KRIS-KRAS door Nederland FRANSE COTE D’AZUR STEEDS MEER IN TREK üs hjoed p p to sizzen 1 Fan de Martinytoer Gouden filmpjes Wie niet naar liet buitenland gaat telt niet meer mee Tsjommer toer 128 doden bij vliegongeluk Hoe genoeglijk Hwat hat Qabe Skroar 52e JAARGANG DINSDAG 3 JULI 195$ No. 51 J S. I I 1 I I I I Hü was tóch alleen geweest. Het komt meer voor, dat de politie een inbreker niet gelooft. Een 25-jarige Rotterdam mer die een gebroken pols had, beweer de zonder hulp in een textielfabriek te hebben ingebroken. Klim er dan nog eens in, zei de politie. De man deed het ditmaal onder toezicht. Toen geloof de de politie hem. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND sH Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad VAKANTIE-ARTIKEL Monte Carlo 1ste week juli 1906 SOE DIT HJIR NET KINNE Spannum. Nico Carstens. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adreat Marktstraat 13 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 ’(K 5157) met was de een zaam maar zeker tot ruïnes vervallen, of dat zij in stand gehouden worden als eenvoudige aantrekkelijkheid voor het toerisme en al hun oorspronkelijkheid verliezen. nog door de politie werd ingerekend. De 80-jarige man had het slot geforceerd en uit de keet dertig kilo bladlood ont vreemd. Een deel daarvan had hij al verkocht. De rest was in zijn tuin be graven. Hoofdstad had de meeste overnachtin gen. Nog steeds neemt Amsterdam het leeuwendeel voor zijn rekening van bui tenlanders, die in Nederland overnach ten. De hoofdstad boekte in het eerste kwartaal van 1956 42 procent van het totaalaantal slapers, tegen Rotterdam 17, Den Haag 15, Utrecht 2 en overig Nederland 24 procent, het aantal in ho tels aangekomen gasten 121.000, voor wie 299.000 overnachtingen werden ge- Mr. Jonkman blijft Senaatspresident. Bij Kon. Besluit is mr. J. A. Jonkman her benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer. Als zodanig zal hij dinsdag de verenigde vergadering van de Staten- Generaal, welke in buitengewone zitting met de met de tot een It moat in goede prater wêze, dy’t it in swijer forbetterje sil. Bols wards Nieuwsblad Tsjom syn hege toer lükt krom, Dy moat wol nedich makke. Oars dan wipt dy toer straks om En dat soe raer ütpakke. Krak, krak, it wtirdt al fornemm’, Help gau, de toer moat makke! De tijd, dat men een vakantie in Gaasterland of het verre Appelscha als een gebeurtenis van de eerste orde onderging, ligt nog niet zo heel ver achter ons. Maar we leven snel. Friesland was voor velen spoedig niet meer mooi genoeg en men trok naar Schoorl, Kamperduin en de Veluwe. Ook dat werd gewoon en het behoort tegenwoordig tot de bon ton in de vakantie minstens een buiten landse reis te maken. Het is weer zover. De vakanties staan op het punt voorgoed los te breken. En de krant, die de spiegel van het leven wil zijn, mag ter afwisseling van de meer gedegen stof ook wel eens met een Ditmaal over de onvol- gedachten mee? wat luchtiger „vakantie-artikel” komen, prezen Franse Cote d’Azur. Reist U in Naastenliefde in de dierenwereld. Het hondje van de heer Stolze op de Baak- woning in Naaldwijk is een bijzonder moederlijk dier. Het heeft zich ontfermd over een nest met 6 jonge konijntjes. Als het etenstijd is voor de konijntjes wandelt de hond in de richting van het hok, gaat er binnen en vlijt zich voor zichtig op het konijnennest. De konijn tjes schijnen de voeding van hun pleeg moeder zeer te waarderen. Ged. Staten willen ópschieten sluizen te Harlingen. Nu het gemeente Harlingen weer niet bruikbare vorm van medewerking in zake het sassenplan is kunnen komen, aldus Ged. Staten, stelt dit college voor, dat de provincie onverwijld maatregelen treft om in Harlingen een nieuwe keer sluis te bouwen ter vervanging van de beide onbetrouwbare sassen. Zij vragen de Prov. Staten machtiging om alle maatregelen daartoe te nemen, onteige ning inbegrepen. Tsjom syn hege toer lükt krom ’t Bin der lyntsjesnijers, Yn Aldeboarn der sein’ hja: „kom, Us toer moat ek fornije. Wy meitsje 'm heger noch as Tsjom!” Mar dat woe Tsjom net lije. Twee Amerikaanse passagiersvliegtui gen, een Constellation van de „Trans World Airlines” en een DC 7 van de „United Airlines” zijn in de Grand Can. yon (Arizona) neergestort, na met el kaar in botsing te zijn gekomen. Bij de ramp, de grootste in de geschiede nis van de burgerluchtvaart, kwamen alle inzittenden, 128 mensen, om het leven. De beide toestellen kwamen terecht op twee van de meest ontoegankelijke pie ken in het oostelijk deel van deGrand Canyon, een van de mooiste Amerikaan se natuurmonumenten. De wrakstukken werden over een oppervlakte van 300 meter verspreid. Door de slechte weersomstandigheden duurde het geruime» tijd voor helicopters met reddingsploegen aan boord, de plaats van de ramp konden bereiken, en toen het eerste toestel eindelijk kans zag te landen, konden de redders bij geen van beide wrakken nog enig teken van leven bespeuren. Beide toestellen waren vrijdagnacht laat met een tijdsverschil van drie minuten uit Los Angeles vertrokken. De Con stellation met 64 passagiers en een be manning van zes koppen naar Kansas City en de DC 7 met 53 passagiers en vijf bemanningsleden naar Chicago. Boven de Grand Canyon was het weer buitengewoon slecht. De DC 7 vloog op 7000 meter hoogte, welke het toestel was voorgeschreven. De» Constellation moest lager vliegen, doch werd waar schijnlijk door onweersbuien gedwongen hoger te gaan. Op 7000 meter kwam de fatale botsing. bijeen komt, in het gebouw van de Tweede Kamer presideren. Amerikaanse schenking van 350 duizend dollar. Lewis L. Strauss, voorzitter van de commissie voor atoomenergie van de Ver. Staten, heeft medegedeeld, dat de regering van de V.S. 350.000 dollar zal bijdragen in de kosten van een in Ne derland op te richten experimentele kernreactor. Bij het reactor-centrum Ne derland bestaan plannen voor de bouw van een dergelijke reactor. De grote ommekeer. Het dagelijks be stuur van de communistische partij afd. Nederland besloot, in september een vervroegd congres te houden. De Stalin-ommekeer zal op het programma staan. Partij-secretaris Paul de Groot, heeft daar al een en ander over ge zegd. Geen „Burger”-actie. De vliegers bij de K.L.M. hebben het besluit genomen de actie in burgerkleding dienst te doen inplaats van in uniform, niet te voeren. Er zal doodgewoon worden doorgegaan met de loononderhandelingen in uni form. Parijs daargelaten, kan in Frankrijk Wellicht geen plek zich in een reputatie verheugen, die te vergelijken is met die Van de Cóte d’Azur. Deze waardering is reeds meer dan een eeuw oud en heeft dus al een eigen geschiedenis. Reeds ten tijde van het herstel van het koningschap werd deze streek veelvul dig bezocht door vreemdelingen om er de winter door te brengen en wel in het bijzonder door de Engelsen. Zij waren het die in de jaren 1822—1824 te Nice, dat toen afgestaan was aan het konink rijk Sardinië, de Promenade des Anglais deden ontstaan, één der mooiste ter we reld. De herinnering aan dit verleden wordt ons levendig gehouden door een marme ren plaat, die aangebracht is op een stevige toren, overblijfsel van een ver woest ridderslot op de helling van een rotsachtige uitloper, die boven de stad Uitsteekt. De inscriptie vermeldt, dat in 1831 Berlioz er zijn toevlucht heeft ge zocht om de Ouverture van „Roi Lear” te componeren. Hoog boven de zee woonde hij met een prachtig uitzicht over de daken van de nauwe straatjes, die nu maar een klein deel van de grote stad vormen, die de hoofdstad van de Alpes-Maritimes is. Eigenlijk was de Cóte d’Azur er nog niet, d. w. z. ze was nog in „de mode”. En het zou het gehele tweede keizerrijk duren, alvorens de hogere kringen, aangemoedigd door enthousiaste schrij vers als Alphonse Karr, de smaak te pakken kregen van deze heuvelachtige oever met zijn heldere en diepe inham men tusen de met pijnbomen bedekte heuvelen, met zijn azuren hemel, zijn zacht en zonnig klimaat, zijn blauwe en vredige stromen, bloemenvelden en si naasappelenbomen. In deze tijd werd de kleine vlakte, die Zich uistrekt ten westen van het oude Nice tot aan de monding van de Paillou als het ware bezaaid met huizen, waar van de een al luxueuzer was dan de ander, die gebouwd werden langs de pa radijsachtige Baie des Anges. Tuinen en parken werden aangelegd, waar palmen, mimosa, cactussen en nog honderden exotische planten weelderig groeiden en bloeiden. In stijl Napoleon III werden toen talloze zomerverblijven en villa’s gebouwd. Dit was de periode der ruime Vertrekken, waarvan de vloeren met marmeren tegels bedekt werden, terwijl de plafonds beschilderd werden als voor jaarshemels met vliegende vogels en met bloemen begroeide balkons. Ook was dit de tijd van de rijtoeren te paard langs het strand of op een muil ezel in het naburig gebergte in een ele gant gezelschap van kleine parasollen en crinolines. Nice kwam toen ook tot boekt. Dit betekent een verhoging met 11 procent vergeleken bij 1955. Kon. familie bij „Xerxes”. Koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Bea trix zullen waarschijnlijk vandaag op het concours hippique terrein te Utrecht de galavoorstelling bijwonen van het openluchtspel „Xerxes”. Voorkeur op stembiljet. Wat het bij de recente Kamerverkiezingen op zich ver enigen van voorkeurstemmen betreft, blijkt, volgens de in de Staatscourant gepubliceerde gegevens, een vrouw de kampioene te zijn. Het is de VVD-afge- vaardigde mevr. A. Fortanierde Wit die 12.585 stemmen kreeg. Het hoogste aantal voorkeursstemmen bij de manne lijke kandidaten kreeg prof. mr. P. S. Gerbrandy, namelijk 9604, waarvan 1999 in Den Haag. Mislukt experiment. De N.V. „De twaalf Provinciën” werd failliet verklaard. Dit betekent het einde van het Rotterdam se experiment in één gebouw een aan tal verschillende winkels onder te bren gen. Er zijn nu plannen om van het ge bouw een hotel te maken. Minister Algera „schoot te kort”. Mi nister Algera is vrijdagmiddag bij de officiële opening van het nieuwe deel MoergestelOirschot van rijksweg 63, dat aansluit op de weg Tilburg—Moer gestel, bewust een „tekort schietende gastheer” geweest, zoals hij zei Hij bood de genodigden, onder wie zich de Commissaris van de Koningin, prof. dr. J. de Quay, en generaal J. Warringa bevonden, geen spirituele dronk aan. „Het openen van deze weg moet in het teken staan van de woorden: „Bij snelverkeer geen alcohol,” zei de minis ter. Het werd thee. moai ding wêze as al dizze dingen ris safier komme koene om yn in weardich en geryflik modern gebou in mienskip- like hüsfêsting to finen,sadat wy hjir ek mei in gefoel fan greatskens wize koene op üs Lanbouhüs. Hwat in geriif en gemak foar de funksionarissen, dy’t alleman daliks bymekoar hiene en hwat it swierste waecht, hwat in geriif fnar de nije fémerk yn Ljouwert. Dat sil modern en great wurde, sa’t men seit. Soene de boeren en de konsulinten en de bistjüren net ris ütsjen nei de moog- likheit om net fier fan dizze fémerk in plak to sykjen foar in weardich en mo dern gebou foar de Lanbou? Hwant it peil fan de Fryske Lanbou en de fokkerij hjirre is wol sadanich dat soks alhiel forantwurde is. FryslAn koe ek yn dit opsicht hwat prestearje, der sitte hjir krêftige en kapitaelsterke li- chems genöch en d,e oerheit soe foai’ sa’n sintrale ek each genóch ha, wolle wy ha. Hwa nimt it initiatyf ris foar in weardich Frysk Lanbouhüs yn Ljou wert? Hwa forlost üs fan de boel en de byboel, dy’t it nou linkelytsen yn Ljouwert wurden is? Hwa makket in ein oan it tiidforlies, de argewaesje en it ünder peil stean fan de lanbou op dit gebiet Hwa jowt ek can de bisikers üt eigen lan en de hünderten bütenian- ners in representaesje fan de Fryske boerestan, dy’t yn oerienstimming is mei it plak, dat hja yn de wiald yn- nimt. Men moat fan oaren leare wolle. Arnhim en Roermond ha my sjen lif ten hwat kin. Soe Ljouwert en Fryslan dat net kinne? Neist de Frico en it Bi- driuwslaboratorium, nei it Stamboek- hüs en de Suvelbank heart in weardich monumentael en praktysk ynrjuchte LAnbouhüs to kommen. Sa’t it nou is, is ünder Frysk agrarysk peil. Tj. de J. Yn de hope fierder nei it suden de sinne to finen, wiene wy in deimannich êfsakke nei it lan fan Saksen en Fran ken. Mar op in inkeld blinkje nei wie de simmerkening dér ek likemin to sjen. Rounom barnden de elektryske kachel- tsjes om in bytsje geselligens to brin- gen yn de tsjustere kalde simmer fan ’56. Yn Vaals en Valkenburg toerden de bussen mei bisleine ruten troch damp en dize en fakentiids koe men de hich- ten net iens sjen. Né, it waer wie der gjin spoen better en de üngetiid like sümber en hjerstich. Mar der is altyd wol hwat to sjen en to merkbiten en sa trof ik it yn Roer mond, hwer’t in jubileum fierd waerdjseal foar greatere gearkomsten, Tekort aan flessen. De glasindustrie kan op het ogenblik de aanmaak van limo- nadeflessen niet aan. De orders van de fabrikanten zijn onverwacht groot ge worden. Op langere termijn komt dat wel weer in orde. 50-jarig bestaan van de bewaarschool van het St. Anthony Gasthuis. Deze be waarschool verrees op de plaats van het Hoog- of Jongemahuis, dat in 1840 af gebroken werd. In 1854 werd een ge deelte van de vrijkomende grond door het gasthuis aangekocht. Op 31 jan. 1855 werd de bouw van de bewaarschool aanbesteed. Het werk werd gegund aan een timmerman uit Groningen voor f6549.—. Het gebouw werd 8 juli 1856 plechtig ingewijd. Een paar linden stam men nog uit de slottuin. Op de kronings- dag van Koningin Juliana is nog een derde linde geplant. Er werd een feest lied gezongen op de wijze van Piet Hein. „Weet je wie het druk hadden, vijftig jaar geleden De timmerlieden van Bolsward Ze bouwden van hout en van kalk en steen Een school voor de klei nen heel hard, Hoezee, hoezee! Komt zingt nu met ons mee Op deze dag van ’t feest (bis), Die wordt gevierd met opgewekte geest (bis). bloei, terwijl bouw van zijn Casino bezig gouden stad te worden, dank zij zijn speelzalen en Cannes, beschermd door de Kanselier van Engeland, lord Brou- ghane, zich voorbij de wijk du Suquet begon uit te strekken. Tot aan het einde der 19e eeuw behiel den de badplaatsen van de Zuidkust een voornaam karakter. Het beeld werd daarna gevoelig gewijzigd door de gere gelde dienst van de electrisChe tram, die de oever volgde. Dit werd de eerste stap naar de demo cratisering van een streek, waarvan de bekorting tot op dat ogenbik bewaard was gebleven voor hen, die door de for tuin begunstigd waren. Vervolgens droegen tussen de beide we reldoorlogen verschillende feiten er toe bij, dat weer verandering in de vroegere sfeer kwam. In de eerste plaats door de wintersport, die de Cóte d’Azur van een deel van haar vaste gasten beroofde. Bijne tegelijkertijd bracht een opeen volging van regenachtige zomers een vooroordeel over de badplaatsen van het noorden en westen en maakte dat velen in hun grote vakantie liever naar het zuiden trokken, waar zij misschien te veel warmte, maar in ieder geval zeker van mooi weer konden zijn. Weldra zagen vele ménsen in dat het beter was in de bergen het opwekkende plezier dat sneeuw en zon bieden, te gaan zoeken of aan zee heerlijk in lauw water te baden en lui in de zon te. lig gen, dan aan de Middellandse Zee een winter door te brengen, waarvan het zachte klimaat ook maar betrekkelijk is en ’s zomers te gaan klappertanden te Deauville of te Dinard. De verandering werd zo radicaal, dat vele hotels van de zuidkust, die in vroe gere gidsen aangemerkt stonden met de vermelding: gesloten van mei tot no vember, nu juist deze maanden geopend waren. Ten slotte werd de grote omme keer bewerkstelligd door de betaalde vakanties, de aanmoediging om aan de kust te gaan bouwen, de snelle toename van het aantal auto’s en bussen en in plaats van de korte strook strand en boulevard die van Menton tot Saint- Raphaël liep en eertijds de magische naam van „Cóte d’Azur” droeg, heeft men deze eenvoudig verlengd tot in de omgeving van Marseille, zonder zich om de mistral te bekommeren, misschien zelfs wel omdat deze in het slechte sei zoen zo gevreesde wind, in de honds dagen juist welkom is. Stellig zouden noch Berlioz of Alphonse Karr, noch Keizerin Eugénie of koningin Victoria thans het vredige eden herken nen waarvan zij de zo getrouwe gasten waren. De Riviera, dicht bij de zee, is niet meer dan een drukke weg, zo zeer omzoomd door villa’s, dat hij nauwelijks meer onderbroken wordt door een ope ning bij bossen, inhammen of een open stuk land. Wil men echt van de natuur genieten, dan moet men zich enige kilo meters van de oever verwijderen; en zelfs daar verandert de bouwkoorts voortdurend het aspect van het land- schap. Deze verandering werkt volgens twee stromingen. De ene, die gevolgd wordt door de inheemsen, landbouwers, fabrikanten en zakenlui getuigt van een esthetische onverschilligheid, die sedert de aardrijkskundige toevalligheden en de kunstzinnige tradities hebben op gehouden over de provinciale architec tuur te heersen, heeft toegelaten dat zo vele streken door haast gelijkvormige bouwsels worden bedekt; de andere stro ming doet bepaalde plaatsen profiteren van de gunsten van de mode en is de vrucht van de sinds lang geuite spijt over het verdwijnen van de lokale kleur en wordt geïnspireerd door de oude Pro- vencaalse huizen; deze stroming be waart hiervan de essentiële trekken in een soort villa’s, die niet altijd even ge lukkige voorbeelden zijn, doch niettemin nuttig voor het behouden van het ka rakter van de streek. Deze oude stadjes nu, schijnen niet te kunnen ontkomen aan één van de drie bedreigingen, n.l. hetzij dat zij gemo derniseerd worden ten koste van hun aantrekkelijkheid en persoonlijkheid, hetzij dat zij verlaten worden en lang- Zwembad ontijdig gevuld. Een dragline, waarmede voor de aanleg van een nieuw zwembad te Amsterdam-West werd ge werkt vernielde er een hoofdbuis van de waterleiding. Een onverwachte, me tershoog spuitende fontein was het ge volg. Het duurde een uur, voordat de waterleiding was afgesloten, hetgeen niet behoeft te verwonderen, omdat men ook niet wist, dat hier een hoofdbuis was. Het toekomstige zwembad, liep half vol. De schade kan aanzienlijk zijn, in dien het beton van het bassin nog niet voldoende was gehard. Goede maatregel. Toeringcars, bestemd voor schoolreisjes, worden tegenwoordig door de Verkeersinspectie aan een strenge keuring onderworpen. Men heeft leergeld betaald. Zo werd te Rotterdam zulk een bus afgekeurd en naar de ga rage teruggezonden. De remmen deug den niet en de banden waren versle ten. Waar is het rustig boerenleven Door iedereen zo zeer benijd Als romantisch steeds beschreven Met die goede oude tijd? Hooiers vaak uit vreemde oorden. Kerels aan het werk gewend Die zomers bij dit landschap hoorden Wie heeft ze vroeger niet gekend? Na de nachten zwoel en lauw Zag men reeds de maaiersschimmen ’s Morgens in de vroege dauw Als de zon begon te klimmen Deden zij hun zijn reeds blijken Al was hun woord nog kort en stug Hoorde men hen zeisen strijken Met gebogen kromme rug Als de zon het hooi kwam drogen Zo als midden op den dag Werd er in de hand gespogen Ging men dapper aan de slag. Zag men hen de zwaden keren Met z’n allen’ op een rij Konden zo heel wat presteren En een kwinkslag hoorde er bij Al was’t toen alles ook geen deugd Toch raakten wij er veel aan kwijt Hoe meer zielen hoe meer vreugd Was’t gezegde van die tijd De romantiek gaat nu verloren Al het oude ging voorbij Rusteloosheid werd geboren Machines in een lange rij „Hoe genoeglijk rolt het leven Des gerusten landman heen Waar is nu de spreuk gebleven Toen zelfs de mens machine scheen? Dieseltrein in brand. Op de lijn Den BoschOss is vrijdagavond een diesel trein, kort na het vertrek uit Den Bosch in brand geraakt. Het vuur ontstond in het laatste deel van de motorwagen en sloeg over naar een eerste klas compartiment. Bij aankomst in Oss sloegende vlammen reeds fel naar bui ten. De nevel-tankwagen van de ge meentelijke brandweer heeft geruime tijd werk gehad om het vuur te blus sen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De materiële schade is aanzienlijk. Half blind toch willen ryden. Een ge meenteraadslid te Alkmaar had slechts één oog. Om een rijbewijs te krijgen had hij verklaard, de beschikking over beide ogen te hebben. De rechtbank veroordeelde de edelachtbare tot f 300 boete of 60 dagen hechtenis. Dit is ook geen leugentje om bestwil meer. „Oude rot” in ’t vak. Op een bouwwerk te Tilburg is een inbraak ontdekt in de directiekeet, welke gepleegd is door een 80-jarige inbreker, die dezelfde dag Bij Hollandia te Bolsward 2 kinderen door de tram overreden. Te Kimswerd werd eveneens een jongetje door de tram gedood. fan in proefbuorkerij yn it Lanbouhüs. It hat gjin doel oer dizze saek hjir hwat to fortellen, mar hwat my der wol op- foel, wie it Lanbouhüs seis. Wis, wy hawwe yn Ljouwert ek in Lan bouhüs, mar ik sil my tonei wol wacht- sje it minsken üt it suden wei sjen to litten, hwant dan soene wy üs in moai bytsje skamje. It Lanbouhüs yn Roermond is in tref lik gebou, dat as in reus boppe de oare huzen ütstekt. Royael en kunstsinnich oplutsen, is it in sieraed foar de stêd en jowt it in klinkende demonstraesje fan de greate bitsjutting, dy’t de Lan bou hjirre, lyk as rounom foar lan en sted hat. Dit Lanbouhüs kin bisjen leije en seit oan eigen en frjemd, dat de boerestan hjirre meitelt en wit hwat hja ek uterlik oan de wrald to bieden hat. Fan binnen wiene skilderingen en byldhouwurken, branskildere glêzen, romme vestiaires, toiletten, fytsebiwar- plakken en om it gebou hinne flinke parkearromte foar auto’s. Trije fordjip- pings heech wiene tsientallen keamers en kantoarromten, hwer’t neist de orga- nisaesjes fan boeren en tünders alle rykynstansjes har eigen fortrekken hienen. De Lanbou- en Tünboukonsulint, de Féteelt-, de Suvel-, de Kultuerkonsu- lint, de man foar de hinnen, de bargen, de plantesykten. De konsulint foar groun- en pachtsaken, de konsulint foar de jonge boeren, de dames foar it boe- rinnewurk en it hüshaldünderwiis, de lju fan de bidriuwsforsekering, it fé- foerbureau, it boubureau, ja tofolle om op to neamen. Alle dingen, hwer’t de agrariër mei to krijen hat, alle rykstsjinsten wiene hjir op ien plak bymekoar brocht. Sykje hoegde men net, yn it L&nbouhüs koe men rounom foar torjochte. In dübele yn foarname styl ynrjochte, joech gelegen- heit foar algemiene gearkomsten. Dizze efficiency trof my tige omdat wy hjir yn Ljouwert alle neidielen fan in oare situaesje ünderfine. Hoefolle getóch en geswalk hat de boer, dy’t freeds yn Ljouwert syn boadskippen dwaen wol? Fan de fémerk nei de Willemskaei nei de van Swietenstrjitte, de Foarstreek, de Skoalstrjitte, de Grinzer strjitwei en gean mar troch. Freegje en sykje, op- skilje en wachtsje, it is alle freeds wer gelyk. En elk fan dy ynstansjes en lichamen hat in eigen gebou hjir of der yn Ljou wert. Allegearre sitte hja mei it skjin- meitsjen, de forwaerming en de kon- sierge. It iene is kreas, it oare sjofel, it tred.de is in hokkeboel en de measten binne fierst to lyts. Fan styl en repre sentaesje komt op dizze wize neat en as de Suvelbank him net op in treflike wize dit lot fan de lê.nbouynstellings oanlutsen hie, koe men nearne in knap plak fine foar stylfolle gearkomsten. Misskien tinkt de lêzer, dat de oarsaek leit yn it feit, dat yn Limboarch dit safolle oars en better kin om’t hjir mar ien lanboustansorganisaesje is en prak tysk de hiele bifolking fan itselde gods- tsjinstich en maetskiplik idé ütgiet. Ik moat dat meistimme, mar dat forklear- ret mar in lyts diel fan 'dit forskynsel. Hwant neist de eigen sekretariaten bin ne alle oare tsjinsten ek yn Fryslün op dit terrein óf Ryksynstellings en dus foar alleman gelyk, óf mienskiplike bi stjüren, hwertroch ek wer alle» agrariërs der gebrük fan meitsje en diel oan haw we. En hwat soe der op tsjin wêze, dat de sekretariaten fan Fr. Mij. en C. B. T. B. en A. B. T. B. yn itselde gebou sieten Hja binne dochs op mekoar oan- wiisd en hawwe elkoarren hieltyd wer nedich. Hwat soe it foar Fryslan in

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1