KRISKRAS door Nederland BOLSWARD WACHTEN STRALENDE DAGEN I I Tj lil k 'z i Heamiellietsie Fan de Martinytoer Veelzijdig programma biedt „dek wat wils*' STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen o4cAte fan. tP)oa.^oxt en ombuten O M 52e JAARGANG DINSDAG 10 JULI 1956 No. 53 De Jong’s Nieuwsblad j Heamieldagen 1956 le- In bytsje to folie is folie to folie anderhalfjarige dochtertje J. S. Tj. de J. Advertentieprijs: 12 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Abonnementsprijs f 1.60 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 87926 I i Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.Vn Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 Telefoon 451 - Na 18.30 uur 305 of 335 (K 5157) DE EKONOMY SPILET NET SWAK BY Heamieldagen yn ’t sicht, Hwat tinkt jim dêrfan? It miel, nei de plicht, Dat stiet by de man. Boalsert is yn aksje, Gjin tiid giet forlem, Der komt wer attraksje, Eltsien kin it sjen. Fier feest dan yn Boalsert, Doch allegearr’ mei, Ha fleur yn it hert Op sa’n simmerske dei. Fier feest yn ’e stêd, Grif wurdt it wer drok, Jonge herten slaen rêd, Tink’ oan ’t kommende lok. Fier dêrom dizze wike Fan utens om nei, Wy hoopje 't sil blike, Dat it sa wêze mei. Südwesthoek, fier feest, Nou is it de tiid., Wêz net bideesd, Mar toan jimme bliid. Wïze: Ik trek mijn wandelschoenen aan. Wy geane wer nei Boalsert ta, It heamiel is yn sicht, Hwant dy tradysje woe men ha, Dy fielt de stêd as plicht. met zijn bestelauto overreden. Het kind kreeg een wiel over zich heen en was direct dood. Het ongeluk gebeurde toen de heer Slijper zijn auto uit de garage haalde. Wy geane wer nei Boalsert ta, Nei de Gysbert Japiks-stêd, Dêr wolle wy wer wille ha, En yt’ üs roun en sêd. Falderie, enz. Wy geane wer nei Boalsert ta, Yn feest jen ha wy nocht, Rys mei rezinen kin wy ha, Dat is mar goed bitocht. Falderie, enz. Wy geane wer nei Boalsert ta, Dit jildt foar jong en aid, Men wol yn ’t libben wille ha, Oars wurdt men ek sa kald. Falderie, enz. Wy geane wer nei Boalsert ta, Dêr fiele wy üs thüs, As wy ’t waer mar hwat himmel ha Bliuwt der net ien by hüsj Falderie, enz. Falderie, faldera, Falderie, faldera-ha-ha-ha-ha-ha, Falderie, faldera, It heamiel moatt’ wy ha. De Boargemaster fan Boalsert: J. G. S. BRUINSMA. betekenis voor die veehouders, die nog niet geheel met de hooigoogst klaar zijn. Verder zijn er ook overdag tal van at tracties, zowel voor de jeugd als voor ouderen. ,1 Bolswards Nieuwsblad van dit jaar door een dijk van de zee zijn afgesloten. Men zal dan dadelijk hierna kunnen beginnen met het droog- malen. In het westelijk deel van de polder, enkele kilometers ten noorden van het huidige Lelystad, moet nog 2900 meter dijk gedicht worden. In het oostelijk deel, tussen Harderwijk en El- burg, is nog slechts één doorvaartgat in de dijk, dat hoogstwaarschijnlijk ko mende maandag al zal worden geslo ten. Ambtenaar O.M. maakte een proefritje. De kantonrechter van Amersfoort heeft donderdag vastgesteld, dat een bepaald merk bromfiets(Corsa) als een motor rijwiel moet worden beschouwd. Hij was daarom van mening, dat de jeugdige berijder van zo’n bromfiets te Soester- berg terecht was geverbaliseerd wegens het rijden zonder rijbewijs. Hij legde de jongeman een boete van elf gulden op. Tevoren had de ambtenaar van het O.M. voor het kantongerecht een ritje met de „bromfiets” gemaakt. Kleuterfeest. Als deze krant bij u in de bus glijdt is het kleuterfeest een goed begin is het halve werk, wie het kleine niet eert, is het grote niet weerd reeds in volle gang. Dinsdag 10 juli wordt n.l. het 100-jarig bestaan van de (thans protestantse) kleuterschool te Bolsward herdacht. Deze school werd n.l. in juli 1856 als „bewaarschool” gesticht door het Sint Anthony Gasthuis. De kleuters en peu ters van thans zullen zich de histori sche strekking van dit eeuwfeest nau welijks bewust zijn, op het feest zelf zijn ze reeds maanden voorbereid. Dins dagmorgen vieren ze het met een op tocht door de stad, terwijl er ’s middags een voorstelling en openluchtfeest in het Julianapark is. Yn syn boek „De sünde fan Haitze Holwerda” jowt de hear Ulbe van Houten ünder mear in treflike biskriuwing fan de üngetiid en it heamiel. As men dizze biskriuwing forgeliket mei de üngetiid fan tsjint- wurdich en mei de wize, hwerop hjir yn Boalsert it Heamiel oanrjuchte wurdt, dan fait jin op, dat mannich ding noch gelyk is as doe, mar dat der dochs ek forskillen binne. Lyk as doe is de üngetiid ek nou noch in bannige tiid, hweryn fan boer en arbeider in greate ynspanning frege wurdt; hweryn fakenfolie yn in koart tiidrek in berch wurk forset wurde moat. Ek op dit gebiet stiet de Ontwikkeling net stil; ek de üngetiid is mechanisearre en de wize hwerop it wurk dien wurdt is faek hiel oars as yn Haitze Holwerda syn tiid. Mar dit alles hat it doel en it wêzen fan de üngetiid net foroare. It doel; de frucht fan it Ian sa gau en sa goed mooglik yn ’e skuorre to krijen; it wêzen: de bitsjutting fan de üngetiid foar in hiel jier buorkjen. Ek nou sille der yn de üngetiid wol ris wurden falie, dy’t better forswijd wurde koene, mar as it hea ienkear yn is, dan sjugge sawol boer as arbeider foldien tobek op it wurk, dat hja meiinoar ta in goed ein brocht hawwe en dan geane hja yn greate ienrie- digens oan it heamiel. Dizze ienriedigens oan de heamielstafel is eat, hwat yn it niis- neamde boek fan de hear Ulbe van Houten opfalt. Sjoen tsjin de eftergroun fan de kreauwerijen en it getsier foar en nei it miel springt dizze tagedienens, dy’t seis hwat hat fan tagedienens, klear nei foaren. It is dizze ienriedigens, dizze tagedienens, hwer’t Boalsert nei stribbet mei it organisearjen fan de Heamieldagen en mei it ré- meitsjen fan it heamiel. Der binne net folie dingen, dy’t de minsken neijer byelkoar bringe as it meiinoar sitten oan ien tafel, it mei inoar genietsjen fan itselde miel. It Boalserter Heamiel wurdt net opdien yn de keamer of yn de koken fan de boer, mar it stiet straks ré yn it Julianapark. Dit is net in tokoart dwaen oan de aide tradysje, mar dit wiist der op, dat it Boalserter Heamiel mear bitsjutte wol dan it heamiel fan eartiids. Us heamiel fan nou wurdt net allinnich ré makke foar de wurkers yn de agraryske sektor, mar ek foar harren dy’t yn oare bidriuwen en tsjinsten har krêften jowe; it wurdt ré- makke sawol foar de biwenners fan it plattelan as foar de sted- Iju. De gasten, dy’t oansitte, binne net allinich de boer en syn arbei ders, mar,oan dizze tafel wurde noege alle minsken, dy’t mei- wurkje wolle ta de bifoardering fan de ienriedigens, dy’t ek alear oan dit miel sa’n bysündere bikoaring joech. Mei it fieren fan de Heamieldagen wolle wy utering jaen oan üs tank en blidens foar it slagjen fan üs deistich wurk, mar wy wolle der ek mei oantsjutte, dat der yn üs stribjen op maetskiplik-eko- nomysk gebiet ienriedigens wêze moat. It libben yn de mienskip grypt oan alle kanten sa yn mekoar, dat it net mear müglik is it bilang fan it eigen bidriuw of de eigen bidriuwstak op himsels to bisjen. Dit bilang kin allinnich bisjoen wurde yn it ramt fan it hiele mienskiplik libben. It is hjirom, dat ik jimme allegearre mei frijmoedigens ütnoegje oan de heamielstafel en ta it fieren fan de heamieldagen. Ik hoopje, dat dit feest wer slagje sil, fansels, ek foar Boalsert, mar dêrfoar net allinnich. Ik hoopje, dat dit feest wer in biwiis wêze mei fan de ienriedigens tusken stêd en plattelan, fan it mei inoar opwurkjen yn de ünderskate sektoaren fan it maetskiplik libben. Ik rop jimme dêrom allegearre fan herten it wolkom yn Boalsert ta en hoopje, dat jimme mei nocht oan de heamieldagen dielnim- me sille. lijsting, verzorgd door een ensemble van de Groninger Orkestvereniging is voor een ieder toegankelijk. Zelfs de zitplaat sen zijn vrij. Dit kan een echt Bols- warder avond worden, een waardige in zet van de feestweek. Op de leeftiid fan 58 jier is, nei in earlik en forstjinstlik libben, alhiel yn oerienstimming mei de wil fan de leden fan üs hinne gien de Koöperative Büter- en Tsiisfabryk: „Frisia” to Surch. It léste jierforslach leit al in wike man nich op myn skriuwtafel, kreas en for- soarge ütjown as stie de fabryk jit in hiel libben to wachtsjen. By it skieden fan ’e merk leart men de keaplju kinnen, seit it sprekwurd en dêroan haldend kin men net oars sizze as dat dizze swiere gong mei eare en stylfol om en ta gien is. De fabryk yn Surch wie ien fan de tuskenbeiden fa- briken yndertiid. Hja hawwe yn it top- jier 1915-1916 ris hoppe de 7.5 miljoen kilo west, mar dat wie ek it hichtepunt. Nou fjirtich jier letter wie it jit 5.5 mil joen kilo en dêrrnei wie Surch komd yn de rige fan dy fabriken, hwer’t de eko- nomy aloan op ’e doar kloppet. Hwant it mei dan foar in bütensteander sa lykje, dat pleatsen en suvelfabriken hjir lizze to dreamen yn it wide, fredige fjild. de hurde realiteit is oars. Der is, net it minst yn Fryslan, in striid oan ’e gong, hwerby mei wiskundige wissichheit de swakken it leadtsje lizze sille. It molk- jild foar de boeren is foar har it bistean. Ek sy sitte net op fluwiel. De molkpriis, dy’t ien kear wyks of om de fjirtsjin da- Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Heamieldagen. Over de heamieldagen kunnen we hier verder kort zijn, daar wij elders in dit blad nogmaals een zo volledig mogelijk overzicht geven van alles wat er in deze voor Bolsward reeds traditioneel geworden dagen, zal plaats vinden. Welgeteld zijn het niet minder dan een 15-tal evenementen en wel van de meest uiteenlopende aard. Zowel de culturele als de amusements sector komen tot hun trek. Hoogtepun ten zijn ongetwijfeld de intocht van de Heakeninginne, it heamiel, de Friese to neelavond, verzorgd door Tetman de Vries en de kleinkunst- en de muzikale avonden in het Julianapark. Het zwaartepunt ligt dus op de avonden en juist in verband hiermee is het een prachtige omstandigheid, dat het weer zich zo goed laat aanzien. Dit is na tuurlijk óók van niet te onderschatten gen ütkeard wurdt, it potjild, dat alto- mets der oerhinne komt, dat binne din gen, dy’t publyk meitsje, hwat de fa bryk, hwat de direkteur presteare kin. En al wurdt hjir gjin „Tour de France” fan makke yn de kranten, yn it boere- libben is it wol forgoed in „tour de vie”. De fabryk of de direkteur, dy’t net by it peleton bliuwe kin, moat net op mo- deraesje rekkenje. Dat leart de skiednis mei Aldwülde, dat leare de oerdroegen Lyempf-fabriken dat leart ek op syn wi ze, de fabryk fan Surch. Hy is fan ’e fyts stapt. Op ’e tiid en mei eare. Op ’e tiid om’t de finansjele situaesje sa goed wie, dat hja mei eigen jild fleurich ófstappe koene. Mei eare, hwant it bislüt om dit to dwaen, waerd nomd mei 255 stimmen foar en 2 tsjin, wylst 10 blanko stimden. De direkteur waerd de nije stjürman op de Wytmarsumer fabryk, hwer’t de measte leden nei oerstapten, it personiel waerd yn mearderheit op goede foarwaerden oan oare fabriken oansteld. Der kin men neat oars as goeds fan sizze. „It giet my tige oan it hert,” sei in Surger boer forline jier tsjin my, „mar wy ha gjin kar, it kostet my alle jierren grif fiifhündert goune.” De Surger fabryk kearde mei de taslach dit jier in molkpriis üt fan 25.2 st., mar buorman Wytmarsum brocht it op 25.8. Dat skilt 0.6 sint de kilo en dat makket op in pleats fan 25 krj in forskil fan f 600.De Surger boer hie it wol goed bisjoen en neat oerdreaun. Hja binne op ’e tiid ütstapt, hwant hja stiene foar greate ünkosten, de tech- nyske ynstallaesje moast oanpast wurde en frege dus nije ynfestearingen, it ge- folch soe wêze, dat der mear rinte en öfskriuwing komme moast en dus de molkpriis leger. Mar dan soene de boe ren stik foar stik in oare wei kieze en wie de fabryk yn de fisieuze sirkel rek ke, hwer’t hja net mei eare ütkomd wie. Hwant de ekonomy is in hurde master, dy’t men net mei in kakkelakje kwyt is. It stiet de lieders en leden to priiz- gjen, dat hja sa ienriedich dit hurde bi slüt nomd hawwe.. hja koene net oars. It wurdt yn dizze jierren aloan düdliker, dat de ekonomy in wittenskip is, dy’t gjin inkeld bidriuw misse kin. Dat is de grounslach fan it bliuwen of fordwi- nen, dat is ek de oarsaek fan kommen en gean yn it maetskiplik libben. De jonge, kundige Wageningse professor Thurlings, dy’t yn de koarte jierren fan Uitreiking Burgerprjjs. Temidden van al deze feestelijkheden zal de z.g. burgerprijs a f 1000.wor den uitgereikt, n.l. op de 13e juli, de dag, waarop het precies een jaar ge leden zal zijn, waarop Bolsward de eeuwfeesten aanving. Op het moment waarop dit wordt geschreven, hebben B. en W. nog geen beslissing genomen over het advies van de „burgercommissie”, die zich inmiddels heeft beraden over de vraag aan wie de f 1000 de eerste maal moet worden uitgereikt. Zoals men weet, is dit aan die persoon, die zich gedurende de laatste twee jaar naar het oordeel van B. en »W. het meest voor Bolsward verdienstelijk ge maakt heeft, op cultureel-, wetenschap pelijk-, liefdadigheids-, sociaal- of sport gebied. Bij uitzondering mag de prijs ook wor den toegekend aan een vereniging. Deze prijs wordt gefinancierd uit het fonds a f 10.000.dat verleden jaar op de 13 juli door de oud-Bolswarder dr. ir. B. Bölger uit Den Haag voor dit doel werd geschonken. De schenker hoopt bij de plechtige uitreiking op a.s. vrijdag zelf persoonlijk aanwezig te zijn. Kortom, het worden voor Bolsward da gen van plechtigheden, manifestaties en Loopkevers vreten aan Kortgenes aard beien. Negentig procent van de pas rijp© vruchten in de aardbeienbedden van Kortgene, is aangevreten door zgn. loopkevers. Men tracht nog te redden wat er te redden valt door jampotten in de grond te plaatsen zó, dat de ope ning gelijk is met de oppervlakte. Op die manier vangt men wellicht ’n groot aantal van de ongewenste snoepers. Huurverhoging voor de helft geblok keerd? Het akkoord dat tussen de ka binetsformateur en de vijf fractievoor zitters inzake de huurpolitiek is be reikt, houdt in, dat de helft van de op 1 juli 1957 door te voeren huurver hoging van 25 na storting in een fonds geblokkeerd zal worden tot ver betering en vernieuwing van de voor oorlogse woningen. In het rapport dat minister Witte tot oplossing van het huurvraagstuk aan de formateur had uitgebracht, werd voorgesteld 30 van deze huurverhoging te laten blokkeren. Op aandrang van socialistische zijde is men het thans dus eens geworden over 50 De huiseigenaren zullen voorts over hun geblokkeerde gelden een rente krijgen van 3 per jaar. Dit rente- bedrag zal echter eveneens blijven ge blokkeerd. In mei 5425 woningen opgeleverd. In mei zijn 5425 nieuwe woningen gereed gekomen tegen 4810 in dezelfde maand van het vorige jaar. De eerste 5 maan den van dit jaar hebben 22.147 wonin gen opgeleverd. In dezelfde periode van 1955 werden 18.169 woningen voltooid. Begonnen werd in mei met de bouw van 8888 woningen. Het aantal woningen in uitvoering was eind mei gestegen tot 84.515. V(jf radioreporters naar Melbourne. Herman Felderhof, Aad van Leeuwen, Leo Pagano, Dick van Rhijn en Jan de Troye gaan naar Melbourne om de Olympische Spelen voor de radio te ver slaan. Hun reportages zullen worden uitgezonden door de VARA, AVRO, KRO, NCRV en Wereldomroep. Twee doden te Rotterdam. Vermoedelijk door uitwijken voor een auto, die een snij-beweging maakte, moest zondag avond op de Rotterdamse weg een per sonenauto plotseling uitwijken. De wa gen kwam in volle vaart in botsing met een tegenligger. De bestuurder en zijn echtgenote werden op slag gedood. In de tegenligger zaten vier personen, die alle vier gewond werden. Een van hen, een dame, moest met zware kneuzingen en enige fracturen in het ziekenhuis worden opgenomen. Bromfietser te Leek dodelijk veronge lukt. Bij het passeren van twee wan delaars, die rechts van de Ulrummér- weg liepen, kwam zaterdagavond om streeks kwart na tien de 36-jarige bromfietsrijder K. Nauta uit Klooster buren met een van hen in aanraking. Hij slingerde tegen de weg en werd Nederlandse baby in Zweden verdron ken. Het Irene van de Nederlander W. Uyten- boogaerdt, docent aan de Stockholmse Hogeschool voor Technologie, is zater dag verdronken, toen de kinderwagen waarin zij zat, van een aanlegsteiger reed op het eiland Vaermdeo bij Stock holm. Vrouw gevraagd. Een brief van een leerling van een missie-ambachtsschool in Kenya is in Nederland terecht ge komen. De jongeman van 18 jaar zoekt namelijk een vrouw en hij heeft verno men, dat die in Nederland goedkoper zijn dan in Afrika. Daar „doet” een vrouw acht tien koeien, maar dat is hem te veel; hij wil gaan tot zes, plus een geit, als hij zeer veel reden tot te vredenheid heeft. Hij vraagt verder: krijg ik korting als ik twee vrouwen te gelijk neem? Dijk Flevoland in september dicht. Naar alle waarschijnlijkheid zal de nieuwe polder Oostelijk Flevoland in september Opening tentoonstelling. Dinsdagavond zal er tevens de eerste „grote” avond in het park worden ge geven, n.l. de opening van de zomer- expositie, die gedurende deze en de volgende maand in het raadhuis wordt gehouden. De openingsavond, in een muzikale om- Kameruitlbreiding komt in zicht. Met grote spoed heeft de nieuwe Tweede Kamer reeds in tweede lezing in de af delingen elf onderwerpen tot wijziging van de Grondwet behandeld, waaronder de uitbreiding van de Eerste en Tweede Kamer. Uit het reeds verschenen ver slag is op te maken, dat deze voorstel len de vereiste tweederde meerderheid zullen halen, ook al worden er nog be zwaren geopperd o.m. met het oog op de aan de uitbreiding verbonden kosten van veranderingen aan het Tweede Ka mergebouw en van hogere bedragen aan schadeloosstelling, reiskosten en pensioenen, zulks met het oog op de minder gunstige financiële toestand des rijks. De dames pakten de verkeerde. De 30-jarige heer H. uit Apeldoorn heeft dezer dagen de sensatie van zijn leven gehad. Vrij laat huiswaarts ke rend van een bezoek werd hij plotseling van achteren aangevallen door twee. dames. Althans door twee als dames ge klede personen. Zij bleken overigens niet wat men noemt minder eerbare bedoelingen te hebben, maar koesterden wraakgevoelens. De heer H. had de handen vol om zijn aanrandsters van zich af te krijgen en ten slotte gelukte dit. De dames kwamen toen echter tot him verbazing tot de conclusie hun wraakgevoelens op de verkeerde man te hebben botgevierd. Waarop zij in aller ijl het hazenpad kozen Jongen verdronken in zee. Een 16-jarige jongen, Antonius S. uit Amsterdam ge raakte zondagmiddag bij Castricum met'enige vriendjes te ver in zee en is, doordat hij niet kon zwemmen, verdron ken. Een andere jongen werd bewuste loos aan het strand gebracht. Met kunstmatige ademhaling kon hem het leven worden gered. Met zoekt nog steeds naar het lichaam van de drenke ling. Brand in trein na draadbreuk. Een draadbreuk, zaterdagavond in de boven leiding van de spoorweg Amersfoort Utrecht nabij Abcoude heeft merkwaar dige gevolgen gehad. De onder spanning staande draad sloeg n.l. door het dak van de passerende trein naar Maastricht en deed in drie coupé’s brand uitbreken. Het vuur vernielde een deel van de bagage der reizigers die hier zaten. Een van hen, een 40-jarige vrouw uit Am sterdam schrok zo van het gebeurde, dat zij een shock opliep. Zij is naar een ziekenhuis is Amsterdam overge bracht. Gedurende twee uur moest tus sen Utrecht en Amsterdam op enkel spoor worden gereden. Vader overrjjdt zijn dochtertje. De heer J. Slijper in Tegelen heeft zijn enig kind het 15 maanden oude meisje Fientje, Hwat hat Qabe Skroar festiviteiten, vooral ook dagen van veel vertier, waarvan wellicht de heamiel dagen wel het meest tot de verbeelding zullen spreken. Het is dan ook voor ons aanleiding om te eindigen met een berijmde opwek king dit feest mee te vieren, zoals deze ons werd gezonden door een onzer zers: syn professoraet al in nationale namme krigen hat, is op it heden de meast bi- sprutsen man troch in foardraoht, dy’t hy op de Lanbouwike halden hat oer de takomst fan de Nederlanske lanbou. It reint ek protesten en kritiken. Hwant it wurd fan prof. Thurlings hat in hurd wurd west, hy spriek it wurd fan de ekonoom. Hy sei by it bigjin dit ütdruk- lik, mar lykwols dogge hiel hwat lju oft de dingen,' dy’t hy foarütsjocht, din gen binne, dy’t him nei it sin wêze soe ne. Dat is in slim misforstan. As wy sizze, dat it tal brommers oer fiif jier jit helte greater wêze sil as nou, dan hoecht dit net to bitsjutten, dat wy dy kant üt wolle, mar it dy kant dochs ütgiet. En as de professor seit, dat de Nederlanske lanbou allin nich op fikse bidriuwen, mei forantwur- d,e mechanisaesje, de takomst op ekono- mysk gebiet treast wêze sille en dat der dus jit hiel hwat lytse bidriuwkes fordwine en arbeidskrêften üt de lanbou nei de yndustry gean sille, dan is hy net fier mis. Binammen lytse lju, d.w.s. lju mei in lyts bidriuwke, wolle faken- tiids de ekonomy net sjen. It bistjür fan in stifting, earne yn Frys lan, hie my okkerdeis mei in pear oaren de taek oplein, om üt har sollisitanten nei in spultsje, de meast gaedlike üt to sykjen. In bilangryk diel fan dizze sol lisitanten seach der jit heil yn om har fêste fprtsjinst fan tachtich goune wyks mei bemetaslach en de oare sosiale rjuchten, to ruiljen mei in spultsje, hwer’t op it meast seis kij halden wurde koene. Derby moasten hja dan it bi- driuwskapitaeltsje jit op skea nimme. Hjir is it gefoel en de drang nei in „eigen” bidriuw wol oan bod west, mar de ekonomy wie harren frjemd. En it sil harren grif fomuverje, as hja hearre, dat wy it adfys ütbrochten it oan de sol- lisitant to jaen, dy’t al hwat lan hie. En dochs wie dat hjir de iennichste op lossing, dy’t forantwurde wie. In oare wei hie allinnich mar lést en lijen brocht, ündanks alle skreppen en skuorren. Men kin likemin iisder mei hannen brekke, as in bidriuw fiere tsjin de wetten fan de ekonomy. Dat is libbenswiisheit en dy’t it net oannimt en tapast, sil dizze les jit leare, mar dan mei skea en skan- de, liket üs ta. Op het moment, dat wij dit schrijven de vroege maandagmor gen is het een en al zonneschijn. Deed de zondag ditmaal haar naam (voor het eerst sinds hoelang?) eer aan, het zomerse weer zal zich, bedriegen de vooruitzichten niet, voorlopig handhaven en dit komt Bolsward en met haar de omgeving, deze week wel bijzonder van pas. Voor Bolsward is het namelijk deze week echt „üngetiid”. De plechtigheden en festiviteiten stapelen zich deze dagen op als het hooi in de schuren, schreef verleden week een blad en zo is het in feite ook. ML

Bolswards Nieuwsblad nl | 1956 | | pagina 1