DE OPSTAND IN HET POOLSE POZNAN DR. DREES OP ZOEK NAAR EEN MINISTER VAN OORLOG KRIS-KRAS door Nederland üs hjoed p p to sizzen Buitenlands Overzicht welke in het Westen heerst Nadert het huurprobleem zijn oplossing? - De nieuwe russisehe politiek brengt roering teweeg Het communisme is er niet in geslaagd de Poolse arbeiders de welvaart te schenken Zilveren filmpjes 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND F r-?-' -■ Hwat hat Qabe Skroar L 1 52è JAARGANG VRIJDAG 6 JULI 195« No. 52 Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo L Huurkwestie. 7 3 1 1 Tweede Kamer. Of nu [moet 1 1 t l l 1 5 1 t Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 i I l I 3 3 S 3 1 ri n n Adres óver onderwijs in het Fries aan de Minister van O., K. en W. Mede ondertekenaar Sj. Rusticus, Nijland. „Zuiplap, wat doe je aan het stuur”, (opschrift boven kantongerechtzaak te Bolsward) Door de scheuring in de muziekvereni ging „Apollo” te Makkum, zijn er ter plaatse twee korpsen ontstaan. Op initiatief van de heer P. Pruiksma, hoofd der Chr. school te Makkum, is aldaar een Chr. gymnastiekvereniging opgericht. Kapper Tj. de Boer te Bolsward opent filiaal te Nijland (scheren en haarsnij den). Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 15 Telefoon 451 Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) 27000 gulden Voor verbouwing van ’t stadhuis, Fijne cellen voor de boeven, En nog bovendien een kluis. In deze malaise-tijden Is dat een heel groot bedrag, Dat men van belastingcenten Zo maar niet betalen mag. 1ste week juli 1935 It is better to brommen as to stommen n a e d t Hittegolf in Syberië. Het werk ligt overdag stil. Pas ’s avonds wordt weer begonnen, en ’s nachts doorgewerkt. i 1 L l 1 t I’ a e 1 a t e e e r t a. d t a t r t a a a h e r k e n 2 t u y e t r a n Q e n M r s e Bols wards Nieuwsblad Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Kabinetsformateur, Dr. W. Drees, die dondeidag j.l. zijn 70ste verjaardag heeft gevierd, maakt nog weinig vorderingen met zijn pogingen. Weliswaar viel dezer dagen in Haagse politieke kringen een vleugje optimisme waar te nemen, maar meer dan een vleugje kon dat moeilijk zijn. Want ook al zou het de heer Drees gelukken overeenstemming te bereiken over de twee fameuze punten: de defensie-uitgaven in 1957 en de huurkwestie, dan nog blijft er een aantal vraagstukken over, waarop iedere formateur makkelijk kan struikelen. Het heeft in het Westen en natuurlijk vooral in Frankrijk, nogal ontstemming gewekt, dat Perzië, dat thans een zetel in de Veiligheidsraad heeft, ook het eni ge land was dat met Rusland voor de behandeling van de Algerijnse kwestie in de raad stemde. Ook het economisch offensief in het Verre en Nabije Oos ten van de communistische landen wordt door het Westen als een groeiend gevaar gevoeld omdat het tot een com munistische penetratie van de geholpen landen dreigt te voeren. Daarom blijft het zaak voor het Westen zich zowel militair als economisch te versterken en de eendracht te bewaren. Maarschalk Juin, de Franse Navo-opper- bevelhebber in de middensector van Eu ropa, heeft zijn ontslag aangekondigd omdat hij geen belangstelling heeft voor uitbreiding van de Navotaak op econo misch en cultureel gebied, waartoe in beginsel is besloten, maar wel een ster ker accent wil leggen op de Navo-ver- dediging van Noord-Afrika, wat noch de instemming heeft van Amerika noch van landen als Tunesië en Marokko om van Algerije maar te zwijgen die vrezen dat hun pas verworven vrijheid daardoor weer in het gedrang zou ko men. Als opmerkelijk moge nog vermeld wor den de erkenning van de communisti sche Chinese premier Tsjou En-lai dat de Engelsen en Fransen zekere gerecht vaardigde belangen in Afrika en Azië hebben; de Engelsen worden voorts ge prezen, omdat zij de Suez-zêne hadden ontruimd; op de Amerikanen werd nog kritiek geoefend omdat zij Formosa voor de Chinese nationalisten wilden behou den; de laatsten stelde de premier onder ling overleg voor om tot samenwerking en inlijving van Formosa bij commu nistisch China te komen, een voorstel prompt door Tsjang Kai Sjek afgewe zen. Overigens blijft de kwestie van de Toch valt niet te ontkennen, dat er eni ge vooruitgang is geboekt. Aanvanke lijk was het zo, dat zowel de defensie als de huren een bijna onoplosbaar pro bleem vormde. En hoewel deze proble men nog niet zijn opgelost, zijn de vijf fracties elkaar een heel eind genaderd. Tot nu toe is het defensievraagstuk het grootste struikelblok. Dr. Drees is be reid om in 1957 ongeveer f 1500 mln. voor de defensie uit te trekken. Dat is reeds een vooruitgang als men weet dat hij met f 1350 mln. begonnen is. Maai de tegenstellingen met de demissionaire minister van Oorlog en Marine, Ir. C. Staf, zijn allerminst opgelost. Deze blijft op het standpunt staan, dat hij in 1957 minstens f 1650 mln. nodig heeft, wil Nederland aan zijn Natover- plichtingen kunnen voldoen. De samen werking tussen minister Drees en mi nister Staf schijnt niet zo geweldig te zijn. Het is n.l. bekend geworden, dat de heer Drees contact heeft opgenomen met de Luitenant-Generaal b. d. Cal- meyer. Hem zou gevraagd zijn de por tefeuille van Oorlog en Marine te behe ren op basis van het bezuinigingsplan dat Dr. Drees heeft opgesteld. 'Maar de heer Calmeyer heeft geweigerd Dat kon hij ook moeilijk anders doen daar deze bekende strateeg een partij genoot is van minister Staf. En boven dien zal generaal Calmeyer over enige maanden, bij de uitbreiding voor de chu zitting nemen in de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Dr. Drees heeft de laatse dagen vertwijfeld gezocht naar militaire experts, die hem duidelijk kon den maken dat ons land inderdaad met f 1450 mln. aan de Natoverplichtingen kan voldoen. Maar deze experts heeft hij niet kunnen vinden. Een ogenblik heeft de Kabinets formateur gemeend in de heer Calmeyer de goede man te hebben gevonden, om dat deze enige maanden geleden arti kelen heeft geschreven over de bezui niging in het leger. Het verschil tussen minister Drees en minister Staf gaat dus om f 150 mln. De Kabinetsformateur wil met f 150 mln. bezuinigen. Daarvoor heeft hij een plan, bestaande uit zes punten, opge steld. Zo zullen er marineschepen opge legd moeten worden, er zullen herha lingsoefeningen moeten worden overge slagen, de divisies dienen te worden in gekrompen, de materieelcontracten moe ten minder snel worden afgeleverd, het als beloning voor een prijsvraag, zal Wereldreiswinnaar reist per KLM. De Nederlandse mijnwerker C. J. van Ag- gelen (44), die van de Duitse televisie een wereldvliegreis van 30 dagen kreeg --j vv. pxtjsviaag, z.ol I burgerlijk poetspersoneel in het leger deze reis maken met Nederlandse vlieg- i vervangen worden door miliciens tuigen. Bij de KLM in Den Haag is Maar ook nu was de opstand in Poz nan al erg genoeg voor de Russische leiders, want de sociale nood, welke de ondergrond er van was, toonde toch maar afdoende aan, dat het communis me er niet in geslaagd is de Poolse ar beiders de welvaart te schenken, welke in het Westen heerst en waarvan zij, in de randgebieden wonend, meer aan schouwen dan de bewoners van dieper in Oost-Europa gelegen gebieden. Bo vendien hebben de Russische leiders thans ervaren, welke gevaren er voor hun bewind schuilen in de z.g. libera lisering van een communistisch bewind, of zo zij het zelf noemen democratise ring. Wanneer een met terreur gehandhaafd systeem even de teugels iets laat schie ten en een wat milder bewind tracht te voeren, zwelt de lang onderdrukte kri tiek tot vormen welke voor het regiem zelf gevaarlijk worden. De Poolse re- -gering heeft nu wel beloofd dat het gebeurde te Poznan haar niet zal belet ten haar verdere plannen tot „demo cratisering” voort te zetten, doch men zal nog moeten afwachten of dat inder daad het geval zal zijn. Men zal ook eens moeten af wachten de gevolgen welke deze Poolse rebellie zal hebben op de regeringspolitiek in andere satel lietstaten; ook in Hongarije en Tsjecho-SIowakjje rommelt het, nadat daar het Russische initia tief om de meningsuiting een ietsje ruimte te geven was ge volgd. Zoals bekend hebben de Russen waar schijnlijk deze „liberalisering” ingevoerd om het vreedzaam samenleven tussen Oosten en Westen voor de Westelijke landen aannemelijker te maken en ook de westelijke communistische partijen in die landen, waar zij machtig zijn, zoals in Italië en Frankrijk, grotere kans op vorming van een volksfront te geven. Maar de vraag blijft of de Rus sische leiding thans haar doel niet heeft Voorbijgeschoten. Benoemd tót bezoldigd ambtenaar der burgerlijke stand in de gemeente Won- seradeel, de heej; J. G. Bijlsma, ambte naar ter secretarie. en ten slotte zal de verhoging van de kostwinnersvergoeding niet door moeten gaan. Ziehier dus het bezuinigingsplan van de Kabinetsformateur. Een plan, dat tot nu toe alleen maar wordt ge steund door de fracties der p.v.d.a. en v.v.d. De ander® fracties stellen zich op het standpunt dat dit plan niet door mili taire ingewijden moeilijk te beoordelen is. Zij varen liever op het kompas van minister Staf, die tot een bevoegd oor deel in staat is. Bovendien leven in de k.v.p., a.-r. én c.-h. fracties wel enige politieke bedenkingen tegen het bezui nigingsplan van de heer Drees. Zo vindt men o.a. het opleggen van schepen een gevaar voor de verdediging van Nieuw- Guinea. En over de inkrimping van di visies valt bijna niet te praten zolang ons leger nog niet beschikt over ato- mische wapenen. Eerst als wij over het modernste materieel beschikken, heeft het zin te praten over een nieuwe op bouw van onze legerorganisatie. Nu moeten wij, zo wordt er in deze drie fracties geredeneerd,, op de oude voet doorgaan. Dat heeft de Nato trouwens ook aanbevolen. Het defensieprobleem is dus nog niet op gelost, maar het lijkt nauwelijks voor stelbaar, dat de formatiepoging kan mislukken op een bedrag van f 150 mln. Daar moet toch een oplossing voor te vinden zijn. en De Jong’s Nieuwsblad In deze communistische partijen is im mers grote verwarring gesticht door de poging der Russen het communistisch bewind te „democratiseren”, ingeleid met de ontluistering van de figuur van Stalin en de vraag blijft of vele van haar aanhangers daarom niet liever de voorkeur zullen geven aan een werke lijk democratische partij, dan aan een z.g. gedemocratiseerde communistische. Zo acht men bijv, de kansen dat Nenni, de leider der Italiaanse linkse socialis ten, die tot nog toe samenwerkte met de communistische partij van Togliatti, zal trachten de Italiaanse arbeidersbewe ging weer meer in democratische banen te leiden, aanzienlijk versterkt. Hij aan vaardde wel de kritiek van Chroesjtsjew op Stalin, maar veel consekwenter dan Togliatti, oefende hij ook kritiek op de nieuwe Russische leiders, die Stalins be wind toch maar hadden geduld. Hij acht het gehele Sovjet-systeem nu uit den boze. Vier nieuwe senatoren. Een viertal nieu we senatoren werden in de dinsdagmid dag geopende Eerste Kamer verwel komd door de herbenoemde voorzitter, mr. J. A. Jonkman. Het waren prof. dr. J. J. Gielen (kvp), mr. G. van Hall (pvda), de heer J. W. van Huist (c.-h.) en dr. W. F. Lichtenauer (c-h). Veestapel van kinderboerderij afge maakt. Wegens een geval van mond en klauwzeer zijn op de kinderboerderij van Artis alle daar aanwezige dieren op last van de veeartsenijkundige dienst afgemaakt. Het betreft een zeug en 4 biggen, twintig dwerggeitjes, twaalf ge wone geiten, vier schaapjes en twee kalveren in totaal 42 dieren. Het mond en klauwzeer werd geconstateerd bij de zeug en haar biggetjes, die kort gele den in Artis arriveerden als gebruike lijke jaarlijkse attractie voor de kinder boerderij. Naar gemeld wordt hebben de Russen in verband met de ver warring in de communistische partyen elders, haar leiders naar Moskou ontboden voor een be spreking en toelichting van de nieuwe Russische politiek. daaruit, mede naar aanleiding van het gebeurde te Poznan, weer een ster kere binding van het internationale communisme en de satellietstaten aan Moskou zal voortvloeien? Dat zou stel lig een teleurstelling voor Tito zijn, die zoals bekend een sterk voorstander van een meer nationaal communisme is, dat niet onder druk van Moskou werkt en dat ook de Hongaarse regering nu wil. Tito heeft daarvoor bij zijn bezoek aan de Russische hoofdstad ook gepleit. Of hij ten deze de volledige instemming der Russen heeft gekregen, valt te betwij felen, al willen zij wel enige slaking der al te strakke banden, om het Wes ten een vreedzaam samenleven aanne melijker te maken en mede ter oplossing van het vraagstuk der hereniging van Duitsland. Moskou en Tito waren het hierover eens dat deze hereniging diende tot stand te komen door besprekingen tussen de re geringen van West- en Oost-Duitsland, waartegen het Westen gekant is. Daar houdt men vast aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland en daarna de vor- Met de huurkwestie gaat het iets be ter. Enige dagenlang heeft men op het departement van Wederopbouw gewerkt aan de opstelling van een huurrapport. Dat was noodzakelijk, omdat de niet- socialistische fracties de gedachten van de Kabinetsformateur hadden afgewe zen. Zij, wensten geen huurbelasting, evenmin een verhoging van de opcenten op de grondbelasting. Vrij algemeen, wij zullen maar niet alle varianten bespre ken, denkt men nu aan een stelsel, waarbij een deel van de huurverhoging wordt geblokkeerd. Dit geblokkeerde geld wordt bewaard in een aparte „pot”. De huiseigenaren kunnen over hun geld beschikken als zij het willen gebruiken voor de verbetering van hun woning- bezit. Doen zij dat niet, dan blijft hét geld geblokkeerd tot het moment dat de woningnood iets minder nijpend is. Het is nog de vraag of dit geblokkeerde geld rentegevend moet zijn. De confessionele fracties en de v.v.d. zijn daarvan grote voorstanders, omdat daarmee uitgesproken is, dat het eigen dom niet wordt aangetast. Zou dat luk ken dan heeft de p.v.d.a. de eis tot in voering van de huurbelasting laten val len. En daarmee zijn we met de huur kwestie op de goede weg. Hét heeft echter geen zin te vroeg hoera te roe pen. Woensdag j.l. heeft de heer Drees de antwoorden van de fracties op zijn voorstellen ontvangen. Een nader beraad met de fractievoorzit ters lijkt stellig niet uitgesloten. En zelfs is het denkbaar dat de onderhan- delingen over de andere programma punten gaan beginnen. Dat zal de ko mende dagen wel duidelijk worden. erkenning van communistisch China en opneming van dat land in de V. N. actueel. Minister Dulles heeft in zijn jongste uit latingen echter niet veel hoop gegeven, dat het Amerikaanse standpunt in deze spoedig zal worden gewijzigd. Wat de vraag betreft of de Amerikanen hun basis op Ijsland zullen moeten prijs geven, de verkiezingen hebben wel een meerderheid opgeleverd voor de IJs landse partijen welke dat willen, maar hun onderlinge verdeeldheid zal er mis schien nog toe leiden, dat de Nato- vliegbasis er voorlopig zal blijven. Wat de militaire kant van de Nato-samenwerking betreft moge nog vermeld dat een deskundige voor de subcommissie voor de militaire luchtmacht uit de Am. Senaat heeft verklaard, dat als er een werkelijke atoomaanval op Sovjet Rusland nodig zou zyn, daarvan niet enige honderddui zenden, maar tientallen miljoenen doden het gevolg zouden zijn, om dat, al naar de klimatologische omstandigheden, door de radio actieve deeltjes ook Azië of W.- Europa zwaar zouden worden ge troffen. namelijk het bericht binnengekomen dat de Nordwest-Deutsche Rundfunk, die deze televisieprijsvraag organiseert, bij de KLM zeven wereldreizen heeft be steld als hoofdprijs voor deze uitzendin gen. Moge dan de direkte oorzaak van de opstand in het Poolse Poznan (het vroegere Duitse Posen) sociale nood geweest zijn, er kwamen ook duidelijk anti-Russische tendenzen in tot uiting en al stond van te voren wel vast dat déze opstand geen kans van slagen had omdat het overgrote deel van het Poolse leger de regering trouw bleet in Poznan zelf deden overigens wel groepen van leger en militie mee deze rebellie kwam Moskou toch wel zeer ongelegen. Nog ongelegener zou ze gekomen zijn als werkelijk eens een groot deel van het Poolse machtsapparaat was overgelopen en de Russen er zelf aan te pas hadden moeten komen om de opstand neer te slaan, want dan was wel heel duidelijk de onjuistheid van de be weringen van ook de nieuwe leiders in het Kremlin in het licht gesteld dat de satellietstaten in vrijwillige samenwerking met de Sovjetunie verbonden zijn. Het geschenk van de Koninklijke Marechaussee aan H. K. H. Prinses Beatrix. Deze broche uitgevoerd in goud en briljanten, met het embleem van het wapen, de granaat gevat in een ovaal en met de woorden „Koninklijke Marechaussee” en de spreuk „Zonder vrees en zonder blaam” is dinsdag aan H. K. H. Prinses Beatrix aangeboden voor haar 18de verjaardag, tijdens haar bezoek aan de Koning Willem III-kazerne te Apeldoorn Al de roering ontstaan in de com munistische landen over de nieu we Russische politiek neemt niet weg dat de Sovjetunie militair on verzwakt is en haar politiek bui ten Europa dynamisch blijft. De nieuwe Russische minister van bui tenlandse zaken Sjepilow bezocht een aantal Arabische landen, o.a. Egypte, waar Nasser, zoals te verwachten was, tot president is gekozen. Daarna begaf Sjepilow zich naar Griekenland om te trachten van de Cyprus-kwestie gebruik te maken om dit land uit de Navo los te weken, zoals de luisterrijke ont vangst van de Sjah van Perzië te Mos kou ten doel had dit land uit het Bag- dad-pact los te wrikken. Als dit juist is betekent dit, dat de on zekerheid of bij een grote oorlog één of beide partijen het atoomwapen zal toe passen, op welke onzekerheid eigenlijk de onderselling berust, dat er niet meer zo’n grote oorlog zal komen, plaats zal maken voor de zekerheid, dat dit wapen stellig in geen geval zal worden toege past omdat ook de eigen bondgenoten anders zouden worden uitgeroeid. En dat zou dan weer betekenen dat wel een grote oorlog maar dan met conventio nele wapenen gevoerd, mogelijk blijft en dat ook de Nato zich daarop voorbereid dient t® houden. Dr. Kortenhorst weer no. 1. Met niet minder dan 87 van de 98 uitgebrachte stemmen heeft de nieuwe Tweede Ka mer dinsdag in haar eerste vergadering dr. L. G. Kortenhorst (kvp) voor de derde maal als no. 1 op de nominatie Van zaterdag j.l. tot dinsdag j.l. heb ben wij het zonder volksvertegenwoordi ging moeten doen. Namens H. M. de Koningin heeft Minister Beel dinsdag j.l. de nieuwe Kamers geopend. Alle leden zijn geïnstalleerd. En de oude voor zitter, Dr. Kortenhorst, k.v.p., is weer benoemd tot voorzitter van de Tweede Kamer. Zijn plaatsvervanger is de so cialist Van Sleen, derde voorzitter was de laatste jaren Prof. Gerbrandy a.-r. Nu deze zijn Kamerlidmaatschap heeft neergelegd, heeft men in zijn plaats de heer Roosjen a.-r. tot tweede onder voorzitter aangewezen. Uit de verkiezingen is wel gebleken, dat de p.v.d.a.-fractie geen enkele poging heeft gedaan de heer Kortenhorst te wippen. Hoewel het de gewoonte is dat de grootste fractie de voorzitter levert, heeft de p.v.d.a. genoegen genomen met het feit, dat haar partijgenoot, de heer Jonkman, weer door H. M. de Koningin was benoemd tot voorzitter van'de Eer ste Kamer. De Tweede Kamer is donderdag j.l. weer bijeengekomen om de zaak van de Haag se burgemeester Schokking te behande len. Hoewel de heer Oud bezwaar had om dit met de aftredende minister Beel te doen, stemde de gehele Kamer toch voor het voorstel Kortenhorst. Minister Beel wilde n.l. deze onaangename zaak nog graag zelf verdedigen. Bovendien vond men het onjuist om de heer Schokking nog tot september of oktober in het onzekere te laten ver keren. Dat zou n.l. het geval zijn als er gedurende deze buitengewone zitting geen debat over de nota Schokking zou worden gevoerd. Verder zal in dit parle mentaire ,jaar”, dat duurt tot de tweede zaterdag in september, de voorstellen tot grondwetswijziging worden behan deld. ming van een regering die de hereniging tot stand zal brengen van een Duitsland dat vrij is zich bij het Westen aan te sluiten. Het Russische plan zou, als het elders geaccepteerd werd, slechts leiden tot een herenigd Duitsland waarin de com munisten een vinger in de pap hielden en misschien straks de baas zouden spe len. Intussen hebben de oppositiepar tijen in het West-Duitse parlement scherpe kritiek op de regering van dr. Adenauer geoefend omdat zij feitelijk niets nieuws onderneemt om de hereni ging tot stand te brengen en zelfs geen direct contact met de Sovjetunie over dit vraagstuk buiten de grote Drie, zij het wel met hun medeweten om, schijnt aan te durven. Alles wat de W.-Duitse regering wil is een nota aan de Grote Vier zenden om hen uit te nodigen de kwestie weer ter hand te nemen. Ten slotte kreeg de buitenlandse poli tiek van dr. Adenauer ©n zijn minister van buitenlandse zaken Von Brentano toch weer met vrij grote meerderheid de goedkeuring van de Bondsdag, maar men acht het gezag van dr. Adenauer toch af nemend ook in eigen kring; men verwijt hem te grote starheid, omdat hij maar steeds volhoudt dat er in de Russische politiek in wezen niets ver anderd is. De man, die het wat dit betreft het ’t meest met hem eens is, is de Ameri kaanse minister Dulles. Ook hij blijft van mening, dat de kwestie der Duitse hereniging op basis van vrije verkiezin gen de toetssteen voor de goede bedoe lingen der nieuwe Russische leiders moet blijven, al zou hij waarschijnlijk daaraan het loslaten der randstaten door Rusland nog gaarne zien toege voegd. Koren op zijn molen waren de gebeur tenissen te Poznan, naar aanleiding waarvan een woordvoerder van zijn de partement verklaarde dat de volken van Oost-Europa het recht moeten hebben zelf de vorm van regering te kiezen die zij wensen; hun mogen de souvereine rechten niet worden onthouden. Overi gens eisen de Amerikanen een deel van de eer, dat onder het Poolse volk zich verzet heeft geopenbaard, voor zich op, omdat zij immers via zenders en wat niet al het vrijheidsstreven achter het ijzeren gordijn aanmoedigen. De Am. senaat heeft voor dit doel weer 20 mil joen dollar beschikbaar gesteld, Presi dent Eisenhower heeft echter verklaard, dat wat de meer legale contacten met het Oostelijk blok betreft hij voor uit breiding daarvan is, dit naar aanleiding van het bezoek van Pineau, de Franse minister van buitenlandse zaken aan Washington. Het is evenwel de vraag of de Russen, aanvankelijk nogal gebrand op wat meer cultureel en toeristisch verkeer met het Westen, daarop nu nog wel erg gesteld zijn, nu de gebeurtenissen te Poznan hen hebben geleerd dat de oos telijke arbeiders sterk onder de indruk zijn geraakt van de welvaart in het Westen, welke hen ontbreekt.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1