ENGELAND BESNOEIT MILITAIRE UITGAVEN OM INFLATIEGEVAAR TE VOORKOMEN KRIS-KRAS door Nederland KABINETSFORMATEUR DREES ONDERVINDT VELE MOEILIJKHEDEN üs hjoed p p to sizzen 1 I i VRIJDAG 29 JUNI 1956 52e JAARGANG No. 50 Buitenlands Overzicht Soekarno klopte aan bij West-Duitsland Acht west-europese landen eisen schadevergoeding STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Hwat hat Qabe Skroar Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitgave: A. J. OSINGA N.V„ Bolsward Administratie- en Redactie-adresf Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 339 (K 5157) Engeland zal dit jaar 50.5 miljoen pond (ruim f500 miljoen) be snoeien op de defensie- en 25.5 miljoen pond op de overige over heidsuitgaven om het inflatiegevaar te bestrijden, zo heeft de Britse minister van Financiën, Macmillan, in het Lagerhuis mede gedeeld. Macmillan legde er de nadruk op, dat de militaire bezuinigingen een gevolg zijn van het annuleren of opschorten van defensieorders en een beter gebruik van de bestaande militaire voorwaarden. Op opmerkingen van Lagerhuisleden, dat besnoeiingen „teleur stellend klein” waren, antwoordde de minister, dat het hier nog maar „tussentijdse” bezuinigingen betrof en dat de regering er naar streefde dit jaar 100 miljoen pond op de overheidsuitgaven te besnoeien. Er wordt in sommige kringen beweerd, dat West-Duitsland bij de ontwikkeling van zijn handel met Indonesië, Neder- land niet voor het hoofd wenst te stoten. Al zou dit dan het standpunt zijn van regeringsofficials in Bonn, het is zeker niet het gevoelen, dat leeft onder de groot-industriëlen, die tot dusverre vrij wel niets ongemoeid hebben gelaten om met Indonesië tot zaken te komen, zo wel op het terrein van de handel als dat van de vestiging van industrieën. Deze samenwerking strekt zich tevens Uit tot het oprichten van gecombineerde maatschappijen, waarin zowel het Indo nesische als het Duitse kapitaal verte genwoordigd is op basis van een be paalde verdeling, waarbij het Indonesi sche standpunt is: minstens 51 Indo nesisch De Indonesische Staatsbank voor de in dustrie zal Indonesische particulieren zo nodig bij de fournering van kapitaal terzijde staan. De kwesties van het winsttransfer, ga ranties op het stuk van de loonpolitiek en de arbeidsvrede, vormden bij de be- die wegens hun werk in de ondergrondse of als gijzelaars terechtgesteld zijn. Musserts stoffelijke resten zjjn terecht. Zy zijn nooit van de algemene begraaf plaats in Den Haag verdwenen geweest. De grafschenners die in de nacht van 16 op 17 juni het graf, waarin de leider der NSB begraven lag met vijftien an dere overledenen hebben geopend, zoch ten het stoffelijk overschot van Mussert op een plaats waar het officieel wel hoorde te liggen, maar, waar het door allerlei omstandigheden, zoals verzak king en stuwing niet meer lag. Musserts resten zijn thans opgegraven en ter be schikking van de familie gesteld. Twee Nederlanders bij Keulen veronge lukt. De 51-jarige mevr. M. Brennink- meijer uit Hilversum en haar jongste zoon Dennis (8) zijn dodelijk veronge lukt, toen hun wagen maandagavond ca. halfacht even buiten Keulen begon te slippen en met vrij grote snelheid de pijler van een viaduct over de auto baan ramde. De chauffeur A. de Roo liep een ernstige bovenbeenbreuk op. Vriendin voor f1300 bestolen: 8 mnd. De Haagse rechtbank legde dinsdagmor gen acht maanden met aftrek op aan de 43-jarige Hagenaar W. V. exploitant van een woningbureau. V. werd schuldig geacht aan diefstal van f 1300 ten nadele van een vriendin. Hiene wy allegearre ien sin, dan rounen wy ek allegearre ien wei. Bolswards Nieuwsblad I de kabinetsformateur, Dr. W. Drees, schijnt ten slotte wel overtuigd te zijn, dat men de Nato niet in de steek mag laten. Tijdens een tweede bespreking met de vijf fractievoorzitters is dan ook overeengekomen dat Dr. Drees gaat aantonen, dat met f 1450 miljoen voor 1957 aan de Natoverplichtingen vol daan kan worden. Als de demissionaire minister-president nu op het standpunt staat dat men de Nato-afspraken niet eenzijdig moet verbreken is het duidelijk, dat beide partijen elkaar gaan naderen en dat Dr. Drees bereid zal zijn des noods een nog hoger bedrag uit te trek ken. Televisietoren van 82 meter hoogte wordt bij Goes gebouwd, waarmede geheel Zeeland kan worden bereikt. Deze toren zal eind volgend jaar gereed komen, en zal de enige toren in ons land zijn met eigen zendmogelijkheid uit de televisiestudio. Op de betonnen toren van 82 meter wordt nog een stalen mast van 50 meter hoogte gemonteerd. Het is geen toeval, dat de president van de Indonesische Staatsbank voor de industrie tot Soekarno’s gevolg behoort. Indonesië heeft namelijk zeer belang rijke industriële projecten op stapel staan, welker uitvoering afhankelijk is van twee factoren: het vinden van de meest geschikte bui tenlandse partner voor de levering van de zo nodige technische kennis, en de levering door deze zelfde buitenland se partner van de nodige krediet-faci- liteiten. Voor de aankoop van kapitaalgoede ren werden geruime tijd geleden reeds door Duitsland aan Indonesië belang rijke kredieten verstrekt, en het lijdt geen twijfel, dat deze faciliteiten door het huidige bezoek van de Indonesische presidentiële missie nog verder zullen worden uitgebreid. sprekingen uiteraard moeilijke punten, doch waar ieder geval op zijn eigen me rites wordt beoordeeld naar gelang van belangrijkheid, is, naar in Duitsland bleek, Indonesië wel genegen in dit op zicht vérstrekkende beloften te doen, aangezien men met de uitvoering van het z.g. „vijf-jarenplan”, dat momen teel in Djakarta wordt voorbereid, zo spoedig mogelijk een aanvang wenst te nemen. Enig optimisme dat de socialisten en de k.v.p., a.-r. en c.-h. fracties elkaar ten slotte toch zullen vinden is dus wel ge oorloofd. De v.v.d. schijnt zich achter de heer Drees te scharen. Veel moeiljj- ker is het tweede probleem: de huren. Kabinetsformateur Drees heeft geopperd om per 1 juli 1957 de huren met 25 te verhogen, waarbij dan de helft zal worden atgeroomd. Als dit voorstel door de andere fracties zou worden afgewe zen, dan zouden volgens de heer Drees de opcenten op de grondbelasting op oud-gebouwd verhoogd kunnen worden. Beide voorstellen hebben geen genade kunnen vinden in de ogen van de k.v.p., a.-r., v.v.d. en c.-h. Deze fracties den ken er niet aan om de huren af te romen, althans niet bij deze huurver hoging. De v.v.d. is waarschijnlijk de enige fractie die in alle omstandigheden principieel bezwaar tegen huurafroming zal maken. Maar goed, nu vinden vier partijen in ons parlement het onrechtvaardig om de huiseigenaren niet volledig te laten pro fiteren van de huurverhoging. Toen zij voor de oorlog verliezen leden, is de re gering ook niet bijgesprongen. Waarom zal men dan nu huren afromen, als het niet vast staat, dat de huizenbezitters door deze huurverhoging van 25 over winst gaan maken? De zaak zat dus vast. Toen is er in de bespreking met de formateur het plan van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid ter sprake gekomen. Dit plan wil een deel van de huurverho ging blokkeren. Het geblokkeerde geld zal dan omgezet kunnen worden in cer tificaten, die verhandelbaar zullen zijn. Deze certificaten dienen bestemd te worden voor de financiering van de ver betering van woningen. Het is een plan, dat door de vier fracties is afgewezen, omdat de kleine huiseigenaar daarvan de dupe dreigt te worden. Maar het gesprek over de huren gaat toch voort. Dr. Drees heeft n.l. deskundigen van het departement van Wederopbouw op dracht gegeven om na te gaan of er een variant op dit plan is te maken, dat voor alle fracties aanvaardbaar zal zijn. Aan deze studie is het te wijten, dat de Kabinetsformatie de eerste dagen van deze week zo weinig spectaculair was. Het beraad in de binnenkameren is ech ter nuttig. Ook al mislukt Dr. Drees, dan is er het nodige voorbereidende werk gedaan. Het is misschien merk waardig, dat Dr. Drees zijn pogingen nog steeds voortzet hoewel er belang rijk verschil van mening is over de twee hoofdpunten van het program. Toch is daar wel een verklaring voor te vin den. Geen der fracties de k.v.p. voor op is bereid de zwarte piet te spe len, door de heer Drees te laten mis lukken. Als de socialisten besluiten in de oppo sitie te gaan, omdat Dr. Drees is mis lukt, dan is de k.v.p. zeker niet ge lukkig. En in mindere mate geldt dat toch ook wel voor de a.-r. en c.-h. Zo wordt er eigenlijk een politiek schaakspel gespeeld van grote klasse. Het gaat er maar om wie de langste adem heeft. Sneker jongetje overreden. De 8-jarige Bernard Coers uit Sneek is dinsdag door een melkauto overreden en gedood. Sa men met een vriendje was hij op de wagen geklommen, zonder dat de be stuurder dit bemerkte. Even later viel hij van de auto af en kwam er onder. Na twee inlbraken in arrest. De 17-jarige F. H. S., leerling-stratenmaker, de 23- jarige G. A. K., bankwerker en de 24- jarige H. K., straatstamper, zijn door de Eindhovense recherche gearresteerd wegens inbraken in een melkfabriek en in een huishoudschool te Eindhoven. Schilder kocht veel, maar betaalde niet. Een huis van f 2600.een televisietoe stel van f 1195, voor ruim f 1200 aan meubelen, dit alles zei de 25-jarige schil der A. de K. uit Gouda voor de recht bank te Rotterdam, op afbetaling ge kocht te hebben, terwijl hij wel wist, dat hij deze schulden nooit zou kunnen vol doen. Bij spelen met plastic broodzak gestikt. De bijna zesjarige Henny den B. uit Harderwijk is maandagavond bij het spelen met een plastic broodzak, dat zij over haar hoofd had gedaan, gestikt. Vermoedelijk heeft zij het bandje van het zakje om haar keel vastgetrokken. Langdurige toepassing van kunstmati ge ademhaling mocht niet meer ba ten. NTM-lbus in de berm. Tegen half twaalf dinsdagmorgen had op de rijksweg Joure-Sneek ter hoogte van het Zuider- sportpark een vrij ernstig verkeersonge val plaats. De NTM-bus, bestuurd door de heer Jan Dijkstra, die de dienst Heerenveen-Sneek-Leeuwarden reed en waarin zich 17 passagiers bevonden, is tengevolge van een botsing met een per sonenauto in de bermsloot gereden. Verkoop van twee Duitse weekbladen verboden. Er is een verbod uitgevaar digd tot verkoop van de Duitse geïl lustreerde weekbladen „Quick” en „Neue Illustrierte”. De voor de verkoop in Nederland bestemde exemplaren van de editie van deze week waren in ons land reeds aan de boekwinkels en kios ken gearriveerd. De bladen bevatten weer sensationele publicaties over het Nederlands Koninklijk Gezin. Opdracht voor S. Vestdijk. De minister van O., K, en W. heeft aan de letter kundige S. Vestdijk een opdracht ver leend, bestaande uit het schrijven van een aantal opstellen over componisten. De heer Vestdijk heeft deze opdracht aanvaard. Erdoctoraat voor minister Mansholt. De senaat van de landbouwhogeschool te Wageningen heeft het doctoraat in de landbouwkunde honoris causa verleend aan de heer S. L. Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. Weer een geheime zender gepakt. Op sporingsambtenaren van PTT hebben in samenwerking met de gemeentepolitie te Drachten een klandestiene zender te Houtigehage opgespoord en in beslag genomen. Proces-verbaal werd opge maakt tegen de 23-jarige los arbeider F. V. Philipsbedryf in Hoogeveen. Philips N.V. uit Eindhoven zal een tak van haar be drijf in Hoogeveen vestigen. Tijdelijk zal de beschikking worden verkregen over bedrijfsruimte in een oude gasfabriek. Philips heeft de gemeente verzocht een hal, zoals op het ogenblik voor de HAMO in aanbouw is, te mogen huren. Te zijner tijd kan dan tot aankoop wor den overgegaan. Deze hal zal verrijzen aan de Industrieweg. In het bedrijf zal overwegend manlijk personeel werken; i naar verwachting ongeveer 350 man, Wanneer het Gemenebest met succes de economische strijd met de Sovjet unie wil aanbinden, zo zal Eden beto gen, zal het verscheidene maatregelen moeten nemen. Door verlaging van de defensieproduktie zou de industrie kun nen worden vrijgemaakt voor een ver groting van de handel, terwijl door deze besnoeiingen tevens de economische hulp aan achtergebleven gebieden zou kunnen worden uitgebreid, aldus de „News Chronicle”. Nu we toch schrijven over de buiten landse politiek, wat betreft de economi sche worsteling, is het goed ook de aan dacht nog eens te vestigen op de Euro pese reis van Soekarno, met name op de „successen” die hjj in West-Duits- land boekte. De voorbereidende schermutselingen zijn overigens vele weken geleden reeds begonnen, maar nu wordt de strijd dan volkomen duidelijk. De k.v.p., a.-r. en c.-h. fracties steunen de minister van Oorlog. Niet dat zij zeggen: er moet f300 miljoen meer worden uitgegeven. Neen, bedragen worden door deze frac ties niet genoemd. Zij zeggen alleen dat Nederland aan zijn Nato-verplichtingen moet voldoen. Er mag geen sprake van zijn, dat ons land op eigen houtje inter nationale afspraken verbreekt. Dr. Drees was daartoe aanvankelijk wel genegen, omdat hij meende dat wij wer kelijk niet meer dan f 1350 miljoen per jaar voor onze defensie kunnen opbren gen. Dat was een standpunt, dat in de socialistische fractie ook niet gemakke lijk te verkopen is, want mannen als Evert Vermeer hechten bijzonder veel waarde aan de Nato-afspraken. De socialisten hebben elkaar ten slotte gevonden op een bedrag van f 1450 mil joen per jaar. En wat belangrijker is, „Bij drastische bezuinigingen”, aldus Macmillan, „gaat het om zeer belang rijke besluiten, welke ook de Britse Gemenebestlanden en onze bondgenoten raken. Hoewel wij er niet voor terug deinzen, dienen wij geen beslissingen te nemen zonder met hen overleg te heb ben gepleegd”, zo zei de minister, die er aan toevoegde, dat het niet in de bedoeling ligt, de gevechtskracht van de Britse strijdkrachten aan te tasten. De defensie-bezuinigingen zijn overigens premier’s Eden welkomstgroet aan de Russische handelsmissie, die binnenkort onder leiding van vice-premier Anastas Mikojan naar Engeland komt met een lange boodschappenlijst. Boelganin en Chroesjtsjev hadden tijdens hun bezoek aan Engeland reeds orders ter waarde van 2.8 miljard dollar (ongeveer 10 mil jard gulden) aan machines, schepen en grondstoffen in het vooruitzicht gesteld. Enkele van deze goederen staan op de lijst van verboden exporten nadr com munistische landen, maar het merendeel is volkomen vrij. Minder defensieorders voor de Britse fabrieken waarborgen, aldus de „News Chronicle”, dat de Russen niet voor een gesloten deur komen en hun orders gaan plaatsen in de landen waarmee Enge land een zware concurrentiestrijd voert”. De economische problemen en de be snoeiingen op de defensie zal ook ter sprake worden gebracht op de confer rentie van het Britse Gemenebest, die woensdag in Londen is begonnen. Eden zal zijn collega’s waarschijnlijk vragen of de Gemenebestlanden het nog steeds hoodzakelijk vinden hun huidige defen- eielasten te handhaven. De formatiepoging van Dr. Drees is stellig niet gemakkelijk. Reeds onmiddelljjk na het aanvaarden van de opdracht verklaarde de kabinetsformateur dat het niet eenvoudig zou zijn te slagen. Tot nu toe stellen de feiten bem in het gelijk. Het is ongetwijfeld een goede gedachte geweest van de demissionaire minister-president om te beginnen met de moeilijkste kwesties: het defensieplafond en de huurkwestie. Wat dit eerste punt betreft heeft de formateur ongetwijfeld alleen zich zelf de grootste moeite op de hals ge haald. Dr. Drees staat n.l. op het standpunt dat er niet meer geld voor onze defensie-inspanning kan worden uitgegeven dan f 1350 miljoen, het bedrag dat tot nu toe jaarlijks wordt uitge trokken. Maar minister Staf zegt, dat hij in 1957 in grote financiële moeilijkheden zit. Alle lonen en salarissen zijn gestegen, de prijzen zijn omhoog gegaan, maar de defensie mag niet meer uitgeven dan in 1954: f1350 miljoen. Dat kan niet, aldus de minister van Oorlog en Marine. Naar zijn mening moet er in 1957 minstens 300 miljoen meer worden uitgegeven, dus in totaal f 1650- miljoen. Dat is het gevecht om het defensieplafond. Het was reeds bekend, dat Indonesië zeer geporteerd is voor een nauwere samenwerking met Duisland en dit de monstreerde zich o.m. in het feit, dat steeds meer orders voor kapitaalgoe deren in Duitsland werden geplaatst en dit niet alleen vanwege de krediet faciliteiten, doch zeer beslist ook van- ting (Roosendaal) (Maastricht). Sneker trein ramt auto. Bij een door knipperlichten beveiligde overweg tus sen Mantgum en Leeuwarden is dins dagmiddag een trein met volle vaart op een melkauto ingereden. De chauffeur van de auto werd zeer ernstig gewond in een Leeuwarder ziekenhuis opgeno men. West-Duitsland, dat zich in de afgelo pen jaren op fantastische wijze heeft hersteld, krijgt thans wellicht nog een bittere pil te slikken. Acht West-Europese landen eisen n.l., dat West-Duitsland schadevergoeding betaalt aan hun onderdanen, die tijdens de bezetting door de nazi's vervolgd zijn zo werd van diplomatieke zijde verno men. De „gemeenschappelijke stap” is gedaan door Groot Brittannië, Frankrijk, Bel gië, Nederland, Luxemburg, Noorwegen, Denemarken en Griekenland. Zij willen schadevergoeding voor onder danen, die door de Gestapo mishandeld zijn, in concentratiekampen opgesloten zijn geweest of op andere wijze tijdens de bezetting slachtoffers van de nazi's zijn geworden. Zij willen ook pensioe nen voor de nabestaanden van mensen, Snoepcentrale. De 40-jarige monteur W< de R. uit Rotterdam bekende voor de rechtbank te Rotterdam, in een jaar tijds honderden kilo’s bonbons en choco* lade te hebben gestolen bij de firma F( R., waar hij werkte. Zijn grootste „af* zetgebied” was de 49-jarige mevrouw G. H.R., die per week gemiddeld 40 ons kocht en met haar gezin opat. Da diefstallen waren opgelopen tot f3000. W. de R. werd door de rechtbank ver* oordeeld tot zes maanden met aftrek, waarvan drie jaar voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Na Mussert ook Peter Ton. Woensdag is geconstateerd dat ook op Nieuw Eyck en Duinen te Den Haag de graven van enkele figuren der N.S.B. zijn bescha digd. Op de graven van de W.A.-man Peter Ton en van de in 1940 gefusi- leerde Von Lützow waren planten ver* trapt en verder waren de namen van Peter Ton en van de dichter Kettman, die een grafspreuk op de grafsteen had aangebracht, geheel of gedeeltelijk ver wijderd. Dodelijk ongeluk bjj Bergum. Met een hevige slag kwam woensdagmorgen om streeks half elf een uit de richting Drachten komende gele Volksbestelwa- gen van het aannemersbedrijf firma H. J. Koedijk Pzn. te Zwolle, aan de noord zijde van Bergum tegen een boom te recht. De wagen schijnt met vrij grota snelheid gereden te hebben en is waar schijnlijk in de zeer flauwe bocht die de weg ter plaatse maakt, op de enigszins natgeregende klinkerbestrating geslipt. De bestuurder, de 41-jarige J. van der Hoorn uit Hattem, die betrokken was bij de werkzaamheden van d,e fa Koe dijk in Drachten, moet by het ongeval op slag zijn gedood. Hij was de enige inzittende. Waarn. burgemeester veroordeeld. Het gerechtshof te Den Haag heeft woens dagmorgen het vonnis van de rechtbank bevestigd, waarbij de 56-jarige W. S. de V., waarn. burgemeester van Nieuw Helvoet wegens het aanrijden van een meisje tot 14 dagen gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegd heid werd veroordeeld. De V. had op 2 augustus van verleden jaar een meisje meegesleurd met zijn linkervoorbumper. Zij had hierdoor een groot litteken op gelopen. Omstanders hadden verklaard, dat De V. naar sterke drank rook en waggelde. Oud» man aangaredwi bjj 't ovmMcen. Op het Zuiderpletn te Leeuwarden maandagavond de 89-jarige heer R. Wobs, die bij het oversteken vr de i j- wege de omstandigheid, dat Duitsland als leverancier in Indonesië een voor name plaats inneemt: zeer scherpe of fertes te zamen met gunstige levertijden en een punctuele uitvoering der gesloten contracten zijn nu eenmaal factoren, welke in de internationale handel de doorslag geven, en hierin was en is Duitsland sterk. In de afgelopen tijd hebben bij het be oordelen van offertes voor belangrijke kapitaalprojecten de politieke factoren in Indonesië natuurlijk wel eens een rol gespeeld, doch in het algemeen was het toch wel steeds zo, dat Duitsland, hoe dan ook, gunstiger aanbiedingen kon af geven Dat de steun, welke van rege ringswege aan de Duitse industrie ten behoeve van de export in het verleden Werd gegeven, hieraan ook niet vreemd Was kan in dit verbind ook worden Vermeld. In nota’s aan het ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben zij er op gewe zen, dat de nieuwe wet op de schadeloos stelling, welke onlangs door het parle ment is aangenomen, niet voorziet in schadevergoeding aan niet-Duitsers. De wet erkent slechts aanspraken van Duit sers die gewoond hebben binnen de Duit se grenzen van 1937. De bezette landen hebben laten weten, dat zij de kwestie nog niet als afgedaan beschouwen. Zij doelden hierbij op de bepaling in de verdragen, waarbij het vorig jaar de bezetting van Duitsland beëindigd werd. Hierbij werd West-Duitsland verplicht een wettelijke regeling te treffen voor schadevergoeding aan nazi-slachtoffers. De acht landen hebben te verstaan ge geven, niet van mening te zijn dat de huidige wet voldoet aan deze verplich ting. Ingevolge deze wet kunnen Duit sers aanspraak maken op uitkeringen naar gelang van hun gevangenschap en de mate van hun invaliditeit. Weduwen en wezen kunnen aanspraken doen gel den op pensioenen. De wet biedt verder de mogelijkheid voor uitkeringen om af gebroken carrières te hervatten, even als voor compensatie voor verloren be zittingen. Acht renners in de Tour de France. In een vergadering van de sportcommlssie van de K.N.W.U., waar ook de vertrou wensman de heer Piet van lerlant en de ploegleider Kees Pellenaars aanwe zig waren, zijn de volgende acht renners definitief aangewezen voor de Tour de France: Wout Wagtmans (St. Willi- brord), Jan Nolten (Geleen), Mies Stol- ker (Zuilen), Daan de Groot (Amster dam), Leo van der Pluim (Dussen), Piet van de Brekel (Echt), Gerrit Voor- en Sjef Lahaye

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1