede helpen, zi< aanmeldt ter gemeente-secretarie. Granaat over boord. Tussen een lading oud ijzer, dat door het beurtschip van rederij Doeksen naar Harlingen werd vervoerd vor-1 men bij het lossen een nog niet ontplofte handgranaat, een zg. pine-apple. Een der toeschouwers wilde in paniek over boord «pringen, maar men stelde I'm gerust en wierp toen het stukje oorlogstuig maar gauw het water in. Het zal niemand hebben verwonderd, dat dr. Drees van H. M. de Koningin de opdracht kreeg om een Kabinet te vormen. De verkiezingsuitslag sprak duidelijk in het voordeel der socialisten en mis schien wel voor een groot deel in het voordeel van de heer Drees persoonlijk. De vraag was welk een opdracht dr. Drees zou krijgen. Wat dat betreft mag de demissionaire minister-president stel lig niet mopperen. Er moet door hem een Kabinet gefor meerd worden dat het vertrouwen van het Parlement geniet. Een ruimere opdracht is niet denkbaar. Zij houdt in, dat dr. Drees kan aanstu- r#n op de smalle basis (het samen gaan van k.v.p. en p.v.dA.), op de breedst mogelyke basis (een vijfpartijen kabinet) of op een Kabinet waarin één of twee van de partijen niet meedoen. Zelfs zou men kunnen denken aan de mogelijkheid dat de k.v.p. in de oppo sitie zou gaan en dat het Kabinet zou worden gevormd door socialisten, anti revolutionairen, christelijk-historischen en liberalen. Het is echter zeer te be twijfelen of „rooms-rood” elkaar zullen loslaten. Een smalle basis heeft voor de k.v.p. ongetwijfeld het nadeel, dat het in 1960 nog moeilijker zal zijn om de arbeiders in het zuiden van ons land confessioneel te doen stemmen. De k.v.p. zal dan ook wel de behoefte hebben deel te nemen aan een Kabinet op iets bredere basis. Dr. Drees is de man van de brede basis. Hij heeft be wezen van de ministersploeg een team te kunnen maken. Dus niets is logi scher dan dat de Kabinetsformateur ook nu weer aanstuurt op een brede-basis- Kabinet. De eerste berichten over de formatie wijzen reeds in deze richting. Woens dag j.l. heeft de Kabinetsformateur de Vijf fractie-voorzitters Burger, Romme, Zijlstra, Oud. en Tiianus, gelijktijdig ontvangen. Dat is nog nooit eerder voor gekomen. Wel hebben de heren Steen- berghe, Romme en Drees in de afge lopen jaren tijdens hun formatiepogin- gen vier fractievoorzitters tegelijk ont vangen, maar dat waren dan de vier voorzitters, die later ook beloofden hun medewerking aan de totstandkoming van het Kabinet niet te zullen onthou den. De persoonlijke verhoudingen tussen dr. Drees en Prof. Oud zijn niet zo goed, dat dr. Drees zonder enig bezwaar de v.v.d. in zijn Kabinet zal opnemen. Men kan dan ook verwachten, dat dr. Drecs in dit gesprek met de vijf wijze man nen zal gaan kijken hoever hij kan gaan. Een eenvoudig ontwerp-program zal ter bespreking worden voorgelegd. En dan zal wel blijken, hoe de verschillende fracties op het ontwerp-program van dr. Drees zullen reageren. De nieuwe methode, die de nieuwe Ka binetsformateur nu volgt, heeft het grote voordeel, dat de kaarten spoedig duidelijk op tafel komen te liggen. Er wordt tijd gespaard. Dat is wel wense lijk, want Kabinetsformaties duren in ons land altijd zeer lang. Dr. Drees zal nu moeten gaan bewijzen dat hij niet alleen een ministersploeg bij elkaar kan houden, maar ook kan for meren. Dit laatste is zeker niet de sterk ste kant. Sinds de bevrijding hebben wij nu vier Kabinetten Drees gehad, maar nog nimmer heeft dr. Drees dit Kabinet zelf gevormd. De Kabinetsfor matie w§rd door anderen voltooid. Ook nu weer heeft de heer Drees openlijk verklaard toen hij d» opdracht van H. M. de Koningin ontving dat de;. (formatie stellig moeilijk zal worden. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1